PDA

View Full Version : Καγκουριές, καγκουροφόρουμ και αιφνίδιοι θάνατοι ...



Σελίδες : [1] 2 3

macrozan
08/06/2009, 00:08
Βαρέθηκα τελευταία να διαβάζω γιά πρόωρους θανάτους από τροχαία ατυχήματα....

Κραυγές όπως R.I.P., 'πρόσεχέ μας από εκεί ψηλά', 'γιατί ρε φίλε, γιατί' ... χάνουν πιά τη βροντερή τους σημασίας λόγω τής αυξανόμενης συχνότητας τών τροχαίων ....

Επειδή πολλά μπορούν να γραφτούν ... θα αρχίσω λίγο χωριάτικα και στο ψητό .

ΘΕΩΡΩ ότι διάφορα ΦΟΡΟΥΜ που προωθούν καγκουριές, οι 'σβέλτες' βόλτες σε δημόσιους δρόμους, και χρήση μοτοσυκλετών (κυρίως SS που είναι φτιαγμένα ΜΟΝΟ γιά ΠΙΣΤΑ και όχι γιά δρόμους - παγοδρόμια με κίνηση όπου απλώς μπουκώνονται) γιά κόντρες σε δημόσιους δρόμους (εκτός πίστας) ή γιά 'βόλτες-αεροπορία' ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙ το ποσοστό θνησιμότητας ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ μας.....

Επιχειρήματα τού στυλ 'ήταν μεγάλος, 'εχει την ευθύνη τών πράξεων του' ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ γιατί, στην τελική, πολλές φορές παιδιά έχουν πάρει και άλλους μαζί τους που ΔΕΝ ΕΡΩΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ αν γούσταραν το έξτρα ρίσκο. Επομένως ΠΩΣ παίρνουν ευθύνη και για τη δική μου ζωή, εμένα τού άσχετου με την τοτεστερόνη μαλ@κα που έτυχα γ@μώ τη γκίνια μου να περνάω από το λάθος μέρος την λάθος ώρα ???

Στο φινάλε, γούστο μου και καπέλο μου να γυρίζω μ'ένα τρανσαλπάκι με 80 φορτωμένος με τη γυναικούλα μου, τα ψαροπέδιλα και με τυρόπιτες Βάρκιζας από μπάνιο στη θάλασσα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ενα Μπούζα ή ένα Κ52 με 160 στη μούρη και μού 'κλείσει' κι εμένα το δικό μου σπίτι μαζί με το δικό του , επειδή ο συχωρεμένος 'έχασε το μπροστινό' ή 'τούφυγε' ή 'οι Σέρρες είναι μακριά', 'οι πίστες είναι γιά τους φλώρους' και άλλα τέτοια γραφικά ....

Φυσικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ φέρουν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ όπως,

Η ΑΤΥΧΙΑ
ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΚ ΑΠΟ ΚΟΥΤΑΚΗΔΕΣ
Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ ΕΝΔΥΣΗΣ
ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΙΣΤΕΣ
Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗΣ
ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ
ΤΑ ΓΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΝΤΑΝΑ κλπ κλπ

αλλά. επειδή αυτά ΔΕΝ μπορώ να τα διορθώσω, ασχολούμαι με τα δικά μας μόνο ...

ΑΛΛΑ, all I am saying, είναι ότι οι 'οργανωμένες' ή οι 'αυθόρμητες' καγκουροβόλτες ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (λίγους ή πολλούς δεν θα το εξετάσω) ΝΕΚΡΟΥΣ που προστέθηκαν στην ετήσια εκατόμβη των δρόμων μας.

Τα ΦΟΡΟΥΜ, τα ΚΛΑΜΠ και οι παρέες που εκτρέφουν τέτοιες αντιλήψεις του στυλ 'Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται' έχουν ΚΑΙ αυτά τα χέρια τους βαμένα με ΑΙΜΑ (άσχετα αν το αίμα αυτό είναι ΛΙΓΟ ή ΠΟΛΥ σε ποσόστωση του γενικού θανατικού που έχει πέσει).

Νοοτροπίες τού στυλ 'ο καλός είναι ο γρήγορος κι ο αργός (δηλαδή αυτός που οδηγάει αμυντικά στονν δημόσιο δρόμο ή απλώς δεν τόχει ) είναι ο μ@λάκας, ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΟΣΜΟ !!!!!
(μιά που συνήθως τα πιό άπειρα παιδιά τεντώνουν τις δυνατότητες τους, γιά να φτάσουν τους πιό γρήγορους στην παρέα).

Συμπέρασμα ;

Οι τοτεστερόνες, σύντροφοι, ΜΟΝΟ στην πίστα.

Θέλουμε καγκουριές και ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ πίστα ; Παίρνουμε ένα πάμφθηνο χρεπακι, μαθαίνουμε χώμα και βγάζουμε το άχτι μας ---προσοχή στα γίδια μόνο.

Τα μάτια μας 14.

ΠΡΟΤΟΥ βάλουμε κομάντερ και ακράπες, ασχολούμαστε ΠΡΩΤΑ με ό,τι μας κρατάει σε ΕΠΑΦΗ με τον δρόμο δηλαδή

1/ελαστικά
2/αναρτήσεις
3/φρένα
4/εξάρτηση
5/σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης

κι ΑΝ περισέψουνε βετούλια ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ασχολούμαστε και με τα 'τουμπανιάσματα'....

Αυτά......

(Τα περί αναγκαιότητας ΚΑΛΟΥ κουμπωμένου και στο νούμερό μας κράνους δεν τα συζητώ φυσικά)....

Τις συγκεκριμένες αυτές σκέψεις μου τις δημοσιοποιώ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ γιατί προφανώς πιστεύω ότι το moto.gr ΔΕΝ ανήκει στην πιό πάνω κατηγορία.

byron
08/06/2009, 00:13
ορεξη που την έχεις τέτοιες ώρες.....

macrozan
08/06/2009, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
ορεξη που την έχεις τέτοιες ώρες.....

πίστεψέ με, καμία όρεξη δεν έχω, τα περισσότερα παιδιά που σκοτώνονται θα μπορούσαν ηλικιακά να είναι παιδιά μου, ΚΑΙ απλώς βαρέθηκα να βλέπω τόσο νέο αίμα να χύνεται από λάθος νοοτροπία ....:mad:

MikeG
08/06/2009, 00:20
Παρακαλώ, ότι γραφτεί, να γραφτεί ύστερα από αρκετή σκέψη και σύνεση.

Moto.gr Moderation Team.



Προσωπικά από τη πρώτη στιγμή που διάβασα το τραγικό, καθώς και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76187) το περισσότερο που μπορώ να γράψω είναι ότι είμαι καταρακομένος.

Προσοχή, τύχη και υγεία για όλους

gcrook
08/06/2009, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan


Τις συγκεκριμένες αυτές σκέψεις μου τις δημοσιοποιώ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ γιατί προφανώς πιστεύω ότι το moto.gr ΔΕΝ ανήκει στην πιό πάνω κατηγορία.

Αν βρισκεις καποιου ειδους ομοιογενεια σε μια ιντερνετικη κοινοτητα 30.000 μελων τοτε μαλλον πρεπει να αναθεωρησεις καποια πραγματα.
Το φορουμ αυτο δεν εχει ταυτοτητα,κυριως λογω της ποικιλομορφιας του.
Αυτος που μπαινει και γραφει μονο (η κυριως) στην ταδε κατηγορια μοντελων,αυτος που μπαινει μονο στις γενικες η στις διαμαχες η στις βολτες,βλεπει ενα εντελως διαφορετικο μοτοτζιαρ απο εμενα η απο εσενα,η τον οποιονδηποτε.
Αν καποιος θελει να παει καγκουροβολτα ανοιχτα και το κανει μεσα απο αυτο εδω το φορουμ,ουτε εμενα χαρακτηριζει ουτε το φορουμ αυτο.


Στην τελικη δεν ξερω ποια απο αυτα το φορουμ που λες προωθουν καγκουριες,αλλα ενα φορουμ που προωθει μια γραμμη συνηθως εχει πολυ λιγα μελη,και ουτως η αλλως αλλο το τι γραφεται και αλλο το τι γινεται.Το αν καποιοι θελουν να πηγαινουν η να νομιζουν οτι πηγαινουν ταπα (διοτι συνηθως συμβαινει ΚΑΙ αυτο) παντα γινοταν και παντα θα γινεται.Το αν θα κανονιστει μεσα απο ενα πληκτρολογιο η μια καφετερια δεν εχει καμια σημασια πλεον.

Και στην τελικη τοσα χρονια μοτοσυκλετιστης εισαι ρπμ.Ολα αγγελικα και ομορφα ηταν/ειναι στον χωρο της μοτοσυκλετας;
Τι σημασια εχει αν η ηλεκτρονικη επικοινωνια εχει φερει καποια αμεσοτητα και βλεπουμε πλεον φορα παρτιδα τα καλα και τα κακα της μοτοσυκλετας;
Αν πολυ απλα σε ενοχλει το μεσο, (γιατι μαλλον αυτο ειναι το προβλημα σου) τοτε μπορεις να ξελογκαρεις,και να σταματησεις να προβληματιζεσαι.
Η να φτιαξεις ενα δικο σου "no kagouries" φορουμ, η ενα φορουμ με δικους σου κανονες οπου θα ψαχνεις συγκεκριμενα ατομα οπως ειναι η μοδα τα τελευταια χρονια και να δεις πως θα παει (οχι καλα) .



Φιλικα.

fantacid
08/06/2009, 00:45
:a014:

gcrook
08/06/2009, 00:55
Πρεπει να συμπληρωσω κατι...

Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι καποιοι ανθρωποι στεκονται σε αμφιλεγομενης σημασιας κειμενα και παροτρυνσεις που κατα καιρους γραφονται στα φορουμ, και βγαζουν τοσο γενικα και απαξιωτικα συμπερασματα.Ειλικρινα ο μοτοσυκλετισμος σηκωνει κατηγοριοποιηση;

Στην τελικη ειμαστε ολοι μας σε θεση να καταλαβουμε μεσα απο τον γραπτο λογο της σπουδαιοτητα η την εγκυροτητα καποιας δηλωσης;
Και ακομα και ετσι, εχει σημασια;Τοσα πραγματα ειπωνονται εδω μεσα,η διαδικτυακη επικοινωνια στον χωρο της μοτοσυκλετας εχει κατορθωσει παρα πολλα μεσα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα,ανθρωποι εχουν αλλαξει σκεφτονται διαφορετικα,προσεχουν,μαθαινουν,ενημερωνονται κανουν παρεες,αλλαζουν σαν καταναλωτες,μαθαινουν να αγοραζουν με πιο σωστα κριτηρια,συμμετεχουν σε τρακντει,πηγαινουν σε σχολεια οδηγησης,αλληλοβοηθιουνται,μεταδιδουν γνωση ο ενας στον αλλο,συζητανε,κανουν ταξνιδια εκτος,ερωτευονται την μοτοσυκλετα και σταματουν να την βλεπουν σαν συμβολο στατους η δεν ξερω τι αλλο αλλα σαν μεσο αναζητησης και αλλα τοσα παραδειγματα που εχω δει και εχω ζησει τοσα χρονια εδω μεσα.

Οχι το προβλημα της μοτοσυκλετας δεν ειναι οι καγκουροβολτες και οι δημοσιες παροτρυνσεις για πηγαιμο διχως αυριο.Το προβλημα ειναι οτι θα υπαρχουν ανθρωποι που συμμετεχουν σε αυτες για τους λαθος λογους και παντα στην στραβη θα ριχουν το φταιξιμο σε οτιδηποτε αλλο παρα στους εαυτους τους.

macrozan
08/06/2009, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
.... Οχι το προβλημα της μοτοσυκλετας δεν ειναι οι καγκουροβολτες και οι δημοσιες παροτρυνσεις για πηγαιμο διχως αυριο.Το προβλημα ειναι οτι θα υπαρχουν ανθρωποι που συμμετεχουν σε αυτες για τους λαθος λογους και παντα στην στραβη θα ριχουν το φταιξιμο σε οτιδηποτε αλλο παρα στους εαυτους τους.

Μάλιστα.

Και ποιοί είναι κατά την γνώμη σου 'οι σωστοί' λόγοι συμμετοχής σε αυτές ; (καγκουροβόλτες)

catmaster
08/06/2009, 01:49
Εγώ παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της συζήτησης και το που αποσκοπεί ... θα βγει κάποιος από εδώ μέσα σαν από μηχανής θεός να μας γλιτώσει από τα κακώς κείμενα;;


αυτή η συζήτηση θα φτιάξει τους δρόμους ;;
τις σημάνσεις ;;
τις διασταυρώσεις ;;
τους άσχετους οδηγούς ;;

η αυτομάτως ο κάγκουρας θα συνετιστεί διαβάζοντάς μας και θα κλείσει το γκάζι ;;

Θα μπανάρουμε από το φόρουμ όσους υποψιαζόμαστε ότι πάνε τάπα σε λάθος σημεία ;;

έχουν ξαναγίνει τέτοιες συζητήσεις και στο παρελθόν αλλά ποτέ δεν βγήκε κάτι που να θεωρώ προσωπικά ότι είναι αποτέλεσμα φαιάς ουσίας, τσακωμοί και αποφθέγματα μόνο ...

Προσωπικά πιστεύω ότι αρκετά δυσάρεστα διαβάσαμε αυτές τις ημέρες με αποκορύφωμα το σημερινό που ένα παλικάρι 28 χρονών πήγε τσάμπα ,και ο καθένας μας κρίνει καταπώς ορίζει ...

macrozan
08/06/2009, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν βρισκεις καποιου ειδους ομοιογενεια σε μια ιντερνετικη κοινοτητα 30.000 μελων τοτε μαλλον πρεπει να αναθεωρησεις καποια πραγματα.
Το φορουμ αυτο δεν εχει ταυτοτητα,κυριως λογω της ποικιλομορφιας του.
Αυτος που μπαινει και γραφει μονο (η κυριως) στην ταδε κατηγορια μοντελων,αυτος που μπαινει μονο στις γενικες η στις διαμαχες η στις βολτες,βλεπει ενα εντελως διαφορετικο μοτοτζιαρ απο εμενα η απο εσενα,η τον οποιονδηποτε.
Αν καποιος θελει να παει καγκουροβολτα ανοιχτα και το κανει μεσα απο αυτο εδω το φορουμ,ουτε εμενα χαρακτηριζει ουτε το φορουμ αυτο.


Στην τελικη δεν ξερω ποια απο αυτα το φορουμ που λες προωθουν καγκουριες,αλλα ενα φορουμ που προωθει μια γραμμη συνηθως εχει πολυ λιγα μελη,και ουτως η αλλως αλλο το τι γραφεται και αλλο το τι γινεται.Το αν καποιοι θελουν να πηγαινουν η να νομιζουν οτι πηγαινουν ταπα (διοτι συνηθως συμβαινει ΚΑΙ αυτο) παντα γινοταν και παντα θα γινεται.Το αν θα κανονιστει μεσα απο ενα πληκτρολογιο η μια καφετερια δεν εχει καμια σημασια πλεον.

Και στην τελικη τοσα χρονια μοτοσυκλετιστης εισαι ρπμ.Ολα αγγελικα και ομορφα ηταν/ειναι στον χωρο της μοτοσυκλετας;
Τι σημασια εχει αν η ηλεκτρονικη επικοινωνια εχει φερει καποια αμεσοτητα και βλεπουμε πλεον φορα παρτιδα τα καλα και τα κακα της μοτοσυκλετας;
Αν πολυ απλα σε ενοχλει το μεσο, (γιατι μαλλον αυτο ειναι το προβλημα σου) τοτε μπορεις να ξελογκαρεις,και να σταματησεις να προβληματιζεσαι.
Η να φτιαξεις ενα δικο σου "no kagouries" φορουμ, η ενα φορουμ με δικους σου κανονες οπου θα ψαχνεις συγκεκριμενα ατομα οπως ειναι η μοδα τα τελευταια χρονια και να δεις πως θα παει (οχι καλα) .



Φιλικα.

Ευχαριστώ γιά τις συμβουλές.
Λάβε όμως υπόψη, σε παρακαλώ, ότι το θέμα που άνοιξα είναι τα καγκουροατυχήματα. Όχι ο μακροζάν.

Σ'ευχαριστώ.

Φιλικότατα. :wave2:

macrozan
08/06/2009, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εγώ παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της συζήτησης και το που αποσκοπεί ... θα βγει κάποιος από εδώ μέσα σαν από μηχανής θεός να μας γλιτώσει από τα κακώς κείμενα η αυτομάτως ο κάγκουρας θα συνετιστεί διαβάζοντάς μας και θα κλείσει το γκάζι ;;

Θα μπανάρουμε από το φόρουμ όσους υποψιαζόμαστε ότι πάνε τάπα σε λάθος σημεία ;;

έχουν ξαναγίνει τέτοιες συζητήσεις και στο παρελθόν αλλά ποτέ δεν βγήκε κάτι που να θεωρώ προσωπικά ότι είναι αποτέλεσμα φαιάς ουσίας, τσακωμοί και αποφθέγματα μόνο ...

Προσωπικά πιστεύω ότι αρκετά δυσάρεστα διαβάσαμε αυτές τις ημέρες με αποκορύφωμα το σημερινό , ο καθένας ας κρίνει καταπώς ορίζει ...

Μα ακριβώς επειδή γίνονται πολλά, κι η σεζόν μόλις άρχισε, πρέπει νομίζω να ριχθεί βάρος στην αποφυγή τους ή έστω τη ΜΕΙΩΣΗ τους.

Έστω κι ΕΝΑΣ να γλυτώσει το κέρδος είναι μεγάλο .

Δεν είμαι ειδικός. Την γνώμη μου λέω.

catmaster
08/06/2009, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Μα ακριβώς επειδή γίνονται πολλά, κι η σεζόν μόλις άρχισε, πρέπει νομίζω να ριχθεί βάρος στην αποφυγή τους ή έστω τη ΜΕΙΩΣΗ τους.

Έστω κι ΕΝΑΣ να γλυτώσει το κέρδος είναι μεγάλο .

Δεν είμαι ειδικός. Την γνώμη μου λέω.


η απάντηση για την μείωση Γιώργο είναι μία ...

... και φυσικά δεν μιλάω μόνο για τα δίτροχα-τετράτροχα αλλά για πολλά άλλα κομμάτια που πονάνε ...



μυαλό και "παιδεία" θέλει ...τίποτα άλλο...

(και επειδή πολλές φορές το μυαλό απουσιάζει και η παιδεία έχει πετάξει για άλλα μέρη εξωτικά πρέπει ο καθένας μας να σκέφτεται και να έχει τα μάτια του χίλια ... )

αυτά είχα να πω σεμνά και ταπεινά και δεν ξαναμιλάω ... είναι δύσκολη η βραδιά απόψε ..

macrozan
08/06/2009, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
η απάντηση για την μείωση Γιώργο είναι μία ...

... και φυσικά δεν μιλάω μόνο για τα δίτροχα-τετράτροχα αλλά για πολλά άλλα κομμάτια που πονάνε ...



μυαλό και "παιδεία" θέλει ...τίποτα άλλο...

(και επειδή πολλές φορές το μυαλό απουσιάζει και η παιδεία έχει πετάξει για άλλα μέρη εξωτικά πρέπει ο καθένας μας να σκέφτεται και να έχει τα μάτια του χίλια ... )

αυτά είχα να πω σεμνά και ταπεινά και δεν ξαναμιλάω ... είναι δύσκολη η βραδιά απόψε ..


:a19:

hidefnick
08/06/2009, 10:54
Αλλος ένας έφυγε. Και άλλοι πολλοί θα χαιρετησουν.

Ποιά παιδεία ρε. Όταν καβαλάμε τα τούμπανα και πάμε χωρίς αύριο, δεν είναι θέμα παιδίας. Είναι θέμα αυτοσυγκάτησης, είναι θέμα αυτοελέγχου, είναι θέμα αυτοεπιβαιβέωσης, είναι είναι είναι...

Ο μικρός πήρε το BMW και πήγε σκ με την παρέα Ελαφόνησσο. Ο θείος με παίρνει τώρα και μου λέει "τα έσκισε τα λάστιχα, γιατί το κάνει?. Δεν καταλαβαίνει ότι μια στραβή και τέλος? Και έχει και την άλλη πίσω" Ο μικρός είναι 28.

Τι να καταλάβει ρε θείο μια γενιά που τα έκανε όλα νωρίς, και ψάχνεται στις άκρες μπας και βρεί λίγη "διασκέδαση" Μια γενιά που έχει επιλέξει να ζει στο αδιέξοξοδο (και δεν φταίνε οι μεγαλύτεροι για αυτό, ότι και να μου λέτε) και να μην ψάχνεται για το τι φταίει. Μια γενιά που θεωρει ότι όλα αφορούν τους άλλους.

Βγαίνεις βράδυ και έχεις 2-3 πιτσιρίκες αυτοκόλητο. "Να φύγουμε μαζί?" Να αυτοεπιβαιβεωθούν. Οτι κάτσει. Πας συναυλία ή club και στην πέφτουν, στον άγνωστο, "έχεις καμιά καραμέλλα? καμια σοκολατίτσα?" Χύμα τελείως, και η μούρη μου μάλλον προς μπατσόφατσα φέρνει. Δεν έχει σημασία που ποιός πως και τι. Οτι νάναι μπας και ξεκολήσει το μυαλό λίγο.

Και γιατί αντιδράτε μερικοί στο πόστ του macrozan? Δεν τα βλέπεται κάθε μέρα? Χτες είδα 3 στούκια με αυτοκίνητο και 2 με μηχανή στην διαδρομή Κηφισιά-Νέα Μάκρη. Τα 2 με μάλλον πολύ σοβαρούς τραυματισμούς. Και όλοι cool. Μιά ταινία είναι και θα τελειώσει.... Και οι ηλικίες πάντα ίδιες 23-30.

Φαίνεται πάντως ότι μερικοί δεν συντονίζουν με τίποτα. Πριν λίγο διάβασα αυτό που πάντα μου ανάβει λαμπάκια "έφυγε κάνοντας αυτο που του άρεσε" Τι λέτε ρε ? ΕΦΥΓΕ. Αυτό μετράει. Οταν δείτε κανέναν κολητό σας σε κομμάτια στο θάλαμο του ΚΑΤ, γιατί κάποιος πρέπει να κάνει αναγνώριση και η σύζυγος και ή μάνα έχουν καταρεύσει απέξω μαζί με τον μπάτσο που τον μάζεψε, ελάτε να μου τα πείτε αυτα.

Το παραμύθι του "ατίθασου καβαλάρη" έχει ψοφίσει μαζί με αυτό της κοκινόσκουφίτσας. Σίγουρα είναι επικύνδυνο να οδηγείς μοτο και μάλιστα στην Ελλάδα, αλλά πιό επικύνδυνο είναι μέσω αυτού να προσπαθείς να καλυψεις τα κενά σου. Αν το κάνεις για αυτό ρίχτο στο βελόνι, και άσε εμάς τους υπόλοιπους στην ησυχία μας. Να χαιρόμαστε αυτό που πραγματικά αγαπάμε.

Πιά πάω κότα. Το κοντέρ πια δείχνει πάνω από 140 μόνο σε απόλυτα ελεγχόμενες καταστάσεις, και μέσα στην πόλη σπάνια πάνω απο 80. Γέρασα (λέμε τώρα)? Δεν πειράζει. Τουλάχιστον πρόλαβα. Εχω περίπου 120-130 χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ τραυματισμό, και κάτι λίγα χαζοπεσίματα. Μου έκατσε? Μπορεί. Είμαι ο Ρόσσι? ΟΧΙ. Απλώς δεν το κυνήγησα όπως το κυνηγάνε κάποιοι.

byron
08/06/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Και γιατί αντιδράτε μερικοί στο πόστ του macrozan? Δεν τα βλέπεται κάθε μέρα?

Γιατί το ποστ έγινε μόνο για την δημιουργία εντυπώσεων. Εχει αυξηθεί η θνησιμότητα συναδέλφων απ΄τα καγκουροφόρουμ.....
Μάλιστα....και εκεί γιατί δεν γίνεται η συζήτηση εκεί δλδ? το όποιο φόρουμ εκφράζει μια μερίδα μελών του. Και το φόρουμ να μην υπήρχε, η πολεμική βόλτα μπορεί να κανονιστεί με τηλέφωνο, με msn, facebook και 1002 τρόπους. Το μέσο επικοινωνίας μας χαλάει δηλαδή?

Η κουβέντα θα εξελιχθεί σε εμείς οι καλοί και οι άλλοι οι κακοί. Για την ανάγκη παιδείας. Για την ωριμότητα να χειριστεί κάποιος νέος ένα τούμπανο. Μπορούμε να δαιμονοποιήσουμε και τα SS άμα γουστάρετε....και την αναγκαιότητα υπάρξης τους. Στην κλίμακα ευθυνών πρώτα έρχεται ο κακός μας εαυτός ή του μαλάκα από απέναντι, μετά του υπερτούμπανου που από φανάρι σε φανάρι βγάζει 150χλμ και τελευταία τα φόρουμ. Η προσπάθεια των πιτσιρικάδων να ενταχθούν στη παρέα, να γίνουν ισότιμα μέλη και να νοιώσουν ότι ανήκουν σε μια κλειστή παρέα συμβαίνει από καταβολής κόσμου. Ξαφνικά βρήκαμε ότι υπεύθυνα είναι τα φόρουμ που λειτουργούν 3-4 χρόνια?

Marcozan αφού η κουβέντα δεν αφορά το μοτο ούτε φαντάζομαι τον χαμό του Locksmith, ποιός ο σκοπός της κουβέντας που ξεκίνησες? Τα είπες στο άλλο θέμα με τον χαμό του Νίκου, στα έχωσαν αυτοί που κατηγόρησες και τελείωσε.
Εδώ τι ακριβώς θα ξανασυζητηθεί? Ποιοί φταίνε για τον χαμό των 28χρονων συναδέλφων? Είμαι περίεργος να ΄διαβάσω που θα πάει η κουβέντα....

macrozan
08/06/2009, 11:35
Marcozan αφού η κουβέντα δεν αφορά το μοτο ούτε φαντάζομαι τον χαμό του Locksmith, ποιός ο σκοπός της κουβέντας που ξεκίνησες?

Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.

VANDA
08/06/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.



Τα φόρουμ δεν είναι σχολεία με δασκάλους τους μοντς. Δεν είναι ούτε μυστικές αδελφότητες, όπου μυήθηκες και παίζει να σε σκοτώσουν αν δεν ακολουθήσεις το καταστατικό. Σκέψου τα ολιγομελή σαν παρέες που βρέθηκαν ψιλοτυχαία για καφεδάκι (ο φίλος του φίλου του γνωστού του φίλου μου κλπ) και αυτά κάποιων χιλιάδων μελών σαν μικρές κοινωνίες με κάθε καρυδιάς καρύδι μέσα. Βρέθηκες εκεί; Κάνε τις επιλογές σου.

Οι "αξίες" διέπουν τον καθένα μας, όχι το φόρουμ. Το τι θα κυριαρχήσει φαινομενικά σαν "το πρέπον" και για πόσο, είναι απρόβλεπτο.
Πόσο θα γράψεις εσύ με αυτό το μυαλό που κουβαλάς, πώς θα το γράψεις, πώς θα σου απαντήσει ο τάδε ή ο δείνα, ποιος από εσάς θα κερδίσει τον σεβασμό και την εκτίμηση κάποιου που μόλις μπήκε στο φόρουμ και διαβάζει... Ποιον θα απορρίψει σαν "μυαλό" και πώς; Θα βγει από το φόρουμ; Θα πει την άποψή του και θα φύγει; Θα μείνει και θα παλέψει να πάρει κι άλλους μαζί του;

Τι να λέμε.. όλα είναι πολύ ρευστά. Μπορεί να σώσεις κάποιον με μια απλή κουβέντα που θα τον κερδίσει χωρίς καν να το ξέρεις και μπορεί να σκοτωθεί κάποιος τυχαία ακόμα και σε μια χαλαρή βολτούλα που έτυχε να ποστάρεις.
Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλα φόρουμ, αλλά το ότι το μοτό -για παράδειγμα- κατέληξε να κάνει "in" τον εξοπλισμό σε τόσο κόσμο είναι μια ευτυχής συγκυρία, για την οποία χαίρομαι βέβαια, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να μην είναι έτσι. Έτυχε να έχει μπόλικα μέλη που έπαθαν κι έμαθαν, ή είδαν και έμαθαν, ή απλά έτσι σκέφτονται ή κατέληξαν να σκέφτονται έτσι και ταυτόχρονα γράφουν κιόλας, δεν είναι απλοί αναγνώστες. Κάποιους θα πάρουν μαζί, και κάποιους θα εκνευρίσουν με το "comme il faut" στιλάκι τους και για αντίδραση θα βάλουν τη σαγιονάρα...


Μην ψάχνεις συνταγές επιτυχίας. Παντού υπάρχουν τα πάντα και όλα είναι θέμα επιλογών. Αυτά μέχρι εκεί που κινείς εσύ τα νήματα. Μέχρι αυτό το σημείο μπορείς να γίνεις το "υπόδειγμα μοτοσικλετιστή", όπως το έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Μετά έρχεται εκείνος ο γ@μημένος παράγοντας "τύχη"...

Road67
08/06/2009, 13:11
Δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης του θέματος. Μου είναι αφόρητο να ξέρω πως ένα παλικάρι 28 χρονών κι ένα κοριτσάκι 22 χρονών έρμαια και οι δύο άλλων βρίσκονται στα νεκροκρέββατα τους. Είμαι γ@μησε τα από χθες που είδα για το Locksmith. Να το κρύψω; Να μην το γράψω; Δεν πουλάω μούρη. Το μοιράζομαι μαζί σας όπως έχω μοιραστεί και γέλια και χαρές και χαζοφατσούλες και τσαμπουκαλέματα κι ό,τι να 'ναι. Μα περισσότερο απ' όλα όπως μοιράζομαι την αγάπη μου για όσα προσφέρει το δίτροχο.
Εγώ αυτό το μοτο.γρ γνωρίζω που συναντώ διαδικτυακά ανθρώπους που μιλάμε για τη μηχανή και για το τι μας προσφέρει, αλλά όχι μόνο γι' αυτά αλλά και για άλλα πολλά άσχετα με τις μοτοσυκλέτες. Ήταν το φόρουμ μια πηγή κοινωνικότητας όπως άλλωστε είναι συνήθως τα μοτο-φόρουμς. Συνάντησα ανθρώπους, ήπιαμε καφέ, γελάσαμε, βολτάραμε. Αυτό σπανιώς θα το βρει κανείς σε φόρουμ γενικού περιεχομένου που μπαίνει ο άλλος να πει το μακρύ του και το κοντό του να περάσει η ώρα στο γραφείο.
Εδώ όπως και σε άλλα ''εδώ'' μιλάμε για τις μηχανές που μας κάνουν (μπορεί να είμαι βλάκας και να το εκλαμβάνω έτσι) να ζούμε διαφορετικά. Όσοι με γνωρίζουν από αυτό το φόρουμ και από άλλα ξέρουν πως δεν είμαι εποχιακός. Είμαι πάντα πάνω σε μια μηχανή ή σ' ένα σκούτερ φουλ εξοπλισμένος χειμώνα και καλοκαίρι, προσμένοντας τη στιγμή που θα ξεκινήσω για τη δουλειά, ή θα φύγω απ' τη δουλειά, ή θα πάω να πάρω καπνό, ή θα πάω μια βόλτα για να την καβαλήσω και να νιώσω όπως μόνο εκείνη με κάνει να νιώθω.
Είπαμε μπορεί να είμαι ηλίθιος και να μην βλέπω τις προτροπές για καγκουριές ή όταν τις βλέπω να ενίσταμαι επιτόπου κι αδιακρίτως αλλά εγώ στα μοτο-φόρουμς δε συναντώ τέτοιες καταστάσεις. Μάλλον περιθωριοποίηση εκείνων που τις προκαλούν συναντώ. Κάποιοι είναι έτσι. Μεγάλοι, μικροί δεν έχει σημασία. Εμένα δε θα με πάρουν μαζί τους κι όσο περνάει απ' το πληκτρολόγιο και τη φωνή μου θα προσπαθώ όπως και προσπαθώ να μιλάω σα γραφικός μ@λάκας μες στο κατακαλόκαιρο για μπότες και μπουφάν και για δρόμους που δεν είναι πίστες και που ανήκουν σε όλους.
Και για εμάς, τους όποιους εμάς που έχουν υπογράψει συμφωνητικό πως τη στιγμή που σηκώνουμε το πόδι για να περάσει απ' την άλλη πλευρά και ν' αγκαλιάσει τη σέλα, ρισκάρουμε. Αλλά αυτό μετράει. Οι όροι στο συμφωνητικό λένε πως ρισκάρω για τους κωλόδρομους και για τους άλλους οδηγούς. Πουθενά δε λέει πως εγώ, εσύ, ο μεγαλύτερος, ο μικρότερος, ο συνεπιβάτης πρέπει να ριψοκινδυνέψουμε κι απ' τη δική μας αβλεψιά.

Φιλικά κι όσο γίνεται ταπεινά..

the who
08/06/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.



Τα φορουμ τα κανουν οι συμμετεχοντες οι οποιοι ειναι ανθρωπινα οντα που εχουν μεγαλωσει σε οικογενειες.Οι τελευταιες ειναι αυτες που εφοδιαζουν τους ανθρωπους με αξιες κι οχι τα φορουμ.

devil's animal
08/06/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.



γιατι να μην μεινουμε στο απλο:

οποιος θελει να παει γρηγορα μαζι με αλλους μπορει να το προσπαθησει και να αποδεχθει τις οποιες συνεπειες.

και φυσικα δεν σημαινει παντα οτι το "γρηγορο" θα οδηγησει σε θανατο.


δεν πρεπει να μπαινουν οι "αξιες" των μοτο φορουμ στο στοχαστρο.
ο καθενας ειναι μεγαλος και κρινει αν πρεπει να παει σε μια βολτα ή οταν βρεθει εκει, ποσο να πιεσει και ποσο οχι.

δεν υπαρχει καν συστημα νομιζω, που να υποστηριζει οτι "Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ".

οδηγουμε μεσα τα οποια ειναι γρηγορα.πολυ γρηγορα. καποιοι εχουμε και αυτο το παθος περα απο ολα τ'αλλα.την ταχυτητα. ειναι αυτονοητο οτι θα γινουν πλακες τυπου "εισαι κουλος" "ποσο εγραψες Μεγαρα μωρη κουλαντζα?", "σε ποσο χρονο ανεβαινεις Αλεξιου μωρη κουλομαρια?" και αλλα τετοια...

αυτο δεν σημαινει οτι ωθει καποιος καποιον αλλον στην υπερβαση των οριων του και συναμμα στον θανατο.

ισα ισα που οταν βλεπουμε καποιον πιτσιρικα να ρωταει για 1000αρια και ss,του λεμε να κρατηεθι για λιγο μακρυα και να αποκτησει εμπειρια με κατι αλλο, γιατι το γκαζι ειναι γλυκο και αυτο το ξερουμε ολοι ανεξαιρετως.

αυτο με το φορυμς ειναι ατοπο.
αν βρεθω στο δρομο με καποιους πιο γρηγογορυς και δεν εχω το μυαλο να βαλω φρενο, αν δεν πεσω εκει, το πιθανοτερο ειναι να πεσω ,ετα απο μια εβδομαδα,ενα μηνα,ενα χρονο.

ολα ξεκινουν και σταματουν στο μυαλο.
και για τον εξοπλισμο και για την ταχυτητα και για τις καγκουριες.

ξερεις πως ειναι ο δρομος, ξερεις ποσο γρηγορο εργαλειο εχεις, ξερεις τι μπορεις να παθεις, ξερεις οτι υπαρχουν πιο γρηγοροι, ξερεις, ξερεις, ξερεις...

αφου ξερεις, η ευθυνη ειναι δικια σου και μονο δικια σου.

hidefnick
08/06/2009, 14:05
Ρε σεις, να κάνω μια ερώτηση? ΑΝ ανοίξουμε φόρα και εκθιάζουμε την "χαρά" της πρέζας θα μας το κλείσουν?

@Βύρωνα: Αν έχεις ένα ανοιχτό φόρα και διαβάζουν πιτσιρίκια για ξυσίματα, τούμπανα, μπράλους και παλικάρια που έφυγαν "ένδοξα" κάνοντας αυτό που αγαπούσαν, δεν βάζεις σε περίεργα μονοπάτια παιδικά μυαλά? Και ειδικά σε εποχές που, όπως και εσύ λες, όλοι ψάχνονται να χωθούν σε κάποια αγέλη? Αν θέλουν κάποιοι υπάρχει msn κινητό και όλα όσα ανέφερες.

Ρε σεις δεν διαφωνεί κανείς με όλα όσα γράφετε, αλλά τελικά, και από την στιγμή που κανονίζονται πολεμικές βόλτες, μήπως θα έπρεπε να αρχίσει να πέφτει καμιά καταγγελία ή έστω κανένα επίσημο τράβηγμα αυτιού για αρχή? Και μην αρχίσετε για λογοκρισίες. Κανονίζουν να παρανομίσουν, βάζοντας σε κίνδυνο τις ζωές όλων μας, και συμπαρασύρουν αβγαλτα και άψητα παιδάκια. Και δεν είναι εικασίες και σπέκουλα. Νομίζω τα έχουμε δει όλοι.

@srx: Παιδιά έχουμε, φίλους έχουν. Κρίνεις ότι πολλοί από τους γονείς αυτών των παιδιών τους έχουν δώσει πραγματικές αξίες? Γιατί τελικά εγώ (προσωπική άποψη) το αντίθετο βλέπω.

SVX
08/06/2009, 14:16
φιλε Macrozan σε σεβομαι και μπορω να πω οτι με το δικιο σου εκφραζεις οτι εκφραζεις....


αλλα ....


1ον. το Forum ειναι οτι και το διαδικτυο....το δουλευεις οπως θελεις ... για καλο ή για κακο....

2ον. αν ΔΕΝ ηταν το Forum ...ατομα οπως εγω θα ηταν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ καγκουρω...ατομα που δεν ασχολουνται με "ψιλοπραγματα" οπως προστασια γονατου, αστραγαλου...και αλλα ....πριν ενημερωθω απο εμπειριες μελων φορουσα τα μποτακια περισσοτερο για την βροχη παρα για την προστασια.... ΤΩΡΑ καθε φορα που δενω τα κορδονια φερνω στο μυαλο μου αυτες τις στραβες......

ημουν ατομο που αν ερχοσουν και μου ελεγες οτι αγορασες ΕΝΑ Τζακετ για ΧΕΙΜΩΝΑ και ΕΝΑ για ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ θα σου λεγα οτι εισαι χαζος/ψωνιο και ξοδευεις τα λεφτα σου....


3ον... ειναι τοσοι πολλοι που πρεπει να θυμομαστε ....που δεν παει αλλο ....ΘΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ....αλλα, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους θυμομαστε

τοσες σπονδες... για ποιον απ'ολους ....?


δεν υπαρχει δικιο και αδικο....να χετε τα ματια σας 14 γιατι ο "ασταθμητος παραγοντας" μας κυνηγαει με μανια ...και δεν βοηθαει να συγχωρεσει ΚΑΜΙΑ απροσεξια....

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ...Παντα ΕΝΩΜΕΝΟΙ ....ΟΛΟΙ.....

θα επρεπε να δικαζουμε τον εκ' προμελετης εγκληματια τωρα ..... :sick:


Υ.Γ. απειχα 4-5 χρονια απο τον κοσμο των δικυκλων... απεκτησα την πρωτη μου μηχανη στα 16,5 ......εκανα το παν για να ξαναγινω "μηχανοβιος" ..... δεν το μετανιωνω ... απλα καταλαβαινω πραγματα που φαινονταν απλα και δεν ειναι.....

Tpap
08/06/2009, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τα φορουμ τα κανουν οι συμμετεχοντες οι οποιοι ειναι ανθρωπινα οντα που εχουν μεγαλωσει σε οικογενειες.Οι τελευταιες ειναι αυτες που εφοδιαζουν τους ανθρωπους με αξιες κι οχι τα φορουμ.

:a18: :a10:


.+_

mivvo
08/06/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Αλλος ένας έφυγε. Και άλλοι πολλοί θα χαιρετησουν.

Ποιά παιδία ρε. Όταν καβαλάμε τα τούμπανα και πάμε χωρίς αύριο, δεν είναι θέμα παιδίας. Είναι θέμα αυτοσυγκάτησης, είναι θέμα αυτοελέγχου, είναι θέμα αυτοεπιβαιβέωσης, είναι είναι είναι...

Πιά πάω κότα. Το κοντέρ πια δείχνει πάνω από 140 μόνο σε απόλυτα ελεγχόμενες καταστάσεις, και μέσα στην πόλυ σπάνια πάνω απο 80. Γέρασα (λέμε τώρα)? Δεν πειράζει. Τουλάχιστον πρόλαβα. Εχω περίπου 120-130 χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ τραυματισμό, και κάτι λίγα χαζοπεσίματα. Μου έκατσε? Μπορεί. Είμαι ο Ρόσσι? ΟΧΙ. Απλώς δεν το κυνήγησα όπως το κυνηγάνε κάποιοι.


Συμφωνω με τα παραπανω. :beer:

Anritsu
08/06/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.

Από τη στιγμη που οι μοτοσυκλέτες απευθύνονται σε ενήλικα άτομα , κανένα φορουμ και κανένα κλαμπ δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνο για καμιά νοοτροπία και ακόμα περισσότερο στο ελάχιστο για την απώλεια κάποιου αναβάτη . Ολοι μας " φαντάζομαι " ξέρουμε καλά πως απο την στιγμή που κουμπώσουμε την 1η και αφήσουμε το συμπλέκτη ο χρόνος μέχρι το "μπαμ" μετράει αντίστροφά και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε οσο το δυνατόν καλύτερα εξοπλισμένοι οταν αυτό έρθει . Και συνήθως ούτε και αυτο είναι αρκετό . Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας καλά πως δεν θα διαβάζουμε πάντα για ατυχήματα και ατυχίες άλλων , γρήγορα θα έρθει και η σειρά μας Κάποιοι θα τη βγάλουν καθαρή , κάποιοι δυστυχώς όχι .....

byron
08/06/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Ρε σεις, να κάνω μια ερώτηση? ΑΝ ανοίξουμε φόρα και εκθιάζουμε την "χαρά" της πρέζας θα μας το κλείσουν?

@Βύρωνα: Αν έχεις ένα ανοιχτό φόρα και διαβάζουν πιτσιρίκια για ξυσίματα, τούμπανα, μπράλους και παλικάρια που έφυγαν "ένδοξα" κάνοντας αυτό που αγαπούσαν, δεν βάζεις σε περίεργα μονοπάτια παιδικά μυαλά? Και ειδικά σε εποχές που, όπως και εσύ λες, όλοι ψάχνονται να χωθούν σε κάποια αγέλη? Αν θέλουν κάποιοι υπάρχει msn κινητό και όλα όσα ανέφερες.

Ρε σεις δεν διαφωνεί κανείς με όλα όσα γράφετε, αλλά τελικά, και από την στιγμή που κανονίζονται πολεμικές βόλτες, μήπως θα έπρεπε να αρχίσει να πέφτει καμιά καταγγελία ή έστω κανένα επίσημο τράβηγμα αυτιού για αρχή? Και μην αρχίσετε για λογοκρισίες. Κανονίζουν να παρανομίσουν, βάζοντας σε κίνδυνο τις ζωές όλων μας, και συμπαρασύρουν αβγαλτα και άψητα παιδάκια. Και δεν είναι εικασίες και σπέκουλα. Νομίζω τα έχουμε δει όλοι.


Πιθανότατα θα στο κλείσουν γιατι η πρέζα είναι παράνομη. Η μοτοσυκλετα και η οδήγηση δεν είναι (απ΄όσο γνωρίζω τουλάχιστον). Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί να γίνει μια μοτοσυκλετα παράνομη, μπορεί να γίνει και το αυτoκίνητο και το φουσκωτό και ο καθένας μας που θα βγεί στο δρόμο με ένα κουζινομάχαιρο εφόσον χρησιμοποιούμε κάτι με λάθος τρόπο.

Καταρχήν μην πετάμε με ελαφρά τη καρδία τσιτάτα του στυλ "παιδικά μυαλά σε περίεργα μονοπάτια". Όσοι οδηγουν μοτοσυκλετες είναι ενηλικες και αν μη τι άλλο πρέπει να έχουν την δυνατότητα να επιλέγουν μεταξύ του "καλού" και του "κακού".
Όπως ξέρει ότι δεν μπορεί να μιμηθεί τον Rossi μετά τον αγώνα που έξυσε αυτιά και έκανε όρθιος καντιλάτη σούζα, με τον ίδιο τρόπο θα πρέπει να ξέρει ποιές είναι οι δυνατότητες του όταν θα βγεί μια βόλτα με τους φίλους του. Διαφορετικά να καταγγείλουμε τον ΣΚΑΙ ότι με την προβολή των αγώνων, συμπαρασύρει άβγαλτα και άψητα παιδια στον θάνατο.

Δεν έχω καμμιά διάθεση να υπερασπιστώ την ύπαρξη τέτοιων χώρων, αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτές οι γενικότητες του στυλ "Σύστημα Αξιών που διέπουν τα φόρα" δεν προσφέρουν τίποτα εκτός από φτωχό εντυπωσιασμό. Υπάρχουν περιοδικά που μοιράζουν αυτοκόλλητα "Street racing is not crime" και υπάρχουν φόρα που σε προσκαλούν να μοιραστείς μαζί τους τηνεμπειρία να σπάσεις το κεφάλι ένός μετανάστη.
Εχεις αντιδράσει εσύ ή όποιος προτείνει να αναλάβουμε δράση, σε αυτές τις αθλιότητες?
Ελεύθερη βούληση έχουμε να συμμετάσχουμε όπου μας ταιριάζει.
Αν κάποιος πιστεύει ότι είμαστε ίδιοι επειδή οδηγούμε το ίδιο μεταφορικό μέσο είναι βαθιά νυχτωμένος. Όπως δεν έχω καμμιά σχέση με τους καραγκιόζηδες που κάνουν ξεκράνωτοι κόντρες σε κάθε ετήσια διοργάνωση της ΜΟΤΟΕ, έτσι κι αυτοί δεν θέλουν να έχουν καμμία σχεση με φλώρους που οδηγούν με δερμάτινα και κράνη. Τόσο απλά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.

macrozan σου δηλώνω εξαρχης ότι είμαι δύσπιστος σχετικά με τις προθέσεις σου στο θέμα που ανοιξες.
Και εγώ θέλω να μην πεθαίνουν παιδιά στην Αφρική, να υπάρχει ειρήνη στον κόσμο κλπ. Υπάρχει κάτι που προτείνεις για να αλλάξουν αυτά τα φόρουμ το σύστημα αξιών τους πχ, ή απλά θέλεις να προκαλέσεις έναν ανοιχτό διάλογο. ?

gcrook
08/06/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
Ο σκοπός τής κουβέντας είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΟΥΜ.

ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Μ@ΛΑΚΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΖΩΕΣ.

Τόσο απλά.

Αν αλλαξουν οι ανθρωποι,οι μοτοσυκλετιστες, θα αλλαξουν και τα φορα.
Τα φορα ειναι απλα μια μικρογραφια της κοινωνιας και τιποτα αλλο.Διαλεγεις παιρνεις τελος.

Κοσμος θα συνεχισει να κανει γρηγορες η αργες βολτες,ανθρωποι ασχετοι και σχετικοι θα συνεχισουν να παρασυρονται να παρασερνουν και να τσακιζονται,ειτε απο λαθος, ειτε απο "κακη στιγμη" ,ειτε απο υπερεκτιμιση,ειτε απο αγνοια,οπως γινονταν γινεται και θα γινεται απο τοτε που κατασκευαστηκε η μοτοσυκλετα,κα οποιοδηποτε ανθρωπινο κατασκευασμα που ξεπερναει τις ανθρωπινες αισθησεις,τελεια και παυλα.

Και κανενα φορουμ δεν ειναι ηταν και θα ειναι υπευθυνο γι΄αυτο.

Νομιζω οτι παιζεις το παιχνιδι των εντυπωσεων και επειδη σε εχω γνωρισει εστω και ελαχιστα δεν μπορω να το πιστεψω οτι το κανεις απο αφελεια.....:sad:

macrozan
08/06/2009, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


macrozan σου δηλώνω εξαρχης ότι είμαι δύσπιστος σχετικά με τις προθέσεις σου στο θέμα που ανοιξες.


Εκτιμώ την ευθύτητά σου. Θα περιοριστώ όμως, μιά που κάνουμε διάλογο, στο ΤΙ λές και όχι στο ΓΙΑΤΙ το λές. Οι ψυχολογικές διαπιστώσεις σε ηλεκτρονικό διάλογο μεταξύ 2 αγνώστων είναι πολλές φορές λανθασμένες. ):wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Νομιζω οτι παιζεις το παιχνιδι των εντυπωσεων και επειδη σε εχω γνωρισει εστω και ελαχιστα δεν μπορω να το πιστεψω οτι το κανεις απο αφελεια.....:sad:

Όπως γράφω και παραπάνω, η ψυχολογία ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αποτελεί μέρος των επιχειρημάτων μας.

Το τι πιστεύεις ή το τι δεν πιστεύεις γιά μένα, ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.

(Άσχετο, αλλά πότε με γνώρισες ; Δεν θυμάμαι. :beer: )

Σύντροφοι, ας περιοριστούμε σε ορθολογικά επιχειρήματα χωρίς προσωπικά σχόλια. Είναι 1000 φορές καλύτερα έτσι. :beer:

gcrook
08/06/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan




Όπως γράφω και παραπάνω, η ψυχολογία ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αποτελεί μέρος των επιχειρημάτων μας.

Το τι πιστεύεις ή το τι δεν πιστεύεις γιά μένα, ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.

(Άσχετο, αλλά πότε με γνώρισες ; Δεν θυμάμαι. :beer: )

Σύντροφοι, ας περιοριστούμε σε ορθολογικά επιχειρήματα χωρίς προσωπικά σχόλια. Είναι 1000 φορές καλύτερα έτσι. :beer:

Συμφωνοι αλλα το οτι το κανεις πολυ συγκεκριμενα quotes δεν βοηθαει και πολυ.
Νομιζω οτι εγραψα και εγω και ο byron και αρκετοι αλλοι καποια πραγματα που εμειναν...ασχολιαστα.

macrozan
08/06/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
φιλε Macrozan σε σεβομαι και μπορω να πω οτι με το δικιο σου εκφραζεις οτι εκφραζεις....


αλλα ....


1ον. το Forum ειναι οτι και το διαδικτυο....το δουλευεις οπως θελεις ... για καλο ή για κακο....

2ον. αν ΔΕΝ ηταν το Forum ...ατομα οπως εγω θα ηταν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ καγκουρω...ατομα που δεν ασχολουνται με "ψιλοπραγματα" οπως προστασια γονατου, αστραγαλου...και αλλα ....πριν ενημερωθω απο εμπειριες μελων φορουσα τα μποτακια περισσοτερο για την βροχη παρα για την προστασια.... ΤΩΡΑ καθε φορα που δενω τα κορδονια φερνω στο μυαλο μου αυτες τις στραβες......

ημουν ατομο που αν ερχοσουν και μου ελεγες οτι αγορασες ΕΝΑ Τζακετ για ΧΕΙΜΩΝΑ και ΕΝΑ για ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ θα σου λεγα οτι εισαι χαζος/ψωνιο και ξοδευεις τα λεφτα σου....


3ον... ειναι τοσοι πολλοι που πρεπει να θυμομαστε ....που δεν παει αλλο ....ΘΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ....αλλα, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τους θυμομαστε

τοσες σπονδες... για ποιον απ'ολους ....?


δεν υπαρχει δικιο και αδικο....να χετε τα ματια σας 14 γιατι ο "ασταθμητος παραγοντας" μας κυνηγαει με μανια ...και δεν βοηθαει να συγχωρεσει ΚΑΜΙΑ απροσεξια....

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ...Παντα ΕΝΩΜΕΝΟΙ ....ΟΛΟΙ.....

θα επρεπε να δικαζουμε τον εκ' προμελετης εγκληματια τωρα ..... :sick:


Υ.Γ. απειχα 4-5 χρονια απο τον κοσμο των δικυκλων... απεκτησα την πρωτη μου μηχανη στα 16,5 ......εκανα το παν για να ξαναγινω "μηχανοβιος" ..... δεν το μετανιωνω ... απλα καταλαβαινω πραγματα που φαινονταν απλα και δεν ειναι.....

:a19: στα επιχειρήματά σου, σ'ενα-δυό σημεία έχω μερικές ψιλοεπιφυλάξεις, αλλ'αν τύχει και βρεθούμε ... τα λέμε κι από κοντά


:beer:

macrozan
08/06/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συμφωνοι αλλα το οτι το κανεις πολυ συγκεκριμενα quotes δεν βοηθαει και πολυ.
Νομιζω οτι εγραψα και εγω και ο byron και αρκετοι αλλοι καποια πραγματα που εμειναν...ασχολιαστα.


εχεις δίκιο, απλά δεν τα ... προλαβαίνω όλα :beer:

αν είναι κάτι συγκεκριμένο πες μου, κι αν μπορώ, απαντάω. όπως έγραψα και νωρίτερα δε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό :nono: . Τον κοινό νού διαθέτω ενός πενηντάρη plus λάτρη τών μηχανών ....

macrozan
08/06/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τα φόρουμ δεν είναι σχολεία με δασκάλους τους μοντς. Δεν είναι ούτε μυστικές αδελφότητες, όπου μυήθηκες και παίζει να σε σκοτώσουν αν δεν ακολουθήσεις το καταστατικό. Σκέψου τα ολιγομελή σαν παρέες που βρέθηκαν ψιλοτυχαία για καφεδάκι (ο φίλος του φίλου του γνωστού του φίλου μου κλπ) και αυτά κάποιων χιλιάδων μελών σαν μικρές κοινωνίες με κάθε καρυδιάς καρύδι μέσα. Βρέθηκες εκεί; Κάνε τις επιλογές σου.

Οι "αξίες" διέπουν τον καθένα μας, όχι το φόρουμ. Το τι θα κυριαρχήσει φαινομενικά σαν "το πρέπον" και για πόσο, είναι απρόβλεπτο.
Πόσο θα γράψεις εσύ με αυτό το μυαλό που κουβαλάς, πώς θα το γράψεις, πώς θα σου απαντήσει ο τάδε ή ο δείνα, ποιος από εσάς θα κερδίσει τον σεβασμό και την εκτίμηση κάποιου που μόλις μπήκε στο φόρουμ και διαβάζει... Ποιον θα απορρίψει σαν "μυαλό" και πώς; Θα βγει από το φόρουμ; Θα πει την άποψή του και θα φύγει; Θα μείνει και θα παλέψει να πάρει κι άλλους μαζί του;

Τι να λέμε.. όλα είναι πολύ ρευστά. Μπορεί να σώσεις κάποιον με μια απλή κουβέντα που θα τον κερδίσει χωρίς καν να το ξέρεις και μπορεί να σκοτωθεί κάποιος τυχαία ακόμα και σε μια χαλαρή βολτούλα που έτυχε να ποστάρεις.
Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλα φόρουμ, αλλά το ότι το μοτό -για παράδειγμα- κατέληξε να κάνει "in" τον εξοπλισμό σε τόσο κόσμο είναι μια ευτυχής συγκυρία, για την οποία χαίρομαι βέβαια, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να μην είναι έτσι. Έτυχε να έχει μπόλικα μέλη που έπαθαν κι έμαθαν, ή είδαν και έμαθαν, ή απλά έτσι σκέφτονται ή κατέληξαν να σκέφτονται έτσι και ταυτόχρονα γράφουν κιόλας, δεν είναι απλοί αναγνώστες. Κάποιους θα πάρουν μαζί, και κάποιους θα εκνευρίσουν με το "comme il faut" στιλάκι τους και για αντίδραση θα βάλουν τη σαγιονάρα...


Μην ψάχνεις συνταγές επιτυχίας. Παντού υπάρχουν τα πάντα και όλα είναι θέμα επιλογών. Αυτά μέχρι εκεί που κινείς εσύ τα νήματα. Μέχρι αυτό το σημείο μπορείς να γίνεις το "υπόδειγμα μοτοσικλετιστή", όπως το έχεις φτιάξει στο μυαλό σου. Μετά έρχεται εκείνος ο γ@μημένος παράγοντας "τύχη"...

Κατ'αρχήν συμφωνώ με αυτά που λες.

Θα προσέθετα μόνο ότι δεν θάπρεπε να δώσουμε στον 'γαμωμέρφυ' ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ πιθανότητες λόγω τών καγκουριών μας.

Είναι σα να παίζεις με σημαδεμένη τράπουλα και σα να μην έφτανε αυτό, να μη κρύβεις καλά τα φύλλα σου.....

catmaster
08/06/2009, 16:59
τσάμπα προβληματισμός μΕ φαίνεται εμένα ...



τες πα ...

div400
08/06/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
τσάμπα προβληματισμός μΕ φαίνεται εμένα ...
τες πα ...


και πριν τα διαδικτυο σκότώνονταν μοτοστυκλετιστές στον δρόμο, και πριν υπάρξουν φόρουν γίνονταν κόντρες και καγκουρίες...(διαφωνέι κανείς;)

μακάρι η αιτία των θανατηφόρων τροχάιων να ήταν τα φόρουμ....:sad:

macrozan
08/06/2009, 18:43
Κανένας δεν είπς ότι Η ΚΥΡΙΑ αιτία των θανάτων είναι τα φόρουμ.

Είπαμε ότι ΜΙΑ από τις αιτίες είναι ΚΑΙ τα καγκουροφόρουμ.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά, ψέμματα ;

Λιθαράκι επίσης βάζουν και οι διαφημίσεις των μοτομάγαζων και αντιπροσώπων.

Δείτε τις στο ΣΚΑΙ ή στην ΕΤ3 παληότερα και θα καταλάβετε.

Τα σήματα που εκπέμπονται στη νεολαία ως δημιουργία ινδαλμάτων είναι συμπαθή προς την καγκουριά.

Η καγκουριά πουλάει και εμπορικά σε όλο τον κόσμο.

Οι 'αντικαγκουρώδεις' φωνές κατάντησαν 'γραφική' μειοψηφία.

arxaios
08/06/2009, 20:25
Ας πω κι εγώ την γνώμη μου ........
Τα διάφορα φόρουμ, σε μεγάλο βαθμό απαρτίζονται από κάποια ΕΝΕΡΓΑ και κάποια ΜΗ ΕΝΕΡΓΑ μέλη.
Αυτά τα δύο νούμερα απέχουν παρα πολύ μεταξύ τους ......... Προσωπικά είμαι γραμμένος και σε άλλα φόρουμ για την μοτό αλλά δεν είμαι ουσιαστικά ενεργό μέλος !!!
Κάθε φόρουμ (καλώς ή κακώς) έμμεσα "διώχνει" τα μέλη που δεν είναι "συμβατά" με την πλειοψηφία και την κυρίαρχη τάση του φόρουμ ..........
Τι εννοώ, για να μην παρεξηγηθώ .......
Ξεκινόντας ένα φόρουμ, οι δημιουργοί του, βάζουν το προσωπικό τους στίγμα και συνήθως γράφουν τα δικά τους πιστεύω και προβληματισμούς ........... Όσοι πιστοί προσέρχονται ............... και η παρέα μεγαλώνει ............
Αυτά τα πρώτα μέλη είναι ο πυρήνας του φόρουμ και αν έχουν και γνώσεις Η/Υ, συνήθως γίνονται και μοντερέιτορς ...........
Από αυτά τα άτομα παίρνει το "χρώμα" του το φόρουμ !!!
Αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό, θα πάει σε άλλο φόρουμ ........... όχι επειδή κάποιος του λέει "φύγε" αλλά επειδή απλά δεν ταιριάζει .........
Να δώσω κάποιο παράδειγμα .........
Στο μοτό.γρ σε πολλές περιπτώσεις έχουμε δει ότι δεν αναφερόμαστε "σκληροπυρηνικά" και μόνο για μοτό, αλλά και για ποικίλα άλλα θέματα ......... κάποιοι ενοχλήθηκαν και έφυγαν για άλλα φόρουμ, όμως νομίζω ότι στους πιό πολλούς μας αρέσει αυτό το χαλαρό και παρεϊστικο στυλ .......
Επίσης σε πολλά άλλα φόρουμ, η αποδεκτή - παραδεκτή συμπεριφορά είναι το πόσο γρήγορος και χεράς είσαι, πόσο τουμπανιασμένο είναι το καρατούμπανο GSXCBR 1000 RRRRRRR που καβαλάς και στα πόσα το σηκώνεις σούζα κρατόντας με το ένα χέρι το μπουτάκι αιθέριας ύπαρξης με σορτσάκι, που της ρίχνεις και καμμιά ανάποδη αν έχει το θράσσος να σου αντιμιλήσει για τον τρόπο που καβαλάς, βαρβατίλα rulezzzzzzzzzz ................. μη γελάτε το εννοώ αυτό που γράφω !!!
Σε άλλο φόρουμ όλοι οι "γρήγοροι" έβγαιναν με κάμερες και κατέγραφαν τα καγκουριλίκια τους ............
Τίτλος "Το πρωί στο δρόμο για τη δουλειά .......... " και ο τύπος διακοσάριζε (μέχρι και 220 είδα) σε δρόμο με 1 κατεύθυνση ανά ρεύμα στις 8.00 το πρωί με τίγκα κίνηση !!! Σαν να έβλεπα Playstation ήταν ............. και όταν είπα ότι "Φίλε εδώ δεν ξαναπατάς το START όταν η οθώνη γράψει "GAME OVER", χύμηξαν όλοι να με ειρωνευτούν !!!
Αντίθετα στο μοτό.γρ αισθάνομαι ότι το πρώτο και πάνω απ' όλα ζήτημα είναι το να είμαστε όσο το δινατόν πιό ασφαλείς !!!
Και γι' αυτό μ' αρέσει εδώ ..........

Αυτό νομίζω ότι ήθελε να πει και ο macrozan .........

macrozan
08/06/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ας πω κι εγώ την γνώμη μου ........
Τα διάφορα φόρουμ, σε μεγάλο βαθμό απαρτίζονται από κάποια ΕΝΕΡΓΑ και κάποια ΜΗ ΕΝΕΡΓΑ μέλη.
Αυτά τα δύο νούμερα απέχουν παρα πολύ μεταξύ τους ......... Προσωπικά είμαι γραμμένος και σε άλλα φόρουμ για την μοτό αλλά δεν είμαι ουσιαστικά ενεργό μέλος !!!
Κάθε φόρουμ (καλώς ή κακώς) έμμεσα "διώχνει" τα μέλη που δεν είναι "συμβατά" με την πλειοψηφία και την κυρίαρχη τάση του φόρουμ ..........
Τι εννοώ, για να μην παρεξηγηθώ .......
Ξεκινόντας ένα φόρουμ, οι δημιουργοί του, βάζουν το προσωπικό τους στίγμα και συνήθως γράφουν τα δικά τους πιστεύω και προβληματισμούς ........... Όσοι πιστοί προσέρχονται ............... και η παρέα μεγαλώνει ............
Αυτά τα πρώτα μέλη είναι ο πυρήνας του φόρουμ και αν έχουν και γνώσεις Η/Υ, συνήθως γίνονται και μοντερέιτορς ...........
Από αυτά τα άτομα παίρνει το "χρώμα" του το φόρουμ !!!
Αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό, θα πάει σε άλλο φόρουμ ........... όχι επειδή κάποιος του λέει "φύγε" αλλά επειδή απλά δεν ταιριάζει .........
Να δώσω κάποιο παράδειγμα .........
Στο μοτό.γρ σε πολλές περιπτώσεις έχουμε δει ότι δεν αναφερόμαστε "σκληροπυρηνικά" και μόνο για μοτό, αλλά και για ποικίλα άλλα θέματα ......... κάποιοι ενοχλήθηκαν και έφυγαν για άλλα φόρουμ, όμως νομίζω ότι στους πιό πολλούς μας αρέσει αυτό το χαλαρό και παρεϊστικο στυλ .......
Επίσης σε πολλά άλλα φόρουμ, η αποδεκτή - παραδεκτή συμπεριφορά είναι το πόσο γρήγορος και χεράς είσαι, πόσο τουμπανιασμένο είναι το καρατούμπανο GSXCBR 1000 RRRRRRR που καβαλάς και στα πόσα το σηκώνεις σούζα κρατόντας με το ένα χέρι το μπουτάκι αιθέριας ύπαρξης με σορτσάκι, που της ρίχνεις και καμμιά ανάποδη αν έχει το θράσσος να σου αντιμιλήσει για τον τρόπο που καβαλάς, βαρβατίλα rulezzzzzzzzzz ................. μη γελάτε το εννοώ αυτό που γράφω !!!
Σε άλλο φόρουμ όλοι οι "γρήγοροι" έβγαιναν με κάμερες και κατέγραφαν τα καγκουριλίκια τους ............
Τίτλος "Το πρωί στο δρόμο για τη δουλειά .......... " και ο τύπος διακοσάριζε (μέχρι και 220 είδα) σε δρόμο με 1 κατεύθυνση ανά ρεύμα στις 8.00 το πρωί με τίγκα κίνηση !!! Σαν να έβλεπα Playstation ήταν ............. και όταν είπα ότι "Φίλε εδώ δεν ξαναπατάς το START όταν η οθώνη γράψει "GAME OVER", χύμηξαν όλοι να με ειρωνευτούν !!!
Αντίθετα στο μοτό.γρ αισθάνομαι ότι το πρώτο και πάνω απ' όλα ζήτημα είναι το να είμαστε όσο το δινατόν πιό ασφαλείς !!!
Και γι' αυτό μ' αρέσει εδώ ..........

Αυτό νομίζω ότι ήθελε να πει και ο macrozan .........

+800

:a20:

byron
08/06/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
.........


arxaios ότι περιγράφεις είναι το αυτονόητο.
Κάποια φόρα μας κάνουν και κάποια όχι. Η μόνη επιλογή που υπάρχει είναι σε ποιο θα κάνουμε login. Εχει να προτείνει κάποιος κάτι διαφορετικό?

TROOPER
09/06/2009, 01:21
οτι να ναι....

zefos1100xx
09/06/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan



εμένα τού άσχετου με την τοτεστερόνη μαλ@κα που έτυχα γ@μώ τη γκίνια μου να περνάω από το λάθος μέρος την λάθος ώρα ??

Οι τοτεστερόνες, σύντροφοι, ΜΟΝΟ στην πίστα.




...η ΤΟΤΕΣΤΕΡΟΝΗ ειναι καποια ενεσιμη ορμονη που χρησιμοποιουσαν ΤΟΤΕ....?......για ποτε μιλαμε ακριβως?
...ποιες οι παρενεργειες...?

......κακια?
....φθονος?
......ζηλια?
.......θρεντ προσωπικου περιεχομενου αλλα με παρακινηση εμπλοκης ανυποψιαστων?
.......κουλιτιδα οξειας μορφης?

......δυσλεξια?



Η αναμιξη με τεσοστερονες ειναι επικινδυνη ή δεν υπαρχει αλληλεπιδραση?...καθοτι οι τεσοστερονες (εκ του testicle=ορχεις) , ειναι γνωστο οτι υπαρχουν παντα και παντου...ακομα και στα φορουμ......

http://www.educationalcollege.edu.kg/tag/tesosterone/

Meyaleleth
09/06/2009, 08:27
Εισαστε αθλιοι... ενα παιδι χαθηκε και εσεις καθεστε και ασχολειστε με το ποιος εφταιγε αν εφταιγε γιατι εφταιγε και ολες τισ υπολοιπες π@π@ριες. Οριμαστε λιγο και σεβαστειτε την κατασταση και τον πονο που νιωθουν οι δικοι του και οι κοντινοι του ανθρωποι. Αυτο το θεμα δε θα επρεπε ΚΑΝ να αναφερετε σε οποιοδηποτε φορουμ. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!! ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ!!! Οι moderators τι κανουν εδω μεσα? Δεν βλεπουν προς τα που κλινει αυτο το θρεντ? .....

catmaster
09/06/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...η ΤΟΤΕΣΤΕΡΟΝΗ ειναι καποια ενεσιμη ορμονη που χρησιμοποιουσαν ΤΟΤΕ....?......για ποτε μιλαμε ακριβως?
...ποιες οι παρενεργειες...?

......κακια?
....φθονος?
......ζηλια?
.......θρεντ προσωπικου περιεχομενου αλλα με παρακινηση εμπλοκης ανυποψιαστων?
.......κουλιτιδα οξειας μορφης?

......δυσλεξια?



Η αναμιξη με τεσοστερονες ειναι επικινδυνη ή δεν υπαρχει αλληλεπιδραση?...καθοτι οι τεσοστερονες (εκ του testicle=ορχεις) , ειναι γνωστο οτι υπαρχουν παντα και παντου...ακομα και στα φορουμ......

http://www.educationalcollege.edu.kg/tag/tesosterone/


Zefo ...

:a28:


αν έχετε κάτι προσωπικό να το λύσετε αλλού ...όχι εδώ μέσα και ειδικά όχι σε τέτοια thread.. νομίζω έγινα κατανοητός ...

BLiTzER
09/06/2009, 08:39
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να απαγορευτούν οι συνευρέσεις άνω των 2 ατόμων, ηλεκτρονικά και μη. Προτείνω, δε, ειδικά για τις μοτοσυκλέτες, να πάψουν να παράγονται κινητήρες άνω των 35 ίππων.

Τέλος, να επανεξεταστούν όλοι οι κάτοχοι διπλωμάτων σε _πραγματικές_ ασκήσεις πάνω στο μηχανάκι τους κι όχι 8άρια και 9άρια, μήπως ξεφορτωθούμε τα κουλάδια από τους δρόμους. Προτιμώ να βασίζω τη ζωή μου σε κάποιον που ξέρει να οδηγάει γρήγορα, πάρα στο κάθε υπερκούλαδο τουρίστα. Αμήν.

Akatanomastos
09/06/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να απαγορευτούν οι συνευρέσεις άνω των 2 ατόμων, ηλεκτρονικά και μη. Προτείνω, δε, ειδικά για τις μοτοσυκλέτες, να πάψουν να παράγονται κινητήρες άνω των 35 ίππων.


φιλε μου οταν ενας κινητηρας πιανει τα 200 σε 6 δευτερολεπτα και το οριο ταχυτητας ειναι 150 ε μαλλον πρεπει να απογορευτουν καποιες μηχανες για καποιους δρομους/μερες

πως το καθαρο για χωμα δεν βγαζει πινακιδες κλπ κλπ, ε καπως ετσι για τουμπανα street

zefos1100xx
09/06/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φιλε μου οταν ενας κινητηρας πιανει τα 200 σε 6 δευτερολεπτα και το οριο ταχυτητας ειναι 150 ε μαλλον πρεπει να απογορευτουν καποιες μηχανες για καποιους δρομους/μερες

πως το καθαρο για χωμα δεν βγαζει πινακιδες κλπ κλπ, ε καπως ετσι για τουμπανα street

...ναι ρε φιλαρα πεστα!

...και συμπληρωνω να απαγορευτουν και τα κουζινομαχαιρα......εχουν καταγραφει πολλοι θανατοι με δαυτα!

....να επιτρεπεται μονο να κυκλοφορεις μονο με TT-600

Akatanomastos
09/06/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...ναι ρε φιλαρα πεστα!

...και συμπληρωνω να απαγορευτουν και τα κουζινομαχαιρα......εχουν καταγραφει πολλοι θανατοι με δαυτα!

....να επιτρεπεται μονο να κυκλοφορεις μονο με TT-600

ομορφε, μια αποψη λεω..


δεν ειναι δυσκολο να δεις οτι σκοτωνοντε καθε χρονο 2200 ανθρωποι, απο αυτους πολλοι με μηχανες..

εινια ωραιο να λεμε: αχ προσεχετε, αχ φορατε κρανος, αχ μην τρεχετε, αλλα καποια στιγμη πρεπει να παρθουνε μετρα.

ΑΦΟΥ δεν φτιαχνουμε δρομους, δεν αποκταμε οδηγικη παιδεια, κατι πρεπει να γινει για να σωθει αυτος ο κοσμος..

απο χουμορ παντως, (για τα κουζινομαχαιρα λεω) παμε καλα..

byron
09/06/2009, 08:55
Με λύπη μου βλέπω ότι το θέμα δείχνει ότι πετυχαίνει το σκοπό του...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φιλε μου οταν ενας κινητηρας πιανει τα 200 σε 6 δευτερολεπτα και το οριο ταχυτητας ειναι 150 ε μαλλον πρεπει να απογορευτουν καποιες μηχανες για καποιους δρομους/μερες

πως το καθαρο για χωμα δεν βγαζει πινακιδες κλπ κλπ, ε καπως ετσι για τουμπανα street

Δυστυχώς είναι ψιλοάσχετο αυτο που λες. Αν είναι να απαγορευτούν τα γρήγορα οχήματα, αυτό πρέπει να γίνει σε ότι ξεπερνάει τα 130 χλμ στον πλανήτη. Τι διαφορά έχει αν πιάνει σε 6 δευτερόλεπτα τα 200 ή τα 300; Απ΄τη στιγμή που αν ξεπεράσεις το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο αυτόματα είσαι παράνομος και εν δυνάμει επικίνδυνος, σου απαγορεύω την κυκλοφορία στο δρόμο...Κάπως έτσι θα το σκεφτόταν ένας Μεγάλος Αδελφός.
Στην Γαλλία που εδώ και χρόνια έχουν προσπαθήσει να περιορίσουν την ιπποδύναμη στα 100 άλογα, οι μόνοι που βγήκαν κερδισμένοι ήταν τα συνεργεία που άνοιγαν τα κλειστά μοτέρ.

ΥΓ: Τα καθαρά δεν βγάζουν πινακίδες λόγω έλλειψης του κατάλληλου εξοπλισμού για κίνηση στον δρόμο (φώτα, φλας, κλπ). Αν έχουν τα παραπάνω μια χαρά πινακίδες βγάζουν

mikros boudas
09/06/2009, 09:00
Μια απλη ερωτηση...ποσοι εχουν σκοτωθει απο βολτα κανονισμενη σε φορουμ?
οσο το να απαγορευτουν οι μηχανες ειναι κατι το εντελως ανουσιο εως και αφελες....χωρις να θελω να προσβαλω τα παιδια....

the who
09/06/2009, 09:00
Αν εγω δεν μπορω να διαχειριστω τα οσα αλογα βγαζει το οχημα μου φταιει καποιο φορουμ?Αν δεν καταλαβαινω οτι παιζω τη ζωη μου κορονα γραμματα φταιει το φορουμ?Η μηπως φταιει οτι δεν υπαρχουν δρομοι,αρκετες πιστες για να ξεκ@υλωνεις,πραγματικες σχολες οδηγησης κι ενα σωρο αλλες προυποθεσεις?
Αν καποιος δεν εχει την παιδεια και την ωριμοτητα να κατανοησει τις πραξεις του τοτε ειναι αξιος της μοιρας του.

byron
09/06/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Μια απλη ερωτηση...ποσοι εχουν σκοτωθει απο βολτα κανονισμενη σε φορουμ?

Δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει να πλακωθούν τα forum μεταξύ τους :wave2:

Akatanomastos
09/06/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Με λύπη μου βλέπω ότι το θέμα δείχνει ότι πετυχαίνει το σκοπό του...





Δυστυχώς είναι ψιλοάσχετο αυτο που λες. Αν είναι να απαγορευτούν τα γρήγορα οχήματα, αυτό πρέπει να γίνει σε ότι ξεπερνάει τα 130 χλμ στον πλανήτη. Τι διαφορά έχει αν πιάνει σε 6 δευτερόλεπτα τα 200 ή τα 300; Απ΄τη στιγμή που αν ξεπεράσεις το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο αυτόματα είσαι παράνομος και εν δυνάμει επικίνδυνος, σου απαγορεύω την κυκλοφορία στο δρόμο...Κάπως έτσι θα το σκεφτόταν ένας Μεγάλος Αδελφός.
Στην Γαλλία που εδώ και χρόνια έχουν προσπαθήσει να περιορίσουν την ιπποδύναμη στα 100 άλογα, οι μόνοι που βγήκαν κερδισμένοι ήταν τα συνεργεία που άνοιγαν τα κλειστά μοτέρ.

ΥΓ: Τα καθαρά δεν βγάζουν πινακίδες λόγω έλλειψης του κατάλληλου εξοπλισμού για κίνηση στον δρόμο (φώτα, φλας, κλπ). Αν έχουν τα παραπάνω μια χαρά πινακίδες βγάζουν


οσον αφορα το μεγιστο οριο που λες, αναφερω ως παραδειγμα τα 6" για να δειξω ακριβως αυτο το πραγμα.Οντως δεν θεωρω τοσο σημαντικο θεμα την τελικη ταχυτητα

Ειναι προφανες οτι δεν μπορεις να πηγαινεις κατω απο 140 σε μια εθνικη, και δεν ειναι αυτο το προβλημα,
αλλα το ΠΟΣΑ χιλιομετρα και ΠΩς τα βγαζει ενα μοτερ,
το οποιο καθοριζει και την οδηγικη τακτικη του οδηγου σε μεγαλο βαθμο.

δεν μπορεις να εισαι με ενα 2χρονο 250cc ή με ενα 1000ss και να πηγαινεις σαν την παναγια γιατι το μοτερ στα ποδια σου ειναι ετοιμο να εκραγει..


δεν λεω να καταργησουμε τα καθαρα ή τα ss, απλως να πωλουντε για ελεγχομενη χρηση (πιστα)

για το Υ.Γ. αυτο που λες ειναι αληθεια, αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλα κριτηρια (ή θα πρεπε να υπαρχουν) για το αν μια μηχανη ειναι καταλληλη για χρηση στους δρομους.

catmaster
09/06/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει να πλακωθούν τα forum μεταξύ τους :wave2:


+ άπειρο ...

mikros boudas
09/06/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει να πλακωθούν τα forum μεταξύ τους :wave2: αν ειναι ΤΟΣΟ σημαντικος ο λογος παω πασο:eyepop:
τι αλλο θα δουμε ρε παιδιαααααααα

byron
09/06/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δεν λεω να καταργησουμε τα καθαρα ή τα ss, απλως να πωλουντε για ελεγχομενη χρηση (πιστα)

για το Υ.Γ. αυτο που λες ειναι αληθεια, αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλα κριτηρια (ή θα πρεπε να υπαρχουν) για το αν μια μηχανη ειναι καταλληλη για χρηση στους δρομους.

Το πρόβλημα επιμένω δεν είναι οι δυνατότητες της μοτό, αλλά οι δυνατότητες του μυαλού του καθενός μας. Με 100% ασφάλεια μπορείς να κινηθείς με ένα SS αν εκμεταλλεύεσαι και τις υπόλοιπες δυνατότητες του. Με 1000% ανασφάλεια μπορεί να κινηθεί ο wannabe hellangel που θα τσουλάει με fatboybigtits 1200 cubic inch και 80 χλμ στην μεσαία της εθνικής...

Αυτό που λες προυποθέτει face control του επίδοξου αγοραστή. Αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Ασε που θα έκλειναν 10 εργοστάσια και 100.000 εργατες θα έμεναν στο δρόμο....
Αφού ο κόσμος γουστάρει γκάζια, γκάζια δώστου. Αν γουστάρει adventure κιετς, δώστου SUV με δυο ρόδες. Και άμα γουστάρει american iron....έ ρε γλέντια :D

Akatanomastos
09/06/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το πρόβλημα επιμένω δεν είναι οι δυνατότητες της μοτό, αλλά οι δυνατότητες του μυαλού του καθενός μας. Με 100% ασφάλεια μπορείς να κινηθείς με ένα SS αν εκμεταλλεύεσαι και τις υπόλοιπες δυνατότητες του. Με 1000% ανασφάλεια μπορεί να κινηθεί ο wannabe hellangel που θα τσουλάει με fatboybigtits 1200 cubic inch και 80 χλμ στην μεσαία της εθνικής. (το έχω δει με τα ματια μου).

Αυτό που λες προυποθέτει face control του επίδοξου αγοραστή. Αλλά όπως αντιλαμβάνεσε κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει. Ασε που θα έκλειναν 10 εργοστάσια και 100.000 εργατες θα έμεναν στο δρόμο....
Αφού ο κόσμος γουστάρει γκάζια, γκάζια δώστου. Αν γουστάρει adventure κιετς, δώστου SUV με δυο ρόδες. Και άμα γουστάρει american iron....έ ρε γλέντια :D

και γω δεν ειπα οτι οι μηχανες βγαινουν απο το εργοστασιο με σκοπο να σκοτωσουν κοσμο.
προφανως ο ανθρωπος που τα οδηγαει εχει το προβλημα,

ΑΛΛΑ κατι πρεπει να γινει, πρεπει να δοθει μια λυση στο θεμα των ατυχηματων. και αφου να γινουμε οι ανθρωποι εξυπνοι ΔΕΝ γινετε, πρεπει να βρεθει μια αλλη λυση.


Το θεμα με τα εργοστασια που λες, εχει μεριδιο ευθηνης,
οταν εχεις τετοιες εταιριες κωλοσσους που εχουν τεραστια συμφεροντα και επιρροη, δεν μπορεις ως χωρα να βαλεις νομους που να απαγορευουν τα μηχανακια τους, αυτοκινητα, ασε που και εσυ κερδιζεις απο ολο αυτο το νταραβερι.

TROOPER
09/06/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
..............

ρε λευτερη.....τη παλευεις?τι λες?:eek:

Nick CBR 1000
09/06/2009, 09:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
[B]Με λύπη μου βλέπω ότι το θέμα δείχνει ότι πετυχαίνει το σκοπό του...



+1000000000000000000000000000
Αυτο τα λεει ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Τελικα μερικοι ανθρωποι δεν αλλαζουν ποτε ......... απλα να ριχνουν λαδι στην φωτια χωρις καν να εχουν προσωπικη επαφη ......Απλα τους αρκει να λενε τις αμπελοφιλοσοφιες τους και μετα να αποχωρουν, (ετσι λεμε το ban τωρα) ,γιατι δεν ταιριαζουν στον χωρο/forum /κλπ....κλπ



Ελεος πια !!!!!!!!!!

Akatanomastos
09/06/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε λευτερη.....τη παλευεις?τι λες?:eek:

προσπαθω να βρω ενα τροπο να μην σκοτωνετε ο κοσμος ηλιθια

με προσευχες και σταυρουδακια στο τιμονι δεν γινετε τιποτα.


πες μας και εσυ την αποψη σου αν θες

PortisHead
09/06/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
προσπαθω να βρω ενα τροπο να μην σκοτωνετε ο κοσμος ηλιθια


Γιατι ?

Akatanomastos
09/06/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Γιατι ? γιαυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80645&highlight=portishead)

(δες και το δικο σου ποστ σε αυτο το θρεαντ)

PortisHead
09/06/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
γιαυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80645&highlight=portishead)

(δες και το δικο σου ποστ σε αυτο το θρεαντ)

Ηταν "ρητορικο" το γιατι.
:beer:

sapila racing
09/06/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
προσπαθω να βρω ενα τροπο να μην σκοτωνετε ο κοσμος ηλιθια

με προσευχες και σταυρουδακια στο τιμονι δεν γινετε τιποτα.


πες μας και εσυ την αποψη σου αν θες

Με σωστούς δρόμους.
Με σωστή οδηγική παιδεία.
Με πίστες.
Με σωστή ατυνόμευση.
Με αυστηρότατα πρόστιμα που δεν θα παρκάμπτονται.
Με αυστηρότατες ποινες φυλάκισης χωρις αναστολή στους δολοφόνους και σ αυτούς που εγκαταλείπουν το θύμα τους.
Με αφαίρεση διπλώματος 1 χρόνο και 1000 Ευρω πρόστιμο σε όποιον περνάει με κόκκινο.

Αυτα για αρχή και βλέπουμε...

byron
09/06/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ΑΛΛΑ κατι πρεπει να γινει, πρεπει να δοθει μια λυση στο θεμα των ατυχηματων. και αφου να γινουμε οι ανθρωποι εξυπνοι ΔΕΝ γινετε, πρεπει να βρεθει μια αλλη λυση.



Μπες στο γούγλη και γράψε ISA (Intelligent Speed Adaptation)
Οι Αγγλοι θα το δοκιμάσουν επί 6μήνες....:wave2:

Speed limiting technology to be tested for market place

This innovative technology could help any driver in London avoid the unnecessary penalties of creeping over the speed limit

Chris Lines, Head of TfL's London Road Safety Unit
Transport for London (TfL) today announced a six month trial of the Intelligent Speed Adaptation (ISA) technology which aims to reduce road casualties and help drivers avoid speeding penalties.
As part of the trial, which will start this summer, a London bus will be fitted with ISA.
The TfL Road Safety Unit is also keen to trial the technology in a licensed taxi, alongside 20 TfL vehicles driven by road engineers, traffic managers and highway inspectors.
The intelligent technology enables drivers to select an option where acceleration is stopped automatically at the speed limit specific to any road in London within the M25 area.

Six month trial
The unit can be disabled at the touch of a button, at which point it reverts to an advisory status where the current, legal speed limit is simply displayed as a driver aid.
There is also a complete over-ride switch with disables the system entirely.
The practical uses of the technology will be tested in the six month trial after which a report will be submitted to the Mayor of London, and the technology will be made available to external organisations.
Southwark Council has already expressed an interest in fitting ISA to more than 300 of its vehicles.

Improve road safety
The trial will monitor driver behaviour, journey times and the effect that driving within the speed limit has on vehicle emissions.
ISA uses the digital speed limit map of London which TfL launched on 29 January 2009. This is the first time all of London's speed limits have been mapped accurately with regular updates.
Other GPS device manufacturers are being encouraged to take advantage of this resource which could help to improve road safety in the Capital by introducing a speed limit display and warning in their satellite products.
It is estimated that if two thirds of London drivers use the ISA system, the number of road casualties in the Capital could be reduced by 10 per cent.

Innovative technology
Chris Lines, Head of TfL's London Road Safety Unit, said: 'This innovative technology could help any driver in London avoid the unnecessary penalties of creeping over the speed limit, and at the same time will save lives.
'We know the technology works, and now we want to know how drivers in all types of vehicles respond to it.
'ISA is intended as a road safety device, but if Londoners embrace this technology we may well see additional benefits including reduced congestion as a result of collisions and reduced vehicle emissions as drivers adopt a smoother driving style.'
Councillor Jeff Hook, executive member for environment at Southwark Council, said: 'As an Approved Driving Instructor, I understand more than most the pressing need to make our streets safer, and the value of speed limits.

Knowledge base
'This technology could revolutionise the way we keep our roads safer in Southwark, and that's why we're really interested in this trial, and if it's successful we hope to kit out our entire fleet of nearly three hundred vehicles as soon as funding allows.'
Andrew Howard, Head of Road Safety at the AA, said: 'Drivers are divided in their views of intelligent speed adaptation - some hate it, some want it.
'Many have questions that will be answered only by trials like those being carried out by TfL.
'The AA welcomes these trials which help build the knowledge base and experience to show whether Intelligent Speed Adaptation can cut collisions, delays and pollution, and to check for potential side-effects.
'The trials will also allow the views of people who have driven vehicles with the equipment to be gathered and better understood.'

Υπάρχουν βέβαια ήδη μεγάλες αντιδράσεις

Akatanomastos
09/06/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Με σωστούς δρόμους.
Με σωστή οδηγική παιδεία.
Με πίστες.
Με σωστή ατυνόμευση.
Με αυστηρότατα πρόστιμα που δεν θα παρκάμπτονται.
Με αυστηρότατες ποινες φυλάκισης χωρις αναστολή στους δολοφόνους και σ αυτούς που εγκαταλείπουν το θύμα τους.
Με αφαίρεση διπλώματος 1 χρόνο και 1000 Ευρω πρόστιμο σε όποιον περνάει με κόκκινο.

Αυτα για αρχή και βλέπουμε...

δεν διαφωνω ρε παιδες,

συμφωνω απολυτα, αλλα οπως ειπα και ποιο πανω οταν κατι ΔΕΝ δουλευει το αλλαζεις ή εφαρμοζεις και καποιο αλλο μετρο για να λυθει το προβλημα..

Akatanomastos
09/06/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ηταν "ρητορικο" το γιατι.
:beer:

i know:beer:

TROOPER
09/06/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
προσπαθω να βρω ενα τροπο να μην σκοτωνετε ο κοσμος ηλιθια

με προσευχες και σταυρουδακια στο τιμονι δεν γινετε τιποτα.


πες μας και εσυ την αποψη σου αν θες

αν ο κοσμος ΘΕΛΕΙ να σκοτωθει (πηγαινοντας ταπα παντου,μη φοροντας τον απαραιτητο εξοπλισμο,ωντας ανιδεος με την οδηγηση η ανωριμος αν θελεις,νομιζοντας οτι ''σε μενα θα κατσει η στραβη?'') ποιος ειμαι εγω,εσυ, ο οποιοσδηποτε που θα του το απαγορευσει?

παμε και λιγο παρακατω.λες να απαγορευτουνε τα ss και τα χωματινα για δημοσια χρηση.εγω λεω να απαγορευτουνε γενικα οι μοτοσυκλετες.γιατι εισαι ευαλωτος και κινδυνευεις.δεν ειναι λογικη αυτη λευτερη.η μαλλον ειναι μια αρτηριοσκληρωτικη λογικη που περιμενω να την ακουσω απο συντηριτικους ανθρωπους,γερασμενα μυαλα και με τπτ απο ενα νεο παλικαρι.

απο τη μηχανη μπορει να πεσεις,να χτυπησεις,να ταλαιπωρηθεις,να σκοτωθεις.δεν οδηγουμε μηχανη επειδη ειναι ενα ασφαλες μεσο.ισα-ισα!οδηγουμε μηχανη γιατι ειναι ενα ανασφαλες μεσο!!!παιζουμε τη ζωη μας κορωνα-γραμματα και το ξερουμε.εμεις εναντιον ολων (αυτοκινητων,λεωφορειων,ταλικων,ακομα και πεζων).ας μη προσπαθουμε να φυλακιστουμε μονοι μας.

@macrozan για μενα εισαι φαουλ οπως και αν το δω.

sapila racing
09/06/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δεν διαφωνω ρε παιδες,

συμφωνω απολυτα, αλλα οπως ειπα και ποιο πανω οταν κατι ΔΕΝ δουλευει το αλλαζεις ή εφαρμοζεις και καποιο αλλο μετρο για να λυθει το προβλημα..

Ποιό ΔΕΝ δουλεύει?
Αν εννοείς το κράτος εννοείς εισια μέσα.

Ξέρεις ποιά θα είναι η ποινη του δολοφόνου πoυ βγήκε στο σντίθετο ρεύμα και σκότωσε τον Locksmith? Λες να πάει φυλακή?
Μπα...

Λες να πήγαινε φυλακή αν το ίδιο ατύχημα είχε γίνει στην Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία κλπ κλπ.
ΣΙΓΟΥΡΑ!

devil's animal
09/06/2009, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οσον αφορα το μεγιστο οριο που λες, αναφερω ως παραδειγμα τα 6" για να δειξω ακριβως αυτο το πραγμα.Οντως δεν θεωρω τοσο σημαντικο θεμα την τελικη ταχυτητα

Ειναι προφανες οτι δεν μπορεις να πηγαινεις κατω απο 140 σε μια εθνικη, και δεν ειναι αυτο το προβλημα,
αλλα το ΠΟΣΑ χιλιομετρα και ΠΩς τα βγαζει ενα μοτερ,
το οποιο καθοριζει και την οδηγικη τακτικη του οδηγου σε μεγαλο βαθμο.

δεν μπορεις να εισαι με ενα 2χρονο 250cc ή με ενα 1000ss και να πηγαινεις σαν την παναγια γιατι το μοτερ στα ποδια σου ειναι ετοιμο να εκραγει..


δεν λεω να καταργησουμε τα καθαρα ή τα ss, απλως να πωλουντε για ελεγχομενη χρηση (πιστα)

για το Υ.Γ. αυτο που λες ειναι αληθεια, αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλα κριτηρια (ή θα πρεπε να υπαρχουν) για το αν μια μηχανη ειναι καταλληλη για χρηση στους δρομους.

αρχηγε πλεον δεν ειναι μονο τα ss και τα διχρονα 250αρια που κανουν την δουλεια.
πλεον πολλες μηχανες ειναι πολυ γρηγορες σε εκινησεις.

ακομα και ενα v-strom να παρει καποιος που δεν ξερει και δεν εχει μυαλο μεσα στο κεφαλι του, θα σκοτωθει.


το v-strom το αναφερω σαν ενα all around μηχανακι που εχει πουλησει απειρα κομματια στην Ελλαδα και το παιρνουν ακομα και απειροι 30αρηδες για να κανουν την κ@υλα τους.

για να μειωθουν οι θανατοι και οι τραυματισμοι πρεπει να υπαρχει μυαλο μεσα στο κεφαλι μας και για υπαρχει μυαλο πρεπει να αποκτηθει παιδεια. δεν φταιει κανενα φορουμ και καμια παρεα (γρηγορη ή αργη).

:wave2:

Akatanomastos
09/06/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν ο κοσμος ΘΕΛΕΙ να σκοτωθει (πηγαινοντας ταπα παντου,μη φοροντας τον απαραιτητο εξοπλισμο,ωντας ανιδεος με την οδηγηση η ανωριμος αν θελεις,νομιζοντας οτι ''σε μενα θα κατσει η στραβη?'') ποιος ειμαι εγω,εσυ, ο οποιοσδηποτε που θα του το απαγορευσει?

παμε και λιγο παρακατω.λες να απαγορευτουνε τα ss και τα χωματινα για δημοσια χρηση.εγω λεω να απαγορευτουνε γενικα οι μοτοσυκλετες.γιατι εισαι ευαλωτος και κινδυνευεις.δεν ειναι λογικη αυτη λευτερη.η μαλλον ειναι μια αρτηριοσκληρωτικη λογικη που περιμενω να την ακουσω απο συντηριτικους ανθρωπους,γερασμενα μυαλα και με τπτ απο ενα νεο παλικαρι.

οδηγουμε μηχανη γιατι ειναι ενα ανασφαλες μεσο!!!παιζουμε τη ζωη μας κορωνα-γραμματα και το ξερουμε.εμεις εναντιον ολων (αυτοκινητων,λεωφορειων,ταλικων,ακομα και πεζων).ας μη προσπαθουμε να φυλακιστουμε μονοι μας.



Αυτον τον ανωριμο κοσμο που λες(και τους δικους του ανθρωπους) πρεπει να προστατευσει η πολιτεια.

Επισης οταν διακινδυνευεις την ζωη του αλλου, οι ιδεολογιες Indianna Jones(μαρεσει ο κινδυνος κλπ) ειναι απαγορευμενες.


Και μενα μου αρεσει ολο το πακετο της μηχανης που λες, γιαυτο και οδηγαω μονο μηχανες στην ζωη μου, αλλα αν εισαι ανωριμος να σεβαστεις τον διπλα σου ΠΡΕΠΕΙ να σου απαγορευουν να οδηγεις. Οσο συντηριτικο και αρτηριοσκληρωτικο αν ειναι αυτο.
Δυστηχως καποια θεματα ειναι υποκειμενικα, ο καθενας νομιζει οτι ειναι ικανος να κανει παπαδες πανω σε μια μηχανη ή αμαξι, αλλα οταν σκοτωθει ο ιδιος ή σκοτωσει αλλον ειναι πολυ αργα για αναθεωρησεις.

μην τα παρουσιαζουμε ακραια αυτα που λεω.
δεν κατεβασα νομοσχεδιο εδω γιωργο που να λεει ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ ολα τα ss και ολα τα καθαρα,
ριχνω μια κεντρικη ιδεα η οποια σιγουρα θελει επεξεργασια

Επισης δεν ειπα οτι αυτη ειναι η λυση, απλα ειναι μια προταση αφου τα προστιμα και οι μπατσοι δεν εχουν ιδιαιτερα αποτελεσματα..

PortisHead
09/06/2009, 10:04
Το χουμε πει κι αλλου.
Μην περιμενεις να αλλαξει κατι απο την πολιτεια.
Εδω ειμαστε βαλκανια....δεν ειμαστε παιξε -γέλασε.
Αν πραγματικα θελουμε να πετυχουμε κατι....ας αρχισουμε με την σωστη διαπαιδαγωγηση πανω στο θεμα αυτο (αλλα και σε αλλα) μεσα απ οτο σπιτι μας , στα ιδια τα παιδια μας.
Τοτε.....ισως και να πετυχουμε κατι.


Υ.Γ.
Μιας και χαζομπαμπας...η κορη μου πλεον...2,5 χρονων....μου δειχνει καθε 3 και λιγο και μου λεει :
Δες...αυτος ειναι....χαζος....δεν φοραει κρανος....ουτε γαντια...ουτε μπουφαν.
Αμα πεσει...θα χτυπήσει και θα ερθει το νοσοΜοκειακο :lol: και θα τον πανε στο νοσοΜοκειο.
:wave2:

TROOPER
09/06/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
Αυτον τον ανωριμο κοσμο που λες(και τους δικους του ανθρωπους) πρεπει να προστατευσει η πολιτεια.

Επισης οταν διακινδυνευεις την ζωη του αλλου, οι ιδεολογιες Indianna Jones(μαρεσει ο κινδυνος κλπ) ειναι απαγορευμενες.


Και μενα μου αρεσει ολο το πακετο της μηχανης που λες, γιαυτο και οδηγαω μονο μηχανες στην ζωη μου, αλλα αν εισαι ανωριμος να σεβαστεις τον διπλα σου ΠΡΕΠΕΙ να σου απαγορευουν να οδηγεις. Οσο συντηριτικο και αρτηριοσκληρωτικο αν ειναι αυτο.
Δυστηχως καποια θεματα ειναι υποκειμενικα, ο καθενας νομιζει οτι ειναι ικανος να κανει παπαδες πανω σε μια μηχανη ή αμαξι, αλλα οταν σκοτωθει ο ιδιος ή σκοτωσει αλλον ειναι πολυ αργα για αναθεωρησεις.

μην τα παρουσιαζουμε ακραια αυτα που λεω.
δεν κατεβασα νομοσχεδιο εδω γιωργο που να λεει ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ ολα τα ss και ολα τα καθαρα,
ριχνω μια κεντρικη ιδεα η οποια σιγουρα θελει επεξεργασια

Επισης δεν ειπα οτι αυτη ειναι η λυση, απλα ειναι μια προταση αφου τα προστιμα και οι μπατσοι δεν εχουν ιδιαιτερα αποτελεσματα..

λευτερη δε διαφωνω με τη λογικη ''εισαι ανωριμος?σου απαγορευω να οδηγεις''.ισα-ισα συμφωνω αλλα αυτο θα το καταφερεις με προστιμα και αστυνομευση.με αυστηρη εφαρμογη των νομων.οχι με απαγορευση κυκλοφοριας οχηματων.

ειχα ατυχημα το 2005.με τυπισσα που βγηκε απο στοπ.την κυνηγαω δικαστικα.εχουμε 2009 και δεν εχουμε μπει καν στο δικαστηριο.θα παρει και κανα 2 αναβολες λογω ασθενειας και θα εκδικαστει (αν) η υποθεση το 2030.καταλαβες τι εννοω???

απλα αν εφαρμοστουν οι υπαρχοντες νομοι και βελτιωσουμε και το οδικο μας δικτυο,δε θα χρειαζεται τπτ.αν ομως ξεκιναμε σταζοντας παραδακι για να παρουμε διπλωμα (το οποιο δεν σου μαθαινει και τπτ) ε μετα μη περιμενεις να αλλαξει το πραμα...

σε καμια περιπτωση ομως δεν θελω να στερηθω εγω το 1000 μου επειδη εισαι εσυ κανιβαλος :winka:

Akatanomastos
09/06/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το χουμε πει κι αλλου.
Μην περιμενεις να αλλαξει κατι απο την πολιτεια.


φιλε μου δεν περιμενω τιποτα και απο κανεναν

καθενας κοιταει την κ@βλ@ και οσο γινετε αυτο θα σκοτωνομαστε απο ηλιθιους λογους και θα μενουν πισω συγγενεις, φιλοι, λογικοι ανθρωποι, να αναρωτιουντε το γιατι..

γιατι δεν φτιαξαν την λακουβα? γιατι δεν συντηρουσαν τα κυκλιδωματα στην παραλιακη(για οσους θυμουντε), γιατι δεν δουλευε το φαναρι? γιατι ηταν κρυμενο το ΣΤΟΠ? γιατι ειχε πιει 2 μπουκαλια ουισκια και βγηκε εξω να οδηγησει?

τιποτα δεν θα αλλαξει απο ολα αυτα που συζηταμε εδω μεσα(τουλαχιστον αμεσα) ειναι υγιες ομως να ανταλασεις αποψεις.

να σου ζησει η κορακλα:beer:

Akatanomastos
09/06/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

σε καμια περιπτωση ομως δεν θελω να στερηθω εγω το 1000 μου επειδη εισαι εσυ κανιβαλος :winka:

το ξερω γιωργο, ουτε γω θα θελα, αλλα η υποκειμενικοτητα που ανεφερα πριν περιλαμβανει και σενα και μενα..

εγω πες πιστευω οτι εισαι ωριμος οδηγος(λεμε τωρα :D ) ομως δεν ξερω αν καποιος σαν και σενα, ομορφο, καλο παιδι και συνειδητοποιημενος(ειπαμε λεμε τωρα, μην ψαρωνεις :lol: ) για καποιο λογο σε μια στροφη θα πεσει πανω μου και θα με σκωτωσει ή το αντιστροφο..

ειναι λεπτα θεματα αυτα, και πρεπει να κοιταμε και λιγο περα απο τον δικο μας κοσμο

TROOPER
09/06/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το ξερω γιωργο, ουτε γω θα θελα, αλλα η υποκειμενικοτητα που ανεφερα πριν περιλαμβανει και σενα και μενα..

εγω πες πιστευω οτι εισαι ωριμος οδηγος(λεμε τωρα :D ) ομως δεν ξερω αν καποιος σαν και σενα, ομορφο, καλο παιδι και συνειδητοποιημενος(ειπαμε λεμε τωρα, μην ψαρωνεις :lol: ) για καποιο λογο σε μια στροφη θα πεσει πανω μου και θα με σκωτωσει ή το αντιστροφο..

ειναι λεπτα θεματα αυτα, και πρεπει να κοιταμε και λιγο περα απο τον δικο μας κοσμο

δεν ψαρωνω μη σκιαζεσαι :lol:

αυτο ακριβως λεω λευτερη.απο τη στιγμη που καποιος με την υποκειμενικη του αποψη πει οτι εγω δεν θα οδηγω αλλα εσυ θα οδηγεις,υποκειμενικα μπορει να εχει λαθεψει και τελικα εσυ να πεσεις πανω μου.τοτε τι γινεται?

αν ειναι ετσι ρε λευτερη απαγορευση της κυκλοφοριας ολων των οχηματων τωρα !!!!!!!!!

ελα ρε...

byron
09/06/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν ειναι ετσι ρε λευτερη απαγορευση της κυκλοφοριας ολων των οχηματων τωρα !!!!!!!!!


Ο προβληματισμός του thread αναφέρεται στην δυνατότητα απαγόρευσης ( ή κάτι δραστικό) των καγκουροφόρουμ, επομένως αφήστε τα οχήματα στην ησυχία τους.

TROOPER
09/06/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ο προβληματισμός του thread αναφέρεται στην δυνατότητα απαγόρευσης ( ή κάτι δραστικό) των καγκουροφόρουμ, επομένως αφήστε τα οχήματα στην ησυχία τους.

+1000

PortisHead
09/06/2009, 10:32
Δεν ξερω κατα ποσο ξεφευγω απο το θεμα....αλλα εχει πεσει ποτε στα χερια σας κανα περιοδικο τυπου "Burn Out" ???
:lol: :lol: :lol:
Μιλαμε για ΤΟΝ βωμο της καγκουριας και του προσηλυτισμού σε αυτην.
Απορω πως κυκλοφορουν νομιμα.

byron
09/06/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
+1000

Καιπουσαι Αρτέμη...όταν θα πας να καταγγείλεις τον Ντερτιλή οτι συμμετείχε παρανόμως στην εκλογική διαδικασία, πέτα και καμμιά ξώφαλτση σπόντα για το τι συμβαίνει στο διαδίκτυο.

byron
09/06/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δεν ξερω κατα ποσο ξεφευγω απο το θεμα....αλλα εχει πεσει ποτε στα χερια σας κανα περιοδικο τυπου "Burn Out" ???
:lol: :lol: :lol:
Μιλαμε για ΤΟΝ βωμο της καγκουριας και του προσηλυτισμού σε αυτην.
Απορω πως κυκλοφορουν νομιμα.

Αυτή η μαλακία δεν ήταν που μοιραζε τα αυτοκόλλητα "street racing is not a crime"? :lol:

Εχει γεμίσει ο τόπος με γκαστρωμένα 106-206 και hyundai με το απαραίτητο αυτοκολλητάκι στο πίσω τζάμι. (απαραίτητως εκεί, αφού πατάνε ότι κυκλοφορεί)

TROOPER
09/06/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καιπουσαι Αρτέμη...όταν θα πας να καταγγείλεις τον Ντερτιλή οτι συμμετείχε παρανόμως στην εκλογική διαδικασία, πέτα και καμμιά ξώφαλτση σπόντα για το τι συμβαίνει στο διαδίκτυο.

να βαλω κουκουλα?

PortisHead
09/06/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτή η μαλακία δεν ήταν που μοιραζε τα αυτοκόλλητα "street racing is not a crime"? :lol:

Εχει γεμίσει ο τόπος με γκαστρωμένα 106-206 και hyundai με το απαραίτητο αυτοκολλητάκι στο πίσω τζάμι. (απαραίτητως εκεί, αφού πατάνε ότι κυκλοφορεί)

Εχει πολλες φορες φωτογραφιες απο events παρανομα που γινονται...και εκτος των αυτοκινητων....δειχνει κατι μηχανακια 2καβαλα με σουζες, παπια που κανουν burn out :lol: και τα σχολια συνηθως ειναι : Μπραβο μαγκες....παντα στη μια ροδα....καψε λαστιχο...κλπ κλπ
Σαν ανεκδοτο μου φαινοταν οταν το πρωτοειδα.

Γμτ...ψαχνω να βρω υλικο να γελασουμε

Akatanomastos
09/06/2009, 10:44
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81869

nktR
09/06/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το πρόβλημα επιμένω δεν είναι οι δυνατότητες της μοτό, αλλά οι δυνατότητες του μυαλού του καθενός μας.


+++++ 1
το θέμα του φίλου του macrozan είναι άκυρο.
Πάντα υπήρχαν δυστυχώς ατυχήματα με τραγική κατάληξη απλώς τώρα τα γνωρίζουν όλοι λόγω ενημέρωσης μέσω φόρουμ.
Όσο για το επίπεδο είναι σαφώς καλύτερο, αφού όλοι λίγο έως πολύ γνωριζόμαστε μεταξύ μας και αυτό δημιουργεί αίσθημα σεβασμού για τον οποιοδήποτε είναι στη οποιοαδήποτε βόλτα. Τα επικίνδυνα κομπλεξικά και αψυχολόγητα παράσιτα τουλάχιστον στην παρέα μας τα ξεριζώνουμε.
Ξεχάσαμε τις παλιές βολτες που συναντιόμασταν άγνωστοι μεταξύ αγνώστων στο περίπτερο και γινόταν του ινδιάνου το προσκύνημα στην πρώτη αριστερή του Αρτεμισίου?
Η ΟΛΗ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο BYRON.

Καλές βόλτες σε όλους και συλληπητήρια

byron
09/06/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Γμτ...ψαχνω να βρω υλικο να γελασουμε

Δεν είναι τίποτα για γέλια.
Κόντρες και μαλακίες πάντα γίνονταν. Οι παλαιότεροι θα θυμούνται και την Αύρα και τη Γέφυρα στον Κηφισσό και το 50-Διάζωμα και τι γινόταν εκεί κάθε βράδυ.

Ξεχνάμε τι έγινε τις προηγούμενες χρονιές στη "γιορτή" της Πανελληνιας Συγκεντρωσης Μοτοσυκλετών....που ακόμα δεν ξέρουν πόσοι νεκροί και πόσοι τραυματίες υπήρχαν στη περυσινή της Θάσου. Αλλοι έλεγαν 7 νεκρούς και άλλοι 11.
Κάπου υπάρχουν και video στο youtube από ΄κει με εικόνες που σου ΄ρχεται να βάλεις τα κλάματα, που προσβάλλουν όλους όσους αγαπούν τη μοτοσυκλέτα.

Και καθόμαστε και συζητάμε για τα βουτηγμένα στο αίμα (!!) φόρουμ...:rolleyes:

PortisHead
09/06/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν είναι τίποτα για γέλια.


Κιομως ειναι.
Δεν ξερω...ή εγω εχω γινει τοσο γομαρι ή ολοι οι άλλοι ειναι αλτρουϊστες.

Εμενα το μονο που με ενοχλησε ειναι οτι προχτες που ηθελα να παω απο λιμανακια προς Σουνιο μια βολτα....αναγκαστικα να παω απο Βαρη...για να αποφυγω κανα saxorallo να ερθει κατα πανω μου.

Δεν μου καιγεται καρφι για κανεναν που προκαλει την τυχη του....

reinmeister
09/06/2009, 11:29
για μια ακομη φορα παπαριες...σορρυ για τα "γαλλικα" αλλα εχω βαρεθει καθε φορα που σκοτωνεται καποιος "κοντινος", να βγαινουν καποιοι και να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους για τα "μηχανακια δολοφονους" την "ταχυτητα που σκοτωνει" τα "φονικα βυζια που ειδε ο ανθρωπος μου και εσκασε στην κολωνα" κι αλλα τετοια τραγελαφικα...

σημερα ειδα και για φορα δολοφονους...

το δια ταυτα κατ εμε ειναι πολυ απλο...οσοι δεν πανε γρηγορα ,ψαχνουν καθε φορα να βρουν δικαιολογια να την πουν σε αυτους που πανε...κι εκει καταληγει η συζητηση παντοτε...

οταν ως δικαιολογια χρησιμοποιειται ενας θανατος ,η κινηση μπορει να χαρακτηριστει λιαν επιεικως ,τουλαχιστον ασεβης...

να επιχειρηματολογησω αναφορικα με την περι ης ο λογος ατακα μια και οι περισσοτεροι θα την παρετε ως τσιτατο...

ο "α" εχει την δυνατοτητα να αντιληφθει πληρως το περιββαλον του σε ταχυτητες που κυμαινονται απο 0-150 χλμ...

ο "β" εχει την αντιστοιχη δυνατοτητα σε ταχυτητες απο 0-300...

ο "α" συμπεραινει οτι εφ οσον αυτος δεν δυναται,αποκλειεται να δυναται ο "β"...

ο "α" δεν εχει την κριτικη ικανοτητα να κινηθει οσο γρηγορα του επιτρεπουν οι υπαρχουσες συνθηκες...

ο "β" την εχει...

ο "α" θεωρει,με βαση τα δικα του δεδομενα, οτι ο "β" δεν την εχει

εν κατακλειδι...

μην κρινετε εξ ιδιων τα αλλωτρια...οτι δεν μπορειτε να κανετε ΔΕΝ σημαινει οτι δεν γινεται...

υπαρχει πολυς κοσμος στο moto.gr συμπεριλαμβανομενου κι εμου,που οδηγει πολυ γρηγορα εδω και 20 χρονια...το οτι δεν εχουμε σκοτωθει δεν ειναι θεμα τυχης...

οι καγκουρες, με την πραγματικη εννοια του ορου,μια και τωρα τελευταια οσοι εχουμε δυνατα μηχανακια και τα ανοιγουμε θεωρουμαστε ως τετοιοι,ειναι λιγοι...

τα περισσοτερα δυστυχηματα συμβαινουν επειδη καποιος ηλιθιος,συνηθως με αυτοκινητο, που εχει παρει διπλωμα με κουπονια και δεν εμαθε ποτε του να οδηγει κανει την μαλακια του και σκοτωνει τον εκτιθεμενο μοτοσυκλετιστη μια κι αυτος δεν εχει δυο τονους λαμαρινα γυρω του να τον προστατεψει...

τα ατυχηματα με αυτοκινητα ειναι απειρως περισσοτερα απ οτι αυτα με μοτοσυκλεττες...απλως λογω μεγαλυτερης εκθεσης στο κινδυνο οι μοτοσυκλετιστες συνηθως σκοτωνονται...

ετσι ειναι δυστυχως,το επιλεξαμε και δεν αλλαζει...

δεν προτρεπω κανεναν να παει ταπα ουτε συνηγορω με τον ηλιθιο που ανοιγει ανεξαρτητα συνθηκων...

απλως μην βαζετα τα παντα στο ιδιο καλαθι...

επισης ,πρακτικες απαγορευσης προσωπικης ελευθεριας κι επιλογης καταληγουν σε χουντικες καταστασεις...

αλλα τι να λεμε τωρα...εδω το Λ.ΑΟ.Σ. πηρε 7% και μονο εγω προβληματιστηκα απ οτι φαινεται...

κλεινοντας εχω να πω το εξης...οι πεθαμενοι με τους πεθαμενους και οι ζωντανοι με τους ζωντανους...

αφηστε την ψυχη του ανθρωπου να αναπαυθει και σταματηστε να πατατε πανω σε νεκρους για να επιχειρηματολογησετε...

BLiTzER
09/06/2009, 11:42
Θες να κάνεις τα παιδιά μου?

TROOPER
09/06/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Θες να κάνεις τα παιδιά μου?

:eyepop:

BLiTzER
09/06/2009, 11:48
Εννοώ ότι δε θα μπορούσα να τα έχω πει καλύτερα. Πλας, σαν νεότερο μέλος, αν τα έλεγα, πιθανότατα θα με έκραζαν, ενώ τώρα θα σκεφτούν ;)

DUKASII
09/06/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
για μια ακομη φορα παπαριες...σορρυ για τα "γαλλικα" αλλα εχω βαρεθει καθε φορα που σκοτωνεται καποιος "κοντινος", να βγαινουν καποιοι και να λενε το μακρυ τους και το κοντο τους για τα "μηχανακια δολοφονους" την "ταχυτητα που σκοτωνει" τα "φονικα βυζια που ειδε ο ανθρωπος μου και εσκασε στην κολωνα" κι αλλα τετοια τραγελαφικα...

σημερα ειδα και για φορα δολοφονους...

το δια ταυτα κατ εμε ειναι πολυ απλο...οσοι δεν πανε γρηγορα ,ψαχνουν καθε φορα να βρουν δικαιολογια να την πουν σε αυτους που πανε...κι εκει καταληγει η συζητηση παντοτε...

οταν ως δικαιολογια χρησιμοποιειται ενας θανατος ,η κινηση μπορει να χαρακτηριστει λιαν επιεικως ,τουλαχιστον ασεβης...

να επιχειρηματολογησω αναφορικα με την περι ης ο λογος ατακα μια και οι περισσοτεροι θα την παρετε ως τσιτατο...

ο "α" εχει την δυνατοτητα να αντιληφθει πληρως το περιββαλον του σε ταχυτητες που κυμαινονται απο 0-150 χλμ...

ο "β" εχει την αντιστοιχη δυνατοτητα σε ταχυτητες απο 0-300...

ο "α" συμπεραινει οτι εφ οσον αυτος δεν δυναται,αποκλειεται να δυναται ο "β"...

ο "α" δεν εχει την κριτικη ικανοτητα να κινηθει οσο γρηγορα του επιτρεπουν οι υπαρχουσες συνθηκες...

ο "β" την εχει...

ο "α" θεωρει,με βαση τα δικα του δεδομενα, οτι ο "β" δεν την εχει

εν κατακλειδι...

μην κρινετε εξ ιδιων τα αλλωτρια...οτι δεν μπορειτε να κανετε ΔΕΝ σημαινει οτι δεν γινεται...

υπαρχει πολυς κοσμος στο moto.gr συμπεριλαμβανομενου κι εμου,που οδηγει πολυ γρηγορα εδω και 20 χρονια...το οτι δεν εχουμε σκοτωθει δεν ειναι θεμα τυχης...

οι καγκουρες, με την πραγματικη εννοια του ορου,μια και τωρα τελευταια οσοι εχουμε δυνατα μηχανακια και τα ανοιγουμε θεωρουμαστε ως τετοιοι,ειναι λιγοι...

τα περισσοτερα δυστυχηματα συμβαινουν επειδη καποιος ηλιθιος,συνηθως με αυτοκινητο, που εχει παρει διπλωμα με κουπονια και δεν εμαθε ποτε του να οδηγει κανει την μαλακια του και σκοτωνει τον εκτιθεμενο μοτοσυκλετιστη μια κι αυτος δεν εχει δυο τονους λαμαρινα γυρω του να τον προστατεψει...

τα ατυχηματα με αυτοκινητα ειναι απειρως περισσοτερα απ οτι αυτα με μοτοσυκλεττες...απλως λογω μεγαλυτερης εκθεσης στο κινδυνο οι μοτοσυκλετιστες συνηθως σκοτωνονται...

ετσι ειναι δυστυχως,το επιλεξαμε και δεν αλλαζει...

δεν προτρεπω κανεναν να παει ταπα ουτε συνηγορω με τον ηλιθιο που ανοιγει ανεξαρτητα συνθηκων...

απλως μην βαζετα τα παντα στο ιδιο καλαθι...

επισης ,πρακτικες απαγορευσης προσωπικης ελευθεριας κι επιλογης καταληγουν σε χουντικες καταστασεις...

αλλα τι να λεμε τωρα...εδω το Λ.ΑΟ.Σ. πηρε 7% και μονο εγω προβληματιστηκα απ οτι φαινεται...

κλεινοντας εχω να πω το εξης...οι πεθαμενοι με τους πεθαμενους και οι ζωντανοι με τους ζωντανους...

αφηστε την ψυχη του ανθρωπου να αναπαυθει και σταματηστε να πατατε πανω σε νεκρους για να επιχειρηματολογησετε... esu otan xekinises ayta ta grigora 20 xronia odigisis...
xekinises san ton a h ton b?:rolleyes:

marulis
09/06/2009, 12:06
Ρε μάγκες αν θέλουμε δημοκρατία δεν μπορεί να αξιώνουμε απαγορεύσεις του τύπου όχι στα καγκουροφόρουμ , όχι στα ss , όχι στο ένα όχι στο άλλο. Πρέπει να έχει η κοινωνία μας την παιδία να αποβάλει τις λάθος συμπεριφορές.

Και επειδή είμαι και από φύση αισιόδοξος, για θυμηθείτε πριν 10 χρόνια η ακόμα χειρότερα πριν 20 χρόνια πόσοι είχαν προστατευτικό εξοπλισμό, πόσοι είχαν παρακολουθήσει ένα σχολείο οδήγησης, πόσοι ένα σεμινάριο?

Ποιος βοήθησε σε αυτό? Σίγουρα σε μεγάλο βαθμό η ενημέρωση των νέων μέσο ενός μέσου των νέων (ιντερνετ φόρουμ μπλογκ κλπ)

Θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που ζω και που πέρασα τα 30 ( 34 αλλά δεν το λέμε ) με τις μλκιες που έκανα μικρός. Πρόλαβα και έπηξε το μυαλό μου (λέμε τώρα ), έκοψα και τις μλκιες ( ξανά λέμε τώρα ) . ο ακατανόμαστος που του ρίχνω 10 χρονάκια χαλαρά, ξέρει πράγματα που εμένα μου πήρε 15 χρόνια για να τα μάθω και μάλιστα με τον δύσκολο τρόπο.
Αν υποθέσουμε λοιπόν πως έχουμε μια κοινωνία συγκεκριμένης νοητικής στάθμης , η πολυφωνία τις ενημέρωσης μόνο καλό κάνει. Το καμένο χαρτί είναι καμένο, για του υπόλοιπους είναι μια πολύτιμη βοήθεια η οποία βέβαια δεν σου εξασφαλίζει την επιβίωση , μόνο συμβάλει στην επιτυχία τις.

Όποιος δεν γνωρίζει το ρίσκο που παίρνει κάθε φορά που καβαλά , ας αλλάξει χόμπι

Σας έπρηξα ε, καλά συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά αν θέλετε να το συζητήσουμε μπλα μπλα μπλα ……………….........................................


:look: :look:

TOLISTOLAROS
09/06/2009, 12:07
Το ότι υπάρχουν περιοδικά που ωθούν σε κόντρες και επικίνδυνη οδήγηση ναι,ισχύει.
Για να μην πω ότι όλα τα περιοδικά αναφέρουν ταχύτητες πολύ υψηλές(περιγράφοντας μάλιστα και το μέρος που τις πέτυχαν) τσιτώνοντας έτσι τους αναγνώστες να κάνουν το ίδιο(και μη μου πει κανείς ότι ο πιτσιρίκος που διαβάζει τα κατορθώματα του κάθε συντάκτη δε θα σκεφτεί έστω μια φορά να το ανοίξει το εργαλείο να κάνει τα ίδια...).
Επίσης κατά καιρούς έχουν βγάλει ηλίθια αυτοκόλλητα και DVD που κανονικά θα'πρεπε να'χε παρέμβει εισαγγελέας.

Προφανώς και υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στην ικανότητα του καθενός στην οδήγηση.
Προφανέστατα ελάχιστοι παραδέχονται χύμα ότι υπάρχουν άλλοι 2000 φορές ικανότεροι απ'αυτούς(σε αντίληψη,ταχύτητα,ασφάλεια).

Τώρα επειδή όλοι επηρρεάζουν και επηρρεάζονται καλό θα'ναι να μη προτρέπουμε-έστω έμμεσα- "πισταδόρικη" οδήγηση σε δημόσιο δρόμο περιγράφοντας ξυσίματα μαρσπιέ,γονάτου,@ρχιδιών και γω δεν ξέρω τί άλλο...Γιατί αυτά πολύ εύκολα μετατρέπονται σε ξυσίματα μηρού,γοφού,εξάτμισης,ώμου με συνοδεία φραπέ σε νοσοκομείο(ή κόλλυβων σε νεκροταφείο ή ουρητήρα σε αναπηρικό καροτσάκι).
Εξαρτάται βέβαι απ'το μυαλό του καθενός να δέχεται ή όχι αυτά που βλέπει στο internet.
Γνώθι σ'αυτόν.-

PortisHead
09/06/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Ρε μάγκες αν θέλουμε δημοκρατία δεν μπορεί να αξιώνουμε απαγορεύσεις του τύπου όχι στα καγκουροφόρουμ , όχι στα ss , όχι στο ένα όχι στο άλλο. Πρέπει να έχει η κοινωνία μας την παιδία να αποβάλει τις λάθος συμπεριφορές.

Και επειδή είμαι και από φύση αισιόδοξος, για θυμηθείτε πριν 10 χρόνια η ακόμα χειρότερα πριν 20 χρόνια πόσοι είχαν προστατευτικό εξοπλισμό, πόσοι είχαν παρακολουθήσει ένα σχολείο οδήγησης, πόσοι ένα σεμινάριο?

Ποιος βοήθησε σε αυτό? Σίγουρα σε μεγάλο βαθμό η ενημέρωση των νέων μέσο ενός μέσου των νέων (ιντερνετ φόρουμ μπλογκ κλπ)

Θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που ζω και που πέρασα τα 30 ( 34 αλλά δεν το λέμε ) με τις μλκιες που έκανα μικρός. Πρόλαβα και έπηξε το μυαλό μου (λέμε τώρα ), έκοψα και τις μλκιες ( ξανά λέμε τώρα ) . ο ακατανόμαστος που του ρίχνω 10 χρονάκια χαλαρά, ξέρει πράγματα που εμένα μου πήρε 15 χρόνια για να τα μάθω και μάλιστα με τον δύσκολο τρόπο.
Αν υποθέσουμε λοιπόν πως έχουμε μια κοινωνία συγκεκριμένης νοητικής στάθμης , η πολυφωνία τις ενημέρωσης μόνο καλό κάνει. Το καμένο χαρτί είναι καμένο, για του υπόλοιπους είναι μια πολύτιμη βοήθεια η οποία βέβαια δεν σου εξασφαλίζει την επιβίωση , μόνο συμβάλει στην επιτυχία τις.

Όποιος δεν γνωρίζει το ρίσκο που παίρνει κάθε φορά που καβαλά , ας αλλάξει χόμπι

Σας έπρηξα ε, καλά συγγνώμη για την πολυλογία μου αλλά αν θέλετε να το συζητήσουμε μπλα μπλα μπλα ……………….........................................


:look: :look:

Οχι ρε συ...μην τρελλαινεσαι.
Εποχιακα θεματα ειναι αυτα.
"Καγκουροφόρουμ και απαγορευση" , "Ζελε,σαγιοναρα και Rayban το καλοκαιρι σε SS" , "Φονιαδες Ι.Χ.ες" κιαλλα χαρουμενα.

Απλα να κυλαει ευχαριστα το 8ωρο....δεν αλλαζει κατι....κοιτα τριγυρω σου.

Νομιζω ο Byron το πε....ο καθενας πορευεται με το μυαλο του....τα υπολοιπα ειναι πασατεμπος.

byron
09/06/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Τώρα επειδή όλοι επηρρεάζουν και επηρρεάζονται καλό θα'ναι να μη προτρέπουμε-έστω έμμεσα- "πισταδόρικη" οδήγηση σε δημόσιο δρόμο περιγράφοντας ξυσίματα μαρσπιέ,γονάτου,@ρχιδιών και γω δεν ξέρω τί άλλο...Γιατί αυτά πολύ εύκολα μετατρέπονται σε ξυσίματα μηρού,γοφού,εξάτμισης,ώμου με συνοδεία φραπέ σε νοσοκομείο(ή κόλλυβων σε νεκροταφείο ή ουρητήρα σε αναπηρικό καροτσάκι).


Μάλιστα....το θέμα βέβαια δεν είναι τόσο απλό.

Μπάινει κάποιος και ρωτάει "ρε μάγκες μου ανοίγει η γραμμή στις στροφές". Τι απαντάς (ως μέλος σε φόρουμ εννοείται που μοιράζεται την πληροφορία)

1. Του λες να πηγαίνει αργά για να μην του ανοίγει.
2. Του δίνεις link που αναφέρονται σε τρόπους λύσης του προβλήματος.
3. Δεν λές τίποτα για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη αν φάει κανένα βρόντο.

Για πές...:wave2:

marulis
09/06/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μάλιστα....το θέμα βέβαια δεν είναι τόσο απλό.

Μπάινει κάποιος και ρωτάει "ρε μάγκες μου ανοίγει η γραμμή στις στροφές". Τι απαντάς (ως μέλος σε φόρουμ εννοείται που μοιράζεται την πληροφορία)

1. Του λες να πηγαίνει αργά για να μην του ανοίγει.
2. Του δίνεις link που αναφέρονται σε τρόπους λύσης του προβλήματος.
3. Δεν λές τίποτα για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη αν φάει κανένα βρόντο.

Για πές...:wave2: 4) παρακολούθα ένα css «ρε κουλαδι» , να δεις πως γίνεται ( χωρίς δόση ειρωνείας)
:winka:

TOLISTOLAROS
09/06/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μάλιστα....το θέμα βέβαια δεν είναι τόσο απλό.

Μπάινει κάποιος και ρωτάει "ρε μάγκες μου ανοίγει η γραμμή στις στροφές". Τι απαντάς (ως μέλος σε φόρουμ εννοείται που μοιράζεται την πληροφορία"

1. Του λες να πηγαίνει αργά για να μην του ανοίγει.
2. Του δίνεις link που αναφέρονται σε τρόπους λύσης του προβλήματος.
3. Δεν λές τίποτα για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη αν φάει κανένα βρόντο.

Για πές...:wave2:
2.Του δίνω link και τον ρωτάω ταυτόχρονα τί κάνει και του ανοίγει.

Φυσικά θα του πώ να πηγαίνει τόσο αργά ώστε να μπορεί αν δει εμπόδιο[έμψυχο(ζώο,άνθρωπο) ή άψυχο(λάδια,σκουπίδια,λακούβες κλπ)] να το αποφύγει/στην ανάγκη σταματήσει.
Αναφέρθηκα σε μερικούς που περιγράφουν κάτι πλαγιάσματα σε Άγιους του πρώην ανατολικού μπλοκ,σε διαδρομές που βγάζουν σε αρχαία θέατρα,στο χάνι της Γραβιάς κλπ.
Είτε μας αρέσει είτε όχι ο δημόσιος δρόμος είναι μή προβλέψιμο και μη ελεγχόμενο περιβάλλον.
Αν δε βλέπεις την έξοδο δεν χώνεσαι.
Αλλιώς θα πληρώσεις τα σπασμένα(σε κορμί-σίδερα-πλαστικά) μιας πτώσης,

MikeG
09/06/2009, 12:23
Νομίζω ότι οι απαντήσεις πάρθηκαν και είναι κατά τη συντριπτική πλειοψηφία τους προς την ίδια κατεύθυνση.

Πραγματικά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούσε το συγκεκριμένο thread, ειδικά αυτές τις στιγμές. Ίσα ίσα που στα δικά μου μάτια δείχνει και σα προσβολή.

Από εδώ πλέον μετακομίζουμε & πολύ σύντομα το βλέπω να πηγαίνει στα τάρταρα.

Λυπάμαι για μερικούς...

byron
09/06/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φυσικά θα του πώ να πηγαίνει τόσο αργά ώστε να μπορεί αν δει εμπόδιο[έμψυχο(ζώο,άνθρωπο) ή άψυχο(λάδια,σκουπίδια,λακούβες κλπ)] να το αποφύγει/στην ανάγκη σταματήσει.


Re Tolistolaros....μεταξύ μας τωρα...
όταν πηγαίνεις κάπου έχεις μέση ωριαία πάνω από 25 χλμ ή πολλά λέω; :confused:

marulis
09/06/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG


Λυπάμαι για μερικούς... Ουπς, τι κάμναμε ωρε μανωλιο, έχασα κάτι?
:look: :look:

MikeG
09/06/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
Ουπς, τι κάμναμε ωρε μανωλιο, έχασα κάτι?
:look: :look:


Εσύ μην ανησυχείς. :winka: