PDA

View Full Version : "νεκρή" V-Strom



Quantum
10/06/2009, 06:39
Το v-stromaki μου για κάποιο περίεργο λόγο με εγκατέλειψε ξαφνικά. Εν συντομία, αφού πήγα και γύρισα χθες από την δουλεία με την μηχανή, την άφησα παρκαρισμένη για κανα 8ωρο και όταν πήγα να την ξαναπάρω ήταν νεκρή. Πιο συγκεκριμένα, η μηχανή δεν νιώθει οταν ο διακόπτης είναι στο ON, και δεν ανάβει καμία ένδειξη και κανένα λαμπάκι. Είναι δυνατόν να τελείωσε η μπαταρία έτσι ξαφνικά; Ακόμα και στη θέση σταθμεύσης να το είχα νομίζω ότι 8 ώρες είναι λίγες για να συμβεί κάτι τέτοιο.

Είμαι καινούργιος v-stromas, με λίγες τεχνικές γνώσεις και η μηχανή είναι μοντέλο k9. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κοιτάξω πριν φέρω μάστορα; Λέτε να μου έκανε καμια π....ια κανένας γείτονας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

kalant
10/06/2009, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Quantum
Το v-stromaki μου για κάποιο περίεργο λόγο με εγκατέλειψε ξαφνικά. Εν συντομία, αφού πήγα και γύρισα χθες από την δουλεία με την μηχανή, την άφησα παρκαρισμένη για κανα 8ωρο και όταν πήγα να την ξαναπάρω ήταν νεκρή. Πιο συγκεκριμένα, η μηχανή δεν νιώθει οταν ο διακόπτης είναι στο ON, και δεν ανάβει καμία ένδειξη και κανένα λαμπάκι. Είναι δυνατόν να τελείωσε η μπαταρία έτσι ξαφνικά; Ακόμα και στη θέση σταθμεύσης να το είχα νομίζω ότι 8 ώρες είναι λίγες για να συμβεί κάτι τέτοιο.

Είμαι καινούργιος v-stromas, με λίγες τεχνικές γνώσεις και η μηχανή είναι μοντέλο k9. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κοιτάξω πριν φέρω μάστορα; Λέτε να μου έκανε καμια π....ια κανένας γείτονας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

αν ειχες αναμενα τα φωτα σταθμευσης και σε ενα 2-3ωρο μπορει να σε αφησει η μπαταρια, το εχω παθει κι εγω, ειχα παει για καφε και μολις γυρισα, δεν δουλευε τιποτα :lol:

Quantum
10/06/2009, 06:53
δηλαδή μπορεί να τα έφτυσε η μπαταρία τόσο πολύ που δεν ανάβει τπτ;

αν την βγάλω και την πάω στο συνεργείο θα την σώσουμε ή πάω για καινούργια μπαταρία;

υποθέτω οτι ο παραδοσιακός τρόπος να την τσουλήσω στην κατηφόρα δεν θα έχει αποτέλεσμα ε;

:confused:

THEOD
10/06/2009, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Quantum
δηλαδή μπορεί να τα έφτυσε η μπαταρία τόσο πολύ που δεν ανάβει τπτ;

αν την βγάλω και την πάω στο συνεργείο θα την σώσουμε ή πάω για καινούργια μπαταρία;

υποθέτω οτι ο παραδοσιακός τρόπος να την τσουλήσω στην κατηφόρα δεν θα έχει αποτέλεσμα ε;

:confused:

Γύρισες τον διακόπτη στην θέση Parking με αποτέλεσμα να μείνουν για κάποιες ώρες αναμμένα τα φώτα θέσης και να αδειάσει η μπαταρία...

Βάλτην μπρος σε κατηφόρα και κάνε μια ΜΕΓΑΛΗ βόλτα. Αν η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση θα ξαναφορτίσει και ούτε γάτα - ούτε ζημιά...Άλλη λύση είναι να την βγάλεις από το μηχανάκι και να την φορτίσεις όλη νύχτα με κάποιον ειδικό φορτιστή...

Quantum
10/06/2009, 07:14
Σας ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω το απογευμα και θα σας πω.

Πάντως πολύ βολική αυτή η λειτουργία για τον παρκιν!!!:lol:

pepes1gr
12/06/2009, 19:43
Η γνώμη μου είναι να πάρεις καλώδια να την βάλεις μπροστά (και όχι σπρώχνοντας λόγω καταλύτη) και να την πας καμία βόλτα να φορτίσει μήπως και γλυτώσεις το 100ευρω. Αν είναι κάτι άλλο βολίδα στο συνεργείο.

mikros boudas
13/06/2009, 00:09
οχι σε κατηφορα μπροστα επειδη εχεις τον καταλυτη.καλυτερα με καλωδια...μετα οπως ειπαν τα παιδια παραπανω κανε μεγαλη βολτα.εφοσον ειναι καινουργια η μηχανη η μπαταρια δεν εχει "πεσει" απλα ξεοφορτισε

Quantum
15/06/2009, 06:39
Τελικά αγόραρασα ενα κουστουμάκι των 100 ευρώ και ησύχασα. :(

Αφού άφησα να μου φορτίσουν την μπαταρία στην Suzuki, την παίρνω την επόμενη μέρα, την βάζω στη μηχανή, αλλά τζίφος! Νεκρό και πάλι. Ήρθε ο μάστορας στο σπίτι και μέτρησε την μπαταρία η οποία είχε πέσει λέει στα 5 Volt από 10+ που είχε όταν την φόρτισε. Για να μην τα πολυλογώ μου έιπε οτι χάλασε ο ανορθωτής και ότι η μπαταρία είναι κατεστραμμένη πλέον (ούτε χρόνο δεν έκλεισε).

Το μηχανάκι τώρα δουλεύει αλλά κάτι δεν μου άρεσε σε όλη αυτή την ιστορία... Όπως και να χει, δεν θα το μάθω ποτέ! :bawl:

mikios400
15/06/2009, 09:07
καταρχήν αν έχει πέσει η μπαταρία δεν θα βλέπεις ούτε την ώρα στο καντράν που φαίνεται πάντα (και με κλειστό διακόπτη ακόμα) ισχύει αυτό;


[i]...μέτρησε την μπαταρία η οποία είχε πέσει λέει στα 5 Volt από 10+ που είχε όταν την φόρτισε. Για να μην τα πολυλογώ μου έιπε οτι χάλασε ο ανορθωτής και ότι η μπαταρία είναι κατεστραμμένη πλέον (ούτε χρόνο δεν έκλεισε). .

Η μπαταρία μας έχει ονομαστικά 12V και είναι φορτισμένη και σε καλή κατάσταση όταν δείχνει τουλάχιστον 12.4V. Τα 10 που λες σημαίνουν ότι είναι ψόφια.

Επίσης, αν μια μπαταρία υγρών στοιχείων (όπως αυτή) αποφορτιστεί κάτω από ένα όριο, δεν μπορεί να ανακύψει πια με φόρτιση :mad:
Δυστηχώς η μπαταρία είναι αναλώσιμη, και επίσης απ'ότι φαίνεται ξεφόρτισε από διακό σου λάθος, οπότε ούτε στην εγγύηση περνάει.

Αυτό για τον ανορθωτή πως προέκυψε;;;; :confused:

Quantum
15/06/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
καταρχήν αν έχει πέσει η μπαταρία δεν θα βλέπεις ούτε την ώρα στο καντράν που φαίνεται πάντα (και με κλειστό διακόπτη ακόμα) ισχύει αυτό;



Η μπαταρία μας έχει ονομαστικά 12V και είναι φορτισμένη και σε καλή κατάσταση όταν δείχνει τουλάχιστον 12.4V. Τα 10 που λες σημαίνουν ότι είναι ψόφια.

Επίσης, αν μια μπαταρία υγρών στοιχείων (όπως αυτή) αποφορτιστεί κάτω από ένα όριο, δεν μπορεί να ανακύψει πια με φόρτιση :mad:
Δυστηχώς η μπαταρία είναι αναλώσιμη, και επίσης απ'ότι φαίνεται ξεφόρτισε από διακό σου λάθος, οπότε ούτε στην εγγύηση περνάει.

Αυτό για τον ανορθωτή πως προέκυψε;;;; :confused:


Ο μάστορας μου είπε οτι για να τελείωσε έτσι η μπαταρία πρέπει να υπάρχει κάπου αλλού πρόβλημα.. είτε στον πολλαπλασιαστή είτε στον ανορθωτή... αφού έλυσε την μηχανή παρατήρησε κάποια φουσκώματα στον ανορθωτή και θεώρησε οτι από εκεί προέρχονται όλα... δεν είμαι ειδικός για να καταλάβω αν όντως ήταν χαλασμένος... μπορεί και να ήταν... και αν ήταν τότε δεν ξεφόρτισε η μπαταρία από δικό μου λάθος :)

Αλήθεια γνωρίζει κανείς τι εγγύηση εχουν τα ηλεκτρικά της v-strom κι αν ο ανορθωτής είναι μέσα στην εγγύηση αυτή; δεν έχω κλείσει ακόμα καν τον πρώτο χρόνο της εγγύησης ...

:dizzy:

Quantum
15/06/2009, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
[B]καταρχήν αν έχει πέσει η μπαταρία δεν θα βλέπεις ούτε την ώρα στο καντράν που φαίνεται πάντα (και με κλειστό διακόπτη ακόμα) ισχύει αυτό;


Δεν θυμάμαι αν έβλεπα την ώρα αλλά σίγουρα κάτι άλλο αναμμένο δεν είδα ποτέ....

mikios400
15/06/2009, 09:48
δες εδώ http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f9/topic-t3878.htm#57237


τελικά;;;; τι απόκαμες;;;;