PDA

View Full Version : tifoefs xronia pola



afrotwin
15/04/2005, 08:37
file mou xronia pola ke eftixismena sou efxome na pernas panta kala ke oli i po8i sou na ine diatagi gia tin zoi

:beer: :wave2:

stile mas ke kamia foto apo tin olandia na doume na doume tipota omorfo

tifoefs
19/04/2005, 23:03
Ολλανδικο απογευμα !

Ευχαριστω :-)


12999

SaraMaritis
19/04/2005, 23:03
...Χρονια Καλα κι απο μενα tifoefs-μαν !!! :wave2:
:beer:

crs-k
19/04/2005, 23:07
Μονο πεντε μερες καθυστερημενα ... :lol:

Να σου ευχηθω κι εγω πολυχρονος, με πολλα και καλα χιλιομετρα! :wave2:

Giannis_L
19/04/2005, 23:07
Χρονια πολλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααααααααα



απιστευτη φωτο......
:beer: :beer:

tifoefs
20/04/2005, 00:20
Αφου σας αρεσε παρτε κι' αλλη !
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΣ Α12:beer: :beer: :beer: :beer:


13007

tifoefs
20/04/2005, 00:26
Αντε κι' αλλη μια στον Α12 με 130 χλμ :blush: μου κουνηθηκε !


13008

afrotwin
20/04/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ολλανδικο απογευμα !

Ευχαριστω :-)

orea xromata file nik
poli psixedelia

xasimo.......

an 8elis stile mas ki ales foto imera nixta dikse mas tin poli sou kanena kentriko simio me kinisi me kosmo ligi ka8imerinotita apo eki

emena mou aresi poli i olandia exo ke tris filous olandous dio ginekes ke enan andra poli kala pedia exo kero na tous do

genika afto to podilatomani ke to xalaro mou aresi

an den variese stile mas tipota

afrotwin
20/04/2005, 10:30
o filos tifoefs
ton klepsame apo to africa twin club forum

oreos tipos!!!!!


lipon file niko otan exis oreksi 8a mas dosis plirofories
gia to pote ine kali epoxi pou na minoume posa lefta xriazete o ka8e enas ke merika ala na organosoume mia ekdromi stin olandia
ke na sou feroume oti 8elis ke apo edo:wacko:

paketose mas na to kanonisoume

:wave2:


13038

apav
20/04/2005, 12:23
Χρόνια Πολλά tifoefs! :beer:

tifoefs
21/04/2005, 00:32
Λοιπον τωρα που ειδατε τη φατσα μου και θελετε ναρθετε Ολλανδια ισχυει και το εννοω τουλαχιστον για 5 ατομα μπορουνε να μεινουν σε μενα και αλλα 3 στο σπιτι ενος φιλου με suzuki 750 αλλα ειναι προσαρμοσημος με το africa ! Πρωτα περπατησε το αφρικα και μετα βρεθηκε στο suzuki :-)
Αν σκασετε μυτη πιο πολλοι θα βρεθει σιγουρα και για τους υπολοιπους αν το οργανωσουμε σωστα.

Κατ' αρχην οι βενζινες εδω ειναι φαρμακι ! 130 λεπτα το λιτρο η 98αρα, 124-5 η 95αρα.
Χρειαζεστε ροζ διπλωματα ΕΟΚ και πρασινη καρτα ασφαλειας.
Επισης μια διεθνη καλυψη της ΕΛΠΑ για οδικη βοηθεια και φυσικα διαβατηριο η ταυτοτητα.
Επισης οι πληρωμες στα βενζιναδικα γινονται συνηθως με PIN-CODE καρτες τραπεζης που εχουν MAESTRO η CIRUS τσιπακι.
Στην Ιταλια περναει το μετρητο η οι πιστωτικες.

Ιταλια το οριο ειναι 150 σε μερικα κομματια του αυτοκινητοδρομου. Συνηθως ειναι 130.

Αυστρια ειναι 130 και τα προστιμα βαρβατα ετσι και σε πιασει ρανταρ. Επισης Αυστρια χρειαζεται VINGNET για χρηση των αυτοκινητοδρομων, το αγοραζεις πριν μπεις Αυστρια απο βενζιναδικα στην Ιταλια.

Γερμανια ειναι παραδεισος ! Αλλα θελει απεραντη προσοχη στα προσπερασματα και γενικα στη συμπεριφορα των αλλων οδηγων !!!!!!

Αν χρειαστειτε επισκευες καντε τες στην Ελλαδα επειδη εδω παει 75 εως 100 ευρωπουλα η ωρα τα εργατικα !
Η καλυτερη περιοδος για ταξιδια ειναι τελος Ιουνιου με αρχες Ιουλιου που βρεχει λιγοτερο.:D

Ειναι υποχρεωτικη η στολη προστασιας, το κρανος με ΕΟΚ προδιαγραφες, τα γαντια και οι μποτες στους αυτοκινητοδρομους και σε ολους τους αλλους δρομους.

ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το προσπερασμα απο δεξια λουριδα !
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η πορεια αναμεσα απο 2 λουριδες εκτος και αν εχει μποτιλιαρισμα που επιτρεπεται με ταχυτητα εως 30 χλμ την ωρα και με αναμμενα τα 4 φλας-φωτα συναγερμου αν ειναι διαθεσιμα, αλλοιως καποιο απο τα φλας.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ η υπερβαση του οριου ταχυτητας, για μηχανες υπαρχει μια σχετικη ανοχη 5-10% αλλα μονο εκει που δεν εχει καμερες η κρυμμενα ιδιωτικα αυτοκινητα με ρανταρ.

Ολλανδια μεσα σε κατοικημενη περιοχη ειναι 50 χλμ εκτος και αν εχει αλλη πινακιδα.
Οριο στον αυτοκινητοδρομο ειναι 120 χλμ ! Συνηθως η δεξια λουριδα παει λιγοτερο και μεγαλα μερη του αυτοκινητοδρομου οριο εχουν 100.

Σε ολη την Ευρωπη κανεις εισοδο στον αυτοκινητοδρομο προσαμοζοντας τη ταχυτητα σου με την ταχυτητα της λουριδας

Δε σταματας στην εισοδο :D

Το καραβι για Βενετια ειναι γυρω στο 50 ευρωπουλα για τις μηχανες. Εγω παιρνω υπνοσακκο και τη βγαζω στις θεσεις λεωφορειου με τους τουρκους παρεα.
Καμπινες ειναι φαρμακειο και γδαρσιμο πολυτελειας, το φαι επισης αλλα ειναι πολυυυυ καλο !
Απο Βενετια Ολλανδια ειναι περιπου 1300 χλμ. Εγω το κανω χωρις σταση για υπνο σε 14-16 ωρες με μερικα διαλειματα για βενζινη-τσεκ λαδια, φαι και ξεμουδιασμα.

Στο ταξιδι εχω παντα σαντουτς, μπισκοτα θερμιδων, 2 λιτρα καφε
και 2-3 RED-BULL η ENERGY drinks για να με κρατανε ξυπνιο.

Γενικα κοστιζει αρκετα το ταξιδι αλλα αξιζει περα για περα !
Η επιστροφη Ελλαδα ειναι ακομα καλυτερη γιατι απο Ολλανδια για Ιταλια καθε χιλιομετρο ο καιρος γινεται πιο ανθρωπινος

Χμμμ ρεντα εχω παλι !
:alien::cool: