PDA

View Full Version : Περί εκλογών και παραλίας... (συγχωνευμένα θέματα)



Σελίδες : [1] 2 3

nik7119
02/06/2009, 18:40
παιδες γεια χαρα ποσοι απο εσας θα πανε την κυριακη να καταθεσουν την ψηφο τους?

SVX
02/06/2009, 18:42
εγω βρηκα τροπο να ξφυγω....δε λεω....:smokin:

nik7119
02/06/2009, 18:51
ειναι υποχρεωτικο?

el_hymador
02/06/2009, 18:57
Οσοι θελουν να πανε, θα πανε, οσοι δεν θελουν, δεν θα πανε...

Το θεμα ειναι πως οτι πραξουμε, θα πρεπει να ειναι συνειδητη επιλογη.

nik7119
02/06/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οσοι θελουν να πανε, θα πανε, οσοι δεν θελουν, δεν θα πανε...

Το θεμα ειναι πως οτι πραξουμε, θα πρεπει να ειναι συνειδητη επιλογη. αν δεν πας,, εχει τπτ κηρωσεις?

el_hymador
02/06/2009, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
αν δεν πας,, εχει τπτ κηρωσεις?

ναι, του ηπατος...


αν ειναι να πας επειδη νομιζεις οτι εισαι αναγκασμενος γαματο, δεν τρεχει μια...

XJR_Billy
02/06/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εγω βρηκα τροπο να ξφυγω....δε λεω....:smokin:

:mad: :mad:

ΜΟΝΑΧΟΦΑΗ !!!

Λεωνίδας
02/06/2009, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι, του ηπατος...


αν ειναι να πας επειδη νομιζεις οτι εισαι αναγκασμενος γαματο, δεν τρεχει μια... +1

TassosK
02/06/2009, 20:02
εγω θα πηγαινα αν μπορουσες να ψηφισεις κομματα εκτος ελλαδος.

τι σοι ευρωεκλογες ειναι αν εχει τους ιδιους μλκς με τις βουλευτικες?

BELZEBOYLIS
02/06/2009, 20:05
Η αποχή δεν είναι λύση ....Αν δεν συμμετέχεις ,δεν έχεις το δικαίωμά να γκρινιάζεις μετά....:wave2:

mars696
02/06/2009, 20:16
Εγω θα παω ετσι κι αλλιως...με καλεσαν για επιτροπη,τακτικος...:cry:

sergiosm
02/06/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Εγω θα παω ετσι κι αλλιως...με καλεσαν για επιτροπη,τακτικος...:cry:


κοιτά να συνεννοηθεί με τον δικαστικό αντιπρόσωπο και τα άλλα μέλη της επιτροπής να την κάνεται με βάρδιες.

Να περάσει πιο χαλαρά η μέρα.

mars696
02/06/2009, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
κοιτά να συνεννοηθεί με τον δικαστικό αντιπρόσωπο και τα άλλα μέλη της επιτροπής να την κάνεται με βάρδιες.

Να περάσει πιο χαλαρά η μέρα.


Ευτυχως η αδερφη μου πηγαινει συχνα οποτε θα εχω καποιες "οδηγιες" για το πως να βγει...
Αλλα μαλλον θα ειναι ευκολα σχετικα με τπτ βουλετικες...οποτε αντε να τελειωνω,μια μερα,δεν πειραζει!

:beer: :beer: :beer:

hidefnick
02/06/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Η αποχή δεν είναι λύση ....Αν δεν συμμετέχεις ,δεν έχεις το δικαίωμά να γκρινιάζεις μετά....:wave2:

+750:wave2: :wave2: :wave2:

sergiosm
02/06/2009, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Ευτυχως η αδερφη μου πηγαινει συχνα οποτε θα εχω καποιες "οδηγιες" για το πως να βγει...
Αλλα μαλλον θα ειναι ευκολα σχετικα με τπτ βουλετικες...οποτε αντε να τελειωνω,μια μερα,δεν πειραζει!

:beer: :beer: :beer:

θα βγει πολύ άνετα και πολύ χαλαρά...

9 - 10 θα είσαι σπίτι σου το αργότερο.

εκτός πια και αν ο δικαστικός αντιπρόσωπος είναι κανά σαλιγκάρι.

α και μην πας από τις έξι.

επτά παρά τεταρτο, παρά δέκα μια χαρά είναι.

MUSTILI
02/06/2009, 20:56
Σωστοοοοο.Συμμετεχω αλλα αντιδρω;)

p@nos
02/06/2009, 21:03
εγω παντως θα παω να το ριξω το πετραδακι...

mars696
02/06/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
θα βγει πολύ άνετα και πολύ χαλαρά...

9 - 10 θα είσαι σπίτι σου το αργότερο.

εκτός πια και αν ο δικαστικός αντιπρόσωπος είναι κανά σαλιγκάρι.

α και μην πας από τις έξι.

επτά παρά τεταρτο, παρά δέκα μια χαρά είναι.


Thnx!:beer: :beer:

guzzistas
02/06/2009, 21:38
Μπα, δεν πείθομαι....

Αυτή τη φορά λέω να απέχω.....

mats8282
02/06/2009, 23:55
Πρωτα ψηφος και μετα για ολοημερη ξαπλα στην αμμο...Η αποχη δεν ωφελησε ποτε κανενα πολιτη,ουτε περιεχει πολιτικο μυνημα..Αυτα ειναι παραμυθια..Εγω θεωρω οτι ειμαι υποχρεωμενος να παω να ψηφισω απο την στιγμη που μπορω και ειμαι υγιης..Το ιδιο θεωρω οτι πρεπει να κανουν ολοι οι πολιτες ανεξαρτητα ιδεολογιας..

Δεν την πουλαω/ανταλλαζω/χαριζω,εσκεμμενα το τελευταιο,σε κανενα π0&$τη...


:sun: :wave2:

LsKostas
03/06/2009, 00:21
Aπο tvxs

Αντιδράσεις και ερωτήματα προκάλεσε στη μπλογκόσφαιρα η δημοσκόπηση της Kapa Research για τις επιδόσεις των αρχηγών των κομμάτων στο χθεσινό debate, που αποφάνθηκε ότι η πολιτική παρουσία του Κ. Καραμανλή κρίθηκε από τους τηλεθεατές ως η καλύτερη. Πολλοί είναι εκείνοι που κάνουν λόγο για «στημένη» δημοσκόπηση, καθώς δημοσιεύθηκε... οχτώ λεπτά μετά την έναρξη του debate.

Πιο συγκεκριμένα, ενώ το debate ξεκίνησε στις 20:10, στην ηλεκτρονική ανάρτηση του Βήματος η ώρα που δημοσιεύτηκε η δημοσκόπηση ήταν στις 20:18, γεγονός που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις και τα εύλογα ερωτήματα των πολιτών που είδαν έκπληκτοι τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων, όχι μόνο πριν ολοκληρωθεί το debate, αλλά οχτώ μόλις λεπτά μετά την έναρξή του. Πολύ περισσότερο μάλιστα, όταν μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε γίνει μόνο η πρώτη ερώτηση σε πολιτικό αρχηγό.



:hypnotize :hypnotize :hypnotize


Σε κανενα πουστη ... οπως ορθοτατα τοποθετηθηκες mats

vangelis 64
03/06/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
.Εγω θεωρω οτι ειμαι υποχρεωμενος να παω να ψηφισω απο την στιγμη που μπορω και ειμαι υγιης. Εγώ που δεν είμαι υγιής και έχω να ψηφίσω από το 86,μπορώ να μην πάω;:wacko:
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aπο tvxs

Αντιδράσεις και ερωτήματα προκάλεσε στη μπλογκόσφαιρα η δημοσκόπηση της Kapa Research για τις επιδόσεις των αρχηγών των κομμάτων στο χθεσινό debate, που αποφάνθηκε ότι η πολιτική παρουσία του Κ. Καραμανλή κρίθηκε από τους τηλεθεατές ως η καλύτερη. Πολλοί είναι εκείνοι που κάνουν λόγο για «στημένη» δημοσκόπηση, καθώς δημοσιεύθηκε... οχτώ λεπτά μετά την έναρξη του debate.

Πιο συγκεκριμένα, ενώ το debate ξεκίνησε στις 20:10, στην ηλεκτρονική ανάρτηση του Βήματος η ώρα που δημοσιεύτηκε η δημοσκόπηση ήταν στις 20:18, γεγονός που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις και τα εύλογα ερωτήματα των πολιτών που είδαν έκπληκτοι τη δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων, όχι μόνο πριν ολοκληρωθεί το debate, αλλά οχτώ μόλις λεπτά μετά την έναρξή του. Πολύ περισσότερο μάλιστα, όταν μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε γίνει μόνο η πρώτη ερώτηση σε πολιτικό αρχηγό.
Ρε τι χάνω που δεν βλέπω τηλέοραση και δεν ενημερώνομαι για το πολιτικό γίγνεσθαι!:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

mats8282
03/06/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ που δεν είμαι υγιής και έχω να ψηφίσω από το 86,μπορώ να μην πάω; :wacko:

Θα το σκεφτω και θα σου απαντησω το Σαββατο το βραδυ...Να μου στειλεις το παραπεμπτικο να το κοιταξω κιολας...

:blush:

super_toto
03/06/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ που δεν είμαι υγιής και έχω να ψηφίσω από το 86,μπορώ να μην πάω;:wacko: Ρε τι χάνω που δεν βλέπω τηλέοραση και δεν ενημερώνομαι για το πολιτικό γίγνεσθαι!:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Από το 86??????
:confused:

Γιατί έτσι?

Julius
03/06/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Η αποχή δεν είναι λύση ....Αν δεν συμμετέχεις ,δεν έχεις το δικαίωμά να γκρινιάζεις μετά....:wave2:

+1000


episeis einai mia eykaria na toys krakseis empraktos........... (opoious kai ean theleis na krakseis)

ggs
03/06/2009, 10:28
Έχετε σκεφτεί ότι η αποχή μπορεί να μην είναι αδιαφορία ,αλλά πολιτική άποψη ?

:wave2:

XJR_Billy
03/06/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
θα βγει πολύ άνετα και πολύ χαλαρά...

9 - 10 θα είσαι σπίτι σου το αργότερο.

εκτός πια και αν ο δικαστικός αντιπρόσωπος είναι κανά σαλιγκάρι.



Ρε μανία με τα σαλιγκάρια...:mad: :mad:

:p :D

alximistis
03/06/2009, 10:37
+... όσα θέλετε στον velzevouli!!! :)
Μπράβο ρε φίλε! Τα πράγματα είναι πολύ-πολύ απλά. ΑΝ δεν πας δεν μπορείς να γκρινιάζεις μετά. Δεν μπορείς να λες α αυτοί που μας κυβερνάνε α οι έτσι οι αλλιώς οι αλλιώτικοι.
Προσωπικά θα έλεγα ναι στην αποχή και θα συμφωνούσα με αυτήν αν γινόταν κάτι πολύ οργανωμένο και ηχηρό. Δηλαδή. Να μην πάνε να ψηφίσουν το 50% του λαού ή ας πούμε έστω το 40%. Να δοθεί δηλαδή ένα σαφές μήνυμα. Από τη στιγμή που η αποχή θα είναι στα ίδια επίπεδα άντε λίγο ανεβασμένη δεν μου λέει κάτι και φυσικά ουδείς θα την εκτιμήσει. Επομένως γνώμη μου πάμε και ψηφίζουμε κανονικά. :)

ΥΓ Να υπενθυμίσω ότι στις ΗΠΑ όποτε βγήκε Ρεμπουμπλικάνος πρόεδρος υπήρχε η μεγαλύτερη πάντα αποχή. Ειδικά στην περίπτωση του Τζορτς Μπους Τζούνιορ μπλιαχ!!!!!

nik7119
03/06/2009, 10:42
ουτε η σκια σας να μην φανει,,η αποχη ειναι το καλητερο μνμ

thou-vou
03/06/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
+... όσα θέλετε στον velzevouli!!! :)
Μπράβο ρε φίλε! Τα πράγματα είναι πολύ-πολύ απλά. ΑΝ δεν πας δεν μπορείς να γκρινιάζεις μετά. Δεν μπορείς να λες α αυτοί που μας κυβερνάνε α οι έτσι οι αλλιώς οι αλλιώτικοι.
Προσωπικά θα έλεγα ναι στην αποχή και θα συμφωνούσα με αυτήν αν γινόταν κάτι πολύ οργανωμένο και ηχηρό. Δηλαδή. Να μην πάνε να ψηφίσουν το 50% του λαού ή ας πούμε έστω το 40%. Να δοθεί δηλαδή ένα σαφές μήνυμα. Από τη στιγμή που η αποχή θα είναι στα ίδια επίπεδα άντε λίγο ανεβασμένη δεν μου λέει κάτι και φυσικά ουδείς θα την εκτιμήσει. Επομένως γνώμη μου πάμε και ψηφίζουμε κανονικά. :)

ΥΓ Να υπενθυμίσω ότι στις ΗΠΑ όποτε βγήκε Ρεμπουμπλικάνος πρόεδρος υπήρχε η μεγαλύτερη πάντα αποχή. Ειδικά στην περίπτωση του Τζορτς Μπους Τζούνιορ μπλιαχ!!!!!

δηλαδή θα πάτε να ψηφίσετε για να γκρινιάξετε μετά?

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 10:51
Τα λευκά θα είχαν ενα νόημα ,εάν ο εκλογικός νόμος ΔΕΝ τα κατέγραφε μαζί με τα άκυρα !
Η αποχή και στο 50% να φτάσει , κυβέρνηση θα σχηματιστεί από το υπόλοιπο 50% !!!!
Η εκλογές είναι το πιο ισχυρό σου χαρτί , δεν είναι σωστό να το καις ,έτσι!
Τέλος κύριοι αφιερώστε λίγο χρόνο , όσο ψάχνεται πχ για κράνος , ενημερωθείτε για τα προγράμματα των κομμάτων και ψηφίστε αυτό που σας εκφράζει περισσότερο .... Εσείς θα χάσετε το μπάνιο σας και αυτοί τον ύπνο τους ....

ggs
03/06/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Τα λευκά θα είχαν ενα νόημα ,εάν ο εκλογικός νόμος ΔΕΝ τα κατέγραφε μαζί με τα άκυρα !
Η αποχή και στο 50% να φτάσει , κυβέρνηση θα σχηματιστεί από το υπόλοιπο 50% !!!!
Η εκλογές είναι το πιο ισχυρό σου χαρτί , δεν είναι σωστό να το καις ,έτσι!
Τέλος κύριοι αφιερώστε λίγο χρόνο , όσο ψάχνεται πχ για κράνος , ενημερωθείτε για τα προγράμματα των κομμάτων και ψηφίστε αυτό που σας εκφράζει περισσότερο .... Εσείς θα χάσετε το μπάνιο σας και αυτοί τον ύπνο τους ....

Άμα ψηφίσεις φίλε οτιδήποτε άλλο ,πλην του πρώτου , ΠΩΣ ακριβώς χάνουν τον ύπνο τους ???

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Άμα ψηφίσεις φίλε οτιδήποτε άλλο ,πλην του πρώτου , ΠΩΣ ακριβώς χάνουν τον ύπνο τους ???



Γιατί αν ο πρώτος δεν έχει ισχυρή αυτοδυναμία , αν υπάρχουν πολλά κόμματα στην βουλή ,δεν θα μπορεί να αυνανίζεται με τα δυο του τα χεράκια .... και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ,θα έχει απέναντί του ενεργούς πολίτες !!!!!

mats8282
03/06/2009, 11:01
Αυτοδυναμια :ZZZ:

super_toto
03/06/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Έχετε σκεφτεί ότι η αποχή μπορεί να μην είναι αδιαφορία ,αλλά πολιτική άποψη ?

:wave2:

Και πως θα μπορούσε να στοιχειοθετηθει κάτι τέτοιο? Πως δηλαδή εκφράζεται η πολιτική άποψη μέσω της αποχής. Και τι επιτυγχάνεται μέσω της αποχής?

Νομίζω ότι είναι ένα ωραίο προκάλυμα μεν, αλλά ουσιαστικά είναι αδιαφορία.

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 11:12
Νομίζω ότι είναι ένα ωραίο προκάλυμα μεν, αλλά ουσιαστικά είναι αδιαφορία.

Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα που το έχουν προβάλει κατά κόρον τα ΜΜΕ για να ενισχύσουν την παρούσα σαθρή κατάσταση.

Γιατί αν υπήρχε όπως είπα η ισχύς του Λευκού και του Άκυρου, ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ!!!

Αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να ρίξω ψήφο για να ενισχύσω ακόμα και αν δεν θέλω τον μαλάκα Α στο μεγάλο κόμμα ή τον παπάρα Β (π.χ. Τρεμόπουλος και οικολόγοι) στο μικρό κόμμα.

Απο την Σκύλα στην Χάρυβδη δηλαδή με το έτσι θέλω;... ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ... θα πάω και εγώ με την Πετρούλα του STAR παραλία ,να ξεχαρμανιάσω τουλάχιστον.

Αυτά....

Gandalf

mats8282
03/06/2009, 11:14
Καλυτερα να την ριξεις στον Τρεμοπουλο παρα να απεχεις...Ετσι θα πετυχεις αυτο που θες....


Παραδειγμα...Την επομενη των ευροεκλογων βγαινει αποτελεσμα

ΝΔ 20% ΠΑΣΟΚ 20% ΚΚΕ Χ% Οικολογοι Χ% ΣΥΡΙΖΑ Χ% ΛΑΟΣ Χ% αποχη/λευκα/ακυρα/καποτες/μουτζες 10%

Αυτο ειναι πολιτικο μυνημα...Αυτο ειναι ταρακουνημα και μαλιστα τεραστιο....Κλεινεις το ματι και λες με γαμ*&$@ 35 χρονια προσεξτε τι θα κανετε απο εδω και περα γιατι ουτε παρεα δεν θα βγαλετε κυβερνηση...Ετσι τους λες αλλαξτε γιατι θα σας κανω αλογα...Απο την παραλια τους λες να κανουν ο,τι θελουνε...

ggs
03/06/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Γιατί αν ο πρώτος δεν έχει ισχυρή αυτοδυναμία , αν υπάρχουν πολλά κόμματα στην βουλή ,δεν θα μπορεί να αυνανίζεται με τα δυο του τα χεράκια .... και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ,θα έχει απέναντί του ενεργούς πολίτες !!!!!

Ρομαντικό…

Η αλήθεια είναι ότι την ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ κυβέρνηση την έχει ψηφίσει το 30 % του Εκλογικού σώματος.
Η αλήθεια είναι ότι το 45 % ψήφισε κάτι άλλο
Η αλήθεια είναι ότι το 25 % απείχε
Η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος παίρνει 50 έδρες πριμ
Η αλήθεια είναι ότι από τις μεθεπόμενες εκλογές ο πρώτος θα παίρνει 60 έδρες πριμ
Η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος τα παίρνει ΟΛΑ
Η αλήθεια είναι ότι για να αλλάξεις τον πρώτο πρέπει να ψηφίσουν οι περισσότεροι ΕΝΑ συγκεκριμένο κόμμα.


Όσο αφορά τους ενεργούς πολίτες , οι ενεργοί πολίτες είναι ενεργοί καθημερινά και ας μην ψηφίσουν ποτέ και δεν περιμένουν την ψήφο – άλλοθι κάθε τέσσερα χρόνια 9για να μπορούν να γκρινιάζουν)

:wave2:

(Προφανώς , μιλάμε για τις βουλευτικές εκλογές μιας και έχει αναφερθεί ο όρος αυτοδυναμία)

super_toto
03/06/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Απο την Σκύλα στην Χάρυβδη δηλαδή με το έτσι θέλω;... ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ... θα πάω και εγώ με την Πετρούλα του STAR παραλία ,να ξεχαρμανιάσω τουλάχιστον.

Αυτά....

Gandalf

Αυτό δηλαδή είναι πολιτική άποψη?

Ωραίος...

Κανείς δεν λέει ότι βρησκόμαστε σε μία ιδανική δημοκρατία. Ουσιαστικά δημοκρατία δεν υφίσταται καθώς πάντα τις κυβερνήσεις τις απαρτίζουν μειοψηφίες. Επίσης η δημοκρατία δια αντιπροσώπου πάσχει σε πολλά σημεία.

Παρ όλα αυτά, ένα γ@μημένο λόγο έχουμε σαν πολίτες σχετικά με την διακυβέρνηση της χώρα , την ψήφο. Και επιλέγουμε να το αχρηστεύσουμε και αυτό.

Δεν πειθομαι ότι αυτό είναι πολιτική άποψη. Πολιτική αποβλάκωση είναι.

alximistis
03/06/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
δηλαδή θα πάτε να ψηφίσετε για να γκρινιάξετε μετά?


ΟΧΙ!!! Θα πάω να ψηφίσω ώστε να προσπαθήσω ή να εκλέξω αυτό που εγώ νομίζω ή αν δεν γίνεται που δεν γίνεται βέβαια :D να ισχυροποιήσω αυτούς που θεωρώ ότι με εκφράζουν περισσότερο ώστε να διεκδικούν και να αντιστέκονται. Να είναι δηλαδή μία ισχυρή αντιπολίτευση.

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 11:31
Μου φαίνεται αστείο ,που συζητάμε αν θα ψηφίσουμε ή όχι ! Κλαιγόμαστε κατά καιρούς ,οτι τίποτα δεν λειτουργεί σε αυτή την χώρα ! Γκρινιάζουμε που δεν έχουμε δρόμους , κλαίμε τους νεκρούς μας ....Βρίζουμε που δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία που δεν λειτουργούν οι θεσμοί...Αλλά εμείς δεν πάμε να ψηφίσουμε. Αφήνουμε τους άλλους να αποφασίσουν για εμάς και εμείς απλά γκρινιάζουμε , σαν τις κακές πεθερές της πολιτικής ....
(ggs)Η δημοκρατία μας προφανώς ,δεν είναι η καλύτερη ! Θέλει αλλαγές ,βελτιώσεις ,θέλει δουλειά ! Η αποχή, απλά δεν βοηθάει πουθενά...

Να σας θυμίσω τέλος ότι η απαξίωση της πολιτικής ,ήταν ένας από τους λόγους που μας έκατσε η δικτατορία στο σβέρκο ....

ggs
03/06/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Μου φαίνεται αστείο ,που συζητάμε αν θα ψηφίσουμε ή όχι ! Κλαιγόμαστε κατά καιρούς ,οτι τίποτα δεν λειτουργεί σε αυτή την χώρα ! Γκρινιάζουμε που δεν έχουμε δρόμους , κλαίμε τους νεκρούς μας ....Βρίζουμε που δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία που δεν λειτουργούν οι θεσμοί...Αλλά εμείς δεν πάμε να ψηφίσουμε. Αφήνουμε τους άλλους να αποφασίσουν για εμάς και εμείς απλά γκρινιάζουμε , σαν τις κακές πεθερές της πολιτικής ....
(ggs)Η δημοκρατία μας προφανώς ,δεν είναι η καλύτερη ! Θέλει αλλαγές ,βελτιώσεις ,θέλει δουλειά ! Η αποχή, απλά δεν βοηθάει πουθενά...

Μπορεί η απόχη να μην βοηθάει πουθενά ….ούτε και η ψήφος βοηθάει πουθενά (πλην του πρώτου για κανένα ρουσφετακι)


[i]
Να σας θυμίσω τέλος ότι η απαξίωση της πολιτικής ,ήταν ένας από τους λόγους που μας έκατσε η δικτατορία στο σβέρκο .... [/B]

Να σου θυμίσω ότι η χούντα μας έκατσε στο σβέρκο για τον ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ λόγο απ αυτό που λες …(ΕΔΑ δεύτερο κόμμα , μαζικές διαδηλώσεις,γιγάντωση συνδικαλιστικού κινήματος , μαζικές απεργίες κ.λ.π)

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 11:37
Μάγκες μισό...

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....

Μιλάμε για Ευρωπαικές. Δηλαδή όποιον ψηφίσω θα με εκπροσωπήσει ΔΙΕΘΝΩΣ... θα έχω τον παπάρα Τρεμόπουλο να λέει με το 9% και με 4-5 έδρες που του δίνει αυτό να λέει πως η Θεσσαλονίκη και η Μακεδονία είχαν μίγμα Σλαβικής προέλευσης πληθυσμού γηγενή;

Οτι τα σύνορα είναι εννιαία;

Θα έχω το ΛΑ.ΟΣ να αναθεωρεί σύνορα και να λέει πως υπάρχει ακόμα μη απελευθερωμένο Ελληνικό έδαφος δίνοντας αφορμή και στην Τουρκία να κάνει το ίδιο;

Είμαστε ΣΟΒΑΡΟΙ;... θα δώσω έστω και ψήφο αντίδρασης για να πάρει μικρό κόμμα το 3-4% που θα δίνει 1-2 έδρες έξω, για να λένε τις παραπάνω μαλακίες;

Δεν μιλάμε για απευθείας κυβέρνηση της Ελλάδος. Μιλάμε για ΔΙΕΘΝΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ.

Τώρα για το πολιτικό σύστημα... όσο συμμετέχεις σε ενα σαθρό σύστημα τόσο ζεί... όσο δεν συμμετέχεις απαλλοτριώνεται. Παρακολούθηστε και λίγο τους βελαδινοφάγους (κατα εμάς) που έχουν κάνει τους πολιτικούς τους να κάνουν κωλοτούμπες και να βαράνε προσοχές εν όψη ποσοστού αποχής....

Gandalf

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μάγκες μισό...

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....

Μιλάμε για Ευρωπαικές. Δηλαδή όποιον ψηφίσω θα με εκπροσωπήσει ΔΙΕΘΝΩΣ... θα έχω τον παπάρα Τρεμόπουλο να λέει με το 9% και με 4-5 έδρες που του δίνει αυτό να λέει πως η Θεσσαλονίκη και η Μακεδονία είχαν μίγμα Σλαβικής προέλευσης πληθυσμού γηγενή;

Οτι τα σύνορα είναι εννιαία;

Θα έχω το ΛΑ.ΟΣ να αναθεωρεί σύνορα και να λέει πως υπάρχει ακόμα μη απελευθερωμένο Ελληνικό έδαφος δίνοντας αφορμή και στην Τουρκία να κάνει το ίδιο;

Είμαστε ΣΟΒΑΡΟΙ;... θα δώσω έστω και ψήφο αντίδρασης για να πάρει μικρό κόμμα το 3-4% που θα δίνει 1-2 έδρες έξω, για να λένε τις παραπάνω μαλακίες;

Δεν μιλάμε για απευθείας κυβέρνηση της Ελλάδος. Μιλάμε για ΔΙΕΘΝΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ.

Τώρα για το πολιτικό σύστημα... όσο συμμετέχεις σε ενα σαθρό σύστημα τόσο ζεί... όσο δεν συμμετέχεις απαλλοτριώνεται. Παρακολούθηστε και λίγο τους βελαδινοφάγους (κατα εμάς) που έχουν κάνει τους πολιτικούς τους να κάνουν κωλοτούμπες και να βαράνε προσοχές εν όψη ποσοστού αποχής....

Gandalf

Γιατί με την αποχή δεν θα τα έχεις αυτά ???
Οι ευρωεκλογές ,είναι σημαντικές ....Μην ξεχνάς ότι στο ευρωκοινοβούλιο παίρνονται σημαντικές αποφάσεις ...

sergiosm
03/06/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ρε μανία με τα σαλιγκάρια...:mad: :mad:

:p :D

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

alximistis
03/06/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μπορεί η απόχη να μην βοηθάει πουθενά ….ούτε και η ψήφος βοηθάει πουθενά (πλην του πρώτου για κανένα ρουσφετακι)



Να σου θυμίσω ότι η χούντα μας έκατσε στο σβέρκο για τον ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ λόγο απ αυτό που λες …(ΕΔΑ δεύτερο κόμμα , μαζικές διαδηλώσεις,γιγάντωση συνδικαλιστικού κινήματος , μαζικές απεργίες κ.λ.π)


Όχι ακριβώς φίλε :)
Σωστά όπως τα λες αλλά ο διαολούλης :D μίλησε για την απαξίωση της πολιτικής. Το ότι σχεδόν όλοι οι Έλληνες τότε απαξίωναν την πολιτική και ήθελαν ή ανέχονταν με ευκολία έναν λοχία είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.
Αλλά το σημαντικό είναι αυτό φίλε. Με τα σημερινά δεδομένα έχει νομίζω μεγάλη σημασία η ψήφος στις ευρωεκλογές και είναι τεράστια ευθύνη για μένα να μην βγάλουμε ένα ευρωκοινοβούλιο τίγκα στους συντηρητικούς αλλά ένα ευρωκοινοβούλιο με όσο το δυνατόν περισσότερες φωνές μέσα. :)

stvr1
03/06/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
ειναι υποχρεωτικο?

Η ψήφος είναι υποχρεωτική βάση του Συντάγματος. ΑΛΛΑ οι κυρώσεις που προβλέπονταν κατά το παρελθόν για την μη εκπλήρωση του δικαιώματος- υποχρέωσης της ψήφου δεν ισχύουν πλέον, έχουν καταργηθεί. Συνεπώς πλέον αποτελεί μια "ηθική" υποχρέωση και μόνο, αλλά και μια έκφραση (την σημαντικότερη) της πολιτειότητας.

Εγώ θα πάω να ψηφίσω, διότι δεν θεωρώ ότι με το να αφήσω την επιλογή σε λίγους (που πιθανώς να έχουν και άλλα κινητρα για να πάνε στην κάλπη), θα αλλάξει κάτι. Υπάρχουν 27 κόμματικοί σχηματισμοί που κατεβαίνουν στις εκλογές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και ΔΕΝ είναι όλοι ίδιοι. Προσπαθώ να βρώ τις θέσεις όσων μπορώ, κυρίως για θέματα της Ε.Ε., για να αποφασίσω.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, με την επικράτηση της διαδικασίας της συναπόφασης στις περισσότερες πολιτικές της Ε.Ε., έχει καταστεί ισότιμος νομοπαραγωγικός εταίρος του Συμβουλίου και θεωρώ σημαντικό το ότι, σε αυτό τουλάχιστον, οι Ευρωπαίοι πολίτες μπορούν να αποφασίσουν για την σύνθεσή του.

Καθένας, βέβαια, κάνει ότι πιστεύει σωστό. Εγώ θεωρώ σωστό να ενημερωθώ όσο πιο σφαιρικά γίνεται και να ψηφίσω.


Για μπάνιο πάω και μετά! :wave2:

ggs
03/06/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Όχι ακριβώς φίλε :)
Σωστά όπως τα λες αλλά ο διαολούλης :D μίλησε για την απαξίωση της πολιτικής. Το ότι σχεδόν όλοι οι Έλληνες τότε απαξίωναν την πολιτική και ήθελαν ή ανέχονταν με ευκολία έναν λοχία είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.
Αλλά το σημαντικό είναι αυτό φίλε. Με τα σημερινά δεδομένα έχει νομίζω μεγάλη σημασία η ψήφος στις ευρωεκλογές και είναι τεράστια ευθύνη για μένα να μην βγάλουμε ένα ευρωκοινοβούλιο τίγκα στους συντηρητικούς αλλά ένα ευρωκοινοβούλιο με όσο το δυνατόν περισσότερες φωνές μέσα. :)

ΟΚ…μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας έχει τις απόψεις του περί του θέματος και καλά κάνει …

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ότι απαξιώνω την πολιτική με το να μην πάω να ψηφίσω …έχω εδώ και πάρα πολλά χρόνια αρκετά μεγάλη πολιτική δραστηριότητα…
Απαξιώνω τα σημερινά κόμματα και τα στελέχη τους…
Διαχωρίζω ΑΜΕΣΑ την πολιτική από τα κόμματα


Σε αυτό που διαφωνώ σίγουρα , είναι ότι στα μέσα της δεκαετίας του 60 οι Έλληνες απαξίωναν την πολιτική.
Την «ανοχή» τους στην χούντα σίγουρα την βοήθησε το πρόγραμμα «κοινωνικού τουρισμού» που βοήθησε χιλιάδες έλληνες να γνωρίσουν άγνωστα νησιά της πατρίδας μας .

Όπως και να έχει , καλή ψήφο σε όλους και καλό δρόμο σε όσους φύγουν
:wave2:

sergiosm
03/06/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Γιατί αν υπήρχε όπως είπα η ισχύς του Λευκού και του Άκυρου, ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ!!!



Δεν υπάρχει όμως.
και έτσι ο μόνος τρόπος για να μειωθεί η ισχύς αυτού που δεν θες, είναι να ψηφίσεις κάποιον άλλο που θεωρείς καλύτερο ή έστω λιγότερο κακό.

Υπάρχει πάντα και η λύση της δικής σου συμμετοχής μέσω είτε υπάρχοντος σχήματος (κόμματος) ή κάποιου που δημιουργείς ο ίδιος

sergiosm
03/06/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Να σας θυμίσω τέλος ότι η απαξίωση της πολιτικής ,ήταν ένας από τους λόγους που μας έκατσε η δικτατορία στο σβέρκο ....

Η δικτατορία μας έκατσε στο σβέρκο επειδή κάποιες άλλες χώρες δεν ήθελαν επουδενί λόγο να βγούμε από την σφαίρα επιρροής τους.
Και επειδή τότε φοβόντουσαν ότι η επικράτηση του γέρου και η μη επικράτηση της δεξίας θα χάλαγε τις μέχρι τότε σχέσεις έγινε ό,τι έγινε ...

Και μπορεί οι Αμερικάνοι να μην διοργάνωσαν την χούντα των συνταγματαρχών (αφού αυτοί τα σχεδίαζαν με του στρατηγούς) πλην όμως, την αποδέχθηκαν και την βοήθησαν.

mats8282
03/06/2009, 12:23
Μηπως ξεφυγαμε λιγο;

:)

sergiosm
03/06/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μιλάμε για ΔΙΕΘΝΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ.


:nono:

Δεν μιλάμε για διεθνή αντιπροσώπευση.

Μιλάμε για την επιλογή των προσώπων που θα στελεχώσουν ένα από τα όργανα λήψης αποφάσεων της ΕΚ/ΕΕ.

Από αυτούς (ή πιο σωστα ΚΑΙ από αυτούς) περνούν οι οδηγίες και οι κανονισμοί και γενικά το σύνολο των κανόνων που αφορούν την καθημερινή μας ζωή.

Ο ρόλος των ευρωβουλευτών είναι (πλέον) πολύ πιο σημαντικός από ό,τι ήταν παλιότερα.

Εν ολιγοίς οι εκλογές αυτές είναι σημαντικές και μας αφορούν άμεσα.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει

:wave2:

PortisHead
03/06/2009, 12:27
Η αποχή ειναι υπουλο πραμα και βοηθάει στην διατηρηση του δικομματισμου.

Βασιζονται στην αγανακτηση του κοσμου και το αποτελεσμα ειναι....οι αγανακτισμενοι να μην συμμετεχουν...τα κομματοσκυλα ομως του εκαστοτε κομματος να παιζουν "εντος εδρας" και τελικα χωρις αντιπαλο.

Γιαυτο δεν γινονται ανατροπες.
Σκεφτειτε το.

:wave2:

stvr1
03/06/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:nono:

Δεν μιλάμε για διεθνή αντιπροσώπευση.

Μιλάμε για την επιλογή των προσώπων που θα στελεχώσουν ένα από τα όργανα λήψης αποφάσεων της ΕΚ/ΕΕ.

Από αυτούς (ή πιο σωστα ΚΑΙ από αυτούς) περνούν οι οδηγίες και οι κανονισμοί και γενικά το σύνολο των κανόνων που αφορούν την καθημερινή μας ζωή.

Ο ρόλος των ευρωβουλευτών είναι (πλέον) πολύ πιο σημαντικός από ό,τι ήταν παλιότερα.

Εν ολιγοίς οι εκλογές αυτές είναι σημαντικές και μας αφορούν άμεσα.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Η αποχή ειναι υπουλο πραμα και βοηθάει στην διατηρηση του δικομματισμου.

Βασιζονται στην αγανακτηση του κοσμου και το αποτελεσμα ειναι....οι αγανακτισμενοι να μην συμμετεχουν...τα κομματοσκυλα ομως του εκαστοτε κομματος να παιζουν "εντος εδρας" και τελικα χωρις αντιπαλο.

Γιαυτο δεν γινονται ανατροπες.
Σκεφτειτε το.

Πολύ σωστοί και οι δύο!!

Julius
03/06/2009, 12:36
Ότι έχει συμβεί στην Ελλάδα τα τελευταία 30+ χρόνια είναι από κυβερνήσεις εκλεγμένες από ανθρώπους που ψήφησαν……. Ότι θα συμβεί στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια θα είναι από κυβερνήσεις ΕΚΛΕΓΜΕΝΕΣ.

Επόμενος δεν θα αφήσω τον μπάρμπα Μήτσο τον βολεμένο να αποφασίσει για εμένα και με γαμάνε για τα επόμενα 4 χρόνια, θα προτιμήσω να ψηφίσω ένα μικρό κόμμα (οποιοδήποτε ανάλογα με το τι με εκφράζει ή έστω από ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ).

Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ μου θα αντικατοπτρίζεται στο εκλογικό αποτέλεσμα. Δεν θα με δειξει το star στην παραλία λαδωμένο (παίζοντας το παιχνίδι των μεγάλων) γιατί με ενδιαφέρει να προσπαθήσω να κάνω την διαφορά. Nα μην έχω τύψεις ότι έχω βοηθήσει με την απάθεια μου, όταν θα διαβάζω για μαζικές απολύσεις, ιδιωτικοποιήσεις, σκάνδαλα, μίζες κλπ

Τα παραπάνω +100000 στις Ευρωεκλογές όπου μπορείς να «παίξεις» ρίχνοντας την ψήφο σου με μικρότερο αίσθημα ευθηνής για την σωστή επιλογή.

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Ότι έχει συμβεί στην Ελλάδα τα τελευταία 30+ χρόνια είναι από κυβερνήσεις εκλεγμένες από ανθρώπους που ψήφησαν……. Ότι θα συμβεί στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια θα είναι από κυβερνήσεις ΕΚΛΕΓΜΕΝΕΣ.

Επόμενος δεν θα αφήσω τον μπάρμπα Μήτσο τον βολεμένο να αποφασίσει για εμένα και με γαμάνε για τα επόμενα 4 χρόνια, θα προτιμήσω να ψηφίσω ένα μικρό κόμμα (οποιοδήποτε ανάλογα με το τι με εκφράζει ή έστω από ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ).

Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ μου θα αντικατοπτρίζεται στο εκλογικό αποτέλεσμα. Δεν θα με δειξει το star στην παραλία λαδωμένο (παίζοντας το παιχνίδι των μεγάλων) γιατί με ενδιαφέρει να προσπαθήσω να κάνω την διαφορά. Nα μην έχω τύψεις ότι έχω βοηθήσει με την απάθεια μου, όταν θα διαβάζω για μαζικές απολύσεις, ιδιωτικοποιήσεις, σκάνδαλα, μίζες κλπ

Τα παραπάνω +100000 στις Ευρωεκλογές όπου μπορείς να «παίξεις» ρίχνοντας την ψήφο σου με μικρότερο αίσθημα ευθηνής για την σωστή επιλογή.

+100000

Lazio
03/06/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι, του ηπατος...


αν ειναι να πας επειδη νομιζεις οτι εισαι αναγκασμενος γαματο, δεν τρεχει μια...




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

spyro
03/06/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Η αποχή δεν είναι λύση ....Αν δεν συμμετέχεις ,δεν έχεις το δικαίωμά να γκρινιάζεις μετά....:wave2:

αν και εγώ ποτε δεν θα απεμπολήσω το δικαίωμα της ψήφου πιστεύω οτι ο φίλος που δεν θα ψηφίζει έχει δικαίωμα στην γκρίνια.

Οι μονοι που δεν έχουν δικαίωμα είναι αυτοί που ψηφίζουν τα κυβερνώντα κόμματα, που για κάποιο περίεργο λόγο γκρινιάζουν περισσότερο από τους υπόλοιπους μετά :sick:

vangelis 64
03/06/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Από το 86??????
:confused:

Γιατί έτσι? Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει πολιτικός που να ενδιαφέρεται για το κοινό καλό.

Οι λόγοι,για τούς οποίους κάποιος αποφασίζει να πολιτευτεί,είναι καθαρά εγωιστικοί και κερδοσκοπικοί
και δεν έχει-για μένα-νόημα το χρώμα ή τα χρώματα που θα αποφασίζουν πριν από μάς για μάς.

sergiosm
03/06/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
αν και εγώ ποτε δεν θα απεμπολήσω το δικαίωμα της ψήφου πιστεύω οτι ο φίλος που δεν θα ψηφίζει έχει δικαίωμα στην γκρίνια.

Οι μονοι που δεν έχουν δικαίωμα είναι αυτοί που ψηφίζουν τα κυβερνώντα κόμματα, που για κάποιο περίεργο λόγο γκρινιάζουν περισσότερο από τους υπόλοιπους μετά :sick:


Δικαίωμα στην γκρίνια έχουν όλοι.

Το θέμα όμως είναι να κάνεις κάτι για να αλλάξεις το σύστημα (αν βέβαια θέλεις να το αλλάξεις).
Και, καλώς ή κακώς, οι εκλογές είναι ένας από τους τρόπους αυτούς.

ggs
03/06/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δικαίωμα στην γκρίνια έχουν όλοι.

Το θέμα όμως είναι να κάνεις κάτι για να αλλάξεις το σύστημα (αν βέβαια θέλεις να το αλλάξεις).
Και, καλώς ή κακώς, οι εκλογές είναι ένας από τους τρόπους αυτούς.

Οι εκλογές (με την σημερινή τους μορφή και νομικό πλαίσιο) είναι μέρος του συστήματος…κατά την γνώμη μου , είναι η κορωνίδα του συστήματος .
Είναι η επίφαση δημοκρατίας και νομιμότητας του συστήματος …
Άρα, ως τέτοιες , αποκλείεται να αλλάξουν το σύστημα…

:wave2:

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 13:41
Ακριβώς επειδή στο Ευρωκοινοβούλιο λαμβάνονται αποφάσεις που έχουν να κάνουν και με την εθνική υπόσταση μιας χώρας και οχι μόνο για τα εσωτερικά της, θεωρώ πολύ σημαντικό το να δώσω ακόμα και ψήφο διαμαρτυρίας σε κάποιους που είναι στην πολιτική απλά γραφικοί ή γενικώς κακοί και άσχετοι ανεξαρτήτως προέλευσης κόμματος.

Αν υπήρχε δυνατότητα επιλογής ευρωβουλευτή ανεξαρτήτως κομματικής προέλευσης και εκείνος να ασκούσε πραγματικά με κοινή λογική το αξιώμα του , τότε θα είχα και λόγο προσέλευσης στην κάλπη.

Όπως είπα... δείτε και τους φίλους βελαδινοφάγους πως αντιδρούν. Δεν είναι και αυτοί αδιάφοροι. ίσα ίσα.. καίγονται αλλά δεν τους ικανοποιεί η παρούσα κατάσταση και το δείχνουν μη συμμετέχοντας σε εκλογές παρωδία.

Gandalf

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει πολιτικός που να ενδιαφέρεται για το κοινό καλό.

Οι λόγοι,για τούς οποίους κάποιος αποφασίζει να πολιτευτεί,είναι καθαρά εγωιστικοί και κερδοσκοπικοί
και δεν έχει-για μένα-νόημα το χρώμα ή τα χρώματα που θα αποφασίζουν πριν από μάς για μάς.



Μεταπτυχιακό στους πολιτικούς έχεις κάνει και γνωρίζεις τους λόγους που πολιτευτίκανε ΟΛΟΙ οι πολιτικοί της χώρας ???? ??

super_toto
03/06/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει πολιτικός που να ενδιαφέρεται για το κοινό καλό.

Οι λόγοι,για τούς οποίους κάποιος αποφασίζει να πολιτευτεί,είναι καθαρά εγωιστικοί και κερδοσκοπικοί
και δεν έχει-για μένα-νόημα το χρώμα ή τα χρώματα που θα αποφασίζουν πριν από μάς για μάς.

Δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά δεν ισχύει και το ίδιο για όλους. Υπάρχει διαβάθμιση. Αλλος ειναι καθαρός απατεώνας, άλλος διαβρομένος από το σύστημα και υπάρχουν και κάποιοι που διατηρούν ακόμα κάποια ηθική.

Ο λόγος που κατά την γνώμη μου πρέπει να ψηφίζει κανείς είναι για να μην δίνει την απολυτη ελευθερία στην πρώτη κατηγορία να κάνουν ότι τους αρέσει.

Ούτως ή άλλως οι επαγγελματίες πολιτικοί-απατεώνες έχουν μεγάλο συμφέρον στο να ψηφίζουν όσο το δυνατόν λιγότεροι. Είναι πολυ πιο ευκολο για αυτούς να εκλεχθούν σε ένα μικρότερο αριθμό ψηφοφόρων αφού οι δικοί τους ψηφοφόροι είναι συγκεκριμένοι. Αν μεγαλωσει όμως το ποσοστό αυτων που ψηφίζουν τότε είναι δυνατόν να μείνουν στην απέξω.

Ουσιαστικά με το να μην ψηφίζεις (για μένα) σημαίνει ότι δίνεις ελευθέρας στους απατεώνες να συνεχίζουν.

vangelis 64
03/06/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
άλλος διαβρομένος από το σύστημα και υπάρχουν και κάποιοι που διατηρούν ακόμα κάποια ηθική.

Ξέρεις κάποιον;Αν υπάρχει αυτό το πράγμα που λες,αλλάζω τίς απόψεις μου και το ξανασκέπτομαι:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 14:02
Και επειδή ειπώθηκε οτι θα ψηφίσουμε για να υπάρχει πολυφωνία... δείτε τι υποστηρίζουν μερικοί εξ αυτών που θα πάρουν την ψήφο μας για να περάσουν στην ΕΕ ώς βουλευτές και να δώσουν το δικό τους στίγμα για την χώρα μας.

Οικολόγοι:
http://2.bp.blogspot.com/_5klqojlXp5A/SiEqlCSaV2I/AAAAAAAABRg/ep9OV7Xgu4Y/s1600-h/tremopoulos-thraki.jpg

ΛΑΟΣ:
http://www.naftemporiki.gr/euroelection/story.asp?id=1671854

(σ.σ. και οι Τούρκοι δεν θα βρούν βάση στο να εγείρουν και εκείνοι απαιτήσεις αφού εμείς οι ίδιοι θα αμφισβητήσουμε πρώτοι τα σύνορα μας.)

ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ
http://www.syriza.gr/theseis/eyroekloges-2009/i-diakriksi-toy-syriza-gia-tis-eyroekloges

(σ.σ. Πολύ ωραία και όμορφα, ρομαντικά λόγια σε ενα διεθνές στερέωμα που ο ένας τρώει τον άλλον. Αλήθεια πιστεύουν οτι έχουν μια ουσιαστικά ρεαλιστική πρόταση για το σήμερα που θα είχε πιθανότητες να περάσει; )

ΚΚΕ
http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5016457

(σ.σ. Η Ρωσσία έγινε θύμα καπιταλισμού, Η Κίνα το ίδιο, η Κούβα έπεται... η σειρά της Ελλάδος να ακολουθήσει ενα αποδεδειγμένα αποτυχημένο στο να εφαρμοστεί μοντέλο).



Τα δύο μεγάλα κόμματα δεν τα βάζω (ΝΔ - ΠΑΣΟΚ) μιας και λίγο πολύ τους ξέρουμε όλοι τι πίπες λένε. Πείτε μου τώρα ποιόν απο όλους αυτούς θα πρέπει να τιμήσω εγώ με ψήφο για να βγεί σε ευρωπαικό βήμα και να πεί την πρόταση που θα ωφελήσει την χώρα και θα είναι κάτι που θα το δούμε να γίνεται και πραγματικότητα;

Ποιό είναι το πλάνο μιας εξωτερικής πολιτικής αντιπροσώπευσης της χώρας , απο τους παραπάνω που θα μας πάει μπροστά και δεν θα μας κάνει γραφικούς το ελάχιστο ή ανύπαρκτους στην χειρότερη;

Γιατί το 10-20-30% των πολιτών που μπορεί άνετα να δώσει αυτοδυναμία σε κόμμα , να δώσει βήμα και στήριξη στις παπαρολογίες απο πάνω και να μην δείξει έντονα αντίδραση δια μη συμμετοχής σε ενα θέατρο κάποιων με τις ιδέες των παραπάνω;

Κάποιος είπε να κάνει εκείνος που θέλει την κίνηση για το διαφορετικό στο πλαίσιο του συστήματος.... η απάντηση είναι ... οτι αν όλοι έπρεπε να γίνουν οδηγοί και ήρωες για να αλλάξει κάτα , τότε τι τους χρειαζόμαστε τους πολιτικούς;... ας κάνει ο καθένας το δικό του κατά την κρίση του σε μια χώρα. Είναι έτσι όμως;... Μπορεί ο Μήτσος, ο Πάυλος, ο Γιώργος, η Κατερίνα, η Μαρία κτλ... να κάνει μια κίνηση που θέλει πολύυυυυυυυυ χρήμα και χρόνο και με τις όσες γνώσεις διαθέτει να ανταπεξέρθει σε κάτι τέτοιο;

εσείς τι λέτε;

Gandalf

super_toto
03/06/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ξέρεις κάποιον;Αν υπάρχει αυτό το πράγμα που λες,αλλάζω τίς απόψεις μου και το ξανασκέπτομαι:beer: :beer:

Προσωπικά έχω καταλήξει κάπου, χωρίς να με αντιπροσοπεύει 100%. Αλλά επαρκώς ή τουλάχιστον ικανοποιητικά ωστε να ψηφίσω.

Βέβαια μην περιμένεις να πω σε ένα φορουμ τι θα ψηφίσω. Δεν έχω καμία διάθεση να αντιπαρετεθώ ή να επηρεάσω για τέτοια ζητήματα.

super_toto
03/06/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Προσωπικά έχω καταλήξει κάπου, χωρίς να με αντιπροσοπεύει 100%. Αλλά επαρκώς ή τουλάχιστον ικανοποιητικά ωστε να ψηφίσω.



Βέβαια μην περιμένεις να πω σε ένα φορουμ τι θα ψηφίσω. Δεν έχω καμία διάθεση να αντιπαρετεθώ ή να επηρεάσω για τέτοια ζητήματα.
Ψάχνοντας όλο και κατι βρισκεις.

vangelis 64
03/06/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Μεταπτυχιακό στους πολιτικούς έχεις κάνει και γνωρίζεις τους λόγους που πολιτευτίκανε ΟΛΟΙ οι πολιτικοί της χώρας ???? ?? Όχι,δεν γνωρίζω.Η σύγχρονη-πρόσφατη ιστορία έτσι μού έχει δείξει.Εσείς αγαπητέ,έχετε κάποια διαφορετική άποψη επ' αυτού;

PortisHead
03/06/2009, 14:06
Επειδη καποιοι εχουν μπερδευτει.

ΜΗΝ ΑΠΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ.

:wave2:

stvr1
03/06/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ψάχνοντας όλο και κατι βρισκεις.

Δαγκωτό στον Βεργή!!!:lol: :rotflmao: :lol:

ggs
03/06/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Επειδη καποιοι εχουν μπερδευτει.

ΜΗΝ ΑΠΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ.

:wave2:

Σαλάμι & Μορταδέλα το λένε αυτό ….(προσοχή μόνο να είναι ΚΑΛΑ παγωμένο για να αργήσει να βγάλει τα λάδια του…)

:lol: :lol:

super_toto
03/06/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Δαγκωτό στον Βεργή!!!:lol: :rotflmao: :lol:

Από το να μην ψηφίσεις καθόλου καλύτερα να ψηφίσεις Βεργή.
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που σκεφτονται σαν τον Βεργή. Γιατι να πάει χαμένη η ψήφος τους.
Αν σε αντιπροσωπεύει ο Βεργής go for it.

PortisHead
03/06/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Σαλάμι & Μορταδέλα το λένε αυτό ….(προσοχή μόνο να είναι ΚΑΛΑ παγωμένο για να αργήσει να βγάλει τα λάδια του…)

:lol: :lol:

Ε μα.
Αφου δεν ξερουν ποιον θελουν να τους κυβερναει...ας προσπαθησουν τουλαχιστον να εμποδισουν αυτους που δεν θελουν.

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ξέρεις κάποιον;Αν υπάρχει αυτό το πράγμα που λες,αλλάζω τίς απόψεις μου και το ξανασκέπτομαι:beer: :beer:



Θα μπορούσα αλλά ,δεν θα ήταν σωστό ! :wave2:

Σε γενικές γραμμές ,το τσουβάλιασμα των πολιτικών το έχω δει από ανθρώπους που δεν ασχολούνται καθόλου με την πολιτική ! Είναι η εύκολη λύση για την αδιαφορία !
Όπως έγραψα και πριν ,μπορείς πλέον εύκολα να ενημερωθείς για τις απόψεις και την στάση του καθένα και να ψηφίσεις ότι σε αντιπροσωπεύει περισσότερο !!!
(μην το πάρεις προσωπικά ,δεν έχω στόχο την αντιπαράθεση ) :wave2: :beer:

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 14:21
ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ.


Έστω και αν αυτό σημαίνει οτι θα βγούν άλλοι που δεν θα ξέρουν που τους πηγάινουν τα 4 , ή ακόμα χειρότερα... γνωρίζοντας τις ακραιές θέσεις τους;

Συγνώμη αλλά προσωπικά δεν θα πάρω... ευχαριστώ.

Gandalf

vangelis 64
03/06/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Θα μπορούσα αλλά ,δεν θα ήταν σωστό ! :wave2:

Σε γενικές γραμμές ,το τσουβάλιασμα των πολιτικών το έχω δει από ανθρώπους που δεν ασχολούνται καθόλου με την πολιτική ! Είναι η εύκολη λύση για την αδιαφορία !
Όπως έγραψα και πριν ,μπορείς πλέον εύκολα να ενημερωθείς για τις απόψεις και την στάση του καθένα και να ψηφίσεις ότι σε αντιπροσωπεύει περισσότερο !!!
(μην το πάρεις προσωπικά ,δεν έχω στόχο την αντιπαράθεση ) :wave2: :beer: Δεν θα ήθελα ούτε εσύ ούτε ο super_toto να κατονομάσετε πρόσωπα.Δεν αμφισβητώ τα λόγια και την κρίση σας,αλλά δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι ένας άνθρωπος επενδύει ΤΑ εκατομμύρια,ώστε να γίνει γνωστός και να ψηφιστεί,από καθαρό αλτρουισμό.
Και φυσικά δεν έχω ούτε εγώ διάθεση για κόντρες.:beer: :wave2:

stvr1
03/06/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Από το να μην ψηφίσεις καθόλου καλύτερα να ψηφίσεις Βεργή.
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που σκεφτονται σαν τον Βεργή. Γιατι να πάει χαμένη η ψήφος τους.
Αν σε αντιπροσωπεύει ο Βεργής go for it.

Στην πραγματικότητα το αντιμετοπίζω λίγο πιο σοβαρά το ζήτημα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά το ψάχνω όσο μπορώ.:wave2:

BELZEBOYLIS
03/06/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν θα ήθελα ούτε εσύ ούτε ο super_toto να κατονομάσετε πρόσωπα.Δεν αμφισβητώ τα λόγια και την κρίση σας,αλλά δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι ένας άνθρωπος επενδύει ΤΑ εκατομμύρια,ώστε να γίνει γνωστός και να ψηφιστεί,από καθαρό αλτρουισμό.
Και φυσικά δεν έχω ούτε εγώ διάθεση για κόντρες.:beer: :wave2:



Δεν διαφωνώ ότι πολλοί γίνανε πολιτικοί ,σαν επιχηρηματικό βήμα ! Απλά πιστεύω οτι τα μικρά κόμματα , που έχουν και μια πορεία , δεν έχουν αυτή την δυνατότητα ! Δεν γίνεται να είναι όλοι έτσι !!!!Στο κάτω κάτω , αν καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι όλοι είναι κλέφτες ,απατεώνες χωρίς πιθανότητα να αλλάξουν με δημοκρατικά μέσα , έχουμε χρέος να τους απομακρύνουμε με την βία και ΟΧΙ να απέχουμε απο τα κοινά !!!!!!!!

Αλλά όπως έγραψα και προηγουμένως ....

Μου φαίνεται αστείο ,που συζητάμε αν θα ψηφίσουμε ή όχι ! Κλαιγόμαστε κατά καιρούς ,οτι τίποτα δεν λειτουργεί σε αυτή την χώρα ! Γκρινιάζουμε που δεν έχουμε δρόμους , κλαίμε τους νεκρούς μας ....Βρίζουμε που δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία που δεν λειτουργούν οι θεσμοί...Αλλά εμείς δεν πάμε να ψηφίσουμε. Αφήνουμε τους άλλους να αποφασίσουν για εμάς και εμείς απλά γκρινιάζουμε , σαν τις κακές πεθερές της πολιτικής ....

(πόσο μάλλον για την βίαιη ανατροπή της σημερινής καθεστηκυίας τάξης....) εδώ δεν πάμε να ψηφίσουμε και θέλουμε και ανατροπές .....τρομάρα μας

:lol: ξύπνησε η Αλέκα μέσα μου :lol: :wave2: :wave2:

matsamitsou
03/06/2009, 14:42
Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια "δημοκρατία" και το μοναδικό πράγμα που καλούμαστε να κάνουμε για να δικαιολογήσουμε την ύπαρξή της και την δική μας ύπαρξη ως πολίτες, είναι να συμμετέχουμε με την ψήφο μας. Δεν μπορεί όλο και κάποια άποψη θα ακούγεται συμβατή με τη δική μας. Δυστυχώς η αποχή δεν περνάει κανένα πολιτικό μήνυμα με το υπάρχον σύστημα που πολύ έντεχνα έχουν μαστορέψει, ώστε να μην το καταλαβαίνει κανείς. Ακόμη και αν η αποχή είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ θα απαξιωθεί από τα ΜΜΕ για ευνόητους λόγους (δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένα άτομο που να πιστεύει ότι τα ΜΜΕ δεν είναι κατευθυνόμενα).
Γνώμη μου ... παιδιά ας ψηφίσουμε ... το μη χείριστον βέλτιστον ... δεν μπορεί να είναι όλοι μαλάκες (όρκο δεν παίρνω)

Η παραλία μπορεί να περιμένει, δεν θα πάει πουθενά ...

:wave2:

nik7119
03/06/2009, 14:45
και οπιος δεν μπορει να παει για διαφορους λογους?τι θα γινει?υπαρχει προβλημα σε αυτο?

LsKostas
03/06/2009, 14:46
καθαρος αλτρουισμος δεν υπαρχει εστω κι αν αποδεδειγμενα εχουν προσπαθησει περισσοτερο απο αλλους.Αυτοι που πραγματικα δινουν μαχες σε εργασιακους χωρους και συνελευσεις
δυστυχως δεν βαζουν υποψηφιοτητα

Μη ξεχναμε ομως οτι υβριδικα αυτοκινητα προταθηκαν σε ολους τους πολιτικους
καποιοι ομως δεν πηραν.

Καποιοι εχουν ακομα σημαδια βασανιστηριων και κυκλοφορουν ετσι μεσα στην Βουλη.


Επιλογες ειναι αυτες και σιγουρα ενα μεγαλο δεκανικι της Δεξιας,η καραμελα που πιπιλανε
εδω και χρονια ειναι "να τους βαλουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι ωστε να αυξησουμε το ποσοστο αποχης και και να ψηφισουν ΜΟΝΟ οι δικοι μας".

Καρακλασικ...


Λες και δεν μπορει ο Ελληναρας να σηκωθει πρωι να παει να ψηφισει και ΜΕΤΑ να παει
και για μπανιο και για παγωτο ....


Βαρεμαρα λεγεται,οχι πολιτικη αποψη και τεκμηριωνεται κι απο παιδακι του δημοτικου

stvr1
03/06/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
και οπιος δεν μπορει να παει για διαφορους λογους?τι θα γινει?υπαρχει προβλημα σε αυτο?

Σου απάντησα πιο πάνω..:wave2:

ggs
03/06/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


Βαρεμαρα λεγεται,οχι πολιτικη αποψη και τεκμηριωνεται κι απο παιδακι του δημοτικου

Φίλε είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή …
Τώρα , αν τεκμηριώνεται τόσο εύκολα μην παίρνεις και όρκο
:wave2:

mats8282
03/06/2009, 15:27
Εγω ξερω βουλευτη ο οποιος πληρωσε μονο τα χαρτοσημα για την βουλευτικη υποψηφιοτητα...Δεν χρεωσε ουτε το κομμα ουτε την τσεπη του για τιποτα αλλο...Μπορω ακομα να πω οτι ο θειος Καραμανλης ηταν τιμιος ανθρωπος και εριχνε καντηλια σε υπουργους του μπροστα σε συνδικαλιστες,τους οποιους ηθελαν να επιστρατευσουν,στο γραφειο του.Πηγαινε στα εργα και ετρεμαν...

Τιμιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου,ακομα και μεσα στα κομματα εξουσιας,αλλα δεν θα τους ακουσουμε σε μεγαλες θεσεις,ακριβως επειδη ειναι τιμιοι..Οπως και σε δημοσιους ή/και ιδιωτικους οργανισμους που παιζει πολυ χρημα και δεν υπαρχει ελεγχος..Το θεμα ειναι να κανουμε κατι εμεις ωστε στην τελικη να αναγκασουμε τους τιμιους να καθαρισουν απο μονοι τους την κατασταση...Εκει ειναι και μας περιμενουν να τους δωσουμε την ευκαιρια...Δεν εχουμε να χασουμε απολυτως τιποτα...

:wave2:

el_hymador
03/06/2009, 15:30
Το να μην συμμετασχει κανεις στις εκλογες, μπορει να θεωρηθει ως πολιτικη αποψη και θεση οταν τεκμηριωνεται ως διαφωνια επι της διαδικασιας...

...δεχομαι το οτι καποιος/οι μπορει να μην συμφωνουν στο να ψηφιζουμε για να εκλεξουμε πολιτικους και παραταξεις.

Αλλο αυτο και αλλο η βαρεμαρα / αδιαφορια...

επι της ουσιας βεβαια, δεν μπορω να καταλαβω το εξης:

Μια φορα στα 2-3 χρονια, μας δινεται η δυνατοτητα να επιλεξουμε μεταξυ αυτων που θα εξακολουθησουν να μας γ@μ@νε και αυτων που πιστευουμε οτι δεν θα συνεχισουν να μας γ@μ@νε...

γιατι να απεχει κανεις απο αυτη τη διαδικασια, εστω και αν πιστευει -αδικα- οτι δεν μπορει να σταματησει το γ@μησι...δειτε το σαν μια εμμεση δηλωση στη τελικη..."σταματηστε να παιζετε με το κολο μου!!!"

PortisHead
03/06/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εγω ξερω βουλευτη ο οποιος πληρωσε μονο τα χαρτοσημα για την βουλευτικη υποψηφιοτητα...Δεν χρεωσε ουτε το κομμα ουτε την τσεπη του για τιποτα αλλο...Μπορω ακομα να πω οτι ο θειος Καραμανλης ηταν τιμιος ανθρωπος και εριχνε καντηλια σε υπουργους του μπροστα σε συνδικαλιστες,τους οποιους ηθελαν να επιστρατευσουν,στο γραφειο του.Πηγαινε στα εργα και ετρεμαν...

Τιμιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου,ακομα και μεσα στα κομματα εξουσιας,αλλα δεν θα τους ακουσουμε σε μεγαλες θεσεις,ακριβως επειδη ειναι τιμιοι..Οπως και σε δημοσιους ή/και ιδιωτικους οργανισμους που παιζει πολυ χρημα και δεν υπαρχει ελεγχος..Το θεμα ειναι να κανουμε κατι εμεις ωστε στην τελικη να αναγκασουμε τους τιμιους να καθαρισουν απο μονοι τους την κατασταση...Εκει ειναι και μας περιμενουν να τους δωσουμε την ευκαιρια...Δεν εχουμε να χασουμε απολυτως τιποτα...

:wave2:

Μα πως ?
Οποιος ξεφευγει απο την επισημη γραμμη του κομματος...αποβάλλεται απο την παραταξη.
Εχουμε πλεον πολλες μικρες δικτατοριες κατω απο την ομπρελα της Δημοκρατιας.

LsKostas
03/06/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή …
Τώρα , αν τεκμηριώνεται τόσο εύκολα μην παίρνεις και όρκο
:wave2:


Στις προηγουμενες εκλογες ,Ναι σ αυτες που ξαναβγηκε το ιδιο κομμα που εκαψε την μιση Ελλαδα με 60 νεκρους ο Ελληναρας ο ανικητος ΨΑΡΩΣΕ με 3000λιαρα λογω αποζημιωσης
και πηγε και τους ψηφισε.

Με την Ελλαδα να μυριζει σταχτη ακομα ....

Τοτε αν θυμαμαι καλα ειχα γραψει ενα απλο απλουστατο μαθηματικο παραδειγμα
που ακομα και παιδακι του δημοτικου καταλαβαινει οτι η αποχη μονο το πρωτο και συνηθως διεφθαρμενο κομμα βολευει.


Δεν ειναι θεμα να γινει η αποψη μου σεβαστη,θεμα ειναι να καταλαβει την παγιδα της αποχης η πλειοψηφια.




:wave2:

vrider
03/06/2009, 15:45
Αυτο το οποιος δε ψηφισει δε μπορει να γκρινιαζει τα ακουω βερεσε. Γιατι φορους δε πληρωνω?Αρα γκρινιαζω και πολυ μαλιστα!
Επισης ποιος ειπε οτι η αποχη δεν εχει πολιτικο μηνυμα? Σε ολες τι εκλογες ως σημερα το ποσοστο αποχης ηταν λιγοτερο απο 10%. Αν τωρα γινει 30% αυτο δεν ειναι πολιτικο μηνυμα?
Αν αυτο δεν ειναι πολιτικο μηνυμα τοτε ποιο ειναι?

Παντως αυτο το παραμυθι οτι δε πρεπει να αφηνεις τη ψηφο σου να παει χαμενη το θεωρω τουλαχιστον αστειο, διοτι η συνειδητη αποχη ειναι πολιτικη σταση και ολα τα αλλα , οπως προειπα τα ακουω βερεσε.

Αν γουσταρεις αυτο που ψηφιζεις, με το καλο να πας να το ψηφισεις, αν οχι παλι, πολυ καλα θα κανεις να κατσεις στο σπιτακι σου η να πας στη παραλιουλα σου.

Τελος το δικαιωμα της ψηφου, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ και οχι υποχρεωση. Τουλαχιστον στον πολιτισμενο κοσμο και οχι στην Ελλαδα (οπου πλεον δεν υπαρχουν ποινικες κυρωσεις).

ggs
03/06/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το να μην συμμετασχει κανεις στις εκλογες, μπορει να θεωρηθει ως πολιτικη αποψη και θεση οταν τεκμηριωνεται ως διαφωνια επι της διαδικασιας...

...δεχομαι το οτι καποιος/οι μπορει να μην συμφωνουν στο να ψηφιζουμε για να εκλεξουμε πολιτικους και παραταξεις.

Αλλο αυτο και αλλο η βαρεμαρα / αδιαφορια...

επι της ουσιας βεβαια, δεν μπορω να καταλαβω το εξης:

Μια φορα στα 2-3 χρονια, μας δινεται η δυνατοτητα να επιλεξουμε μεταξυ αυτων που θα εξακολουθησουν να μας γ@μ@νε και αυτων που πιστευουμε οτι δεν θα συνεχισουν να μας γ@μ@νε...

γιατι να απεχει κανεις απο αυτη τη διαδικασια, εστω και αν πιστευει -αδικα- οτι δεν μπορει να σταματησει το γ@μησι...δειτε το σαν μια εμμεση δηλωση στη τελικη..."σταματηστε να παιζετε με το κολο μου!!!"

Πολλή σωστή η απορία σου …

Θα σου απαντήσω ως ένας που απέχει από ΠΟΛΙΤΙΚΗ άποψη και όχι από βαρεμάρα

Αφαιρώντας από τις εκλογικές επιλογές τα δυο μεγάλα κόμματα (μιας και είναι οι κύριοι υπεύθυνοι του γ@μ***ου τα τελευταία 30 χρόνια)

Αφαιρώντας από τις εκλογικές επιλογές τα εξωκοινοβουλευτικά κόμματα (μπορεί να έχουν καλές προθέσεις , αλλά ο εκλογικός νόμος έχει χεσμένα τα κόμματα εκτός βουλής ,άρα, και τους ψηφοφόρους τους)

Μας μένουν δυο κόμματα της «αριστεράς» και ένα της «δεξιάς»

Αφαιρώντας το κόμμα της δεξιάς (είπαμε θέλουμε να πάμε μπροστά)

Μας μένουν τα δυο κόμματα της αριστεράς

Και εδώ αρχίζει το γέλιο …

Το ένα κόμμα ζει σε έναν κόσμο που μόνο εκείνο ξέρει που βρίσκεται στο σύμπαν ….

Το άλλο κόμμα μου θυμίζει μια παλιά φράση του Χαρρυ Κλυνν «…να μαζευτούμε γύρω από την πισίνα ….να παίξουμε κανένα αντάρτικο να θυμηθούμε τα παλιά….»

Οπότε ….

(το κακό δεν είναι ότι απέχω….το κακό είναι ότι απέχω γιατί με έχουν απογοητεύσει και αυτοί που κάποτε πίστευα και αγωνιζόμουνα μαζί τους για ένα καλύτερο αύριο …όπως το είχαν κάνει και σε χιλιάδες άλλους ανθρώπους πριν ,που είχαν προσφέρει πολύ περισσότερα και σημαντικότερα από εμένα….μπορεί λοιπόν , να απέχω από τις εκλογές αλλά ΔΕΝ απέχω από πολλές μορφές δράσης και διαμαρτυρίας που γίνονται καθημερινά και όχι κάθε τρία – τέσσερα χρόνια )

:wave2:

Gandalf dr685sm
03/06/2009, 16:02
ggs...μαζί σου...

Gandalf

mats8282
03/06/2009, 16:04
Το 2007,στις εθνικες εκλογες,ψηφισε το 74.14% του εκλογικου σωματος..Δεν πηγε να ψηφισει το 25.86% του εκλογικου σωματος...Ποσοι δεν πηγαν λογω συνειδητης στασης φιλε vrider;

ΥΓ Απαντηση μπορει να δωθει και απο τους υπολοιπους υπερμαχους της αποχης ως πολιτικη πραξη.
ΥΓ2 Φιλε ggs καλυτερα μην το παμε στα κομματικα γιατι θα γινει μπαχαλο και θα φυγει αυτανδρο το θεματακι...Ας μεινουμε στην ουσια...

ggs
03/06/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
ΥΓ2 Φιλε ggs καλυτερα μην το παμε στα κομματικα γιατι θα γινει μπαχαλο και θα φυγει αυτανδρο το θεματακι...Ας μεινουμε στην ουσια...

Φίλε , δεν το πάω ΚΑΘΟΛΟΥ σε κομματικά…άλλωστε , εγώ λέω ότι δεν γουστάρω κανέναν …
:wave2:

lamoun
03/06/2009, 16:11
Ποσοστά αποχής.

1974 - 1993 15,5% - 20,76%

1996 23,66%
2000 25,03%
2004 23,38%
2007 25,86%

Ποια η πολιτική θέση που εκφράζεται μέσω της αποχής;
Κατα πόσο (είδατε να) δίνει λύσεις;

super_toto
03/06/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Αυτο το οποιος δε ψηφισει δε μπορει να γκρινιαζει τα ακουω βερεσε. Γιατι φορους δε πληρωνω?Αρα γκρινιαζω και πολυ μαλιστα!
Επισης ποιος ειπε οτι η αποχη δεν εχει πολιτικο μηνυμα? Σε ολες τι εκλογες ως σημερα το ποσοστο αποχης ηταν λιγοτερο απο 10%. Αν τωρα γινει 30% αυτο δεν ειναι πολιτικο μηνυμα?
Αν αυτο δεν ειναι πολιτικο μηνυμα τοτε ποιο ειναι?

Παντως αυτο το παραμυθι οτι δε πρεπει να αφηνεις τη ψηφο σου να παει χαμενη το θεωρω τουλαχιστον αστειο, διοτι η συνειδητη αποχη ειναι πολιτικη σταση και ολα τα αλλα , οπως προειπα τα ακουω βερεσε.

Αν γουσταρεις αυτο που ψηφιζεις, με το καλο να πας να το ψηφισεις, αν οχι παλι, πολυ καλα θα κανεις να κατσεις στο σπιτακι σου η να πας στη παραλιουλα σου.

Τελος το δικαιωμα της ψηφου, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ και οχι υποχρεωση. Τουλαχιστον στον πολιτισμενο κοσμο και οχι στην Ελλαδα (οπου πλεον δεν υπαρχουν ποινικες κυρωσεις).

Το 10% αποχής που το βρήκες? Η αποχή είναι από 25 και πάνω χωρίς λευκά και άκυρα.

για δες εδω (http://www.ekloges.gr/)
κι εδω (http://www.ypes.gr/ekloges/content/GR/elec_data/2004NE_epi_res.asp)

Το έχεις λοιπον το 30% που θέλεις . Βλέπεις να πήρε κανεις κάνενα μήνυμα? Με μια απλή αλλαγή του εκλογικού νόμου και την πριμοδότηση του πρώτου κόμματος με 50 έδρες λύθηκε το θέμα.

Αν η αποχή πάει 40 η πριμοδοτηση θα πάει 60-70 έδρες και πάει λέγοντας. Εφόσον τους συμφέρει όλους ( τα δυο μεγάλα) κάνουν ότι γουστάρουν με τον εκλογικό νόμο

Στην τελική οι πελατειακές σχέσεις των 2 μεγάλων κομμάτων εξουσίας δεν θα αφήσουν ποτέ το ποσοστό της αποχής να πάει πανω από 50% καθώς ως γνωστόν η μισή ελλάδα είναι κοματόσκυλα και ρουσφετοεισπράκτορες που ζουν εις βάρος της άλλης μισης Ελλάδας.

ggs
03/06/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Το 2007,στις εθνικες εκλογες,ψηφισε το 74.14% του εκλογικου σωματος..Δεν πηγε να ψηφισει το 25.86% του εκλογικου σωματος...Ποσοι δεν πηγαν λογω συνειδητης στασης φιλε vrider;

ΥΓ Απαντηση μπορει να δωθει και απο τους υπολοιπους υπερμαχους της αποχης ως πολιτικη πραξη.


Σίγουρα κάποιοι απείχαν από βαρεμάρα και κάποιοι από άποψη …ποσοστό δεν μπορείς να βγάλεις…

Τώρα πες μου εσύ πόσοι πήγαν να ψηφίσουν από ιδεολογία και ένα καλύτερο αύριο και πόσοι για το ρουσφέτι , το αυθαίρετο ,την θέση κ.λ.π
:wave2:

mats8282
03/06/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε , δεν το πάω ΚΑΘΟΛΟΥ σε κομματικά…άλλωστε , εγώ λέω ότι δεν γουστάρω κανέναν …
:wave2:

Δεν γουσταρεις κανενα ομως καποιος που γουσταρει καποιο απο τα κομματα που κρινεις ονομαστικα μπορει να ανοιξει αντιπαραθεση...Για αυτο λεω καλυτερα να μην γινει κομματικη αναφορα και να παραμεινουμε στο θεμα...


Η ερωτηση παραμενει..Και εδω ειναι η ουσια..Απο το ποσοστο της αποχης των προηγουμενων εκλογων τι ποσοστο της αποχης ηταν <<αποχη διαμαρτυριας>>;;

Και των προπροηγουμενων κτλ τα νουμερα των οποιων τα παρεθεσαν οι φιλοι.



Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Σίγουρα κάποιοι απείχαν από βαρεμάρα και κάποιοι από άποψη …ποσοστό δεν μπορείς να βγάλεις…

Τώρα πες μου εσύ πόσοι πήγαν να ψηφίσουν από ιδεολογία και ένα καλύτερο αύριο και πόσοι για το ρουσφέτι , το αυθαίρετο ,την θέση κ.λ.π
:wave2:


Προσωπικη γνωμη ειναι οτι μιλαμε για την πλειοψηφια...Ειδικα οσων ψηφισαν μικρα κομματα η συντριπτικη πλειοψηφια...Το γιατι ψηφιζουν τα κομματα εξουσιας μπορει να αναλυθει μονο σε βιβλιο ομως..

Απο εκει και περα οταν παραδεχομαστε οτι δεν γινεται να βγαλεις ποσοστο,ουτε καν περιπου,στο <<διαμαρτυρια=αποχη>> τοτε δεν ισχυει η εξισωση...Διοτι ειδικα αν εχεις προβλημα,το οποιο οδηγει στην διαμαρτυρια,με τα ρουσφετια,τα αυθαιρετα κτλ τοτε αποψη ΜΟΥ ειναι οτι πρεπει να φανει καθαρα...

Για παραδειγμα...Το 17-18% που εφτασε περσυ ενα μικρο κομμα ηταν καθαρη ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΗ ψηφος διαμαρτυριας...Ανεξαρτητα απο το πως,το γιατι ανεβηκε και ξαναεπεσε....Αν αυτο γινει καποια στιγμη στην καλπη,για οποιοδηποτε κομμα,τοτε ειναι μια ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ αποδοκιμασια του δικομματικου συστηματος η οποια δεν μπορει ειναι αντικειμενο αμφισβητησης απο κανεναν...

el_hymador
03/06/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Πολλή σωστή η απορία σου …

Θα σου απαντήσω ως ένας που απέχει από ΠΟΛΙΤΙΚΗ άποψη και όχι από βαρεμάρα

Αφαιρώντας από τις εκλογικές επιλογές τα δυο μεγάλα κόμματα (μιας και είναι οι κύριοι υπεύθυνοι του γ@μ***ου τα τελευταία 30 χρόνια)

Αφαιρώντας από τις εκλογικές επιλογές τα εξωκοινοβουλευτικά κόμματα (μπορεί να έχουν καλές προθέσεις , αλλά ο εκλογικός νόμος έχει χεσμένα τα κόμματα εκτός βουλής ,άρα, και τους ψηφοφόρους τους)

Μας μένουν δυο κόμματα της «αριστεράς» και ένα της «δεξιάς»

Αφαιρώντας το κόμμα της δεξιάς (είπαμε θέλουμε να πάμε μπροστά)

Μας μένουν τα δυο κόμματα της αριστεράς

Και εδώ αρχίζει το γέλιο …

Το ένα κόμμα ζει σε έναν κόσμο που μόνο εκείνο ξέρει που βρίσκεται στο σύμπαν ….

Το άλλο κόμμα μου θυμίζει μια παλιά φράση του Χαρρυ Κλυνν «…να μαζευτούμε γύρω από την πισίνα ….να παίξουμε κανένα αντάρτικο να θυμηθούμε τα παλιά….»

Οπότε ….

(το κακό δεν είναι ότι απέχω….το κακό είναι ότι απέχω γιατί με έχουν απογοητεύσει και αυτοί που κάποτε πίστευα και αγωνιζόμουνα μαζί τους για ένα καλύτερο αύριο …όπως το είχαν κάνει και σε χιλιάδες άλλους ανθρώπους πριν ,που είχαν προσφέρει πολύ περισσότερα και σημαντικότερα από εμένα….μπορεί λοιπόν , να απέχω από τις εκλογές αλλά ΔΕΝ απέχω από πολλές μορφές δράσης και διαμαρτυρίας που γίνονται καθημερινά και όχι κάθε τρία – τέσσερα χρόνια )

:wave2:

Φιλε μου με την ιδια ευκολια που "αφαιρεις" κομματα επειδη <<ο εκλογικός νόμος έχει χεσμένα>> θα μπορουσα και εγω να πω οτι καθε μορφη διαμαρτυριας και αντιδρασης που δηλωνεις οτι συμμετασχεις (και πολυ καλα κανεις) ειναι μια ατελεσφορη προσπαθεια μερικων βαρεμενων ρομαντικων...

αυτο θα σε κανει να σταματησεις να συμμετασχεις;

Δες το αλλιως...οι Οικολογοι - Πρασινοι, αποτελουσαν τα προηγουμενα χρονια ενα απο τα "χεσμενα" κομματα του εκλογκου νομου και τωρα συγκεντρωνουν ενα πολυ μεγαλο ποσοστο (και αυτο οδηγησε αλλωστε και τους μεγαλοκαρχαριες στον να αρχισουν την προπαγανδα...)

Αν θελησουμε μπορει να υπαρξει μια νεα δυναμικη στο πολιτικο χωρο (και δεν μιλαω για τους οικολογους, ποραδειγμα ηταν) αρκει να μην εχουμε αποστασιοποιημενη - απαθη σταση.

Στη τελικη αυτο θελουν και αυτο μεθοδευουν εδω και χρονια...να απαξιωθει τελειως η πολιτικη και κατα συνεπεια η εκλογικη διαδικασια και να ψηφιζουν μονο τα κομματοσκυλα τους!

Δες τους πως μιλανε, δες τους τι λενε, δες τι γλωσσα χρησιμοποιουν...πεθαινεις απο τη πληξη οταν ακους τις "ξυλινες" παπαρολογιες τους! Επικοινωνιακα το ξερουν οτι χανουν, δεν μπορουν και δεν θελουν να πεισουν κανενα. Ακομα και ο πιο απλα σκεπτομενος ανθρωπος δεν μπορει να παρα να γελασει η να σιχτριρισει οταν ακουει περι διαφανειας, αποδοση διακαιοσυνης, κρατος προνοιας κτλ-κτλ...τους ξερουμε τοσο χρονια και γνωριζουμε πως δεν προκειται να αλλαξουν, για αυτο και εχουν προσαρμοσει τον εκλογικο νομο στα μετρα τους, οπως τους συμφερει!

Το "δε πα να γαμηθειτε" και "σας βαρεθηκα" ειναι αυτο που θελουν να επιδιωξουν!

LsKostas
03/06/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs


Μας μένουν τα δυο κόμματα της αριστεράς

Και εδώ αρχίζει το γέλιο …

Το ένα κόμμα ζει σε έναν κόσμο που μόνο εκείνο ξέρει που βρίσκεται στο σύμπαν ….

Το άλλο κόμμα μου θυμίζει μια παλιά φράση του Χαρρυ Κλυνν «…να μαζευτούμε γύρω από την πισίνα ….να παίξουμε κανένα αντάρτικο να θυμηθούμε τα παλιά….»

Οπότε ….

(το κακό δεν είναι ότι απέχω….το κακό είναι ότι απέχω γιατί με έχουν απογοητεύσει και αυτοί που κάποτε πίστευα και αγωνιζόμουνα μαζί τους για ένα καλύτερο αύριο …όπως το είχαν κάνει και σε χιλιάδες άλλους ανθρώπους πριν ,που είχαν προσφέρει πολύ περισσότερα και σημαντικότερα από εμένα….μπορεί λοιπόν , να απέχω από τις εκλογές αλλά ΔΕΝ απέχω από πολλές μορφές δράσης και διαμαρτυρίας που γίνονται καθημερινά και όχι κάθε τρία – τέσσερα χρόνια )

:wave2:


Mε βαση την τελευταια σου παραγραφο σαφως και θα σε καταταξω σ αυτους που αγωνιστηκαν
και αγωνιζονται παλαιοτερα μεσω ενος αριστερου κομματος και σημερα αηδιασμενος που
ακομα και η αριστερα-που εχει χιλια δικια-καθεται και φαγωνεται μεταξυ της (Για το μοιρασμα της πιττας περι ου ο λογος)

απεχεις δια της αποχης?
Επειδη ειναι προσωπικη ερωτηση αν θες μην απαντησεις,απλα αν ειναι αυτος ο λογος της αποχης σου σου δινω ενα λογο που πραγματικα ευσταθει -αν και παλι σηκωνει πολυ συζητηση -
:wave2:

ggs
03/06/2009, 16:50
Δεν προσπαθώ να πίσω κανέναν να μην πάει να ψηφίσει.
Δεν προσπαθώ να πω ότι κάποιο κόμμα είναι καλύτερο από το άλλο και να το πάω «κομματικά».
Το μόνο που προσπάθησα τόση ώρα είναι να πω ότι ΚΑΙ η αποχή μπορεί να έχει πολιτική άποψη…έστω την ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ πολιτική άποψη .

Παρερμηνεύοντας πολλές φορές το γραπτό λόγο μέσα από ένα φόρουμ (κάτι που είναι εύκολο να γίνει ) , μπορεί να βγάζουμε λάθος συμπεράσματα.

ΔΕΝ λέω ότι αυτό που πιστεύω εγώ είναι το σωστό και το άλλο είναι λάθος .
Απλώς , λέω αυτό που πιστεύω ΕΓΩ..

Επειδή υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να παρερμηνεύσουμε πολλές φορές το γραπτό λόγο μέσα από ένα φόρουμ (κάτι που είναι εύκολο να γίνει ) , και μπορεί να βγάζουμε λάθος συμπεράσματα , θα ήθελα από καρδιάς να ευχηθώ να ψηφίσουν - δράσουν (ή όχι) ΟΛΟΙ με γνώμονα ένα καλύτερο αύριο για εμάς και τα παιδία μας και αυτό να πραγματοποιηθεί σύντομα…

:wave2: