PDA

View Full Version : Προσοχή!



cartman
03/06/2009, 10:32
Θα ήθελα να σας πω δύο μικρά περιστατικά που μου συνέβησαν χθές για συζήτηση και μόνο.

Τώρα τελευταία ακούω πολλά περιστατικά με τροχαία δυστυχήματα στα οποία εμπλέκονται ηλικιωμένοι οδηγοί. Το έχω λοιπόν μέσα στο μυαλό μου. Χθές μέσα στην πόλη επιχειρώ να προσπεράσω το μπροστινό μου αυτοκίνητο το οποίο πήγαινε απελπιστικά αργά (20-30χλμ/ώρα έλεος!!). Πριν όμως επιχειρήσω την προσπέραση και ενώ είμαι πίσω και λίγο πλάγια του αμαξιού, παρατηρώ τον οδηγό: ηλικιωμένος. Αμέσως φέρνω στον νου μου τα περιστατικά και λέω κάτσε στα αυγά σου Χρίστο...ε λοιπόν μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα ο γεράκος κάνει να στρίψει μπροστά μου χωρίς φλάς εντελώς απροειδοποίητα...αν επειχειρούσα να τον προσπεράσω θα με είχε ρίξει! Τόσο απλά! Έτσι όπως το βλέπω δεν υπάρχει καμία σωτηρία απο αυτούς, παρά μόνο να τους προσέχουμε και να τους αποφεύγουμε!

Στο περιστατικό αυτό ενέργησα σωστά, όχι όμως και στο 2ο. Πάω να βγώ σε δρομάκι απο παράδρομο (ο παράδρομος σχηματίζει Τ με το δρομάκι), κλασσικά κοιτάω δεξιά-αριστερά, αμάξι στο βάθος, ο δρόμος όμως δεν σηκώνει χλμ για αμάξι οπότε λέω προλαβαίνω και πάω να βγω. Ενώ βγαίνω όμως και είμαι είδη κάθετα στην πορεία του αμαξιού, καταλαβαίνω ότι η οδηγός όχι τρέχει απλά, "πετάει" με το κωλοάμαξο της οπότε παιδιά σβήνω! Τα έχασα κανονικά...δεν ξέρω τι με έπιασε, δεν είμαι αρχάριος αλλά μόλις συνειδητοποίησα ότι το αμάξι τρέχει πολύ και δεν προλαβαίνω, έμεινα να το κοιτάω σαν χαζός. Η ηλίθια ΔΕΝ κατάλαβε ότι τα έχασα και ΔΕΝ έκοψε! Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα συνήλθα και με μια γκαζιά βρέθηκα εκτός δρόμου δίπλα στο πεζοδρόμιο και εκτός πορείας της. Η αντίδραση μου εδώ ήταν χάλια και παρολίγο να μου κοστίσει. Σκεφτείτε τι θα συνέβαινε αν στον πανικό μου μου έσβηνε η μηχανή! Και επαναλαμβάνω η τύπισα δεν έκοψε, θα σκέφτηκε μάλλον ότι το έχω...άστε που με έβρησε κιόλας! Τι να πω...

Προσοχή ρε παιδιά ιδιαίτερα στις πόλεις! :(

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 11:31
Είπαμε... έχει πολλά προβλήματα ο κόσμος και επιπλέον δεν γνωρίζει πως να κουμαντάρει το Ι.Χ. του πέρα απο τα βασικά. Νομίζουν οτι θα τους σώσει το ABS, EPS, κτλ...

Προσοχή γιατί ειδικά τώρα με την ζέστη ακόμα και με το κλιματιστικό ανοιχτό και τα παράθυρα κλειστά συν μουσική και κινητό στο αυτί (ποιός θα το φάει στον κ@λο καμιά μέρα δεν ξέρω)...ούτε που βλέπουν τι γίνεται γύρω τους.

Gandalf

TassosK
03/06/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είπαμε... έχει πολλά προβλήματα ο κόσμος και επιπλέον δεν γνωρίζει πως να κουμαντάρει το Ι.Χ. του πέρα απο τα βασικά. Νομίζουν οτι θα τους σώσει το ABS, EPS, κτλ...

Προσοχή γιατί ειδικά τώρα με την ζέστη ακόμα και με το κλιματιστικό ανοιχτό και τα παράθυρα κλειστά συν μουσική και κινητό στο αυτί (ποιός θα το φάει στον κ@λο καμιά μέρα δεν ξέρω)...ούτε που βλέπουν τι γίνεται γύρω τους.

Gandalf
ΑΝ εχουν αυτοκινητο καινουριας τεχνολογιας.

συνηθως κυκλοφορουν με κατι λαμαρινες με ροδες που εκπεμπουν καρκινο

cartman
03/06/2009, 16:20
Κοιτάξτε, σωστά αυτά που λέτε αλλά δεν είναι αυτά που θέλω να πω με το θέμα...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην πρώτη περίπτωση μια στιγμή υπομονής και ορθής σκέψης με έσωσε, ενώ στην 2η περίπτωση μια στιγμή ανυπομονησίας και λάθος κρίσης παρολίγο να είχε άσχημα αποτελέσματα!
Άρα πολλή προσοχή επειδή ως επί το πλείστο των περιπτώσεων στο χέρι μας είναι να προλάβουμε/προβλέψουμε το κακό και να το αποφύγουμε...

...αλλά απο την άλλη στο χέρι μας είναι μια απλή κίνηση όπως η διέλευση μιας διαστάυρωσης απο την οποία μπορεί να περνάμε και 10 φορές την μέρα να εξελικτεί σε τραγωδία!

αυτά :beer:

giorgos_t
04/06/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Τα έχασα κανονικά...δεν ξέρω τι με έπιασε, δεν είμαι αρχάριος αλλά μόλις συνειδητοποίησα ότι το αμάξι τρέχει πολύ και δεν προλαβαίνω, έμεινα να το κοιτάω σαν χαζός.

Σκεφτείτε τι θα συνέβαινε αν στον πανικό μου μου έσβηνε η μηχανή! :(

Εμένα αυτό θα με προβλημάτιζε περισσότερο από την ηλίθια.

cartman
04/06/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_t
Εμένα αυτό θα με προβλημάτιζε περισσότερο από την ηλίθια.

Αυτό έγινε, γι'αυτό έβαλα και το ποστ! Όχι για να βρίσω αυτήν αλλά για να πω πως την έπαθα!

Razor
22/06/2009, 01:10
Πωπω αμάν αυτοί οι ηλικιωμένοι... Έλεος δηλαδή! τι το θέλουν το αυτοκίνητο ? αφου έτσι και αλλιώς έτσι όπως οδηγάνε δεν πάνε και πιο γρήγορα απ'ότι περπατάνε....
Όσων αφορά το δεύτερο περιστατικό , παλι καλά που συνήλθες εγκαίρως...:smilea:

slowman
22/06/2009, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Θα ήθελα να σας πω δύο μικρά περιστατικά που μου συνέβησαν χθές για συζήτηση και μόνο.

Τώρα τελευταία ακούω πολλά περιστατικά με τροχαία δυστυχήματα στα οποία εμπλέκονται ηλικιωμένοι οδηγοί. Το έχω λοιπόν μέσα στο μυαλό μου. Χθές μέσα στην πόλη επιχειρώ να προσπεράσω το μπροστινό μου αυτοκίνητο το οποίο πήγαινε απελπιστικά αργά (20-30χλμ/ώρα έλεος!!). Πριν όμως επιχειρήσω την προσπέραση και ενώ είμαι πίσω και λίγο πλάγια του αμαξιού, παρατηρώ τον οδηγό: ηλικιωμένος. Αμέσως φέρνω στον νου μου τα περιστατικά και λέω κάτσε στα αυγά σου Χρίστο...ε λοιπόν μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα ο γεράκος κάνει να στρίψει μπροστά μου χωρίς φλάς εντελώς απροειδοποίητα...αν επειχειρούσα να τον προσπεράσω θα με είχε ρίξει! Τόσο απλά! Έτσι όπως το βλέπω δεν υπάρχει καμία σωτηρία απο αυτούς, παρά μόνο να τους προσέχουμε και να τους αποφεύγουμε!

Στο περιστατικό αυτό ενέργησα σωστά, όχι όμως και στο 2ο. Πάω να βγώ σε δρομάκι απο παράδρομο (ο παράδρομος σχηματίζει Τ με το δρομάκι), κλασσικά κοιτάω δεξιά-αριστερά, αμάξι στο βάθος, ο δρόμος όμως δεν σηκώνει χλμ για αμάξι οπότε λέω προλαβαίνω και πάω να βγω. Ενώ βγαίνω όμως και είμαι είδη κάθετα στην πορεία του αμαξιού, καταλαβαίνω ότι η οδηγός όχι τρέχει απλά, "πετάει" με το κωλοάμαξο της οπότε παιδιά σβήνω! Τα έχασα κανονικά...δεν ξέρω τι με έπιασε, δεν είμαι αρχάριος αλλά μόλις συνειδητοποίησα ότι το αμάξι τρέχει πολύ και δεν προλαβαίνω, έμεινα να το κοιτάω σαν χαζός. Η ηλίθια ΔΕΝ κατάλαβε ότι τα έχασα και ΔΕΝ έκοψε! Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα συνήλθα και με μια γκαζιά βρέθηκα εκτός δρόμου δίπλα στο πεζοδρόμιο και εκτός πορείας της. Η αντίδραση μου εδώ ήταν χάλια και παρολίγο να μου κοστίσει. Σκεφτείτε τι θα συνέβαινε αν στον πανικό μου μου έσβηνε η μηχανή! Και επαναλαμβάνω η τύπισα δεν έκοψε, θα σκέφτηκε μάλλον ότι το έχω...άστε που με έβρησε κιόλας! Τι να πω...

Προσοχή ρε παιδιά ιδιαίτερα στις πόλεις! :(

Συγνώμη φίλε μου για να καταλάβω στο 2ο περιστατικό βγήκες από STOP;

project.breeze
22/07/2009, 06:35
Παιδιά όσο μπορείτε αποφεύγετε την μετακίνηση με μοτοσυκλέτα μέσα στην πόλη.Μιλάω φυσικά για πόλεις που φτάνεις τα πάντα με τα πόδια ή με μία συγκοινωνία.Τώρα για τους Αθηναίους το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η χρήση αξιόλογων δρόμων όπως η Αττική οδός όπου αυτό είναι δυνατό,μην ξεχνάτε πως το 90% των ατυχημάτων συμβαίνουν μέσα στις πόλεις και με ταχύτητες κάτω των 60km/h