PDA

View Full Version : τελος εποχης



Rezeguet
13/04/2005, 13:37
Χθες το μεσημερι ωρα 2 καθως ερχομουν απο το σχολειο σε δρομο συχνης κυκλοφοριας εντος πολης πεταγεται ενας γερος με το οπελ του μπροστα μου και μου κλεινει το δρομο.... Εγω με 60-80 ημουν κρανος παντα φορεμενο γυριζω τελευταια στιγμη το τιμονι και πεφτω πλαγια πανω του και σερνομαι 5-6 μετρα στο αντιθετο ρευμα. Ολη η ορμη μου πηγε στον ωμο μου με τον οποιο χτυπησα το αμαξι και στομκεφαλι μου με το οποιο ανοιξα τρυπα στο παμπριζ του. Ευτυχως ευτυχως ειχα κρανακι ακριβο που...ξεπληρωσε τα λεφτα του. Του διαλυσα το αμαξι, μπηκε ολη η μερια του οδηγου μεσα μερικα δεκατα του μετρου και εγω επεσα κατω μετα. Καπως το κεφαλι χτυπησε με το κατω μερος και μου ανοιξε τρυπα βαθια το τζαμι στο σαγονι και στα χειλη μου αλλα αμεσως απο την ανδρεναλινη σικωθηκα καρφωτος πανω και βγηκα απο τον δρομο βγαζοντας το κρανος μου, που ειχε γεμισει απο πανω μεχρι κατω αιμα. Αρχικα δεν ειχα καταλαβει τιποτε και ειδ α μονο τα πολλα αιματα πανω μου που τρεχανε σαν καταρακτες απο το προσωπο μου και επαθα πλακα. Ητανε μια γιατρος διπλα που με βοηθησε και εβαλε γαζα στην πληγη για να μην αιμοραγει τοσο πολυ. παλι καλα που το ασθενοφορο ηρθε ΠΟΛΥ γρηγορα και η αστυνομια ΑΚΟΜΑ πιο γρηγορα και με μαζεψε. Πηγα νοσοκομειο και αρχισαν 10-15 γιατροι να με τρεχουν απο μια κλινικη στην αλλη να μου κανουν ακτινογραφειες ενεσεις ορους και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, συν 15 ραμματα στο κατω χειλος και στο πηγουνι. Εκει να δειτε πονο απο ενεσεις και τσιμπιες απο τα ραμματα να κλασετε μεντες. Σας λεω οτι μετα μου κανανε αλλες 5 ενεσεις στα χερια και ουτε που καταλαβα οτι με τσιμπησανε, τετοιο πονο ειχα στα ραμματα. Τομογραφιες το ενα το αλλο, ευτυχως δεν βρηκανε τιποτε απολυτως, και σημερα πρωι πηρα εξιτηριο απο το χειρουργειο. Εεε ρε γλεντια... Ο ανθρωπος ητανε γερος αλλα και σοκαρισμενος γιατι με το κεφαλι μου στο παμπριζ και τα αιματα πανω του τα χε κλασει, και ηρθε μετα απο πισω μου και πηγαινε οπου πηγαινα στο νοσοκομειο να δει αν ημουν καλα. Τελικα βγηκε καλος ο τυπος δεν ζητησε τιποτα απλα χαρηκε που ημουν καλα παρολο που το οπελ του ειναι για πεταμα τωρα, οπως και η cbf μου και το κρανος μου (εχει ενα βαθουλωμα αστα να πανε)

Τελος καλα ολα καλα θα μου πειτε αλλα οχι δεν ειναι ετσι. Τουλαχιστον οχι γα μενα και τους γονεις μου. Εγω σκεφτομουν ολο το βραδυ τι θα γινοτανε αν δεν φορουσα κρανος η αν φορουσα ενα φτηνιαρικο. Σιγουρα δεν θα ημουν εδω να σας τα δηιγουμαι. Oυτε να το σκεφτομαι θελω τι θα γινοτανε αμα δεν φορουσα. ΦΤΗΝΑ ΦΤΗΝΑ ΦΤΗΝΑ την γλυτωσα, ολοι μου το λενε και το ξερω οτι ειναι ετσι.

Αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Το βασικο ειναι οτι αυτο το ατυχημα ητανε τελος εποχης για μενα, γιατι απο σημερα δεν προκειται να ξανκαβαλησω μηχανη τουλαχιστων οχι οσο ειμαι στην ελλαδα . Ολα αυτα με κανανε να σκεφτω μερικα πραγματα και να καταληξω οτι δεν ειμαι ασφαλης στις 2 ροδες ποτε και πουθενα. Ειναι πραγματικα κριμα ενα τοσο υπεροχο πραγμα οσο η οδηγηση μηχανης να ειναι απογορευτικη και κινδυνος ζωης για τους αναβατες.....να μας στερουν κατι τοσο ωραιο....ειναι κριμα.

Παντα ορθιοι παιδια και ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ κρανος και οτι αλλο μπορειτε και τα ματια σας 14....

Rezeguet

OldMan
13/04/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
.
... Το βασικο ειναι οτι αυτο το ατυχημα ητανε τελος εποχης για μενα, γιατι απο σημερα δεν προκειται να ξανκαβαλησω μηχανη τουλαχιστων οχι οσο ειμαι στην ελλαδα ....
Rezeguet

:sad: :sad: :sad:

Το ότι την γλύτωσες, είναι και παρήγορο και αίσιο.!!!

Το ότι δεν θα ξανακαβαλήσεις μηχανή, το αντιπαρέρχομαι λόγω του νεαρού της ηλικίας ....
(Για κανα δυό μήνες (maximum) σε κόβω !!!)

:lol: :wave2: :lol:

Το αρχικό σοκ αργεί να περάσει (για την ακρίβεια ΔΕΝ περνάει ποτέ, απλά αμβλύνονται οι πρώτες εντυπώσεις....)

ΚΑΙ θα ξανακαβαλήσεις ΚΑΙ θα ξαναπέσεις ΚΑΙ θα ξανασηκωθείς (ελπίζω και εύχομαι)

ΚΑΙ καλά να είμαστε !!!!!

:wave2: :beer: :wave2:

Rezeguet
13/04/2005, 13:50
φιλε oldman και να θελα να καβαλησω...δεν εχω μηχανη πια

free rider
13/04/2005, 13:54
Η εμπειρία που έζησες είναι πολύ σκληρή...

ασε το χρόνο να σε χαλαρώσει και να ηρεμήσεις...

ευτυχώς που γλίτωσες με τόσα λίγα...

περαστικά φίλε..

τώρα αν ποτε ξανακαβαλήσεις θα είσαι πολύ πιο προσεκτικός, πολύ πιο φοβισμένος..

και θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να γλιτώνεις αφου θα καταλαβαίνεις οτι δεν υπάρχει λογικό και δεδομένο ατο δρόμο...

είναι μια άγρια ζούγκλα..

toyota
13/04/2005, 13:57
Χαίρομαι που διάβασα οτι είσαι καλά.Τα μέταλα -μοτό- ξαναφτιάχνονται.Τώρα το ότι δε θα ξανακαβαλήσεις μηχανή...κάνω οτι δε το διάβασα. :nono:
Όλοι πέσαμε,χτυπήσαμε,σηκωθήκαμε και ξανακαβαλήσαμε -μοτό.

Αλήθεια στο ατύχημα ποιος έφταιγε;Αν έφταιγε ο παππούς θα σου φτιάξει και τη μοτό οπότε θα έχεις και πάλι.

Υπομονή και όλα θα περάσουν -και οι σκέψεις- αφού δεν έπαθες κάτι σοβαρότερο.

Περαστικά...

Julius
13/04/2005, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


pali kala file, siderenios



Ti kranos eixes pou tramatises to pigouni sou kai ta xilia sou???

fullface h' mipos Jet-anoixto?

OldMan
13/04/2005, 14:00
:lol: :lol: :lol:

Ξέχασα να γράψω :

ΚΑΙ θα φτιάξεις το μηχανάκι σου (ή θα πάρεις άλλο)

Θα τον βρεις τον τρόπο.....

Είναι αρκετά νωρίς ακόμη για ψυχρούς απολογισμούς υλικών ζημιών και οικονομοτεχνικές μελέτες του τι μέλλει γενέσθαι !!!

Όταν η εικόνα του ατυχήματος (και τα παρελκόμενά του) σταματήσει να είναι στο μυαλό σου την περισσότερη ώρα, θα βρεις και χρόνο και διάθεση για καλύτερα πράγματα ....

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.

Χτύπα γκόμενα (αν δεν έχεις εννοείται !!!)

Βοηθάει .....

idi
13/04/2005, 14:02
περαστικά σου και σιδερένιος

αν θα ξαναπάρεις μηχανη, λιγη σημασία εχει τωρα... ο χρονος θα δείξει...

να είσαι χαρούμενος που αυτη τη στιγμή είσαι εδω και μας γράφεις, και μην ανησυχείς

να’σαι πάντα καλα ...

crs-k
13/04/2005, 14:10
Σιδερενιος φιλαρακο! :wave2:

Περασες μια πολυ δυσκολη κατασταση, αλλα οι αρχαιοι λεγαν "εν οργη, μηδε λεγε, ουδε πρατε"!

Μην βιαζεσαι λοιπον να βγαλεις συμπερασματα ...
Δεν φταινε οι μηχανες.
Εμεις φταιμε, που αφου ξερουμε την κατασταση δεν προσπαθουμε (ΠΟΛΥ) να εχεουμε τα ΠΑΝΤΑ υπο τον ελεγχο μας.

Πρεπει να εχουμε παντα στο μυαλο μας οτι τα οχηματα ΜΠΟΡΟΥΝ να στριψουν, ακομα κι αν ΔΕΝ εχουν αναψει φλας!

Το "ΣΤΟΠ" ΔΕΝ ενεργοποιει αυτοματα τα φρενα των οχηματων!

Κι αλλα τετοια ... :wacko:


Δεν σημαινει οτι σε "πιεζω" προς καμμια κατευθυνση ...
Να κανεις αυτο που θελεις εσυ.

Απλα θα συμφωνησω με τον Γερο-man ... :lol:

Για 2-3 μηνες σε κοβω κι εγω ... :smokin:


Περαστικα σου και παλι και καλη αναρωση! :beer: :wave2:

free rider
13/04/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.

Χτύπα γκόμενα (αν δεν έχεις εννοείται !!!)

Βοηθάει .....

αλλιώς αν είσαι με την παρέα ntinti peri kai simpiar..

χαχαχαχ

χτύπα γκόμενο.............

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SaraMaritis
13/04/2005, 14:12
...πανε αυτα !!!

Παμε γι'αλλα φιλε Rezeguet-μαν :wave2:

Rezeguet
13/04/2005, 14:13
oxi ο παππους εφταιγε αλλα δεν πληρωνει γιατι εινα αλλα πραγματα που μας αποτρεπουν να κανουμε μυνηση (οπως το οτι η γυναικα του ειναι συναδελφος και μακροχρονη φιλη του πατερα μου, το οτι δεν ειναι 100 βεβαιωμενο οτι ειχε αδικο καθως ο τυπος ειπε οτι εκανε στροφη επιτοπια κλπ)

Δεν φορουσα JET φορουσα ενα πολυ καλο-κριβο full face το οποι ομως δεν εφτασε μεχρι το σαγονι καθως χτυπησα με το κατω μερος του κεφαλιου το παμπριζ.

Αυτο με τη μηχανη ειναι δεδομενο καθως ουτε τα λεφτα εχω να παρω αλλη η να τη φτιαξω ουτε μου πληρωνουν τη ζημια οι γονεις μου και ακομα και αν το κανουν, τοτε μονο για να πουλησουν τη μηχανη καθως δεν με αφηνουν ουτε να ακουμπησω μηχανη...προς το παρων δηλαδη.

ireneepi
13/04/2005, 14:15
Φιλε,ολοι εχουν αυτου του ειδους τις εμπειριες..


δεν θα σου πω για το αν θα ξανακαβαλησεις ή οχι,αυτο τωρα δεν εχει σημασια


Ξεπερασε αυτο που σου συναιβει,διοτι το ψυχολογικο παιζει πολυ σημαντικο ρολο...
και η αληθεια ειναι οτι υπεστεις και ενα γερο σοκ συν της αλλης...

Ο χρονος θα δειξει,απλα να ξερεις...οτι
πολυ επαθαν παρομοια και ακομα χειροτερα και η αγαπη τους στο τελος..τους οδηγησε στα ιδια.
Και πια δεν ειναι ιδιοι...!

Αυτο περαστικα !

Nik0s
13/04/2005, 14:16
Σιδερένιος και περαστικά φίλε :wave2:

johnpan
13/04/2005, 14:17
Όχι ρε φίλε, όχι ρε γαμώτο.

Αφού είσαι καλά, όλα τα άλλα κάποτε θα είναι απλά αναμνήσεις. Σκέψου πως τα τζάμια θα μπορούσαν να σε είχαν τραυματίσει λίγα εκατοστά πιο κάτω από το σαγόνι... ΦΤΗΝΑ όπως λες κι εσύ, πολύ ΦΤΗΝΑ.....

Η μηχανή πόσο χάλια είναι? Δε θα σου πληρώσει / πάρει καινούρια ο όπελ? Κι ας μην κάνεις μύνηση, αυτός κάνει το κορόιδο? Αλλά αφού είναι το θέμα γονείς, καλά κάνεις, μην τους φορτίσεις κι άλλο από όσο είναι τώρα....

Για τη γκόμενα συμφωνώ, σε ηρεμεί μια γυναικεία παρουσία δίπλα σου...

Πάνω που σε ρωτούσα διάφορα στις τεχνικές οδήγησης...

Κρίμα και για τη μηχανούλα σου..

Καλή ανάρωση αδερφέ, και υπομονή, θα περάσει το σοκ...

gRim
13/04/2005, 15:02
Po re file ti epa8es..
Perastika kai mh stenaxoriese gia th mixani afou esi eisai mia xara...
Gnomi mou einai oti den prepei na to afiseis na perasei etsi alla na zitiseis apozimiosh. H asfalistiki toy de ta plironei etsi ki allios?
Tespa ti ka8omai kai sou lew mesa sti laxtara sou...
Kai pali perastika!

Rezeguet
13/04/2005, 15:02
ευχαριστω παιδια ολους που απαντησατε καθως ειναι καλο να μοιραζεσαι τον πονο -αλλα και τις εμπειριες- σου.

Αυτο με τη γυναικεια συντροφια ειναι καλη ιδεα αλλα στην κατασταση που ειναι η φατσα μου προφανως δεν θα εχω μεγαλη τυχη μεχρι να φυγουνε τα ραμματα. :D

Α και ενα κομικοτραγικο γεγονος του ατυχηματος ειναι ενα μεγαλο σημαδι στο δεξι ανω χερι μου εχω ενα τεραστιο σημαδι OPEL φτιαγμενο με μπλαβιες και ματωματα. πραγματικα εξαιρετικα περιεργο. Και εννοω το ''Ζ'΄της οπελ σε αναλογια 1 προς 1 σαν τατουαζ παν στο χερι μου ημαρτον.... θα βαλω και φωτογραφια να γελασετε... :bawl:

johnpan
13/04/2005, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

Αυτο με τη γυναικεια συντροφια ειναι καλη ιδεα αλλα στην κατασταση που ειναι η φατσα μου προφανως δεν θα εχω μεγαλη τυχη μεχρι να φυγουνε τα ραμματα. :D



Δοκίμασε την τύχη σου στις νοσοκόμες, δε μασάνε από αυτά!

sniper
13/04/2005, 15:10
Περαστικά .....



Το ότι έβγαλες το κράνος σου επι τόπου, μόνος σου, ενώ ήταν αυτό κι εσύ γεμάτο αίματα ήταν φάουλ....


Για όλα τ' άλλα εσύ ξέρεις καλύτερα από τον οποιονδήποτε άλλο.....

Τις αποφάσεις για την ζωή μας τις παίρνουμε μόνοι μας.... Ότι κι αν αποφασίσεις τελικά καλή τύχη.....


:smokin:

modeerf
13/04/2005, 15:18
Rezeguet...

Περαστικά και καλή συνέχεια ΟΤΙ και αν αποφασίσεις μαν....

Rezeguet
13/04/2005, 15:28
να η φωτο που σας ελεγα με το Ζ. Τωρα λεω να γραφτω στο Ζ κλαμπ του Μοτο gr χαχαχαχα! Αυτος που συμμεριζοταν το δωματιο μαζι μου στην εντατικη (τροχαιο κι αυτος αλλα με αμαξι) οταν το ειδε λεει 'ελα ρε μεγαλε τωρα εισαι ο..Ζουπερμαν'

ΥΓ) τζονυ παρολα αυτα σου απαντησα στις τεχνικες οδηγησης :wave2:

Alexander
13/04/2005, 15:40
Προς τα κει μου πήγαινε το μυαλό όταν είδα τον τίτλο του thread αλλά ευχόμουν να έκανα λάθος...:sick:

Κρίμα ρε φίλε... Περαστικά να είναι, ελπίζω οι εικόνες να σου μείνουν μόνο και κανένα από τα σημάδια... Άντε ίσως λίγο της OPEL να ψαρώνεις κόσμο... :winka:

Όσον αφορά τον παππού, δεν μπορώ να καταλάβω κανέναν από τους λόγους που λες για να μην σε πληρώσει. Και στο τέλος τέλος, αυτός θα πληρώσει κατά ένα ποσοστό αυξημένα ασφάλιστρα (+60 άντε +100 ? ) αν παραδεχτεί το φταίξιμο, ενώ εσύ 3000 ? ... Πλήρωσέ του τα παραπάνω ασφάλιστρα εσύ, αν και δεν θα τη γλιτώσει αφού όλο και κάποιον θα ξαναθερίσει με τις επιτόπου στροφές...

Κρίμα ρε φίλε και πάλι κρίμα...

Περαστικά...

Xlitos
13/04/2005, 15:41
Περαστικά φίλε. :sick:

idi
13/04/2005, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
να η φωτο που σας ελεγα με το Ζ. Τωρα λεω να γραφτω στο Ζ κλαμπ του Μοτο gr χαχαχαχα! Αυτος που συμμεριζοταν το δωματιο μαζι μου στην εντατικη (τροχαιο κι αυτος αλλα με αμαξι) οταν το ειδε λεει 'ελα ρε μεγαλε τωρα εισαι ο..Ζουπερμαν'

ΥΓ) τζονυ παρολα αυτα σου απαντησα στις τεχνικες οδηγησης :wave2:

αν θες να γινεις μελος εισαι ευπροσδεκτος...



οταν ξεπερασεις το ατυχημα




και παρεις ενα Ζ... :smokin: :wave2:

adam_tsouk
13/04/2005, 15:54
Δεν είναι Ζ S είναι!! :rotflmao: :rotflmao:


Φιλαράκο, περαστικά. ΟΚ, είσαι στραβωμένος τώρα με την κατάσταση αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι είναι μικρόβιο και δεν κόβεται εύκολα!!!!


Αλλά πράγματι, δεν έχει σημασία αυτό προς το παρόν αλλά εσύ να είσαι καλά.

Και μετά εσύ θα αποφασίσεις αν θα πάρεις Ζ, S, .... Κ4 ή ό,τι τραβάει η ψυχή σου..


Πάνω απ' όλα υγεία...



:wave2:

hornet
13/04/2005, 16:26
Καταρχην περαστικα!!!
Το γεγονος του οτι δεν θα ξανακαβαλησεις ...ποτε ,ειναι μεγαλη κουβεντα παντως.
Απο εκει και περα εσυ ξερεις καλυτερα.
Αργοτερα βλεπεις τι θα κανεις...προς το παρων ηρεμησε και αναρρωσε και ολα τα αλλα σε δευτερη μοιρα.

GyPsy
13/04/2005, 16:50
Περαστικα σου μεγαλε....

powerphot
13/04/2005, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
oxi ο παππους εφταιγε αλλα δεν πληρωνει γιατι εινα αλλα πραγματα που μας αποτρεπουν να κανουμε μυνηση (οπως το οτι η γυναικα του ειναι συναδελφος και μακροχρονη φιλη του πατερα μου, το οτι δεν ειναι 100 βεβαιωμενο οτι ειχε αδικο καθως ο τυπος ειπε οτι εκανε στροφη επιτοπια κλπ)

Αυτο με τη μηχανη ειναι δεδομενο καθως ουτε τα λεφτα εχω να παρω αλλη η να τη φτιαξω ουτε μου πληρωνουν τη ζημια οι γονεις μου και ακομα και αν το κανουν, τοτε μονο για να πουλησουν τη μηχανη καθως δεν με αφηνουν ουτε να ακουμπησω μηχανη...προς το παρων δηλαδη.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


Κατ' αρχήν περαστικά σου.
Αν κατάλαβα καλά ο παππούς που σε χτύπησε δεν θα κάνει
καμία κίνηση με ασφάλειες διότι έχει "βίσμα" τους γονείς σου?
Αν είναι έτσι αυτό δεν το βλέπω σωστό διότι ίσως χρειαστείς
κάποια περαιτέρω ιατρικά έξοδα πάνω στην ανάρρωσή σου
και είναι "κουλό" να τα βάλεις απο την τσέπη σου.
Για να μην μιλήσω και για την ζημιά της μηχανής.
Αυτά για τα διαδικαστικά!

Τώρα όσον αφορά το ότι δεν θα ξανακαβαλήσεις μηχανή είναι δικό
σου θέμα, αν και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι θα αλλάξεις γώμη μόλις γίνεις καλά.
Προς το παρόν όμως είναι και ένα ζήτημα που αφορά και τους γονείς σου. Στα λέω αυτά βρισκόμενος και στις δυο θέσεις.
Ναι μεν ξανακαβάλησα μετα απο γερό ατύχημα, είμαι δε σχεδόν σίγουρος ότι θα αντιδρούσα το ίδιο με τους γονείς σου
απέναντι στον γιο μου. έτσι είναι αυτό, αυθόρμητα έρχεται
δεν το ελέγχεις.
Κι εσύ έχεις δίκιο, κι εκείνοι πάρα πολύ.Ίσως κι εσύ να αντιρδρούσες με το ίδιο τρόπο αν ήσουν στην θέση τους.
Θα σε συμβούλευα να μην πάρεις καμιά απόφαση τώρα κοντά
αλλά να περιμένεις λίγο καιρό να επουλωθούν τα σωματικά και "ψυχικά" τραύματα σας.

Και πάλι περαστικά και μην αφήσεις τον παππού
στον....Κόσμο του. :wave2:

devil's animal
13/04/2005, 17:33
περαστικα και απο μενα φιλε rezeguet.......


το οτι δεν χτυπησες (σοβαρα) ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!:beer:


ενας ακομα λογος για να σου πληρωσει την μηχανη ειναι οτι ειναι γνωστος και δεν θα μπλεξετε με μηνυσεις και δικαστηρια....


οι γονεις σου ειναι το δυσκολοτερο "εμποδιο" καθως θα εχουν χασει εμπιστοσυνη και σε σενα και στις μηχανες,καθως θα τους "ηρθε" το ενδεχομενο να παθεις κατι χειροτερο....


αν παντως καποιος αγαπαει πραγματικα κατι οπως ειναι η μηχανη ειναι πολυ αμφιβολο το να μην ξανακαβαλησει.....


περαστικα και παλι.....
και καλη αναρρωση!!:ZZZ:
:wave2:

apav
13/04/2005, 18:02
Περαστικά! :wave2:

cityfly
13/04/2005, 18:26
καταρχάς περαστικά


τώρα στα υπόλοιπα
ουσιαστικά συμφωνώ με τους περισσότερους

zuperman πρώτα από εκτός από το αρχαίο ρητό που σου πε ο crs-k παίζει και το μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις. Άστο να το βγάλει η πορεία το τι θα κάνεις

το ότι ο παπούς είναι γνωστός δε λέει τίποτα, δεν είπαμε να τον κλείσεις και φυλακή, μίλα με κάνα δικηγόρο να σου διευκρινήσει κάποια πράγματα. Είπες ότι ήρθε η αστυνομία, άρα κατέγραψε το περιστατικό, άρα αν φταίει ο παπούς θα του γίνει αυτεπάγγελτη μήνυση έτσι κι αλλιώς. Αυτό που πρέπει να ενδιαφέρει εσένα είναι το αστικό μέρος της (η αποζημείωση) το ποινικό θα γίνει έτσι κι αλλιώς (πρόκληση σωματικής βλάβης από αμέλεια).

Δεν κατάλαβα το σημείο που λες ότι δεν είναι 100% σίγουρο γιατί είπε ότι έκανε επιτόπου στροφή, μα λογικά τότε πρέπει να φταίει

Κι έπειτα όπως σου είπαν ήδη τα λεφτά δεν θα τα βγάλει ο παπούς από την τσέπη του αλλά θα τα πληρώσειη ασφαλιστική άρα ούτε έχεις να χάσεις τίποτα ούτε κάνεις κακό σε κανένα.

cityfly
13/04/2005, 18:29
τώρα το είδα :D

πρόσεξα το σχολείο που είπες και κοίταξα ηλικία

17 είσαι;

άρα οδηγείς παράνομα το 250
δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά η περίπτωση σου είναι μάλλον μπερδεμένη, αν η αστυνομία τα κατέγραψε όλα θα βρείτε και οι δύο μπελά στο τέλος ανεξαρτήτως αποζημείωσης
:confused: :confused:

Rezeguet
13/04/2005, 19:08
οχι δεν ισχυει κατι τετοιο, καθως εχω δωσει εξετασεις για διπλωμα και θα γινω 18 σε 10 μερες οποτε θα ειναι και νομιμο. Απλα ειναι το ολο μπερδεμα, που θα λυθει σε 1-2 βδομαδες απλα ειναι και αυτος ενας λογος που δεν γινεται μυνηση κλπ. αλλα μην ανησυχειτε για τα νομικα δεν ειναι αξια πανικου μην ανησυχειτε γιαυτο.

Ευτυχως δυστυχως δεν ειναι το νομικο ειναι το ηθικο... οπως ειπα και παραπανω...
Ελπιζω να περασει, οπως λετε, και σε μενα και στους γονεις και ελπιζω οπως λετε το μικροβιο να ξαναχτυπησει... :wave2:

cityfly
13/04/2005, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

Ευτυχως δυστυχως δεν ειναι το νομικο ειναι το ηθικο... οπως ειπα και παραπανω...
Ελπιζω να περασει, οπως λετε, και σε μενα και στους γονεις και ελπιζω οπως λετε το μικροβιο να ξαναχτυπησει... :wave2:

ξαναχτύπησε

άμα σε δύο σελίδες το τέλος εποχής έγινε ελπίζω το μικρόβιο να ξαναχτυπήσει τότε έγινε


μέσα στο άγχος, τρομάρα, ανακούφιση για το φτηνά κλπ κλπ σκεφτόσουνα αυτό που θα πρέπει να κάνεις για να ικανοποιήσεις τους άλλους - άμεσα ενδιαφερόμενους.

Θα ηρεμήσει το θέμα και τότε θα σκεφτείς ψύχραιμα


πάντως στο ξαναλέω αν η αστυνομία κατέγραψε το γεγονός ότι μήνυση είναι να γίνει θα γίνει αυτεπάγγελτα

anco
13/04/2005, 19:17
Περαστικα φιλε !!!!


:wave2:

tai
13/04/2005, 19:53
Περαστικά να είναι,
και τα τραύματα,
και οι φοβίες σου,
και οι φοβίες των γoνιών σου.:wave2: :wave2: :wave2:

Alexander
13/04/2005, 19:56
Για ποιο λόγο ρε παιδιά να παίξει μήνυση; Μια δήλωση θα κάνει ο παππούς(της) (ακριβώς επειδή είναι οικογενειακός σας φίλος - εκτός αν τον έχετε εσείς φίλο μόνο κι αυτός όχι) και θα τελειώσει εκεί το θέμα...

Μην σε παίρνει από κάτω ρε φίλε Rezegeut. Σκέψου καθαρά, άλλο καπέλο το αν θα ξανακαβαλήσεις μηχανή και άλλο η τσέπη σου...

Πάρε τα λεφτά από την ασφαλιστική του μάγκα, φτιάξε τη μηχανή και μετά πούλα τη, βάλ' της φωτιά και κάψ' τη, κάν' την ό,τι γουστάρεις...

DoctorS
13/04/2005, 22:02
περαστικά κι από μένα.......................ααααα ρε πατρίδα Κρήτη παραλίγο να μας την κάνεις τη ζημιά!!!!

κάτσε να χαλαρώσουν τα πράγματα και όλα θα φτιάξουν, ελπίζω να ήταν το πρώτο και το τελευταίο σου ατύχημα!!!!!!

και για να μην ξεχνιώμαστε..........ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

gixxerpap
13/04/2005, 22:29
και εγω τα ιδια ελεγα περυσι τον ιανουαριο που διελυσα το γονατο μου (με παπι παρακαλω), αλλα να 'μαι παλι πανω στο σουζουκο!!! και εχω και δυο βιδουλες να μου το θυμιζουν!!!
και μου το λεγαν οι πιο παλιοι: το πολυ να αντεξεις 5-6 μηνες χωρις μηχανη.... τιποτα εγω, 'ουτε περιοδικο δεν θα ξαναγορασω', ελεγα. μεχρι και περιοδικα αυτοκινητου αγορασα για να διαλεξω τι κουβα θα παρω.....θα εχεις την ανεση σου μου λεγαν οι δικοι μου, θα ταξιδευεις πιο ξεκουραστα, παρε ενα 1300αρακι να κανεις τη δουλεια σου...
και τελικα τα καταφερανε και μου αλλαξανε γνωμη!το 750 ειναι οντως αβολο...λεω να παρω ενα hayabusa:eyepop: :eyepop:

χωρις πλακα τωρα, ( αν και το busa δεν ειναι πλακα, θα το παρω) ασε τα πραγματα να ξεθυμανουν, και μην αγχωνεσαι για το αν θα ξαναοδηγησεις και πότε. θα ερθουν ολα μονα τους!!!! περαστικα προς το παρον!

xxxristos
13/04/2005, 23:14
Φίλε κατ' αρχήν περστικά, σιδερένιος και σύντομα με καινούργιο μοτότρι, αν και είμαι οπαδός του κανόνα οτι τίποτα δεν είναι για πέταμα, όλα επισκευάζονται.

Μου θύμισες το δικό μου περσινό ατύχημα που μετά από σούζα καρφώθηκα πλαγίως σε παρκαρισμένο κουτί με το KLX με αρκετούτσικα χιλιόμετρα.

Κράνος δε φορούσα (Αύγουστος, καύσωνας, 25 βαθμοί στις 11 το βράδυ) αλλά πιστεύω οτι και να φορούσα δε θα γλύτωνα τα 18 ράμματα στο σαγόνι, πιστεύω οτι στο ίδιο σημείο θα τα έχεις κι εσύ. Πράγματι, αυτό το σημείο προστατεύεται από το full face κράνος άν χτυπήσεις πλάγια ή μετωπικά αλλά όχι από κάτω! Εγώ τότε είχα σπάσει και το κόκκαλο του σαγονιού μου... :sad:

Το τραγελαφικό της υπόθεσης (όπως συνέβει και σε σένα με το Ζ) είναι οτι πάνω στο παντελόνι μου που ήταν άσπρο φαίνονται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΨΗΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΖΑΝΤΑ!!! Εννοείται πως το κράτησα για κειμήλειο...

Όυτε οι δικοί μου γονείς ήθελαν να ξανακαβαλήσω μοτο αλλά όπως είπε και κάποιος προλαλήσας με τον καιρό οι εντυπώσεις αμβλύνωνται και μαλακόνουν....

Σημασία έχει προτίστως οτι εσύ είσαι γερός και όλα τα άλα διορθώνονται. Σε μερικά χρόνια θα είναι μόνο μια ανάμνηση.

Υ.Γ. μήπως το Ζ είναι σημάδι οτι πρέπει η επόμενη μοτο σου να είναι ένα Ζ1000???

Giannis_L
14/04/2005, 00:17
Περαστικα και εσυ θα αποφασισεις εαν,πως και ποτε θα ξαναπαρεις/οδηγησεις μηχανη..



Να περνας καλα

periklisk
14/04/2005, 01:12
Περαστικά και σιδερένιος....

tools
14/04/2005, 10:40
ρε φιλε,περαστικα και γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι.οσο για τη μηχανη,μαλλον θεμα οικονομικο το βλεπω εγω...και με το δικιο τους δεν σου δινουν οι δικοι σου αφου νομιζουν πως ετσι σε προστατευουν(?).που θα παει,θα βρεις τιποτα ευρακια σιγα σιγα και θα ξανακαβαλησεις.
no sweat...:smokin: :smokin: :wave2:

apav
14/04/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
οχι δεν ισχυει κατι τετοιο, καθως εχω δωσει εξετασεις για διπλωμα και θα γινω 18 σε 10 μερες οποτε θα ειναι και νομιμο.

Μπορείς να δώσεις εξετάσεις για δίπλωμα χωρίς να έχεις συμπληρώσει τα 18;:rolleyes:

KaTaNaS
14/04/2005, 18:40
ELA RE TRELE KRHTIKE, PERASTIKA RE FILE!


TELIKA DE SPAS MONO KATHREFTES , TRYPAS KAI TA PARMPRIZ RE ATIME EEE? :lol:



PERASTIKA RE FILE , KANE TO STAYRO SOY POY EISAI OK.


KAI GIA NA JANAKABALHSEIS,,, OYYY MEXRI NA PANTREYTEIS THA EXEIS GRAPSEI XILIOMETRA ...:winka:

grsart
14/04/2005, 22:26
περαστικα και σιδερενιος
εστω και καθυστεριμενα

adam_tsouk
14/04/2005, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Περαστικά να είναι,
και τα τραύματα,
και οι φοβίες σου,
και οι φοβίες των γoνιών σου.:wave2: :wave2: :wave2:



Πριν πάρω το Ζ είχαμε σφαχτεί με τον πατέρα μου (και είχε δίκιο σε ό,τι μου έλεγε αλλά είπαμε, το μικρόβιο)


@ μήνες μετά με βοηθάει να λύνω και να δένω τη μηχανή και σήμερα βλέπαμε σε επανάληψη αγώνες motoGP!!!!


:rotflmao: :rotflmao:


Ρε rezequet, είπαμε, εσύ να είσαι καλά και όλα με τον καιρό, σιγά σιγά.....



:wave2:

Rezeguet
15/04/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ELA RE TRELE KRHTIKE, PERASTIKA RE FILE!

TELIKA DE SPAS MONO KATHREFTES , TRYPAS KAI TA PARMPRIZ RE ATIME EEE? :lol:

PERASTIKA RE FILE , KANE TO STAYRO SOY POY EISAI OK.

KAI GIA NA JANAKABALHSEIS,,, OYYY MEXRI NA PANTREYTEIS THA EXEIS GRAPSEI XILIOMETRA ...:winka:


ναι ρε :lol: :lol:
κανω και ολικες ζημιες σε οπελ της επιλογης σας... τηλ 6966 666666

DoctorS
15/04/2005, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Πριν πάρω το Ζ είχαμε σφαχτεί με τον πατέρα μου (και είχε δίκιο σε ό,τι μου έλεγε αλλά είπαμε, το μικρόβιο)


@ μήνες μετά με βοηθάει να λύνω και να δένω τη μηχανή και σήμερα βλέπαμε σε επανάληψη αγώνες motoGP!!!!


:rotflmao: :rotflmao:


Ρε rezequet, είπαμε, εσύ να είσαι καλά και όλα με τον καιρό, σιγά σιγά.....



:wave2:

κι εγώ μια από τα ίδια αλλά μόλις τον έβγαλα πρώτη φορά παραλιακή και το τσίμπησα λίγο έκανε σαν παιδάκι από τη χαρά του......αφού είναι μικρόβιο η π@@τάνα η μηχανή!!!!

afrotwin
18/04/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ναι ρε :lol: :lol:
κανω και ολικες ζημιες σε οπελ της επιλογης σας... τηλ 6966 666666

perastika sou ke siderenios

to oti se petakse kato to alogo simeni oti den ixes tin gnosi ke tin pira isos na minis epano tou
pistevis akrantata mexri stigmis stin apli 8elisi sou ke ston paragonta tixi
me mia ideologia ego ema8a pos na to xirizome ala simvenoun afta ke ala tetia

to gegonos ine oti oxi den simvenoun
simveni mono i apiria ke i epipoleotita
ke den exi sxesi me to oti ise mikros akoma ine enas logos parapano ala den ine afto to provlima

efxaristoume oloi tin zoi pou den sou ekane megalo kako ke tin glitoses me mikres f8ores

ala se ka8e periptosi 8a eprepe na to vlepis telios diaforetika
to olo 8ema
an katalava kala den exis diploma akoma ke klikloforas stous dromous?

pou ema8es na odigis?

pios sou edose pistopioisi oti mporis na vgis stous dromous ke na exis kali odiki simperifora?

se kapies apo aftes tis periptosis den ftes esi ala isos an8ropoi pou ine ipef8ini gia sena ke sou epetrepsan na 8esis tin zoi sou se tetio kindino

diladi afto pou fteei gia to atixima sou ine ena sino8ilevma ke oxi akrivos mono esi ela exis tin megaliteri ef8ini
ke den ginete na simvi alios isoun apo tin arxi tagmenos na pa8is kati ipo aftes tis proipo8esis itan zitima xronou

genika sto sinolo tis i oli katastasi mou 8imizi mia terastia anef8inotita ke sou protino an ine na sinexisis na zis etsi na min ksanakavalisis ontos mixani i opia den ine eksartomeni apo to iper peran ke ton 8eo ala apo tin dikia mas xrisimotita ef8ini empiria gnosi

ke to oti exis tin tasi na tin aporipsis giati vlakodos pistevis oti afti ef8inete gia to apotelesma ke oxi esi pistopioi akomi mia fora oti ise anef8inos ke mono oti pistevis oti i odigisi ine mono xirismos se kani anef8ino 8a eprepe na kseris oti i simperifora mas ston dromo exi na kani me tin dia8esi mas ke oti iparxoun ke ales deksiotites tis opies prepi na apoktisi kanis gia na odigisi mixani

katanoisi tou kentrou varous tis figokentrou dinamis tis periferiakis orasis ke elenxou aftis.. tis provlepsimotitas stin kinisi
tin akrivi antidrasi tis motosikletas stis opies antidrasis mas xronika oria pou xriazonte gia zestama mixanis elastikon ke merika ala pio diskola opos to fenomeno tou giroskopikou fenomenou

ine gnosis pou iparxoun ke ine aparetites stin filosofia tou motosikletisti
ke eafto to forum pou simentexis ektos ton alon sou parexi tin efkeria na ma8is gia ola afta ke viavazontas ke sizitontas ta


to pio simantiko ine na katalavis oti den ftene ta oximata gia to pos ta odigame ala emis i idioi
ke fisika iparxi i periptosi opou esi ise telios ala kapios alos ili8ios prokali to atixima is varos sou
ke afto diskolo ine apo tin stigmi pou den ise enas varemenos xiristisis diladi oloi imaste sto fanari stamatimeni ke to ena mati kitai mposta ke to alo ston ka8repti ti alo na sou po

ke den mporoume na eleksoume katastasis ekso apo tis dinamis mas oute 8a ginoume ipoxondrioi ke spasoklampanies opos ise esi tora meta to sok min tixon ke pa8oume kati
to gnorizoume oti ka8e mera exoume 70% pi8anotites na pa8oume atixima ston dromo ke ena 30% na ine 8anatiforo ke lipon?
8a klistoume spiti me tin idea mipos?

opos katalavenis den exis na pis tipota meta to atixima sou
pare tis apofasis sou i zoi sinexizete osoi imaste arosti me mixanes 8a imaste ego ksero an8ropo apo palia pou i asfalia stis mixanes den ipirxe oute san simvoleo apo asfalistiki gematos sidera sto ena podi to opio sikoni me to xeri gia na kavalisi mixani ke pou ksero kala an ixe mini apo afton mono to ena mati me ligo kranio ke kana dio daxtila pali mixani 8a odigouse

den ksero ana apokomises tipota apo afta pou leo

i mira tis anef8inotitas sou ke tis apirias sou ine afti pou ixes den itan tipota 8ema tixis ine 8ema arxis etsi ginete
gia ola ftes esi ke epidi ise efivos exi ef8ini o perigiros sou
ke an sinexisis me aftin tin nootropia min kanis tipota stin zoi sou ola 8a ginonte strava ke la8os
otan asxolise me kati 8a eksantlis tis gnosis se oti to aforoun
8a ekpedevese sosta ke meta 8a to kanis praksi

ke an den mpis ston kopo na to kanis sosta min ksanakavalisis mixani
ke min erxese edo na mas dinis paradigmata tou tipota
den imaste oloi toso svinnnnngk
you now?
:lol: :lol: :lol:

Rezeguet
18/04/2005, 13:15
ευχαριστω για την ενθερμη συμπαρασταση σου και την κατνοηση. Πραγματικα εχεις απολυτο δικιο. Ειμαι ενας μικρος ανευθυνος ηλιθιος χαζος ανικανος ανεμπειρος τυφλος φοβιτσιαρης στραβος αλητης του δρομου. Αμα δεν ειχα εσενα να μου την πεις τι θα εκανα? :yuck:

Rezeguet
18/04/2005, 13:42
τωρα στα σοβαρα.
1) Αν και θεωρητικα εχεις δικιο σαυτα που λες, δεν πιστευω να αλλαζε τιποτε μεσα σε 10 μερες αναμονης μεχρι τις εξετασεις διπλωματος εκτος αν πιστευεις οτι τα σχολεια οδηγησης ειναι τοοοσο καλα στην ελλαδα.

2) Ατυχηματα συμβαινουν και συμβαινουν σολους και καθημερινα ειδικα σε μοτοσυκλετες. Μπορει μεν να ειμαι απειρος και λογω ηλικιας να μην μπορω να κρινω οπως μεγαλυτεροι αλλα σιγουρα δεν μπορεις να πεις ανευθυνοτητα την οδηγηση μου, ουτε των γονεων μου ουτε δικια μου. Μπορει να μην με καλυπτει ο νομος εδω, αλλα εχω κανει πανω απο 15000 χλμ σε μηχανες ΧΩΡΙΣ ατυχηματα (εκτος 1 μικροατυχημα παλαιοτερα), αποφευγοντας ΠΑΡΑ πολες περιπτωσεις ατυχηματος (οπως καθε μοτοσυκλετιστης αλλωστε). Αν δηλαδη σου κατσει μια στραβη και πες δεν ησουν 100% στο δρομο οπως αυτη την φορα, και απο μαλακια του αλλου και δικη σου αφηρημαδα γινει αυτο το πραγμα δεν νομιζω να χρειαζεται να τα ακουσεις απο καποιον που δεν σε ξερει καθολου και δεν ξερει τι κανεις, πώς οδηγας. Αλλωστε πολλα ατυχηματα συμβαινουν και δεν φταινε παντα οι αναβατες. Αν οδηγας για 2-3 χρονια και εχεις κανει 15Κ χλμ λογικο ειναι καποια στιγμη να μην εισαι 100% στο δρομο οπως και στην συγκεκριμενη στιγμη, και να γινει αυτο.

3) το αν θα ξανακαβαλησω μηχανηγ ειναι οπως λες δικη μου αποφαση και δεν εχει σχεση με την ανικανοτητα μου στην οδηγηση εχει σχεση με πολλα αλλα πραγματα που δεν εχω την διαθεση ουτε τον σκοπο να πω εδω. Πολλοι ασχετοι οδηγοι οδηγανε και συνεχιζουν να οδηγανε παρα τα προβληματα τους και την ανικανοτητα τους και κατι τετοιους ειναι που φοβαμαι. (οπως ο συγκεκριμενος στο ατυχημα που με εριξε που εχει σκοτωσει ενα παιδι και εχει κανει 7 σοβαρα ατυχηματα μεχρι τωρα)

4) Το οτι λεω αυτα που με απασχολουν και αισθανομαι σε αυτο το φορουμ ειναι για μενα κατι πολυ καλο και ενισχυει το πνευμα μου. Νοιωθω οικειοτητα και ας μην σας ξερω και γιαυτο λεω αυτα που λεω εδω. Δεν εχω προθεση να σας ενοχλησω ουτε να σας πω τι να κανετε ουτε λεω να με συμπονεσετε, απλα γραφω αυτα που σκεφτομαι και νιωθω.

5)Αν εσενα σε ενοχλει που γραφω εδω, δεν σε αναγκαζω να το διαβασεις ουτε να απνατησεις και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι τσαντιστηκες η ειχες την διαθεση να μου την πεις ετσι, γιατι δεν θυμαμαι να σου εχω κανει τιποτα ουτε θυμαμαι να σε εχω γνωρισει ποτε μου.

Δεν θελω ουτε να σου πω οτι λες κατι λαθος, γνωμη σου ειναι και την εγραψες , αν ειναι λαθος η σωστη, αυτο εξαρταται απο τον ακροατη-αναγνωστη που θα κρινει μονος του, καθως στην ζωη δεν υπαρχει το λαθος και το σωστο...
Απλα πιστευω οτι την γνωμη σου επρεπε να την πεις πιο κοσμια και χωρις προκαταληψεις και υπο επιρροη συναισθηματων της στιγμης, γιατι προφανως δεν ειχες και την καλυτερη διαθεση οταν εγραψες αυτα.

Τωρα για την τελευταια προταση, δεν την σχολιαζω καθως δεν ξερω ακριβως τι εννοεις, και λογω των προανεφεροντων σε συγχορω γιαυτο και δεν το παιρνω υποψην οτι το εγραψες.

Παντα ορθιοι,
φιλικα

Rezeguet :wave2:

afrotwin
18/04/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ευχαριστω για την ενθερμη συμπαρασταση σου και την κατνοηση. Πραγματικα εχεις απολυτο δικιο. Ειμαι ενας μικρος ανευθυνος ηλιθιος χαζος ανικανος ανεμπειρος τυφλος φοβιτσιαρης στραβος αλητης του δρομου. Αμα δεν ειχα εσενα να μου την πεις τι θα εκανα? :yuck:

kamia fora otan mas tin lene mpori na simeni oti endiaferonte gia emas ke esi den ksero an 8a eksakolou8isis ala anikis stin kinotita mas ke imaste ligo evestitopioimenoi me aftin

tora leksis opos anikanos tiflos ke...
den xriazotan na tis xrisimopioisis
edo den prospa8oume na 8iksoume ton podopatimeno egoismo sou to ekanes monos sou esi exis aftin tin ikona pou perigrafo
ke fenete oti epidi ise poli neos iperektimas ton eafto sou
an den ine epipoleotita afto ti ine?
nomizis oti ta kseris ke ta mporis ola otan ego 30 xronia tora gnorizo tis adinamies mas san an8ropoi esi tis katariptis ke anti na emva8inis ligo se afta pou sou leo pou safos se 8igoun ala epikodomitika ke kaloproereta pistevis oti kapios 8eli na se 8iksi peretero afto den dixni an8ropo pou kseri ti tou ginete gia na to po xondra ke den milao gia tin epanastatikotita sou i tin filosofia sou san an8ropo ala tin domi pou stirizis ola afta

makari na ise panta elef8eros ke na kanis ekines tis epiloges pou 8a se eksipnonoun ke 8a ofeloun tin iparksi sou
ala orismena pragmata exoun ton apolito tropo tous na simvenou
den ftani i 8elisi mas xriazete ke ekpedefsi ke gnosi
giati den vazoume stin 8esi tis mixanis ena aeroskafos?

ili8ios ise? den mporis na petaksis ena aeroplano?
mporis ke paramporis
na! anigis ekino ton diakopti ke ksekinai pare ke to timoni travato ligo piso ke teliose....
den ine to idio? to idio ine ke i mixani anikse ekino ton diakopti pare to timoni
ke otan dis ton xristo troxonomo xamogela

afti itan i nootropia sou mexri tora
afti i nootropia se sfaliarose se patise kato oxi emis emis edo imaste to idio me esena ma8enoume ke ekselizomaste ala exoume ma8i meriki na min iperektimame tous eaftous mas
me ta xronia exoume ma8i na psixologoume akoma ke anartisis motosikletas na kseroume ti mas leei to elatirio tis anartisis
ke akoma ma8enoume

ma8e lipon oti den se polemai kanis 8a mporouse na ine opios dipote exi tin idia nootropia me esena ke ine sxedon sigouro min sou po 90% oti oloi me tin diki sou nootropia exoun to idio apotelesma

ke otan milao edo den anaferome mono se esena fisika iparxoun poli pano se mixanes xoris na kseroun tin tifla tous ke kouvalane ikonismata kato apo tin sela na tous sosi o agios motosakos
nomizoun oti ine 8ema miras ke mono

ke fisika pote den ftene gia oti tous simveni

to gegonos oti tsako8ike me tin gkomena ke exi ta nevra tou ke odigai epi8etika gia na kse8imani ine kati pou den ton kani ipef8ino
i ka8ete ke pini ke epidi ine andras ke to elenxi ke kala...
i perni ta diafora ke odigai
i variete na asxoli8i me ta f8armena lastixa-frena-anartisis tou
to oti kavalai 1300 kivika me sortaki ke pantofles i koustoumi
i exi pioi akomi ke 5 frapogala ke ine ta nevra tou tsatalia
ke posa ala mporoume na poume

ipervoles?
kali anarosi.........

cityfly
18/04/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


3) το αν θα ξανακαβαλησω μηχανηγ ειναι οπως λες δικη μου αποφαση και δεν εχει σχεση με την ανικανοτητα μου στην οδηγηση εχει σχεση με πολλα αλλα πραγματα που δεν εχω την διαθεση ουτε τον σκοπο να πω εδω. Πολλοι ασχετοι οδηγοι οδηγανε και συνεχιζουν να οδηγανε παρα τα προβληματα τους και την ανικανοτητα τους και κατι τετοιους ειναι που φοβαμαι. (οπως ο συγκεκριμενος στο ατυχημα που με εριξε που εχει σκοτωσει ενα παιδι και εχει κανει 7 σοβαρα ατυχηματα μεχρι τωρα)



σόρι κιόλας αλλά με αυτό εδώ ενισχύεις το επιχείρημα του άφρο περί ανευθυνότητας, αν αφήσεις ατιμώρητο έναν οδηγό (όπως έγραψες παραπάνω με τα "δεν του κάνω μήνυση" γιατί δεν ξέρω και γω γιατί) που λόγω ανικανότητας (υποθέτω) έχει σκοτώσει ένα παιδί και έχει προκαλέσει άλλα 7 σοβαρά ατυχήματα (αλήθεια τι νομίζει ότι οδηγεί αυτοκίνητο ή άρμα μάχης) τότε εκτός από ανεύθυνος θα είσαι και συνυπέτειος για τα υπόλοιπα ατυχήματα που θα προκαλέσει

afrotwin
18/04/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
τωρα στα σοβαρα.
1) Αν και θεωρητικα εχεις δικιο σαυτα που λες, δεν πιστευω να αλλαζε τιποτε μεσα σε 10 μερες αναμονης μεχρι τις εξετασεις διπλωματος εκτος αν πιστευεις οτι τα σχολεια οδηγησης ειναι τοοοσο καλα στην ελλαδα.

afta ta xronika oria apo pou ta empnefstikes?

2) Ατυχηματα συμβαινουν και συμβαινουν σολους και καθημερινα ειδικα σε μοτοσυκλετες. Μπορει μεν να ειμαι απειρος και λογω ηλικιας να μην μπορω να κρινω οπως μεγαλυτεροι αλλα σιγουρα δεν μπορεις να πεις ανευθυνοτητα την οδηγηση μου, ουτε των γονεων μου ουτε δικια μου. Μπορει να μην με καλυπτει ο νομος εδω, αλλα εχω κανει πανω απο 15000 χλμ σε μηχανες ΧΩΡΙΣ ατυχηματα (εκτος 1 μικροατυχημα παλαιοτερα), αποφευγοντας ΠΑΡΑ πολες περιπτωσεις ατυχηματος (οπως καθε μοτοσυκλετιστης αλλωστε). Αν δηλαδη σου κατσει μια στραβη και πες δεν ησουν 100% στο δρομο οπως αυτη την φορα, και απο μαλακια του αλλου και δικη σου αφηρημαδα γινει αυτο το πραγμα δεν νομιζω να χρειαζεται να τα ακουσεις απο καποιον που δεν σε ξερει καθολου και δεν ξερει τι κανεις, πώς οδηγας. Αλλωστε πολλα ατυχηματα συμβαινουν και δεν φταινε παντα οι αναβατες. Αν οδηγας για 2-3 χρονια και εχεις κανει 15Κ χλμ λογικο ειναι καποια στιγμη να μην εισαι 100% στο δρομο οπως και στην συγκεκριμενη στιγμη, και να γινει αυτο.



ego 8a sou po oti meta apo 30 xronia odigisis akoma ma8eno


3) το αν θα ξανακαβαλησω μηχανηγ ειναι οπως λες δικη μου αποφαση και δεν εχει σχεση με την ανικανοτητα μου στην οδηγηση εχει σχεση με πολλα αλλα πραγματα που δεν εχω την διαθεση ουτε τον σκοπο να πω εδω. Πολλοι ασχετοι οδηγοι οδηγανε και συνεχιζουν να οδηγανε παρα τα προβληματα τους και την ανικανοτητα τους και κατι τετοιους ειναι που φοβαμαι. (οπως ο συγκεκριμενος στο ατυχημα που με εριξε που εχει σκοτωσει ενα παιδι και εχει κανει 7 σοβαρα ατυχηματα μεχρι τωρα)

iparxoun poli xiroteri odigoi

4) Το οτι λεω αυτα που με απασχολουν και αισθανομαι σε αυτο το φορουμ ειναι για μενα κατι πολυ καλο και ενισχυει το πνευμα μου. Νοιωθω οικειοτητα και ας μην σας ξερω και γιαυτο λεω αυτα που λεω εδω. Δεν εχω προθεση να σας ενοχλησω ουτε να σας πω τι να κανετε ουτε λεω να με συμπονεσετε, απλα γραφω αυτα που σκεφτομαι και νιωθω.

edo 8eloume kirios oloi na leme afto pou nio8oume ke es8anomaste ke ego afto kano me enan sinan8ropo mou pou pistevo oti epa8e kati asximo ke xriazete mia optiki gonia diaforetiki

5)Αν εσενα σε ενοχλει που γραφω εδω, δεν σε αναγκαζω να το διαβασεις ουτε να απνατησεις και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι τσαντιστηκες η ειχες την διαθεση να μου την πεις ετσι, γιατι δεν θυμαμαι να σου εχω κανει τιποτα ουτε θυμαμαι να σε εχω γνωρισει ποτε μου.


afta pou les tora ine mpourdes ke dixnoun enan adinamo an8ropo
kanena den enoxli pou grafis edo oute ke emena ala opos katalavenis ekti8onte dimosia sta matia olon mas ke tinxanoun sxoliasmou ke kritikis alios min egrafes esi tipota


Δεν θελω ουτε να σου πω οτι λες κατι λαθος, γνωμη σου ειναι και την εγραψες , αν ειναι λαθος η σωστη, αυτο εξαρταται απο τον ακροατη-αναγνωστη που θα κρινει μονος του, καθως στην ζωη δεν υπαρχει το λαθος και το σωστο...
Απλα πιστευω οτι την γνωμη σου επρεπε να την πεις πιο κοσμια και χωρις προκαταληψεις και υπο επιρροη συναισθηματων της στιγμης, γιατι προφανως δεν ειχες και την καλυτερη διαθεση οταν εγραψες αυτα.


ego den ime o mpampas sou na se xaidepso ime ena komati tis kinis gnomis ke den mporo na do diaforetika tin malakia pou ekanes opos den 8a mporesis ke esi na dis tin dikia mou an tin kano nomizo oti den imaste tipota gkomenes na to piasoume sines8imatika to 8ema me xadakia agkalitses ke filakia...


Τωρα για την τελευταια προταση, δεν την σχολιαζω καθως δεν ξερω ακριβως τι εννοεις, και λογω των προανεφεροντων σε συγχορω γιαυτο και δεν το παιρνω υποψην οτι το εγραψες.


sinxoris kiolas mpravo mou tixeros ime me ton 8eo epiasa kouventa
file kouna ta miala sou na er8oun ligo stin 8esi tous ke kalitera na diavazis perisotero para grafis den imaste oli giougkries tis kafeterias edo den metras ke pou sou milao ine poli isos fteei o bob dylan sta avatar sou pou simeni oti exis kalous gonis apo orees katavoles

sto ipa ke prin apo endiaferon sou milao prospa8ise na to katalavis


Παντα ορθιοι,
φιλικα

Rezeguet :wave2:


ego an imoun pateras sou otan ginosoun kala 8a se plakona stis klotses kana dioro ke meta 8a se evaza se mia 1000ara super spor ke 8a isoun gramenos sto california super bikes as poume

na sou po ego den ksana odigas

afrotwin
18/04/2005, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
σόρι κιόλας αλλά με αυτό εδώ ενισχύεις το επιχείρημα του άφρο περί ανευθυνότητας, αν αφήσεις ατιμώρητο έναν οδηγό (όπως έγραψες παραπάνω με τα "δεν του κάνω μήνυση" γιατί δεν ξέρω και γω γιατί) που λόγω ανικανότητας (υποθέτω) έχει σκοτώσει ένα παιδί και έχει προκαλέσει άλλα 7 σοβαρά ατυχήματα (αλήθεια τι νομίζει ότι οδηγεί αυτοκίνητο ή άρμα μάχης) τότε εκτός από ανεύθυνος θα είσαι και συνυπέτειος για τα υπόλοιπα ατυχήματα που θα προκαλέσει

afise ton nomizi oti to diploma ine apla ena komati xarti ke den simeni tipota alo

den kseri oti to ka8e oxima mpori na gini ena 8anatiforo oplo enantion ka8e politi ke oti afto to xarti sou parexi pola akomi ke tin eksodo sou apo tin filaki

tora tin exi pioi kolirio ine me tin oura sta skelia den mpori na sikosi kefali oute diploma oute asfalia xamenos apo xeri
8a evriske akri 8a ixe pali mixani ke genika 8a evlepe me alo mati tin katastasi

ke na min tin ksanakavalage 8a tin poulage ke genika kapio ofelos 8a ixe

tora aggouria me tin rigani
giati den 8a alaze tipota an ixe diploam opos ipostirizi
mias ke den 8a ton ekane kalitero odigo
ke pou na iksere poso kalitero odigo 8a ton ekane ala telos panton

se ola iperektimisi tipota sineto ola ta kseroume ola ta kanoume opos goustaroume ke ti egine ke imaste ke magkes ke den goustaroume na mas tin lene kiolas

milame super!!!!!!

proxorate aka8ekti min masate:lol:

cityfly
18/04/2005, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
afise ton nomizi oti to diploma ine apla ena komati xarti ke den simeni tipota alo

den kseri oti to ka8e oxima mpori na gini ena 8anatiforo oplo enantion ka8e politi ke oti afto to xarti sou parexi pola akomi ke tin eksodo sou apo tin filaki

tora tin exi pioi kolirio ine me tin oura sta skelia den mpori na sikosi kefali oute diploma oute asfalia xamenos apo xeri
8a evriske akri 8a ixe pali mixani ke genika 8a evlepe me alo mati tin katastasi

ke na min tin ksanakavalage 8a tin poulage ke genika kapio ofelos 8a ixe

tora aggouria me tin rigani
giati den 8a alaze tipota an ixe diploam opos ipostirizi
mias ke den 8a ton ekane kalitero odigo
ke pou na iksere poso kalitero odigo 8a ton ekane ala telos panton

se ola iperektimisi tipota sineto ola ta kseroume ola ta kanoume opos goustaroume ke ti egine ke imaste ke magkes ke den goustaroume na mas tin lene kiolas

milame super!!!!!!

proxorate aka8ekti min masate:lol:


;) ;) ;)

ίσως να σκεφτεί κάποια πράγματα μεγαλώνοντας

πάντως αυτή τη στιγμή δεν ξέρω αν ... θα τα ακούσει η πεθερά

Rezeguet
18/04/2005, 15:19
Quote
ego an imoun pateras sou otan ginosoun kala 8a se plakona stis klotses kana dioro ke meta 8a se evaza se mia 1000ara super spor ke 8a isoun gramenos sto california super bikes as poume

η συγκεκριμενη τιμωρια μου αρεσει... τουλαχιστον το 2ο μερος της χεχεχε :D

Παντως αποτι καταλαβα δεν αλλαζεις γνωμη και εισαι πεπεισμενος οτι ετσι ειναι η κατασταση και εχεις απολυτο δικιο. Σεβαστο και δεν αντιλεγω γιατι δεν εχει νοημα να το κανω μαζι σου. Αφενος λογω του οτι τιποτε δεν αλλαζει οτι και να πεις εσυ, εγω η οποιοσδηποτε, και αφετερου γιατι ειμαι εξοικειομενος με το ρητο ''τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας''.

Ενα θεμα μονο θελω να θιξω απο αυτα, με το διπλωμα. Σιγουρα με απαλασει και με σωζει το χαρτι αυτο αυτη τη στιγμη ΑΦΟΥ γινει το ατυχημα, αλλα ειπες πριν οτι αυτο το χαρτι εγκρινει οτι ειμαι αξιος να κυκλοφορω στον δρομο, πραγμα το οπιο δεν θελω να πιστευω γιατι υπαρχου απειρα ατομα που πηραν το διπλωμα με ενα τυρι και σιγουρα το χαρτι αυτο δεν τους κανει αξιους να οδηγουν οχημα.

afrotwin
18/04/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Quote
ego an imoun pateras sou otan ginosoun kala 8a se plakona stis klotses kana dioro ke meta 8a se evaza se mia 1000ara super spor ke 8a isoun gramenos sto california super bikes as poume

η συγκεκριμενη τιμωρια μου αρεσει... τουλαχιστον το 2ο μερος της χεχεχε :D

Παντως αποτι καταλαβα δεν αλλαζεις γνωμη και εισαι πεπεισμενος οτι ετσι ειναι η κατασταση και εχεις απολυτο δικιο. Σεβαστο και δεν αντιλεγω γιατι δεν εχει νοημα να το κανω μαζι σου. Αφενος λογω του οτι τιποτε δεν αλλαζει οτι και να πεις εσυ, εγω η οποιοσδηποτε, και αφετερου γιατι ειμαι εξοικειομενος με το ρητο ''τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας''.

Ενα θεμα μονο θελω να θιξω απο αυτα, με το διπλωμα. Σιγουρα με απαλασει και με σωζει το χαρτι αυτο αυτη τη στιγμη ΑΦΟΥ γινει το ατυχημα, αλλα ειπες πριν οτι αυτο το χαρτι εγκρινει οτι ειμαι αξιος να κυκλοφορω στον δρομο, πραγμα το οπιο δεν θελω να πιστευω γιατι υπαρχου απειρα ατομα που πηραν το διπλωμα με ενα τυρι και σιγουρα το χαρτι αυτο δεν τους κανει αξιους να οδηγουν οχημα.

ime ipoxreomenos na apantiso

ke diplomata giatron pernoun ke ma8enoun meta to mastoriliki
ke vevea den enooume afto pou iponois apla elpizoume oti edo milame me efsiniditous polites ke atoma pou den koroidevoun ton eafto tous

an prokite na 8iksoume oles ekines tis di8en ke plastes idiotites i deksiotites an8ropon den mas ftani mia zoi ala den ine afto to zitoumeno mas

ke ine ke ekini aksioi tis tixis tous opos ke esi
ke o ka8e enas

edo milame ipo fisiologikes sin8ikes opou kapios ine ipaf8inos ke exi ena xarti nomikou dikeou kirios pou pistopioi oti ine odigos motosikletas aeroplanou vitioforou..

nomizo oti den xriazete na milame ipo8etika

ke kseris pios sta leei afta ego pou odigousa 15 xronia xoris diploma ke kranos
ego ime pragmatika tixeros ime evnooumenos tou 8eou
afou den epa8a tipota oute nomiko oute somatiko
ke as ida ta miala tou kolitou mou pano se datsun ix
i mazepsa to ptoma tou filou mou apo ton dromo
kseris otan skotonese sou fevgoun tsisa ke kaka ke vromas ise 300 kila ke ena apsixo koufari xoris kamia aksia

kseris meta apo afta den xorai i agnia sto mialo sou
ke ise apolitos sou efxome na min to katalavis pote afto

hornet
18/04/2005, 16:02
Ρε rezequet αληθεια λες τωρα για τον εν λογω οδηγο η ηταν ενα σχημα λογου;

Γιατι αλλιως πες μας πινακιδα αυτοκινητου και περιοχη που κατοικει και περιφερεται ο εν λογω κυριος να βγαλουμε νοταμ!!!!

Για ονομα του θεου ...εχει σκοτωσει ηδη εναν ανθρωπο και δημιουργησει αλλα 7!!!!!!:eyepop: :eyepop: :evil: :mad:

KaTaNaS
18/04/2005, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

ke as ida ta mia... ... ...fari xoris kamia aksia

kseris meta apo afta den xorai i agnia sto mialo sou
ke ise apolitos sou efxome na min to katalavis pote afto



με κάθησες στη καρέκλα ρε φίλε Λεωνίδα.


εύχομαι να μη συμβεί ποτέ σε κανέναν μας μια τέτοια κατάσταση.

katsai
19/04/2005, 01:01
Φιλε Rezeguet αρχικα περαστικα σου. Στη συνεχεια θα ηθελα να σου πω
Την δικια μου ιστορια. Στα 17 μου πηρα το παπι του πατερα να παω να παρω
Την αδερφη μου από την προπόνησή της. Δεν έφτασα ποτε, αλλα κατέληξα
μεσα ( κυριολεκτικά ) σε ένα αυτοκίνητο από το πισω παρμπριζ.
Η πρωτη αντιδραση μετα το νοσοκομειο ( τα μουτρα μου ειχαν γίνει κρεας,
δεν φορουσα κρανος) δεν ξανακαβαλαω μηχανακι σκεπτόμενος, αν ειχα την
αδερφή μου πάνω τι θα ειχαι γινει? Επισης ειδα την αντιδραση της μάνας μου η οποια με τρόμαξε περισότερο από το ατύχημα. Από τότε εχω αλλαξει 5 μηχανακια και τωρα καβαλαω ένα R1
Δεν ξέρω αν σε τρομαξει αλλα έχω βρεθει κάτω απ`το μηχανακι μου γύρω στις 30 φορες.
Όσο για τον παππου(ΧΑΡΟ καλύτερα) να τον ΠΗΔΗΞΕΙΣ στεγνα και ρωτα τους δικους σου, αν ειχες πάθει κατι μονιμο ,θα το σκεφτονταν αν θα εκαναν κατι εναντιον του ΧΑΡΟΥ.
Αν δεν το κανεις για εσένα καντο για το παιδί που εφυγε ή για τους υπόλοιπους 7 ή γι`αυτους που θα βρεθουν κατω απ`τον τροχό του.
Ότι και αν αποφασισεις να εισαι παντα καλα και περαστικά σου.
Φιλικα Κώστας
Afrotwin απλα θαυμαζω την ψυχραιμια σου και την « ψυχρότητα» με την οποια σκέφτεσαι. Ακριβως έτσι πρεπει σκεφτόμαστε και αντιδρουμε όταν οδηγουμε .

tai
19/04/2005, 18:58
Rezeguet
Το ότι ο αφρο είναι σκληρός στης τοποθετήσεις του, το ότι σε θίγει, το ότι σε χτυπάει εκεί που πονάς, δεν σημαίνει ότι έχει άδικο. Όπως είπε δεν είναι ούτε πατέρα σου ούτε γκόμενά σου, για να σε παρηγορήσει. Είναι ένας ξένος που δεν έχει κανένα κέρδος για ότι αποφασίσεις, αλλά με πρόθεση να σου περάσει μια εμπειρία και να σε ωθήσει στο να σκεφτείς με έναν διαφορετικό τρόπο. Αυτό πρέπει να σε προβληματίσει λίγο, και να διαβάσεις πιο σοβαρά αυτά που λέει, αντί να καταναλώνεσαι σε εγωιστικές αντιπαραθέσεις. Στο κάτω κάτω εσύ θα έχει κέρδος. Και δεν είναι εύκολο, πίστεψέ με, να βρεις ειλικρινή, άδολη, και εποικοδομητική κρητική σήμερα.
:wave2: :wave2:
και ξανα περαστικά σου:) :)

Rezeguet
19/04/2005, 20:09
Ωραια αφου διαβασα προσεκτικα τα σχολια του αφρο (ειναι και λιγο δυσκολο λογω greeklish) λεω

1ον, ναι οντως σκοτωσε παιδι (και εχει ηδη δικαστηριο) και εχει κανει αλλα 7 ατυχηματα (τωρα δεν ξερω αν μονος του η με αλλους, δεν μου ειπανε...παντως εμενα μου τα'πε αστυνομικος αυτα) και εχει το προβλημα της υπνωσης στο τιμονι το οποιο ειναι μαλον θανατηφορο μερικες φορες...

2ον ο αφρο εχει δικιο σε αρκετα σημεια και το καταλαβα μετα απο αρκετη σκεψη και συζητησεις. Απλα δεν ηξερα πώς γραφει και για ποιους λογους και τον παρεξηγησα (γινεται συχνα σε φορουμ γιατι δεν ξερεις ποτε το υφος του αλλου που γραφει και πως το εννοει), καθως γραφει και με γερες δοσεις συναισθηματισμου και πολυ ψυχρα. Τελος παντων, δεν νομιζω να διαφωνουμε πολυ τελικα καθως και εγω το σκεφτηκα και εσυ και οι υπολοιποι εξηγησατε με ακολουθα ποστ τι εννουσες, οποτε πιστευω ειμαστε ενταξει :D :wave2:

Alchimistis
25/04/2005, 20:07
Περαστικα φιλε cbfa παντα ορθιος και μη μασας...διαβαζοντας προσεκτικα ολα τα ποστ και τις παρατηρησεις του αφρο θελω να ρωτησω και εγω ειμαι 18 χρονων και στη σχολη οδηγων με εβαλαν πανω σε ενα μηχανακι και με αφησαν να τα βρω μονος μου.Δεν νομιζω στις σχολες οδηγων να κανουν κατι παραπανω απο αυτο.
Και που μπορει καποιος να μαθει να οδηγει σωστα την μηχανη του?
Εγω πρωτη φορα καβαλαω μηχανη και δεν εχω κανενα γνωστο να μου πει τι πρεπει να κανω, ουτε σχολες υπαρχουν,και μη μου πεις για τo Css γιατι δε μπορω να παω Σερρες.
Οποτε αν μου συμβει και εμενα κατι παρομοιο θα φταιω εγω??????
Φιλε Rezeguet τι κρανος φοραγες?

Rezeguet
25/04/2005, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Περαστικα φιλε cbfa παντα ορθιος και μη μασας...διαβαζοντας προσεκτικα ολα τα ποστ και τις παρατηρησεις του αφρο θελω να ρωτησω και εγω ειμαι 18 χρονων και στη σχολη οδηγων με εβαλαν πανω σε ενα μηχανακι και με αφησαν να τα βρω μονος μου.Δεν νομιζω στις σχολες οδηγων να κανουν κατι παραπανω απο αυτο.
Και που μπορει καποιος να μαθει να οδηγει σωστα την μηχανη του?
Εγω πρωτη φορα καβαλαω μηχανη και δεν εχω κανενα γνωστο να μου πει τι πρεπει να κανω, ουτε σχολες υπαρχουν,και μη μου πεις για τo Css γιατι δε μπορω να παω Σερρες.
Οποτε αν μου συμβει και εμενα κατι παρομοιο θα φταιω εγω??????


αυτο λεω και γω. Εμενα με βαλανε πανω σε cb 400 χωρις να εχω ιδεα απο μεγαλες μηχανες και μαφησαν να βρω μονος μου το τι θα κανω, ενω ο δασκαλος εκανε καμακι σε μια αλλη μαθητρια..... :look: :look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Φιλε Rezeguet τι κρανος φοραγες?


χεχε απο αυτα που φορανε οι pedrosa checa και melandri! NOLAN!

Να και ο σωτηρας μου αυτοπροσωπως:


13559

Alchimistis
26/04/2005, 00:36
A Εμενα με εβαλαν σε παπακι...εχω διπλωμα για 125 και οταν πηρα το cbf τα εμαθα μονος μου τον συμπλεκτη

Band(age)it
27/07/2007, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Περαστικα φιλε cbfa παντα ορθιος και μη μασας...διαβαζοντας προσεκτικα ολα τα ποστ και τις παρατηρησεις του αφρο θελω να ρωτησω και εγω ειμαι 18 χρονων και στη σχολη οδηγων με εβαλαν πανω σε ενα μηχανακι και με αφησαν να τα βρω μονος μου.Δεν νομιζω στις σχολες οδηγων να κανουν κατι παραπανω απο αυτο.
Και που μπορει καποιος να μαθει να οδηγει σωστα την μηχανη του?
Εγω πρωτη φορα καβαλαω μηχανη και δεν εχω κανενα γνωστο να μου πει τι πρεπει να κανω, ουτε σχολες υπαρχουν,και μη μου πεις για τo Css γιατι δε μπορω να παω Σερρες.
Οποτε αν μου συμβει και εμενα κατι παρομοιο θα φταιω εγω??????
Φιλε Rezeguet τι κρανος φοραγες?



Οχι δε θα φταις εσυ...γιατι αφου σε καθηζουν σε ενα μηχανακι αυτοι και σε αφηνουν στην τυχη σου παει να πει πως δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω...και ειναι γνωστο πως ΟΛΟΙ στην Ελλαδα κανουν τη δουλεια τους σωστα και πως το λαδωμα ειναι βγαλμενο απο τα παραμυθια..
Ουσιαστικα κοροιδευεις τον εαυτο σου αν βγεις σε συνθηκες πραγματικης κυκλοφοριας με βασικη εκπαιδευση...

Δεν ειπαμε να παμε ολοι στο Css μακαρι να μπορουσαμε...εδω μεσα σε αυτο το forum και τα υπολοιπα του εξωτερικου εχεις δει ποσες πληροφοριες μπορεις να αντλησεις και μαλιστα ΔΩΡΕΑΝ ?
Επειδη οταν ειχα βγαλει εγω διπλωμα ο "δασκαλος" ηταν ενα τεραστιων διαστασεων @@ιδι και δεν ειχα ξαναοδηγησει μηχανη δεν εμαθα απολυτως τιποτα...μεχρι που πηρα την δικια μου και την οδηγουσα μια βδομαδα γυρω απ το σπιτι μου..μεχρι να τη μαθω..γιατι ειχα δει τους κινδυνους και ηξερα πως με την πρωτη στραβη εχω φαει τα μουτρα μου...και οταν πλεον ενιωσα σιγουρος για τον εαυτο μου ...ΕΠΕΣΑ ! ! !
Τωρα εσυ περιμενε να ερθει στην κηδεια σου ο δασκαλος οδηγησης να σου πει συγνωμη που δε σε διδαξα καλυτερα...

Περαστικα μας...και συγνωμη για το υφος..

crs-k
27/07/2007, 07:24
Τυμμβωρυχοι !!! :eyepop:

:lol: :rotflmao: :lol:

filipp0s
27/07/2007, 07:53
:eyepop:

Φαντάσου να έχεις πάθει το ατύχημα πριν δυο χρόνια, να προσπαθείς να το ξεχάσεις και να έρχεται κάποιος να στο ξαναθυμίσει!

Ρε φίλε άνοιξε ένα νέο thread, πας καλά?:a21:

Sotirios
27/07/2007, 08:41
Άλλοι θάβουν και άλλοι ξεθάβουν...:rotflmao:

Μιας και ήρθε πάλι στην επιφάνεια τελικά τι έγινε ξανακαβάλησε?

makis206
27/07/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τυμμβωρυχοι !!! :eyepop:

Μα λέω κι εγώ "πότε έγινε όλο αυτό, πότε γέμισε τόσες σελίδες κι εγώ ακόμα δεν είδα ; Από πότε ο afrotwin έκοψε τα rotflmao ; Από πότε ο Rezequet γράφει Ελληνικά ;;":eyepop:

:a21: :lol: