PDA

View Full Version : The Lord Of The Rings......The end...!



bikersonly
04/01/2004, 12:11
Έχοντας δει πλέον όλη την τριλογία, χωρίς δυστυχώς να έχω διαβάσει κανέναν από τα βιβλία και λέω δυστυχώς γιατί μέσα από ένα βιβλίο "ταξιδεύεις"-ζεις καλύτερα και πλάθεις μόνος σου τους χαρακτήρες και τα μέρη όπου διαδραματίζονται όλα αυτά!
Έχοντας δει όπως προανέφερα όλη την τριλογία θα ήθελα να πω την άποψη μου.
Καταρχήν πιστεύω ότι χρειάζεται να τα δεις και 2η φορά, παρόλο που γνωρίζω το τέλος θα το κανα πολύ ευχαρίστως.
Όπως όλα τα παραμύθια έτσι και αυτό έχει καλό τέλος που εύκολα το φαντάζεται κάποιος.
Και πιστεύω ότι σκοπός του Tolkien είναι να σε κάνει να ζήσεις όλο το παραμύθι και όχι να σε ξαφνιάσει με ένα τέλος διαφορετικό από ότι φαντάζεσαι.Και προσωπικά σε μένα το κατάφερε.Δεν είναι τυχαίο που είναι από τις εμπορικότερες ταινίες όλων των εποχών ΞΕΦΕΥΓΟΝΤΑΣ όμως από τα συνήθη έργα!
Έχει καταπληκτική σκηνοθεσία με πλάνα που σου κόβουν την ανάσα κυριολεκτικά, πανέμορφα και συνάμα άγρια τοπία που όλα αυτά σε προδιαθέτουν πολύ θετικά ώστε να το ζήσεις και να βρεθείς έστω και για λίγο σε ένα φανταστικό κόσμο και να "μπεις" μέσα στους πρωταγωνιστές.
Ομολογώ ότι το πρώτο μέρος όταν το είχα δει είχα ψιλομπερδευτεί και δεν είχα καταφέρει να το δω σαν παραμύθι.Ίσως έφταιγε που το είδα στην τηλεόραση και με τις σπαστικές διαφημίσεις να σου χαλάνε την όλη "μαγεία".
Βλέποντας όμως τα υπόλοιπα δύο και κυρίως το 2ο μπήκα στο κλίμα και κατανόησα και το 1ο.
Και όπως είχα ξαναπεί σε παλιότερο ποστ αν κάποιος δεν καταφέρει ή δεν έχει διάθεση να το δει σαν παραμύθι απλά χάνει τον καιρό του.
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη κατά πόσο πιστή μεταφορά έγινε από τα βιβλία στην μεγάλη οθόνη και αυτό το αφήνω σε όποιον έχει διαβάσει και τα βιβλία.Και μην ξεχνάμε ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.
Αν μπορούσα να πω κάτι αρνητικό θα ήταν ότι μερικές μάχες ίσως να κούραζαν τον θεατή και ίσως να είχαν πολύ μα πολύ φαντασία.Αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια φανταστική ιστορία όπου επιτρέπονται όλα.Και φυσικά το καλό να νικάει το κακό.

Εμένα πάντως με κέρδισε η τριλογία και είδα κάτι πολύ διαφορετικό το οποίο λείπει από τις αίθουσες των κινηματογράφων.

Ιδού ο δημιουργός :


470

bikersonly
04/01/2004, 12:12
...


471

bikersonly
04/01/2004, 12:13
.


475

bikersonly
04/01/2004, 12:14
..


474

bikersonly
04/01/2004, 12:16
.


477

bikersonly
04/01/2004, 12:25
.


478

bikersonly
04/01/2004, 12:25
.


482

bikersonly
04/01/2004, 12:30
.


486

bikersonly
04/01/2004, 12:32
.


487

bikersonly
04/01/2004, 12:38
.


491

bikersonly
04/01/2004, 12:40
.


490

bikersonly
04/01/2004, 12:44
.


492

bikersonly
04/01/2004, 12:46
.


494

bikersonly
04/01/2004, 12:50
..


495

bikersonly
04/01/2004, 12:54
.


496

bikersonly
04/01/2004, 12:56
..


497

bikersonly
04/01/2004, 12:57
...


501

bikersonly
04/01/2004, 12:57
....


499

bikersonly
04/01/2004, 13:03
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΡΕΣΕ Η ΤΡΙΛΟΓΙΑ!

almalibera
04/01/2004, 13:14
...είναι ενα ολοκληρο έπος...κανονική ιστορία.

Δεν προκειται απλα για ενα συγγραφέα. Προκειται για μορφη. Για πολυ ψαγμένο άτομο!!

Γνώμη μου οτι οποιος δεν έχει διαβασει πρώτα τα βιβλία και εχει παει να δει κατ'ευθείαν τη τριλογία, έχει χάσει την μισή μαγεία. Γιατί για μαγεία πρόκειται.
Μαγεία που μόνο τα βιβλία σου προσφέρουν.

Πάντως σαν τριλογία ήταν καλή. Δεν ξέφευγε πολυ απο το βιβλίο. Λίγο στο δεύτερο μέρος μας τα χαλασε αλλα ενταξει, έργο βλεπαμε.

Για οποιον παντως ενδιαφερεται για ΤΖ.Ρ.Ρ ΤΟΛΚΙΝ και θέλει να έχει μια ολοκληρωμένη αποψη καλο ειναι να ξεκινήσει απο το πρώτο βιβλίο του Τολκιν "ΣΙΛΜΑΡΙΛΛΙΟΝ" .
Απο εκει ξεκινα η ολη ιστορία..

Mara aure!!!! ("Καλημέρα" στην Quenya)

DIT
05/01/2004, 12:15
για το τρίτο μέρος από άτομα που δεν το περίμενα οπότε είμαι ψημένος να το δώ...πρέπει όμως να είμαι ξεκούραστος γιατί διαρκεί γυρω στις 3 ώρες, έτσι δεν είναι???(Και ποιος ακούει μετά την Tm προσπαθώντας να με ξυπνήσει!!)

NLS
05/01/2004, 13:29
3:20

πάντως όποιος δεν έχει διαβάσει ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ

ξεκινήστε από τώρα

και μην μείνετε στην τριλογία

εγώ προσωπικά έχω την τριλογία, το Hobbit (ξεκινήστε από εκεί για μένα), το Silmarilion, τις ατέλειωτες ιστορίες και μια πολύ καλύ ανάλυση ΟΛΟΥ του έργου από Έλληνα (το έχει στην Πρωτοπορία όπως και τα άλλα)

όχι ότι ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ όταν ανακαλύψετε σιγά σιγά ότι έχετε δει το 30% του βιβλίου και το 1% (μπορεί να λέω και πολύ) του όοοοοοοολου του χτήσματος που έχει φτιάξει ο Τόλκιν

το πως συνδέονται όλα μεταξύ τους, αφού διαβάσετε τα βιβλία θα σας κάνει ΝΑ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ ΟΛΗ την τριλογία μαζί συνεχόμενη (ημερίσιο home cinema αφιέρωμα :))

ξεκινήστε το διάβασμα

milaber
06/01/2004, 11:57
Φίλε τιμωρέ δεν σε ππερίμενα κολλημένο με Τόλκιν, μάλλον με τίποτα fast and furious ταινίες! (πλάκα κάνω)

Οι ταινίες σε μερικά σημειά (λιγότερο ετυχώς η τρίτη) παραποιούν πρόσωπα, ιστορία και χαρακτήρες και κόβουν κομμάτια πραγματικά διασκεδαστικά (γαμημένο hollywood). Πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις την τριλογία και αν έχεις όρεξη και το Σιλμαρίλιον και αν έχεις τρελή όρεξη καμιά γλωσσολογική μελέτη για τις γλώσσες της Μέσης Γης (του κόσμου που παιζονται όλα τα τρελά). Εκτός του τεράστιου πλούτου πληροφοριών (ένας φίλος είχε τετραδιάκι για να σημειώνει όλα τα ονόματα) θα πάθεις την πλάκα σου με τη δομή της ιστορίας, τα υπονοούμενα, το background story (με λίγα λόγια την προϊστορία των συμβάντων, κλπ.

Ο Τόλκιν ήταν αναμφισβήτητα ιδιοφυϊα. Σκέψου ότι κατασκεύασε μόνος του (καθ' ότι φιλόλογος στο επάγελμα) περίπου 15 διαφορετικές γλώσσες καθεμία με τη δικιά της γραμματική, σύνταξη, γραφή και το δικό της λεξιλόγιο.

Αξίζει να τα αγοράσεις τώρα και τα τρία και να σεις πόσο πεζή πραγματικά φαίνεται η ταινία μετά από αυτό. Κινδυνεύεις πάντως να κολλήσεις κυριολεκτικά και αντί να βγεις να κάθεσαι και να διαβάζεις λίγο ακόμα και λίγο ακόμα και λίγο ακόμα...

Τέλος να φανταστείς πως όταν ο Τόλκιν έγραφε, προόριζε το κείμενο για ηλικίες 10-14 χρονών...
Όντως παραμυθάς με όλη τη σημασία της λέξης!

bikersonly
06/01/2004, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Φίλε τιμωρέ δεν σε ππερίμενα κολλημένο με Τόλκιν, μάλλον με τίποτα fast and furious ταινίες! (πλάκα κάνω)


Καλά μην τα παραλέμε κι όλας.Δεν είμαι κολλημένος όχι τίποτα άλλο γιατί εκτός από το LTR δεν έχω άλλη επαφή με Τόλκιν.Και αυτό ας μην ήταν η Almalibera και ούτε αυτό θα γνώριζα.Απλά αυτό που είδα μου άρεσε και μου κέντρισε το ενδιαφέρον και θα ήθελα να το ψάξω το θέμα.!

milaber
06/01/2004, 15:22
Αξίζει πάντως να το ψάξεις!
Ξέρεις με όλες τις μαλακίες γύρω μας χάνεσαι για λίγο στο πιο τρομερό παραμύθι των εποχών!

"And Rohan will answer.
Master the Rohirrim!"

ΥΣ: Ελπίζω να συμμερίζεται και άλλος εδώ το θαυμασμό στους τρελλούς καβαλάρηδες του βασιλιά Θέοντεν!

ireneepi
06/01/2004, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
[B]Αξίζει πάντως να το ψάξεις!
Ξέρεις με όλες τις μαλακίες γύρω μας χάνεσαι για λίγο στο πιο τρομερό παραμύθι των εποχών!



Ετσι ετσι

almalibera
07/01/2004, 08:06
..."Αξίζει πάντως να το ψάξεις!
Ξέρεις με όλες τις μαλακίες γύρω μας χάνεσαι για λίγο στο πιο τρομερό παραμύθι των εποχών!"

Υπαρχουν τελικα ανθρωποι που πιστεύουν στα παραμύθια και δεν βιαζονται να μεγαλώσουν...

almalibera
07/01/2004, 08:15
..."Και αυτό ας μην ήταν η Almalibera και ούτε αυτό θα γνώριζα"


Τίποτα δεν έχεις δει ακόμα!!!

Θα σε βαλω μια μερα να δεις ΟΛΗ την τριλογία και την extended edition αφού πρώτα εχεις διαβασει και κατανοήσει το Silmarilion!!!:D

Wizard13
07/01/2004, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Τίποτα δεν έχεις δει ακόμα!!!

Θα σε βαλω μια μερα να δεις ΟΛΗ την τριλογία και την extended edition αφού πρώτα εχεις διαβασει και κατανοήσει το Silmarilion!!!:D

Έτσι μπράβο, να διαβάζουμε και κανένα βιβλίο, έτσι? ;) :p

ireneepi
07/01/2004, 22:39
Ετσι ετσι....