PDA

View Full Version : Eνα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ



LsKostas
07/06/2009, 17:30
ΜΠΡΑΒΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ...0 κριτικη σκεψη ΚΑΙ ΠΑΛΙ ολα ετοιμα τα θες ...

Ενα μεγαλο μπραβο που γκρινιαζεις καθε μερα για κατωτατους μισθους στην Ευρωπη αλλα σημερα δεν σηκωθηκες απ τη καρεκλα σου.Θα σου αρεσουν τα 700e αληθεια
οταν θα αναγκαστεις να συντηρησεις και αλλο 1 ατομο?


Μπραβο για την "αποχη" σου ,φαινεται οτι ουτε καν σε συγκινουν οι δρομοι με τα χαντακια grand cayon,που παγιδευουν εσενα και τον αυτους που αγαπας.Περιμενεις πρωτα να γινει το κακο για να φωναξεις,αλλα τοτε θα θυμηθεις οτι αργα ξυπνησες "αντιδραστικε της αποχης"...


Σου πιπιλησαν το μυαλο ολες αυτες τις μερες. "Αποχη ή παραλια" ???
Εγω και χιλιαδες αλλοι γιατι προλαβα?Πηγαινα με 1000αρι και με 280km ή απλα δεν υπηρχε ποτε αυτο το διλλημα και στο δημιουργησαν απ το πουθενα???


Ενα διλημμα παιδαριωδες,χαζο και ανουσιο...ετρεξες και απαντησες κιολας στο "εγκυρο" in.gr
αν θα πας παραλια...Τα συγχαρητηρια μου,εισαι και πολυ "ανεξαρτητος" ...

Οχι μονο τσιμπησες αλλα το καταπιες αμασητο...το δολωμα "ΠρετεντεροΧατζηνικολακηδων"
"Ρουσοπουλοζαγορητων" οι οποιοι φυσικα τριβουν τα χερια τους.


Το ματς εγινε,ησουν ο χαμενος εξαρχης αν το θες αλλα ησουν απων...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΕΣ ΠΛΕΟΝ


Αποχη σημαινει αποχη απο το κοινωνικο γινεσθαι και οχι διαμαρτυρια.

Δεν χρειαζεται ουτε ιδιαιτερη γνωση ουτε ιδιαιτερη παιδεια για να καταλαβεις τα εντελως ΒΑΣΙΚΑ.
Αλλα ουκ καν λαβεις ...


Αυτες ηταν οι πρωτες σκεψεις που περασαν απ το μυαλο μου οταν ανοιξα το χαζοκουτι μιση
ωρα πριν τα πρωτα exit poll.

Ηδη οι πρωτες συζητησεις για τις ευρωεκλογες δινουν καθαρα κατευθυνσεις Εθνικων εκλογων και φυσικα την αποχη των Ευροεκλογων θα την εκμεταλευτουν ΕΘΝΙΚΑ ...


Αντε για νεοελληνα :wave2:



:sick: :a56:

menos
07/06/2009, 18:14
Οποτε γινεται αναφορα στον νεοελληνισμο, αυτο που μου ερχεται συνεχως στο μυαλο ειναι

http://www.youtube.com/watch?v=fi0fuZvL7R4 :smokin:

idi
07/06/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
ΜΠΡΑΒΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ...0 κριτικη σκεψη ΚΑΙ ΠΑΛΙ ολα ετοιμα τα θες ...

Ενα μεγαλο μπραβο που γκρινιαζεις καθε μερα για κατωτατους μισθους στην Ευρωπη αλλα σημερα δεν σηκωθηκες απ τη καρεκλα σου.Θα σου αρεσουν τα 700e αληθεια
οταν θα αναγκαστεις να συντηρησεις και αλλο 1 ατομο?


Μπραβο για την "αποχη" σου ,φαινεται οτι ουτε καν σε συγκινουν οι δρομοι με τα χαντακια grand cayon,που παγιδευουν εσενα και τον αυτους που αγαπας.Περιμενεις πρωτα να γινει το κακο για να φωναξεις,αλλα τοτε θα θυμηθεις οτι αργα ξυπνησες "αντιδραστικε της αποχης"...


Σου πιπιλησαν το μυαλο ολες αυτες τις μερες. "Αποχη ή παραλια" ???
Εγω και χιλιαδες αλλοι γιατι προλαβα?Πηγαινα με 1000αρι και με 280km ή απλα δεν υπηρχε ποτε αυτο το διλλημα και στο δημιουργησαν απ το πουθενα???


Ενα διλημμα παιδαριωδες,χαζο και ανουσιο...ετρεξες και απαντησες κιολας στο "εγκυρο" in.gr
αν θα πας παραλια...Τα συγχαρητηρια μου,εισαι και πολυ "ανεξαρτητος" ...

Οχι μονο τσιμπησες αλλα το καταπιες αμασητο...το δολωμα "ΠρετεντεροΧατζηνικολακηδων"
"Ρουσοπουλοζαγορητων" οι οποιοι φυσικα τριβουν τα χερια τους.


Το ματς εγινε,ησουν ο χαμενος εξαρχης αν το θες αλλα ησουν απων...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΕΣ ΠΛΕΟΝ


Αποχη σημαινει αποχη απο το κοινωνικο γινεσθαι και οχι διαμαρτυρια.

Δεν χρειαζεται ουτε ιδιαιτερη γνωση ουτε ιδιαιτερη παιδεια για να καταλαβεις τα εντελως ΒΑΣΙΚΑ.
Αλλα ουκ καν λαβεις ...


Αυτες ηταν οι πρωτες σκεψεις που περασαν απ το μυαλο μου οταν ανοιξα το χαζοκουτι μιση
ωρα πριν τα πρωτα exit poll.

Ηδη οι πρωτες συζητησεις για τις ευρωεκλογες δινουν καθαρα κατευθυνσεις Εθνικων εκλογων και φυσικα την αποχη των Ευροεκλογων θα την εκμεταλευτουν ΕΘΝΙΚΑ ...


Αντε για νεοελληνα :wave2:



:sick: :a56:


ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω μαζι σου ...

irinia
07/06/2009, 19:02
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ.............ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ



Πού ήταν έτοιμος γιά χαβαλέ.............καί πήγαμε καί ψηφίσαμε.

Ήταν ή πρώτη του φορά.....είναι στά 19.....

Όσο πιό άδιάφορους πολίτες δημιουργούμε.........τόσο πιό εύκολα μάς

έξουσιάζουν......!!!!!

Μπράβο γιά τίς σκέψεις σου καί τίς θέσεις σου........μπράβο...!!!



:wave2:

madox
07/06/2009, 19:47
Λιγο υπερβολικο το ποστ.Τι ακριβως δηλαδη θα αλλαξει αν παμε ολοι να ψηφισουμε στις ευρωεκλογες?Η αποχη πανευρωπαικα ειναι στο 50%(δεν νομιζω οτι οι ευρωπαιοι ειναι και αυτοι προβατα).Εχε υποψιν οτι οι αποφασεις που παιρνονται στο ευρωκοινοβουλιο για να εχουν ισχυ πρεπει να ψηφιστουν και απο το συμβουλιο των υπουργων που απαρτιζεται απο τους αντιστοιχους υπουργους των κρατων(αναλογως τον τομεα πχ για τα οικονομικα-ecofin- οι αποφασεις συμψηφιζονται απο τους υπουργους οικονομιας των κρατων-μελων,σε συνοδο που γινεται στο κρατος- μελος που προεδρευει).
Το παραμυθι οτι και καλα το μελλον μας εξαρταται απο τις ευρωεκλογες ειναι τριχες κατσαρες.Οι 25 που θα εκπροσωπισουν την χωρα μας μαλλον για τουρισμο θα πανε εκει.

Επισης δεν διαπιστωσα και καμμια αλλαγη απο τους και καλα συνειδητοποιημενους που ψηφισαν σε αυτες τις εκλογες.Παλι οι μαθουσαλες της πολιτικης επιασαν το προβλεψιμο 77%,απλα αλλαξε ο Μανωλιος...αυτα.:D

TassosK
07/06/2009, 20:10
δηλαδη αν δν σου αρεσει κανενας απο τους υποψηφιους τι κανεις?

CIRUS
07/06/2009, 20:16
Εγω πάλι είμαι διχασμένος, από την μία ψήφισα γιατί πάντα έλεγα ότι κάποιοι έχουν αγωνιστεί για να ψηφίζουμε εμείς αλλά από την άλλη πάλι φέτος είναι η μόνη χρονιά που αυτούς που δεν πήγαν να ψηφίσουν ως ένα μέρος τους δικαιολογώ γιατί ο Έλληνας παιδιά έχει χάσει κάθε ελπίδα για οτιδήποτε καλύτερο............. μόνο για χειρότερα είναι προετημασμένος όποιος και να είναι απο πάνω του το μόνο που ξέρει είναι ότι κάτι θα μπει μπει πιο βαθιά στον ποπό του τώρα πιανού θα είναι δεν τον πολυενδιαφέρει.

είναι πολύ μεγάλο πράγμα να σου έχουν κόψει την Ελπίδα.

Υ.Γ. μιλάω για αυτούς που δεν ψήφισαν συνειδητά και όχι για όσους απλά είπαν σιγα πάμε κάπου τριήμερο και στα τέτοια μου.

iliasgog
07/06/2009, 20:30
Εχουμε φτασει σε ενα αδιεξοδο κ πλεον τα εχουμε σιχαθει ολα αριστερα ,δεξια , κεντο , σεντερ μπακ , αμυντικο χαφ ΟΛΑ. Αυτο που πιστευω ειναι οτι με αυτη την αποχη (οσοι καναμε ) δειξαμε την αυτη την αηδια που νιωθουμε για το πολιτικο συστημα κ τα προσωπα του. Εγω προσωπικα εκανα συνηδητα αποχη ξεροντας βεβαια οτι αλλο οι ευρωεκλογες κ αλο οι δημοτικες κ οι βουλευτικες. Οι ευρωεκλογες μου φαινονται σαν εκλογες Β κατηγοριας, γι αυτο κ ηταν μια καλη ευκαιρια για να δειξουμε αυτη την αντιδραση μας.

idi
07/06/2009, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
δηλαδη αν δν σου αρεσει κανενας απο τους υποψηφιους τι κανεις?

sorry ρε φιλε αλλα καμια 20-25-30ρια ψηφοδελτια προσεξα.... ειμαστε μια χωρα 10 εκ και εχουμε υπερβολικα πολλες επιλογες σε κομματα (σε ποιοτητα δε ξερω...)

και στη τελικη αν δεν υπαρχει καποιος να σε αντιπροσωπευει ΕΧΕΙΣ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να κατεβεις εσυ με δικο σου κομμα και να τα αλλαξεις τα πραγματα.... η ευκολη λυση ειναι να λεμε παντα οτι "οι ΑΛΛΟΙ τα κανανε πουτανα - εγω δε φταιω"....

τεσπα το θεμα ειναι οι εθνικες εκλογες εκει να δω ποσοι θα " απεχουν "... και δεν θα εχουν κανενα δικαιωμα να γκρινιαζουν μετα...

idi
07/06/2009, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliasgog
Οι ευρωεκλογες μου φαινονται σαν εκλογες Β κατηγοριας, γι αυτο κ ηταν μια καλη ευκαιρια για να δειξουμε αυτη την αντιδραση μας.

σωστο και αυτο δε μπορω να πω ... τεσπα στις εθνικες εκλογες να δω ποσοι θελουν πραγματικα να αλλαξουν πραγματα.... ή απλα να αφηνουν την ουρα τους απ'εξω...

madox
07/06/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
sorry ρε φιλε αλλα καμια 20-25-30ρια ψηφοδελτια προσεξα.... ειμαστε μια χωρα 10 εκ και εχουμε υπερβολικα πολλες επιλογες σε κομματα (σε ποιοτητα δε ξερω...)

και στη τελικη αν δεν υπαρχει καποιος να σε αντιπροσωπευει ΕΧΕΙΣ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να κατεβεις εσυ με δικο σου κομμα και να τα αλλαξεις τα πραγματα.... η ευκολη λυση ειναι να λεμε παντα οτι "οι ΑΛΛΟΙ τα κανανε πουτανα - εγω δε φταιω"....

τεσπα το θεμα ειναι οι εθνικες εκλογες εκει να δω ποσοι θα " απεχουν "... και δεν θα εχουν κανενα δικαιωμα να γκρινιαζουν μετα...


Απο ποσοτητα οντως ειμαστε καλυμμενοι(μηπως παιζουν και οι επιδοτησεις ρολο γιατι σε καθε εκλογικη αναμετρηση ξεπεταγονται σαν τα σαλιγκαρια ολα αυτα τα μικρα κομματα ενω ολο τον υπολοιπο χρονο πασχουν απο κωφωση ,τυφλωση και αναπηρια),απο ποιοτητα ομως....η σαρα και η μαρα.
Απο αγκυλωμενους ξεχασμενους ιουρασικους βασιλικους και φανατικους -επικινδυνους εθνικιστες ως ακραιους ψευτοοικολογους της κακιας ωρας και κυνηγους της χαμενης αλεπους.

Απο ολα εχει ο μπαχτσες.Κατι σοβαρο νεο και με μελλον ομως οχι.Δεν ειναι περιεργο που εδω και τοσα χρονια δεν εχει φτιαχτει κατι καινουργιο απο ανθρωπους σοβαρους με οραμα και ιδεες που να απεχει εκατομμυρια ετη φωτος απο τις γνωστες και ανουσιες πολιτικες ταμπελες?
Νισαφι πια με τα κλισε και την στειρα ιδεολογια.Σοβαροτατα προβληματα εχουν εγκατασταθει στον οικο μας και περιμενουν λυσεις εδω και τωρα.Λυσεις που απαιτουν πραξεις και οχι ιδεολογια.
Το ερωτημα λοιπον που τεθηκε πιο πανω (τι σκατα να ψηφισω)εχει υποσταση και δεν ειναι φιλοσοφικης σημασιας.Φυσικα για το 70% των ελληνων πολιτων τετοιου ειδους ερωτηματα ειναι λυμενα απο τα γενοφασκια τους.

super_toto
07/06/2009, 22:14
Και να λοιπον που φτάσαμε στις ευρωεκλογές και για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται το πόσο καραγκιοζέοι είμαστε.

50% η αποχή , πρωτοφανές ποσοστό για την Ελλάδα. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιό είναι το ποσοστό αυτών που συνειδητά απείχαν και ποιό ειναι το ποσοστό αυτών που απλά το νοητικό τους επίπεδο δεν τους επιτρέπει να αντιληφθούν την σημασία της εκλογής.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσοι επιχειρησαν να στείλουν μήνυμα με την αποχή πήραν τα φρύδια τους.

Από την πρώτη στιγμή κι όλας δεν φαίνεται να χαμπαρίαζουν οι πολιτικοί από αποχές. Τα ίδια που έλεγαν πάντα τα ίδια λένε και τώρα. Πανηγυρίζουν οι μέν , σκεπτικοί οι δε, το μόνο σίγουρο είναι ότι χαίρονται και οι δυο καθώς τα μικρά κόμματα δεν τους πήραν σοβαρά ποσοστά, σε βαθμό που να απειλείται ο δικομματισμός. Άρα στις επόμενες εκλόγές υπάρχουν σοβαρές ελπίδες για ΝΔ και Πασοκ, να σχηματίσουν αυτοδυναμία ώστε να υπάρξει άλλη μια τετραετία μασαμπούκας.

Με λίγα λόγια ο λαός που ψήφισε (αυτός μετράει οι άλλοι απλά δεν λαμβάνονται υπ όψη) δήλωσε και πάλι την επιθυμία του να συνεχιστεί η κατάσταση που ζούμε . Και γιατι όχι άλλωστε αφού οι περισσότεροι θέλουν απλά να διοριστούν στο δημόσιο ή να γίνει η δουλειά τους αδιαφορώντας για ότιδήποτε άλλο.

Αφού κανένα από τα μικρά κόμματα δεν κατάφερε σε μια χαλαρή εκλογή όπως είναι οι ευρωεκλογές να λαβει ποσοστό ικανό να απειλήσει τον δικομματισμό, ας ετοιμαστούμε για άλλον ένα γύρο από τα ίδια.

Οποιος θεωρεί λοιπόν ότι θα αλλάξει κάτι στα επόμενα χρόνια, μπορεί να συνεχίσει τον ύπνο του απροβλημάτιστα.

Τελικά μήπως απλά δεν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση. Μάλλον έτσι θα είναι...

castoras
07/06/2009, 22:21
Κι εγώ είμαι κατά της αποχής.Ακόμα κι αν δε μας εκφράζει κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα,έχουμε την υποχρέωση (απέναντι στον εαυτό μας)να ψηφίσουμε,έστω με μια ψήφο διαμαρτυρίας.Όλα αυτά τα μικρά κόμματα που υπάρχουν,μπορούν να παίξουν τον τρόπο της διαμαρτυρίας όσων δε συμφωνούν με τα μεγάλα κόμματα.Σκεφτείτε μόνο ότι αν όλοι αυτοί που απείχαν σήμερα,ψήφιζαν τα πιο μικρά κόμματα,πόσο μεγάλη διαφορά θα είχαν απόψε όλες αυτές οι συζητήσεις στα τηλεοπτικά πανελ

ggs
07/06/2009, 22:23
Άμεση δημοκρατία VS Δημοκρατία «Τραβεστί»

Σημειώσατε …2


Εδώ και πάρα πολλά χρόνια….


Αντε γεια μας ….και στις επόμενες



:beer:

tai
07/06/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Τελικά μήπως απλά δεν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση. Μάλλον έτσι θα είναι...
Η είμαστε αρκετα κότες
η ελπίζουμε τόσο στο βόλεμα
η μας έχουν πείσει οτι
ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΆΞΕΙ
:bigcry: :bigcry:

tai
07/06/2009, 22:30
οσο για το αν πρέπει να ψηφίζω ...............
το εχω ξαναπεί ...

εν σε πηδάνε και δεν φωνάζεις, μην διαμαρτύρεστε που στο σπρώχνουν πιο βαθιά:wave2:

iliasgog
07/06/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Και να λοιπον που φτάσαμε στις ευρωεκλογές και για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται το πόσο καραγκιοζέοι είμαστε.

50% η αποχή , πρωτοφανές ποσοστό για την Ελλάδα. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιό είναι το ποσοστό αυτών που συνειδητά απείχαν και ποιό ειναι το ποσοστό αυτών που απλά το νοητικό τους επίπεδο δεν τους επιτρέπει να αντιληφθούν την σημασία της εκλογής.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσοι επιχειρησαν να στείλουν μήνυμα με την αποχή πήραν τα φρύδια τους.

Από την πρώτη στιγμή κι όλας δεν φαίνεται να χαμπαρίαζουν οι πολιτικοί από αποχές. Τα ίδια που έλεγαν πάντα τα ίδια λένε και τώρα. Πανηγυρίζουν οι μέν , σκεπτικοί οι δε, το μόνο σίγουρο είναι ότι χαίρονται και οι δυο καθώς τα μικρά κόμματα δεν τους πήραν σοβαρά ποσοστά, σε βαθμό που να απειλείται ο δικομματισμός. Άρα στις επόμενες εκλόγές υπάρχουν σοβαρές ελπίδες για ΝΔ και Πασοκ, να σχηματίσουν αυτοδυναμία ώστε να υπάρξει άλλη μια τετραετία μασαμπούκας.

Με λίγα λόγια ο λαός που ψήφισε (αυτός μετράει οι άλλοι απλά δεν λαμβάνονται υπ όψη) δήλωσε και πάλι την επιθυμία του να συνεχιστεί η κατάσταση που ζούμε . Και γιατι όχι άλλωστε αφού οι περισσότεροι θέλουν απλά να διοριστούν στο δημόσιο ή να γίνει η δουλειά τους αδιαφορώντας για ότιδήποτε άλλο.

Αφού κανένα από τα μικρά κόμματα δεν κατάφερε σε μια χαλαρή εκλογή όπως είναι οι ευρωεκλογές να λαβει ποσοστό ικανό να απειλήσει τον δικομματισμό, ας ετοιμαστούμε για άλλον ένα γύρο από τα ίδια.

Οποιος θεωρεί λοιπόν ότι θα αλλάξει κάτι στα επόμενα χρόνια, μπορεί να συνεχίσει τον ύπνο του απροβλημάτιστα.

Τελικά μήπως απλά δεν θέλουμε να αλλάξει η κατάσταση. Μάλλον έτσι θα είναι...

Καταλαβαινω τι εννοεις κ πραγματικα στηριζω αυτο που λες, καθε σου σκεψη την επικροτω.
Ξερεις ομως ..κ εσυ τα φρυδια πηρες που ψηφισες.

Υ Γ Ηταν η πρωτη μου κ τελευταια αποχη γιατι πιστευω οτι αυτη η μεγαλη αποχη δειχνει την αντιπαθεια στο συστημα

ggs
07/06/2009, 22:56
Τα «αθώα ,αγνά ,παρθένα» μικρά κόμματα δεν έχουν καμία ευθύνη που πήραν τα @ρχιδι@ τους ???

Μόνο ο …ελληναρας φταίει που δεν κατάλαβε το «βαθύ» και το «μεγάλο» της «σκέψης» τους ???

:wave2:

super_toto
07/06/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliasgog
Καταλαβαινω τι εννοεις κ πραγματικα στηριζω αυτο που λες, καθε σου σκεψη την επικροτω.
Ξερεις ομως ..κ εσυ τα φρυδια πηρες που ψηφισες.

Υ Γ Ηταν η πρωτη μου κ τελευταια αποχη γιατι πιστευω οτι αυτη η μεγαλη αποχη δειχνει την αντιπαθεια στο συστημα

Οχι εγώ δεν τα πήρα. Αυτό που ψήφισα θα με εκπροσωπίσει στην Ευρωβουλή. Οι απόψεις που συμφωνούν με τα δικά μου πιστεύω θα ακουστούν εκεί. Και τι έγινε θα μου πείς. Έγινε ότι εγώ μίλησα και η φωνή μου ακούστηκε. Αυτό που μπορούσα να κάνω σαν πολίτης για να υπάρξει καλύτερο μέλλον για την οικογένειά μου και τους φίλους μου το έπραξα.

Οι απέχοντες σιώπησαν . Δεν υπάρχουν για το πολιτικό σύστημα. Δεν ενδιαφέρθηκαν να κινητοποιήθούν ώστε να αλλάξει η κατάστασή τους ή αυτή των παιδιών τους.

super_toto
07/06/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τα «αθώα ,αγνά ,παρθένα» μικρά κόμματα δεν έχουν καμία ευθύνη που πήραν τα @ρχιδι@ τους ???

Μόνο ο …ελληναρας φταίει που δεν κατάλαβε το «βαθύ» και το «μεγάλο» της «σκέψης» τους ???

:wave2:

Και βέβαια έχουν. Είπε κανείς το αντίθετο?

ggs
07/06/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Και βέβαια έχουν. Είπε κανείς το αντίθετο?

Τότε , γιατί κράζουμε τον κόσμο που δεν τα ψήφισε???

Αλλά είπαμε …τα μικρά κόμματα κάνουν το «σαμάρι» στην παροιμία με τον γάιδαρο….θέλουν να τα ψηφίζουμε ΟΧΙ γιατί πιστεύουμε στην ιδεολογία και στις αρχές τους αλλά για να κάνουμε «νάζια» στα μεγάλα…

Μήπως ,τελικά, ούτε τα μεγάλα ΟΥΤΕ τα μικρά κόμματα θέλουν να αλλάξουν κάτι και γι αυτό ο κόσμος τους έγραψε στα …φρύδια του (και όχι αυτά τον κοσμο…)

super_toto
07/06/2009, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τότε , γιατί κράζουμε τον κόσμο που δεν τα ψήφισε???

Αλλά είπαμε …τα μικρά κόμματα κάνουν το «σαμάρι» στην παροιμία με τον γάιδαρο….θέλουν να τα ψηφίζουμε ΟΧΙ γιατί πιστεύουμε στην ιδεολογία και στις αρχές τους αλλά για να κάνουμε «νάζια» στα μεγάλα…

Μήπως ,τελικά, ούτε τα μεγάλα ΟΥΤΕ τα μικρά κόμματα θέλουν να αλλάξουν κάτι και γι αυτό ο κόσμος τους έγραψε στα …φρύδια του (και όχι αυτά τον κοσμο…)

Το ότι τα μικρά ή και τα μεγάλα κόμματα φέρουν την ευθύνη τους για το ότι δεν μπόρεσαν να πείσουν , δεν απαλλάσει από την ευθύνη τους πολίτες.

Δεν υπάρχει μόνο το ποσοστό αυτών που δεν πείστικαν. Υπάρχει και το ποσοστό αυτών που αδιαφόρησαν. Και νομίζω ότι το ποσοστό αυτό είναι και το μεγαλύτερο.

Αλλά και από αυτούς που δεν πείστικαν και για αυτό δεν ψήφισαν, πόσοι δηλαδή έδωσαν στον εαυτό τους την ευκαιρία να μάθουν τι πρεσβεύουν αυτοί που κατεβαίνουν στις εκλογές. Οι περισσότεροι απλά κατάπιαν αμάσητο το χάπι που τους σέρβιρε η τηλεόραση, ότι δηλαδή όλοι είναι το ίδιο, τσουβάλιασμα γενικό άρα καλύτερα παραλία.

nickmonstro
07/06/2009, 23:50
Eγω προσωπικα δεν πηγα να ψηφισω και ουτε προκειται να παω ποτε αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ολοι γρηνιαζουν για τα μεγαλα κομματα και ολο αυτα εκλεγονται.Επομενως ισως να ειμαι και λαθος αλλα με το φτωχο μου το μυαλο νομιζω οτι δυο περιπτωσεις υπαρχουν.

α) Ο Ελληνας ψηφιζει "οπαδικα"?

ή

β) Μηπως υπαρχει νοθεια?

iliasgog
08/06/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Οχι εγώ δεν τα πήρα. Αυτό που ψήφισα θα με εκπροσωπίσει στην Ευρωβουλή. Οι απόψεις που συμφωνούν με τα δικά μου πιστεύω θα ακουστούν εκεί. Και τι έγινε θα μου πείς. Έγινε ότι εγώ μίλησα και η φωνή μου ακούστηκε. Αυτό που μπορούσα να κάνω σαν πολίτης για να υπάρξει καλύτερο μέλλον για την οικογένειά μου και τους φίλους μου το έπραξα.

Οι απέχοντες σιώπησαν . Δεν υπάρχουν για το πολιτικό σύστημα. Δεν ενδιαφέρθηκαν να κινητοποιήθούν ώστε να αλλάξει η κατάστασή τους ή αυτή των παιδιών τους.

Ετσι νομιζεις οτι δν τα πηρες ετσι? Θα ακουστει κ θα ληφθει υπ οψη στην ευρωβουλη η ψηφος σου?
Ασε γιατι η ερωπη ειδικα ειναι αυτη που μας γραφει στις @ρχιδαρες της.

Γιατι ο κοσμος δν ψηφιζει τελικα ουτε κ τα λεγομενα μικρα κομματα??
Κατι βρωμαει γι αυτο ψαχνομαστε ολοι κ δν ξερουμε τι να κανουμε

ggs
08/06/2009, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το ότι τα μικρά ή και τα μεγάλα κόμματα φέρουν την ευθύνη τους για το ότι δεν μπόρεσαν να πείσουν , δεν απαλλάσει από την ευθύνη τους πολίτες.

Δεν υπάρχει μόνο το ποσοστό αυτών που δεν πείστικαν. Υπάρχει και το ποσοστό αυτών που αδιαφόρησαν. Και νομίζω ότι το ποσοστό αυτό είναι και το μεγαλύτερο.

Αλλά και από αυτούς που δεν πείστικαν και για αυτό δεν ψήφισαν, πόσοι δηλαδή έδωσαν στον εαυτό τους την ευκαιρία να μάθουν τι πρεσβεύουν αυτοί που κατεβαίνουν στις εκλογές. Οι περισσότεροι απλά κατάπιαν αμάσητο το χάπι που τους σέρβιρε η τηλεόραση, ότι δηλαδή όλοι είναι το ίδιο, τσουβάλιασμα γενικό άρα καλύτερα παραλία.


Το να ερμηνεύσω με πιο σκεπτικό απείχε ο καθένας ,είναι αδύνατο… (είναι και πολλοί….)

Απλώς , εγώ λέω ότι για να ψηφίσεις ένα κόμμα πρέπει να έχεις έναν από τους δυο βασικούς λόγους .

Ο πρώτος είναι να ενστερνίζεσαι την ιδεολογία του και τις αρχές του.
Ο δεύτερος είναι η ιδιοτέλεια (ρουσφέτι κ.λ.π)

Τα δυο μεγάλα κόμματα μπορούν να ικανοποιήσουν και τους δυο λόγους όντας 30 χρόνια στην εξουσία .

Τα μικρά κόμματα μπορούν να ικανοποιήσουν μόνο τον πρώτο λόγο, μιας και δεν έχουν πρόσβαση σε μηχανισμούς.

Επειδή ,λοιπόν , η ιδεολογία έχει στερέψει (κατ αρχήν από τα μεγάλα και δυστυχώς και από τα μικρά) έχει μείνει μόνο ένας σοβαρός λόγος να ψηφίσεις ….η ιδιοτέλεια.

Έτσι εξηγούνται (απο εμενα) απλά τα ποσοστά των δυο μεγάλων …


Δεν θεωρώ σοβαρό λόγο να ψηφίσεις ΚΑΤΙ μόνο από αντίδραση στην κυβέρνηση.


Φυσικά διαχωρίζω τελείως την αποχή από τις εκλογές , με την αποχή από καθημερινές δράσεις (διαδηλώσεις , διαμαρτυρίες , καταγγελίες ,δυναμική συμμετοχή στα κοινά κλπ) εναντίων όσων δεν θέλουμε …σε αυτά δεν πρέπει να απέχουμε ,πρέπει να συμμετέχουμε και ας μην είμαστε κάτω από την «ομπρέλα» κανενός κόμματος

Georgaras
08/06/2009, 00:22
...

fantacid
08/06/2009, 00:47
προσεξατε οτι υπηρχε δελτιο "κομματος" με ονομα .....χρυση αυγη!!!

:hypnotize

Akatanomastos
08/06/2009, 00:54
η απολυτη προβατοποιηση(οσο ποιηση μπορουν να κανουν τα προβατα)

ετυχε να <<πεσω>> πανω στον κοσμο που πηγαινε να δει τον παπανδρεου προχθες σε μια ομιλια του..


ο κοσμος που ΕΓΩ ειδα εκτος απο τους ανω 40 που μπορει και να ειναι σκεφτομενοι(λεμε τωρα)
ηταν νεαροι και νεαρες ντυμενοι λες και ηταν ετοιμοι και ετοιμες για σκυλαδικο και χορο, δεν φαινοντουσαν να ενδιαφεροντε και πολυ γιαυτα που θα ακουσουν,αλλα να τους προσεξουν οι γυρω, να δουν κανεναν κωλο οι αντρες, οι κοπελες φυσικα να τις προσεξουν τα λιγουρια και μια εικονα που ταιριαζει στο πανυγηρι του χωριου

δηλαδη μια κατασταση παμε οπου παει κοσμος, μια κατασταση που λειτουργει σε ολες τις εκφανσεις της ζωης στην ελλαδα.

δεν θα πας/φας/πιεις εκει που ειναι ποιοτικα, και σε σεβοντε, αλλα θα πας εκει που εχει τον κοσμο..

δεν ειναι πολιτικη παιδια αυτο το πρααγμα, ειναι κοροιδια που βολευει τον δικοματισμο γιατι με αυτον τον τροπο εχει μαζι του το 70% του λαου

οταν μαθουμε να σκεφτομαστε ποιον και γιατι τον ψηφιζουμε θα δουμε διαφοροποιηση στο πολιτικο σκηνικο.

BELZEBOYLIS
08/06/2009, 01:34
μπεεεεεε μπεεεεεε μπεεεεεεε μπεεεεεε....

avlihos
08/06/2009, 06:27
17 ευρώ το κεφάλι η κάθε ψήφος, δλδ ΛΕΒΕΝΤΗΣ: 25000 ψήφοι * 17 ευρώ = 425.000 ευρώ στη τσέπη τους!

Προτιμώ να απέχω από όλο αυτόν τον καργκιόζη-μπερντέ που στήνουν ΜΙΑ ΜΕΡΑ στα 5 χρόνια (για ευροεκλογές) και τον υπόλοιπο καιρό να συμμετέχω ενεργότατα!

Και μη μασάτε! Από άυριο κάποιοι θα ξυπνάνε 6 το πρωί για μεροκάματο και κάποιοι θα εξαργυρώνουν την "νίκη" τους!

Καλωσήλθατε στη Έρημο του Πραγματικού!

Gandalf dr685sm
08/06/2009, 07:24
Ρε παιδιά έλεος... δεν σας προλαβαίνω... καταρχάς έχουμε ενα τεράστιο thread ήδη στο ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1457424#post1457424

Τώρα όπως είπα και απο εκεί.


Ποσοστό αποχής απο 45-50%...Οι μισοί Έλληνες απείχαν απο τις κάλπες. Σίγουρα κάποιοι επειδή αδιαφορούν... αρκετοί απο αντίδραση και κάποιοι απο πολιτική στάση και σκέψη.

Γεγονός είναι πως έχει φανεί αρκετά απο τις αντιδράσεις των πολιτικών και των συμμετέχοντων στα panel οτι το μήνυμα πέρασε πολύ καλύτερα απο ψήφισμα προς ενίσχυση μικρών κομμάτων χωρίς άρτια και ορθή ατζέντα.

50%!!!!! Κόμμα αυτοδύναμο με 180+ έδρες σε Ελληνική βουλή βγάζει ή αν θέλετε 15-20 Ευρωβουλευτές βγαίνει απο την Αποχή ή αν θέλετε απο το ψήφισμα ΚΑΝΕΝΑΣ.

Είπατε τίποτα κύριοι;

http://www.zougla.gr/news.php?id=45247

την προσωπική ατζέντα του καθενός δεν μπορώ να την ξέρω.. εκείνο που ξέρω είναι πως περίπου οι μισοί Έλληνες απείχαν απο ενα δημοκρατικό δικαίωμα , επειδή είτε δεν ήξερα τι να το κάνουν, είτε αδιαφορούσαν είτε αντέδρασαν...

Σε όλες τις περιπτώσεις ισχύει το ίδιο αίτιο...

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΕΙ ΝΑ ΑΣΚΗΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ.

Αυτό για μένα αρκεί και περνάει το μήνυμα. Τώρα τις λύσεις πρέπει να τις σκεφτούν εκείνοι που ασκούν εξουσία να τις δώσουν.

όσον αφορά το

[quote]Δεν χρειαζεται ουτε ιδιαιτερη γνωση ουτε ιδιαιτερη παιδεια για να καταλαβεις τα εντελως ΒΑΣΙΚΑ.
Αλλα ουκ καν λαβεις ...

Μπορώ να πω το ίδιο για εκείνους που ψήφισαν και συντήρησαν ενα φαύλο κύκλο απο ηλίθιες συζητήσεις και επάρσεις πολιτικών που λένε πως "κέρδισαν" ( :uplate: ) επειδή ακριβώς κάποιοι περιμένουν (μάταια για μένα) να αλλάξει κάτι απο τα κόμματα αυτά.

Δείτε σήμερα τις συζητήσεις και θα καταλάβετε γιατί η αποχή πλέον στέλνει ΠΟΛΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ και οχι η στήριξη σε δέκα μικρά κόμματα με ανύπαρκτους ή ρομαντικούς και μη ρεαλιστικούς στόχους.

Οι Ευρωεκλογές ήταν το πρόσφορο έδαφος για μια τέτοια αντίδραση. Στις Εθνικές εκλογές όμως , όπως το έχω πεί , θέλω να συμμετέχω και να δώσω στον πιο απίθανο ψήφο για τους παρακάτω λόγους..

1- Οι Ευρωεκλογές δίνουν αντιπροσώπους στην Ευρωβουλή και θέλουμε συγκεκριμένους ανθρώπους με ικανότητες και γνώσεις για να πάνε εκεί. Οχι νούμερα και γραφικούς.

2- Στις Εθνικές θέλω τον κάθε γραφικό για τον ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΛΟΓΟ οτι δεν θα περάσει νομοσχέδιο μόνο και μόνο απο την δική τους αντίδραση. Κανείς να μην έχει αυτοδυναμία εκεί.

3- Η αποχή περνάει μόνο μια φορά το μήνυμα. Απο εκεί και μετά είναι αδιαφορία. Για την δική μου σκέψη είναι το ύστατο όπλο ενός πολίτη που έχει σιχαθεί τα πάντα. ΣΑΣ ΜΟΥΤΖΩΝΩ ΟΛΟΥΣ... και το κάνω διά αποχής , γιατί τα λευκά και τα άκυρα θα τα πάρει ο πρώτος απο εσάς.

Τώρα νομίζω ο idi είπε οτι κατεβαίνεις με το κόμμα σου κτλ κτλ κτλ...

1. Θέλει πολύ χρήμα.

2. Θέλει πολλές γνώσεις και ικανότητες για να κάνεις την διαφορά. Προσωπικά θεωρώ οτι δεν τις έχω και για αυτό με την ψήφο μου εμπιστεύομαι ή μαυρίζω άλλους για να το κάνουν για μένα. Δεν είναι κακό να ξέρεις τα όρια σου. Κακό είναι να εμμένεις σε ενα κύκλο αποφάσεων και εξουσίας, μόνο και μόνο για να λές πως συμμετέχεις.

Επιμένω πάντως... δείτε αντιδράσεις σήμερα που οι μισοί Έλληνες τους έστειλαν στο μαύρο του Μαυρογιαλούρου. Απο εδώ και πέρα να δούμε τι θα γίνει.

Gandalf

TROOPER
09/06/2009, 03:02
ρε παιδια μια ερωτηση μονο ?

αν εισαι φυλακισμενος εχεις το δικαιωμα να θεσεις εαυτον επικεφαλη ψηφοδελτιου ?

kamikaziking
09/06/2009, 06:37
καλα υπαρχουν ακομη μη βολεμενοι που πιστευουν οτι η ψηφος τους εχει αξια??

απο την στιγμη φιλτατοι που υπαρχουν εκατο κομματα αλλα και στα εκατο στην στοιχειωση του ψηφοδελτιου τους λειτουργουν σαν κλικες γνωστων και φιλων εγω δεν θα ψηφιζω, οταν θα αρχισουν να εφαρμοζουν δημοκρατια πραγματικη που η συμμετοχη του πολιτη θα ειναι αμφιδρομη και οχι τσαρλατανιστικη και οπαδικη οπως στο circus maximus τοτε οχι μονο θα ψηφιζω αλλα θα κριτικαρω και οποιον δεν ψηφιζει, γιατι οταν νομιζουμε οτι εχουμε δημοκρατια και τα ατομικα συμφεροντα ειναι ανωτερα των συλλογικων( και αυτο αποδεικνιεται στην καθημερινοτητα μας )
δεν υπαρχει κανενας λογος να συμετεχουμε στα πομπωδη αποκαλουμενα κοινα τα οποια καθε αλλο παρα αυτο ειναι....

BELZEBOYLIS
09/06/2009, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε παιδια μια ερωτηση μονο ?

αν εισαι φυλακισμενος εχεις το δικαιωμα να θεσεις εαυτον επικεφαλη ψηφοδελτιου ?


Αν αναφέρεσαι στον Ντερτιλή ,του έχουν στερηθεί τα πολιτικά δικαιώματα και η συμμετοχή του ήταν παράνομη ....:wave2:

ggs
09/06/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε παιδια μια ερωτηση μονο ?

αν εισαι φυλακισμενος εχεις το δικαιωμα να θεσεις εαυτον επικεφαλη ψηφοδελτιου ?

Αν σου έχουν αφαιρεθεί τα πολιτικά δικαιώματα ,ΟΧΙ…

Αλλά, μπορεί να σε «θέσουν» υποψήφιο οι νοσταλγοί σου …:lol:
(αν μιλάς για τον «στρατηγό» Ντερτιλή…)

Φυσικά , είναι παράνομο…

Τουλάχιστον , έφαγαν «πόρτα» από το πρωτοδικείο …πάλι καλά

alximistis
09/06/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Αν αναφέρεσαι στον Ντερτιλή ,του έχουν στερηθεί τα πολιτικά δικαιώματα και η συμμετοχή του ήταν παράνομη ....:wave2:


:lol: :lol: :lol: :lol:

τι μλκ είναι... :D

TROOPER
09/06/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Αν αναφέρεσαι στον Ντερτιλή ,του έχουν στερηθεί τα πολιτικά δικαιώματα και η συμμετοχή του ήταν παράνομη ....:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Αν σου έχουν αφαιρεθεί τα πολιτικά δικαιώματα ,ΟΧΙ…

Αλλά, μπορεί να σε «θέσουν» υποψήφιο οι νοσταλγοί σου …:lol:
(αν μιλάς για τον «στρατηγό» Ντερτιλή…)

Φυσικά , είναι παράνομο…

Τουλάχιστον , έφαγαν «πόρτα» από το πρωτοδικείο …πάλι καλά

δλδ συμμετειχα σε μια ''δημοκρατικη'' διαδικασια στην οποια λαμβανε χωρα παρανομια?

BELZEBOYLIS
09/06/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δλδ συμμετειχα σε μια ''δημοκρατικη'' διαδικασια στην οποια λαμβανε χωρα παρανομια?


ναι αλλά μην το πεις πουθενά και μας ακούσουν ,γιατί θα το χρησιμοποιήσουν σαν επιχείρημα όσοι πήγαν για μπάνιο...:lol: :rotflmao: :wave2:

el_hymador
09/06/2009, 09:54
Απο την αλλη, το να συμμετασχουν στις εκλογες ολοι οι βλαχοtrendyδες του wow - life style που "ενημερωνονται" απο την espresso και απο τα μεσημεριαναδικα στη ΤV, ειναι μια προοπτικη που τρομαζει...

καλυτερα για μπανιο παιδια...καλυτερα για μπανιο...

:wave2:

TROOPER
09/06/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ναι αλλά μην το πεις πουθενά και μας ακούσουν ,γιατί θα το χρησιμοποιήσουν σαν επιχείρημα όσοι πήγαν για μπάνιο...:lol: :rotflmao: :wave2:

εγω ρε κωστα παρ ολο που συνειδητα δεν θελω να συμμετεχω στη διαδικασια της ψηφοφοριας,παρ ολα αυτα αναγκαζομαι απο το πολιτικο γιγνεσθαι να παω να ψηφισω.ειναι η τελευταια ''νομιμη'' αντιδραση που μου επιτρεπεται.

αν ομως στη ''νομιμη'' αντιδραση μου υπαρχει παρανομη δραση εκ των εσω (και αυτη ειναι στη προκειμενη περιπτωση ο ντερτιλης) ποιος θα με πεισει οτι δεν υπαρχει νοθεια?ποιος θα με πεισει οτι δεν γινεται μαγειρεμα?και γιατι εγω να πηγαινω να ασκω ενα νομιμο δικαιωμα σε μια παρανομη διαδικασια και να μη τα σπασω ολα γιατι ετσι γουσταρουν αυτοι?? Ε ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΓΩ!

thou-vou
09/06/2009, 10:07
δεν είναι ίδιοι όσοι δεν πήγαν όπως δεν είναι ίδιοι όσοι πήγαν... αντιπροσωπευτική δημοκρατία my ass... μην κάνουμε και αγωνιστές όσους ψήφισαν δηλαδής. Έκανε ο καθένας τα κουμάντα του και όσοι ψήφισαν και όσοι δεν ψήφισαν.

Το πιο τραγικά αστείο ήταν η προπαγάνδα του ΚΚΕ... τιμωρήστε τους, ψηφίστε μας... μα καλά ποιός είσαι? Ο τιμωρός...

Ασε το συν... "φιλάμε με κλειστά μάτια και ψηφίζουμε με ανοιχτά"... καλά άμα κλείσετε τα μάτια την επόμενη βεβαιωθείτε ότι δεν έρχεται κανένας για φέρμα... φλώροι...

Οι υπόλοιποι μια χαρά πήγαν για ακροδεξιά κοινωνία... Νίκησε ο δεξιός σουηδός με την πράσινη περμαναντ...

α ρε κέφια που τα' χω ο άτιμος...

ggs
09/06/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
δεν είναι ίδιοι όσοι δεν πήγαν όπως δεν είναι ίδιοι όσοι πήγαν... αντιπροσωπευτική δημοκρατία my ass... μην κάνουμε και αγωνιστές όσους ψήφισαν δηλαδής. Έκανε ο καθένας τα κουμάντα του και όσοι ψήφισαν και όσοι δεν ψήφισαν.

Το πιο τραγικά αστείο ήταν η προπαγάνδα του ΚΚΕ... τιμωρήστε τους, ψηφίστε μας... μα καλά ποιός είσαι? Ο τιμωρός...

Ασε το συν... "φιλάμε με κλειστά μάτια και ψηφίζουμε με ανοιχτά"... καλά άμα κλείσετε τα μάτια την επόμενη βεβαιωθείτε ότι δεν έρχεται κανένας για φέρμα... φλώροι...

Οι υπόλοιποι μια χαρά πήγαν για ακροδεξιά κοινωνία... Νίκησε ο δεξιός σουηδός με την πράσινη περμαναντ...

α ρε κέφια που τα' χω ο άτιμος...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

+ 49%

alximistis
09/06/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
δεν είναι ίδιοι όσοι δεν πήγαν όπως δεν είναι ίδιοι όσοι πήγαν... αντιπροσωπευτική δημοκρατία my ass... μην κάνουμε και αγωνιστές όσους ψήφισαν δηλαδής. Έκανε ο καθένας τα κουμάντα του και όσοι ψήφισαν και όσοι δεν ψήφισαν.

Το πιο τραγικά αστείο ήταν η προπαγάνδα του ΚΚΕ... τιμωρήστε τους, ψηφίστε μας... μα καλά ποιός είσαι? Ο τιμωρός...

Ασε το συν... "φιλάμε με κλειστά μάτια και ψηφίζουμε με ανοιχτά"... καλά άμα κλείσετε τα μάτια την επόμενη βεβαιωθείτε ότι δεν έρχεται κανένας για φέρμα... φλώροι...

Οι υπόλοιποι μια χαρά πήγαν για ακροδεξιά κοινωνία... Νίκησε ο δεξιός σουηδός με την πράσινη περμαναντ...

α ρε κέφια που τα' χω ο άτιμος...


Ας μην τους άφηνες ρε φίλε! Ας έκανες κάτι να τους κόψεις τη φόρα και να τους χτυπήσεις όντως εκεί που πονάνε. Σαφώς και δεν είμαστε αγωνιστές όσοι ψηφίσαμε ούτε έχουμε αυταπάτες! Αλλά προτιμώ να έχω γνώμη σαφή και διαρθρωμένη να μιλάω και να αντιδρώ όπου και όπως μπορώ παρά να υιοθετώ μία πολιτική η οποία αποδεδειγμένα όχι μόνο δεν βοηθά αλλά τελικά στρέφεται εναντίον μας. Δες τι γίνεται στις ΗΠΑ δες τι γίνεται στην Ευρώπη στις πρώην ανατολικές χώρες... δεν χρειάζεται να τα αναφέρω όλα τα έχεις δει. Και σαφέστατα ΔΕΝ είναι τυχαίο θα το λέω συνέχεια ότι ανεβαίνει η αποχή και ανεβαίνει και η άκρα δεξιά! Που σημαίνει ότι κάποιοι προτίμησαν συνειδητά να μην απέχουν αλλά να πάνε προς το ξενόφοβο και ρατσιστικό εκπρόσωπό της δεξιάς.
Και κάτι τελευταίο το οποίο το ξαναλέω για πολλοστή φορά. Η αποχή είναι ένα καλό "όπλο" μόνο εάν συνοδεύεται ή εάν ακολουθείται από αντίστοιχες κινήσεις. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο τότε ναι είμαι υπέρ με μεγάλη μου χαρά.

thou-vou
10/06/2009, 10:09
ρε συ στέλιο τα πιστεύεις αυτά που λες? Δηλαδή ο ψηφοφόρος είναι ο κύριος "διαρθρωμένη άποψη" με δομημένο λόγο? Μη χέσω πρωι πρωι. Δηλαδή η αποχή φταίει και για το ρατσισμό. Δηλαδή πολιτική άποψη είναι η ψήφος μια φορά στα τέσσερα χρόνια και όχι η πολιτική δράση κάθε μέρα? Δηλαδή αμα εσυ ξέρεις που πονάνε πες μας και εμάς γιατί εμείς νομίζουμε ότι η δύναμή "τους" είναι ο κοινωνικός σχηματισμός, όλοι αυτοί που με την καθημερινή στάση και συμπεριφορά τους στηρίζουν το κόλπο. Δηλαδή αν δεν είχε αποχή το αποτέλεσμα θα ήταν τουλάχιστον επαναστατικό? Περίμενες τις εκλογές για να καταλάβεις την ελληνική κοινωνία και τις κυρίαρχες αντιλήψεις της?
Και γιατί να ψηφίσω δηλαδή. Δηλαδή σε αυτή την απάτη της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας που ανεχόταν την ΕΠΕΝ όπως γουστάρει το ΛΑΟΣ, που ψηφίζει πασοκ και είναι πιο δεξιός και από τον πάγκαλο? τεσπα... πάντως εγω δεν υπερρασπίζομαι την αποχή. Δεν είναι πολιτική στάση. Απλά η πολιτική στάση δεν έχει σχέση με το πανυγηράκι των εκλογών, μην τρελαθούμε κιόλας. Και μη με πεις ότι δεν κατάλαβα τι γράφεις ούτε ότι είμαι φαν των μπολσεβίκων, δεν είμαι.

megatim
10/06/2009, 14:26
Εγώ θέλω να ρωτήσω αυτούς που ψηφίσατε, ποιά ακριβώς ιδεολογία ψήφισατε; Ποιά ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ πολιτική γραμμή ακούσατε; Από ποιόν; Πότε; Εκτός και άν πήγατε και μιλήσατε μέ όλους τους υποψήφιους ευρωβουλευτές ΟΛΩΝ των κομμάτων ένας-με-ένα. Γιατί εγώ δεν άκουσα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ πρόγραμμα από κανέναν, ούτε στο ράδιο, ούτε στην τηλεόραση, ούτε στις εφημερίδες, ούτε στο ίντερνετ. Τα "Παιδεία, φωνή στον Έλληνα, αντιμετώπιση λαθρομεταναστών κτλ κτλ" είναι για λαική κατανάλωση. Τον τρόπο κανείς δεν τον είπε. Είναι επτασφράγιστο μυστικό που δεν πρέπει να πέσει στα χέρια των εχθρών. Και στο κάτω κάτω ποιοί είμαστε εμείς που θα καταλάβουμε από βαθυστόχαστες πολιτικές;

Και ας σκεφτούν μερικοί: Τί θα δημιουργούσε μεγαλύτερο πολιτικό θέμα, αν πηγαίναμε όλοι να ψηφίσουμε ή αν δεν πήγαινε κανένας;

irinia
11/06/2009, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Εγώ θέλω να ρωτήσω αυτούς που ψηφίσατε, ποιά ακριβώς ιδεολογία ψήφισατε; Ποιά ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ πολιτική γραμμή ακούσατε; Από ποιόν; Πότε; Εκτός και άν πήγατε και μιλήσατε μέ όλους τους υποψήφιους ευρωβουλευτές ΟΛΩΝ των κομμάτων ένας-με-ένα. Γιατί εγώ δεν άκουσα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ πρόγραμμα από κανέναν, ούτε στο ράδιο, ούτε στην τηλεόραση, ούτε στις εφημερίδες, ούτε στο ίντερνετ. Τα "Παιδεία, φωνή στον Έλληνα, αντιμετώπιση λαθρομεταναστών κτλ κτλ" είναι για λαική κατανάλωση. Τον τρόπο κανείς δεν τον είπε. Είναι επτασφράγιστο μυστικό που δεν πρέπει να πέσει στα χέρια των εχθρών. Και στο κάτω κάτω ποιοί είμαστε εμείς που θα καταλάβουμε από βαθυστόχαστες πολιτικές;

Και ας σκεφτούν μερικοί: Τί θα δημιουργούσε μεγαλύτερο πολιτικό θέμα, αν πηγαίναμε όλοι να ψηφίσουμε ή αν δεν πήγαινε κανένας;



ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ.........



Άλλιώς θά τό χαρακτήριζα ...........άφελές....!!!


Στό δεύτερο......??

ΣΛΟΒΑΚΙΑ.....ΤΣΕΧΙΑ..........είδες τά ποσοστά ψηφισάντων...??


Είδες νά κλωνίζεται τίποτε....??



Μεγαλύτερο θέμα φίλε μου θά δημιουργούσε τό νά πάνε οί Έλληνες καί νά κάνουν

τήν ύπέρβαση.........


ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 60 ΧΡΟΝΙΑ...


ΤΗΝ ΚΙΚΗ............Ή ΤΗΝ ΚΟΚΟ.......???



Άλλά δυστυχώς............500 χρόνια Τουρκιά ήταν πολλά....!!!




:wave2:

megatim
11/06/2009, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ.........

Άλλιώς θά τό χαρακτήριζα ...........άφελές....!!!


Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. 70% ψηφίζουν το ίδιο κόμμα ξανά και ξανά. Η ιδεολογία των 2 μεγάλων κομμάτων έχει αλλάξει ριζικά την τελευταία δεκαετία (στην πραγματικότητα δεν έχουν πια). Εγώ θα χαρακτήριζα αφελή όποιον ψηφίζει γιατί πιστεύει στις αρχές τις εκάστοτε παράταξης.

:wave2:

Banana hammock
11/06/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
ΜΠΡΑΒΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ...0 κριτικη σκεψη ΚΑΙ ΠΑΛΙ ολα ετοιμα τα θες ...



Παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω βιντεο απο την εκπομπη της κορομηλα στο μεγκα ΄΄μπραβο΄? ενδιαφερομαι για εκπομπες της κυριως που ειχαν πλουταρχο και θεοδωριδου.
Σασ παρακαλω ΖΗΤΑΩ ευγενικα,αν εκανα κτ λαθος μην διαγραψετε το θεμα ειμαι νεος και τωρα εφαρμοζω τους κανονες...

makis206
11/06/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω βιντεο απο την εκπομπη της κορομηλα στο μεγκα ΄΄μπραβο΄? ενδιαφερομαι για εκπομπες της κυριως που ειχαν πλουταρχο και θεοδωριδου.

Νατάσα (http://www.youtube.com/watch?v=6smWDto7nRY) μόνο, Πλούταρχο δεν βρήκα.:lol:

Στο youtube (http://www.youtube.com) θα βρεις πολλά επεισόδια απ'την εκπομπή της Ρούλας


:winka:

makis206
11/06/2009, 10:28
Νομίζω πως όλοι μας μάθαμε κάτι σήμερα.:lol:

Banana hammock
11/06/2009, 10:31
:lol:

LsKostas
11/06/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ.........



Άλλιώς θά τό χαρακτήριζα ...........άφελές....!!!


Στό δεύτερο......??

ΣΛΟΒΑΚΙΑ.....ΤΣΕΧΙΑ..........είδες τά ποσοστά ψηφισάντων...??


Είδες νά κλωνίζεται τίποτε....??



Μεγαλύτερο θέμα φίλε μου θά δημιουργούσε τό νά πάνε οί Έλληνες καί νά κάνουν

τήν ύπέρβαση.........


ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 60 ΧΡΟΝΙΑ...


ΤΗΝ ΚΙΚΗ............Ή ΤΗΝ ΚΟΚΟ.......???



Άλλά δυστυχώς............500 χρόνια Τουρκιά ήταν πολλά....!!!




:wave2:

"Φωνη βοωντος εν τω μπαχαλω" Terens

:wave2:

TROOPER
11/06/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
"Φωνη βοωντος εν τω μπαχαλω" Terens

:wave2:

σε μενα ομως κανενας δεν απαντησε :sad:

megatim
11/06/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σε μενα ομως κανενας δεν απαντησε :sad:

Εσύ είσαι το "εν μπαχαλω"

:rotflmao: :wave2:

Πλάκα πλάκα, πάω στοίχημα πως κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς ψήφισε, γιατί πολύ απλά κανείς δεν τον ενημέρωσε για το τι πρεσβέυει στην ευρωβουλή.

TROOPER
11/06/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Εσύ είσαι το "εν μπαχαλω"

:rotflmao: :wave2:


τιμη μου :lol: :lol: :lol: :lol:

LsKostas
11/06/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω ρε κωστα παρ ολο που συνειδητα δεν θελω να συμμετεχω στη διαδικασια της ψηφοφοριας,παρ ολα αυτα αναγκαζομαι απο το πολιτικο γιγνεσθαι να παω να ψηφισω.ειναι η τελευταια ''νομιμη'' αντιδραση που μου επιτρεπεται.

αν ομως στη ''νομιμη'' αντιδραση μου υπαρχει παρανομη δραση εκ των εσω (και αυτη ειναι στη προκειμενη περιπτωση ο ντερτιλης) ποιος θα με πεισει οτι δεν υπαρχει νοθεια?ποιος θα με πεισει οτι δεν γινεται μαγειρεμα?και γιατι εγω να πηγαινω να ασκω ενα νομιμο δικαιωμα σε μια παρανομη διαδικασια και να μη τα σπασω ολα γιατι ετσι γουσταρουν αυτοι?? Ε ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΓΩ!


Ειναι η τελευταια νομιμη αντιδραση οπως το ειπες.

Πρεπει να "πεσει" -η ψηφος-κατα την γνωμη μου αλλα κυριως πρεπει να προχωρησουμε περα απο απο αυτη την γραμμη της παρανομιας/νομιμοτητας γιατι αυτοι που εθεσαν τα ορια ΗΔΗ παρανομουν.

:wave2:

irinia
12/06/2009, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. 70% ψηφίζουν το ίδιο κόμμα ξανά και ξανά. Η ιδεολογία των 2 μεγάλων κομμάτων έχει αλλάξει ριζικά την τελευταία δεκαετία (στην πραγματικότητα δεν έχουν πια). Εγώ θα χαρακτήριζα αφελή όποιον ψηφίζει γιατί πιστεύει στις αρχές τις εκάστοτε παράταξης.

:wave2:




ΟΠΟΙΟΝ ΨΗΦΙΖΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΞΙΕΣ.......


Ίσως χαμένες μέσα άπό τά κόμματα ........πώς θά τόν χαρακτήριζες.....???





:wave2:

+Arxiereas+
12/06/2009, 06:28
Ενώ παλιότερα που τρέχαμε και ψηφίζαμε είδαμε χαΐρι και προκοπή....
Το θέμα δεν είναι ΑΝ ψηφίζεις αλλά ΤΙ ψηφίζεις. Αν είναι να παει κανεις να ψηφίσει για να επιβεβαιώσει αυτούς που μόνο διαπιστώσεις ξέρουν να κάνουν, φέξε μου και γλίστρησα..

Banana hammock
12/06/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΟΠΟΙΟΝ ΨΗΦΙΖΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΞΙΕΣ.......


Ίσως χαμένες μέσα άπό τά κόμματα ........πώς θά τόν χαρακτήριζες.....???





:wave2:

Ε τωρα φυρι φυρι το πας κι εσυ.

megatim
12/06/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΟΠΟΙΟΝ ΨΗΦΙΖΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΞΙΕΣ.......
Ίσως χαμένες μέσα άπό τά κόμματα ........πώς θά τόν χαρακτήριζες.....???

:wave2:

Μα τότε δίνει την ψήφο του σε κάποιον που δεν τον εκπροσωπεί. Δεν είναι ό,τι χειρότερο να αυξάνεις τα ποσοστά κάποιου με τον οποίο στην πραγματικότητα διαφωνείς;

Νομίζω πως η πλειοψηφία των απεχόντων είναι στην κατηγορία που περιγράφεις. Οραματιστές και ονειροπόλοι με τα χέρια δεμένα και τα νεύρα τόσο τεντωμένα που είναι λίγα μόνο βήματα από την αγορά ενός καλάσνικοφ και 300 σφαιρών ... αμήν

:wave2:

irinia
12/06/2009, 12:33
ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΑΝ ΝΕΟΙ...........ΜΕ ΟΡΜΗ


Καί καλά κάνετε........


Έγώ όμως στά 50 μου έμαθα νά συμβιβάζομαι καί νά βαδίζω μέ τό ρητό...

ΤΟ ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ...........ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ.....!!!


Πολλές φορές.........ή άκαμψία........σημαίνει άνωριμότητα,

φόβο, έλλειψη συνδιαλλαγής κ.λ.π....κ.λ.π...


Καί νά ξέρετε λεβέντες μου πώς τό άπόλυτο στίς θέσεις μας........

θυμίζει φασισμό.........ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ.....!!!




ΤΑ ΙΔΙΟ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ.........!!!!!








:wave2:

irinia
12/06/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Ε τωρα φυρι φυρι το πας κι εσυ.



ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΟΛΟΥΣ........

ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ Ε.....???


Άραγε καμμιά φορά αύτή ή παροιμία .......κάθεται πουθενά...??



ΜΗ ΚΡΙΝΕΙΣ...............ΕΞ'ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ....!!!





:wave2:

TROOPER
12/06/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Ειναι η τελευταια νομιμη αντιδραση οπως το ειπες.

Πρεπει να "πεσει" -η ψηφος-κατα την γνωμη μου αλλα κυριως πρεπει να προχωρησουμε περα απο απο αυτη την γραμμη της παρανομιας/νομιμοτητας γιατι αυτοι που εθεσαν τα ορια ΗΔΗ παρανομουν.

:wave2:

δεν πιανω τι θες να πεις.σορυ

Banana hammock
12/06/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΟΛΟΥΣ........

ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ Ε.....???

Άραγε καμμιά φορά αύτή ή παροιμία .......κάθεται πουθενά...??

ΜΗ ΚΡΙΝΕΙΣ...............ΕΞ'ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ....!!!


Α; :look: :confused:
Trooper μηπως πιανεις αυτονανε;

sas
12/06/2009, 22:15
Δεν πήγα να ψηφίσω τώρα, όπως δεν πήγα και στις προηγούνες βουλευτικές.
Δεν πήγα παραλία, πήγα τη γυναίκα μου να ψηφίσει, εγώ όμως δε μπήκα μέσα.

Η αποχή (για μένα πάντα) είναι πολιτική θέση. Το αν τα κόμματα δε θέλουν να της δώσουν αυτόν τον ορισμό.....είναι δικό τους θέμα.

Δε θα πάω να ψηφίσω κάποιο από τα μεγάλα κόμματα, γιατί μέχρι τώρα μου έχουν δείξει ποιοί είναι και τι μπορούν ή δε μπορούν να κάνουν.
Δε θα πάω να ψηφίσω κάποιο από τα μεσσαία κόμματα γιατί δεν επιχειρηματολογούν (τουλάχιστον έτσι θεωρώ εγώ) ή δεν με καλύπτουν.
Δεν θα πάω να ψηφίσω κάποια από τα μικρά κόμματα γιατί πρώτον δεν με εκφράζουν και επιπλέον σκέψου καμιά 100στη χιλιάδες από εμάς να ψηφίζανε Βεργή (ή τον οποιοδήποτε Βεργή) από αντίδραση και να τον είχες μετά για εκπρόσωπό σου.
Δεν θα ρίξω άκυρο, γιατί άκυρο μπορεί να ρίξει ο οποιοσδήποτε απρόσεκτος.
Δεν θα ρίξω λευκό, γιατί δε δίνω λευκή επιταγή ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Ας βγάλουν και ένα ψηφοδέλτιο - όπως το λευκό - που να λέει ΑΠΟΧΗ. Τότε ναι, θα πάω να ψηφίσω. Και θα σημαίνει ότι κανένας από αυτούς που κυκλοφορούν στην "αγορά" δεν με καλύπτουν.

TROOPER
13/06/2009, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Α; :look: :confused:
Trooper μηπως πιανεις αυτονανε;

δεν ειμαι ευαψιας :wave2:
















































μαθατε παλι κατι και σημερα :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

AFROPANTELOS
13/06/2009, 08:33
Και φυσικα αυτοι οι αχρηστοι κατα τον παχυδερμο παγκαλο και την ηληθια παπακωστα ειναι οι μισοι φορολογουμενοι που τους εξασφαλιζουν την καλοπεραση τους.

Το προβλημα τους δεν ειναι η συμετοχη διοτι αυτοι την θεσουλα τους την εξασφαλιζουν με το ποσοστο απο αυτους που πηγαν στην καλπη το ζορι ειναι οτι ο κοσμος στην πραγματικη πληοψηφια επελεξε να βγει απο τα μαντρια που νομιζαν οτι τον ειχαν για παντα χωσει:beer: :beer:

Banana hammock
13/06/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δεν ειμαι ευαψιας :wave2:






μαθατε παλι κατι και σημερα :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Ολοι μας! :lol:
Αν και δεν το πιασα αυτό το εχθροπραξιας. Θα το γκουγκλαρω!