PDA

View Full Version : Αλλόκοτο συγκριτικό!



kdami4
04/06/2009, 00:22
Φαντάζομαι θα με περάσετε για τρελό από το συνδιασμό μοντέλων που σας ζητώ να συγκρίνετε αλλά αυτές οι αποροίες μου έχουν μπει στο μυαλό αυτό το καιρό και θέλω την γνώμη σας! Αρχίκα να διευκρινίσω ότι πρωτίστως με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και ο δείκτης απόδοσης/τιμής κάθε μοντέλου γιατί κάποια από αυτά είναι και αρκετά ακριβούτσικα! Αλλά και όποια αλλή πληροφορία σχετικά είναι εννοείται δεκτή.

Λοιπόν ας ξεκινήσω με τη σύγκριση ανάμεσα σε Yamaha 660XTX και ΚΤΜ 690 SM-R. Ποιά θεωρείται καλύτερη από τις δύο;

Μέτα Suzuki V-Strom 650 ή Honda Translap 700; Ποια είναι πιο αξιόπιστη; Συνολικά καλύτερη ποια θεωρείτε;

Τέλος Yamaha TDM 900 ή Honda Varadero 1000;

Και αν συγκρίνουμε την καλύτερη από το κάθε ζευγάρι, ποιά θα προτείνατε για κάποιον που ενδιαφέρεται κυρίως για μετακίνηση εντώς πόλης και για 6-7 μικρές αποδράσεις το χρόνο και πολύ λιγότερο για χωμάτινες καταστάσεις;

Αυτά τα ολίγα :D όποιος έχει όρεξη και θέλει ας μου δώσει την άποψη του και τις γνώσεις του.

ggs
04/06/2009, 07:40
Κατ αρχήν , καλώς ήλθες
Αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρεις πολλές πληροφορίες και συγκριτικά γι αυτά τα μηχανάκια


Υ.Γ. Δεν το πας στις διαμάχες κατ ευθείαν , να μην κουράζεις και τους mods …

:lol: :lol: :wave2:

noe13
04/06/2009, 07:46
Ας το παμε αναποδα!Αφου το θες για μες στη πολη περισσοτερο απορριπτουμε το varadero!Επειδη δε θες χωματινες διαδρομες αφαιρουμε και transalp!Απο τα υπολοιπα το ΚΤΜ ειναι το πιο κ@υλωτικο αλλα ισως και λιγο πιο ακριβο στη συντηρηση!Αν κανεις ταξιδια και ειδικα δικαβαλος παιρνεις v-strom!Αλλιως αν θες ενα τιμιο μηχανακι που τα κανει ολα και συμφερει παιρνεις yamaha xtx

peskandritsos
04/06/2009, 08:01
Λοιπον, για το πρωτο ζευγαρι δεν θα σου απαντησω γιατι ειμαι προκατειλημενος.

Για το δευτερο μαλλον θα εκλεινα προς το χοντα καθοτι πιο εμφανησιμο και λιγο καλυτερο για χωματακι.

Για το τριτο και τα δυο τα σιχαινομαι!!!:wave2: :wave2: :wave2:

taxydromos
04/06/2009, 14:22
το τριτο ζευγαρι μοιραζεται το χρυσο βατομουρο..
το δευτερο συναγωνιζεται για το oskar δευτερου ρολου..
στο πρωτο εχεις τον Dany de vito με τον Swarzenegger στο twins..

ευτυχως που δεν εβαλες στο συγκριτικο τις ακατανομαστες γιατι θαταν πολυ δυσκολο το εργο της κριτικης επιτροπης!

:bawl:
:beer:

VALES
04/06/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kdami4
Φαντάζομαι θα με περάσετε για τρελό από το συνδιασμό μοντέλων που σας ζητώ να συγκρίνετε αλλά αυτές οι αποροίες μου έχουν μπει στο μυαλό αυτό το καιρό και θέλω την γνώμη σας! Αρχίκα να διευκρινίσω ότι πρωτίστως με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και ο δείκτης απόδοσης/τιμής κάθε μοντέλου γιατί κάποια από αυτά είναι και αρκετά ακριβούτσικα! Αλλά και όποια αλλή πληροφορία σχετικά είναι εννοείται δεκτή.

Λοιπόν ας ξεκινήσω με τη σύγκριση ανάμεσα σε Yamaha 660XTX και ΚΤΜ 690 SM-R. Ποιά θεωρείται καλύτερη από τις δύο;

Μέτα Suzuki V-Strom 650 ή Honda Translap 700; Ποια είναι πιο αξιόπιστη; Συνολικά καλύτερη ποια θεωρείτε;

Τέλος Yamaha TDM 900 ή Honda Varadero 1000;

Και αν συγκρίνουμε την καλύτερη από το κάθε ζευγάρι, ποιά θα προτείνατε για κάποιον που ενδιαφέρεται κυρίως για μετακίνηση εντώς πόλης και για 6-7 μικρές αποδράσεις το χρόνο και πολύ λιγότερο για χωμάτινες καταστάσεις;

Αυτά τα ολίγα :D όποιος έχει όρεξη και θέλει ας μου δώσει την άποψη του και τις γνώσεις του.



Aλλόκοτο συγκριτικό αυτό?? Για κοίτα στις αντιπαραθέσεις, μπας και καταλάβεις τι θα πει ΑΛΛΟΚΟΤΟ:lol:
Αυτό μια χαρά είναι:wave2:

kdami4
04/06/2009, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
το τριτο ζευγαρι μοιραζεται το χρυσο βατομουρο..
το δευτερο συναγωνιζεται για το oskar δευτερου ρολου..
στο πρωτο εχεις τον Dany de vito με τον Swarzenegger στο twins..

ευτυχως που δεν εβαλες στο συγκριτικο τις ακατανομαστες γιατι θαταν πολυ δυσκολο το εργο της κριτικης επιτροπης!

:bawl:
:beer:



Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει το section Αντιπαραθέσεις! :Ρ

Να ζητήσω κάποιες διευκρινήσεις από τον taxydromo;
Στο τρίτο ζευγάρι ποιό θα μου πρότεινες;
Στο δεύτερο ζευγάρι ποιο μοντέλο έχει το πρωταγωνιστικό ρόλο;
Και τέλος στο πρώτο ποιός είναι ο de Vito και ποιος Swarzenegger;!! :Ρ

taxydromos
04/06/2009, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kdami4
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει το section Αντιπαραθέσεις! :Ρ

Να ζητήσω κάποιες διευκρινήσεις από τον taxydromo;
Στο τρίτο ζευγάρι ποιό θα μου πρότεινες;
Στο δεύτερο ζευγάρι ποιο μοντέλο έχει το πρωταγωνιστικό ρόλο;
Και τέλος στο πρώτο ποιός είναι ο de Vito και ποιος Swarzenegger;!! :Ρ

varadero
storm
ktm

overall winner> storm (για την περιπτωση σου)


μη παρεις το κτμ γιατι θα σε χωρισει η γυναικα!

kdami4
04/06/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
varadero
storm
ktm

overall winner> storm (για την περιπτωση σου)


μη παρεις το κτμ γιατι θα σε χωρισει η γυναικα!


Η αλήθεια είναι οτι το ΚΤΜ μου αρέσει πάρα πολύ εξωτερικά (περιέργως αρέσει και στη γυναίκα σε σχέση με τις αντίστοιχες στην ίδια κατηγορία). Αλλά να πηγαίνεις στη δουλεία με κουστούμι πάνω στη ΚΤΜ μου φαίνεται κάπως .... αταίριαστο να το πω!!! :p
Εξωτερικά μου αρέσει και η TDM αλλά είναι πολλά τα κυβικά και τα λεφτά.
Στο Translap δε μου αρέσει ο χωμάτινος σχεδιασμός του.

Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο στις αντίστοιχες κατηγορίες που μου έχει διαφύγει της προσοχής μου και αξίζει να του ρίξω μια ματιά;

Buenaventura
05/06/2009, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kdami4
Η αλήθεια είναι οτι το ΚΤΜ μου αρέσει πάρα πολύ εξωτερικά (περιέργως αρέσει και στη γυναίκα σε σχέση με τις αντίστοιχες στην ίδια κατηγορία). Αλλά να πηγαίνεις στη δουλεία με κουστούμι πάνω στη ΚΤΜ μου φαίνεται κάπως .... αταίριαστο να το πω!!! :p
Εξωτερικά μου αρέσει και η TDM αλλά είναι πολλά τα κυβικά και τα λεφτά.
Στο Translap δε μου αρέσει ο χωμάτινος σχεδιασμός του.

Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο στις αντίστοιχες κατηγορίες που μου έχει διαφύγει της προσοχής μου και αξίζει να του ρίξω μια ματιά;

Αμα παρεις το ΚΤΜ,δεν θα βρισκεις τον δρομο για την δουλεια....χεχεχεχεχεχε:evil: :evil: :evil:

Lazio
05/06/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kdami4
Η αλήθεια είναι οτι το ΚΤΜ μου αρέσει πάρα πολύ εξωτερικά (περιέργως αρέσει και στη γυναίκα σε σχέση με τις αντίστοιχες στην ίδια κατηγορία). Αλλά να πηγαίνεις στη δουλεία με κουστούμι πάνω στη ΚΤΜ μου φαίνεται κάπως .... αταίριαστο να το πω!!! :p
Εξωτερικά μου αρέσει και η TDM αλλά είναι πολλά τα κυβικά και τα λεφτά.
Στο Translap δε μου αρέσει ο χωμάτινος σχεδιασμός του.

Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο στις αντίστοιχες κατηγορίες που μου έχει διαφύγει της προσοχής μου και αξίζει να του ρίξω μια ματιά;





Versys ........λιγο περιργο design αλλα ειναι και αυτο μια λυση :wave2:

mixalakis
05/06/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Versys ........λιγο περιργο design αλλα ειναι και αυτο μια λυση :wave2:

Δεν είναι απλά μια λύση, αλλά η καλύτερη για τον φίλο μας.


Υ.Γ. Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ το desing του!