PDA

View Full Version : Άρχισαν τα μέτρα.. υπό καθεστώς πανικού και πάλι.



Gandalf dr685sm
10/06/2009, 19:22
http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2009/06/blog-post_10.html

Ακούω και τώρα στον ΑΝΤ1 τον Καρατζαφέρη που όντως το κατέχει το λέγειν, αλλά ακόμα και έτσι είναι εμφανείς κάποιες διαθέσεις που μόνο "ακραίες" θα τις χαρακτήριζα.

Gandalf

el_hymador
10/06/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.com/2009/06/blog-post_10.html

Ακούω και τώρα στον ΑΝΤ1 τον Καρατζαφέρη που όντως το κατέχει το λέγειν, αλλά ακόμα και έτσι είναι εμφανείς κάποιες διαθέσεις που μόνο "ακραίες" θα τις χαρακτήριζα.

Gandalf

Μπορει ευκολα να παρεξηγηθει και να παρερμηνευτει η εννοιοα του camp, αλλα σιγουρα απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο...

αλλωστε δεν νομιζω οτι με τις σημερινες συνθηκες οι λαθρομεταναστες αισθανονται πιο ελευθερεοι και σιγουροι στη χωρα μας...ενα πιο μεγαλο σε μεγεθος camp ειναι η Ελλαδα για αυτους...

mikros boudas
10/06/2009, 21:40
Ο Καρατζαφερης ειναι καραστημενος και δεν εχει δικο του λεγειν,ολα ειναι γραμμενα απο πριν.
Περα απο τις αχαρακτηριστες θεσεις που εχει στην πολιτικη,σαν προσωπικοτητα τον θεωρω τουλαχιστον φαιδρο.Ειδικα δε για τους μεταναστες,οι θεσεις ειναι απο μικρονοες εως παραλογες.

+Arxiereas+
10/06/2009, 21:46
Απ' όσο γνωρίζω αυτή τη στιγμή στοιβάζονται σε κελιά, κρατητήρια και παρόμοιους χώρους - ακόμη χειρότερα και σε φυλακές.
Δεν είναι απαραίτητο να χαρακτηρίζονται στρατόπεδα συγκέντρωσης αν και εφ' όσον θα έχουν στοιχειώδη ιατροφαρμακευτική κάλυψη και πλήρη σίτιση.
Ίσως να είναι καλύτερα γι αυτούς σε πρώτη φάση και είμαι απόλυτα σύμφωνος στο να υπάρξει συνέχεια και ολοκληρωμένο πλάνο, κάτι στο οποίο όμως δεν μας έχει συνηθίσει ο καταλληλότερος...

laryfz1
10/06/2009, 23:15
αντε καιρος ηταν εχουμε γινει ξεφραγο αμπελι να τους μαζευουμε και πισω αρκετα 2.000.000 σε χωρα 10.000.000

ermiss
10/06/2009, 23:25
Ο Καραμανλής παλεύει απλά να πάρει τους δεξιούς που μάζεψε ο Καρατζαφύρερ. Θα δούμε και άλλες τραβηγμένες κινήσεις που θα ικανοποιούν το αίσθημα των νοικοκυραίων περι "τάξη και ασφάλεια" προκειμένου να τους μαντρώσει και πάλι.


το 7+ του Καρατζαφύρερ δεν καταπίνεται εύκολα

el_hymador
10/06/2009, 23:37
Ρε σεις μην τα εξεταζετε ολα κατω απο το πρισμα ιδεολογικων τοποθετησεων...

Η λαθρομεταναστευση ειναι ενα πολυ μεγαλο προβλημα στη χωρα μας και αυτο πιστευω το αναγνωριζουν ολοι ανεξαρτητως πεποιθησεων.

Το να συγκεντρωνονται αυτοι οι ανθιρωποι σε ενα συγκεκριμενο χωρο και να τους παρεχουν στεγη και τροφη ειναι σιγουρα πολυ προτιμοτερο απο το να δουλευουν στα φαναρια πλενοντας παρμπριζ...

Δεν αποτελει βεβαια λυση, αλλα ειναι σιγουρα προτιμοτερο απο το τιποτα που γινοταν μεχρι σημερα...

Λυση θα ηταν να εμποδιστει η εισοδος τους στη Ελλαδα.

Τα αλλα κρατη - μελη της ΕΕ ειναι δηλαδη κολοφαρες και ρατσιστες που εχουν κλειδαμπαρωσει τις πορτες τους;

Το να λειτουργουμε ως ξεφραγο αμπελι και χωρις κανενα πλανο για αυτους τους ανθρωπους, αφηνοντας τους να μπουκαρουν κατα χιλιαδες στη χωρα, δεν ειναι ενδειξη φιλεσπλαχιας και ανθρωπιας, ενδειξη μαλακιας ειναι...

LsKostas
10/06/2009, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ο Καραμανλής παλεύει απλά να πάρει τους δεξιούς που μάζεψε ο Καρατζαφύρερ. Θα δούμε και άλλες τραβηγμένες κινήσεις που θα ικανοποιούν το αίσθημα των νοικοκυραίων περι "τάξη και ασφάλεια" προκειμένου να τους μαντρώσει και πάλι.


το 7+ του Καρατζαφύρερ δεν καταπίνεται εύκολα


Το συν 7 του φυρερ φιλε μου δεν ηρθε ετσι ...

Βοηθησε και η αποχη ,βοηθησε και το οργανωμενο σχεδιο της αστυνομιας για "τρομοκρατηση"
των νοικοκυραιων και την στροφη τους σε δεξιες φορμες και λυσεις

Βοηθησαν και τα καλοπαιδα απ την ΓΑΔΑ που εσπασαν την Ερμου

(και για πληροφοριες στο βιντεο που κατατεθηκε στην Βουλη και Παυλοπουλος,Δενδιας και Μαρκογιαννακης φυσικα ακομα απαντανε!!!Απλετο φως που λεει κι ο Αντωναρος )


Επισης βοηθησε και η αριστερα που ειναι χωρισμενη σε 1000 κομματια

και δεν ειναι ικανη να σταματησει ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ωστε να μην ερχονται κατα κυματα οι λαθρομεταναστες δουλοι στα χερια ελληνων-μεγαλοτσιφλικαδων και διευθυντων εργοστασιων.



Εγω παλι θα ελεγα camp για τους κουμπαρους γιατι κατι ακουσα για 3,5 δις ελλειμα
και για φορολογηση στις αμεσως επομενες μερες.

Αλλα βεβαια τετοιες ενεργειες αποτελουν
αδικημα κατα της "δημοκρατιας" και σαφως πολλοι Ελληνες δεν ειναι ετοιμοι για ενα τετοιο βημα...εδω καλα καλα βαριουνται την ψηφο...για ανατροπες θα μιλαμε τωρα...:rolleyes:

EVI
11/06/2009, 00:09
τα μετρα που ειναι? μας παραπεμπεις ρε μαγε σε ενα blog με προβληματισμο ενος ατομου και στο ποστ σου γραφεις "νεα μετρα με καθεστος μπλα μπλα κτλ"

ποια ειναι τα νεα μετρα? ποιος τα ανακοινωσε?

super_toto
11/06/2009, 00:11
Εμένα πάλι γιατι μου φαίνεται ως ένα ακόμη επικοινωνιακό τέχνασμα η όλη ιστορία.
Άντε μάντρωσες 2-3 χιλιάδες σε ένα στρατόπεδο και τους ταιζεις. Ε και? Με τα υπόλοιπα εκατομμύρια τι θα κάνεις? Ή το πρόβλημα είναι μόνο το κέντρο της Αθήνας. Ας πούμε ότι τους διώχνεις από εκεί . Δεν θα πάνε αυτοί σε κάνα υποβαθμισμένο προάστιο? Τα ίδια θέματα δεν θα έχουμε εκεί?

Όταν γίνονταν τα ολυμπιακά έργα ήταν καλά ο εργολάβος να πληρώνει 10 πάκι με τα ίδια λεφτά που του κόστιζε ένας νόμιμος Έλληνας. Τότε το κράτος τι έκανε? Μήπως τον έπαιζε? Μήπως αδιαφορούσε? Μήπως σιγόνταρε?

Εγώ προτείνω άμεση απέλαση των μεταναστών στην Εκάλη, στην Κηφισιά, στην Γλυφάδα, στο Καβούρι και στο Π. Ψυχικό.

mikros boudas
11/06/2009, 00:13
ειλικρινα ειναι προβλημα η λαθρομεταναστευση στην Ελλαδα?

LsKostas
11/06/2009, 00:14
ΕΛΛΑΣ -ΕΛΛΗΝΩΝ- ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ

Άρωμα Καρατζαφέρη
10 Ιουνίου 2009, 10:52

Δ. Κ.

Σύρμα έπεσε το διήμερο των ευρωεκλογών από τον ιδιοκτήτη πολυκαταστήματος της πρωτεύουσας στους υπαλλήλους του, για να μπορέσουν να ευθυγραμμιστούν και να πάνε μαζί χέρι -χέρι στην κάλπη με το ίδιο ψηφοδέλτιο.

Τυχερός της ιστορίας αναδείχθηκε ο πρόεδρος του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού, Γιώργος Καρατζαφέρης.

Οι πληροφορίες λένε ότι η επιλογή Καρατζαφέρη δεν ήταν θέμα προσωπικής φιλίας του με τον επιχειρηματία, αλλά ψήφος διαμαρτυρίας για την κατάσταση που επικρατεί στην Κουμουνδούρου.

Και μην πάει το μυαλό σας στο Σύριζα ή στους κουκουλοφόρους, αλλά στους λαθρομετανάστες, που ξεχύνονται σαν τα μελίσσια και σταματάνε μόνο στην κυψέλη της Ομόνοιας.

Να ψηφίσουμε Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό για να «καθαρίσει» η πλατεία από όλους αυτούς, ήταν το κεντρικό σύνθημα.
Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω, όπως λέει και ο Καρατζαφέρης. Το ίδιο επανέλαβε στους υπαλλήλους του και ο μεγαλοεπιχειρηματίας. Και έτσι η κάλπη «μύρισε» Ορθοδοξία!


:a19: σε οσους εκαναν αποχη ...τιποτα αλλο ...:a31: :a31: :a31:

Cpt. Haddock
11/06/2009, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
:a19: σε οσους εκαναν αποχη ...τιποτα αλλο ...:a31: :a31: :a31:

και άφησαν άλλους να αποφασίσουν γι' αυτους....

LsKostas
11/06/2009, 00:19
Λαθος καταλαβες δεν πειραζει ειναι και προχωρημενη ωρα...

super_toto
11/06/2009, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas



:a19: σε οσους εκαναν αποχη ...τιποτα αλλο ...:a31: :a31: :a31:

Κάτσε ρε συ. Τριήμερο ήταν. Να μην κάνει τα μπάνια του ο κόσμος. Να μην δείξει λίγο κοιλιακούς και μπούτι , τι σκατά ξεσκίζονταν στα γυμναστήρια όλο το χειμώνα. Τι θα δείχνει ο Λιάτσος στο δελτίο?

Λίγη σοβαρότητα παρακαλώ. ..

LsKostas
11/06/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Εμένα πάλι γιατι μου φαίνεται ως ένα ακόμη επικοινωνιακό τέχνασμα η όλη ιστορία.
Άντε μάντρωσες 2-3 χιλιάδες σε ένα στρατόπεδο και τους ταιζεις. Ε και? Με τα υπόλοιπα εκατομμύρια τι θα κάνεις? Ή το πρόβλημα είναι μόνο το κέντρο της Αθήνας. Ας πούμε ότι τους διώχνεις από εκεί . Δεν θα πάνε αυτοί σε κάνα υποβαθμισμένο προάστιο? Τα ίδια θέματα δεν θα έχουμε εκεί?

Όταν γίνονταν τα ολυμπιακά έργα ήταν καλά ο εργολάβος να πληρώνει 10 πάκι με τα ίδια λεφτά που του κόστιζε ένας νόμιμος Έλληνας. Τότε το κράτος τι έκανε? Μήπως τον έπαιζε? Μήπως αδιαφορούσε? Μήπως σιγόνταρε?

Εγώ προτείνω άμεση απέλαση των μεταναστών στην Εκάλη, στην Κηφισιά, στην Γλυφάδα, στο Καβούρι και στο Π. Ψυχικό.



Σε παρακαλω παρα πολυ... μα τι ειναι αυτα που γραφεις? Στην Ολυμπιαδα που οι εργολαβοι
και οι κατασκευαστικες θησαυριζαν ηθελες το κρατος ..το ελληνικο και καθολα τιμιο κρατος
να απελασει τοσσες χιλιαδες εργατικα τζαμπα πραμα χερια???

Θα βλεπαμε μετα τετοια τελετη εναρξης ? Για φαντασου την ζωη σου χωρις ΦΟΙΒΟ και ΑΘΗΝΑ ?

Σε εγκαλω στην ταξη ταραχοποιο στοιχειο ,που θα μιλησεις για ΚΡΑΤΙΚΗ σκοπιμοτητα στην ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ...

VGER
11/06/2009, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
και άφησαν άλλους να αποφασίσουν γι' αυτους....

Καλά κατάλαβε...

+1 και από μένα.:smokin:

LsKostas
11/06/2009, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Καλά κατάλαβε...

+1 και από μένα.:smokin:

Διαβασε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=81792

Τσακαλια ειστε ολοι ρε...που ουρλιαζετε τα βραδυα ηθελα να ξερα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VGER
11/06/2009, 01:44
Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα....

Συμφωνώ με την άποψη του Cpt. Haddock.

ΤΕΛΟΣ.

Διάβασα το λινκ και δε γράφει (κατ΄εμέ) κάτι διαφορετικό...

Gandalf dr685sm
11/06/2009, 07:48
ποια ειναι τα νεα μετρα? ποιος τα ανακοινωσε?

ΕVI.. Εφημερίδες και ΑΝΤ1 χθες το βράδυ... είναι στα σχέδια πλέον εφαρμογής. Ο προβληματισμός δεν ξεκίνησε μόνος του.

Α... και μην ξαναγυρνάμε στο θέμα αποχής... γιατί ακόμα και το ΛΑ.ΟΣ πήρε ψήφο αντίδρασης απο τους συμμετέχοντες και οχι απο τους απέχοντες... οπότε τα "χεράκια" δείξτε τα σε εκείνους που συμμετείχαν και πήγαν προς τα εκεί. Οι απέχοντες τους μούτζωσαν άπαντες. Βάλτε και το μυαλό σας να δουλέψει λιγάκι... δεν κάνει κακό.

Gandalf

alximistis
11/06/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Το συν 7 του φυρερ φιλε μου δεν ηρθε ετσι ...

Βοηθησε και η αποχη ,βοηθησε και το οργανωμενο σχεδιο της αστυνομιας για "τρομοκρατηση"
των νοικοκυραιων και την στροφη τους σε δεξιες φορμες και λυσεις

Βοηθησαν και τα καλοπαιδα απ την ΓΑΔΑ που εσπασαν την Ερμου

(και για πληροφοριες στο βιντεο που κατατεθηκε στην Βουλη και Παυλοπουλος,Δενδιας και Μαρκογιαννακης φυσικα ακομα απαντανε!!!Απλετο φως που λεει κι ο Αντωναρος )


Επισης βοηθησε και η αριστερα που ειναι χωρισμενη σε 1000 κομματια

και δεν ειναι ικανη να σταματησει ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ωστε να μην ερχονται κατα κυματα οι λαθρομεταναστες δουλοι στα χερια ελληνων-μεγαλοτσιφλικαδων και διευθυντων εργοστασιων.



Εγω παλι θα ελεγα camp για τους κουμπαρους γιατι κατι ακουσα για 3,5 δις ελλειμα
και για φορολογηση στις αμεσως επομενες μερες.

Αλλα βεβαια τετοιες ενεργειες αποτελουν
αδικημα κατα της "δημοκρατιας" και σαφως πολλοι Ελληνες δεν ειναι ετοιμοι για ενα τετοιο βημα...εδω καλα καλα βαριουνται την ψηφο...για ανατροπες θα μιλαμε τωρα...:rolleyes:


+100000!!!! μια χαρά τα λες... με την αποχή μόνο διαφωνώ που λε ςπιο κάτω στα υπόλοιπα θεωρώ πως τα λες πολύ σωστά :)

ggs
11/06/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
+100000!!!! μια χαρά τα λες... με την αποχή μόνο διαφωνώ που λε ςπιο κάτω στα υπόλοιπα θεωρώ πως τα λες πολύ σωστά :)

+1


(για την αποχή τα εχουμε ξαναπεί....):wave2:

Zid
11/06/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε σεις μην τα εξεταζετε ολα κατω απο το πρισμα ιδεολογικων τοποθετησεων...

Η λαθρομεταναστευση ειναι ενα πολυ μεγαλο προβλημα στη χωρα μας και αυτο πιστευω το αναγνωριζουν ολοι ανεξαρτητως πεποιθησεων.

Το να συγκεντρωνονται αυτοι οι ανθιρωποι σε ενα συγκεκριμενο χωρο και να τους παρεχουν στεγη και τροφη ειναι σιγουρα πολυ προτιμοτερο απο το να δουλευουν στα φαναρια πλενοντας παρμπριζ...

Δεν αποτελει βεβαια λυση, αλλα ειναι σιγουρα προτιμοτερο απο το τιποτα που γινοταν μεχρι σημερα...

Λυση θα ηταν να εμποδιστει η εισοδος τους στη Ελλαδα.

Τα αλλα κρατη - μελη της ΕΕ ειναι δηλαδη κολοφαρες και ρατσιστες που εχουν κλειδαμπαρωσει τις πορτες τους;

Το να λειτουργουμε ως ξεφραγο αμπελι και χωρις κανενα πλανο για αυτους τους ανθρωπους, αφηνοντας τους να μπουκαρουν κατα χιλιαδες στη χωρα, δεν ειναι ενδειξη φιλεσπλαχιας και ανθρωπιας, ενδειξη μαλακιας ειναι...

Γενικά επειδή είμαστε μια χώρα μπουρδέλο ..... ξέρουμε οτι και σε ένα τέτοιο χώρο συγκέντρωσης - υποδοχής οι συνθήκες θα είναι τέτοιες.. αντίστοιχες των φυλακών - κρατητηρίων που ήδη φυλάσονται οι μετανάστες !!

Τώρα οσον αφορά το φαινόμενο της λαθρομετανάστευσης.. σίγουρα υπάρχει πρόβλημα... και ειδικά σε ορισμένες περιοχες εκτός Αττικης οπου η κατάσταση εινα εκτός ελέγχου (βλ. Πατρα)

Τώρα απο εκεί και πέρα... υπάρχουν και μετανάστες νόμιμοι που πάλι δημιουργούν πρόβλημα υπο το καθεστώς προστασίας που έχει δημιουργήσει η κυβέρνηση ...
Ας ρωτήσουν τους έμπορους στην Αθήνα... και πλέον και στην επαρχία τι γίνεται με τα κινέζικα μαγαζιά και εταιρείες εισαγωγης.... :mad: με τα παράνομα cd ... με τους μικροπωλητές.. με τσάντες και κάθε λογης μαλκια..

Δυστυχώς... είμαστε χώρα....τριμπούρδελο.... οπου ο καθένας κάνει οτι θέλει ...

idi
11/06/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ΕVI.. Εφημερίδες και ΑΝΤ1 χθες το βράδυ... είναι στα σχέδια πλέον εφαρμογής. Ο προβληματισμός δεν ξεκίνησε μόνος του.

Α... και μην ξαναγυρνάμε στο θέμα αποχής... γιατί ακόμα και το ΛΑ.ΟΣ πήρε ψήφο αντίδρασης απο τους συμμετέχοντες και οχι απο τους απέχοντες... οπότε τα "χεράκια" δείξτε τα σε εκείνους που συμμετείχαν και πήγαν προς τα εκεί. Οι απέχοντες τους μούτζωσαν άπαντες. Βάλτε και το μυαλό σας να δουλέψει λιγάκι... δεν κάνει κακό.

Gandalf

νταξυ θα με τρελανεις Gandalf

οι εφημεριδες λενε οτι ο ολυμπιακος ηθελε τον ροναλντινιο!

στη τελικη τι νεα μετρα μπορουν να ληφθουν με την ΒΟΥΛΗ ΚΛΕΙΣΤΗ ??? μονο αν υπαρχει idi νομος που πρεπει να εφαρμοστει...

Gandalf dr685sm
11/06/2009, 10:17
idi... να μην διαβάζεις μόνο Πρωταθλητή (:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )..΄.δες παρακάτω.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_11/06/2009_318191

Gandalf

idi
11/06/2009, 10:25
οκ δε το ηξερα και εχω να πω οτι αν τα μετρα ειναι ΝΟΜΙΜΑ γιατι να μη προχωρήσουν σε αυτα?

και στη τελικη ειμαι ΣΥΜΦΩΝΟΣ με τον έλεγχο της λαθρομετανάστευσης... να και κατι καλο που βγηκε απο τις ευρωεκλογες τελικα :beer:

Gandalf dr685sm
11/06/2009, 10:52
Δεν προβληματίζομαι με την νομιμότητα αλλά με τον τρόπο εφαρμογής και τον χρόνο που θα διαρκέσουν. Γιατί αν κρίνουμε απο άλλα στο παρελθόν....

Gandalf

super_toto
11/06/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οκ δε το ηξερα και εχω να πω οτι αν τα μετρα ειναι ΝΟΜΙΜΑ γιατι να μη προχωρήσουν σε αυτα?

και στη τελικη ειμαι ΣΥΜΦΩΝΟΣ με τον έλεγχο της λαθρομετανάστευσης... να και κατι καλο που βγηκε απο τις ευρωεκλογες τελικα :beer:

Όντως πολυ καλό. Θα φύγουν οι λαθρομετανάστες από το κέντρο και θα πάνε στον Ασπρόπυργο. Στοιχιματίζω 5? ότι όταν καθαρίσουν το κέντρο και το παίξουν τα κανάλια σε 2 εβδομάδες θα είναι πάλι γεμάτο με νέους λαθρομετανάστες.

laryfz1
11/06/2009, 11:02
να κοψουνν τα ποδια τους να βρουν κονδυλια να διαρκέσει.για απατεωνιες ειναι πρωτοι για να τουσ δουμε τωρα σε ενα τοσο συνθετο κοινωνικο προβλημα

ggs
11/06/2009, 11:15
Πάντως , σημερα στο Σύνταγμα γίνεται «αγώνας ενιαίου» με Suzuki DR 125 (μπλε - δικαβαλο)…με ΠΑΡΑ πολλές συμμετοχές…

:D

ermiss
11/06/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Το συν 7 του φυρερ φιλε μου δεν ηρθε ετσι ...

Βοηθησε και η αποχη ,βοηθησε και το οργανωμενο σχεδιο της αστυνομιας για "τρομοκρατηση"
των νοικοκυραιων και την στροφη τους σε δεξιες φορμες και λυσεις

Βοηθησαν και τα καλοπαιδα απ την ΓΑΔΑ που εσπασαν την Ερμου

(και για πληροφοριες στο βιντεο που κατατεθηκε στην Βουλη και Παυλοπουλος,Δενδιας και Μαρκογιαννακης φυσικα ακομα απαντανε!!!Απλετο φως που λεει κι ο Αντωναρος )


Επισης βοηθησε και η αριστερα που ειναι χωρισμενη σε 1000 κομματια

και δεν ειναι ικανη να σταματησει ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ωστε να μην ερχονται κατα κυματα οι λαθρομεταναστες δουλοι στα χερια ελληνων-μεγαλοτσιφλικαδων και διευθυντων εργοστασιων.



Εγω παλι θα ελεγα camp για τους κουμπαρους γιατι κατι ακουσα για 3,5 δις ελλειμα
και για φορολογηση στις αμεσως επομενες μερες.

Αλλα βεβαια τετοιες ενεργειες αποτελουν
αδικημα κατα της "δημοκρατιας" και σαφως πολλοι Ελληνες δεν ειναι ετοιμοι για ενα τετοιο βημα...εδω καλα καλα βαριουνται την ψηφο...για ανατροπες θα μιλαμε τωρα...:rolleyes:

Φίλες δεν διαφωνώ σε τίποτα απο όλα αυτά.


Το γεγονός όμως παραμένει το 7 του καρατζαφύρερ και το -4.5 του κωστάκη...

Και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης είναι η απάντηση της κυβέρνησης σε όσους ψηφοφόρους της επέλεξαν το λάος.


Τώρα για αποτελεσματικότητα του μέτρου, χωρίς να θέλω να είμαι αρνητικός, φοβάμαι 'οτι οι συνθήκες θα είναι χειρότερες απο ότι στις φυλακές.

Και τι θα κάνουν εκει μέσα? θα τρώνε και θα κάθονται? χωρίς να υπολογίσω το κόστος όλων αυτών. Απλά χωρίς δουλειά και κυρίως χωρίς πρόσβαση σε εργασία απλά θα παραμείνει στρατόπεδο συγκέντρωσης... Μέχρι πότε? μέχρι αν γίνουν νόμιμοι? μέχρι να τους στείλουν και πάλι πίσω? και θα κάτσουν μέσα να περιμένουν πότε θα τους στείλουν πίσω ενώ έχουν δώσει ολόκληρη περιουσία να έρθουν ως εδώ? πολλά αναπάντητα ερωτήματα και πολλά αδιέξοδα αφού υλοποιηθεί.

mikros boudas
11/06/2009, 12:12
ειλικρινα θεωρει καποιος πως η λαθρομεταναστευση αποτελει προβλημα για την ελλαδα?και πως οι πολιτικοι θα το λυσουν?

el_hymador
11/06/2009, 12:24
Μου φαινεται λιγο παραλογο να συζηταμε για τις συνθηκες διαβιωσης στα camp, οταν οι λαθρμεταναστες που ερχονται στην Ελλαδα στοιβαζονται σε τρωγλες για τις οποιες μαλιστα διαφοροι επιτηδιοι τους ζητανε νοικι, εκμεταλευονται στο επακρο πιανοντας "δουλεια" με αθλιες εργασιακες συνθηκες και δεν εχουν ουτε κατα διανοια ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη...

αν ημουν λαθρομεταναστης, θα προτιμουσα να εχω ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι μου και ενα πιατο φαϊ και ας εμοιαζε με φυλακη αυτο που μενω, παρα να βολοδερνω και να αγωνιω για ενα κομματι ψωμι οντας "ελευθερος"

el_hymador
11/06/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ειλικρινα θεωρει καποιος πως η λαθρομεταναστευση αποτελει προβλημα για την ελλαδα?και πως οι πολιτικοι θα το λυσουν?

ναι ειναι προβλημακαι μαλιστα μεγαλο...

εσυ πιστευεις οτι δεν αποτελει προβλημα;

super_toto
11/06/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ειλικρινα θεωρει καποιος πως η λαθρομεταναστευση αποτελει προβλημα για την ελλαδα?και πως οι πολιτικοι θα το λυσουν?

Εσύ θεωρείς ότι δεν είναι πρόβλημα?

mikros boudas
11/06/2009, 12:45
ξερω εγω,οι λαθρομεταναστες δουλευουν σαν τα σκυλια σε τομεις παραγωγης που εμεις δεν δουλευουμε.
το μονο προβλημα ειναι οι ασθενειες που εχουν και δεν ελεγχονται.ουτε αυτοι ειναι που κλεβουν/βιαζουν/κανουν φασαριες.απλα οι "νυκοκυραιοι ελληναρες,αρχαιοελληνικοι χριστιανοι" σπερνουν ρατσισμο και ξενοφοβια.

super_toto
11/06/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ξερω εγω,οι λαθρομεταναστες δουλευουν σαν τα σκυλια σε τομεις παραγωγης που εμεις δεν δουλευουμε.
το μονο προβλημα ειναι οι ασθενειες που εχουν και δεν ελεγχονται.ουτε αυτοι ειναι που κλεβουν/βιαζουν/κανουν φασαριες.απλα οι "νυκοκυραιοι ελληναρες,αρχαιοελληνικοι χριστιανοι" σπερνουν ρατσισμο και ξενοφοβια.

Συγγνώμη σε ποιά χώρα ζεις?

Δηλαδή σου έχει δωθεί η εντύπωση ότι από το σύνολο των μεταναστών όλοι έχουν απασχόληση και κάνουν δουλειές που δεν θα έκανε κανείς άλλος. Οι περισσότεροι από τους μετανάστες καθαρίζουν τζάμια στα φανάρια (και βγάζουν ψίχουλα αφού τους τα παίρνει ο νταβας των φαναριών) κάνουν κανα μεροκάματο σε οικοδομή ή χωράφια, ασχολούνται με το παρεμπόριο, τα ναρκωτικά και την πορνεία.
Δεν είναι επιλογή τους αυτό αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για άλλου είδους απασχόληση. Τι νομίζεις ότι έχουμε τιποτα βιομηχανίες κρυφές και δεν το ξέρει κανεις, και δουλευουν εκει?

Σίγουρα κάποιοι τους πίνουν το αιμα. Αλλά ακόμα και αν τα πάντα λειτουργούσαν στην εντέλεια όσον αφορά το Κράτος, νομιζεις ότι υπάρχουν δουλειες και όλους όσους έρθουν στη χώρα. Και μέχρι ποτε? Οκ να νομιμοποιήσουμε τα 2 εκατομμύρια που υπάρχουν τωρα και να τους βρούμε και δουλεια. Σε 5 χρόνια θα είναι 3 εκατομμυρια. Τι θα κάνουμε τότε?

Εκτός αν σου αρέσει να τους βλέπεις στα φανάρια και στα πεζοδρόμια να ξεροσταλίαζουν οπότε να τους αφήσουμε έτσι όπως είναι.

Εντάξει , ο ανθρωπισμός είναι ένα θέμα αλλά πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Gandalf dr685sm
11/06/2009, 13:46
το μεταφέρω αυτούσιο, όπως το διάβασα... στην δική μου σκέψη επιβεβαιώνει οτι είναι μέτρα πανικού για ανάκτηση ψηφοφόρων παρά σοβαρά έργα με σχεδιασμό και πλάνο.


Επιχείρηση σκούπα μέσα στο καλοκαίρι
11 Ιουνίου 2009, 13:50


Στα σχοινιά έχει στριμωγμένη την κυβέρνηση ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός. Τα εντυπωσιακά εκλογικά αποτελέσματα του κόμματος του Γιώργου Καρατζαφέρη, αλλά και η ανοιχτή πρόσκληση προς βουλευτές και στελέχη της ΝΔ να τον ακολουθήσουν, έχουν σημάνει συναγερμό στο Μαξίμου που ετοιμάζει αντεπίθεση.

Το πρώτο κύμα της Νεοδημοκρατικής αντεπίθεσης έρχεται από την κυβερνητική επιτροπή, που λαμβάνει μέτρα κατ' εικόνα και ομοίωση των θέσεων του ΛΑΟΣ.

Η Κυβερνητική Επιτροπή, που συνεκλήθη σήμερα το πρωί, ασχολήθηκε αφενός με το πλαίσιο της εντατικοποίησης της νέας πολιτικής ασφάλειας, και αφετέρου με την προσπάθειά της να ανασυνταχθεί απέναντι στην σαφέστατη άνοδο του ΛΑΟΣ, που καρπώνεται σημαντικά κέρδη με την ρητορική του κατά των λαθρομεταναστών.



Η κυβέρνηση πήρε το μήνυμα ότι πρέπει να σταματήσει την αιμορραγία που προκαλεί η πολιτική θέση του ΛΑΟΣ σε θέματα κοινωνικής ασφάλειας, λαθρομετανάστευσης, αλλά και της πλήρους ταύτισης σημαντικού αριθμού πολιτών, που ταυτίζονται με τον ξενοφοβικό χαρακτήρα θέσεων του ΛΑΟΣ εξ αιτίας της δράσης μερίδας λαθρομεταναστών σε γειτονιές της Αθήνας.

Στο πλαίσιο της νέας πολιτικής- επιφανειακή ή μόνιμη θα δείξει το μέλλον- η κυβέρνηση απεργάζεται τρίπτυχο σχέδιο, που δεν αφορά μόνο την αντιμετώπιση των κατά πλειοψηφία εξαθλιωμένων λαθρομεταναστών, αλλά και των ομάδων εκείνων, που ούσες εγχώριες δρουν σαν κράτος εν κράτει στο κέντρο της Αθήνας.

Σχέδιο «Ι»

Η κυβέρνηση επαναφέρει σε πλήρη ισχύ το σχέδιο ασφάλειας που είχε τεθεί κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Στο πλαίσιο αυτού του σχεδίου, η κυβέρνηση αποφασίζει μαζικές επιχειρήσεις "σκούπας" στο κέντρο της Αθήνας και στα σημεία όπου επί της ουσίας υπάρχει μεγάλη αντίδραση ημεδαπών για την παρουσία λαθρομεταναστών.

Δηλαδή στο Κέντρο της πόλης (Α' Αθηνών), στις Δυτικές Συνοικίες (πολιτικό άνδρο του ΛΑΟΣ) και την περιφέρεια της Αττικής (εντυπωσιακή άνοδος των ποσοστών του Γ. Καρατζαφέρη).

Ταυτόχρονα, η Κυβέρνηση ρίχνει στη «μάχη» περίπου 1.500 ειδικούς φρουρούς, που θα αστυνομεύουν αυτές τις περιοχές.

Σχέδιο «D»

Η κυβέρνηση μετατρέπει πλέον δύο στρατόπεδα εκτός Αττικής σε κέντρα υποδοχής και κράτησης λαθρομεταναστών και γενικότερα παράνομων αλλοδαπών.

Παρόμοιο σχέδιο εκπονείται και για τους λαθρομετανάστες που περιμένουν να επιβιβασθούν λαθραία σε ferry boat, στο λιμάνι της Πάτρας. Ήδη παλιό στρατόπεδο έχει μετατραπεί σε χώρο «συγκέντρωσης λαθρομεταναστών».

Σχέδιο «Ε »

Το διάστημα του καλοκαιριού, ειδικά τους μήνες που η πρόσβαση για τις δυνάμεις της τάξης είναι ευκολότερη λόγω της απουσίας πολιτών για διακοπές, η κυβέρνηση επεξεργάζεται το σχέδιο «Εξάρχεια».



Μεθοδεύεται δυναμική παρέμβαση και εκκαθάριση των σημείων δράσης των γνωστών αγνώστων, που έρχονται αρωγοί στους λαθρομετανάστες και προκαλούν εκτεταμένα επεισόδια στην Αθήνα. Η χρονική περίοδος της παρέμβασης τοποθετείται μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου, όταν δηλαδή τα Εξάρχεια θα βρίσκονται... στα νησιά για μπάνια. Προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι τα σχέδια αυτά διέρρευσαν πριν ακόμη υπογραφούν τα πρωτόκολλα δράσης. Είναι ηλίου φαεινότερο πως, για να αποδειχθούν τα σχέδια επί χάρτου αποτελεσματικά και στην πράξη, θα πρέπει τουλάχιστον να μην διαρρέονται σύμφωνα με την πάγια αστυνομική αρχή.

Σχέδιο «Κ »

Τέλος, οι καταλείψεις κτιρίων και εγκαταστάσεων από ομάδες αντιεξουσιαστών- λαθρομεταναστών, που δημιουργούν ακόμη και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Αθήνας συνθήκες «γκέτο», εντάσσονται στο σχέδιο «σκούπας» του Υπουργείου Εσωτερικών. Έτσι, λοιπόν, αποφασίστηκε η ανακατάληψη των εστιών αυτών (Βίλα Αμαλία, Χολαργό, Καματερό, Παλαιό Εφετείο κ.λ.π.).

Πηγή: http://www.zougla.gr/news.php?id=45986

Gandalf

LsKostas
11/06/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Συγγνώμη σε ποιά χώρα ζεις?

Δηλαδή σου έχει δωθεί η εντύπωση ότι από το σύνολο των μεταναστών όλοι έχουν απασχόληση και κάνουν δουλειές που δεν θα έκανε κανείς άλλος. Οι περισσότεροι από τους μετανάστες καθαρίζουν τζάμια στα φανάρια (και βγάζουν ψίχουλα αφού τους τα παίρνει ο νταβας των φαναριών) κάνουν κανα μεροκάματο σε οικοδομή ή χωράφια, ασχολούνται με το παρεμπόριο, τα ναρκωτικά και την πορνεία.
Δεν είναι επιλογή τους αυτό αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα για άλλου είδους απασχόληση. Τι νομίζεις ότι έχουμε τιποτα βιομηχανίες κρυφές και δεν το ξέρει κανεις, και δουλευουν εκει?

Σίγουρα κάποιοι τους πίνουν το αιμα. Αλλά ακόμα και αν τα πάντα λειτουργούσαν στην εντέλεια όσον αφορά το Κράτος, νομιζεις ότι υπάρχουν δουλειες και όλους όσους έρθουν στη χώρα. Και μέχρι ποτε? Οκ να νομιμοποιήσουμε τα 2 εκατομμύρια που υπάρχουν τωρα και να τους βρούμε και δουλεια. Σε 5 χρόνια θα είναι 3 εκατομμυρια. Τι θα κάνουμε τότε?

Εκτός αν σου αρέσει να τους βλέπεις στα φανάρια και στα πεζοδρόμια να ξεροσταλίαζουν οπότε να τους αφήσουμε έτσι όπως είναι.

Εντάξει , ο ανθρωπισμός είναι ένα θέμα αλλά πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.



Αν το κρατος ,αυτο που υποτιθεται οτι θελει να λυσει το προβλημα ,θελει το λυνει εν ριπη οφθαλμου. Δημιουργια θεσεων εργασιας λεγεται η λυση και καταπολεμηση της μαυρης εργασιας
αυτα τα 2 παντα πηγαιναν πακετο.και μια επιθεωρηση εργασιας να γ@#@ και να δερνει αφεντικα και οχι εργαζομενους.Αγγλια πχ


Αδυνατο να συλλαβω οτι στρατοπεδα συγκεντρωσης θα λυσουν το προβλημα.Πιο πολυ θα γινουν για τα ματια του κοσμου -οπως ακριβως το ειπες ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΡΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ οι νοικοκυραιοι.

Δηλαδη λυθηκαν τα προβληματα των καταστηματαρχων με την δημιουργια της D-force???

Αισθανεται πιο ασφαλης ο μεσος πολιτης με dr 125 διπλα του ή με νομους που πραγματικα θα τον προστατευουν εναντια στις τραπεζες και στην εργασιακη αυθαιρεσια???


Ειναι οπως το ειπες.Μετρα βιτρινας και υπουλα κατασκευασματα ενος κρατους που ΕΑΝ ...

ΕΑΝ ... ΕΑΝ ...ηθελε θα εκανε σωστη διαχειριση του εγχωριου πλουτου ωστε να μην χρειαζεται τωρα να μιλαμε για στρατοπεδα συγκεντρωσης.

Αλλα γνωμη μου??? ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

stefanos
11/06/2009, 15:48
2 εκατομμύρια λαθρομετανάστες?
Μπάς και έχετε μπερδευτεί και μετράτε και τους νόμιμους μέσα?

LsKostas
11/06/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Οι απέχοντες τους μούτζωσαν άπαντες. Βάλτε και το μυαλό σας να δουλέψει λιγάκι... δεν κάνει κακό.

Gandalf


Οι απέχοντες οντως μούτζωσαν απαντες. Ποιους βοήθησε αυτό ομως ? Ρεαλιστικα και πρακτικα
και μεβάση τα αποτελεσματα

Ποιοι έκαναν τα "ποσοστάκια" τους ...σεβάσμια ποσοστά ???(αφου οι ευρωεκλογες ειχαν ,εχουν και θα εχουν Εθνικο χαρακτηρα και νοημα)

el_hymador
11/06/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Αν το κρατος ,αυτο που υποτιθεται οτι θελει να λυσει το προβλημα ,θελει το λυνει εν ριπη οφθαλμου. Δημιουργια θεσεων εργασιας λεγεται η λυση και καταπολεμηση της μαυρης εργασιας
αυτα τα 2 παντα πηγαιναν πακετο.και μια επιθεωρηση εργασιας να γ@#@ και να δερνει αφεντικα και οχι εργαζομενους.Αγγλια πχ


Αδυνατο να συλλαβω οτι στρατοπεδα συγκεντρωσης θα λυσουν το προβλημα.Πιο πολυ θα γινουν για τα ματια του κοσμου -οπως ακριβως το ειπες ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΡΩΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ οι νοικοκυραιοι.

Δηλαδη λυθηκαν τα προβληματα των καταστηματαρχων με την δημιουργια της D-force???

Αισθανεται πιο ασφαλης ο μεσος πολιτης με dr 125 διπλα του ή με νομους που πραγματικα θα τον προστατευουν εναντια στις τραπεζες και στην εργασιακη αυθαιρεσια???


Ειναι οπως το ειπες.Μετρα βιτρινας και υπουλα κατασκευασματα ενος κρατους που ΕΑΝ ...

ΕΑΝ ... ΕΑΝ ...ηθελε θα εκανε σωστη διαχειριση του εγχωριου πλουτου ωστε να μην χρειαζεται τωρα να μιλαμε για στρατοπεδα συγκεντρωσης.

Αλλα γνωμη μου??? ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.


Κωστα μια χαρα τα λες αλλα οι θεσεις εργασιας που θα βρεθουν;

σε μια ευρωστη οικονομικα χωρα με ακμαζουσα βιομηχανια ενα τετοιο σεναριο θα ηταν πιθανο...στην Ελλαδα πως θα απορροφηθουν τοσοι ανθρωποι οι οποιοι δυστυχως στην συντριπτικητους πλειοψηφια μονο ως ανειδικευτοι εργατες μπορουν να δουλεψουν;

σε δημοσια εργα;

στα χωραφια;

στην οικοδομη;

ποσοι πια;

ggs
11/06/2009, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Οι απέχοντες οντως μούτζωσαν απαντες. Ποιους βοήθησε αυτό ομως ? Ρεαλιστικα και πρακτικα
και μεβάση τα αποτελεσματα

Ποιοι έκαναν τα "ποσοστάκια" τους ...σεβάσμια ποσοστά ???(αφου οι ευρωεκλογες ειχαν ,εχουν και θα εχουν Εθνικο χαρακτηρα και νοημα)

Βρε Κώστα ,
Ξέρεις ότι συμφωνώ σε πολλά μαζί αλλά …
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να ψηφίσεις ΚΑΤΙ για να μην δυναμώσει κάτι άλλο ?
Είναι λογική αυτή…
Και στο κάτω – κάτω το ΛΑΟΣ (γιατί μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι) την άνοδο του την «άξιζε».Δεν του την χάρισε κανείς .
Και εξηγούμαι …
Προέκυψαν τον τελευταίο χρόνο ένα σωρό ζητήματα, είτε «εσωτερικά της πολυκατοικίας», είτε σε κεντρικό πολιτικό σκηνικό. Σε όλα αυτά τα ζητήματα το ΛΑΟΣ είπε την αλήθεια. Μπορεί να μη μας άρεσε, μπορεί να τους μισούμε, αλλά εθελοτυφλούμε αν δεν δεχόμαστε ότι το ΛΑΟΣ μιλάει στο μέσο πολίτη με περισσότερη ειλικρίνεια από κάθε άλλο κόμμα. Προσοχή! Δε λέω ότι το ΛΑΟΣ έχει σωστές προτάσεις, αλλά ότι κάνει σωστές αναλύσεις και ότι δεν κρύβει τις απόψεις του. Έτσι, ακόμα κι αυτός που δεν συμφωνεί με τις λύσεις που προτείνει το ΛΑΟΣ, εκτιμά τις σαφείς τοποθετήσεις και αυτό το «νοικοκυριό» που βγάζει.

Ταυτόχρονα, ρίξανε νερό στο κρασί τους. Ζητάνε πλέον ποσόστοση στους μετανάστες, ενώ παλιότερα ήταν απόλυτοι, κατεβάσανε επικεφαλής ψηφοδελτίου την Τζαβέλα που θεωρείται πολύ μετριοπαθής από τους παραδοσιακά ακροδεξιούς [οι χρυσαυγίτες μιλάνε για προδοσία]. Μην εκπλαγεί κανείς αν στην επόμενη δεκαετία έχουμε μετανάστες [αλβανούς και πρώην ΕΣΣΔ] δεύτερης γενιάς να υποστηρίζουν ΛΑΟΣ.

Επίσης, κερδίσανε μεγάλη προβολή από τα ΜΜΕ. Αυτό είναι μια αβάντα, που όμως ήταν αρκετά έξυπνοι να την διαχειριστούν.
Τέλος, το ΛΑΟΣ έχει καταφέρει να είναι αυτή τη στιγμή το μόνο μικρό κόμμα που ο ψηφοφόρος του να μην αισθάνεται ότι απέχει από τη διακυβέρνηση της χώρας. Ο Καρατζαφέρης επανειλλημένα έχει δηλώσει τα περί «πολυκατοικίας» και «1 παράταξης – 2 κόμματα» επομένως ο συντηρητικότερος νεοδημοκράτης αντί να συσπειρωθεί στη ΝΔ, πάει στο ΛΑΟΣ με τη σιγουριά ότι «αν χρειαστεί» θα συνεργαστούν, ότι δηλαδή δεν ρισκάρει την ήττα της δεξιάς.

Οι «άλλοι» είναι χαμένοι στην μετάφραση…
:wave2:

LsKostas
11/06/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Κωστα μια χαρα τα λες αλλα οι θεσεις εργασιας που θα βρεθουν;

σε μια ευρωστη οικονομικα χωρα με ακμαζουσα βιομηχανια ενα τετοιο σεναριο θα ηταν πιθανο...στην Ελλαδα πως θα απορροφηθουν τοσοι ανθρωποι οι οποιοι δυστυχως στην συντριπτικητους πλειοψηφια μονο ως ανειδικευτοι εργατες μπορουν να δουλεψουν;

σε δημοσια εργα;

στα χωραφια;

στην οικοδομη;

ποσοι πια;

Πολυ λιγοτεροι σε σχεση με μια πιο ανεπτυγμενη χωρα ,δεν χωρα συζητηση σ αυτο Κωστη

Ομως πρεπει να γινει μια αφετηρια καποτε , πρακτικα εαν το θες ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης που θα καταληξει? Θα κρυβει 1 αντε 2 μηνες το προβλημα...ΜΕΤΑ ΤΙ?

Δικιο εχεις κι εσυ...δημοσια εργα? χωραφια ? σε οικοδομες ?

η Ελλαδα εχει αναπτυξιακους πορους 13% σε σχέση με 87% διαχειριστικους
Αυτο σημαινει οτι αναπτυξη δυσκολα γινεται ειδικα σημερα.

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξουν ειναι η αναπτυξη,η δημιουργια θεσεων εργασιας και οχι η καταστολη.

Αν το θες να μειωσουν τα εξοπλιστικα , ποροι παντα υπαρχουν για αναπτυξη.


ΘΕΛΟΥΝ??? ξαναρωτω με αφελεια ....

hidefnick
11/06/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Βρε Κώστα ,
Ξέρεις ότι συμφωνώ σε πολλά μαζί αλλά …
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να ψηφίσεις ΚΑΤΙ για να μην δυναμώσει κάτι άλλο ?
Είναι λογική αυτή…
Και στο κάτω – κάτω το ΛΑΟΣ (γιατί μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι) την άνοδο του την «άξιζε».Δεν του την χάρισε κανείς .
Και εξηγούμαι …
Προέκυψαν τον τελευταίο χρόνο ένα σωρό ζητήματα, είτε «εσωτερικά της πολυκατοικίας», είτε σε κεντρικό πολιτικό σκηνικό. Σε όλα αυτά τα ζητήματα το ΛΑΟΣ είπε την αλήθεια. Μπορεί να μη μας άρεσε, μπορεί να τους μισούμε, αλλά εθελοτυφλούμε αν δεν δεχόμαστε ότι το ΛΑΟΣ μιλάει στο μέσο πολίτη με περισσότερη ειλικρίνεια από κάθε άλλο κόμμα. Προσοχή! Δε λέω ότι το ΛΑΟΣ έχει σωστές προτάσεις, αλλά ότι κάνει σωστές αναλύσεις και ότι δεν κρύβει τις απόψεις του. Έτσι, ακόμα κι αυτός που δεν συμφωνεί με τις λύσεις που προτείνει το ΛΑΟΣ, εκτιμά τις σαφείς τοποθετήσεις και αυτό το «νοικοκυριό» που βγάζει.

Ταυτόχρονα, ρίξανε νερό στο κρασί τους. Ζητάνε πλέον ποσόστοση στους μετανάστες, ενώ παλιότερα ήταν απόλυτοι, κατεβάσανε επικεφαλής ψηφοδελτίου την Τζαβέλα που θεωρείται πολύ μετριοπαθής από τους παραδοσιακά ακροδεξιούς [οι χρυσαυγίτες μιλάνε για προδοσία]. Μην εκπλαγεί κανείς αν στην επόμενη δεκαετία έχουμε μετανάστες [αλβανούς και πρώην ΕΣΣΔ] δεύτερης γενιάς να υποστηρίζουν ΛΑΟΣ.

Επίσης, κερδίσανε μεγάλη προβολή από τα ΜΜΕ. Αυτό είναι μια αβάντα, που όμως ήταν αρκετά έξυπνοι να την διαχειριστούν.
Τέλος, το ΛΑΟΣ έχει καταφέρει να είναι αυτή τη στιγμή το μόνο μικρό κόμμα που ο ψηφοφόρος του να μην αισθάνεται ότι απέχει από τη διακυβέρνηση της χώρας. Ο Καρατζαφέρης επανειλλημένα έχει δηλώσει τα περί «πολυκατοικίας» και «1 παράταξης – 2 κόμματα» επομένως ο συντηρητικότερος νεοδημοκράτης αντί να συσπειρωθεί στη ΝΔ, πάει στο ΛΑΟΣ με τη σιγουριά ότι «αν χρειαστεί» θα συνεργαστούν, ότι δηλαδή δεν ρισκάρει την ήττα της δεξιάς.

Οι «άλλοι» είναι χαμένοι στην μετάφραση…
:wave2:

OK σε όλα, αλλά ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό: ο ΛΑΟΣ είναι ο Καρατζαφέρης και μόνο. Οπότε μιλάμε για κάτι χωρίς συνέχεια. Γιατί δύσκολά θα έρθει συνέχεια σε κάτι που έφτιαξε ένας άνθρωπος μαζι με κάποιους της προσκολήσεως που τελικά έγιναν βουλευτές εκεί που ούτε οι ίδιοι δεν το περίμεναν. Και αν βρεθεί ο συνεχιστής του Καρατζαφέρη πολύ δύσκολα θα γίνει αποδεκτός απόο τους παραπάνω.

ggs
11/06/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
OK σε όλα, αλλά ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό: ο ΛΑΟΣ είναι ο Καρατζαφέρης και μόνο. Οπότε μιλάμε για κάτι χωρίς συνέχεια. Γιατί δύσκολά θα έρθει συνέχεια σε κάτι που έφτιαξε ένας άνθρωπος μαζι με κάποιους της προσκολήσεως που τλικά έγιναν βουλευτές εκεί ου ούτε οι ίδιοι δεν το περίμεναν. Και αν βρεθεί ο συνεχιστής του Καρατζαφέρη πολύ δύσκολα θα γίνει αποδεκτός απόο τους παραπάνω.

Σωστό κι αυτό ….
Αλλά είναι ακόμη νέος ….10-15 χρονάκια τουλάχιστον τα έχει

el_hymador
11/06/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Πολυ λιγοτεροι σε σχεση με μια πιο ανεπτυγμενη χωρα ,δεν χωρα συζητηση σ αυτο Κωστη

Ομως πρεπει να γινει μια αφετηρια καποτε , πρακτικα εαν το θες ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης που θα καταληξει? Θα κρυβει 1 αντε 2 μηνες το προβλημα...ΜΕΤΑ ΤΙ?

Δικιο εχεις κι εσυ...δημοσια εργα? χωραφια ? σε οικοδομες ?

η Ελλαδα εχει αναπτυξιακους πορους 13% σε σχέση με 87% διαχειριστικους
Αυτο σημαινει οτι αναπτυξη δυσκολα γινεται ειδικα σημερα.

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξουν ειναι η αναπτυξη,η δημιουργια θεσεων εργασιας και οχι η καταστολη.

Αν το θες να μειωσουν τα εξοπλιστικα , ποροι παντα υπαρχουν για αναπτυξη.


ΘΕΛΟΥΝ??? ξαναρωτω με αφελεια ....

Θεληση ειναι δεδομενο οτι ΔΕΝ υπαρχει!

αλλα ακομα και να υπηρχε δεν μπορουν να απορροφηθουν τοσοι ανθρωποι στη χωρα μας και αυτο ειναι το θεμα...

σε μια ουτοπικη Ελλαδα οπου οι λεξεις οπως σχεδιασμος, πλανο και προνοητικοτητα δεν ηταν αγνωστες, τα συνορα θα επρεπε να ειναι ερμητικα κλειστα εδω και χρονια...

τωρα δυστυχως οι μονες λυσεις ειναι αυτες του τυπου camp ,που επιμενω οτι δεδομενης της καταστασης ειναι και οι πιο ενδεδειγμενες.

mikros boudas
11/06/2009, 20:57
οι περισσοτεροι λαθραιοι ΔΕΝ πλενουν τζαμια και ΔΕΝ πουλανε χαρτομαντηλα η τσαντες.μαζευουν φρουτα,δουλευουν σε κουζινες και καθαριζουν,δουλευουν οικοδομη και πολλα αλλα τετοια που οι Ελληνες δεν κανουν.πληρωνουν νοικι σε σπιτια που οι ελληνες δε μενουν.οταν γινουν νομιμοι πληρωνουν ικα ανελλειπως,κατι που ελληνες δε κανουν.
μαλλον εσυ δεν ξερεις σε ποια χωρα ζεις.
το μετρο δε θα λυσει τιποτα απολυτως.ειναι απλα παυσιπονονο για τον κοσμο.το λαος δεν εχει σταθερη βαση και καθε φορα παιρνει ψηφους απο τετοιες ανοησιες πειθοντας τον κοσμο πως μπορει να αλλαξει τα πραγματα.αν καποιος πιστευει πως τετοια μετρα βοηθουν σε κατι εκτος απο την δημηουργια εντυπωσεων ειναι νυχτωμενος απο την ελληνικη πραγματικοτητα.

el_hymador
11/06/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
οι περισσοτεροι λαθραιοι ΔΕΝ πλενουν τζαμια και ΔΕΝ πουλανε χαρτομαντηλα η τσαντες.μαζευουν φρουτα,δουλευουν σε κουζινες και καθαριζουν,δουλευουν οικοδομη και πολλα αλλα τετοια που οι Ελληνες δεν κανουν.πληρωνουν νοικι σε σπιτια που οι ελληνες δε μενουν.οταν γινουν νομιμοι πληρωνουν ικα ανελλειπως,κατι που ελληνες δε κανουν.
μαλλον εσυ δεν ξερεις σε ποια χωρα ζεις.
το μετρο δε θα λυσει τιποτα απολυτως.ειναι απλα παυσιπονονο για τον κοσμο.το λαος δεν εχει σταθερη βαση και καθε φορα παιρνει ψηφους απο τετοιες ανοησιες πειθοντας τον κοσμο πως μπορει να αλλαξει τα πραγματα.αν καποιος πιστευει πως τετοια μετρα βοηθουν σε κατι εκτος απο την δημηουργια εντυπωσεων ειναι νυχτωμενος απο την ελληνικη πραγματικοτητα.


Οι Ελληνες δεν κανουν αυτες τις δουλειες γιατι οι εν δυναμει επισης Ελληνες εργοδοτες τους προτιμουν να δινουν μεροκαμματα της πλακας στους μεταναστες χωρις να τους κολλανε ενσημα κτλ-κτλ...

Αν υπηρχε ενα κυμα λαθρομεταναστων με μεσο & υψηλο μορφωτικο επιπεδο που να μιλουσε ελληνικα θα σου ελεγα εγω ποσοι απο εμας θα ειχαμε τις δουλειες μας τωρα! Γιατι πολυ απλα αυτο που εσυ θεωρεις μισθολογικη κοροϊδια απο τους εργοδοτες σου ο μεταναστης θα το δεχοταν αδιαμαρτυρητα και θα ελεγε και ευχαριστω απο πανω...ποιον θα προτιμουσε ο εργοδοτης σου; εσενα που διεκδικεις και απαιτεις (και καλα κανεις) η τον ανθρωπο που θα δεχοταν τα παντα;

Δεν υποστηριζω οτι οι ξενοι μας περνουν τις δουλειες που τσαμπουνανε οι ακροδεξιοι, αλλα δεν δεχομαι και το οτι οι Ελληνες ειναι τεμπεληδες και δεν εργαζονται στη λαντζα, στα χωραφια και στην οικοδομη...

αν νομιζεις κατι διαφορετικο πηγαινε εσυ να μαζεψεις σταφυλια με 3 και 60 η να κανεις μεροκαμματο στην οικοδομη ανασφαλιστος και χωρις να εισαι σιγουρος αν αυριο θα ξαναπας να δουλεψεις...

Πολυ απλα δεν εχει χωρο εδω και καιρο αυτος ο τοπος για περισσοτερους λαθρομεταναστες και μεταναστες σκετο...τιγκαρε!

Μακαρι να μπορουσαμε να τους βοηθησουμε ολους, μακαρι να μπορουσαμε να τους δεχτουμε ολους, δυτυχως ομως αυτο δεν γινεται και θεωρω απιστευτα ηλιθιο να παιζομε το ρολο της μητερας Τερεζας ενω δεν εχουμε τα φοντα για κατι τετοιο!

mikros boudas
11/06/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οι Ελληνες δεν κανουν αυτες τις δουλειες γιατι οι εν δυναμει επισης Ελληνες εργοδοτες τους προτιμουν να δινουν μεροκαμματα της πλακας στους μεταναστες χωρις να τους κολλανε ενσημα κτλ-κτλ...

Αν υπηρχε ενα κυμα λαθρομεταναστων με μεσο & υψηλο μορφωτικο επιπεδο που να μιλουσε ελληνικα θα σου ελεγα εγω ποσοι απο εμας θα ειχαμε τις δουλειες μας τωρα! Γιατι πολυ απλα αυτο που εσυ θεωρεις μισθολογικη κοροϊδια απο τους εργοδοτες σου ο μεταναστης θα το δεχοταν αδιαμαρτυρητα και θα ελεγε και ευχαριστω απο πανω...ποιον θα προτιμουσε ο εργοδοτης σου; εσενα που διεκδικεις και απαιτεις (και καλα κανεις) η τον ανθρωπο που θα δεχοταν τα παντα;

Δεν υποστηριζω οτι οι ξενοι μας περνουν τις δουλειες που τσαμπουνανε οι ακροδεξιοι, αλλα δεν δεχομαι και το οτι οι Ελληνες ειναι τεμπεληδες και δεν εργαζονται στη λαντζα, στα χωραφια και στην οικοδομη...

αν νομιζεις κατι διαφορετικο πηγαινε εσυ να μαζεψεις σταφυλια με 3 και 60 η να κανεις μεροκαμματο στην οικοδομη ανασφαλιστος και χωρις να εισαι σιγουρος αν αυριο θα ξαναπας να δουλεψεις...

Πολυ απλα δεν εχει χωρο εδω και καιρο αυτος ο τοπος για περισσοτερους λαθρομεταναστες και μεταναστες σκετο...τιγκαρε!

Μακαρι να μπορουσαμε να τους βοηθησουμε ολους, μακαρι να μπορουσαμε να τους δεχτουμε ολους, δυτυχως ομως αυτο δεν γινεται και θεωρω απιστευτα ηλιθιο να παιζομε το ρολο της μητερας Τερεζας ενω δεν εχουμε τα φοντα για κατι τετοιο! αν προσεξες δεν εκρινα τις δουλειες η τους ελληνες,απλα ειπα πως δεν τις κανουν.
επειδη ομως οι μεταναστες εχουν αλλες αναγκες και προβληματα ακομα και τα 20 ευρω για 15 ωρες τα δεχονται...οσο για το υπολοιπο συμφωνω απολυτα.γι αυτο και λεω πως το μετρο δεν εχει κανενα νοημα...θελει σχεδιασμο και προβλεψη σε βαθος χρονου.

LsKostas
11/06/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Βρε Κώστα ,
Ξέρεις ότι συμφωνώ σε πολλά μαζί αλλά …
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να ψηφίσεις ΚΑΤΙ για να μην δυναμώσει κάτι άλλο ?
Είναι λογική αυτή…
Και στο κάτω – κάτω το ΛΑΟΣ (γιατί μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι) την άνοδο του την «άξιζε».Δεν του την χάρισε κανείς .
Και εξηγούμαι …
Προέκυψαν τον τελευταίο χρόνο ένα σωρό ζητήματα, είτε «εσωτερικά της πολυκατοικίας», είτε σε κεντρικό πολιτικό σκηνικό. Σε όλα αυτά τα ζητήματα το ΛΑΟΣ είπε την αλήθεια. Μπορεί να μη μας άρεσε, μπορεί να τους μισούμε, αλλά εθελοτυφλούμε αν δεν δεχόμαστε ότι το ΛΑΟΣ μιλάει στο μέσο πολίτη με περισσότερη ειλικρίνεια από κάθε άλλο κόμμα. Προσοχή! Δε λέω ότι το ΛΑΟΣ έχει σωστές προτάσεις, αλλά ότι κάνει σωστές αναλύσεις και ότι δεν κρύβει τις απόψεις του. Έτσι, ακόμα κι αυτός που δεν συμφωνεί με τις λύσεις που προτείνει το ΛΑΟΣ, εκτιμά τις σαφείς τοποθετήσεις και αυτό το «νοικοκυριό» που βγάζει.

Ταυτόχρονα, ρίξανε νερό στο κρασί τους. Ζητάνε πλέον ποσόστοση στους μετανάστες, ενώ παλιότερα ήταν απόλυτοι, κατεβάσανε επικεφαλής ψηφοδελτίου την Τζαβέλα που θεωρείται πολύ μετριοπαθής από τους παραδοσιακά ακροδεξιούς [οι χρυσαυγίτες μιλάνε για προδοσία]. Μην εκπλαγεί κανείς αν στην επόμενη δεκαετία έχουμε μετανάστες [αλβανούς και πρώην ΕΣΣΔ] δεύτερης γενιάς να υποστηρίζουν ΛΑΟΣ.

Επίσης, κερδίσανε μεγάλη προβολή από τα ΜΜΕ. Αυτό είναι μια αβάντα, που όμως ήταν αρκετά έξυπνοι να την διαχειριστούν.
Τέλος, το ΛΑΟΣ έχει καταφέρει να είναι αυτή τη στιγμή το μόνο μικρό κόμμα που ο ψηφοφόρος του να μην αισθάνεται ότι απέχει από τη διακυβέρνηση της χώρας. Ο Καρατζαφέρης επανειλλημένα έχει δηλώσει τα περί «πολυκατοικίας» και «1 παράταξης – 2 κόμματα» επομένως ο συντηρητικότερος νεοδημοκράτης αντί να συσπειρωθεί στη ΝΔ, πάει στο ΛΑΟΣ με τη σιγουριά ότι «αν χρειαστεί» θα συνεργαστούν, ότι δηλαδή δεν ρισκάρει την ήττα της δεξιάς.

Οι «άλλοι» είναι χαμένοι στην μετάφραση…
:wave2:

Γιωργο θεωρω επικινδυνο κομμα το "λαος".
ειναι μια εκλαικευμενη ακροδεξια που ανα πασα στιγμη μπορει να στηριξει
την δεξια δλδ την σοβαραροφανη ακροδεξια της Ελλαδας

τρομερα ΛΑΙΚΙΣΤΙΚΟ λογω ελλειψης στοιχειωδων δημοκρατικων αξιων.


Γενικα η ακροδεξια ανεβαινει σ ολη την Ευρωπη (Γαλλια με τον ΛΕΠΕΝ)λογω μεταναστευσης
και ανεργιας.


Και εκτος απο την πολυκατοικια εχει δηλωσει και για τα χρυσαγουλα και για το Πολυτεχνειο
και εχει θεσει μονος τον τον ευατο του εκει που του αξιζει.Στα σκουπιδια ...




υγ. Εχει και την "μπουμπουκα" τωρα που ειναι ανεργη ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
να στησει καμια καρεκλα να βαλουμε Ρουσοπουλους κ Βουλγαρακηδες να ξερασουν τους λογαριασμους της Ελβετιας.Να και ενα καλο με το λαος

ggs
11/06/2009, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


υγ. Εχει και την "μπουμπουκα" τωρα που ειναι ανεργη ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
να στησει καμια καρεκλα να βαλουμε Ρουσοπουλους κ Βουλγαρακηδες να ξερασουν τους λογαριασμους της Ελβετιας.Να και ενα καλο με το λαος

:rotflmao: :rotflmao: :lol:

«Υπουργέ , έχετε πάρει παραπάνω από τρεις μίζες ταυτόχρονα?»


:lol: :lol: :wave2:

LsKostas
11/06/2009, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:rotflmao: :rotflmao: :lol:

«Υπουργέ , έχετε πάρει παραπάνω από τρεις μίζες ταυτόχρονα?»


:lol: :lol: :wave2:

"Εχετε συνευρεθει με υπουργο του ιδιου φυλου???" :uplate:


"Πηρατε μερος στα οργια κατα την διαρκεια της παραμονης σας στην Μονη"??? :uplate:

και απεναντι απ τον Ρουσοπουλο η Μαρα να τρεχει να πατησει το κουμπι του ταχυδρομου της :bigcry: :bigcry: :bigcry:

el_hymador
11/06/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
αν προσεξες δεν εκρινα τις δουλειες η τους ελληνες,απλα ειπα πως δεν τις κανουν.
επειδη ομως οι μεταναστες εχουν αλλες αναγκες και προβληματα ακομα και τα 20 ευρω για 15 ωρες τα δεχονται...οσο για το υπολοιπο συμφωνω απολυτα.γι αυτο και λεω πως το μετρο δεν εχει κανενα νοημα...θελει σχεδιασμο και προβλεψη σε βαθος χρονου.

φαυλος κυκλος ειναι...

Επι του θεματος ομως επειδη πολυ το γενικευουμε θεωρω οτι πρεπει να γινει αυτο το ειδος του "σταθμου" για τους λαθρομεταναστες.

Τωρα σε οτι αφορα στις συνθηκες εγω πιστευω οτι θα ειναι καλες και αυτο γιατι τους εχει πολυ κοσμος στη φερμα αμα κανουν μαλακια!

Δεν τους περνει σε καμμια περιπτωση να κανουν κατι σε γκουλακ.

Απλα ειμαι σιγουρος οτι θα γινει για κανα εξαμηνο και μετα θα πουν δεν εχουμε χρηματα και θα τους αμολησουν τους ανθρωπους και παλι "ελευθερους" στη "γη της επαγγελιας"...

και δεν διαφωνω και με αυτο που εχει διατυπωθει στη συζητηση μεχρι τωρα, το οτι δηλάδη ειναι μετρο που αποσκοπει στην αγρα των ψηφοφορων του ΛΑΟΣ...οπως και να εχει ειναι σιγουρα προτιμοτερα απο την υπαρχουσα κατασταση που τροφοδοτει με ψηφοφορους το ΛΑΟΣ!

...κοιτα να δεις που την ψιλιαζομαι να ερθει και ο κοκος οπου να ναι για επισκεψη...

:winka:

super_toto
11/06/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
οι περισσοτεροι λαθραιοι ΔΕΝ πλενουν τζαμια και ΔΕΝ πουλανε χαρτομαντηλα η τσαντες.μαζευουν φρουτα,δουλευουν σε κουζινες και καθαριζουν,δουλευουν οικοδομη και πολλα αλλα τετοια που οι Ελληνες δεν κανουν.πληρωνουν νοικι σε σπιτια που οι ελληνες δε μενουν.οταν γινουν νομιμοι πληρωνουν ικα ανελλειπως,κατι που ελληνες δε κανουν.
μαλλον εσυ δεν ξερεις σε ποια χωρα ζεις.
το μετρο δε θα λυσει τιποτα απολυτως.ειναι απλα παυσιπονονο για τον κοσμο.το λαος δεν εχει σταθερη βαση και καθε φορα παιρνει ψηφους απο τετοιες ανοησιες πειθοντας τον κοσμο πως μπορει να αλλαξει τα πραγματα.αν καποιος πιστευει πως τετοια μετρα βοηθουν σε κατι εκτος απο την δημηουργια εντυπωσεων ειναι νυχτωμενος απο την ελληνικη πραγματικοτητα.

Φίλε μου νομίζω ότι δεν έχεις διάθεση να καταλάβεις αυτά που λέω.
Είδες πουθενα να λέω ότι τα μέτρα της κυβέρνησης είναι σωστά? Γελοία είναι. Μόνο και μόνο που τα διαφημίζει πρωτού κάνει οτιδήποτε είναι αστείο. Κατόπιν κανένα από τα μέτρα δεν θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ειναι φανερό αυτο. Μόνο για την επικοινωνία της κυβέρνησης με τους ψηφοφόρους της θα είναι καλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρνήσαι το προφανές. Είναι πάρα πολλοί όλοι αυτοί οι επιπλέον άνθρωποι για την χώρα. Πλέον βλέπω σε κάθε φανάρι από 2. Και δεν μιλώ για το κέντρο της Αθήνας αλλά για όλη την Αθήνα με τα προάστια. Μέχρι και στα Βόρεια προάστεια υπάρχουν στα φανάρια. Πρόσεξε δεν το λέω με την έννοια που ίσως κατάλαβες. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι στα φανάρια άσχετα αν είναι Πακιστανοί , Έλληνες ή Σουηδοί. Γνωρίζω πολύ καλά την μαφία των φαναριών και έχω δει με τα μάτια μου τι παίζεται εκεί.

Αφού υποστηρίζεις ότι το πρόβλημα είναι στο ότι δεν είναι νομιμοποιήμένοι και όχι στο ότι δεν υπάρχουν δουλειές για αυτούς, γιατί τους βλεπουμε να ξεροσταλιάζουν στα φανάρια για 5 ευρώ όλη μέρα (τόσα τους αφήνει ο νταβατζής δηλαδή). Μόνο και μόνο αυτός ο αριθμός ανθρώπων είναι μεγάλος, για να μην πιάσουμε όλες τις άλλες δραστηριότητές τους.

Αυτοί που λές ότι απασχολούνται στα χωράφια νομίζεις ότι έχουν 8ωρη και πενθήμερη απασχόληση όλο το χρόνο. Μεροκάματα κάνουν.

Το πρόβλημα προφανώς και ξεκινάει από τους Έλληνες. Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς και κατόπιν το Κράτος. Οι μετανάστες στο σύνολό τους δεν ήρθαν για να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Είναι όμως αδύνατο να μην το κάνουν. Γιατι σε αυτή τη χώρα δεν μπορούν να βρούν τις ευκαιρίες που ήλπιζαν. Εξαναγκάζονται σε σύγχρονη δουλεία και σε εγκληματική δραστηριότητα.

Είναι δηλαδή παράλογο για σενα να δεχτείς ότι η Ελλάδα δεν είναι Γερμανία, δεν είναι Ιταλία, δεν είναι Αμερική? Αυτές οι χώρες που είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς σε ανάπτυξη, πολιτισμό και πλούτο εφαρμόζουν πολύ πιο σκληρές πολιτικές στο θέμα της λαθρομετανάστευσης. Δεν αναρωτιέσαι το γιατί?

stefanos
12/06/2009, 01:14
Στα φανάρια ξεροσταλιάζουν και παιδάκια καμιά φορά και ανάπηροι.
Να τους μαντώσουμε και αυτούς?Τα ίδια αφεντικά έχουν.
Θα αντιμετωπίσουμε την εγκληματική δραστηριότητα συλαμβάνοντας προληπτικά όλους?
Και μετά λέει ένα χρόνο στο στρατόπεδο τιμωρία τζάμπα φαί γιατρό πληρωμένα απο ποιούς?
Πάμε καλά η το χάσαμε εντελώς?
Μέχρι τώρα υπήρχε υπήρχε απέλαση τώρα τι άλλαξε και έγινε φιλοξενιά σε στρατόπεδο ένα χρόνο?
Δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα πλέον?
Να μην αναφερθώ σε λεπτομέρειες και θεωρηθώ ρατσιστής αλλά είναι αστείο.
Εκτός εάν θεωρούμε ντροπή το μεροκάματο.

hidefnick
12/06/2009, 01:21
Πάντως το παραμύθι του μετανάστη το φάγαμε καλά και δούλεψε όπως ήθελαν κάποιοι να δουλέψει, προεκλογικά. Το 4,5 είναι πολύ μικρότερο του 7.

Πριν λίγο έφυγε ένα φιλικό ζευγάρι 60αρηδων, κάργα εξωαριστερών, με ζωή σε κοινόβια του 70 στην Γερμανία κλπ κλπ. Και το θέμα ήταν οι κακοί λαθρομετανάστες, και ότι τελικά η λύση του μπερλουσκόνι είναι και η μόνη που δουλεύει....

Βέβαια τώρα που τελείωσαν οι εκλογές, άρχισε πάλι να παίζει το "χρυσαυγήτες". Ορος που δημιουργεί δέος και φοβικά σύνδρομα στον μέσο έλληνα, ώστε να ξαναμαζευτεί το κοπάδι στην στάνη. Κάποτε ήταν γραμμένα 2.000 άτομα, και το γνωρίζω πολύ καλά. Από τότε το όνομα δημιουργούσε "περίεργα" συναισθήματα στον έλληνα. Τώρα έγιναν 4-5 χιλιάδες? Αυτοί είναι το "θέμα" της Ελλάδας? Αντε να ξυπνάμε λίγο με τα παραμύθια των τηλεοράσεων.

Η ακροδεξιά στην Ευρώπη, έχει βάση. Την διατήρηση της ποιότητας ζωής που υπήρχε πριν έρθουν οι "ξένοι". Την ποιότητα ζωής που δημιουργήθηκε από κυβερνώντες που επένδυσαν (μέρος) των χρημάτων του φορολογούμενου για τον φορολογούμενο. Σε αυτήν την χώρα δεν νομίζω ότι είχαμε ποτέ τέτοιου είδους ποιότητα ζωής να διατηρήσουμε. Το να κοιμόμαστε με ανοιχτά παράθυρα στην Κυψέλη και το Παγκράτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ. Μάλλον ατυχής όποια σύγκριση ή παραληλισμός.

Οσο για τους ασφαλισμένους αλλοδαπούς (εκτός ΕΕ), και την συνεισφορά τους στο σύστημα, μην γράφουμε πράγματα χωρίς να ξέρουμε. Ο λαλάκας νομοθέτης έδωσε το δικαίωμα αυτασφάλισης με 100 ευρά τον μήνα, με ταυτόχρονη παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης σε όλα τα μέλη της οικογένειας, και προτεραιότητα σε σχέση με εμένα που πληρώνω 5-6 κατοστάρικα τον μήνα και άλλα τόσα η πρώην σύζηγος και άλλα τόσα η μάνα μου κοκ. Η προτεραιότητα βέβαια είχε να κάνει με υπατίτιδα, φυματίωση κλπ ασθένειες που ξαναεμφανίστηκαν μετά από χρόνια, αλλά από την άλλη δημιουργεί τρελή ανισότητα και "ακδροδεξιές" τάσεις.

stefanos
12/06/2009, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Πάντως το παραμύθι του μετανάστη το φάγαμε καλά και δούλεψε όπως ήθελαν κάποιοι να δουλέψει, προεκλογικά. Το 4,5 είναι πολύ μικρότερο του 7.


πολύ σωστός, και μάλλον το παραμύθι παίχτηκε πολύ και απο τα ιδιωτικά ΜΜΕ ακριβώς την εποχή που "επρεπε" ενώ το "πρόβλημα" υπάρχει στην ουσία χρόνια.

Gandalf dr685sm
12/06/2009, 09:00
Μέχρι τώρα υπήρχε υπήρχε απέλαση τώρα τι άλλαξε και έγινε φιλοξενιά σε στρατόπεδο ένα χρόνο?

Αυτό δεν ισχύει... σήμερα το εξηγούσαν σαν διαδικασία. Απο την στιγμή που θα εισέρθουν στην χώρα παράνομα θα συλληφθούν και θα παραμείνουν το πολύ 10-15 μέρες σε χώρους υποδοχής. Μετά αφήνονται ελεύθεροι ( :uplate: ) στα εσωτερικά της χώρας , με την προϋπόθεση να φύγουν (εθελοντικά-μόνοι τους....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ) μέσα σε 3 μήνες απο την χώρα.

Με την δημιουργία camp υποδοχής όπως είναι στο Καλαί στην Γαλλία, λένε πως θα μπορούν και να τους βρίσκουν αλλά και να τους ελέγχουν. Αν σε 12 μήνες τώρα δεν πάρουν άσυλο θα φεύγουν απο την χώρα.

Στην τελευταία παράγραφο είναι και τα προβλήματα.

1- Ποιός θα πληρώνει τον λογαριασμό για να συντηρηθούν αυτοί οι άνθρωποι και να έχουν τα απαραίτητα με δεδομένο οτι δεν θα μπορούν να δουλεύουν;

2- Ποιός θα αστυνομεύει τον χώρο;... μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για όλες τις φυλές και θρησκείες εκεί με ότι συνεπάγεται αυτό σε καθημερινές τριβές.

3- Πως θα τους απελαύνουν τότε αφού δεν μπορούν καλά καλά να το κάνουν τώρα για πολύ λιγότερο αριθμό , μιας και οι χώρες προέλευσης τους δεν έχουν υπογράχει σύμφωνο επαναεισδοχής;

4- Ποιά τοπική κοινωνία θα δεχτέι μια μοντέρνα φυλακή στην περιοχή της; Εδώ μιλάμε για τον ΟΚΑΝΑ και ανθρώπους άρρωστους που μπορεί και κάποιος να είναι συγγενικό τους πρόσωπο και δεν δέχονται... ρε εδώ ακόμα και για γηροκομεία γκρινιάζουν... και θα δεχτούν έτσι απλά ενα camp υποδοχής χιλιάδων μεταναστών;

5- Στην επαρχία τι θα γίνει; Αν οι παράνομα εισερχόμενοι μετανάστες αντιληφθούν πως στα άστυ πέφτει ματσούκι θα ξεχυθούν στα χωράφια.. τότε τι θα γίνει;

6- Μέτρα για τα κοπρόσκυλα της Ελλάδος που δηλώνουν αφέντες δούλων ή ενοικιαστές με 5? το κεφάλι θα πάρουμε; Θα τους κόψουν τον κώλο;.. θα κάνουν το ίδιο και για τους εργοδότες που απασχολούν παράνομα;

7- Με την προοπτική οτι όλα αυτά θα πάνε καλά και θα έχουμε περίπου 500-600.000 που θα πληρούν προυποθέσεις για άσυλο και θα πάρουν χαρτιά , τι θα γίνει με τα επερχόμενα κύμματα μεταναστών; ήδη σαν χώρα είμαστε στο όριο για τον Α ή Β λόγο... πως ακριβώς θα αφομειωθεί αυτός αλλά ο επερχόμενος πληθυσμός;

Μια αναφορά κρατήστε στο μυαλό σας. Η Ευρώπη και ειδικά η Ε.Ε. είναι μια ήπειρος με περίπου 300.000.000 πληθυσμού. Πως ακριβώς θα χωρέσουν άλλα 100.000.000 μετανάστες που υπολογίζουν οτι θέλουν να έρθουν στην ήπειρο αυτή; Με το σκεπτικό μάλιστα οτι ήδη είναι οριακά τα πράγματα;

Είναι ερωτήσεις απλές που εκμεταλλεύονται αν θέλετε και τα ακροδεξιά κόμματα και λένε διάφορες αερολογίες κριτικές... προτάσεις δεν έχω δεί όμως.. που να είναι και εφικτές και νόμιμες και να έχουν και διάρκεια... και αυτό ισχύει και για το ΛΑ.ΟΣ.

Και θα γίνουν ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα γιατί μόλις τώρα η οικονομική κριση θα χτυπήσει και τις χώρες προέλευσης των μεταναστών. Ήδη λέει 140.000 στην Τουρκία και άλλοι τόσοι περίπου στα παράλια της Β.Αφρικής.... ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ... είναι για να έρχονται. Αυτό το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Μια καλή πρόταση άκουσα απο τον Καντάφι , έστω και αν αυτό το είπε για να τα παντελονιάσει (προφανώς! )
\
Να δοθεί ετήσιο ποσό απο την Ε.Ε. για να λειτουργήσουν αυτές οι χώρες σαν αναχώματα. Οι ίδιες οι χώρες προέλευσης δηλαδή να μην αφήνουν να έρθουν.

Έχει μια λογική βάση για μένα αλλά ώς εξής... τα περίφημα camps να φύγουν απο όλη την Ε.Ε. και να γίνουν χώροι υποδοχής , συντηρούμενοι απο την Ε.Ε. και τον ΟΗΕ εκεί. Να δέχονται δηλαδή εκεί τις όποιες αιτήσεις και μάλιστα να τελούν υπο καθεστώς εδαφικής προστασίας σαν τις πρεσβείες (για τους πολιτικούς πρόσφυγες).

όσοι τις παρακάμπτουν και περνάνε λαθραία, να στέλνονται ΑΜΕΣΑ ΠΙΣΩ.. σε εκείνα τα camps για να περνάνε την διαδικασία.

Έτσι και τον έλεγχο θα έχει της μετανάστευσης η Ε.Ε. ... και οικονομικά δεν θα επιβαρρύνουν τις τοπικές κοινωνίες τους αλλά και τις χώρες προέλευσης... και θα παρακαμφθεί το αμφιλεγόμενο σύμφωνο επαναεισδοχής... και δικαίωμα στην Ελπίδα θα έχουν οι άνθρωποι αυτοί.

Είναι μια ιδέα. Το μόνο αρνητικό είναι οτι θα πρέπει να κόψουν κονδύλι καλό στην Ε.Ε για να συντηρηθεί μια τέτοια κατάσταση. Να δώσουν δηλαδή και λίγα απο τα κέρδη που έχουν όταν εκμεταλλεύονται συμφωνίες και πλουτοπαραγωγικά στοιχεία απο τις χώρες αυτές.

Πως σας ακούγεται;


Gandalf

idi
12/06/2009, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ξερω εγω,οι λαθρομεταναστες δουλευουν σαν τα σκυλια σε τομεις παραγωγης που εμεις δεν δουλευουμε.
το μονο προβλημα ειναι οι ασθενειες που εχουν και δεν ελεγχονται.ουτε αυτοι ειναι που κλεβουν/βιαζουν/κανουν φασαριες.απλα οι "νυκοκυραιοι ελληναρες,αρχαιοελληνικοι χριστιανοι" σπερνουν ρατσισμο και ξενοφοβια.

που μενεις φιλε μου ειπαμε?

mikros boudas
12/06/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
που μενεις φιλε μου ειπαμε? τωρα αθηνα.καθημερινα για 3 χρονια τωρα περναω το κεντρο πρωι και βραδυ με τα ποδια και με το τρενο.γιατι ομως?

super_toto
12/06/2009, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στα φανάρια ξεροσταλιάζουν και παιδάκια καμιά φορά και ανάπηροι.
Να τους μαντώσουμε και αυτούς?Τα ίδια αφεντικά έχουν.
Θα αντιμετωπίσουμε την εγκληματική δραστηριότητα συλαμβάνοντας προληπτικά όλους?
Και μετά λέει ένα χρόνο στο στρατόπεδο τιμωρία τζάμπα φαί γιατρό πληρωμένα απο ποιούς?
Πάμε καλά η το χάσαμε εντελώς?
Μέχρι τώρα υπήρχε υπήρχε απέλαση τώρα τι άλλαξε και έγινε φιλοξενιά σε στρατόπεδο ένα χρόνο?
Δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα πλέον?
Να μην αναφερθώ σε λεπτομέρειες και θεωρηθώ ρατσιστής αλλά είναι αστείο.
Εκτός εάν θεωρούμε ντροπή το μεροκάματο.

Το μάντρωμα αυτών των ανθρώπων θα ήταν αστεία υποθεση αν δεν ήταν τραγική.
Το είπαμε και παραπάνω. Καθαρά για λόγους επικοινωνίας γίνονται αυτά.

Θα σου πω ένα σκηνικό που είδα σε φανάρι. Στη Β. Σοφίας στο ύψος της Ισραηλινής πρεσβίας υπήρχε για μεγάλο χρονικό δίαστημα ένας αλλοδαπός μάλλον από χώρα της βαλκανικής ή της πρώην ΕΣΣΔ ο οποίος ήταν μονόχειρας.
Δεν ζητιάνευε αλλά πούλαγε χαρτομάντηλα. Ευγενικός και χαμογελαστός, σε έκανε να αγοράσεις χαρτομάντηλα. Ακόμα κι εμένα που έχω σαν αρχή μου να μην δίνω ποτέ στους επαίτες ειδικά σε αυτούς που είναι αρτημελείς.
Μια μέρα στο ίδιο φανάρι ήταν και 2 Αφγανοι ή Πακιστανοί που πουλάγαν λουλούδια. Κάποια στιγμή ο ένας πούλησε ένα μπουκέτο. Με το που πήρε τα χρήματα έτρεξε κατευθείαν και τα έδωσε στον μονόχειρα ο οποίος τα έβαλε στην τσέπη. Από τότε δεν ξαναπήρα χαρτομάντηλα.
Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν το επίπεδο της εκμετάλλευσης.

Όσο για τις δουλειές που λές ότι υπάρχουν στην Ελλάδα. Ποιές είναι αυτές δηλαδή? Μήπως έχουμε λάθος εντύπωση για την Ελλάδα? Μήπως νομίζουμε ότι είμαστε κάτι άλλο από αυτό που είμαστε?

Xrider
12/06/2009, 10:24
Σε ολη την ΕΕ ειναι τα ιδια.
Στην Ιταλια υπαρχει το μεγαλητερο "στρατοπεδο συγκεντρωσης" στην Ευρωπη και ειναι φουλ!
Χτες ειχε εκπομπη και εδειχνε Αφγανους οι οιποι οταν ακουγαν Ελλαδα ηταν ετοιμοι να αυτοκτονησουν!
Τους εχουμε παρει λεει ψηφιακα δακτυλικα αποτυπωματα..με λιγα λογια ειναι φακελομενοι και αυτο δεν τους ειναι σε καλο γιατι οπου τους πιασουν μετα τους στελνουν παλι πακετο στην Ελλαδα κ οχι στο Αφγανισταν,Πακισταν κλπ.

Η γνωμη μου ειναι οτι πληρωνουμε εμεις και αυτοι τις μαλακιες αλλων.
Τις μαλακιες αυτων που τοσες δεκαετιες τους ηθελαν ΖΩΑ εκμεταλυτηκαν και συνεχιζουν να εκμεταλευονατι ολες αυτες τις χωρες χωρις να σκεφτουν το αυτονοητο οτι καποια στιγμη θα φτασει ο κομπος στο χτενι.
Οτι θα υπαρχει ανεργια στην ΕΕ,οτι δεν ειμαστε ΗΠΑ να ειμαστε πολυκουλτουριαριστες και μουσουλμανοι,προτεσταντες κλπ και εν πασει περιπτωση την μπουρκα και τους αμανεδες ενας Ευρωπαιος οπως και να το κανουμε δεν τους χωνευει οσο χαλαρος και αν θελει να το παιξει...εχουν εντελως διαφορετικη κουλτουρα.
Το μονο μετρο που θα μας εσωζε θα ηταν να βγαλουμε (σαν ΕΕ) αυτους τους λαους απο τις Θρησκευτικες ΧΟΥΝΤΕΣ τους και να τους βοηθησουμε να αναπτιχθουν και να ζουν ανθρωπινα και οχι σαν ζωα.
Ολα τα αλλα ειναι μπαλωματα.
Στα υπ-οψην οτι η Ελλαδα οπως και η Ιταλια για καθε λαθραιο παιρνει $ απο την ΕΕ για να τον υποστηρηξη,να του εχει στεγη και τροφη μεχρι να τον ενταξει στο συνολο το δικο μας...αλλα αυτα τα $ ξερουμε ολοι που πανε :rolleyes:
Το οτι και καλα οι μουσουλμανοι ζητανε να βγαλουμε σταυρους απο σχολεια,να χτισουν τζαμια στο κεντρο διαφορων πολεων ειναι νομιζω ιστοριες για να κανουν το κοινο αισθημα να στραφει εναντιον τους...γιατι ολοι ξερουμε οτι κατι αντιστοιχο δεν γινεται σε μια μουσουλμανικη χωρα.

alximistis
12/06/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Σε ολη την ΕΕ ειναι τα ιδια.
Στην Ιταλια υπαρχει το μεγαλητερο "στρατοπεδο συγκεντρωσης" στην Ευρωπη και ειναι φουλ!
Χτες ειχε εκπομπη και εδειχνε Αφγανους οι οιποι οταν ακουγαν Ελλαδα ηταν ετοιμοι να αυτοκτονησουν!
Τους εχουμε παρει λεει ψηφιακα δακτυλικα αποτυπωματα..με λιγα λογια ειναι φακελομενοι και αυτο δεν τους ειναι σε καλο γιατι οπου τους πιασουν μετα τους στελνουν παλι πακετο στην Ελλαδα κ οχι στο Αφγανισταν,Πακισταν κλπ.

Η γνωμη μου ειναι οτι πληρωνουμε εμεις και αυτοι τις μαλακιες αλλων.
Τις μαλακιες αυτων που τοσες δεκαετιες τους ηθελαν ΖΩΑ εκμεταλυτηκαν και συνεχιζουν να εκμεταλευονατι ολες αυτες τις χωρες χωρις να σκεφτουν το αυτονοητο οτι καποια στιγμη θα φτασει ο κομπος στο χτενι.
Οτι θα υπαρχει ανεργια στην ΕΕ,οτι δεν ειμαστε ΗΠΑ να ειμαστε πολυκουλτουριαριστες και μουσουλμανοι,προτεσταντες κλπ και εν πασει περιπτωση την μπουρκα και τους αμανεδες ενας Ευρωπαιος οπως και να το κανουμε δεν τους χωνευει οσο χαλαρος και αν θελει να το παιξει...εχουν εντελως διαφορετικη κουλτουρα.
Το μονο μετρο που θα μας εσωζε θα ηταν να βγαλουμε (σαν ΕΕ) αυτους τους λαους απο τις Θρησκευτικες ΧΟΥΝΤΕΣ τους και να τους βοηθησουμε να αναπτιχθουν και να ζουν ανθρωπινα και οχι σαν ζωα.
Ολα τα αλλα ειναι μπαλωματα.
Στα υπ-οψην οτι η Ελλαδα οπως και η Ιταλια για καθε λαθραιο παιρνει $ απο την ΕΕ για να τον υποστηρηξη,να του εχει στεγη και τροφη μεχρι να τον ενταξει στο συνολο το δικο μας...αλλα αυτα τα $ ξερουμε ολοι που πανε :rolleyes:
Το οτι και καλα οι μουσουλμανοι ζητανε να βγαλουμε σταυρους απο σχολεια,να χτισουν τζαμια στο κεντρο διαφορων πολεων ειναι νομιζω ιστοριες για να κανουν το κοινο αισθημα να στραφει εναντιον τους...γιατι ολοι ξερουμε οτι κατι αντιστοιχο δεν γινεται σε μια μουσουλμανικη χωρα.




Να συμπληρώσω ότι βέβαια ουδέποτε πληροφορήθηκε σωστά ο Ευρωπαίος πολίτης και ο Έλληνας για το τι σημαίνει πολυκουκουλτούρα και πολυπολιτισμική κοινωνία. Ουδείς ήρθε ποτέ να εξηγήσει με σαφήνεια τα υπέρ και τα κατά. Έτσι όταν ξεκίνησαν να έρχονται οι πρώτοι μετανάστες στα μαύρα χάλια που ήρθαν ύπήρχαν οι αδιάφοροι όπως πάντα εκείνοι οι οποίοι έτρεξαν να αγκαλιάσουν οι ενάντιοι αλλά και οι εκμεταλλευτές. Δυστυχώς για μία ακόμα φορά δεν υπήρχε κοινωνική συνενόηση με αποτέλεσμα οι άνθρωποι αυτοί οι οποίοι έφταναν όλο και περισσότεροι εδώ σιγά σιγά να αντιμετωπίζονται ως πολίτες β και γ κατηγορίας. Για να είμαστε ειλικρινείς γελούσαμε κιόλας "τους είδες όλοι μαζί μένουν" "πως κάνουν έτσι όταν βλέπουν γυναίκα" "στη χώρα τους δεν έχουν συνηθίσει είναι πολύ αυστηρή η θρησκεία τους". Κανείς όμως δεν έκατσε να ψάξει κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να αναλογιστεί τι σήμαινει όλο αυτό για την Ελλάδα και την Ευρώπη γενικότερα. Γιατί να το κάνει;;; ΑΚόμα δεν είχε πειραχθεί ο κοινωνικός ιστός! Δεν είχαν ξεκινήσει να διαμορφώνουν τις δικές τους κοινότητες να έχουν δικές τους προσωπικές στιγμές να επιθυμούν ένα πραγματικά καλύτερο αύριο. Κι επειδή στην Ελλάδα όλα έγιναν μπαχαλοειδώς ξυπνήσαμε μία μέρα και συνειδητοποιήσαμε ότι η κατάσταση έχει φτάσει σε επικίνδυνα επίπεδα. Και πάλι λάθος το αντιμετωπίζουμε!!!
Δεν υπάρχει συζήτηση δεν υπάρχει διάλογος δεν προσπαθούμε να βρούμε μία λύση πραγματική. Απλώς μας χτυπάει το κύμα κι εμείς πάμε αναλόγως. :( Και θα έρθουν χειρότερα καθότι ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται κι ο λύκος είναι τα άκρα σε αυτή την περίπτωση ιδίως τα δεξιά... :( :(

idi
12/06/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τωρα αθηνα.καθημερινα για 3 χρονια τωρα περναω το κεντρο πρωι και βραδυ με τα ποδια και με το τρενο.γιατι ομως?


δηλ θες να μας πεις οτι κυκλοφορεις στο κεντρο της Αθηνας και δε βλεπεις κανενα προβλημα που εχει σχεση με τη λαθρομεταναστευση...

οκ οπως το βλεπει ο καθενας και σε δημοσιο φορουμ ειμαστε ο καθενας .....λεει οτι θελει... κρινεται και αναλογα... :wave2: :wave2: :wave2:

laryfz1
12/06/2009, 17:36
εγω μεγαλωσα στο κεντρο και οταν λεω κεντρο εννοω κεντρο αγ. κων/νου.και τωρα φοβαμαι να περασω.και οσοι καποιουν βλεπουν το ΛΑ.ΟΣ σατανικο κομμα εγω το βλεπω ως το μονο κομμα που φωναζε χρονια για το προβλημα των λαθρομεταναστων αλλα τους λεγανε τρελους αφηστε το ΛΑ/ΟΣ και ασχοληθητε με το ΠΑΣΟΚ,ΝΔ ,ΣΥΡΙΖΑ αυτοι ειναι το προβλημα της καταντιας.τωρα ασ βρουν την λυση και ας το κανουν συντομα

Banana hammock
12/06/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τωρα αθηνα.καθημερινα για 3 χρονια τωρα περναω το κεντρο πρωι και βραδυ με τα ποδια και με το τρενο.γιατι ομως?

Πριν την Αθηνα;


ΠΕΡΙΜΕΝΕ!!!!

Θα το βρω με την εις ατοπον απαγωγη!

Καζακσταν;
Ουζμπεκισταν;
Μογγολια;

Banana hammock
12/06/2009, 18:21
Μπαχρειν; Μπα... δε νομιζω, ακυρο..

Τουρκμενισταν ομως μπορει! :rotflmao:

mikros boudas
12/06/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Πριν την Αθηνα;


ΠΕΡΙΜΕΝΕ!!!!

Θα το βρω με την εις ατοπον απαγωγη!

Καζακσταν;
Ουζμπεκισταν;
Μογγολια; σε νησι


και οχι φιλε ιντι,δεν υπαρχει προβλημα με τους μεταναστες.τα "δεν μπορουμε να κυκλοφορησουμε" κλπ που λεγονται ειναι παρατραβηγμενα.σιγουρα υπαρχουν και διαφορα προβληματα αλλα οχι αυτη η λαιλαπα που λεγεται πως υπαρχει.προβληματα ομως παντα υπαρχουν ακμα και μεταξυ των ελληνων και μαλιστα αλυτα.η τηλεοραση το παιζει συννεχεια.οπως ολα τα θεματα το εχει ξεφτυλισει κι αυτο.αγ.παντελεημονας και ομονοια τα προβληματα που λενε πως εχουν.βασικα δεν μπορουν να τους βλεπουν να κοιμουνται εξω και να τρωνε απο καδους.αυτο ειναι το προβλημα,η εικονα.οπως ειπες ο καθενας κρινεται απο την γνωμη του κι εγω διαφωνω καθετα σε στρατοπεδα κλπ ηλιθια μετρα που ουτε το προβλημα θα λυσουν ουτε δημοκρατικα ειναι.

οσο για τον φιλο που μιλαει για το λαος ενα εχω να πω,στο λαος παραδεχομαι οτι λεει αρκετες φορες την αληθεια.αλλα δεν κανει τιποτα γι αυτην και δε σκοπευει κιολας να κανει.οταν ενα κομμα εχει ατομα που μιλανε για ελληνικο πνευμα και ειναι βουλευτες σε χριστιανικο κομμα εγω στα σοβαρα δε μπορω να τους παρω.ουτε τον αρχηγο που βαφει τα μαλλια του και αποκαλειται συντηριτικος.ουτε την πολιτικη τους θεση.αν πιστευεις πως θα λυσεις τα προβληματα σου με το λαος τοτε καπου το εχεις χασει.την δεξια στην ευρωπη την καταλαβαινω απο μια οπτικη.εχει βαση.πριν τους λαθραιους δεν ειχαν τετοια "κατασταση" στην κοινωνια του.οι ελληνες και πριν σκατα ειμασταν σορρυ κιολας.

mikros boudas
12/06/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Μπαχρειν; Μπα... δε νομιζω, ακυρο..

Τουρκμενισταν ομως μπορει! :rotflmao: ενταξει van demien το νιωσαμε το υφος σου,ξεκολα τωρα

ermiss
12/06/2009, 18:32
τους οικολόγους και το κκε γιατί τους ρίχνεις???

Banana hammock
12/06/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ενταξει van demien το νιωσαμε το υφος σου

Στα μουτρα σου! Που θα με πεις εμενα van demien! :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ξεκολα τωρα

Που; Εγω ηρθα πρωτος! Θελω 7!

mikros boudas
12/06/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Στα μουτρα σου! Που θα με πεις εμενα van demien! :lol:



Που; Εγω ηρθα πρωτος! Θελω 7! παρε 3 προς το παρον:beer:

stefanos
12/06/2009, 18:55
Ελάτε τώρα κύριοι που ξαφνικά θυμηθήκαμε την θρησκεία και τον πολιτισμό μας εισαγωγής εξ Αμερικής και βγάλαμε τους Πέρσες τους Ινδούς τους Αφγανούς και τους Πακιστανούς απολίτιστους επειδή δεν ξέρουν την χρήση του κωλόχαρτου και δεν έχουν κεντρικό αποχετευτικό σύστημα και ζούν σε καλύβες.
Με την ίδια λογική και τα Αμερικανάκια καλά λένε τους Ευρωπαίους βρωμιάρηδες που δεν ρίχνουν τα κωλόχαρτα στην λεκάνη.
Δεν μπορείτε να κυκλοφορήσετε στι κέντρο?
Οι νόμιμοι μετανάστες που κυρίως ζούν εκεί μπορούν?
Μάλλον όχι.
Και ξέρετε γιατί?
Γιατί οι κυβερνώντες αποφάσισαν οτι δεν απαιτείτε αστυνόμευση εκεί αλλά μόνο στα ΒΠ.
Και όταν γίνει χάλια η περιοχή και φτάσει στα καταλληλα χέρια, θα πληρώσετε την "αναβάθμηση" αλλά πλάκα ψηρή γκάζι κλπ που παλιά επείσης δεν μπορούσες να κυκλοφορήσης.
Και στο κάτω κάτω ευθύνη των αρχών είναι η αστυνόμευση όχι των μεταναστών αλλά είναι πιό εύκολο να τους κατηγορήσουμε.

mats8282
12/06/2009, 19:05
Μιλαγα προχθες με ενα τυπο 40 χρονων που το κουβεντιαζαμε και ενω στην ουσια λεγαμε το ιδιο πραγμα για το ποιος φταιει,πως φτασαμε εδω και τα λοιπα οταν φτασαμε να μιλησουμε για την λυση του προβληματος μου ειπε <<να τους πεταξουν στην θαλασσα με τα λαρυγγια ανοιγμενα,δεν με νοιαζει>>...Οπως ακριβως το γραφω....

Αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ αριστερης και δεξιας σκεψης στο συγκεκριμενο προβλημα.Οι πρωτοι θελουν μια ανθρωπιστικη λυση ενω οι δευτεροι θελουν απλα λυση...Και οσο πιο πολυ παμε στα ακρα θα βρουμε πολυ <<προχωρημενες>> καταστασεις...Και επειδη ειναι πολυ ευκολο να θες απλα την λυση τοτε κοιτας στα δεξια,χωρις να σε ενδιαφερει να αναλυσεις σφαιρικα το προβλημα ωστε να βρεις την σωστη λυση..

Το θεμα ομως δεν ειναι τι κανουν αυτοι των ακρων ή στην θεωρια..

Το θεμα ειναι τι κανουν αυτοι που μας κυβερνανε και γιατι αφησαν το κεντρο να γινει μια χαβουζα ανθρωπων του περιθωριου.Νακρομανεις,αστεγοι,λαθραιοι κτλ ολοι μαζι εκει..Αλλα οι κυβερνησεις μας καταφεραν να ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας ο ενας στους 4 Ελληνες,ενω αυτες συνεχιζουν το παιχνιδακι τους στο οποιο ο νικητης βουταει το κρατος ως κομματικο λαφυρο.Ποιος τους γα**ει και τους λαθρομεταναστες τωρα που μας κουβαληθηκαν χωρις προσκληση....Εχουμε κριση :evil:

Στο δια ταυτα....Οσο τους βομβαρδιζουμε τα σπιτια και τους κλεβουμε το φαι και τον πλουτο(πρωτες υλες) τοσο θα ερχονται...Και απο την Ασια και απο την Αφρικη...Οσο 10 ανθρωποι εχουν το εισοδημα ολου του 3ου Κοσμου μαζι,αυτοι θα κατουρανε στις πλατειες μας...Οσο η κλιματικη αλλαγη τους χτυπαει τοσο θα περνανε το Αιγαιο,το Γιβραλταρ και την Μαλτα...Με καθε κοστος..

Φταινε οι Ελληνες για τα προβληματα του 3ου Κοσμου;Σιγουρα οχι...

Ομως ανηκομεν εις την Δυση και τα προβληματα της πανε πακετο με την ιδια :wave2:

ermiss
12/06/2009, 19:17
Μακροπρόθεσμο σενάριο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο μακριά είναι το αύριο...


Το πρόβλημα της λειψυδρίας αναμένετε να δημιουργήσει μετακινήσεις πολύ μεγάλων πληθυσμιακών ομάδων απο τα κεντρικά της Αφρικής και της Ασίας αποκλειστικά και μόνο για λόγους επιβίωσης...

Υπολογίζουν ότι στην επόμενη 30ετία θα μετακινηθούν περίπου 100.000.000 κόσμος προς το βορά...

Οι πόλεμοι δημιούργησαν τα πρώτα κύματα μεταναστατών, η οικονομική κρίση ενισχύει τις μετακινήσεις και το νέο κύμα και μεγαλύτερο θα είναι(μελλοντικά) για λόγους επιβίωσης,

για να βρούν νερό...

mikros boudas
12/06/2009, 23:43
παντως σημερα το κεντρο ηταν αδειο.και ο γνωστος δρομος με τα εξωτικα κοριτσια και τον κυκλο τους ειχε ελαχιστα ατομα.τρομοκρατια κανονικη δλδ

super_toto
12/06/2009, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
παντως σημερα το κεντρο ηταν αδειο.και ο γνωστος δρομος με τα εξωτικα κοριτσια και τον κυκλο τους ειχε ελαχιστα ατομα.τρομοκρατια κανονικη δλδ

Ποιός έλειπε οι πελάτες ή οι πουτάνες? :lol:

mikros boudas
12/06/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ποιός έλειπε οι πελάτες ή οι πουτάνες? :lol: Ολοι,το πολυ 10 κοπελες να ητανε και βεβαια για προστατες και λοιπους παρατρεχαμενους ουτε λογος.γενικα ολο το κεντρο ηταν αδειο απο ξενους

Gandalf dr685sm
13/06/2009, 06:34
γενικα ολο το κεντρο ηταν αδειο απο ξενους

Είχαν μετακομίσει "παρά-κέντρο".... τους είχε πρώτο πλάνο σε αρκετά κανάλια. Δεν είναι δυνατόν 2-3000 άνθρωποι ξαφνικά να χαθούν απο προσώπου γής. Απλά πήγαν πιο δίπλα.

Και μια μαρτυρία απο φίλο στην Πάτρα που δουλεύει σε παράλληλο ακριβώς πάνω απο το λιμάνι.


Στην Πάτρα που το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα οξυμένο, λόγω του λιμανιού, ξεκίνησε η αστυνομία και η ασφάλεια να μαζεύουν. Μέσα σε μια μέρα και χωρίς να ανοίξει μύτη, εξαφανίστηκαν οι , τελευταία ιδιαίτερα προκλητικοί και εγκληματκοί (κλοπές, επιθέσεις σε γυναίκες, διαπληκτισμοί με περίοικους) μετανάστες από Αφγανιστάν και Σομαλία.

Την επόμενη μέρα έγινε πορεία από έλληνες και μετανάστες "δημοκρατικούς και αντιρατσιστές" και ξαναγέμισε ο τόπος. Το κακό πλέον είναι ότι αυξήθηκε η παραπάνω προκλητικότητα...

απλή κατάθεση δεδομένων από έναν ουδέτερο Πατρινό παρατηρητή, καθώς η δουλειά μου είναι σε ένα δρόμο παράλληλο του καταυλισμού!

Είπαμε... τα μέτρα είναι αποσπασμαστικά και στοχευμένα για νίκη εντυπώσεων και επάνω στην ψηφοθηρία.

Gandalf

Banana hammock
13/06/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
παντως σημερα το κεντρο ηταν αδειο.και ο γνωστος δρομος με τα εξωτικα κοριτσια και τον κυκλο τους ειχε ελαχιστα ατομα.τρομοκρατια κανονικη δλδ

Μα αν δεν υπηρχαν εξωτικα κοριτσια τοτε ειναι φημες το περιβοητο προβλημα!

Banana hammock
13/06/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Ολοι,το πολυ 10 κοπελες να ητανε και βεβαια για προστατες και λοιπους παρατρεχαμενους ουτε λογος.γενικα ολο το κεντρο ηταν αδειο απο ξενους

Και τι εκανες μετα οταν δε βρηκες νταβαδες; Γιατι δεν πηρες κανενα τηλεφωνο; :(

ermiss
13/06/2009, 11:14
Το είχα συζητήσει και παλαιότερα και απάντηση δεν πήρα.

Είναι γνωστό ότι εδώ και μια δεκαετία περίπου υπάρχουν πολυκατοικίες ολόκληρες που φιλοξενούν αλλοδαπούς για ύπνο με 3-4 ευρώ το "κεφάλι".

Τα κτήρια αυτά, αρκετά είναι μαζεμένα στο μεταξουργείο για αυτά γνωρίζω τουλάχιστον. "φιλοξενούν" σε κάθε διαμέρισμα, 30+ άτομα. Στιβαγμένοι σαν ζώα, μέσα στην βρώμα, οικογένειες ολόκληρες.

Πληρώνουν 4 ευρώ ανα 12ωρο ύπνου!!!! Δεν μιλάω για εγκαταλειμμένα κτήρια όπως το εφετείο, αλλά για ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ πολυκατοικίες που στιβάζουν συνολικά 500 άτομα ΑΝΑ 12ΩΡΟ...

Οι μετανάστες γνωρίζουν για αυτές τις πολυκατοικίες πριν καν έρθουν Ελλάδα... Ξέρουν και διευθύνσεις κλπ. και αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω ο ίδιος απο συζήτηση με Ρουμάνο πριν 3-4 χρόνια.


Αυτά τα διαμερίσματα δεν ανήκουν σε κανέναν? μιλάμε για 2000+ ευρώ ημερησίως..,

Κανένας δεν σκέφτηκε να κάνει έλεγχο στους ιδιοκτήτες? κανένας δεν ρώτησε τους αλλοδαπούς ποιος εισπράττει τα λεφτά?


Κάποια λαμόγια κονομάνε αβέρτα απο την ανάγκη των αλλοδαπών και μετά παίρνουν και θέση ¨να φύγουν οι λαθρομετανάστες" , " να μείνουν οι αλλοδαποί"

Τόσα διαμερίσματα γνωστά εδώ και χρόνια, δεν έχουν ιδιοκτήτες? Γιατίι δεν μαζεύουν και αυτούς?





2η απορία.
Λόγο επαφής με τουριστικά γραφεία γνωρίζω ότι πολλά τουριστικά και ιδιοκτήτες λεωφορείων κονομάνε ΤΑ φράγκα μεταφέροντας παράνομα μετανάστες απο τον Εβρο στην Αθήν-Θεσ/κη και οι τύποι είναι γνωστοί... Αλλάζουν ανα 2ετια λεωφορεία όταν ΟΛΟΙ οι άλλοι στην περιοχή με το ζόρι επιβιώνουν. Κανένας μπάτσος/εφοριακός/εισαγγελέας δεν σκέφτηκε να ρωτήσει που βρήκαν τα λεφτά?


3η απορία.
Είναι γνωστό στην δημοσιότητα το κύκλωμα της Πάτρας με τελωνειακούς λιμενικούς που μοίραζαν στους φορτηγατζήδες έναντι αμοιβής τους αλλοδαπούς που πλήρωναν για να περάσουν Ιταλία. Από όλο το κύκλωμα αυτό, με τρελούς τζίρους, δικάστηκαν τελικά μόνο 2-3, και αυτοί οι μικρότεροι στο κύκλωμα, ούτε διοικητές ούτε τπτ.





Έχει στηθεί ολόκληρο κύκλωμα ΚΑΙ στην Ελλάδα, όπως και στην Τουρκία για την μεταφορά τους και την εκμετάλλευση τους. Στα μέτρα εναντίων της παράνομης μετανάστευσης δεν πρέπει να σκληρύνουν και τις ποινές ΚΑΙ προς τα "δικά μας παιδάκια" που βοηθούν-εκμεταλλεύονται την κατάσταση?

madox
13/06/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Το μονο μετρο που θα μας εσωζε θα ηταν να βγαλουμε (σαν ΕΕ) αυτους τους λαους απο τις Θρησκευτικες ΧΟΥΝΤΕΣ τους και να τους βοηθησουμε να αναπτιχθουν και να ζουν ανθρωπινα και οχι σαν ζωα.
Ολα τα αλλα ειναι μπαλωματα.
.


Εντελως λαθος αποψη.Αυτο ακριβως δοκιμασαν και οι κατακτητες του Ιρακ με τραγικα αποτελεσματα.Αν εσυ βεβαια πιστευεις οτι εμεις ζουμε υπο καθεστως θρησκευτικης ελευθεριας και ο δυτικος τροπος ζωης ειναι μοντελο προς μιμηση παω πασο.:wave2:

super_toto
13/06/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Ολοι,το πολυ 10 κοπελες να ητανε και βεβαια για προστατες και λοιπους παρατρεχαμενους ουτε λογος.γενικα ολο το κεντρο ηταν αδειο απο ξενους

Τι να απαντήσει κανείς σε αυτό τώρα. Κρίμα ρε φίλε.

mikros boudas
13/06/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Τι να απαντήσει κανείς σε αυτό τώρα. Κρίμα ρε φίλε. το ειπα αυτο γιατι εκει η περιοχη ειναι δεικτης λαθρομεταναστων

MikeG
13/06/2009, 14:18
Banana hammock σε παρακαλώ όχι προσωπικές "επιθέσεις".

Ευχαριστώ.


Moto.gr Moderation team

Gandalf dr685sm
13/06/2009, 17:18
madox...


Αν εσυ βεβαια πιστευεις οτι εμεις ζουμε υπο καθεστως θρησκευτικης ελευθεριας και ο δυτικος τροπος ζωης ειναι μοντελο προς μιμηση παω πασο.

Συμφωνώ οτι δεν πρέπει κανείς να επέμβει προς απελευθέρωση αλλά στο παραπάνω σχόλιο σου θα έλεγα οτι σαφώς είναι καλύτερα τα πράγματα στον Δ.Κόσμο απο οτι είναι στον Ισλαμικό και στον Ινδουιστικό κόσμο.... Πολύ... μα πάρα πολύ καλύτερα.

Δεν θα το αναλύσω όμως εδώ γιατί μιλάμε για κάτι άλλο.

Gandalf

mats8282
14/06/2009, 18:46
:winka:


166058