PDA

View Full Version : Πτωση μπαταριας από συναγερμό



elef
10/06/2009, 20:03
Εχω ενα cbraki 125 και τις τελευταίες μέρες μου έκανε νούμερα η μπαταρία.
Αλλαξα συναγερμό (έβαλα έναν με ειδοποίηση) καΘΏς και καινούργια μπαταρία.
Ε λοιπόν, η μπαταρία δεν άντεξε ούτε 5 ώρες και άδειασε τελείως....

Είναι δυνατόν να την τελείωσε τόσο πολύ ο συναγερμός? Να παω να τον βγάλω τελικά?
Υπάρχει περίπτωση να έχει διαρροή από κάπου αλλού?

jfx
10/06/2009, 20:59
5 ωρες ειναι παρα πολύ λιγο για να σου αδειασει τη μπαταρια ο συναγερμος. απο καπου αλλου εχει διαρροη μαλλον.
βγαλε τον ενα πολο της μπαταριας και συνδεσε ενα αμπερόμετρο σε σειρά για να δεις τι ρευμα εχει το κύκλωμα οταν ειναι σβηστο το μηχανακι με το συναγερμο α)ενεργοποιημενο, β) απενεργοποιημενο. γ) αποσυνδεδεμενο τελειως.

ακομα τσεκαρε μπας και δε φορτίζει η μπαταρία...

λογικα αν το μηχανακι σου δεν εχει αλλα ηλεκτρονικά να δουλευουν οσο ειναι σβηστό, δλδ ο διακοπτης στο κλειδι σου ειναι μηχανικος, τοτε αν δεν εχει συνδεδεμενο το συναγερμο δεν πρεπει να εχει καθολου ρευμα.

τι χρονολογίας ειναι το μηχανακι;

elef
10/06/2009, 21:12
ειναι μοντελο του 2008. Το εχω μονο 10 μηνες και ηδη αλλαξα μπαταρια..Βέβαια ειναι η μικρη 12V για αυτό μάλλον δεν κρατάει...τι να πω....:sad: :sad: :sad:

super_toto
10/06/2009, 21:27
Αν δεν κατέχεις από ηλεκτρολογικά πήγαινε στο μάστορα να στο μετρήσει. Είναι πολλές οι περιπτώσεις .

Κατ αρχάς θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία που έβαλες ήταν πληρως φορτισμένη και σωστά φορτισμένη.
Μετά κοιτάς για διαρροές. Αν δεν βρείς διαρροές, κοιτάς ανορθωτή. Μπορεί να μην φορτίζει την μπαταρία ή να την χαλάει. Αν και απο κει είσαι εντάξει τότε είναι θέμα καλωδίωσης.

super_toto
10/06/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από elef
ειναι μοντελο του 2008. Το εχω μονο 10 μηνες και ηδη αλλαξα μπαταρια..Βέβαια ειναι η μικρη 12V για αυτό μάλλον δεν κρατάει...τι να πω....:sad: :sad: :sad:

Α σόρρυ τώρα το είδα. 12v είναι όλες. Το θέμα είναι πόσα αμπέρ. Αν έχεις βάλει λάθος μπαταρια πρέπει να την αλλάξεις.

elef
10/06/2009, 21:39
Δεν ξερω πόσα αμπερ είναι...Την πήρα από εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda και λογικά αυτοί θα μου δώσανε την κατάλληλη για αυτό το μηχανάκι....θα πάω μάλλον να βγάλω τον συναγερμό αύριο και θα δω αν ακόμα δεν παίρνει μπρός...

jfx
10/06/2009, 22:10
παντως σε ενα χρόνο να τα φτήσει τελείως καινουρια μπαταρία (αν τη συντηρείς σωστα) δεν ειναι φυσιολογικό. καπου εχεις θέμα.

αλήθεια την μπαταρία στην αλλάξανε δωρεαν μεσα στην εγγύηση ή την πλήρωσες;
το συναγερμο στον βαλανε στο ίδιο συνεργείο;

elef
10/06/2009, 22:30
την μπαταρία την πλήρωσα αφού την πήρα από άλλο μαγαζί όπως και τον συναγερμό μιας και έβαλα τον elser με την ειδοποίηση στο κοντρόλ και έβγαλα τον κινέζικο που είχε πάνω.

MAG/FMX
10/06/2009, 23:58
Mην ξαναβαλεις μπαταρια απο τη χοντα.Παρε καμια bosch κ βλεπεις μετα.

elef
11/06/2009, 12:54
Εβγαλα τελειως τον συναγερμό και η καινουργια μπαταρία που φοράει ειναι ΠΛΗΡΩΣ φωρτισμένη.
Αν μου ξανακάνει τα ιδια τότε καπου αλλού υπάρχει διαρροή...τι να πω!!!!
Παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα τα 125αράκια?

MAG/FMX
11/06/2009, 14:40
Απλα οι μπαταριες της χοντα ειναι ακριβες κ για τον πουτσ.