PDA

View Full Version : Ποια 600 Να Παρω? Κατι Σαν Hornet H Kατι Αλλο?



ALSFA 30
14/04/2005, 09:08
:eyepop: ΚΑΛΗΣΑΣ ΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΩΤΙ ΦΟΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΣΙΓΟΘΡΑ ΟΧΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ 600 ΑΛΛΑ ΟΧΙ RACING!!!!!ΜΙΑ ΣΑΝ HORNET ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΥΛ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.:wave2:

AFTER
14/04/2005, 09:20
Kawasaki Z750 ?!?

:rolleyes:

Κανένας
14/04/2005, 09:22
Κατ αρχάς καλώς ήρθες
Κατά δεύτερον άρπα μια
:beer:
Κατά ύστερον άμα είναι να πάρεις κάτι σε hornet πάρε fazer 600
Άμα είναι να πάρεις κάτι σε fazer πάρε kawa z750 s

Άμα είσαι από την Κρήτη πάρε Suzuki v storm 650

Το θέμα είναι, τι χρήση θέλεις να κάνεις

ALSFA 30
14/04/2005, 09:30
SUZUKI ΕΧΩ ΜΙΑ BANTIT V ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ!!!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΡΝΩ SUZUKI:nono: ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ 600 ΝΑ ΠΑΩ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ . :rotflmao: ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΛΕΝΤΑΩ KAI NA TA ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ:sun: ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ FREE!!!!!!! BORN TO RIDE!!!!!!:beer:

Tigas
14/04/2005, 09:43
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ FAZER KAI ΗΟΡΝΕΤ, YΠΑΡΧΕΙ ΤΟ MULTISTRADA 600
OΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟNSTER TO 600.
BEBAIA ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΘΩΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΤ660 ΤΩΡΑ Χ Η R ΠΕΡΙ ΩΡΕΞΕΟΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ

AFTER
14/04/2005, 10:22
Ωχ και εσυ bandit v ειχες?

Και εγω παθων!

Παντως μην φοβασαι και τα σημερινα σουτζουκια δεν εχουν καμια σχεση με εκεινο το μοντελο!

ALSFA 30
14/04/2005, 13:38
:confused: ΑΝ ΣΑΣ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΣΕΤΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
ΒΑΝΤΙΤ 600
ΗΟΡΝΕΤ 600
DUKATI 600
FAZER600
V-STORV 650 ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ??????
:beer: ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΛΕΝΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ:dizzy: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΗ!!!!

idi
14/04/2005, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALSFA 30
:confused: ΑΝ ΣΑΣ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΣΕΤΕ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
ΒΑΝΤΙΤ 600
ΗΟΡΝΕΤ 600
DUKATI 600
FAZER600
V-STORV 650 ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ??????
:beer: ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΛΕΝΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ:dizzy: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΗ!!!!


ολα αυτα ειναι παρα πολυ καλα

το καθε μηχανακι εχει δικη του φιλοσοφία

κανε ενα test ride και διαλεξε μονος σου αυτο που σου ταιριαζει

το να βαθμολογεις ανομοια πραγματα ειναι αν μη τι αλλο «μανατζεροδουλεια»» και λογικη «γιάπη» που μισώ προσωπικα

δεν βαθμολογείται η αίσθηση...

sniper
14/04/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ολα αυτα ειναι παρα πολυ καλα

το καθε μηχανακι εχει δικη του φιλοσοφία

κανε ενα test ride και διαλεξε μονος σου αυτο που σου ταιριαζει

το να βαθμολογεις ανομοια πραγματα ειναι αν μη τι αλλο «μανατζεροδουλεια»» και λογικη «γιάπη» που μισώ προσωπικα

δεν βαθμολογείται η αίσθηση...


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

Ρε ντIDI!!!!!


Nα έβλεπα τι θα έλεγες αν μέσα σε όλα αυτά υπήρχε ένα Ζ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

idi
14/04/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

Ρε ντIDI!!!!!


Nα έβλεπα τι θα έλεγες αν μέσα σε όλα αυτά υπήρχε ένα Ζ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

το ιδιο θα λεω απο δω και μπρος συνεχεια

για τον καθενα μας υπαρχει ενα μηχανακι "ιδανικο"

για μενα ειναι τα Ζ

για αλλους το Χ Ψ

δε μπορουμε να λεμε αυτο ειναι καλυτερο

(αν και τα Ζ ειναι καλυτερα) :D

xifias
15/04/2005, 04:31
μιστερ αlfa τα παιδια ελαλησαν

παρε οποια σου αρεσει περισσοτερο

θες να σου πουμε οτι η ταδε ειναι καλυτερη?

αν εξαιρεσω το ντουκατι που δεν γνωριζω και πολλα, τα αλλα 4 ολα καλα ειναι

πιο δηλαδη ειναι το καλο και πιο το κακο?Ποια ειναι τα κριτηρια?

εγω θα στο θεσω λιγο διαφορετικα

το vstorm ειναι δυκιλινδρο με 19 εμπρος τροχο και πιο ορθια θεση οδηγησης

τα αλλα 3 ειναι τετρακυλινδρα με 17 εμπρος και ενα κλικ πιο σκυφτη θεση οδηγησης

που σημαινει οτι το vstorm εχει τη ροπη του πιο χαμηλα και παει στο χωμα ευκολοτερα

που σημαινει οτι με τα αλλα 3 θα πρεπει να κρατας τισ στροφες ψηλοτερα γιατι χαμηλα ειναι πεθαμενα

που σημαινει οτι τα αλλα 3 εχουν πολυ δυναμη ψηλα

το bandit ειναι πιο απλο μηχανολογικα.σε αλλους αυτο αρεσει, σε αλλους οχι

το πιο τουριστικο ειναι το vstorm

το πιο γκαζιαρικο το yamaha

καλες αγορες

gdevelek
15/04/2005, 09:08
Θα πρότεινα στο φίλο να βάλει και το TDM900 στη λίστα

hornet
15/04/2005, 10:59
χαχαχα βλεπω ολους να αποφευγουν να λενε για το hornet!

Λοιπον θα σου πω δυο πραγματα που δεν μπορουν να αμφισβητηθουν:

Πρωτον το hornet ειναι μακραν πιο παιχνιδιαρικο στις στροφες....γεωμετρια γαρ!

Δευτερον μεχρι τα 60000 χλμ δεν θα βαλεις χερι στη τσεπη για τιποτα!!!!

Και το ξαναλεω στα 60000 χλμ και εννοω χιλιομετρα (λυσσες,ταξιδια 800χλμ αυθημερον με ταχυτητες 160-200,μεχρι και εντουρο ειχε κανει) ηταν αυτο με το φαιρινκ.......δεν χρειαστηκε να ρυθμιστει καμια βαλβιδα...ολες τσεκαριστηκαν και ηταν πενα!
Η μηχανη μαζεψε 35000 χλμ σε ενα χρονο και δεν σταματησε να λειτουργει ουτε μια μερα και σχεδον καθε σ/κ βολτα εκτος ακραιων καιρικων φαινομενων + οτι ηταν το μοναδικο μου μηχανακι για δυο χρονια

Αυτο λεγεται αξιοπιστια μηχανης - χρηστικοτητα μοτοσυκλεττας - σκυλος μαυρος ραν ταν πλαν!!!

Αυτα εχω να πω...απο εκει και περα δικη σου επιλογη!

Για εμενα ολα τα υπολοιπα μηχανακια ειναι XYZ!!!

sniper
15/04/2005, 11:46
CB600F Ηοrnet

Αντικείμενο του πόθου....


12600

Tigas
15/04/2005, 12:20
ΜΕ ΕΝΑ HORNET ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ’ΕΜΠΕΙΡΟ’ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ
ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ:rotflmao:

sniper
15/04/2005, 12:23
Χωρίς σχόλια......


12604

xifias
15/04/2005, 20:23
χαιδευεις την ασφαλτο?

προτιμω να χαιδευω αλλα πραγματα και να εχω ταξιδιαρικο μηχανακι

που να πας ταξιδι με τουτο, θα ρεψεις απ τον αερα

idi
16/04/2005, 00:41
NAI NAI AKOY TOYΣ HONDAΚΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕ MONO ΗΟΝDΑ

ΤΑ ΚΑΛΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ !!!
:smokin: :smokin:


12686

HORNET600F
27/05/2005, 17:11
HORNET600F (02)

Dynata shmeia:
1. strofes
2. eykolo se ola tou (odhghsh, synthrhsh)
3. kalo gkazi
4. kinhthras pou sfyrizei san tourmpina
5. ta kanei ola -oso exei vato dromo
6. mikres zhmies an sou pesei
7. POTE vlaves - mono analwsima
8. den vriskw me ti tha mporousa na to allaksw

Adynamies:
1. POLY mygaki to kalokairi (no zelatina gar)
2. apothikeytikoi xwroi
3. apousia deikth venzinhs
4. karmpyrater (na doume mexri pote!)

ayta

GTZ750
29/05/2005, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΜΕ ΕΝΑ HORNET ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ’ΕΜΠΕΙΡΟ’ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ
ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ:rotflmao:
αν ειναι να παρεις με βασει την κοπελα που σου δινουν δωρο προτεινω 636


15461

gtsiros
14/06/2005, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
2. apothikeytikoi xwroi
3. apousia deikth venzinhs
4. karmpyrater (na doume mexri pote!)


3. Έχει τη ρεζέρβα.
4. Από πότε τα καρμπ είναι μειονέκτημα;

SeNNinhA
14/06/2005, 12:23
Όλα καλά τα παραπάνω αλλά ξεχνάτε κάτι βασικό. Η μηχανή θα κυκλοφορεί στην ΚΡΗΤΗ !!!

Με δεδομένο ότι η άσφαλτος (στο μεγαλύτερο μέρος της) δεν είναι καλής ποιότητας πρέπει να αποκλείσεις τα DUCATI και γενικά ότιδήποτε με σκληρές αναρτήσεις. Θα ταλαιπωρηθείς και είναι κρίμα.

BANDIT: άστο καλύτερα

HORNET600: πολύ καλό, λίγο παλιά σχεδίαση κινητήρα αλλά αντέχει ακόμη και προσωπικά μου αρέσει πολύ. Αν και η έκδοση με φερινγκ είναι λίγο πιο άσχημη, θα βολέψει πολύ στο ταξίδι.

FAZER600: θα προτιμήσω το προηγούμενο μοντέλο. Πολύ καλή επιλογή, σουπερ φρένα, άνετο, φέρινγκ κλπ. Το καινούργιο δεν νομίζω να άρεσε και πολύ εξαιτίας της μεγάλης τρύπας στις μεσαίες πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να το κυνηγάς πολύ για να πάει καλά. Λένε οι κάτοχοι του και για χαμηλότερη ποιότητα πλαστικών απο το προηγούμενο.

VSTROM650: νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή αν δεν θέλεις οπωσδήποτε street (αλλιώς Hornet). Πολύ καλός και αξιόπιστος κινητήρας, αρκετά άλογα ακόμη και για street, πατάει χώμα όταν χρειαστεί (για να πας στην παραλία πχ) καλή σέλα και θέση οδήγησης, ζελατίνα που προστατεύει σε ταξίδια. Δεν είναι fun όσο τα υπόλοιπα αλλά νομίζω ότι ταιριάζει πιο πολύ στις συνθήκες της Κρήτης.

Από εκεί και μετά είναι υπόθεση γούστου.

HORNET600F
14/06/2005, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
3. Έχει τη ρεζέρβα.
4. Από πότε τα καρμπ είναι μειονέκτημα;

3. exei th rezerva, alla an skefteis oti h aytonomia kymainetai apo 125 ews 220 km prepei na ypologizeis kala ta xiliometra k th xrhsh gia na mh vretheis sto kentro kapoias polhs me liga xiliometra k sou svhsei ekei pou den to perimeneis, enw me to deikth ksereis panta posh venzinh exeis.
4. ta karmp eginan provlhma apo tote pou vghke to injection ...
afou me ton psekasmo exeis pio kalh kaysh
= mikroterh myrwdia apo kayswerio
=megalyterh ippodynamh
=mikroterh katanalwsh
=oikonomia sta service

Multijohn
14/06/2005, 23:32
Τι θα έλεγες για το SUZUKI SV 650 ή το SV650S(με φέριγκ).Κινητήρας διαμάντι,ροπάτος(πιο ροπάτος ακόμα και απο fazer600 που έχει 20 άλογα παραπάνω!)αξιόπιστο,με ωραία κρατήματα,πολύ μουράτη σχεδίαση και χαμηλό κόστος συντήρησης!Check this out,και καλή τύχη σε ότι επιλέξεις...:beer: :beer:

idi
14/06/2005, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
3. Έχει τη ρεζέρβα.
4. Από πότε τα καρμπ είναι μειονέκτημα;

απο σημερα για σενα

και απο σήμερα επίσης ειναι καλυτερο να εχει δεικτη βενζίνας ενα μηχανακι που δεν ειναι "racing"

HORNET600F
15/06/2005, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
απο σημερα για σενα

και απο σήμερα επίσης ειναι καλυτερο να εχει δεικτη βενζίνας ενα μηχανακι που δεν ειναι "racing"


ti sxesh exei to "racing" me to hornet?
k giati to s exei deikth kai to to f den exei? to plastiko einai pou kanei th diafora?
se mperdepsa?

idi
15/06/2005, 00:22
μπερδεγουει?

χαχχαχαχ

λεω οτι

1. ειναι καλυτερα τα Injection
2. καιρος ειναι ολα τα "μη Racing" να εχουν δεικτη βενζινας

LittleJohn
15/06/2005, 00:28
Αν και Kawasaκιας (πρός το παρόν), νομίζω οτί το Hornet είναι το μηχανάκι που τα κάνει όλα και συμφέρει...Και στριφτερό είναι και πολύ παιχνιδιάρικο και σε παέι και άνετες βολτούλες. Έχει και ροπάτο κινητήρα από χαμηλά...



:beer:

gdevelek
15/06/2005, 09:25
Ίσως το μόνο ελάττωμα του Hornet είναι το 16άρι τεπόζιτο...

gtsiros
15/06/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μπερδεγουει?

χαχχαχαχ

λεω οτι

1. ειναι καλυτερα τα Injection
2. καιρος ειναι ολα τα "μη Racing" να εχουν δεικτη βενζινας

Πολύ το γενικεύεις. Δεν είναι "καλύτερα" τα injection.

carb - injection
φτηνο - γρηγορο
απλό - περίπλοκο
αντέχει - δεν αντέχει (ακαθαρσίες στις βενζίνες, μπουκώματα κτλ κτλ)
απόκριση - απόδοση

Δεν υπάρχει το *καλύτερο*.

Τι είναι καλύτερο, ένα K5 ή ένα 1600αρι cruiser; σε φαντάζομαι να αφρίζεις από το στόμα και να ετοιμάζεσαι να με δαγκώσεις που τόλμησα και ανέφερα στην ίδια πρόταση το υπέροχο Κ5 (πραγματικά, βγάζει άλλο μηχάνημα τέτοια καμπύλη ροπής;!) με το μάτσο ματσό σίδερα που είναι το τσόπερ... μέχρι να σκεφτείς ότι το Κ5 για να πάει με 100 θέλει 4500rpm ενώ το τσόπερ πολύ λιγότερες. Σε ένα ταξίδι το cruiser θα είναι πολύ πιό άνετο και ύσηχο. Οπότε, τι το θέλεις το injection σε ένα cruiser? Το χρειάζεται; Είναι λοιπόν το injection καλύτερο; Ή μήπως υπάρχει μια ολόκληρη οικογένεια μοτοσυκλετών (δεκτόν ότι μικραίνει το κοινό, αλλά και πάλι... RocketIII...) που είναι καλύτερα χωρίς injection?

Μήπως θες να πεις ότι το injection είναι για συγκεκριμένη δουλειά, όπως και το carb, αλλά για τη δουλειά που τη θες εσύ τη μηχανή, χρειάζεσαι το injection για το γκάζι που δίνει;

Το μόνο αντικειμενικά καλύτερο είναι ότι κάνει πληρέστερες καύσεις. Όλα τα άλλα ειναι προσωπική προτίμηση, γιατί απλά είναι διαφορετική η συμπεριφορά της μηχανής με injectio/carb.

Όσο για το ντεπόζιτο, ένας άντρας καταλαβαίνει πότε τελειώνει το ντεπόζιτο από την αλλαγή στη γεωμετρία της μηχανής λόγω μετατόπισης του κέντρου βάρους... :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize lol και γω θα ήθελα ένα μετρητή...


προσωπικά, προτιμώ carb. πάντα μου άρεσε η απλότητα στη σχεδίαση και υλοποίηση.


16967

sniper
15/06/2005, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ίσως το μόνο ελάττωμα του Hornet είναι το 16άρι τεπόζιτο...

Από το 2003 και μετά έχει 18άρι ντεπόζιτο.

HORNET600F
15/06/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Πολύ το γενικεύεις. Δεν είναι "καλύτερα" τα injection.

carb - injection
φτηνο - γρηγορο
απλό - περίπλοκο
αντέχει - δεν αντέχει (ακαθαρσίες στις βενζίνες, μπουκώματα κτλ κτλ)
απόκριση - απόδοση

Δεν υπάρχει το *καλύτερο*.

Τι είναι καλύτερο, ένα K5 ή ένα 1600αρι cruiser; σε φαντάζομαι να αφρίζεις από το στόμα και να ετοιμάζεσαι να με δαγκώσεις που τόλμησα και ανέφερα στην ίδια πρόταση το υπέροχο Κ5 (πραγματικά, βγάζει άλλο μηχάνημα τέτοια καμπύλη ροπής;!) με το μάτσο ματσό σίδερα που είναι το τσόπερ... μέχρι να σκεφτείς ότι το Κ5 για να πάει με 100 θέλει 4500rpm ενώ το τσόπερ πολύ λιγότερες. Σε ένα ταξίδι το cruiser θα είναι πολύ πιό άνετο και ύσηχο. Οπότε, τι το θέλεις το injection σε ένα cruiser? Το χρειάζεται; Είναι λοιπόν το injection καλύτερο; Ή μήπως υπάρχει μια ολόκληρη οικογένεια μοτοσυκλετών (δεκτόν ότι μικραίνει το κοινό, αλλά και πάλι... RocketIII...) που είναι καλύτερα χωρίς injection?

Μήπως θες να πεις ότι το injection είναι για συγκεκριμένη δουλειά, όπως και το carb, αλλά για τη δουλειά που τη θες εσύ τη μηχανή, χρειάζεσαι το injection για το γκάζι που δίνει;

Το μόνο αντικειμενικά καλύτερο είναι ότι κάνει πληρέστερες καύσεις. Όλα τα άλλα ειναι προσωπική προτίμηση, γιατί απλά είναι διαφορετική η συμπεριφορά της μηχανής με injectio/carb.

Όσο για το ντεπόζιτο, ένας άντρας καταλαβαίνει πότε τελειώνει το ντεπόζιτο από την αλλαγή στη γεωμετρία της μηχανής λόγω μετατόπισης του κέντρου βάρους... :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize lol και γω θα ήθελα ένα μετρητή...


προσωπικά, προτιμώ carb. πάντα μου άρεσε η απλότητα στη σχεδίαση και υλοποίηση.

Den nomizw oti apexoun toso poly wste na apoteloun diaforetika pragmata.
kai ta dyo exoun ton idio skopo alla ton petyxainoun me ligo diaforetiko tropo
analytika:
douleia tou kinhthra: metatrepei thn energeia pou paragetai apo thn kaysh ths venzinhs se kinhtikh (ara kalh kaysh perissoterh kinhtikh energeia+wfelos sth zhh tou kinhthra)
douleia tou anamikthra :anamignyei aera kai kaysimo (to kaysimo pernaei apo mikres opes k eksaerwnetai) gia na odhghthei apo tous aylous sto thalamo kayshs (ta pio ekseligmena carb vl. hornet exoun enos eidous hlektroniko elegxo pou veltiwnetai se kathe montelo)
to injection: psekazei th stigmh pou prepei th swsth posothta kaysimou sto thalamo kayshs se [B]plhrh[B/] symfwnia panta me thermokrasia perivallontos, thermokrasia kinhthra, anoigma gkaziou k strofes.

ola ta kouvadakia pou exoun psekasmo sxedon apo to '90 kai kykloforoun se nhsia, vouna k opoudhpote allou, kaigontas nero me venzinh den exw akousei na exoun kanena provlhma.Sta italika montela ta paizoun oi antlies venzinhs, oxi ta inj.
Otan rwthsa se mia antiproswpeia honda "kala, akoma me inj?"
h apanthsh pou phra htan "to carb einai kalytero giati peirazetai".
oso kai na to peirakseis, pote de tha fthaseis thn apodosh tou inj.

apla tha roufaei th venzinh perissotero, pithano na mhn douleyei o kinhthras to idio omala me prin kai tha parei ligo se dynamh

ayta ola mallon exoun na kanoun me thn klasikh epimonh ths honda na ekselissei ta yparxonta systhmata oso paei prin ta antikatasthsei me kainouria, to opoio telika kanei synhthws teleytaia.

gtsiros
15/06/2005, 16:49
Σε χαμηλές στροφές, carb και injection έχουν παρόμοια συμπεριφορά (μάλιστα κάποιοι λένε ότι είναι καλύτερα τα carb για αυτή την περιοχή στροφών, γιατί; δεν ξέρω... sonic?) οπότε γιατί να βάλεις κάτι ακριβότερο και σχετικά άχρηστο;

Στο hornet πάντως θα έπρεπε να βάλουν injection.

Και ΟΧΙ δεν παίζει να πειράξεις carb!!! καλύτερα να προσπαθήσεις να καθαρίσεις μήλο ενώ έχεις το μηλο το μαχαίρι και τα δυό χέρια στην κωλότσεπη!

hornet
16/06/2005, 16:10
Οι λογοι που δεν μπαινει injection στο hornet ειναι καθαρα οικονομικοι και γιαυτο το hornet ειναι με καταλυτικο στοιχειο και εχει συστημα κοψιματος του γκαζιου αλλα παρολαυτα δεν εχει injection.

jkkaa
01/07/2005, 22:19
1. POLY mygaki to kalokairi (no zelatina gar)
2. apothikeytikoi xwroi


ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ?ΚΑΙ ΧΩΡΟΙ[ΒΑΛΙΤΣΑ]ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΥΓΑΚΙΑ!!!


18610

jkkaa
01/07/2005, 22:29
ΔΕΣ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΧΑΡΑ


18613

HORNET600F
05/07/2005, 22:12
Swstos o filos

h sxara poly kalh, patenta h thn agorases etsi?
ola ayta gia to S isxyoun apolyta sto F omws to poly na evaza fairing after market .
Oso den exei fairing h sxara einai asxeth k an mpei xalaei to styl ths mhxanhs.
Etsi paramenw syneidhtopoihmena "gymnos " trww to mygaki sth mourh, voleyomai me tank bag h dixtaki sto tepozito kai sako sthn pisw thesh, kai kanw kai mia athina -argos-lewnidio-sparth-tripolh-kalavryta-patra aythhmeron gia na stroggyleyw ta lastixa k na tromazw ta mygakian :D

* H kouventa arxise apo ena filo pou rwtouse meionekthmata ths moto k thelhsa na ton vohthisw giati

H GNWSH EINAI DYNAMH :smokin:

jkkaa
06/07/2005, 18:49
πατεντα,οσο και να εψαξα δεν υπαρχει κατι ετοιμο που να ποιανει στις χειρολαβες,μονο με τις μπαρες που ειναι αηδια.


19078

X-SFIGA
22/12/2006, 18:38
καλα ρε παιδια τοσο πολυ στριβει αυτο το εργαλειο?
το φοβαμαι να το γειρω τοσο το ιδιο εχω και στο ιδιο χρωμα, λογικα ειναι το ιδιο μοντελο


θα εχω να λεω και καλα οτι ειμαι εγωω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


72946

jkkaa
23/12/2006, 17:36
φτιαξε λιγο τα αμορτισερ και το κυριοτερο αλλαξε λαστιχα.βαλε σπορ λαστιχα και θα δεις ενα αλλο μηχανακι

Alchimistis
23/12/2006, 21:23
Σφιγγά απο πήρες το μηχανάκι??Απο το μοτοραντ στην Θηβών??

Αν Ναι ήμουν στο τσάκ να το τσιμπήσω αλλα δεν έπερναν ανταλλαγή την μπουμπου μου...χαχα

Οντώς το Hornet ειναι ενα μηχανάκι...για όλα!!!Καλα ταξίδια σε όλους μας και πάντα όρθιοι

X-SFIGA
24/12/2006, 01:10
εγω το πηρα απο την θηβων 156 η 166, απο την αντιπροσωπεια της σουζουκι, η μπουμπου σου ποια ειναι?