PDA

View Full Version : Περί μεταβίβασης... ???



carpe_diem
10/06/2009, 19:02
Παιδιά θέλω για ακόμη μια φορα τα φώτα σας! Αύριο θα πάω να πάρω την μηχανή και θέλω να σιγουρευτώ πως δεν θα γίνει καμια λάδια... Μου είπε ο μηχανικός που πουλάει την μηχανή να περάσω αύριο να του δώσω τα λεφτά μετρητά και αυτός να μου δώσει τα χαρτιά της μηχανής και την εξουσιοδότηση του πολίτη για να κάνω την μεταβίβαση μονος μου στο κεπ... Καθώς επίσης μου είπε πως την μηχανή θα την πάρω μονο όταν περάσει στο όνομα μου, που μου ακούγεται λογικό...

Πως μπορώ να σιγουρευτώ πως δεν θα γίνει καμια στραβή???

Δεν ξανά έχω κάνει αυτή την διαδικασία και αν οι ερωτήσεις μου σας φαίνονται γελοίες συγχωρέστε με...

Pappios
11/06/2009, 00:14
πες του οτι θα παρει τα λεφτα οταν παρεις το μηχανακι κ οχι τα χαρτια...αν χρειαστεις κατι φωναξε...

nikolas1709
11/06/2009, 00:56
πασ παιρνεισ την εξουσιοδοτηση μαζι με τα χαρτια του αφηνεισ τα λεφτα κανεισ την μεταβιβαση στο κεπ και γυρνασ και παιρνεισ την μηχανη σου αφου φυσικα εχεισ παρει τα κλειδια απο πριν μην γυρισεισ και την δεισ τροπετο απο την απαχαιρητηστηρια βολτα που 8α κανει ο προηγουμενοσ ιδοκτητησ

ή

πασ με μερικουσ φιλουσ σπατε το μαγαζι τα μουτρα του ιδιοκτητη παιρνεισ την μηχανη κρατασ και τα λεφτα και ολα μια χαρα

blackbusa
11/06/2009, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe_diem
Καθώς επίσης μου είπε πως την μηχανή θα την πάρω μονο όταν περάσει στο όνομα μου, που μου ακούγεται λογικό...



με το που το πληρωνεις παιρνεις και το μηχανακι....ΤΕΛΟΣ...

:wave2:

nikolas1709
11/06/2009, 01:35
αν το μηχανακι ειναι ανασφαλιστο δε μπορεις να το παρεισ γιατι αν γινει κατι οσο ειναι στο ονομα του αλλου βρισκει το μπελα του αν το ασφαλισεις εχεισ και διπλωμα δινεισ τα λεφτα και το παιρνεισ και φευγεισ

blackbusa
11/06/2009, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
αν το μηχανακι ειναι ανασφαλιστο δε μπορεις να το παρεισ γιατι αν γινει κατι οσο ειναι στο ονομα του αλλου βρισκει το μπελα του αν το ασφαλισεις εχεισ και διπλωμα δινεισ τα λεφτα και το παιρνεισ και φευγεισ

δεν μειλαμε για τα αυτονοητα...διπλωμα και ασφαλεια...αλλα το μηχανακι δεν θα το αφηνα εχοντας πληρωσει ολο το ποσο...αν παιξει προκαταβολη και εξοφληση με την παραδοση (αφου εχει αλλαξει ονομα στην αδεια κλπ κλπ) παω πασο....

:wave2:

nikolas1709
11/06/2009, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δεν μειλαμε για τα αυτονοητα...διπλωμα και ασφαλεια...αλλα το μηχανακι δεν θα το αφηνα εχοντας πληρωσει ολο το ποσο...αν παιξει προκαταβολη και εξοφληση με την παραδοση (αφου εχει αλλαξει ονομα στην αδεια κλπ κλπ) παω πασο....

:wave2:

σε αυτην την περιπτωση ειναι ριγμενος ο αλλοσ γιατι μετα μπορει να πουλασ τρελα αφου το μηχανακι ειναι στο ονομα σου δε δινεισ τα υπολοιπα λεφτα.

ο αλλος δε σου δινει την μηχανη αν δε την παρεισ στο ονομα σου γιατι
αν εχεις σκοπο να κανεισ τσαντιες θα εχει ενα θεμα αφου δε θα εχει δηλωσει κλοπη και θα ειναι ο αμεσα υποπτος .

οποτε καταληγουμε σε αυτο που προειπα δινεισ λεφτα παιρνεισ χαρτια και κλειδια κλειδωνεισ την μηχανη ,κανεισ μεταβιβαση και πασ και παιρνεισ την μηχανη σου, δε γινετε να σου κανει λαδια δε γινετε να τουσ κανεισ μαλακια θεωρω οτι ειναι το πιο δικαιο και για τουσ 2 σας

nikolas1709
11/06/2009, 01:55
ετσι κι αλλιωσ η μεταβιβαση γινετε αυθημερον οποτε δε θα εχεισ θεμα σε λιγη ωριστα θα εισαι καβαλα πανω στην καλη σου

jfx
11/06/2009, 02:54
εγω απο τη στιγμη που πλήρωνα δε θα την αφηνα απο τα μάτια μου. μπορει οσο πας για τη μεταβίβαση να σου αλλαξει πχ ενα πλαστικό, με ενα αλλο γρατζουνισμενο ή καμιά ρόδα με άλλη ψηλοστραβή ξερω γω... ειδικα αν το εχει μεσα στο μαγαζί οσο λείπεις, κι οχι εξω στο πεζοδρόμιο.

Δεν εμπιστεύομαι καθόλου κανενα μαγαζάτορα. μπορει να φαινεται υπερβολή , αλλα θα αφηνα τουλαχιστον ενα φίλο στο μαγαζι να την κοιταει οσο παω για τη μταβίβαση...

βεβαια εσυ ξερεις που ειναι και το μαγαζι του κι αμα κανει μαλακια μπορεις να του το κατεβασεις, και πιστευω πως το εχει υποψη του αυτο και θα το σκεφτει 2 φορες πριν καμει μαλακία....

τελος παντων.. μπες στη θεση του μαγαζάτορα και σκεψου πως θα μπορουσες να κλέψεις τον πελάτη και καλύτερα χωρις να το καταλάβει..:p

schumacher_
11/06/2009, 09:05
Η διαδικασία της μεταβίβασης στο ΚΕΠ πόση ώρα παίρνει?? Πάνω από 10-15 λεπτά?

Γιατί δεν πάτε μαζί στο ΚΕΠ οι 2 σας με τη μηχανή, κάνετε τα χαρτιά και του δίνεις και τα λεφτά επιτόπου.
Έτσι εξασφαλίζεις και την περίπτωση του να σου κάνει καμια λαδιά, στο διάστημα που λείπεις...
Και αν εσύ του πεις π.χ για προκαταβολή, μεταβίβαση και μετά εξόφληση, τον εξασφαλίζει και αυτόν
ότι δεν θα το παίζεις τρελός μετά για να ζητάς τη μηχανή χωρίς να πληρώσεις...

carpe_diem
12/06/2009, 02:40
Αν μου υπογράψει μια αποδειξη με όλα τα δικά του στοιχεια, αφμ κτλ και της μηχανής πιστεύετε ότι θα μπορεί να μου κάνει πάλι τίποτα???

tzrypvs
14/06/2009, 18:50
Στο ΚΕΠ κάνεις 10 λεπτά,αλλά την άδεια την παίρνεις μετά από 10 μέρες(τουλαχιστον στην δική μου περίπτωση).Είχα την μήχανή αλλά δεν μπορούσα να την κυκλοφορήσω,χωρίς άδεια και κατα συνέπεια χωρίς ασφάλεια

Pappios
14/06/2009, 19:02
ρε παιδια μην πατε στο κεπ ειναι σκετη απατη...πας στο υπουργειο η στην ελευσινα η στο μπουρναζι κ περνεις κ την αδεια εκεινη την ωρα...

nobody
14/06/2009, 19:12
δεν ειναι ακριβως ετσι
αμα πας κεπ δεν παιρνεις εκεινη την ωρα την αδεια συμφωνοι
σου δινουν ομως ενα χαρτι που λεει οτι θα εκδοθει η κανονικη αδεια εντος 10μερου και θεωρειται ετσι προσωρινη αδεια
με αυτην μπορεις να ασφαλισεις την μηχανη σου
το ξερω διοτι τοχω κανει
τα κεπ λειτουργουν και απογευματα
το υπουργειο οχι