PDA

View Full Version : Τί πρέπει να προσέξω σε μεταχειρισμένο R6 '06 πριν το πάρω?



hereticous
08/06/2009, 11:35
Καλησπέρα παιδιά, βρήκα ένα R6, μοντέλο του 2006 με λίγα (5.000) χιλιόμετρα. Το μηχανάκι με την πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καθαρό, δεν έχει γρατσουνιές και πτώσεις απ' ό,τι είδα. Τί πρέπει να προσέξω όμως γενικότερα πριν το πάρω, ωστέ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος?

Δε νομίζω οτι πχ αν είχε πέσει κάτω θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να έχει "κρύψει" την πτώση τόσο, ώστε να μην έχει καθόλου γρατσουνιές, έτσι?

Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να πάω και να ελέγξω το φίλτρο αέρα αφού το πάρω, γιατί νομίζω οτι η Yamaha είχε κάνει ανάκληση των r6 τότε, για μια βίδα που μπορεί να ήταν χαλαρή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά... ! :)

george72
08/06/2009, 11:57
Αν τα χιλιομετρα (5,000) ειναι πραγματικα, το μηχανακι ειναι καινουργιο, αστρωτο ακομη...

οπωσδηποτε μην σταθεις στην πρωτη ματια, παρτο βολτα και τσεκαρε το αν μπορεις σε ενα εξουσιοδοτημενο της Yamaha...

καλες βολτες...
(το R6 δουλευει "ψηλα" και θελει λιγο παιχνιδισμα με τον συμπλεκτη στην εκκινηση:smilea: )

:wave2:

hereticous
08/06/2009, 20:07
Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να αλλάξεις στο ηλεκτρονικό κοντέρ της yamaha τα km, οπότε πιστεύω πως είναι πραγματικά. Απλά θέλω να δω τί μπορώ να τσεκάρω πριν πάρω την τελική απόφαση. Μάλλον θα κάνω αυτό που είπες, δηλ. να το πάω σε ένα συνεργείο yamaha! :)

jfx
08/06/2009, 20:53
τα δυο πλαστικά που μπαινουν απο τις δυο πλευρες του ντεποζιτου, ζορίζονται αρκετά αν ο προηγούμενος είχε βάλει μπάγκστερ. κοιταξε αν ειναι στο μπροστα τους μερος (εκει που ειναι μύτερά) εφαρμοστά, γιατι αν δεν ειναι, παει να πει οτι εχει σπασει το πινάκι που τα κραταει.

Αυτο ειχα παθει εγω με το δικό μου ρ6 06. οχι οτι ειναι και κατι τρομερό, αλλα μπορεις να ρίξεις λίγο την τιμή.

και φυσικά κοίτα και όλα τα στανταρ που κοιτάς σε όποια μεταχειρισμένη μηχανη κι αν ειναι.
( θα βρεις κι εδω μεσα διαφορους οδηγους για αγορά μεταχειρισμένου.)

ΑΑΑ και ριξε και μια ματιά στις ζάντες, μην εχει κανενα στραβωματάκι.

και με γεια σου, να το χαρεις!!

Tomahawk
14/06/2009, 21:14
Αν δε το έχεις πάρει ακόμη...

Τα χιλιόμετρα αλλάζουν, είτε είναι ψηφιακό είτε αναλογικό το κοντερ...

Κοίτα τα λάστιχα, αν είναι τα μαμίσια τότε υπάρχει πιθανότητα να είναι τα μαμίσια, αν όχι κατα 80% έχει αλλάξει τα χλμ!

ledz
16/06/2009, 01:26
Να μην εχει συμμετασχει σε ληστεια χαχαχα (βλεπε σημερινες ειδησεις (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=4106807)) :bawl: :lol: :mad:

Alarm
16/06/2009, 10:50
1) βαλτην μπρος και ακου στο ρελαντι αν ακους τιποτα χτυπιματακια, κουδουνισματα και περιεργους θορυβους
2) εννοιειται πως κανεις βολτα και βλεπεις αν κουμπονουν καλα οι ταχυτητες και τα φρενα ανταποκρινονται καλα και ποσα χειλιομετρα τους απομενουν περιπου
3) τσεκαρε αν τα λαδια που εχει μεσα ειναι οντως φρεσκα η οχι. μην ξεχνας αν οχι θα ειναι εξτρα κοστος παλι για εσενα
4) τσεκαρε αλυσιδογραναζα αν ειναι φαγομενα. αν λεει 5.000 χλμ λογικα ΔΕΝ θα πρεπει να ειναι με τιποτα. αν ειναι , τοτε σιγουρα ειναι παραπανω απο 5.000.
5) σικωσε την πισω ροδα και γιρνα την να δεις να εχει πουθενα κολλημενα σημεια και δεν λειτουργει ελευθερα
6) δες σε οσα σημεια μπορεις να δεις για σκουριες
7) τωρα αν εισαι και λιγο σχετικος με αναρτησεις δες επαναφορα και προφορτηση αν ειναι ενταξει. και δεν εννοω αν ειναι λαθος ρυθμισμενες αλλα αν ειναι κατεστραμενες οι αναρτησεις απο σουζες κλπ

τα υπολοια εσωτερικα μαλλον θα πρεπει να σου τα πει μηχανικος δικος σου, μπουζια , δισκο πλακες κλπ

nikos force
16/06/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm

3) τσεκαρε αν τα λαδια που εχει μεσα ειναι οντως φρεσκα η οχι. μην ξεχνας αν οχι θα ειναι εξτρα κοστος παλι για εσενα

7) τωρα αν εισαι και λιγο σχετικος με αναρτησεις δες επαναφορα και προφορτηση αν ειναι ενταξει. και δεν εννοω αν ειναι λαθος ρυθμισμενες αλλα αν ειναι κατεστραμενες οι αναρτησεις απο σουζες κλπ

ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΘΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ...????:eyepop:

DUKASII
16/06/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΘΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ...????:eyepop: ax ax
ax
ax
axaxaxax
axax
axax
axaxaxaxax


tsekare kai ton aera mesa sta lastixa an einai freskos..toy boynoy..

notakos600
16/06/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
Καλησπέρα παιδιά, βρήκα ένα R6, μοντέλο του 2006 με λίγα (5.000) χιλιόμετρα. Το μηχανάκι με την πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καθαρό, δεν έχει γρατσουνιές και πτώσεις απ' ό,τι είδα. Τί πρέπει να προσέξω όμως γενικότερα πριν το πάρω, ωστέ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος?

Δε νομίζω οτι πχ αν είχε πέσει κάτω θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να έχει "κρύψει" την πτώση τόσο, ώστε να μην έχει καθόλου γρατσουνιές, έτσι?

Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να πάω και να ελέγξω το φίλτρο αέρα αφού το πάρω, γιατί νομίζω οτι η Yamaha είχε κάνει ανάκληση των r6 τότε, για μια βίδα που μπορεί να ήταν χαλαρή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά... ! :)




Για τι χρήση το θέλεις δεν μας είπες.

DUKASII
16/06/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Για τι χρήση το θέλεις δεν μας είπες. ντιλιβερι σε πιτσαρια επιασε δουλεια και το θελει γιατι ειναι στενο και χωρα αναμεσα στα αμαξια..:rolleyes:

αν ειναι για τετοια χρηση..κοιτα οτι σου παμε..και αν εχει κανα χταποδι για το κουτι.


αν ειναι για αλλη μη κοιτασ τιποτα..δεν εχει αναγκη.:confused:

PortisHead
16/06/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
Καλησπέρα παιδιά, βρήκα ένα R6, μοντέλο του 2006 με λίγα (5.000) χιλιόμετρα. Το μηχανάκι με την πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καθαρό, δεν έχει γρατσουνιές και πτώσεις απ' ό,τι είδα. Τί πρέπει να προσέξω όμως γενικότερα πριν το πάρω, ωστέ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος?

Δε νομίζω οτι πχ αν είχε πέσει κάτω θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να έχει "κρύψει" την πτώση τόσο, ώστε να μην έχει καθόλου γρατσουνιές, έτσι?

Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να πάω και να ελέγξω το φίλτρο αέρα αφού το πάρω, γιατί νομίζω οτι η Yamaha είχε κάνει ανάκληση των r6 τότε, για μια βίδα που μπορεί να ήταν χαλαρή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά... ! :)

Κατα κυριο λογο θα πρεπει να προσεξεις να μην ειναι του Τσουκαλα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82330&perpage=15&pagenumber=1

:lol:

Alarm
16/06/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΘΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ...????:eyepop:

3) ανοιγεις την ταπα απο κατω, αφηνεις να τρεξει λιγο σε ενα δοχειο να δεις αν ειναι κατραμι μαυρο η εχει ρινισματα το λαδι

7) πιεζοντας την αναρτηση μπρος πισω και βλεπωντας πως αντιδρα. αν ειναι κοκκαλομενες μαλλον δεν φταινε οι ρυθμισεις αλλα οι ιδιες οι αναρτησεις. εξου και ειπα "αν εισαι λιγο σχετικος με το θεμα" . δεν ειπα πως ειναι κατι ευκολο και πως ολοι ξερουμε. ακομα και σε μια βολτα αν κοπανανε τα παντα και νομιζεις πως θα μεινει ο κινητηρας στον δρομο ενω οι ρυθμισεις ειναι σωστες τοτε κατι απλα δεν παει καλα με τις αναρτησεις.

devil's animal
16/06/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ax ax
ax
ax
axaxaxax
axax
axax
axaxaxaxax


tsekare kai ton aera mesa sta lastixa an einai freskos..toy boynoy..


:rotflmao: :bigcry: :lol: :rotflmao: :lol: :bigcry: :rotflmao:
οχι ρε μλκ...
:rotflmao: :rotflmao:

Anty12
17/06/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

tsekare kai ton aera mesa sta lastixa an einai freskos..toy boynoy..

Θα με πεθάνεις ρε καρντάσι....θα με πεθάνεις σΕ λέω.....:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

hereticous
21/06/2009, 02:18
Mέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται, θα παω να την τσεκάρω! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά ! :) Κάτι άκουσα οτι τα πρώτα service, το μηχανάκι τα κάνει αναγκαστικά στην αντιπροσωπεία. Ισχύει κάτι τέτοιο? Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται οτι δε μπορεί να βρει το βιβλίο με τα service, αλλά έχει κάνει τα 2 πρώτα και τώρα πρέπει να κάνω εγώ αυτό των 5000χμ.

Alarm
21/06/2009, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
Mέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται, θα παω να την τσεκάρω! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά ! :) Κάτι άκουσα οτι τα πρώτα service, το μηχανάκι τα κάνει αναγκαστικά στην αντιπροσωπεία. Ισχύει κάτι τέτοιο? Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται οτι δε μπορεί να βρει το βιβλίο με τα service, αλλά έχει κάνει τα 2 πρώτα και τώρα πρέπει να κάνω εγώ αυτό των 5000χμ.

συγνωμη αλλα πως εχει κανει τα 2 πρωτα και εσυ πρεπει να κανεις το 3ο ? το τριτο ειναι μετα τα 10.000 χλμ...

1ο στα 1000
2ο περιπου στα 5-6000
3ο 10000+

εκτος αν χριαστεικε αλλο σερβις περα απο τα τυπικα...

Tomahawk
21/06/2009, 12:20
Δε μπορεί να βρει το βιβλίο?
Κακό αυτό... Ίσως εκγκυμονεί προβλήματα.

Και σε μένα ο προηγούμενος έτσι μου είχε πει και μετά απο λίγο καιρό κόλλησε (RS 12) γιατί δεν έκανε τελικά τα service που έπρεπε.

Ρώτα τον να σου πει σε ποιόν μηχανικό έκανε τα service και πίεσε τον (σε λογικά όρια!) να βρει το βιβλίο.

hereticous
22/06/2009, 19:35
An rwthsw to mhxaniko opoy ekane to service 8a yparxei provlhma? Elpizw na to vrei padws aytos to vivlio toy service, alla prepei etc kai alliws nomizw na rwthsw to mhxaniko opoy ekane ta service toy na moy pei ti ginetai...Opws kai epishs gia to 2o service poy moy eipe oti ekane...

Epishs nomizw oti akoyga ena mikro tri3imo otan hmoyna panw sth mhxanh, alla nomizw oti apla einai h pinakida poy einai sth "manisia" ths 8esh kai trizei ligo, alla 8a to eleg3w...