PDA

View Full Version : Δυναμομετρο στην Πατρα



ledz
14/06/2009, 23:08
Ξερει κανεις καποιο συνεργειο με δυναμομετρο στην Πατρα, γιατι θελω να κανω μια καυσαναλυση να δω ποσο μου χαλασε το μειγμα (γιατι το χαλασε σιγουρα - χωρις εγκεφαλο) το τελικο της Αρατα.

Πηγα απο το συνεργειο της Yamaha που μου'χαν πει οτι εχει δυναμομετρο αλλα μου'παν οτι δεν το αναλαμβανουν γιατι εχω Honda και για να γινει σωστη καυσαναλυση πρεπει να τρυπησουν τους λαιμους πριν ενωθουν σε 1 (4->1) για να παρουν μετρηση για καθε κυλινδρο ξεχωριστα. Ετσι γινεται η απλη καυσαναλυση;

Επισης ξερει κανεις ποσο περιπου κοστιζει μια τετοια διαδικασια;

Τελος (και πιο δυσκολο) ξερει κανεις τι κανω με το PAIR (το συστημα καυσαεριων της Χοντα) - για την δυναμομετρηση/καυσαναλυση μπορω να το μπλοκαρω με μια απλη ταπα, για να μη νοθευονται τα αποτελεσματα... Μετα τη ρυθμιση (που θα κανω αυτοματα με το bazzaz) αν ξαναβγαλω την ταπα θα βλεπει παλι λαθος μειγμα ο μαμα εγκεφαλος κ θα τα κανει χαλια;

Αυτιαααααααααα

ΥΓ - Δε παω να βγαλω τα απολυτα νουμερα ισχυος, θελω απλα να δουλευει με σωστους λογους αερα/καυσιμου το μοτορι μου - ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΩ οπως τωρα που ειναι ξερυθμιστο....

libali10
15/06/2009, 22:28
αισθητηρα Ο2 δεν εχει το χοντα?
Δεν τρυπανε καθε κυλινδρο ξεχοριστα αλλα εκει που ενωνουν η 4 σε 1.
Η καυσαναλυση δεν ειναι απλη υποθεση,δεν ειναι πολυ μηχανικοι ικανοι να τα καταφερουν. Σηνηθως ομως οταν αλλαζουμε εξατμηση
γνωμη μου οτι πρεπει να τοποθετουμε και παραλληλο εγκεφαλο (power comander -Rapind ktl)
για να υπαρχει στο μαστορα να φερει το καυσιμο στο σημειο που πρεπει.
Σε δυναμομετρο ρυθμιζουμε μιχανακια που δεν εχουν Ram air.
Τα υπολοιπα μονο εν κινηση
Αυτα για καυσαναλυση που ισχυουν για ολα τα μιχανακια.Για τα χοντα ρωτησε καποιον αλλον.

ledz
15/06/2009, 22:34
Και γω αυτο ηξερα, οτι δηλαδη παιρνουν μετρηση απο την τρυπα του αισθητηρα Λ, δηλαδη μετα το 4->1 τι να πω. Απλα θελω να κανω μονο καυσαναλυση για να δω ποσο ΑΜΕΣΑ χρειαζεται να παρω το Bazzaz, γιατι αν τη βγαζω και χωρις ελεγα να το παρω μετα το καλοκαιρι να μεινει κανα φραγκο...

Τη ρυθμιση (την αυτοματη εν κινησει) θα την κανω εγω εννοειται οταν παρω τον εγκεφαλο και τον αισθητηρα του. Δε θα τ'αφησω ετσι...

Απλα μ'εχουν πιασει ανησυχιες λογω υψηλων θερμοκρασιων που βλεπω τωρα καλοκαιριατικα, και δε θελω να εχω παρακανει φτωχο το μειγμα με το τελικο και παρω τιποτα στο χερι...

banditgr
16/06/2009, 13:16
gia na kourdistei swsta vevea prepei na mpei o2 sensor se kathe kylindro,ostw na ruthmistoune apolyta oloi kai vevea na voulwsoun ton emploutismo ee

libali10
16/06/2009, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Και γω αυτο ηξερα, οτι δηλαδη παιρνουν μετρηση απο την τρυπα του αισθητηρα Λ, δηλαδη μετα το 4->1 τι να πω. Απλα θελω να κανω μονο καυσαναλυση για να δω ποσο ΑΜΕΣΑ χρειαζεται να παρω το Bazzaz, γιατι αν τη βγαζω και χωρις ελεγα να το παρω μετα το καλοκαιρι να μεινει κανα φραγκο...

Τη ρυθμιση (την αυτοματη εν κινησει) θα την κανω εγω εννοειται οταν παρω τον εγκεφαλο και τον αισθητηρα του. Δε θα τ'αφησω ετσι...

Απλα μ'εχουν πιασει ανησυχιες λογω υψηλων θερμοκρασιων που βλεπω τωρα καλοκαιριατικα, και δε θελω να εχω παρακανει φτωχο το μειγμα με το τελικο και παρω τιποτα στο χερι...

Eσυ απο μονος σου να κανεις καυσαναλυση το βλεπω χλωμο διοτι υπαρχουν πολλοι παραμετροι που πρεπει να ληφθουν υποψην.
Αν σκοπευεις να μην βαλεις παραλλλο τοτε πρεπει να ελεγχεις τα μπουζι (αν αφαιρουνται ευκολα) και να ελεγχεις για "πιρακια" που οφειλετε στο φτωχο μειγμα.
Παντως ειναι απιθανο παντως να παθεις ζημια μονο απο μια αλλαγη εξατμηση...απλα μπορει να "αδειασει" ψηλα.