PDA

View Full Version : Rsv4 @ Serres



golis
02/06/2009, 11:26
Για πρώτη φορά σε ελληνική πίστα «πάτησε» η νέα Superbike της Aprilia η RSV4 Factory,
μια μοτοσυκλέτα πολλά υποσχόμενη και σίγουρα με ντιζάιν που εντυπωσιάζει.

19 Έλληνες δημοσιογράφοι είχαν την ευκαιρία να οδηγήσουν τις πέντε μοτοσυκλέτες που έφθασαν στη χώρα μας κατευθείαν από το Noale την έδρα της Ιταλικής φίρμας.
Μαζί - για πρώτη φορά στη χώρα μας -
δύο Ιταλοί μηχανικοί από το αγωνιστικό τμήμα της Aprilia, ήταν εκεί πρόθυμοι να ρυθμίσουν τις μοτοσυκλέτες σύμφωνα με τις ανάγκες του κάθε οδηγού και σύμφωνα με την κατάσταση της πίστας.

Η πρωτοποριακή αυτή δημοσιογραφική παρουσίαση είχε τηλεοπτική κάλυψη από το συνεργείο του Γιώργου Κωστούρου (και με μικροκάμερες για on-board πλάνα) και φωτογραφική κάλυψη από τον γνωστό φωτογράφο Βασίλη Κωστάκο.
Φωτογραφίες ήδη βλέπετε εδώ και θα υπάρχει τις επόμενες μέρες ειδικός τομέας στην photogallery. Τα σχετικά video θα «ανεβούν» τις επόμενες μέρες με την επιμέλεια του new media manager Αργύρη Μανωλάτου.

Τρεις συνεργάτες του site παραβρέθηκαν στην παρουσίαση, ο Πρωταθλητής Ελλάδας Άλκης Συνιώρης,
ο οποίος μάλιστα ήταν ο ταχύτερος στην πίστα με χρόνο 1m23.8sec! που σίγουρα δείχνει ότι η μοτοσυκλέτα έχει φοβερές προοπτικές,
αφού έγινε με τις στάνταρ μακριές σχέσεις, με τα φώτα και τα φλας στη μοτοσυκλέτα και με την πίστα όχι τόσο καθαρή, αφού τις δύο προηγούμενες ημέρες φιλοξενούσε τεστ αυτοκινήτου, του νέου Ford Focus RS με 305 ίππους, που άφησαν λίγο σκόνη στις εσωτερικές κάποιων στροφών.

Ο Δημήτρης Διατσίδης ήταν ο δεύτερος από τους συνεργάτες μας, ενώ ο Βασίλης Μωραίτης συμπλήρωσε την πολυπληθή αποστολή.
Και οι τρεις συμφώνησαν ότι η νέα RSV4 είναι καταπληκτική μοτοσυκλέτα, με αξιολογότατο κινητήρα και φοβερό στήσιμο από πλευράς πλαισίου και αναρτήσεων.

Τα Supercorsa της Pirelli έδειξαν πολύ καλή συμπεριφορά και οι τεχνικοί της εταιρίας έδωσαν πολύτιμη βοήθεια στην εξέλιξη της ημέρας.

Περισσότερες εντυπώσεις και λεπτομέρειες από το πρώτο αυτό τεστ επί ελληνικού εδάφους, στο επόμενο τεύχος του περιοδικού motoGP world, που θα κυκλοφορήσει στις αρχές Ιουνίου.

motograndprix.gr (http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=1725)


165107

gixxerpap
02/06/2009, 15:33
εγώ πάλι άκουσα, ότι το στήσιμο της μοτοσυκλέτας δεν ήταν και ότι καλύτερο ...
όχι ότι ήταν κακό, αλλά δεν ήταν και αυτό που περιμένεις απο ένα factory και μετά απο τόσο ντόρο ...

άκουσα επίσης ότι το μοτέρ είναι όντως δυνατό και κοντράρει στα ίσα τον ανταγωνισμό.

κάποιο σχόλιο για την απόκριση του fly by wire γκαζιού?

απαράδεκτο σε ένα factory μοντέλο 2009, το TTX αμορτισέρ της ohlins να είναι στον κατάλογο των εξτρά ....βέβαια θα μου πείτε, αν δεν κόψεις λίγο απο δω, λίγο απο κει, πως να κρατήσεις την τιμή χαμηλά?

ομολογουμένως, η τιμή του είναι χαμηλή για μοτοσυκλέτα με τόση τεχνολογία...
μένει να αποδείξει και την αξιοπιστία της ...

sapila racing
02/06/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγώ πάλι άκουσα, ότι το στήσιμο της μοτοσυκλέτας δεν ήταν και ότι καλύτερο ...
όχι ότι ήταν κακό, αλλά δεν ήταν και αυτό που περιμένεις απο ένα factory και μετά απο τόσο ντόρο ...

άκουσα επίσης ότι το μοτέρ είναι όντως δυνατό και κοντράρει στα ίσα τον ανταγωνισμό.

κάποιο σχόλιο για την απόκριση του fly by wire γκαζιού?

απαράδεκτο σε ένα factory μοντέλο 2009, το TTX αμορτισέρ της ohlins να είναι στον κατάλογο των εξτρά ....βέβαια θα μου πείτε, αν δεν κόψεις λίγο απο δω, λίγο απο κει, πως να κρατήσεις την τιμή χαμηλά?

ομολογουμένως, η τιμή του είναι χαμηλή για μοτοσυκλέτα με τόση τεχνολογία...
μένει να αποδείξει και την αξιοπιστία της ...

Δηλαδή δεν ψήνεσαι να το πάρεις ναρθεις με δαυτο τον Ιούλιο πανω?
Να κανουμε και κανα συγκριτικό :lol: :smilea:

gixxerpap
02/06/2009, 17:30
τον ιούλιο θα έρθω με το μπουσάκι όπως τα βλέπω τα πράγματα ....
αναβαθμισμένο βεβαίως βεβαίως...
σήμερα το άφησα στο συνεργείο, για να μπουν τα μπροστινά του, το αμορτισέρ και οι ζαντούλες του, μιας και τις μαμά κατάφερα και τις στράβωσα και τις δύο το σ/κ ....:D

byron
02/06/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
απαράδεκτο σε ένα factory μοντέλο 2009, το TTX αμορτισέρ της ohlins να είναι στον κατάλογο των εξτρά ....βέβαια θα μου πείτε, αν δεν κόψεις λίγο απο δω, λίγο απο κει, πως να κρατήσεις την τιμή χαμηλά?

Ρε Γιώργο, το μηχανάκι έχει 19.200?
Φτηνό δεν είναι μη τρελλαθούμε, αλλά πόσο κοστολογείς τα ohlins, τις σφυρήλατες Marchessini και τα carbon?

gixxerpap
02/06/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Γιώργο, το μηχανάκι έχει 19.200?
Φτηνό δεν είναι μη τρελλαθούμε, αλλά πόσο κοστολογείς τα ohlins, τις σφυρήλατες Marchessini και τα carbon?

να είχε 19.500 και να φορούσε το TTX!

ρε λες να φοράει το ίδιο αμορτισέρ με το mille και να ξεστοκάρουν τις αποθήκες?:p

byron
02/06/2009, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
να είχε 19.500 και να φορούσε το TTX!

ρε λες να φοράει το ίδιο αμορτισέρ με το mille και να ξεστοκάρουν τις αποθήκες?:p

Πάς φιρι φιρί για μούτζα...:mad:

το μπροστινό μου φαίνεται ίδιο πάντως.... :rotflmao: :lol:

gixxerpap
02/06/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάς φιρι φιρί για μούτζα...:mad:

το μπροστινό μου φαίνεται ίδιο πάντως.... :rotflmao: :lol:

γέλα ρε, αλλά κάποια στιγμή θα βγεί στη φόρα και τότε να σε δω .....:o

nktR
02/06/2009, 23:06
έχουμε χρόνο να δώσουμε σε αυτό το καταπληκτικό μοτό να μας αποδείξει εάν δικαιολογείται η τιμή του βάσει αξιοπιστίας και απόδοσης....μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός.....παρόλα τα 4 έτη φωτός εγγύησης......κάτι σε άναρχα μοτέρ ακούστηκε, ψεκασμός και γκάζι που θέλει σωστό χειρισμό, λαστιχοφάγος.....τα υπόλοιπα δεν με αγγίζουν γιατί διορθώνονται=σκληρό setup, θέση οδήγησης για πίστα κλπ......αναμένουμε να το οδηγήσουμε για να έχουμε και προσωπική γνώμη :a33:

ένα σετ πολυεστερικά θέλει και είναι απλά έτοιμο :sun:

sapila racing
03/06/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τον ιούλιο θα έρθω με το μπουσάκι όπως τα βλέπω τα πράγματα ....
αναβαθμισμένο βεβαίως βεβαίως...
σήμερα το άφησα στο συνεργείο, για να μπουν τα μπροστινά του, το αμορτισέρ και οι ζαντούλες του, μιας και τις μαμά κατάφερα και τις στράβωσα και τις δύο το σ/κ ....:D

Αντε κανόνισέ το!
Πως στράβωσαν οι ζάντες σου? Λακκούβες?
Μου φαίνεται πρέπει να παρεις κανα on-off για αλλαγή! :wave2:

Οσο για το V4, οτι ο χρόνος θα δείξει. Πάντως μην περιμένετε να κυκλοφορήσουν και πολλά, την διαφήμιση την είδατε?
Οταν ενας κατασκευαστης εχει τον Rossi στις διαφημίσεις του και ο άλλος εχει τον Max Biaggi τι περιμένεις?
Καλύτερα να βάζανε τον Μητσοτάκη :lol: :rotflmao:

nktR
03/06/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Πάντως μην περιμένετε να κυκλοφορήσουν και πολλά, την διαφήμιση την είδατε?
Οταν ενας κατασκευαστης εχει τον Rossi στις διαφημίσεις του και ο άλλος εχει τον Max Biaggi τι περιμένεις?
Καλύτερα να βάζανε τον Μητσοτάκη :lol: :rotflmao:

:lol: :lol: :lol:



λάπως έτσι λες να γίνεται το στόρυ στα φανάρια...???

Aprilia RSV4 spot (http://www.youtube.com/watch?v=aOaQf-hkNFw)


:lol: :rotflmao: :lol: