PDA

View Full Version : "Για το φίλο με τη μηχανή"στο Τροκτικο



Derti
14/06/2009, 14:02
Σας παραθετω την αποψη αναγνωστη που αναρτήθηκε στο ¨Τροκτικο¨ για να δειτε τι ζωα κυκλοφορουν στο δρομο.

Κυριακή, 14 Ιούνιος 2009
"Για το φίλο με τη μηχανή"

"Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα: Μια Αθήνα ή Ελλάδα με πολλά μηχανάκια και επικίνδυνους οδηγούς, ή λιγότερα μηχανάκια και περισσότερες ζωές;
Πολύ λίγοι μοτοσυκλετιστές...

σκοτώθηκαν γιατί δεν τους είδαν τα αυτοκίνητα. Αν τηρούσαν τους κανόνες και δεν χωνόντουσαν, ή δεν πέρναγαν με μεγάλη ταχύτητα (για τα δεδομένα του δρόμου) ενδιάμεσα από τα αυτοκίνητα, δε θα πάθαιναν τίποτα.

Αν ο έλληνας οδηγός στο αυτοκίνητο ο χειρότερος (από νοοτροπία) στην Ευρώπη, ο μοτοσυκλετιστής είναι 4 φορές πιο κακός.

Το χειρότερο όλων;
Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;"
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

p@nos
14/06/2009, 14:05
και το κακο ειναι οτι δεν εχει και αδικο...

:sad:

PortisHead
14/06/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και το κακο ειναι οτι δεν εχει και αδικο...

:sad:

Δυστυχως μονο να συμφωνησω μπορω.

Εκτος απο αυτο που ειναι απαραδεκτο :
"Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;""

:sad:

Derti
14/06/2009, 14:16
Σωστα μπορει να μην εχει αδικο το θεμα ειναι οτι δεν ειναι αντιληψη αυτη οδηγου.

και δεν ειναι ολοι οι οδηγοι μοτο αυτοι που περιγραφει,
ουτε την πατανε τελικα μονο οι κακοι οδηγοι.
εγω νομιζω οτι ο χειροτερος οδηγος μηχανης ειναι ο καλυτερος οδηγος αυτοκινήτου.
και αυτο γιατι το εχει δει το εργοτουλαχιστον μια φορα και σέβεται

:confused:

konsttanttinos
14/06/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti

εγω νομιζω οτι ο χειροτερος οδηγος μηχανης ειναι ο καλυτερος οδηγος αυτοκινήτου.
και αυτο γιατι το εχει δει το εργοτουλαχιστον μια φορα και σέβεται

:confused:

Aυτο το συμπερασμα απο που το βγαζεις?:confused:
εγω που οδηγαω και αυτοκινητο και μηχανη, με την ιδια καυλα τι ειμαι?

Οταν οδηγω με το αυτοκινητο μεσα στην πολη, πολλοι μοτοσυκλετιστες πεταγονται απο την δεξια τυφλη γωνια μου, αναμεσα απο τον δικο μου δεξι καθρεφτη και τον αριστερο του παρκαρισμενου, ενω ειμαι σε κινηση και οχι σταματημενος, γραφοντας στα @@ τους και εμενα που εχω κι αλλον αριστερα μου, και τον εαυτο τους.Αν κανω 2-3 εκατοστα δεξια τοτε..αντε γεια.Εγω που οδηγαω μηχανη τους σκεφτομαι, οι μη μοτοσυκλετιστες κουτακηδες??
Υπαρχει προβλημα προβλεψης.
Λιγοι μοτοσυκλετιστες σκεφτονται πριν προσπερασουν την ασφαλη οδο, και τις συνεπειες μιας πιθανης μαλακιας.
Αυτο ειναι το προβλημα κυριως, και σε συνδυασμο με την ελλειψη εξοπλισμου, οι συνεπειες ειναι γνωστες.

TOLISTOLAROS
14/06/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
εγω νομιζω οτι ο χειροτερος οδηγος μηχανης ειναι ο καλυτερος οδηγος αυτοκινήτου.
και αυτο γιατι το εχει δει το εργοτουλαχιστον μια φορα και σέβεται

:confused:
Διαφωνώ.Ξέρω άτομα που οδηγάνε χρόνια μηχανάκια αλλά όταν πιάνουν τιμόνι είναι ο χάρος αυτοπροσώπως ειδικά για τ'άλλα μηχανάκια,ειδικά μεσ'την πόλη.
Ίσως επειδή έχοντας συνηθίσει την ευελιξία του δίτροχου δεν καταλαβαίνουν ότι με 2 μέτρα πλάτος λαμαρίνας απλά δε χώνεσαι και δεν προσπερνάς όπου να'ναι

FestoNero
14/06/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
Σας παραθετω την αποψη αναγνωστη που αναρτήθηκε στο ¨Τροκτικο¨ για να δειτε τι ζωα κυκλοφορουν στο δρομο.

Κυριακή, 14 Ιούνιος 2009
"Για το φίλο με τη μηχανή"

"Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα: Μια Αθήνα ή Ελλάδα με πολλά μηχανάκια και επικίνδυνους οδηγούς, ή λιγότερα μηχανάκια και περισσότερες ζωές;
Πολύ λίγοι μοτοσυκλετιστές...

σκοτώθηκαν γιατί δεν τους είδαν τα αυτοκίνητα. Αν τηρούσαν τους κανόνες και δεν χωνόντουσαν, ή δεν πέρναγαν με μεγάλη ταχύτητα (για τα δεδομένα του δρόμου) ενδιάμεσα από τα αυτοκίνητα, δε θα πάθαιναν τίποτα.

Αν ο έλληνας οδηγός στο αυτοκίνητο ο χειρότερος (από νοοτροπία) στην Ευρώπη, ο μοτοσυκλετιστής είναι 4 φορές πιο κακός.

Το χειρότερο όλων;
Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;"
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
Πράγματι, κάτι ζώα που κυκλοφορούν στο δρόμο..
Ζώα, που σταματάνε στο φανάρι πάνω στη διάβαση, αν σταματήσουν στο φανάρι.
Ζώα που προσπερνάνε απο δεξιά ακόμη και αν είναι αναμμένο το φλας για στροφή δεξιά.
Ζώα που προσπερνάνε περνώντας τη διπλή διαχωριστική μέσα στη πόλη, παίζοντας "κότα" με τους αντίθετα ερχόμενους.
Ζώα που βάζουν ανοιχτές εξατμίσεις και ακούγονται από 4 οικοδομικά τετράγωνα μακριά.
Ζώα που είναι αγενέστατα, που όταν τους λες "πως οδηγάς έτσι, θα σκοτωθείς!" σου απαντάνε "Να με προσέχεις περισσότερο".

Δε σημαίνει οτι οι "κουτάκηδες" είναι καλύτεροι, αλλά τουλάχιστον σέβονται περισσότερα άρθρα του κοκ, έστω και λόγω μεγέθους.

TROOPER
14/06/2009, 23:08
θα συμφωνησω με τον αγνωστο που εβαλε αυτο το αρθρο αν συμφωνησει μαζι μου οτι αυτοι που κατηγορει δεν ειναι μοτοσυκλετιστες αλλα χειριστες δικυκλου.

ggs
14/06/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
Σας παραθετω την αποψη αναγνωστη που αναρτήθηκε στο ¨Τροκτικο¨ για να δειτε τι ζωα κυκλοφορουν στο δρομο.
......

Το χειρότερο όλων;
Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;"
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

Ότι δίκια και να είχε σε αυτά που έλεγε , με την παραπάνω φράση τα έχασε….
Ένας ακόμη μ@λ@κ@ς είναι …..

:mad:

Maira
14/06/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ότι δίκια και να είχε σε αυτά που έλεγε , με την παραπάνω φράση τα έχασε….
Ένας ακόμη μ@λ@κ@ς είναι …..

:mad:



Συμφωνώ μαζί σου και συμπληρώνω!!!!!



Γιατί τους βάζει όλους σε ένα καζάνι????

Τότε θα λέγαμε ότι όσοι οδηγούν αυτοκίνητο:

1)Δεν κοιτάνε ποτέ καθρέφτες όταν αλλάζουν λωρίδα
2) Δεν βγάζουν φλας σε αλλαγή λωρίδας ή κατεύθυνσης
3) βλέπουν το βαθύ πορτοκαλί και περνάνε με καρακόκκινο
4) περνάνε τα στοπ νύχτα
5) Οδηγάνε μιλώντας στο κινητό και όποιον πάρει ο χάρος
6) Ξεπαρκάρουν χωρίς να τους νοιάζει αν έρχεται άλλο όχημα ή όχι
7) Όταν πίζουν στην κίνηση, το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μην περάσει ούτε κουνούπι ανάμεσα από αυτόν και τον δίπλα του
8) Νομίζουν ότι λόγω όγκου ο δρόμος τους ανήκει
9) Όλοι είναι οδηγοί αγώνων
10) Στίβουν σε στενό από την μεσαία λες και δεν υπάρχει δεξιά λωρίδα.....


Και άλλα πολλά!

Αν θέλουμε να τους βάλουμε όλους σε ένα καζάνι!!!!


:mad:

GATHAN
15/06/2009, 09:06
δυστυχώς μάλλον έχει δίκιο σε πολλά....

byron
15/06/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
δυστυχώς μάλλον έχει δίκιο σε πολλά....

@@ δίκιο έχει. Ανάλυση του κώλου και συμπεράσματα Τατιάνας. Μόνο και μόνο που αναφέρει ως βασική (?) αιτία ατυχημάτων ότι έκαναν διηθήσεις δείχνει ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα για τις αιτίες των ατυχημάτων.

Μου θυμίζει γριά στο φανάρι που όταν βλέπει μοτοσυκλέτα με +20 +30 μεγαλύτερη ταχύτητα και αρχίζει τα πω πω...

harris_x
15/06/2009, 09:49
Τα πάντα μπορούμε να τα δούμε και από τις δύο πλευρές, όπως ο οδηγός του αυτοκινήτου περνά το κόκκινο έτσι κάνουν και πολλές μηχανές.
Δεν ρισκάρουν τα ίδια, αλλά η λανθασμένη νοοτροπία μπορεί να είναι και από τις δυο πλευρές.

Δεν νομίζω ότι η συζήτηση αυτή οδηγεί κάπου αλλού εκτός από το ότι η οδική ασφάλεια όλων μας εξαρτάτε από την παιδεία μας.

blackbusa
15/06/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
@@ δίκιο έχει. Ανάλυση του κώλου και συμπεράσματα Τατιάνας. Μόνο και μόνο που αναφέρει ως βασική (?) αιτία ατυχημάτων ότι έκαναν διηθήσεις δείχνει ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα για τις αιτίες των ατυχημάτων.

Μου θυμίζει γριά στο φανάρι που όταν βλέπει μοτοσυκλέτα με +20 +30 μεγαλύτερη ταχύτητα και αρχίζει τα πω πω...

Βυρωνα εχεις εν μερει δικιο...γιατι αν εβλεπες χτες την επιστροφη στην Αθηνων-Κορινθου δεν ξερω τι θα σκεφτοσουνα....μηχανακια ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΑ (καποια) με οδηγο και συνεπιβατη ψαραδες....το κρανακι του οδηγου καποια καλα καποια οχι....του συνοδηγου ηταν ο κουβας για το δολωμα....σαγιοναριτσα....βερμουδιτσα....το αμανικο καργα....και να πηγαινουν αναμεσα απο τα σχεδον σταματημενα αυτοκινητα με 100+....καλα ρε πουστη μου...τοσο ''ψυχη'' εχουν καποιοι???δεν θελω και ουτε το εχω παιξει ποτε ηθικολογος και αριστος χρηστης του ΚΟΚ και του εξοπλισμου αλλα το χτεσινο ηταν πραγματικα για λυπηση....καπως ετσι ισως να εννοει ο οδηγος για τον μη σεβασμο στην ζωη τους....

mizz
15/06/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Βυρωνα εχεις εν μερει δικιο...γιατι αν εβλεπες χτες την επιστροφη στην Αθηνων-Κορινθου δεν ξερω τι θα σκεφτοσουνα....μηχανακια ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΑ (καποια) με οδηγο και συνεπιβατη ψαραδες....το κρανακι του οδηγου καποια καλα καποια οχι....του συνοδηγου ηταν ο κουβας για το δολωμα....σαγιοναριτσα....βερμουδιτσα....το αμανικο καργα....και να πηγαινουν αναμεσα απο τα σχεδον σταματημενα αυτοκινητα με 100+....καλα ρε πουστη μου...τοσο ''ψυχη'' εχουν καποιοι???δεν θελω και ουτε το εχω παιξει ποτε ηθικολογος και αριστος χρηστης του ΚΟΚ και του εξοπλισμου αλλα το χτεσινο ηταν πραγματικα για λυπηση....καπως ετσι ισως να εννοει ο οδηγος για τον μη σεβασμο στην ζωη τους....

εποχιακοί :yuck:
χειριστές δικύκλων

blackbusa
15/06/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
εποχιακοί :yuck:
χειριστές δικύκλων

φιλε μου δεν πιστευω καποιος με r1...k9...κλπ να ειναι εποχιακος.....απλα τυχερος....

GATHAN
15/06/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
@@ δίκιο έχει. Ανάλυση του κώλου και συμπεράσματα Τατιάνας. Μόνο και μόνο που αναφέρει ως βασική (?) αιτία ατυχημάτων ότι έκαναν διηθήσεις δείχνει ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα για τις αιτίες των ατυχημάτων.

Μου θυμίζει γριά στο φανάρι που όταν βλέπει μοτοσυκλέτα με +20 +30 μεγαλύτερη ταχύτητα και αρχίζει τα πω πω...

καλά δεν είπαμε ότι έχει κάνει καμία υπερανάλυση για να βγάλει συμπεράσματα αλλά σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις γνωστοί μου χτύπησαν αρκετά σοβαρά όταν προσπέρασαν μέσα σε κατοικημένη περιοχή αμάξι με πολλά χλμ. (το οποίο έστριψε) και εμένα προσωπικά με έχουν κοψοχολιάσει πολλές φορές διάφοροι "γρήγοροι" είτε είμαι με την μηχανή είτε με το αμάξι όταν περνάνε με 200+ ξυστά δίπλα μου σε ανοιχτούς δρόμους ή όταν περνάνε αριστερά και δεξιά μου σαν διαολεμένοι μέσα στις πόλεις. ...
Εξ' άλλου η διήθηση απαγορεύεται οπότε τι λέμε εμεις είναι περιτό....
Αυτοί είναι μαλάκες που τα θέλει ο κώλος τους εγώ τι φταίω να τραβιέμαι στα δικαστήρια αν σκοτώσω κανέναν ή ακόμα χειρότερα άν χτυπήσω και ο ίδος.

byron
15/06/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
καλά δεν είπαμε ότι έχει κάνει καμία υπερανάλυση για να βγάλει συμπεράσματα αλλά σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις γνωστοί μου χτύπησαν αρκετά σοβαρά όταν προσπέρασαν μέσα σε κατοικημένη περιοχή αμάξι με πολλά χλμ. (το οποίο έστριψε) και εμένα προσωπικά με έχουν κοψοχολιάσει πολλές φορές διάφοροι "γρήγοροι" είτε είμαι με την μηχανή είτε με το αμάξι όταν περνάνε με 200+ ξυστά δίπλα μου σε ανοιχτούς δρόμους ή όταν περνάνε αριστερά και δεξιά μου σαν διαολεμένοι μέσα στις πόλεις. ...
Εξ' άλλου η διήθηση απαγορεύεται οπότε τι λέμε εμεις είναι περιτό....
Αυτοί είναι μαλάκες που τα θέλει ο κώλος τους εγώ τι φταίω να τραβιέμαι στα δικαστήρια αν σκοτώσω κανέναν ή ακόμα χειρότερα άν χτυπήσω και ο ίδος.

Επομένως στο ατύχημα των γνωστών σου φταίει ο μοτοσυκλετιστής που προσπέρναγε και όχι ο οδηγός που δεν έλεγξε καθρέφτη-έβγαλε φλας ΠΡΙΝ στρίψει ; :confused:
Το επιχείρημα αν δεν έτρεχε δεν θα έπεφτε είναι λογικό, αλλά και το επιχείρημα ότι αν δεν οδηγούσε κάν και ήταν σπίτι του δεν θα έπεφτε ποτέ, ακούγετε λογικότερο....

Κανείς δεν είναι αφελής να πιστεύει ότι οι οδηγοί μοτό δεν κάνουν χοντρομαλακίες όπως το να περνάς δίπλα από κάποιον με τόσα χλμ ή να οδηγούν σαν(?) ηλίθιοι.
Το παράδειγμα (ή η αγανάκτηση) του τύπου που έγραψε στο μπλογκ είναι γτπ καβάλα. Η πλειονότητα των σοβαρών ατυχημάτων με συγκρούσεις οχημάτων οφείλεται σε κάποιου είδους παραβίαση STOP/κόκκινου/προτεραιότητας.
Όταν μιλάμε στο κινητό, ψάχνουμε σταθμό, ξύνουμε τα @@ μας, πιάνουμε μπούτι και γενικότερα αλλάζουμε λωρίδα με κάτι που είναι 4χ1,70 χωρίς να σκεφτούμε να κοιτάξουμε λίγοοοο καθρέφτη, σαν μαλακία μου φαίνεται ;;

Θα ήθελα να διάβαζα τι θα έγραφε ο γκρινιάρης του troktikou αν ξαφνικά μια μέρα έβλεπε τις μοτό να κινούνται όπως θα θα λέει. Για πόσες μέρες ξηρά τροφή θα έπρεπε να κουβαλάει μαζί του; :look:

Manalishi
15/06/2009, 10:52
και τί σημασία έχει ρε παιδιά που κάνουμε διήθηση? Τι εξυπνάδα είναι αυτή? Άκου βλακεία,"αμα δεν τον νοιάζει τον μηχανόβιο, δεν με νοιάζει και εμένα.." Δηλαδή τώρα είσαι μάγκας, αποποιήθηκες τις ευθύνες σου? Μπράβο, απίστευτη λογική...

Οκ ρε παλλικάρι, εγώ είμαι τρελλός, έχω death wish, πιστεύω οτι είμαι άτρωτος ή ότι άλλο θές, εσύ γιατί να κάνεις μαλακία? Γιατί να με πατήσεις, γιατί να μην προσέξεις, γιατί να περάσεις κόκκινο, γιατί να αλλάξεις λωρίδα χωρίς να κοιτάξεις? Εσύ που "ενδιαφέρεσαι" για την ζωή σου!!! Δεν σκέφτηκες όμως την περίπτωση που θα σου έρθει συστημένο το τριαξονικό...τότε τί θα πρέπει να πούνε οι άλλοι, "Δεν ήθελε την ζωή του"????

TOLISTOLAROS
15/06/2009, 11:05
Το "αμα δεν τον νοιάζει τον μηχανόβιο, δεν με νοιάζει και εμένα.." το λέει κάποιος που τον ενδιαφέρει μόνο το γράμμα του νόμου,όχι η ουσία.
Όπως καταλαβαίνετε αν κοιτάς μόνο το γράμμα εθελοτυφλώντας στην ουσία κάπου το'χεις χάσει...
Σίγουρα δε μπορείς ν'αποφύγεις τα πάντα:αν σου'ρθει μηχανή με 200 από στροφή ενώ έλεγξες κλάσματα πριν,είδες καθαρό πεδίο και βγήκες για προσπέραση δε θα σου πει κανείς τίποτα,ούτε μπορείς να κατηγορήσεις τον εαυτό σου.
Το ίδιο αν περάσει κανείς αεροπορία ένα κόκκινο και σε κοπανήσει.
Και πάλι όμως δε λές εύκολα στ'@ρχίδια μου,όσο να'ναι άνθρωπος χτύπησε...
Αν όμως,λέω,ΑΝ το ατύχημα μπορούσες να το αποφύγεις αν δεν ήσουνα αφηρημένος/απρόσεχτος/πιωμένος δεν ξέρω κατά πόσο θα σ'αφήνουν οι τύψεις (ή και ο νόμος) να ησυχάσεις...Εκτός και αν μιλάμε για αναίσθητους/ιατρικώς ηλίθιους.

GATHAN
15/06/2009, 11:06
Δεν νομίζω να βγαίνει άκρη σε αυτή τη συζήτηση.....
Απαντώντας στον φίλο byr0n να πώ ότι στην περίπτωση των φίλων μου και οι δύο έκαναν προσπέραση σε κατοικημένη περιοχή (ΜΕΣΑ στην πόλη, σε κεντρικό δρόμο) με 80+ χλμ. και οι οδηγοί των αυτοκινήτων έστριψαν και οι δύο χωρίς φλάς. άρα είναι και οι δύο παράνομοι, η διαφορά είναι ότι οι φίλοι μου έμειναν κάποιους μήνες στο νοσοκομείο ενω οι οδηγοί των αυτοκινήτων δεν έπαθαν τίποτα....
Θα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι είμαστε οι αδύναμοι και όχι οι ατρωτοι και να συμπεριφερόμαστε ανάλογα....

byron
15/06/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Θα πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι είμαστε οι αδύναμοι και όχι οι ατρωτοι και να συμπεριφερόμαστε ανάλογα....

+990.
Όσο πιο γρήγορα καταλάβουμε ότι τριγύρω μας κυκλοφορούν μαλάκες άσχετοι χρήστες αυτοκινήτου, τόσο θα αυξάνονται οι πιθανότητες να μείνουμε όρθιοι.

FestoNero
15/06/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990.
Όσο πιο γρήγορα καταλάβουμε ότι τριγύρω μας κυκλοφορούν μαλάκες άσχετοι χρήστες αυτοκινήτου, τόσο θα αυξάνονται οι πιθανότητες να μείνουμε όρθιοι. Οι οποίοι δεν έχουν καμία υποχρέωση, πέραν των νομικών, να σας προσέχουν μιας και δεν είναι μανάδες σας..

Δεν αναγκάζει κανείς κανέναν να καβαλήσει μοτοσυκλέτα.

Όποιος δε γουστάρει να κινδυνεύει η ζωή του απο ένα μέσο μεταφοράς με μηδενική παθητική ασφάλεια, ας το παρατήσει και ας πάρει αμάξι/μετρό. Δεν έχει κανείς δικαίωμα να μου μεταφέρει εμένα, σαν κουτάκια, την ευθύνη της ζωής του.

Μέσα σε 1 μήνα, έχω κοντέψει να μαζέψω 5 μηχανές/μηχανάκια.
Ξέρετε γιατί;
Οι 2 παραβίασαν στοπ, ένας προσπερνούσε απο αριστερά της 2πλής διαχωριστικής ενώ εγώ πιο μπροστά έστριβα αριστερά, ένας πέρασε με κόκκινο την ώρα που είχαν περάσει ήδη οι πρώτοι απο το πράσινο (ήμουν δηλ 2ο αμάξι στο φανάρι) και ένας ξεκίνησε απο σταθμευμένος χωρίς να κοιτάξει τους καθρέφτες που δεν είχε και χωρίς να γυρίσει πίσω. Για να μη μιλήσω για τους γνωστούς που προσπερνάνε με +60 σε καμία αττική οδό. Κοιτάς καθρέφτη για να αλλάξεις λωρίδα και μέχρι να γυρίσεις το βλέμμα μπροστά έχεις τον μελλοθάνατο να σου ανάβει φώτα και να κορνάρει γιατί του ανήκει η αριστερή.
Γιατί;
Γιατί έχουμε φτάσει να θεωρούν κάποιοι οτι δεν έχουν καμία ευθύνη για τη ζωή τους και οτι οι υπόλοιποι τους χρωστάνε σα νταντάδες να τους προσέχουν σε κάθε μαλακία που κάνουν.

byron
15/06/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Οι οποίοι δεν έχουν καμία υποχρέωση, πέραν των νομικών, να σας προσέχουν μιας και δεν είναι μανάδες σας..

Δεν αναγκάζει κανείς κανέναν να καβαλήσει μοτοσυκλέτα.

Όποιος δε γουστάρει να κινδυνεύει η ζωή του απο ένα μέσο μεταφοράς με μηδενική παθητική ασφάλεια, ας το παρατήσει και ας πάρει αμάξι/μετρό. Δεν έχει κανείς δικαίωμα να μου μεταφέρει εμένα, σαν κουτάκια, την ευθύνη της ζωής του.


Ενδιαφέρουσα άποψη....
Στα @@ μου αν απ΄τη μαλακία που θα κάνω σε στείλω στον άλλο κόσμο. Αν δεν ήθελες να πας ας μην οδηγούσες μηχανή.

Φυσικά με την ίδια στωϊκότητα αντιμετωπίζεις και το Scania 140 που θα σε γράψει στα @@ του μιας και δεν είναι μάνα σου και οδηγάς κάτι με μικρότερη παθητική ασφάλεια απ΄το δικό του, με δική σου ευθύνη.
Και όποιος δεν γουστάρει το δίκιο του βαρύτερου, ας πάρει το τραίνο....:winka:

byron
15/06/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Μέσα σε 1 μήνα, έχω κοντέψει να μαζέψω 5 μηχανές/μηχανάκια.


Μπορούμε να κάνουμε ένα poll, πόσες φορές έχει κοντέψει να μαζευτεί σε ένα μήνα ο καθένας από μας, χωρίς να περνάει κόκκινα, stop και οδηγώντας με την ροή της κυκλοφορίας. :wave2:

TOLISTOLAROS
15/06/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπορούμε να κάνουμε ένα poll, πόσες φορές έχει κοντέψει να μαζευτεί σε ένα μήνα ο καθένας από μας, χωρίς να περνάει κόκκινα, stop και οδηγώντας με την ροή της κυκλοφορίας. :wave2:
Άστο,θα κλατάρει ο server...

p@nos
15/06/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπορούμε να κάνουμε ένα poll, πόσες φορές έχει κοντέψει να μαζευτεί σε ένα μήνα ο καθένας από μας, χωρίς να περνάει κόκκινα, stop και οδηγώντας με την ροή της κυκλοφορίας. :wave2:


το μηνα ή τη μερα?

:lol: :lol: :lol: :bawl:

gregorgeous89
15/06/2009, 14:25
Χαίρομε που εδώ μέσα διαβάζοντας αυτό το άρθρο κάνουμε την αυτοκριτική μας.
Γυρνάω από Κατερίνη εχτές , εθνική με 3 λωρίδες και οδηγός αυτοκινήτου αριστερά με 80.Είμαι από πίσω και του ανάβω τα φώτα ώστε να ανακτήσει την χαμένη όπως φένετε συνείδητότητα του και όντος καθώς βγαίνει από το R.E.M. (όχι το συγκρότημα) κάνει δεξιά , εκείνη την στιγμή από δεξιά μας περνάει με + 50 χλμ ένα ΧΧ1100. :a18: Μόλις που τον βλέπει ο Lost in space και δεν βγαίνει.
Μπράβο φιλαράκι με την μηχανή .Ωραίος.

evvou
15/06/2009, 15:47
δεν διαβασα απαντησεις γιατι βαριεμε λιγο....αλλα το μονο που εχω να πω ειναι πως εχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ φορες για μηχανοβιο στο δρομο......"α καλα...αυτος δε τη θελει τη ζωη του"

εχουμε πηξει στους μαλακες κ στους "μαγκες" οδηγους σε ολες της κατηγοριες οχηματων :wave2:

Derti
16/06/2009, 02:10
Αλλη αναρτιση στο ιδιο blog.

Σωστος!!!


"Γιατί έχετε φαγωθεί ωρέ με τους μηχανόβιους;"

"Περνάμε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα μη επιβαρύνοντας το μποτιλιάρισμα. Καίμε λιγότερα καύσιμα βοηθώντας στο πρόβλημα της ρύπανσης. Πιάνουμε λιγότερο χώρο. Δεν είμαστε εμείς υπαίτιοι για το ότι κάνετε μιάμιση ώρα Αγ. Παρασκευή - Καλλιθέα. Δεν είμαστε εμείς...

υπαίτιοι που δεν βρίσκετε να παρκάρετε. Αν όλοι ξαφνικά το γυρίσουμε και κυκλοφορούμε με τα αυτοκίνητά μας, αντί μιάμιση, θα κάνετε 3 ώρες να φτάσετε.

Ναι, πατάμε τη διπλή διαχωριστική για να προσπεράσουμε (όπως μας δίνει δικαίωμα ο κ.ο.κ. και αν δεν το ξέρατε διαβάστε τον) και οδηγούμε στους λεωφορειόδρομους (κι αυτό επιτρέπεται από τον κ.ο.κ.). Θέλετε σίγουρα να περιμένουμε σαν αυτοκίνητα πίσω ή μπροστά σας;

Ναί, κάνουμε σφήνες, σπανιότατα όμως κινδυνεύετε από αυτές. Η αντίληψη του ανθρώπου που οδηγεί δίτροχο είναι πολύ πιό οξυμένη σε σχέση με αυτόν που οδηγεί δίτροχο. Μπορεί εσείς να νομίζετε πως οδηγούμε αυτοκτονικά αλλά δεν είναι έτσι, απλά προσέξτε μας όσο χρειάζεται (καθρέφτης, φλας) και δε θα πάθουμε τίποτα.

Τι ζητάμε από εσάς; Ρίξτε μιά ματιά στον καθρέφτη πριν αλλάξετε πορεία. Μην πετάγεστε από τα στοπ και τα κόκκινα, μην μπαίνετε σε λεωφόρο από στενό στα δεξιά προκειμένου να περάσετε κάθετα τρείς λωρίδες για να στρίψετε αριστερά χωρίς να μας δείτε(!). Αν σας παίρνει και έχετε την καλοσύνη το εκτιμούμε όταν κάνετε λίγο πιο δεξιά/αριστερά και μας αφήνετε να περάσουμε.

Αν κοιτάξετε τον καθρέφτη (όπως λέει ο κοκ) πριν αλλάξετε πορεία, δεν θα καρφωθούμε πάνω σας. Απλό είναι. Καθρέφτη, φλας, στρίψτε. Αν κάνετε βλακεία και ζητήσετε συγνώμη, δε θα σας βρίσει κανείς (άνθρωποι είμαστε καμιά φορά είμαστε απρόσεκτοι). Κι εμείς αν κάνουμε βλακεία συγνώμη θα σας πούμε, δεν είναι ντροπή.

Κάποιοι από μας είναι κρετίνοι, κάποιοι από σας είναι κρετίνοι, κάποιοι από όλους είναι κρετίνοι. Μη μπαίνουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι.

Τον τσαμπουκά όμως "δεν ενδιαφέρεστε εσείς για τη ζωή σας, γιατί να ενδιαφερθώ εγώ, θα πάω όπως θέλω" σας παρακαλούμε κόψτε τον. Βάζετε σε κίνδυνο τον εαυτό σας, τους μοτοσυκλετιστές και τους πεζούς. Και καταλάβετέ το, είμαστε νευρικοί γιατί πρέπει να έχουμε 1000 μάτια για να φτάσουμε το βράδυ στα σπίτια μας. Αν μας κλείσετε, κοντέψετε να μας τσακίσετε και κάνετε μετά τους κινέζους, ε, θα φορτώσουμε. Και επειδή είναι θέμα νοοτροπίας (κάποιων από εσάς), την επόμενη φορά που κάποιος απρόσεκτος "κινέζος" μετράει κουτουλιές ας σκεφτεί πως αυτός που τις ρίχνει έχει στο μυαλό του πως παραλίγο να μην ξαναδεί τα παιδιά του από βλακεία σας κι εσείς τον ειρωνεύεστε.

Όσο για τον κύριο που μοτοσυκλέτα χτύπησε τον γιό του δεξιά από λεωφορείο, αν το λεωφορείο είχε απόσταση από το πεζοδρόμιο μεγαλύτερη από 20 εκ. τότε κακώς άνοιξε τις πόρτες (βλ. κ.ο.κ.). Το γαϊδούρι βέβαια που πέρασε απρόσεκτα, χτύπησε και έφυγε σαφώς είναι γαϊδούρι. Αλλά το 99%; Μας μετρήσατε; Είναι επίσημο δηλαδή ή μήπως παίζει να είναι 98%; Σοβαρευτείτε. Προσέχουμε περισσότερο από εσάς γιατί μία απροσεξία, δική μας ή δική σας, εμάς πονάει.

Πάντως, θεωρώ πως έχουν βελτιωθεί πολύ και οι οδηγοί αυτοκινήτων και οι οδηγοί μοτοσυκλετών τα τελευταία χρόνια. Δεν χρειάζονται πολλά για την αρμονική συνύπαρξή μας, προσοχή και ευγένεια (και από μας και από σας)."
:beer: :beer:

makis206
16/06/2009, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
Αλλη αναρτιση στο ιδιο blog.

"Η αντίληψη του ανθρώπου που οδηγεί δίτροχο είναι πολύ πιό οξυμένη σε σχέση με αυτόν που οδηγεί δίτροχο."

Εδώ μου φαίνεται ότι λείπουν δυο ρόδες..!:p

harris_x
16/06/2009, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εδώ μου φαίνεται ότι λείπουν δυο ρόδες..!:p

:rotflmao: :rotflmao: σωστός!!!!

alexxxcbr
16/06/2009, 13:10
Aυτοι οι αυτοκινητακηδες ειναι πολυ βλακες ρε γαμωτο:evil: :evil: :evil: :evil:

Tpap
16/06/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
@@ δίκιο έχει. Ανάλυση του κώλου και συμπεράσματα Τατιάνας. Μόνο και μόνο που αναφέρει ως βασική (?) αιτία ατυχημάτων ότι έκαναν διηθήσεις δείχνει ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα για τις αιτίες των ατυχημάτων.

Μου θυμίζει γριά στο φανάρι που όταν βλέπει μοτοσυκλέτα με +20 +30 μεγαλύτερη ταχύτητα και αρχίζει τα πω πω...

Ακριβώς αυτό.

Ένας μαλλλάκας ακόμη που δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του.

SVX
16/06/2009, 15:02
"Θέμα για την οδήγηση"


"Προς απάντηση του/της αγαπητού/της αναγνώστη/τριας που θα ήθελα να απαντήσω πως ήμουν courier σε πασίγνωστη εταιρία ταχυ μεταφορών επί 15 χρόνια παρακαλώ, και πιστεύω πως οι 10 ώρες καθημερινά επί 15 έτη μέσα στους δρόμους μου...

δίνουν το δικαίωμα να μπορώ να κρίνω ορισμένα πράγματα.

Σε αυτά τα 15 ολόκληρα χρόνια με ένα παπάκι, (μηχανάκι) και πάντα με κράνος ,με καύσωνες βροχές και χιόνια που έπρεπε να δουλεύω υποχρεωτικά και ξεκίναγα από πλατεία Καραϊσκάκη κι έκανα κάθε μέρα 180 χιλιόμετρα (ναι αλήθεια λέω), είχα ατύχημα μόνο (δόξα τον Θεό) 2 φορές. Η μία ήταν επειδή μια κυρία έβαζε κραγιόν στο χειλάκι της και έπεσε πάνω μου με αποτέλεσμα να έχω 6 σπασμένα κόκαλα τώρα σουβενίρ, και η άλλη ήταν επειδή έκανε παράνομη αναστροφή στο ΚΑΤ. Το τι έχουν δει τα μάτια μου δε λέγετε. Ακόμα και μυαλά ανθρώπων έχω δει από τροχαίο στη γέφυρα ροσινιόλ και μετά έκανα 2 μήνες να συνέλθω.

Η απάντηση της πρώτης κυρίας που με χτύπησε ήταν….Συγνώμη δε σε είδα…χάθηκε κι εσύ να κάνεις άλλη δουλειά παλικάρι μου?

Λες και ήμουν οικονομολόγος κι έκανα τον courier για πλάκα.

Η δεύτερη κυρία δε σταμάτησε καν κι εγώ αιμόφυρτος στην άσφαλτο, την έπιασε η τροχαία μετά από 2 μέρες (υπήρχαν μάρτυρες) κι από πάνω μόλις με είδε δε ζήτησε ούτε μια απλή συγνώμη και με ειρωνικό υφάκι είπε…Εσύ είσαι που σκοτώσαμε?

Ξέρω πως υπάρχουν πολλοί κακοί οδηγοί δικύκλων, αλλά και χειρότεροι οδηγοί αυτοκινήτων. Ένας ταξιτζής κάποτε μου είπε…

-Πάρε αμάξι να σωθείς και να ζήσεις.

Όχι ρε φίλε…είμαι εραστής της μηχανής΄, , πρέπει να σκοτωθώ δηλαδή γι αυτό το λόγω επειδή η κυρία μακιγιάρεται, ή δε βλέπει το κόκκινο επειδή μιλάει στο κινητό, η επειδή θυμήθηκε τελευταία στιγμή πως έπρεπε να στρίψει στο προηγούμενο φανάρι και πατάει απότομα το φρένο, ή ακόμα για 1000 λόγους πρέπει να με σκοτώσει?

Ας πιάσουμε το τιμόνι και ας αναλογιστούμε όλοι μας πως πιάνοντάς το στη διαδρομή που θα κάνουμε, υπάρχουν κι άλλοι….

Υπάρχουμε εμείς….

Υπάρχετε εσείς….

Υπάρχουν τα παιδιά μας……."
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

harris_x
16/06/2009, 15:25
To πρόβλημα έχω την εντύπωση ότι ξεκινά από το ότι όλοι (η τέλος πάντων οι περισσότεροι), όταν βλέπουμε ένα όχημα στον δρόμο που προσπαθεί να προσπεράσει, να στρίψει, να αλλάξει λωρίδα κυκλοφορίας ή οτιδήποτε άλλο, δεν βλέπουμε τον άνθρωπο που οδηγεί το συγκεκριμένο όχημα που μπορεί να ξεχάστηκε και να αναγκάζετε να κάνει την μλκια που εμείς βλέπουμε, που μπορεί να βιάζετε πραγματικά όταν ανάβει φώτα για να περάσει και άλλα πολλά, αυτό που βλέπουμε είναι το αυτοκίνητο, τη μηχανή, το φορτηγό... κλπ!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν αντί να βλέπουμε στον δρόμο τα οχήματα σαν οχήματα, τα βλέπαμε σαν ανθρώπους που προσπαθούν όπως και εμείς να κινηθούμε μέσα σε ένα χάος από αυτοκίνητα, μηχανές και φορτηγά, η ζωή μας μέσα στην κίνηση θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερη και σίγουρα ασφαλέστερη.

Αν π.χ. στο πεζοδρόμιο που περπατάμε με το πάσο μας νιώσουμε ότι πίσω μας κάποιος βιάζετε, τι θα κάνουμε; Θα προσπαθήσουμε να του κλίσουμε τον δρόμο, να πάμε εξίσου ή και ποιο γρήγορα από αυτόν, ή θα κάνουμε άκρη για να μπορέσει να φύγει;
Στον δρόμο με το όχημά μας κάνουμε το ίδιο;;;;

KostasA
17/06/2009, 12:19
προφανώς ο τύπος που το έγραψε είναι ο τύπος όπου πήρε αυτοκίνητο 4χ4 για τις δύσβατες ανηφόρες του Κολωνακίου. ¨οταν οδηγάει στο ένα χέρι έχει κουμπώσει το κινητό, στο άλλο το τσιγάρο και με το τρίτο κρατάει το τιμόνι. Είναι επίσης ο ίδιος τύπος που θεωρεί οτι το παιδικό κάθισμα είναι μια μαλακία και αφήνει τα παιδάκια του να αλωνίζουν στο πίσω κάθισμα χωρίς καμία προστασία ή είναι αγκαλιά στην μάνα - Ηρακλής που θα τα κρατήσει σε πιθανή σύμπτωση.

Σαφώς και τυροκάγκουρες υπάρχουν παντού! Αλλά είναι ξεκάθαρο ότι οι πάνω οδηγοί είναι δολοφόνοι και όχι κάγκουρες!