PDA

View Full Version : Βελτίωση ΚΤΜ 250 EXC-Acrapovic ή Leovince



smavrid
14/04/2005, 13:51
Θέλω να βελτιώσω λίγο το Ktmάκι μου το 250Exc με ένα τελικό εξάτμισης, και είμαι ανάμεδα στην Acrapovic και Leovince. Κλείνω πρός Acra αλλά "είναι πολλά τα λεφτά" μόνο τελικό 550€. Μήπως ξέρει να μου πεί κανείς που την έχει, αν αξίζει πραγματικά?... και πόσα αλογα δλδ κερδίζω?

DUKASII
14/04/2005, 14:02
ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ...ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ....

ΤΩΡΑ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ..ΒΑΛΕ ΤΟ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ!

ΕΠΙΣΗΣ [ΕΦΟΣΟΝ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΟΒΙΝΣΙ] ΔΕΣ ΑΝ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΙΜΟΥΣ!

OldMan
14/04/2005, 14:05
:wave2: :wave2: :wave2:

Η τιμή της LeoVinci ίναι σημαντικά χαμηλότερη από την Ακράπα !!

(Κομπλέ με λαιμούς (ή λαιμό, τι μοντέλο έχεις ???) είναι φθηνότερη από μόνο το τελικό της Akrapovic !!!)

Η διαφορά μεταξύ τους στην απόδοση (με την LeoVinci κομπλέ) είναι λιγότερο από 1 ίππο.
(Και σου χαλάει και η ροπή, με την οποία "πηγαίνει" τώρα το μηχανάκι, λόγω έλειψης ιπποδύναμης).

Υ.Γ.

Αν θέλεις την γνώμη μου, το συγκεκριμένο μοτέρ άστο ήσυχο.!!!

(Θα μπλέξεις με καρμπυρατέρ, ζιγκλερώματα, φίλτρα αέρα, εξατμίσεις κ.λ.π. και με τα λεφτά που θα δώσεις βγαίνει η διαφορά τιμής με το 400 EXC - το οποίο ΔΕΝ πρόκειται να φτάσεις όσα λεφτά και να ρίξεις στο 250 )

:wave2: :beer: :wave2:

smavrid
14/04/2005, 14:15
το μοντέλο που έχω είναι 04. Δλδ μόνο τελικό δεν κάνω τίποτα? ο λαιμός της Acra κάνει γύρω στα 650-750€

OldMan
14/04/2005, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
το μοντέλο που έχω είναι 04. Δλδ μόνο τελικό δεν κάνω τίποτα? ο λαιμός της Acra κάνει γύρω στα 650-750€

:sad: :sad: :sad:

Δτστυχώς ΟΧΙ ...

Με κομπλέ Akrapovic, πας στα 1300€ και χρειάζεται αντικατάσταση φίλτρου αέρα και αλλαγή κύριου ζιγκλέρ.

Το συνολάκι θα πιάσει τα 1500€ και θα σου βγεί κοντά στα 400€ ο ίππος (μάλλον ασύμφορη βελτίωση !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

smavrid
14/04/2005, 14:58
Αλλαγή ζιγκλέρ εχω κάνει έτσι και αλλιώς γιατι δεν βαρούσε μία με αυτο που ειχε πάνω. Αλλά η λογική του, μόνο τελικού, είναι γιατί στην περίπτωση που θα το αλλάξω ( του χρόνου δλδ) θα πρέπει να αφήσω πάνω τον λαιμό,... (τι να τον κάνω στο καινούργιο, που θα είναι μάλλον το 400ΕXC ή αν βγάλει το καινούργιο 250)ενώ το τελικό θα το βγάλω. Βασικά εγώ θέλω να το βελτιώσω λίγο απο χαμηλά δεν έχω τρελές απαιτήσεις ξέρω τι έχω, δεν περιμένω να μεταμορφωθεί. Πάντως και έτσι οπως είναι δεν με πολυ χαλάει για να πω την αλήθεια ..........απλά είπα να το βελτιώσω λιγάκι

DUKASII
14/04/2005, 15:07
εχεις σκοπο να το πουλήσεις...μη ριξεις ουτε ενα σεντ σε εξτρα...!!!!

ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

OldMan
14/04/2005, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εχεις σκοπο να το πουλήσεις...μη ριξεις ουτε ενα σεντ σε εξτρα...!!!!

ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

Κοίτα ρε, που αναγκάζομαι να συμφωνήσω με τον "πουλημένο" !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.

Είχες βάλεις after-market ΜΑΤΙ του ΒΟΛΑΝ ???
(Ο ΚΑΝΕΝΑΣ με'βαλε να το πω!!!)

:lol: :rotflmao: :lol: :wave2:
:beer: :beer: :beer:

doni
15/04/2005, 21:07
lipon mallon den axizei ton kopo na kaneis kati sto 250 sou.. 400 den prokeite na ginei pote. an ipologiseis oti to ktm sou to poulas twra giro sta 4800-5000euro kai to 400 tou 02 kanei peripou stin idia timi tote malon krinete asimfori i metatropi...

smavrid
16/04/2005, 20:30
4800-5000EURO μοντέλο 2004!!!!!!!!!!!!! Ε ΟΧΙ
6000 μου το ζητούσαν και δεν το εδωσα....... μην τρελαθούμε κιόλας

doni
17/04/2005, 17:18
ok sorry den to ixera akoma kalitera pantos...

smavrid
18/04/2005, 23:29
μόλις σήμερα την πέρασα την εξάτμιση!!!!!!!!!!!

smavrid
19/04/2005, 07:18
από την μικρή διαδρομή που έκανα από το συνεργείο μέχρι το σπίτι, μετά που πέρασα την εξάτμιση μπορώ να πώ ότι το μηχανάκι πραγματικά άλλαξε. Αν και χωρίς τον λαιμό η διαφορά είναι αισθητή, δεν ξέρω ποιά θα ήταν η διαφορά με το λαιμό αλλά και 750 ευρώπουλα δεν είναι λίγα.Τώρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εξάτμιση. Η εξάτμιση όταν ήρθε, είχε πίσω ένα σωλήνα που μίκραινε την διάμετρο και ο οποίος είχε μιά βίδα για να βγαίνει. Προφανώς για χρήση στο χώμα και για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα αυτό θα έπρεπε να βγεί (όπως μου είπαν και όπως και βγήκε, ή κάνω λάθος?) αλλά η ερώτηση είναι η εξής: γιατί μιά εξάτμιση καθαρά off road είναι "βουλωμένη"??? αφού στο βουνό ή σε αγώνες δεν υφίσταται θέμα θορύβου. Δεν ξέρω αν με το σωληνάκι πίσω θα είχε την ίδια απόδοση από ότι χωρίς αυτό ( δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω). Μήπως μπορεί κάποιος να με "φωτίσει"..............
thanks

OldMan
19/04/2005, 15:35
:wave2: :wave2: :wave2:

Τα enduro μηχανάκια, για να μπορούν να συμμετέχουν σε αγώνες (κατά F.I.M.) πρέπει να έχουν ομολογκαριστεί για χρήση σε δρόμο (να βγάζουν πινακίδα).

Οπότε πρέπει το όριο θορύβου να είναι 82dB (στις 4.850 rpm)

Το "βούλωμα" δεν αφορά στα καυσαέρια, αλλά μόνο στον θόρυβο.

Επίσης, τα τελικά των εξατμίσεων πρέπει να έχουν φλογοκρύπτη (spark-arrestor) που σε άλλες εξατμίσεις είναι μια σίτα στην εξωτερική τρύπα του τελικού και σε άλλες ένας ανεστραμμένος κώνος μέσα ή στην είσοδο του τελικού.

:wave2: :beer: :wave2:

smavrid
19/04/2005, 18:17
καταρχήν να σε ευχαριστήσω φίλε oldman για τις τεκμηριωμένες σου απαντήσεις, και επέτρεψε μου να ξαναρωτήσω: είτε βουλωμένη ή όχι δεν παίζει κανένα ρόλο στην απόδοση??? (μήπως δλδ να την βάλω την εξάτμιση όπως ήρθε με το σωληνάκι απο πίσω) και να μην την πειράξω καθόλου?, αν και ο θόρυβος που βγάζει τώρα είναι απίστευτα ωραίος!!! αλλά μιλάμε για μια τρυπάρα μεγάλης διαμέτρου

OldMan
20/04/2005, 12:36
:wave2: :wave2: :wave2:

Φίλε smavrid, ΦΥΣΙΚΑ και πάιζει ρόλο (στην απόδοση) το αν είναι βουλωμένη ή όχι !!!

Πολύ λίγες εργοστασιακές (και ΚΑΜΙΑ after market) εξατμίσεις έχουν μελετημένο το τελικό τμήμα του θαλάμου διαστολής σε σχέση με το αν υπάρχει σιγαστήρας ή όχι !!!

Μια εξάτμιση σχεδιάζεται έχοντας σαν ενεργό τμήμα της το μήκος και την διάμετρο του σωλήνα του οποίου το τελείωμα θεωρείται ότι είναι ελεύθερο (δεν υπάρχει σιλανσιέ).

Ότι βάλεις από εκεί και μετά έχει αρνητική επίδραση στην απόδοση της εξάτμισης (την "μπουκώνει").

Οπότε, όσο λιγότερα (και μεγαλύτερα σε διάμετρο) διαφράγματα και ενώσεις υπάρχουν, τόσο το καλύτερο για την απόδοση του κινητήρα (και χειρότερο για τον θόρυβο !!!)



:wave2: :beer: :wave2:

smavrid
20/04/2005, 14:29
με κάλυψες απόλυτα και σε ευχαριστώ..... άρα την αφήνω ξεβουλωμένη μια που μου παρααρέσει ο θόρυβος έτσι οπως είναι, και ούτως ή άλλως μόνο στο βουνό κάνω χρήση της μηχανής (μας την λένε βέβαια τώρα τελευταία διάφοροι τσομπάνηδες ότι τρομάζουν λέει τα "ζωντανά"??!?!?!?!?!?
Ευχαριστώ και πάλι φιλαράκο

OldMan
20/04/2005, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
[B](μας την λένε βέβαια τώρα τελευταία διάφοροι τσομπάνηδες ότι τρομάζουν λέει τα "ζωντανά"??!?!?!?!?!?
/B]

Νάσαι καλά και πες στους τσομπάνηδες ότι εμείς τα ζωντανά μπορεί να τα τρομάζουμε, αλλά δεν τα γ@μ@με .... (σε περίπτωση που η κουβέντα πάει στο ότι τους "κόβεται το γάλα").

Καλές βόλτες.....

:wave2: :beer: :wave2:

Μικρή Λουλού
20/04/2005, 18:52
ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ "ΚΑΝΟΝΙΚΑ" ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟ,ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΝΤΕΣΙΜΠΕΛΟΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ..
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ARTEMIS,PEGASUS,....ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ...:p :p