PDA

View Full Version : Τι θέλει να μου πει αυτό το μπουζί ?



m1ke
13/04/2005, 21:25
Το μπουζί στη φωτογραφία έχει κάνει 7000 χλμ. Γύρω από το ηλεκτρόδιο έχει μαυρίλες, οι οποίες ανησυχώ ότι οφείλονται στο μίγμα (πολύ πλούσιο), επιπλέον τους τελευταίους δύο μήνες το μηχανάκι έχει αισθητά αυξημένη κατανάλωση. Είναι φυσιολογικές αυτές οι μαυρίλες ή να ξαναρυθμίσω τα καρμπυρατέρ. Το φίλτρο το κοίταξα και είναι καθαρό.


12456

xxxristos
13/04/2005, 21:55
Φίλε αν και η φωτο δεν είναι και πολύ καθαρή άν ήταν πλούσιο το μείγμα η πορσελάνη γύρω από το ηλεκτρόδιο θα ήταν μαύρη και καπνισμένη.

Εγώ βλέπω άσπρα κομμάτια πάνω στο μπουζί (άν βλέπω καλά) που λένε οτι το μοτέρ "τσιμπάει" λαδάκια.....

stefanos
13/04/2005, 22:15
Είναι αδύνατο να καταλάβεις το μίγμα απο το μπουζί.
Αν έχεις κάνει λάθος ρύθμιση ψηλά ας πούμε, όταν το μοτέρ δουλεύει στις μεσαίες κανονικά η με φτωχό θα καθαρίζει και το μπουζί.
Ισως να γινόταν πρίν 30 χρόνια κάτι τέτοιο αλλά όχι τώρα πλέον.

xxxristos
13/04/2005, 22:28
Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέφανο και συμπληρώνω οτι ο μοναδικός τρόπος για να ρυθμίσεις σωστά το μείγμα είναι από τα καυσαέρια. Μπορείς να φτιάξεις μόνος σου έναν "αναλυτή καυσαερίων" μεγάλης ακρίβειας χρησιμοποιώντας έναν αισθητήρα λ και ένα βολτόμετρο.

Κάνεις μια τρύπα στον λαιμό της εξάτμησης (που μετά τη βουλώνεις με μια βίδα και σου μένει η "αναμονή" για μελλοντική χρήση) και βάζεις τον λ.

Πάντα το γκρί καλώδιο είναι το σήμα, το μαύρο η γείωση και τα 2 άσπρα (άν υπάρχουν) είναι η ηλεκτρική προθέρμανση του αισθητήρα (πρέπει να φτάσει γύρω στους 300 βαθμούς για να δείξει σωστά).

Συνδέεις το βολτόμετρο στο μαύρο (-) και στο γκρι (+). Στα 880 μιλιβόλτ είναι η στοιχειωμετρική αναλογία. Αυτά όλα είναι στάνταρ ανεξάρτητα με τι μάρκα αισθητήρα χρησιμοποιείς. Μπορείς να προμηθευτείς έναν πολύ φτηνά από κάποια μάντρα αυτοκινήτων. Στα 850 μιλιβόλτ είναι λίγο πλούσιο (εγώ εκεί το αφήνω) ενώ πάνω από 900 είναι φτωχό.

m1ke
13/04/2005, 23:51
Η πατέντα με τον αναλυτή είναι σούπερ. Θα τη δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. :wave2:

Οι ασπρίλες που φαίνονται είναι αντανάκλαση από το φλας, το μοτεράκι δεν τσιμπάει λάδι.

m1ke
14/04/2005, 00:14
και μιας και ανοίξαμε συζήτηση για τα μοτεράκια που τσιμπάνε λάδι, να πως γίνεται ένα μπουζί από μοτέρ που τσιμπάει μπόλικο λάδι στο θάλαμο


12487

m1ke
14/04/2005, 00:15
και ένα άλλο σε μοτέρ που έχει διαρροή λαδιού από βαλβίδες


12488

OldMan
14/04/2005, 10:40
:wave2: :wave2: :wave2:

XXXρήστε, τα παραπάνω είναι σωστά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς ΑΜΟΛΥΒΔΗ βενζίνη !!!

(Πράγμα που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις αν ΔΕΝ έχεις καταλύτη !!!):nono: :nono: :nono:

:wave2: :beer: :wave2:

xxxristos
14/04/2005, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

XXXρήστε, τα παραπάνω είναι σωστά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς ΑΜΟΛΥΒΔΗ βενζίνη !!!

(Πράγμα που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις αν ΔΕΝ έχεις καταλύτη !!!):nono: :nono: :nono:

:wave2: :beer: :wave2:

Άν δεις πώς ακριβώς δουλεύει και τι έχει μέσα του ο αισθητήρας λ θα δεις οτι δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα στοιχείο που μεταβάλλει την τάση του σύμφωνα με την περιεκτικότητα του οξυγόνου στα καυσαέρια.

Δέν έχει σημασία τι βενζίνη χρησιμοποιείς. Κάποια παλιά αυτοκίνητα injection είχαν αισθητήρα λ για το feedback του εγκεφάλου τους αν και χρησιμοποιούσαν super βενζίνη (απλά δεν ήταν καταλυτικής τεχνολογίας και δεν είχαν καταλύτη).

Το έχω δοκιμάσει στο KLX για τη ρύθμιση του FCR με απόλυτη απιτυχία και με V-Power στο ντεπόζιτο.

OldMan
14/04/2005, 13:54
:wave2: :wave2: :wave2:

ΧΧΧρήστε, επειδή έχω βοηθήσει σε Πτυχιακή με θέμα τους καταλύτες, επέτρεψέ μου να ξέρω για τι ακριβώς μιλάμε !!!!

Η Πλατίνα, με την επικάθηση Μολύβδου, αποξειδώνεται με αποτέλεσμα να δίνει πλασματική διαφορά δυναμικού στην αρχή μέχρι να τα φτύσει εντελώς.!!!!

Αυτό που μάλλον με στεναχωρεί όμως είναι, ΓΙΑΤΙ "κάνεις το κουνέλι" (και όχι μόνο εσύ) για την ΧΡΗΣΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗΣ σε ΜΗ καταλυτικό κινητήρα !!!!!!

:sad: :sad: :sad:

xxxristos
14/04/2005, 14:14
Εγώ έχω γράψει πτυχιακή με θέμα την ανάλυση των καυσαερίων (πήρε Άριστα 10).

Το στοιχείο του αισθητήρα οξειδώνεται ανεξάρτητα από το καύσιμο που καίγεται.

Από τη στιγμή που καταργήθηκε ο μόλυβδος στις βενζίνες και μπήκαν υποκατάστατά του, όλες οι βενζίνες είναι πρακτικά αμόλυβδες.

Ο μόλυβδος χρησιμοποιούνταν για τις αντικροτικές και λιπαντικές του ιδιότητες. Οι κινητήρες που έκαιγαν την παλιά super είχαν ελαφρώς μειωμένες απαιτήσεις λίπανσης από το λιπαντικό και μπορύσαν να λειτουργήσουν με υψηλότερη σχέση συμπίεσης απ' ότι οι καταλυτικοί που έκαιγαν αμόλυβδη.

Ο μόλυβδος δηλητηριάζει τον καταλύτη και ουσιαστικά τον αχρηστεύει. Τόρα όμως πια ο μόλυβδος έχει καταργηθεί. Η σημερινή super έχει ελαφρώς αυξημένες λιπαντικές ιδιότητες και περισσότερα οκτάνια από την αμόλυβδη για να βρίσκουν καύσιμο οι κινητήρες παλαιάς τεχνολογίας. Αναμένεται να καταργηθεί εντελώς μόλις εκλείψουν όλα τα παλιά μοντέλα (κάτω του '90) τα οποία πρακτικά κάλιστα ακόμα και τώρα μπορούν να κάψουν αμόλυβδη ή (άν κάνουν πυράκια) αμόλυβδη 100 οκτανίων (V-Power, Ultimate, Kinitron, κτλ).

Για το RGV μου, μοντέλο '94, ο κατασκευαστής προτείνει αμόλυβδη (χωρίς φυσικά να είναι καταλυτικό) επειδή η σχέση συμπίεσης είναι χαμηλή.

Ο κόσμος δε βάζει πλέον αμόλυβδη επειδή είναι φτηνότερη σε σχέση με τη super αλλά επειδή προτιμάει μια super αμόλυβδη βενζίνη σε σχέση με τη super διότι εκτός από τα περισσότερα οκτάνια έχει και λιγότερα κατάλειπα και απικαθίσεις.

Super βάζω μόνο στο αλυσοπρίονο, στην εξωλέμβια και στο Zastava. Στο KLX V-Power για καθαρές βαλβίδες και λόγω πολλής συμπίεσης.

Gandalf dr685sm
14/04/2005, 14:28
Μιλώντας για καύσιμα , να τονίσω οτι πέρα απο τον μόλυβδο.... μεγάλη και σημαντική παρα΄μετρος είναι τα απορρυπαντικά στοιχεία του καυσίμου , που ειδικά στην 100αρα , είναι ισχυρότατα και δεν ενδυκνείονται για παλιού τύπου κινητήρες , όπου μπορεί να προκαλέσουν απο μεγαλύτερες ανοχές μετάλλων μέχρι και την "ψωρίαση" τους...

Προσωπικά νομίζω οτι καλύτερα είναι το κάθε μοτέρ να "καίει" το καύσιμο για το οποίο είναι σχεδιασμένο, έστω και αν ο μόλυβδος έχει αντικατασταθεί απο άλλα πρόσθετα...


Gandalf

OldMan
14/04/2005, 14:43
:sad: :sad: :sad:

ΧΧΧρήστε, μετά λύπης μου το σταματάω, γιατί είσαι μακρυά νυχτωμένος...
(και λυπάμαι ακόμη περισσότερο, γιατί έχεις ασχοληθεί και με την ανάλυση καυσαερίων) !!!

ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΕ ΜΗ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ.....

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.....

ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ !!!!

:sad: :sad: :sad:

stefanos
14/04/2005, 15:11
Σωστά όλοι που χρησιμοποιούμε βενζίνη χωρίς καταλύτη είμαστε δολοφόνοι, και ειδικά αυτοί που την φτιάχνουνε.

xxxxristos μπας και ξέρεις που θα βρω ένα διάγραμμα V/αναλογία βενζινης αέρα?

gispy
14/04/2005, 15:15
τι σκοτώνουν;

xxxristos
14/04/2005, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σωστά όλοι που χρησιμοποιούμε βενζίνη χωρίς καταλύτη είμαστε δολοφόνοι, και ειδικά αυτοί που την φτιάχνουνε.

xxxxristos μπας και ξέρεις που θα βρω ένα διάγραμμα V/αναλογία βενζινης αέρα?

Υπάρχουν πολλά στη βιβλιογραφία, ειδικά στην ξένη. Έχω να προτείνω αυτά του John Heywood (το βιβλίο του αυτό είναι η βίβλος των ΜΕΚ).

crs-k
14/04/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
τι σκοτώνουν;

Τους ανθρωπους γυρω τους! :sick:

xxxristos
14/04/2005, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

ΧΧΧρήστε, μετά λύπης μου το σταματάω, γιατί είσαι μακρυά νυχτωμένος...
(και λυπάμαι ακόμη περισσότερο, γιατί έχεις ασχοληθεί και με την ανάλυση καυσαερίων) !!!

ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΕ ΜΗ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ.....

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.....

ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ !!!!

:sad: :sad: :sad:

Εξέτασε σε παρακαλώ την πιθανότητα να κάνεις εσύ κάπου λάθος και όχι να είμαι εγώ μακρυά νυχτωμένος.

Δεν είπα οτι καλά κάνουν και καίνε αμόλυβδη σε μη καταλυτικά μοτέρ, τα καυσαέρια της αμόλυβδης απουσία καταλύτη είναι πολύ πιο βλαβερά από εκείνα της κανονικής βενζίνης, φούλ καρκινογόνα και πολύ πιο βλαβερά για το όζον.

Σκέψου και τους άλλους μαλάκες με τα φτιαγμένα αυτοκίνητα που βγάζουν τους καταλύτες για να πηγαίνουν καλύτερα. Άν νομίζεις οτι κυκλοφορούν λίγοι τέτοιοι ανάμεσά μας κάνεις λάθος.

Επανέρχομαι στο αρχικό μας ζητούμενο και ξαναλέω οτι ο αισθητήρας λ δείχνει το εύρος τάσεων που προανέφερα ανεξάρτητα με το είδος της βενζίνης που καίγεται.

xxxristos
14/04/2005, 16:27
Συμπληρώνω: Κυκλοφορούν 2 είδη αισθητήρων:

Wide band και Narrow band.

Μόνο οι πρώτοι κάνουν για τη δουλειά αυτή.

Οι άλλοι δουλεύουν μόνο πολύ κοντά στο λ=1 και το βολτόμετρο θα δείχνει τρελά νούμερα αν το μείγμα είναι πλουσιούτσικο ή φτωχούτσικο.

Μη τον τοποθετήσεις πολύ μακρυά από την εξαγωγή. Τα καλύτερα σημεία είναι η κούρμπα του λαιμού μπροστά, εκεί που ενώνεται ο λαιμός με το καζανάκι και εκεί που το χταπόδι γίνεται 4 σε 1 (για τα τετρακύλινδρα).

Ο αισθητήρας πρέπει να φτάσει τους 300 βαθμούς για να λειτουργήσει κανονικά.

gispy
14/04/2005, 16:54
Όταν αγόρασα το KLE500 μου είπε ο μαγαζάτορας οτι να βάζω super αλλά αν το γυρίσω σε αμόλυβδη δεν υπάρχει πρόβλημα λόγο κάποιου φίλτρου που έχει.

Είμαι δολοφόνος σαν αυτούς που λέτε;

crs-k
14/04/2005, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Όταν αγόρασα το KLE500 μου είπε ο μαγαζάτορας οτι να βάζω super αλλά αν το γυρίσω σε αμόλυβδη δεν υπάρχει πρόβλημα λόγο κάποιου φίλτρου που έχει.

Είμαι δολοφόνος σαν αυτούς που λέτε;

Ναι δυστυχως ... :(

OldMan
14/04/2005, 17:19
:wave2: :wave2: :wave2:

Gentlemen, επειδή ασχολήθηκα με άλλα πράγματα ενδιάμεσα και ηρέμησα αρκετα...

Συγγνώμη ΧΧΧρήστο, αλλά τα πήρα γιατί κάνεις (ηθελημένα) τον χαζό σε αντικείμενα που ξέρεις πολύ καλά !!!

Και για να ΜΗΝ διαχωρίσω την θέση μου....

Καίω και εγώ (ενίοτε) Αμόλυβδη στο ΚΤΜ (και αυτομάτως τοποθετούμαι στην κατηγορία των "δολοφόνων" - και δυστυχώς σε "δολοφόνο εκ προθέσεως" γιατί απλούστατα ΞΕΡΩ τι ζημιά κάνω σε'μένα, στους γύρω μου και στο περιβάλλον) !!!

:sad: :sad: :sad:

Υ.Γ.
Θα ανοίξω μάλλον postάκι, για το όλο ζήτημα (των οδηγιών καυσίμου των manuals συμπεριλαμβανομένων)...

Μόνο που πιστεύω ότι θα ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΟΥΜΕ άπαντες !!!


:sad: :sad: :sad:

stefanos
14/04/2005, 22:12
Αρχίζω ψάξιμο.Καλα που μου το θυμήσατε.
Είδη έχω φτιάξει την υποδοχή στην εξάτμηση του παπιού μου, αλλά επειδή έκαιγε λίγο λάδια φοβήθηκα για τον λ.
Τέλος πάντων ίσως αλλάξω ελατήρια πρώτα και μετά δοκιμάζω.
Σκευτόμουνα να φτιάξω κάτι μόνιμο στο XR ειδικά αν βρώ κανέναν να μου φτιάξει κανα βολταμετράκι με ledακια.
Είδωμεν.

xxxristos
14/04/2005, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αρχίζω ψάξιμο.Καλα που μου το θυμήσατε.
Είδη έχω φτιάξει την υποδοχή στην εξάτμηση του παπιού μου, αλλά επειδή έκαιγε λίγο λάδια φοβήθηκα για τον λ.
Τέλος πάντων ίσως αλλάξω ελατήρια πρώτα και μετά δοκιμάζω.
Σκευτόμουνα να φτιάξω κάτι μόνιμο στο XR ειδικά αν βρώ κανέναν να μου φτιάξει κανα βολταμετράκι με ledακια.
Είδωμεν.

Δε νομίζω να κάνεις δουλειά με τα ledάκια. Η τάση είναι πολύ μικρή. Θέλει βολτόμετρο και μάλιστα ψηφιακό.

stefanos
15/04/2005, 12:15
Ledακια μόνο αν βρώ το απαραίτητο κύκλωμα αρχικά με όργανο.
(αν και αναρωτιέμαι πώς θα βλέπω το όργανο θα κρατάω σημειώσεις για το μίγμα θα διαβάζω το ηλ στροφόμετρο και θα οδηγάω στην τελική).
Ξέρεις κανα αυτοκίνητο να φοράει Wide band λ μπας και γλυτώσει τα μαλλάκια του κανας πωλητής ανταλακτικών? (σκέφτωμαι απο τώρα φάτσες και γελάω)

hornet
15/04/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Θα ανοίξω μάλλον postάκι, για το όλο ζήτημα (των οδηγιών καυσίμου των manuals συμπεριλαμβανομένων)...

Μόνο που πιστεύω ότι θα ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΟΥΜΕ άπαντες !!!


:sad: :sad: :sad:

Πολυ καλη ιδεα!!!

OldMan
15/04/2005, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Πολυ καλη ιδεα!!!

:confused: :confused: :confused:

Ποιό από τα δύο ???

Το Post ή η Στεναχώρια ???



:wave2: :beer: :wave2:

pepenaxos1
15/04/2005, 18:33
ι σκοτωνουν? Μπα! δεν ξερω ρε παιδια! περαστικος ειμαι... ενα κατουρημα (καταλυτικο) και φευγω...