PDA

View Full Version : Ποιο Gps?



chria
14/06/2009, 13:10
Γεια χαρά σε όλους.

Έχω ένα V Strom 650 και ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα GPS για να γυρίσω λίγο εντός Ελλάδας τον Αύγουστο. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο μοντέλο γύρω στα 200-300 ευρώ? Αν είναι και palmtop ταυτόχρονα δεν με χαλάει. Αυτο που μου είπε ένας φίλος είναι να παίρνει οποσδήποτε το Destinator γιατί είναι top για Ελληνικούς χάρτες.

Με την βάση για τη μηχανή τι παίζει? Έχουν οι εταιρίες δικές τους ή θα απευθυνθώ σε κατάστημα με αξεσουάρ μηχανής?

Ευχαριστώ πολύ

MikeG
14/06/2009, 13:17
Ψάξε για κάποιο Mio στα χρήματα που διαθέτεις με το Destinator:wave2:

liakaros
14/06/2009, 13:24
Συμφωνω με τον προλαλησαντα...

οσο για βασεις μπες εδω (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=202) εχει της Παναγιας τα ματια για να διαλεξεις οτι σε εξυπηρετει...

:beer: :beer: :beer: :beer:

kostas_1100gs
14/06/2009, 15:56
Βάσεις θα βρεις και στο μοτοράιντ και στην τουραεκ. Από 50-150ε.
destinator είναι καλό, και ανάβαση εκτός πόλης χωματόδρομους κλπ.
Έχω και φίλο που φέρνει απ έξω mlς destinator με την μεγάλη οθόνη στα 120-130ε. Ο γερμανός τα έχει 170ε.

chria
14/06/2009, 17:02
Τα μπέρδεψα... Mio Moov580 ή 560 που είναι και palmtop αλλά έχει πιο μικρή οθόνη??? Πάλι σε διλήμμα για ένα ταξίδι :-(


Πάντως στο motoraid.eu βάση για μηχανή ντεν έχει για κανένα MIO. Μόνο tom-tom και GARMIN. Help pppppp

pyromaniacs
14/06/2009, 22:07
Φίλε μου είχα τον ίδιο προβληματισμο με εσενα πριν απο λίγο καιρο....

Είμαι κάτοχος ενός tenere 2008 και έιχα ενα mio c220 με απλός απαράδεκτους χάρτες. Αυτο που έκανα είναι να βάλω το destinator διαδικασία, που εμενα τουλαχιστον με πάιδεψε λίγο, οι οποίοι είναι απλα καταπληκτικοι και έχουν και αρκετες εκτός δρόμουδιαδρομές. Τ θέμα είναι ότι δεν συνεργάζεται με το toponavigator πργμα που μπορεις να κάνεις με ένα garmin. Φτιάχνεις δρομολογιο στο pc και το περνάς στο gps.
Όσο αφορα την βάση έβαλα της touratech αλλα εχω καποια παραπονάκια με τον θόρυβο, ακουγεται ένασ ς μεταλικος τριγμός, αλλα μάλλον εσυ δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα, εγω είμαι μονοκύλινδρος και έχω κάποιους κραδασμους. Αυτο που θα πρεπει να σκεφτεις όμως είναι να βάλεις και μια παροχή για ρευμα γιατι τουλαχιστον το δικο μου gps βγαζει κανα δυοωρο max οπότε υπάρχει ένα κάποιο προβληματάκι με την αυτονομία...

Τέλος απο ότι ξέρω η touratech έχει αδιαβροχες βάσεις μόνο για τα μικρα gps και όχι για τα 3,5''.
Αυτα

Ελπιζω να βοηθησα!:wave2:

Καλες βόλτες!!!

Thrakiotis
14/06/2009, 22:12
παιρνεις το Tibo με 280ευρω, και εχει μεσα τη βαση του...
πληρως αδιαβροχο, ειδιακα κατασκευασμενο για χρηση μοτο..
ελαιρετικα ευκολο στη χρηση λογω του joystick
εχει και bluetooth για συνδεση με bt ενδοεπικοινωνια αν εχεις...
απλα κορυφαιο για τα χρηματα του..
πριν κανα 6μηνο επαιζε στα 500ευρω...
οποτε τωρα
ΤΖΑΜΠΑ

http://multistore.gr/shop/images/tibo-A-4050-GR.jpg

Το νέο Tibo A4050 αποτελεί ιδανικό αξεσουάρ για κάθε σύγχρονο αναβάτη. Διαθέτει προηγμένο δορυφορικό δέκτη SiRF Star III για αποτελεσματική λήψη σήματος ακόμα και κάτω από δύσκολες συνθήκες όπως π.χ. ανάμεσα σε ψηλά κτίρια. Ενσωματώνει τεχνολογία Bluetooth για ασύρματη επικοινωνία με το κινητό σας τηλέφωνο και οθόνη υψηλής φωτεινότητας και ευκρίνειας για εύκολη θέαση κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Είναι απολύτως αδιάβροχο για να σας συντροφεύει σε όλα σας τα ταξίδια, ανεξαρτήτως καιρού.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Λειτουργικό Σύστημα: Microsoft Windows CE .Net 5.0

Επεξεργαστής: Samsung S3C2440 400MHz

Μνήμη: 64MB ROM / 64MB RAM

Οθόνη:

* 3.5" έγχρωμη TFT LCD
* Ανάλυση 320 x 240 pixel, 16.7M χρώματα
* 350cd Brightness

Δικτύωση: Bluetooth

Παρεχόμενες Θύρες: -

Θύρες Επέκτασης: Υποδοχή SD/MMC

Σύστημα Ήχου: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία 8 ohm

Πληκτρολόγιο: -

Εργονομικά Χαρακτηριστικά:

* Blue-Red LED στην δεξιά και αριστερή πλευρά, που λειτουργούν σας φλας και σας ειδοποιούν για την επόμενη στροφή
* Μεγάλα, εύκολα στην χρήση και ανάγνωση πλήκτρα menu
* Joystick

Τροφοδοσία:

* Μπαταρία επαναφορτιζόμενη Lithium-Polymer, 3000mAh
* Αυτονομία 6 ωρών

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά:

* Ενσωματωμένος δέκτης GPS 20 καναλιών SiRF Star III
* Πατενταρισμένο σύστημα AIL για οπτική ένδειξη στροφών με "φλας"
* Αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας οθόνης
* Αδιάβροχο
* Audio Player (MP3, WMA), Video Player (MPEG4), Photo Viewer (BMP,JPEG,GIF,PNG)
* Slide Show και παιχνίδια
* Καθοδήγηση στροφή προς στροφή
* Bluetooth για πραγματοποίηση κλήσεων Hand-Free
* Λειτουργία ζουμ
* 2D, 2.5D και Split Screen
* Μικρό μέγεθος με όμορφο σχεδιασμό
* Στη συσκευασία περιλαμβάνονται βάση μηχανής, καλώδιο τροφοδοσίας, φορτιστής σπιτιού, δερμάτινη θήκη μεταφοράς, οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά και ακουστικό Bluetooth
* Δεν περιλαμβάνεται πρόγραμμα πλοήγησης

Εγγύηση: 2 έτη

chria
14/06/2009, 22:52
Ιδανική περίπτωση δείχνει να είναι το Tibo. Θα το ψάξω και με βλέπω να καταλήγω εκεί. Να ρωτήσω κάτι. Παίζει να μπαίνουν και σπασμένα προγράμματα? Δηλαδή αν βγει το Destinator 8 θαζ μπορέσω να το βάλω ή θα πρέπει να τγο βάλω προτότυπο? To Tibo είναι στην ουσία palmtop ή μόνο GPS?


Να σται καλά για τη βοήθεια../.

Pappios
14/06/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Συμφωνω με τον προλαλησαντα...

οσο για βασεις μπες εδω (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=202) εχει της Παναγιας τα ματια για να διαλεξεις οτι σε εξυπηρετει...

:beer: :beer: :beer: :beer:




150e τα εχει τα 3.5'' το πλαισιο μαζι με χαρτη ευρωπης+ελλαδας...κ εγγυηση...

firefox
25/07/2009, 01:40
αγόρασε κανένας τo tibo τελικά? πως τα πάει?

blueangel
25/07/2009, 06:04
Παίδες απλά κορυφαίο το tibo!!!Τόχω κάνα δίμηνο τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!Το μόνο αρνητικό του σε σχέση με άλλα και ειδικώτερα με τη σειρά zoumo της Garmin είναι ότι δεν συνδέεται απευθείας με το τηλέφωνο ώστε να δέχεσαι τις κλήσεις μέσω GPS...κατά τα άλλα φορτώνει και τραγούδια και βιντεάκια για το ταξίδι.Και αν έχεις επίσης και μια ενδοεπικοινωνία Midland BT2 στο κράνος είναι το πλήρες πακέτο!Κάτι τελευταίο και σημαντικό,στη βάση που περιλαμβάνει στο πακέτο έχει καλώδιο για απευθείας σύνδεση με μπαταρία ώστε να φορτίζει και νάχετε την ΑΠΟΛΥΤΗ αυτονομία στο ταξίδι!!!

mivvo
25/07/2009, 14:57
Εγω εχω της NAVIGON το 2100, εδω και 1 χρονο και ειναι άψογο! :beer: