PDA

View Full Version : Με την μηχανή κάθε μέρα κινδυνεύει η ζωή μου



SVX
12/06/2009, 14:35
copy - paste απο αναρτηση στο τροκτικο :sick:

"Κάθε μέρα έστω και αν έξω όπως και σήμερα έχει 40 βαθμούς φοράω το κράνος μου, εγώ που είμαι κυρίως στον δρόμο, αλλά και άλλοι τόσοι που είναι σαν και μένα, γιατί πρέπει να δεχτούν τα προσβλητικά σας σχόλια? Μήπως λέω,μήπως είστε λίγο υπερβολική και απόλυτη? Η κάθε επιλογή που κάνει ο καθένας από εμάς (στην συγκεκριμένη περίπτωση του μεταφορικού μέσου), έχει και τα αντίκτυπά της. Εγώ που οδηγώ την μηχανή μου κάθε μέρα και... που κινδυνεύω με την ζωή μου γιατί μπορεί κάποιος απρόσεκτος οδηγός ή κάποια κυρία που μιλάει στο κινητό ή βάζει κραγιόν την ώρα που οδηγεί ή κάποιος που απλά με το αυτοκινητό του κάνει σφήνες χωρίς φλάς λες και είναι στην πίστα των Σερρών, να μην με δουν και να με χτυπήσουν για έναν από αυτούς τους λόγους, τί να πώ? Οι όσοι βρίσκονται πάνω σε ένα μηχανάκι είτε γιατί ειναι αυτή η δουλειά τους ή γιατί δεν είχαν την οικονομική ευκαίρια σαν και εσας να αποκτήσουν κάποιο αυτοκίνητο καιέπρεπε να έχουν κάποιο μεταφορικό μέσο, γιατί πρέπει να δεχτουν του χαρακτηρισμούς σας??? Επειδή εκτός αυτού οδηγό και αυτοκίνητο μέσα στην τρέλα της Αθήνας (ζω στην Κυψέλη), πρέπει να σας πώ πως πρώτο μου μέλημα είναι να προσέχω τις μηχανές, για να μην χτυπήσω κάποιον άνθρωπο και του μείνει κάποιο κουσούρι για όλη του την ζωή. Και επειδή με έχει χτυπήσειι αυτοκίνητο χωρίς να φταίω και μου έχει μείνει κάποιο έστω και μικρό πρόβλημα, ξέρω πολύ καλά πώς είναι. Αναγνωρίζω πως υπάρχουν αναβάτες που πράγματοι είναι κάφροι, που κυκλοφορούν χωρίς κράνος, που οδηγούν επικύνδινα, όπως όμως το ίδιο συμβαίνεει και με τους οδηγούς.Αφήστε λοιπόν εμάς που επιλέξαμε να βρεχόμαστε και να κρυώνουμε τον χειμώνα, να ζεσταινόμαστε και να καιγόμαστε το καλοκαίρι πάνω σε μια μηχανή και μείνεται στην δικία σας όμορφή ουτοπία του aircodition και του ραδιοφώνου σας και της ασφάλειας σας, που και να πέσει ή να πέσετε πάνω σε κάποια μηχανή, δεν τρέχει και τίποτα θα σας προστατέψει η λαμαρίνα... Απλά να σκεφτείτε λίγο πως θα ήταν η Αθήνα την οποία αποδοκιμάζεται αν αντί για όλες αυτές τις μηχανές που σας ενοχλούν, κυκλοφορούσαν αυτοκίνητα. Κλείνοντας, γιατι πολύ μακρηγόρησα, σχολιάζοντας αυτά που λέτε για τον αντρισμό των μοτοσυκλετιστών δύο πράγματα έχω να πώ. Το πρώτο είναι πως πιστέψτε αλλά χρειάζεται πολύ αντρισμό, θάρος και κουράγιο για να ανέβεις και να οδηγήσεις μια μηχανή σε καθημερινή βάση στην Αθήνα. Το δεύτερο είναι πως είμαι σίγουρος πως είστε από τις οδηγούς που κάθονται πίσω από ένα τιμόνι και όταν γίνει κάτι ανοίγουν το στόμα τους και βγαίνει πραγματικός οχετός, πάντα με την δικαιολογία πως είμαι γυναίκα και κανείςς δεν θα με πειράξει. Υπάρχουν όμως οδηγοί και οδηγοί και ευτυχώς και ελπίζω όχι πολλές σαν και εσάς..." ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

makis206
12/06/2009, 14:40
Του reinmeister ;:lol:

Πολύ καλό ! Περισσότερη προσοχή απ'όλους μας παίδες, είναι δύσκολοι καιροί για ήρωες..:beer:

JAPANESE
12/06/2009, 15:23
Πολυ καλο μπραβο

vasdekiss
12/06/2009, 15:26
Βασικά είναι η απάντηση σε αυτό (http://troktiko.blogspot.com/2009/06/o_12.html), πάλι από το troktiko

reinmeister
12/06/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Του reinmeister ;:lol:

Πολύ καλό ! Περισσότερη προσοχή απ'όλους μας παίδες, είναι δύσκολοι καιροί για ήρωες..:beer:

ειναι τυχερη η τυπισσα που δεν διαβαζω τρωκτικο...:evil:

vasdekiss
12/06/2009, 16:08
Αυτός ο ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ πάντως πρέπει να είναι πολύ μεγάλο κεφάλι... γράφει το 90% των άρθρων του troktiko.... Μερικές φορές μάλιστα γράφει κάτι και απαντάει ο ίδιος στον εαυτό του....:hypnotize :lol: :dizzy: :lol:

hidefnick
12/06/2009, 16:20
"για λίγο εκτός χρόνου και σίγουρα εκτός τόπου, αφού απ' τους αμέτρητους μελαμψούς αλλοδαπούς είχα την αίσθηση ότι ταξίδευα κάπου προς την Καπότζη". (4 οργασμοί)

"μία μηχανή με δύο πλαδαρούς νεαρούς αναβάτες "

Νομίζω (οχι εγω προσωπικά, αλλά ο φαλοκράτης σωβινιστής alter-ego μου) ότι κάτι θέλει η κυρία. Αν είναι κυρία. :D :D :D

Αυτό: "που ρουφάει η μύτη σου σαν ηλεκτρική σκούπα philips" δεν το σχολίασα.....

gregorgeous89
12/06/2009, 22:39
Πέρα από τα complex της εν λόγο """κυρίας""" να έχετε υπόψη οι συνάδελφοι στην Αθήνα ότι έχετε ξεφύγει, και όταν έρχομαι Αθήνα με μηχανή πιο πολύ τρομάζω από τις άλλες μηχανές παρά από τα αμάξια.
Προφανώς βέβαια είμαι κουλάδι αφού προτιμάω να πηγαίνω γρήγορα εκτός πόλης. :wave2:


ΧΑΛΑΡΟΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ:(

fantacid
12/06/2009, 23:08
μία μηχανή με δύο πλαδαρούς νεαρούς αναβάτες χωρίς κράνη να προσπερνούν μεν από δεξιά πλευρά, απ'την ούτε μισό μέτρο- μεταξύ δρόμου και πεζοδρομίου- απόσταση, κορνάροντας ασταμάτητα στην πελάτισσα του ταξί που εκείνη την ώρα μόλις έκλεινε την πόρτα πίσω της, χωρίς καν να δείχνει την παραμικρή διάθεση-όχι καλέ να σταματήσει...προς θεού!-να κόψει την ταχύτητα του, τρομάζοντας τη γυναίκα η οποία απ' την φόρα του σώματός της που δεν υπολόγισε σωστά, συγκρούστηκε με τον απέναντι τοίχο. Η άμεση αντίδρασή της ευτυχώς της έσωσε τη φτέρνα και ίσως ένα μέρος της ολόλευκής της γάμπας

ας ελπισουμε την επομενη φορα να κοιταξεις πριν ανοιξεις μια πορτα στο δρομο
αλλα θα μου πεις ποιο ευκολο ειναι μπλογκαρεις παρα να προσεχεις λιγο!!


-απλώς με τις μηχανές τα'χω βάλει σήμερα (γιατί έτσι θέλω)
το οτι μπηκες στη εμμηνοπαυση το καταλαβαμε εδω κ ωρα....


και τα πεζοδρόμια που γλιστράς απ' τα λάδια των παρκαρισμένων μηχανών σας χειρότερα και απ' το να πατούσες 2 κιλά φλούδες μπανάνας
εχετε δει πολλες μηχανες να χανουν λαδια απο το καρτερ???
αν γλυστρανε περισσοτερο απο τα δικυκλα......τσαμπα τα πηρατε τα σουβ!!!!


Σεβαστείτε τους ανθρώπους γύρω σας και μην κάνετε ότι δεν σας αρέσει να σας κάνουν.Μην λέτε ότι δεν σας αρέσει να σας πουν
ελπιζω να διαβασεις κ ΕΣΥ καποια στιγμη αυτα που γραφεις,
θα χαρουμε ιδιαίτερα!!!

Gandalf dr685sm
13/06/2009, 06:36
o κόσμος έχει και ηλίθιους... σιγά μην ασχοληθούμε με όλους και όλες...

Μην δίνετε και αξία... ενα κείμενο σε blog είναι.

Gandalf

fonzareli
13/06/2009, 23:21
κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις ...

Πολλές φορές οδηγώ αμάξι και μου την βαράει κάθετα που κάνουν σφήνες από δεξιά μου παπιά με εφήβους χωρίς κράνος!

Από την άλλη βέβαια οταν οδηγώ τη μηχανή είμαι ΠΑΝΤΑ βέβαιος ότι οι κάφροι οδηγοί αυτοκινήτων με γράφουν στα @#$% τους...