PDA

View Full Version : (παρθενική) αγορά παπιού! Τα φώτα σας παρακαλώ!



dimitrisag
14/06/2009, 20:10
Κατ' αρχας σας χαιρετώ ως νέο μέλος του φορουμ! Θα ήθελα μια βοήθεια, υπερπολύτιμη για μένα! Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω το πρώτο μου μηχανοκίνητο δίκυκλο. Βλέπετε μία η άνεση στην μετακίνηση, μία το σχετικά μικρό κόστος αγοράς και συντίρισης, μία η αύξυση της βενζίνης (εν ώψη κρίσεως... ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν διαλέξαμε πάλι; Ας τα λουστούμε...) ήταν οι λόγοι που με οδήγησαν στην απόφασή μου αυτή. Μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς και με δεδομένο το ότι το budjet μου δεν μου επιτρέπει έξωδα πάνω από 1800-2000 ευρώ, ούτε γρόσι παραπάνω, γυρωφέρνω το παπί της kymco, αυτό το straight 150. Το έψαξα και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Ακούω και γενικά καλά λόγια. Θέλω βέβαια την συμβουλή σας και μια αντιπρόταση. (ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ):cool:


Thanx!

MikeG
14/06/2009, 20:14
Δες το Yamaha Crypton, το Suzuki Address και το Kawasaki ZX - 130.

Θεωρώ ότι είναι αρκετά πιο ποιοτικά από το Kymco.


:wave2:

Welcome!

:beer: :beer:

el_hymador
14/06/2009, 20:17
Kawasaki (η Modenas που ειναι το ιδιο)

:beer: :beer:

το Adress επισης πολυ καλο και παρεξηγημενο...

Innova αν γουσταρεις τη λιμουζινατη εκδοχη του παπιου...

p@nos
14/06/2009, 20:17
οτι και α παρεις, μην παρεις καινουριο, δεν αξιζει για κανενα λογο να δωσεις τοσα λεφτα...

dimitrisag
14/06/2009, 20:27
Για innova ξέρω πως είναι από τα καλύτερα παπιά, αν όχι το καλύτερο. Αλλά εκτώς από το κόστος αγοράς του είναι και το κόστος συντίρισης (ριμάδι injection). Από την άλλη crypton και zx130 πίγα και τα είδα. Ειδικά το δεύτερο είναι κουκλί (και σκυλί βέβαια). Αλλά 2000 όπως προανέφερα είναι πολλά για μένα. Από την άλλη, το 150άρι της kymco μου φάνικε πολύ δυνατό για την τιμή του 1700 του κουτιού. 5τάχυτο, 150κ.εκ., 11,5 ύπους για την τιμή αυτή (και αν έχει και κανά δωράκι από την αντιπροσωπία καλό, ας πούμε κράνος) είναι δελεαστικότατο. Ε δεν θέλω και να το σκίσω κιόλας το μηχάνιμα. Να κάνω την δουλειά μου και να είναι και καλό!

TROOPER
14/06/2009, 23:05
αμα θες απλα να κανεις τη δουλεια σου,ενα μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση με 1 χιλιαρικο ειναι σουπερ!!!

ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΙΝΟΒΑ !!!!!

:wave2:

dimitrisag
15/06/2009, 02:06
Θα δω...
Αρχικά θα πάω σε καμιά αντιπροσωπεία της kymco να το δω κι από κοντά και να ρωτήσω αν σε περίπτωση πληρωμής μετριτίς παίζει κανά καλό δώρο. Αν δηλαδή δίνει δώρα (χρήσιμα πάντα, όχι φαφαριές... καλό κράνος πχ) μεγάλης αξίας θα γύρει πολύ η ζυγαριά στο straight 150. Αλλιώς θα ψαχτώ σε μεταχειρησμένο...

epp1640
15/06/2009, 04:07
http://www.youtube.com/watch?v=d87kWmNipJo&feature=channel


:wave2:


Εγώ θα επέλεγα το kawasaki.. καρμπυρατέρ, βάζεις ο ίδιος χέρι, 3 χρόνια εγγύηση, καλή ποιότητα κατασκευής, πιο μεγάλη σένα, πιο μεγάλο, μεγαλύτεροι χώροι κάτω από την σέλα.. δεν κατεβαίνεις για βενζίνη

:beer: :beer: :beer:

akis_1
15/06/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
http://www.youtube.com/watch?v=d87kWmNipJo&feature=channel


:wave2:


Εγώ θα επέλεγα το kawasaki.. καρμπυρατέρ, βάζεις ο ίδιος χέρι, 3 χρόνια εγγύηση, καλή ποιότητα κατασκευής, πιο μεγάλη σένα, πιο μεγάλο, μεγαλύτεροι χώροι κάτω από την σέλα.. δεν κατεβαίνεις για βενζίνη

:beer: :beer: :beer:

Παιδια ο τυπος κανει διαφημηση...Προσεξτε το ''νουμερο'' που δινει στην κοπελα το μηχανακι του που ειναι πιο ελαφρυα και εχει κολησει με στην 2α κατα το ανοιγμαστο 135 3η δεν κουμπονει πουθενα...Α ρε με τι ασχολειται τοσο χρονων μαντραχαλος... :rotflmao:

dimitrisag
15/06/2009, 11:00
Το kawasaki βεβαίως και είναι φοβερό μηχάνημα. Το είδα κι από κοντά και εκτώς του ότι είναι πολύ επιθετικό, μου φάνικε και φοβερή ποιότητα κατασκευής (όπως μου είπε το παιδί από την αντιπροσωπεία: "Το μηχανάκι είναι σαν το καρπούζι... πρέπει τα του κάνεις κανα δυο τουκ τουκ στα πλαστικά και να ακούσεις τον ήχο!" :P). Αλλά πολλά ρε γαμώτο τα 2 χιλιάρικα... ε και δεν θα έχει και τα γραφειοκρατικά έξωδα; Το κράνος;

Γι αυτό δεν μου κολλάει...

akis_1
15/06/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Το kawasaki βεβαίως και είναι φοβερό μηχάνημα. Το είδα κι από κοντά και εκτώς του ότι είναι πολύ επιθετικό, μου φάνικε και φοβερή ποιότητα κατασκευής (όπως μου είπε το παιδί από την αντιπροσωπεία: "Το μηχανάκι είναι σαν το καρπούζι... πρέπει τα του κάνεις κανα δυο τουκ τουκ στα πλαστικά και να ακούσεις τον ήχο!" :P). Αλλά πολλά ρε γαμώτο τα 2 χιλιάρικα... ε και δεν θα έχει και τα γραφειοκρατικά έξωδα; Το κράνος;

Γι αυτό δεν μου κολλάει...

Γιατι δεν αγοραζεις ενα Address 125 που το εβγαλαν τωρα σε προσφορα 1700 ευρω...Εγω το ειχα και ειναι παρα πολυ καλο....:wave2:

Lazio
15/06/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Κατ' αρχας σας χαιρετώ ως νέο μέλος του φορουμ! Θα ήθελα μια βοήθεια, υπερπολύτιμη για μένα! Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω το πρώτο μου μηχανοκίνητο δίκυκλο. Βλέπετε μία η άνεση στην μετακίνηση, μία το σχετικά μικρό κόστος αγοράς και συντίρισης, μία η αύξυση της βενζίνης (εν ώψη κρίσεως... ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν διαλέξαμε πάλι; Ας τα λουστούμε...) ήταν οι λόγοι που με οδήγησαν στην απόφασή μου αυτή. Μετά από μία σύντομη έρευνα αγοράς και με δεδομένο το ότι το budjet μου δεν μου επιτρέπει έξωδα πάνω από 1800-2000 ευρώ, ούτε γρόσι παραπάνω, γυρωφέρνω το παπί της kymco, αυτό το straight 150. Το έψαξα και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Ακούω και γενικά καλά λόγια. Θέλω βέβαια την συμβουλή σας και μια αντιπρόταση. (ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ):cool:


Thanx!




Το εχει ο γερος μου το straight ........ μερικα μειωνεκτηματα και πλεονεκτηματα:


(+) Ροπατο που σημαινει πηγαινεις και με 3η εντος πολεως χωρις πολλα κατεβασματα
Καλα φωτα δυνατη κορνα στιβαρο στριβει καλα αφου οι αναρτησεις ειναι αρκετα σφικτες ιδιως πισω τρως κατι φαπες στη μεση οταν περνας απο σαμαρια, το τιμονι κοβει αρκετα και τα φρενα του ειναι δυνατα για κατηγορια παπιου, τελικη με εμενα πανω 83κιλα γυρω στα 100χλμ σε ευθεια παντα

(-) Σκληρο σασμαν κυριως στα κατεβασματα βεβαια το δικο μου εχει μολις 2000χλμ ισως να μαλακωσει λιγακι αργοτερα, μετριες επιδοσεις ιδιως τα ξεκινηματα απο σταση δεν ειναι και τα καλυτερα του, κοντη 5η που σημαινει στη πραξη ειναι σαν να ριχνεις παλι 4η ελαχιστα ριχνει τις στροφες του κινητηρα ουτε δινει τα παραπανω χλμ που θα περιμενε καποιος πιο πολυ μαρκετιστικη επινοηση θα το ελεγα, λιγακι τσιμπημενη καταναλωση και σιγουρα θα ηθελα λιγακι μεγαλυτερο ντεποζιτο


Για εμενα καλο θα ειναι να κανεις ενα κοπο να δοκιμασεις μεσω τεστ ραιντ ολα τα παρακατω και μετα θα εισαι ετοιμος να αποφασισεις ....


Crypton 135
Kawasaki ZΧ130
Modenas ( Πανω κατω ιδιο με το Kawa)
Kymco straight 150


Ελπιζω να βοηθησα..... :wave2:

dimitrisag
15/06/2009, 11:42
Το address μου φαίνεται καλούτσικο! Τώρα όσο αναφορά το kymco (γιατί για τα άλλα πάνω κάτω ξέρω...) για τι κατανάλωση μηλάμε; Γιατί πρέπει να το δούμε κι αυτό!:look:

akis_1
15/06/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Το address μου φαίνεται καλούτσικο! Τώρα όσο αναφορά το kymco (γιατί για τα άλλα πάνω κάτω ξέρω...) για τι κατανάλωση μηλάμε; Γιατί πρέπει να το δούμε κι αυτό!:look:

Aπο οτι θυμαμαι με 3 ευρω εκανα απο 120 μεχρι 150 χλμ.:wave2:

dimitrisag
15/06/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Aπο οτι θυμαμαι με 3 ευρω εκανα απο 120 μεχρι 150 χλμ.:wave2:


Ε εντάξει βρε παιδιά! Αν με 3? έκανες 120 με 150 χμ αυτό μεταφράζεται με λιγότερο από 3 λίτρα τα 100 χμ. Είναι μία λογική κατανάλωση για παπί και μια καλή για 150 κ. εκ. Και με τρόμαξες όταν μου είπες για τσιμπιμένη κατανάλωση...:p

akis_1
15/06/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Ε εντάξει βρε παιδιά! Αν με 3? έκανες 120 με 150 χμ αυτό μεταφράζεται με λιγότερο από 3 λίτρα τα 100 χμ. Είναι μία λογική κατανάλωση για παπί και μια καλή για 150 κ. εκ. Και με τρόμαξες όταν μου είπες για τσιμπιμένη κατανάλωση...:p

Για το address σου μιλουσα πιο πανω που το ειχα...για το kymco δεν γνωριζο...:wave2:

dimitrisag
15/06/2009, 13:25
Ωχ... Έχεις δίκιο! Δεν είδα καλά...
Τεσπα η κατανάλωση είναι καλή του address. Αλλά και του kymco δεν νομίζω να είναι τρελά μεγάλη..

@Lazio, δώσε μία εμπειρική τιμή για την κατανάλωση ανά χμ παρακαλώ!:winka: