PDA

View Full Version : Απορια αγορας !?!?!



norym
06/06/2009, 18:58
Γεια σας ειμαι εδω και 2 χρονια κατοχος ενος gilera vx (125 cc) και σκεφτομαι αυτον τον καιρο να εισελθω στο κοσμο της μοτο (street) :wacko: . Σπουδαζω στην θεσσαλονικη και κατα βαση η χρηση της θα ειναι εντος πολης .1)Θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αυτη η επενδηση θεωρειται καλη ,διοτι υποτιθεται οτι τα scooter ειναι πολυ καλα για χρηση πολης οποτε μηπως δεν θα ηταν καλυτερο να προχωρησω σε τετοια αγορα η οποια και χρηματα θα μου κοστισει και καταναλωση θα εχει περισσοτερη η μηχανη. Καταλαβαινω οτι η ερωτηση ειναι κυριως υποκειμενικη αλλα μην εχοντας οδηγηση καθολου μηχανη μεγαλου κυβισμου μου γενηθηκε αυτη η απορια . 2)Επισης θα ηθελα να μου υποδειξετε καποιες μηχανες εχοντας ψαξει αρκετα σε forum και πιστευοντας οτι θα κανω στην αρχη δειλα βηματα σκεφτομαι κατι σε gsr 600 ή er-6n :o. 3) Επειδη δεν ξερω καθολου απο μοτο θα ηθελα να ρωτησω τι θα ηταν καλυτερο να καινουργια η μεταχειρ.:sick: βαζοντας οτι ειμαι απειρος και δεν θα μπορεσω να καταλαβω αν η μηχανη ειναι ενταξη . Σκεφτομενος επισης τις τιμες που ελατωθηκαν (π.χ.καινουργια gsr =7.000 με 500 δωρα μεταχειρ. gsr= κοντα στα 5.000 +(500 που θα επαιρνα απο τα δωρα)=5.500 δλδ 1500 euro κατω το μεταχειρισμ) . Ξερω οτι σας κουρασα συγγνωμη:alien:

@ggelos
06/06/2009, 19:23
ENNOEITAI μεταχειρισμενο θα πάρεις για πρωτο μηχανάκι, για να μην βαρας το κεφάλι σου στον τοίχο λόγω απειρίας.
Εγω έχω να προτείνω:

1.ninja 250 - καλο, γρήγορο, σχολείο στο χώρο των supersport

2.cbf 250 - πολύ καλό για μέσα στην πόλη, πολύ χαμηλή κατανάλωση, κάπως κουραστικό στα ταξίδια άνω της μίας ώρας

Αυτα τα 2 θα έπερνα εγω.
Σε περίπτωση που δεν πάρεις σκουτερ είναι ένας καλός τρόπος εισαγωγής σου στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Την κρατάς για κανα δυο χρόνια και μετά ανεβαίνεις (με λιγότερο αγχος και περισσότερη εμπειρία) κατηγορία.

Καλή επιλογή
:wave2:

izzy
06/06/2009, 20:09
Ενας καλος δασκαλος ,που ειχα μεχρι προσφατα (και αν μπορουσα θα κρατουσα )αξιοπιστο μοτο που συγχωρει πολλα και θα σε ταξιδεψει αλλα και θα σε μετακινησει μεσα στην πολη χωρις κουραση ,και με ανταλλακτικα ακομα και στα περιπτερα ειναι αυτο :

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/273695/

:beer: :beer:

ξεκινας ΠΑΝΤΑ απο μεταχειρισμενο και επειτα αν θες περνας σε κατι καινουριο ,εχωντας αποκτησει την καταλληλη εμπειρια ;)

norym
06/06/2009, 21:02
χμμμμ άπλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να ξαναψαχνω να ξαναπουλαω με αποτελεσμα να χασω πολλα λεφτα . δεν νομιζω να υπερεκτιμισω τις δυνατοτητες μου οδηγωντας μεγαλη μηχανη. Για μεταχειρισμενο δεν νομιζω να προτιμησω καποιο με περισσοτερο απο 10.000 χλμ.

@ggelos
06/06/2009, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από norym
χμμμμ άπλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να ξαναψαχνω να ξαναπουλαω με αποτελεσμα να χασω πολλα λεφτα

Δεν εχεις κ άδικο...

δεν νομιζω να υπερεκτιμισω τις δυνατοτητες μου οδηγωντας μεγαλη μηχανη

Δεν είναι το θέμα να υπερεκτιμίσεις τις δυνατότητες σου αλλα με μια βαρια και γρηγορη μοτοσυκλέτα, όταν δεν έχεις έμπειρια είσαι σαν φτερό στο δρόμο.Αν σου πεταχτεί μια γάτα τι θα κάνεις?

norym
06/06/2009, 23:50
<< Αν σου πεταχτεί μια γάτα τι θα κάνεις?>> οτι θα εκανα και με οποιαδηποτε μοτο . μικρου η μεγαλου κιβισμου . ειδικα αν την αγορασω καινουργια μεχρι να την στρωσω και θα μαθω παραλληλα . θα μαθω να επιταχυνω να φρεναρω καλυτερα να πλαγιαζω αλλα ολα σταδιακα :o

izzy
07/06/2009, 01:27
εχεις παρει αποφαση και οι γνωμες μας περιτευουν αλλα ,σκεψου λιγο ......

γινεται μια στραβη καθολου απιθανο με μηχανη και πεφτεις ...και εχεις το απληρωτο καινουριο μοτο τσαλακωμενο ..και πρεπει να ξαναχρωθεις να το φιαξεις ,δυσκολα τα πραματα....ξερεις αυτα τα δανεια εχουν κανει καποιους μαγκες αλλα μονο για λιγο ...ακου καποιους που εχουν μεγαλωσει πανω στην σελα μεγαλων αλλα και μικροτρων μηχανων ,οχι τπτ αλλο δλδ μιας και το εθεσες ερωτημα εδω μεσα ,να παρεις κατι σωστο και να μαθεις σωστα !

Κανεις εδω δεν θα το παιξει ξυπνιος σε τοσο σοβαρα θεματα ,η αποφαση ειναι δικη σου και ειναι σημαντικη !

norym
07/06/2009, 11:07
δεν εχω παρει αποφαση :sick: την μοτο δεν θα την παρω με δανειο . σκεφτομαι βασικα τωρα που το ακουσα κατι σε μεταχειρισμενο αλλα οπως ειπα ισως δεν θα μπορεσω να καταλαβω και πολλα στην επιλογη της και φοβαμαι μην μου κατσει καμια πατατα . Ισως υποθετω να προσανατολιστω σε κατι μονοκυλινδρο ή δικυλινδρο . π.χ. να σκεφτω κατι σε μεταχειρισμενο er6n ισως :sick:

carpe_diem
07/06/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από norym
δεν εχω παρει αποφαση :sick: την μοτο δεν θα την παρω με δανειο . σκεφτομαι βασικα τωρα που το ακουσα κατι σε μεταχειρισμενο αλλα οπως ειπα ισως δεν θα μπορεσω να καταλαβω και πολλα στην επιλογη της και φοβαμαι μην μου κατσει καμια πατατα . Ισως υποθετω να προσανατολιστω σε κατι μονοκυλινδρο ή δικυλινδρο . π.χ. να σκεφτω κατι σε μεταχειρισμενο er6n ισως :sick:


Φιλε, και εγώ για πρώτη μηχανή πάω, 250 κυβισμού χωρίς να είχα προηγούμενος καμια άλλη και σου συνιστώ ανεπιφύλακτα για μεταχειρισμένο... Αν είναι το πρόβλημα ότι δεν θα καταλάβεις πολλά αν είναι μεταχειρισμένη, μπορείς να την πας σε κάνα δικό σου γνωστό μηχανικό και να σου πει αν αξίζει η όχι... Μακριά από δάνεια πάντως!!
Καλή τύχη!!!

Road67
07/06/2009, 13:37
Ποιός σου είπε οτι το gsr είναι για πρωτόπειρο; Για ένα πρωτόπειρο είτε πεις gsr, είτε fazer, είτε hornet είναι το ίδιο πράγμα. Και θα σου φανεί βουνό. Ειδικά απ' τη στιγμή που θες να το πάρεις καλοκαίρι, για το καλοκαίρι. Το er-6 είναι πιο βατό κι αν το μάθεις κάποια στιγμή θα είναι λίγο. Σταμάτα να φαντάζεσαι ωραιοποιημένες εικόνες για το καλοκαίρι. Υπάρχουν πάρα πολλά που δεν ξέρεις και που δε θα μάθεις με το που θα την καβαλήσεις. Ξεκίνα με μια δυομισάρα να σε μάθει και να την μάθεις. Στην τελική κοίτα κάτι σε gs500 ή cb500. Επιπλέον κάτι που μάλλον δε φαντασιώνεσαι όταν κλείνεις τα μάτια και βλέπεις τη μηχανή : κράνος-γάντια-μπότες-μπουφάν-παντελόνι. Είναι απαραίτητα. Τα σορτσάκια και μακό δεν ανήκουν καν στον προαιρετικό εξοπλισμό!!Επίσης στη φαντασία μας οι εικόνες είναι στατικές. Ο αέρας όμως είναι υπαρκτός και πρέπει να μάθεις να ζεις μ' αυτόν και να τον αντιμετωπίζεις. Το βάρος; Το πλάγιασμα; Η διήθηση; Συνθήκες δικάβαλο; Ξεκίνα με κάτι βατό. Έχουν γίνει συζητήσεις σαν κι αυτή πέρσι όπως και παλιότερα καλοκαίρια άπειρες. Νομίζεις πως το 'χεις, σου λέμε όχι, είσαι πεπεισμένος. Μπορεί ν' ανταπεξέλθεις ή όχι. Τουλάχιστον κάντο σωστά, με τη σωστή μηχανή και το σωστό εξοπλισμό. Για 'σενα. Οι μεγάλες ιπποδυνάμεις που γαργαλάνε το δεξί μπορούν να ματώσουν όταν το χέρι είναι άπειρο κι η φαντασία αχαλίνωτη.
Φιλικά..

castoras
07/06/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ποιός σου είπε οτι το gsr είναι για πρωτόπειρο; Για ένα πρωτόπειρο είτε πεις gsr, είτε fazer, είτε hornet είναι το ίδιο πράγμα. Και θα σου φανεί βουνό. Ειδικά απ' τη στιγμή που θες να το πάρεις καλοκαίρι, για το καλοκαίρι. Το er-6 είναι πιο βατό κι αν το μάθεις κάποια στιγμή θα είναι λίγο. Σταμάτα να φαντάζεσαι ωραιοποιημένες εικόνες για το καλοκαίρι. Υπάρχουν πάρα πολλά που δεν ξέρεις και που δε θα μάθεις με το που θα την καβαλήσεις. Ξεκίνα με μια δυομισάρα να σε μάθει και να την μάθεις. Στην τελική κοίτα κάτι σε gs500 ή cb500. Επιπλέον κάτι που μάλλον δε φαντασιώνεσαι όταν κλείνεις τα μάτια και βλέπεις τη μηχανή : κράνος-γάντια-μπότες-μπουφάν-παντελόνι. Είναι απαραίτητα. Τα σορτσάκια και μακό δεν ανήκουν καν στον προαιρετικό εξοπλισμό!!Επίσης στη φαντασία μας οι εικόνες είναι στατικές. Ο αέρας όμως είναι υπαρκτός και πρέπει να μάθεις να ζεις μ' αυτόν και να τον αντιμετωπίζεις. Το βάρος; Το πλάγιασμα; Η διήθηση; Συνθήκες δικάβαλο; Ξεκίνα με κάτι βατό. Έχουν γίνει συζητήσεις σαν κι αυτή πέρσι όπως και παλιότερα καλοκαίρια άπειρες. Νομίζεις πως το 'χεις, σου λέμε όχι, είσαι πεπεισμένος. Μπορεί ν' ανταπεξέλθεις ή όχι. Τουλάχιστον κάντο σωστά, με τη σωστή μηχανή και το σωστό εξοπλισμό. Για 'σενα. Οι μεγάλες ιπποδυνάμεις που γαργαλάνε το δεξί μπορούν να ματώσουν όταν το χέρι είναι άπειρο κι η φαντασία αχαλίνωτη.
Φιλικά..


Χεχεχε,μου θύμισε τη χθεσινή μας κουβέντα!!!
Norym ότι και να πάρεις απαιτεί σεβασμό,οπότε καλό θα ήταν να μετρήσεις τις δυνατότητές σου και να μην πάρεις κάτι που απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες,απλά επειδή σου αρέσει.Και όπως είπε και ο road67 πάντα με πλήρη εξοπλησμό!!!Σου εύχομαι να επιλέξεις το καλύτερο για σένα!!:wave2:

Road67
07/06/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Χεχεχε,μου θύμισε τη χθεσινή μας κουβέντα!!!


Χθες σου είπα κάτι για τη στροφή και μου απάντησες ''μα δε χρειαζόταν φρένο''. Επιπλέον πέρα απ' το θέμα του παντελονιού ήσουν καλά εξοπλισμένος και κατά τρίτον έχεις ήδη μια ιδέα από αλλαγή ταχυτήτων είτε με το παπί είτε με το gs. Έδωσα την παραπάνω απάντηση, θεωρώντας πως θ' απαντούσα σε πρωτόπειρο και δη απ' τη στιγμή που είδα κάποιες απαντήσεις του.

Υ.Γ. Αν συνέχιζες να μου λες για το R1 (ναι ξέρω το ξεκίνησες λάου λάου απ' το κουστούμι) θα σου έχυνα το φρέντο στο κεφάλι :D

norym
07/06/2009, 18:20
Κανεις δεν ειπε οτι το gsr ειναι για απειρο. Απλως οπως ειπα θελω να παρω κατι που θα το κρατησω . θα μου πεις πως θα το οδηγησεις :look: . Αρχιζοντας σε απλετο χωρο για μια βδομαδα με δοκιμες μεχρι να το μαθω π.χ. .Συμφωνω οτι δεν ειναι το βελτιστο αλλα αν ειναι να πουλησω αυτο που θα αγορασω τωρα σε ενα χρονο για να αγορασω το gsr η οποιοδηποτε αλλο χανοντας ποσα λεφτα δεν το βρισκω καλη ιδεα . Ο εξοπλισμος ειναι σιγουρο οτι θα παρθει μαζι με την αγορα της μηχανης και τον εχω φαντασιωθει κι αυτον :p :D Και ποιος ειπαι οτι το er6n θα μου ειναι λιγο ??? :beer:

norym
08/06/2009, 00:01
Αν μπορειτε να μου υποδειξετε κανα αλλο μοντελο γτ τα 250 μου φαινονται λιγα . Οσο αφορα συμπλεκτη εχω εξοικιωθει διοτι οδηγουσα μια παλια vespa του πατερα μου (απο εκεινα τα θρυλικα που εχουν στο χερι τις ταχυτητες :p ) . Και οδηγωντας μια honda fmx και ενα chooper 250 καποιον φιλων δεν ζοριστηκα καθολου στον δρομο. ακουω αν εχετε προτασεις

carpe_diem
08/06/2009, 04:24
kawasaki kle 250...
honda dominator 250 αν και για το δεύτερο λίγο δύσκολο!!

Το kle πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για ΄αρχαριους΄ και γενικά για αξιοπιστία...

norym
08/06/2009, 13:22
κατι σε δικυλινδρο ή μονοκυλινδρο σε περισσοτερα κυβικα? εβγαλα απο το μυαλο μου το gsr και τωρα σκεφτομαι κατι σε μεταχειρισμενο er6n ή versys με επιφυλαξη παντα
:confused:

sesil
09/06/2009, 10:08
το versys πρέπει να ναι καλό. έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον από φιλαράκια που το έχουν αλλά βόλτα δεν το 'χω κάνει οπότε χέρι στην φωτιά δεν βάζω.. το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην βιαστείς και να περάσεις άπειρες ώρες ψάχνοντας το κατάλληλο για να μην το μετανιώσεις μετά και κλαις τα λεφτάκια σου...:D