PDA

View Full Version : κωλο-pinlock!



Kotsis23
12/06/2009, 01:12
Ρε παιδιά μια απορία,μου ήρθε το κράνος μου,χρ1000,όλα μια χαρά αλλα αυτή την ζελατίνα pinlock πως την τοποθετώ?Επισημάνω ότι έχει ήδη η κυρια ζελατίνα 2 τρύπες με δυο άσπρα πραγματάκια.Για να βάλω την ζελατίνα πάνω στην άλλη πρέπει να τα βγάλω να βάλω τι ζελατίνα και να τα ξαναβάλω η πως?Με μπέρδεψε και το σχήμα που έχει στο manual.
Thanks kai sorry :D

Διάβασα ήδη κάποια προηγούμενα posts αλλα τζίφος :hypnotize

+Arxiereas+
12/06/2009, 05:18
Το pinlock στο XR1000 τοποθετείται ως εξής:
-Βγάζεις τη ζελατίνα
-στρέψε τα άσπρα pins ώστε οι μυτούλες (βελάκια) που έχουν να κοιτάζουν η μία την άλλη (προς το εσωτερικό της ζελατίνας δηλαδη)
-ίσιωσε όσο μπορείς τη ζελατίνα (εγώ έβαλα 2ο άτομο να κρατάει τη μια μεριά κι εγώ την άλλη). Όχι τέρμα μη γίνει καμιά ζημιά.
- Τοποθέτησε το pilock με το περίγραμα σιλικόνης να πατάει στη ζελατίνα και τις εγκοπές να περαστούν στα αξονάκια των pins. Εννοείται ότι στο εσωτερικό της ζελατίνας μπαίνει.
-Σιγά σιγά άσε τη ζελατίνα (που τόση ώρα κρατούσες σχεδόν ίσια) να κουρμπάρει και μαζί της να πατήσει καλά και το pinlock.
- Περιοδικά έλεγχε τη σωστή τους θέση γιατί αυτά είναι που συγκρατούν το pinlock στο σωστό σημείο.

Συμφωνώ με τον ορισμό "κωλοpinlock" γιατί το πάνω μέρος με τη σιλικόνη έρχεται ακριβώς εκεί που κοιτάς στο δρόμο εκτός αν 200αρίζεις όρθιος...
Επίσης είναι απαραίτητο γιατί η ζελατίνα του shoei σκέτη είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Η στο θέμα antifog κι ας έχει ένα σκασμό παράδες. :a26:
Ακόμα και αυτή του φθηνότερου shark καλύτερα προστατεύει από το θάμπωμα.

makis206
12/06/2009, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
-ίσιωσε όσο μπορείς τη ζελατίνα (εγώ έβαλα 2ο άτομο να κρατάει τη μια μεριά κι εγώ την άλλη).

Σ'αυτό θα σταθώ μιας και παρατηρείται από πολλούς ότι φοβούνται να "ανοίξουν" τη ζελατίνα, αυτό ουσιαστικά είναι και το "κλειδί" για την τοποθέτηση του pinlock. Κωστή πιάσε την ζελατίνα του κράνους σου απ'τις άκρες και άνοιγέ την σιγά σιγά, μην τη φοβηθείς, έχει πολύ μεγαλύτερη ελαστικότητα απ'οτι δείχνει. Όσο πιο επίπεδη την κάνεις τόσο πιο εύκολα θα κουμπώσει και το pinlock στα pins :winka:

DeusEx
12/06/2009, 08:18
Η ζελατινα δεν παθαινει τιποτα . κ γω το ιδιο κρανος εχω κ για να βαλλω το πινλοκ την ακουμπησα κατω με το γονατο κ με το αλλο χερι την τραβαγα, εχει πολυ ελαστικοτητα κ αντοχες ...

SnakeMJK
12/06/2009, 08:21
έτσι κ αλλιώς δεν χρειάζεται pinlock τώρα... από οκτώβρη πάλι!

+Arxiereas+
12/06/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
έτσι κ αλλιώς δεν χρειάζεται pinlock τώρα... από οκτώβρη πάλι!
Με κλειστή ζελατίνα Ιούνιο μήνα μέσα στην πόλη μέρα θάμπωσε! ! :mad:

..
..
..
Λες να έχω μεγάλα ρουθούνια?!?!!?!?!?!?!? :lol:

makis206
12/06/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Λες να έχω μεγάλα ρουθούνια?!?!!?!?!?!?!? :lol:

Kαυτή ανάσα, ΑΧ !:blush:


:lol:

Λεωνίδας
12/06/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Η ζελατινα δεν παθαινει τιποτα . κ γω το ιδιο κρανος εχω κ για να βαλλω το πινλοκ την ακουμπησα κατω με το γονατο κ με το αλλο χερι την τραβαγα, εχει πολυ ελαστικοτητα κ αντοχες ... και ανάποδα γυρνάει ... δεν παθαίνει τίποτα :wave2:

+Arxiereas+
12/06/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kαυτή ανάσα, ΑΧ !:blush:


:lol:

Άντε καλέ! :a021:


(κρύψε λόγια, θα μας κρεμάσουνε κουδούνια)
:lol:

Banana hammock
12/06/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Άντε καλέ! :a021:


(κρύψε λόγια, θα μας κρεμάσουνε κουδούνια)
:lol:

Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα.

makis206
12/06/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα.

:lol: :rotflmao: :lol:

Kotsis23
12/06/2009, 21:24
Eνταξει τα καταφερα τελικα την πηρα την ζελατινα και την τεντωσα και μπηκε :p
Απλα δεν μπορω να γυρισω τις "μυτουλες" απο τα ασπρακια προς το εξωτερικο του κρανους δεν ξερω πως...

help! :beer:

jfx
12/06/2009, 22:13
τα έκκεντρα πινάκια στην αρχή της ζωής του πινλόκ, τα βαζεις με το εκκεντρο προς τα εξω, κι οχι προς τα μέσα οπως αναφέρθηκε δηλαδή το πινλοκ να δεχεται τη λιγότερη δύναμη οταν η ζελατίνα θα ερθει στη φυσιολογική της θέση.

αργότερα , θα "κατσει" το λαστιχακι του πινλοκ που ειναι γυρω γυρω στο πινλοκ και παταει στη ζελατίνα", και θα φαγωθουν λιγο οι τρύπες - βάσεις του πινλοκ στα σημεια που παταει στο εκκεντρα

με αποτέλεσμα να μην εχει τελεια εφαρμογή το πινλοκ. τοτε γυρνας τα εκκεντρα προς τα μέσα για να εφαρμόζει καλύτερα.


επειδή η εκφραση δεν ειναι το δυνατό μου σημείο,
αν δεν βγαζει νόημα αυτό που λέω, πείτε και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω ξανά :rotflmao:

+Arxiereas+
13/06/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
τα έκκεντρα πινάκια στην αρχή της ζωής του πινλόκ, τα βαζεις με το εκκεντρο προς τα εξω, κι οχι προς τα μέσα οπως αναφέρθηκε δηλαδή το πινλοκ να δεχεται τη λιγότερη δύναμη οταν η ζελατίνα θα ερθει στη φυσιολογική της θέση.


Εεεεε ναι έτσι είναι το σωστό. Πώς μου' ρθε η μ@λακία που έγραψα??? :confused:
(Με ξελόγιασε ο makis206 :p )

Ξανά ίσιωσε τη ζελατίνα ΜΕ το pinlock φορεμένο, τράβα από μια άκρη να σηκωθεί το περίγραμα που πάτησε, γύρνα τα pins με τα βελάκια προς τα μέσα και άσε πάλι αργά αργά να ξανακουρμπάρει και να πατήσει. Αν δε γυρνάνε με το χέρι χρησιμοποίησε πενσούλα ή εξαγωνικό κλειδί - προβλέπεται.

Διορθώνω και το 1ο μου ποστ μη μπερδευτει κανεις..

paranoid
20/10/2009, 08:45
Παίδες, ξαναζωντανεύω το thread διότι μου έχει τύχει το εξής:
πέρσι Νοέμβριο πήρα το XR-1000 και είχε δώρο το Pinlock το οποίο και έβαλα στο κράνος με την πρώτη, τέλεια εφαρμογή κλπκλπ. Παρεπιπτόντως αν μπεί καλά το Pinlock δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν θαμπώνει καθόλου.
Το καλοκαίρι όμως το έβγαλα διότι δεν χρειαζόταν και επίσης το βράδυ παρατήρησα ότι με το Pinlock τα φώτα κάνουν έναν ελαφρό ιριδισμό που με ενοχλούσε.
Εν πάση περιπτώση τώρα πάω να το ξαναβάλω και δεν κουμπώνει καθόλου καλά με αποτέλεσμα να περνάει το χνώτο απο κάτω και να θαμπώνει. Προσπάθησα πολλές φορές να το βάλω καλύτερα χωρίς τύχη. Αν κατάλαβα καλά απο αυτά που λέτε, μπορεί να έχει χάσει την εφαρμογή του και πρέπει να στρίψω τις βάσεις ώστε τα βελάκια να δείχνουν πρός τα έξω. έτσι δεν είναι?
Υπάρχει περίπτωση να χάλασε το υλικό του pinlock ή η σιλικόνη που κάνει την στεγανοποίηση?

DeusEx
20/10/2009, 14:55
οχι , μαλλον λαθος τοποθετηση εγινε

μου ειχε τυχει κ εμενα ... μαμα ηταν κομπλε , μετα το εβγαλα το καλοκαιρι , κ μετα που το ξαναεβαλα θαμπωνε.

Βγαλτο , πλυνε καλα την ζελατινα κ προσπαθησε να το ξαναβαλεις .

Εμενα με βοηθησε κ ενα μικρο σπρωξιματακι προς το κατω του πινλοκ την ωρα που αφηνα την ζελατινα για εφαπτεται καλα η σιλικονη

harris_x
20/10/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
...
Εμενα με βοηθησε κ ενα μικρο σπρωξιματακι προς το κατω του πινλοκ την ωρα που αφηνα την ζελατινα για εφαπτεται καλα η σιλικονη

Me 2!

:wave2:

avlihos
20/10/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
.

Βγαλτο , πλυνε καλα την ζελατινα κ προσπαθησε να το ξαναβαλεις .



Πλύσιμο με σαπούνι; Ή με κάτι άλλο;

harris_x
20/10/2009, 15:52
Εγώ πάντως την είχα πλύνει με υγρό πιάτων με μαλακό πανί και είναι ok!