PDA

View Full Version : Φρένα..



derd
14/04/2005, 08:57
Συναδελφοι βοηθεια ...


Τον τελευταιο καιρο το πισω δισκοφρενο κανει ενα δυνατο 'Τακ' οταν το παταω .Αυτο συμβαινει οταν εχω διανυσει καποια αποσταση χωρις να το πατησω. Σε συνεχομενα φρεναρισματα δεν συμβαινει.
Εχει καμμια ιδεα καποιος τι μπορε να ειναι?

OldMan
14/04/2005, 09:43
:wave2: :wave2: :wave2:

Συνάδελφε, μην αγχώνεσαι...

Κατά πάσα πιθανότητα, έχεις φαγωμένα τακάκια !!!

(Τα "φαγωμένα" χιλιοστά επιτρέπουν στα τακάκια να μην έρθουν αμέσως σε επαφή με τον δίσκο, αλλά "να πάρουν φόρα" και να χτυπήσουν).

ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα στο φρενάρισμα, αλλά δες τα μήπως έχουν φτάσει στο όριο αντικατάστασης.

:wave2: :beer: :wave2:

derd
14/04/2005, 09:53
Φαγωμενα δεν ειναι , απλα ειναι μεταλλικου στοιχειου μεν αγνωστου προελευσεως δε.. Θα δοκιμασω κατι ποιο καλο, αλλιως .. την ακριβη λυση της nissin .. thanxs anyway

OldMan
14/04/2005, 10:02
:wave2: :wave2: :wave2:

Sorry που επιμένω, αλλά ΔΕΝ φταίνε τα τακάκια σου (από άποψη ποιότητας και υλικού).

Αν δεν είναι φαγωμένα, τότε δες το κύκλωμα των υγρών....

:wave2: :beer: :wave2:

xxxristos
14/04/2005, 11:52
Παίζει να έχουν φαγωθεί οι οδηγοί που στηρίζουν τη δαγκάνα πάνω στον αντάπτορά-βάση της και της επιτρέπουν να κινείται δεξιά-αριστερά (βλέποντάς την από τη θέση οδήγησης).

Τσέκαρέ το, συμβαίνει με τον καιρό σε όλες τις αξονικές δαγκάνες (γιαυτό βγήκαν οι ακτινικές τώρα......)

OldMan
14/04/2005, 13:44
:wave2: :wave2: :wave2:

ΧΧΧρήστο, το Transalp δεν έχει "πλευστή" δαγκάνα (νομίζω..), οπότε δεν έχει περιθώριο "παιξίματος" μέσα - έξω.

:wave2: :beer: :wave2:

xxxristos
14/04/2005, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

ΧΧΧρήστο, το Transalp δεν έχει "πλευστή" δαγκάνα (νομίζω..), οπότε δεν έχει περιθώριο "παιξίματος" μέσα - έξω.

:wave2: :beer: :wave2:

Δε ξέρω τι δαγκάνα ακριβώς έχει το Transalp αλλά όλες σχεδόν οι δαγκάνες είναι πλευστές και έχω δει Transalp με oversize δισκους που δε μπορούν να μπούν αν δεν είναι πλευστή η δαγκάνα για να αλλάξει αντάπτορα-βάση.

Πάντως όλα τα Transalpοειδή φοράνε μπροστά μια ή δυο πλευστές δαγκάνες 2 εμβόλων τις Nissin.