PDA

View Full Version : Heart Rate Monitor



Corvo
01/06/2009, 20:15
Για πειτε αν εχει καποιος και τι ξερει για αυτα?
Ειδα οτι παιζουν απο 50 μεχρι 300 ? σε τιμες!

Εχει κανενας καποιο να προτεινει?
Καμια σελιδα να παραγγειλω αν ειναι?

camen
01/06/2009, 20:17
Αν μιλας για παλμογραφο τοτε ειμαι ο ανθρωπος σου!!!!..........................


Χρονια στην ποδηλασια δρομου τον χρησιμοποιουσα καθημερινα...
Πες μου τι θες να μαθεις φιλε μου...:winka:

Corvo
01/06/2009, 20:45
ειναι μετρητης σφιγμων καρδιας!

θελω κατα αρχας να μαθω αν μπορεις να το φορας οποιοδηποτε σπορ και αν κανεις!
δηλαδη δεν εχει σημασια ειτε κανεις ποδηλασια ειτε ποδηλατο ειτε τρεξιμο ειτε τεννις για παραδειγμα!


εγω θα τον χρησιμοποιω σε τρεξιμο ποδηλατο και περπατημα!
θα χρειαστω καθολου εξτρα απαιτησεις απο αυτο οπως χρονομετρα και τετοια?

ενα καλο μετρητη με ποσα περιπου μπορω να βρω?
και απο που?


αυτα για αρχη

camen
01/06/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
ειναι μετρητης σφιγμων καρδιας!

θελω κατα αρχας να μαθω αν μπορεις να το φορας οποιοδηποτε σπορ και αν κανεις!
δηλαδη δεν εχει σημασια ειτε κανεις ποδηλασια ειτε ποδηλατο ειτε τρεξιμο ειτε τεννις για παραδειγμα!


εγω θα τον χρησιμοποιω σε τρεξιμο ποδηλατο και περπατημα!
θα χρειαστω καθολου εξτρα απαιτησεις απο αυτο οπως χρονομετρα και τετοια?

ενα καλο μετρητη με ποσα περιπου μπορω να βρω?
και απο που?


αυτα για αρχη

Λοιπον,καταρχας ΝΑΙ μπορεις να τον φορας οπου θες...
Ποδηλασια,κολυμπι,τρεξιμο,σεξ...ΟΠΟΥ θες...

Εχει εναν πομπο που τον φορας στο στηθος και εκπεμπει σημα σε ενα ρολοι που φορας στο χερι.
Το ολο συστημα ειναι πληρως αδιαβροχο!!!

Κοιτα,καλο θα ειναι να εχει ενα χρονομετρο τουλαχιστον(που θα το εχει στανταρ σιγουρα)!
Απο εκει κ περα υπαρχουν διαφορες λειτουργιες οπως μεσος ορος παλμων,max παλμο που επιασες,ηχητικες ειδοποιησεις οταν ξεπερνας ενα προκαθορισμενο απο εσενα οριο παλμων κλπ κλπ...


Απο τις καλυτερες μαρκες στον χωρο ειναι η SIGMA.Eγω για χρονια χρησιμοποιουσα τετοιον!
Κοστιζε 90Ε και ειχε ολες τις παραπανω λειτουργιες.Θυμαμαι οτι υπαρχει και ενα μοντελο πιο κατω απο αυτον που ειχα εγω που κοστιζε καπου 40Ε και ειχε μονο χρονομετρο...


Σε καταστηματα με ειδη ποδηλασιας μπορεις να βρεις σιγουρα...
Αθηνα εισαι?!Για να σου πω καποια μεγαλα καταστηματα...

camen
01/06/2009, 21:08
Eιχα αυτον: http://www.sigmasport.com/en/produkte/pulscomputer/topline/pc_9/?punkt=features


Πολυ καλος...
Μην παρεις κατι φθηνο απο ανωνυμη εταιρια γτ θα εχεις προβληματα...
Δωσε κατι παραπανω για να εισαι σιγουρος γτ εχουν ευαισθησια στο σημα που μεταδιδουν και μπορει να σου κανει μπερδεματα...

Corvo
01/06/2009, 22:56
οχι δεν ειμαι Αθηνα!Τρικαλα ειμαι!
σε ευχαριστω θα το κοιταξω!


εσυ το εχεις ακομα αυτο?

nassosxlvbros
01/06/2009, 23:05
Κάρα άσχετο,αλλά δε ξέρεις...πήρα ένα για το παππού της OMRON που μετράει μικρή μεγάλη πίεση,σφυγμούς,κρατάει ιστορικό,κλπ,αυτό στη φωτό και ξεμπέρδεψα...εύκολο,ακριβές,και όχι ακριβό...(οι τιμές παίζουν από 75-90?)
:wave2:


165095

camen
01/06/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Κάρα άσχετο,αλλά δε ξέρεις...πήρα ένα για το παππού της OMRON που μετράει μικρή μεγάλη πίεση,σφυγμούς,κρατάει ιστορικό,κλπ,αυτό στη φωτό και ξεμπέρδεψα...εύκολο,ακριβές,και όχι ακριβό...(οι τιμές παίζουν από 75-90?)
:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μην με παρεξηγεις αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με αθλητικο εξοπλισμο...
Ειναι οπως ειπες και εσυ για τους παππουδες...:winka: :winka: :winka:
Αν τον δουν με τετοιο πραγμα θα φαει την κοροιδια της ζωης του...

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Φιλε corvo ναι ακομη το sigma εχω...

Corvo
02/06/2009, 10:36
σας ευχαριστω!


camen στο λινκ που μου εδωσες δεν λεει τιμη!
καπου αλλου που να μπορω ακομα και να το παραγγειλω εχεις υπ'οψην σου ??

nassosxlvbros
02/06/2009, 10:46
Ρίξε και μια ματιά

εδώ: (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=CCM06CP12C)

Corvo
02/06/2009, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Ρίξε και μια ματιά

εδώ: (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=CCM06CP12C)

καλο μου φαινεται!
και φτηνο!
μαλλον θα το χτυπησω...


σε ευχαριστω πολυ

camen
02/06/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Ρίξε και μια ματιά

εδώ: (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=CCM06CP12C)


Kαλη μαρκα ειναι και αυτη...:winka: :wave2:

p@nos
02/06/2009, 12:05
τωρα που το σκεφτομαι ισως χρειαζομαι κι εγω εναν

:a011:

camen
02/06/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τωρα που το σκεφτομαι ισως χρειαζομαι κι εγω εναν

:a011:

Tι να τον κανεις εσυ αγορι μου?!!!:confused:

p@nos
02/06/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Tι να τον κανεις εσυ αγορι μου?!!!:confused:


πηγαινω για τρεξιμο σε στοιβο γι'αυτο και μαλλον θα μου φανει χρησιμος...

camen
02/06/2009, 12:17
Παιδια τα πραγματα εχουν ως εξης...
Ο παλμογραφος ειναι ενα εργαλειο που χρησιμοποιειτε σε αθλητικες δραστηριοτητες με σκοπο οχι απλα να βλεπεις ποσους παλμους εχεις...Αν απλα βλεπεις τους παλμους σου δεν εχει κανενα νοημα...
Τι εχεις 180 τι 220 το ιδιο σου κανει...



Ο παλμογραφος χρησιμοποιειτε ωστε να μπορεις να παρακολουθεις την προπονητικη σου πορεια...
Σε βοηθαει να βρεις το αεροβιο και το αναεροβιο κατωφλι σου,να βρεις τους μεγιστους παλμους σου ωστε να μπορεις να προγραμματιζεις τις προπονησεις σου αναλογα το τι θες να βελτιωσεις κλπ κλπ...

Απλα φορωντας το ρολοι και βλεποντας τι γραφει δεν εχει καμια σημασια...Ειναι σαν να με βαλεις εμενα να διαβασω δυναμομετρηση και να προγραμματισω power commander...:winka: :winka:

Δεν ειναι κακο να τον χρησιμοποιειτε απλα προσπαθω να σας δωσω να καταλαβαιτε οτι δεν ειναι μονο για να βλεπεις τους παλμους σου απο περιεργεια...

:beer: :beer: :beer:

p@nos
02/06/2009, 12:21
μα ακριβως γι'αυτο το θελω, οι παλμου δε με ενδιαφερουν και τοσο :winka:


σκεψου οτι κανω τρεξιμο γυρω στα 3χιλ 5 φορες τη βδομαδα, και αυτο θα με βοηθουσε να βρω τον ιδανικο ρυθμο...

camen
02/06/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ιδανικο ρυθμο...

Τι εννοεις ιδανικο ρυθμο?!!!
Να στο πω απλα:ο παλμογραφος θα σε βοηθησει να βρεις ενα οριο παλμων οπου
-απο αυτο και κατω θα μπορεις να τρεχεις αρκετα χιλιομετρα χωρις να σου κοβεται η αναπνοη...
-απο αυτο και πανω θα λαχανιαζεις(περνας στο αναεροβιο κατωφλι) και θα πεθαινεις μεσα στα επομενα 1-2 χλμ...


Βεβαια με καταλληλη προπονηση μπορεις να αυξησεις το οριο αυτο και να βελτιωσεις το αναεροβιο σου ωστε να μπορεις να παιζεις εκει για περισσοτερη ωρα...
Ε,σε αυτο ακριβως θα σε βοηθησει ο παλμογραφος...:winka: :winka: :winka:

p@nos
02/06/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τι εννοεις ιδανικο ρυθμο?!!!
Να στο πω απλα:ο παλμογραφος θα σε βοηθησει να βρεις ενα οριο παλμων οπου
-απο αυτο και κατω θα μπορεις να τρεχεις αρκετα χιλιομετρα χωρις να σου κοβεται η αναπνοη...
-απο αυτο και πανω θα λαχανιαζεις(περνας στο αναεροβιο κατωφλι) και θα πεθαινεις μεσα στα επομενα 1-2 χλμ...


Βεβαια με καταλληλη προπονηση μπορεις να αυξησεις το οριο αυτο και να βελτιωσεις το αναεροβιο σου ωστε να μπορεις να παιζεις εκει για περισσοτερη ωρα...
Ε,σε αυτο ακριβως θα σε βοηθησει ο παλμογραφος...:winka: :winka: :winka:


ε αυτο θελω κι εγω ρε :p

p@nos
02/06/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τι εννοεις ιδανικο ρυθμο?!!!
Να στο πω απλα:ο παλμογραφος θα σε βοηθησει να βρεις ενα οριο παλμων οπου
-απο αυτο και κατω θα μπορεις να τρεχεις αρκετα χιλιομετρα χωρις να σου κοβεται η αναπνοη...
-απο αυτο και πανω θα λαχανιαζεις(περνας στο αναεροβιο κατωφλι) και θα πεθαινεις μεσα στα επομενα 1-2 χλμ...


Βεβαια με καταλληλη προπονηση μπορεις να αυξησεις το οριο αυτο και να βελτιωσεις το αναεροβιο σου ωστε να μπορεις να παιζεις εκει για περισσοτερη ωρα...
Ε,σε αυτο ακριβως θα σε βοηθησει ο παλμογραφος...:winka: :winka: :winka:


το οποιο οριο σε ποσους παλμους ανα λεπτο βρισκεται???

camen
02/06/2009, 12:37
Δεν υπαρχει στανταρ απαντηση...
Ποικιλει απο ανθρωπο σε ανθρωπο και εξαρταται απο πολλους παραγοντες...


Μπορεις χρησιμοποιοντας τον παλμογραφο να βρεις το μεγιστο καρδιακο σφυγμο σου...!!!

-Πως?!
Μετα απο καλο ζεσταμα στον στοιβο πραγματοποιεις 3-4 σπριντακια των 200 m με "ολη σου την δυναμη".Δηλαδη στα κοκκινα...:winka:
Η μεγιστη τιμη που θα αποθηκευσει ο παλμογραφος(αν εχει τετοια δυνατοτητα) ειναι ο μεγιστος καρδιακος σου παλμος...


Το οριο κυμαινεται γενικα στο 60-70% αυτου του αριθμου!!!

Με τον καιρο και λογω της προπονησης το οριο αυτο θα μεταβληθει...Οποτε αν θες να παρακολουθεις την βελτιωση σου, μια φορα τον μηνα πραγματοποιεις το παραπανω τεστ και επαναπροσδιοριζεις το οριο αεροβιου-αναεροβιου κατωφλιου...

Red Rider
10/03/2017, 20:16
Ξεθαβω λίγο το θέμα..
Ψάχνω ένα ρολόι με παλμογράφο .
Έχω ψιλοχαθει,βλεπω κάποια με ενσωματωμένο στο ρολόι,κάποια άλλα είναι με ξεχωριστό strap.
Το ζωνάρι με ξενίζει λιγο,ειδικά σε δύσκολες συνθηκες,συν ότι σε κάποιες φάσεις θέλω να βλέπω παλμο 24/7.
Σε κόστος δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 250-300.
Καμία γνώμη?:)

Ζεύκας
10/03/2017, 20:27
Σε αυτά τα λεφτά κοίτα το Garmin Forerunner 230 HRM (https://www.skroutz.gr/s/7771204/Garmin-Forerunner-230-HRM-Black-White.html)

To strap έχει πιο αξιόπιστες μετρήσεις σε σχέση με τον αισθητήρα που υπάρχει ενσωματωμένο στο ρολόι.

Corki
11/03/2017, 07:29
Εγω ειμαι εδω ...https://www.skroutz.gr/s/380101/Polar-RS300X-Black.html......

...οι λειτουργιες του με υπερκαλυπτουν.......και το επελεξα (πριν απο τρια χρονια) σε υψηλοτερη τιμη......γιατι το strap εχει αποσπωμενο αισθητηρα του οποιου η μπαταρια μπορει να αλλαχθει ενω γενικα τα φθηνοτερα ειχαν σφραγισμενο strap και δεν ηξερα αν τελειωνει η μπαταρια κτλ.

Κυκλοφορει βεβαια το συγκεκριμενο πολλα χρονια και δεν ξερω αν πλεον υπαρχει καποιο καλυτερο στα χρηματα.

nikma
11/03/2017, 08:26
Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει το παρακάτω; http://www.oroloi.gr/mobile/ViewShopProduct.aspx?Id=2529213&utm_source=skroutz&utm_medium=skroutz&utm_campaign=skroutz&OrgReferer=http%3A%2F%2Fwww.skroutz.gr%2Fproducts%2Fshow%2F8550536

Red Rider
11/03/2017, 13:25
Σε αυτά τα λεφτά κοίτα το Garmin Forerunner 230 HRM (https://www.skroutz.gr/s/7771204/Garmin-Forerunner-230-HRM-Black-White.html)

To strap έχει πιο αξιόπιστες μετρήσεις σε σχέση με τον αισθητήρα που υπάρχει ενσωματωμένο στο ρολόι.

Ωραίο το garmin! Για το 235 τι λες?
Έχει και ενσωματωμένο παλμογράφο,λες να μην είναι αξιόπιστο?

Ζεύκας
11/03/2017, 14:25
ειλικρινα; δεν έχω δοκιμάσει με hrm στο καρπό.
όταν το έψαχνα διάβαζα πως δεν είχαν την ακρίβεια του strap στο στήθος.

ας πει καλύτερα κάποιος που το έχει δοκιμάσει.

Red Rider
13/03/2017, 08:34
Λοιπόν.
Το 230 έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας λόγω του εξωτερικού αισθητήρα παλμών και φτάνει τις 7 ημέρες με μια φορτιση.
Το 235 εχει πολύ μικρότερη αυτονομία, γιατί ο ενσωματωμένος αισθητήρας δουλεύει συνεχεια, γύρω στο 3ήμερο αναλόγως δραστηριότητας.Υπάρχει δυνατότητα και για εξωτερικό αισθητήρα.
Βέβαια συλλέγει 24 ώρες στοιχεια κι μέσω της εφαρμογής έχεις πλήρες log.
Η Garmin επισης έχει ανακοινώσει ότι θα υπάρξει update για το 235 που υπόσχεται καλύτερη διαχείριση της ενεργειας.
Όσον αφορά την ακρίβεια του αισθητήρα, το 235 επηρεάζεται μονο απο δραστηριότητες τύπου cross fit η αλλες που απαιτουν έντονη κινητικότητα του καρπού.Για τρέξιμο κλπ νορμάλ δραστηριότητες είναι οκ.