PDA

View Full Version : χαμήλωμα από τις μπουκάλες fazer 600 04



lousou76
15/04/2005, 13:07
Θα ήθελα να θίξω το θέμα χαμηλώματος μιας μηχανής κατεβάζοντας τη θέση που πιάνει το πλαίσιο στις μπουκάλες.

Γνωστά σε όλους ότι κατεβαίνει το κέντρο βάρους, ότι αλλάζει η γεωμετρία και το μηχανάκι στρίβει ευκολότερα και με μικρότερη δύναμη στο τιμόνι.

Το πιρούνι γίνεται πιο στιβαρό, η αεροδυναμική ελαφρώς καλύτερη και η μηχανή δεν ανεβαίνει τόσο στα απότομα ανοίγματα.

Κατέβασα πριν κανα μήνα περίπου από τις μπουκάλες 2 πόντους τη μηχανή.
Παρατήρησα ένα εντελώς διαφορετικό μηχανάκι με πολύ καλύτερη συμπεριφορά στις στροφές και γενικά έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα γιατί είδα και μια γενικότερη βελτίωση στο πιρούνι.

Έπειτα όμως με συζήτηση φίλου που πήγε σε μηχανικό προέκυψε το θέμα του τερματισμού της μπουκάλας και της απόστασης της κάτω γέφυρας από τις τσιμούχες της μπότας.

Σύμφωνα με τον μηχανικό η μπουκάλες τερματίζουν χωρίς να βρίσκει η γέφυρα στις μπότες, ενώ χαμηλώνοντας το σημείο αυτό μπορεί πλέον η γέφυρα να τερματίζει στις μπότες πρίν τερματίσει το πιρούνι κ αυτό κατα τα λεγόμενα του μπορεί να χαλάσει τις τσιμούχες και να πετάει λάδι το πιρούνι.

Βέβαια θα μου πείτε πότε τερματίζει ένα πιρούνι?Όταν έχει πολύ χαλαρό ελατήριο? Όταν ο δρόμος είναι υπερβολικά καλός πχ πίστα και το φρενάρισμα πολύ απότομο κ για πολύ ώρα?όταν κάνεις endo?

και τι συμβαίνει όταν τερματίζει το πιρούνι?μάλλον πτώση...

κ άμα βρει στις τσιμούχες?το ίδιο πράμα με το τέρμα δ είναι?

Εγώ παρατήρησα τη διαδρομή και πρόσεξα ένα εύρος 5-6 πόντων που παίζει η ανάρτηση ενώ από κει κ πάνω το ελατήριο είναι τόσο σφιχτό που ακόμη κ στα πιο απότομα φρεναρίσματα γλιστράει πρώτα το λάστιχο, ενώ οι μπουκάλες έχουν άλλους 3 πόντους διαδρομή.

Στο site της yamaha γράφει 130mm front fork travel στο fazer και μετρώντας την απόσταση γέφυρας τσιμούχας με τη ρόδα στον αέρα εμένα μετά το χαμήλωμα μου μένουν 12 πόντοι.

Επομένως πριν το 2ποντο χαμήλωμα θα χαμε 13 πόντους διαδρομή και 1 πόντο απόσταση από τη γέφυρα με τερματισμένη μπουκάλα.

Εσείς έχετε κάνει τπτ ανάλογο?
Υπάρχει κάνας τρόπος να βεβαιωθεί κανείς για το τι συμβαίνει χωρίς να λύσει το πιρούνι?

GST
15/04/2005, 13:39
για να καταλαβω επειδη εχω μπερδευτει λιγο ενοεις οτι κατεβασες την τιμονοπλακα ...αν ναι αυτοματα μειωνεις την γωνια καστερ...μικροτερη γωνια καστερ.....καλυτερο μαλλον πιο γρηγορη εισοδο στη στροφη ομως μεγαλυτερη ασταθεια στην ευθεια σε μεγαλες ταχυτητες.....2 εκατοστα μου φαινονται πολλα ...πανω στο πηρουνι εχει κατι γραμμουλες...εσυ δηλαδη ποσσες απο αυτες κατεβασες;...τωρα για την διαδρομη ...η διαδρομη αν ειναι σωστος ο συλλογισμος μου παραμενει η ιδια....απλα η αλλαγη γωνιας το φορτιζει περισσοτερο (ισως και να αυξανει το στατικο sag...αλλα σε πολυ κατεβασμα της πλακας)......ισως να χρειαστεις ενα καλο ζευγαρι ελλατηρια

lousou76
15/04/2005, 13:47
Κατάλαβες σωστά.
Το πιρούνι μου δεν έχει γραμούλες εμένα,
Όταν λέω 2 πόντους ενοώ ότι τώρα οι μπουκάλες προεξέχουν από την τιμονόπλακα 2 πόντους ενώ πριν ήταν ακριβώς στο ίδιο ύψος πιασμένες.
Έχω βάλει κ 1μισι πόντο αποστάτη στα μαμά ελατήρια για να αυξήσω την προφόρτιση.
Αν και φαίνονται πολύ εγώ δε το είδα ασταθές στις ευθείες.

OldMan
15/04/2005, 15:10
:confused: :confused: :confused:

Η προφόρτιση που έκανες ΔΕΝ σκλήρηνε το ελατήριο..
Απλά το μηχανάκι κάθεται λιγότερο (με το βάρος του και εσένα επάνω)

Πιθανόν, αν η προφόριση που έκανες είναι μεγάλη, σε μικρές ανωμαλίες να ΜΗΝ υποχωρεί ΚΑΘΟΛΟΥ (μηδενική διαδρομή).

Αυτό βέβαια ΔΕΝ επιδράει στην ΣΥΝΟΛΙΚΗ διαδρομή του πειρουνιού (πάλι 130 mm διαδρομής θα έχεις - θεωρητικά(*).

Το θεωρητικά (*) πηγαίνει στο ότι οι κατασκευαστές ανακοινώνουν την ΙΔΑΝΙΚΗ διαδρομή των αναρτήσεων (η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαδρομή στην περίπτωσή σου είναι κατά 10-15% μικρότερη : 117-110 πραγματικά mm.)

Αν αμφιβάλεις για το αν τερματίζουν οι μπουκάλες πάνω στην γέφυρα (ΔΕΝ πρέπει να γίνει, γιατί πας αυτομάτως για τσιμούχες λαδιού και στραβωμένο χείλος μπουκάλας ) δέσε από ένα δεματικό κολιέ (tie-wrap) πάνω στα καλάμια και μετά από "κακή" δοκιμασία τερματίσματος του πηρουνιού (άσχημα βρόντηγμα σε λακούβες) έλεγξε αν έχει μέχρι την γέφυρα ...

Αν είσαι στο όριο, δοκίμασε να αυξήσεις την απόσβεση συμπίεσης (το 04 έχει ρυθμιστή, νομίζω ???) ώστε να κάνεις πιο "δύσκολο" το τερμάτισμα της ανάρτησης.

Προσωπική άποψη: Στο Fazer αξίζει τα λεφτά της η αλλαγή ελατηρίων και λαδιών (Τα Techoflex είναι φθηνά και κάνουν δουλειά...)

:wave2: :beer: :wave2:

lousou76
16/04/2005, 10:39
Δυστυχώς ρυθμίσεις δεν έχει το πιρούνι καθόλου. Αυτό το 10-15% που αναφέρεις είναι η μέση λειτουργία του πιρουιού όμως έτσι? Πώς προκύπτει? Δηλαδή δεν είναι τα όριά της.
Εγώ από τις δοκιμές μου βλέπω ότι έχει 3 πόντους ακόμα να τερματίσει ακόμα κ με έντονο φρενάρισμα. Το θέμα είναι αν ποτέ θα φάει και τα 3 εκατοστά για να ακουμπήσει στις τσιμούχες. Βέβαια και να ακουμπήσει χλωμό να κάνει ζημιά γιατί δε θα ακουμπήσει με δύναμη αλλά μόλις θα βρεί.
Τα ελατήρια που σκέφτομαι είναι της ohlins από το σετάκι που βγάζει μπρος πίσω η yamaha.

OldMan
16/04/2005, 11:16
:wave2: :wave2: :wave2:

ΟΧΙ, το 10-15% αφαιρούμενο από την συνολικά αναφερόμενη από την YAMAHA διαδρομή, είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαδρομή του πηρουνιού!!! (λόγω των stoppers που έχει στο τέρμα του).

Η πραγματική διαδρομή του πηρουνιού σου είναι 117-110 mm.

Για τα OHLINS, είμαι λίγο επιφυλακτικός....
(Δεν αμφισβητώ την ποιότητα και απόδοσή τους, αλλά είναι ΑΚΡΙΒΑ σε σχέση με αντίστοιχα της αγοράς.)



:wave2: :beer: :wave2:

lousou76
16/04/2005, 14:49
όλα τα μοντέλα έχουν stopers?
10% ή 15%?
Έχω το service manual, μπορώ να βρώ αυτά τα stopers που λές? Μπορείς να μου περιγράψεις ακριβώς πως είναι ή πως τα λένε να τα βρώ?
Αν είναι όπως τα λές αποκλείεται να έχω πρόβλημα ούτε με τους 2 πόντους χαμήλωμα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κ το ενδιαφέρον πραγματικά έχω αγχωθεί με το θέμα κ έχω απογοητευτεί με το ανέβασμα που έκανα στον ένα πόντο.

free rider
16/04/2005, 17:05
φίλε lousou να ξέρεις οτι με το κολπάκι που έκανες μειώνοντας την κάστερ θα πρέπει να δείς τρομερή αλλαγή στην συμπεριφορά της μηχανής στις στροφές.
είναι πάαααρα μα παααρα πολύ σημαντική η μείωση της κάστερ και άρα του τρέιλ όπως ακόμα και του μεταξόνιου στο πώς στρίβει μια μηχανή..
για παράδειγμα μηχανές καθαρά αγωνιστικές που παίζουν με κάστερ στις 24μοίρες θεωρούνται κορυφαίες..παράδειγμα
το cbr600rr έχει 24 μοίρες μεταξόνιο 1.395
το kawa 25 μοίρες zx-6rr μεταξόνιο 1.390
το daytona 24.6 μοίρες μεταξόνιο 1.390


απο χιλιάρια:

το cbr1100xx 25 1490
to zx12r 25 1450

και ερχεται και το
gsx1000r 04 24 1400

και ολα καλά αλλά έρχεται και η ξεσκισμένη η ιταλικιά ατμομηχανή με

ducati 999r 23,5-24,5 κάστερ και μεταξόνιο 1420

και μετά σου λένε το μηχανάκι στρίβει απο μόνο του απλά πρέπει να του το πείς στ αυτί...


ρε για τις 24 μοίρες εγω θέλω να αλλάξω μηχανή...

έχω την ατυχία το thundercat να έχει 25 μοίρες κάστερ και 1415 μεταξόνιο...

δηλ τουριστάδικο του κερατά..

ούτε xx να είμουνα...

wrenchfzr
16/04/2005, 17:35
το πιο απλο ειναι να σηκωσεις τη μηχανη με τον μπροστινο τροχο στον αερα και αφου βγαλεις τις πανω ταπες να βυθισεις την αναρτηση μεχρι τερμα.εκει που θα νιωσης οτι ειναι τερμα παει συνηθως λιγο ακομα λογω -φρενου-της αναρτησης στην διαδρομη της.το βυθισμα κανε το με ενα ιμαντα.τοτε βλεπεις την πραγματικη αποσταση ολων των κινουμενων μερων απο τα σταθερα και κατεβαζεις τις πλακε; οσο λεει η λογικη σου αυτο που σου ειπε ο φιλος για το tank-slapping ειναι πολυ σοβαρο και να μη το νιωσης ποτε σου απο καποια πετρουλα στην εθνικη με μπολικα km/h οταν μειησης τοtrail γιατι και αυτο μειωνεται.

lousou76
16/04/2005, 20:26
χμμ, δηλαδή άμα βάλω τη μηχανή στον ορθοστάτη και ξεβιδώσω τις τάπες μπορώ να βυθίσω τη μηχανή όσο πάει χωρίς πρόβλημα?
Θα εξέχουν τα ελατήρια φαντάζομαι.
Τα ελατήρια δεν είναι μέσα στο λάδι?
Μού φαίνεται πως θα ανεβάσω εντελώς τις μπουκάλες και μετά θα ξεβιδώσω τις τάπες και θα το δω.
Πάντως η μείωση της κάστερ προσθέτει τρομερά στη στροφή. Ο σωστός τρόπος να την αλλάξεις είναι με αλλαγή πιρουνιού και πίσω ανάρτησης κατεβάζοντας συνολικά το μηχανάκι, με κοντότερο πιρούνι και όχι με κατέβασμα.
Είναι αλήθεια πως με το κατέβασμα είναι ευκολότερο να χάσεις το μπροστινό διότι οι κινήσεις είναι πιο λεπτές κ η απόκριση άμεση.
Δε θα λεγα οτι είναι η γωνία που αλλάζει τόσο με το κατέβασμα όσο ότι χαμηλώνει το κέντρο βάρους και μειώνεται το ύψος στροφής του πιρουνιού με αποτέλεσμα η δύναμη στο τιμόνι να ελαττώνεται πολύ για το ίδιο αποτέλεσμα.

ΘΙα θελα επίσης να θίξω το ότι κατεβάζοντας τη μηχανή μ αυτό το τρόπο το μπσοστινό λάστιχο χρειάζετυαι σε όλες τις στροφές να πατάει λιγότερο στην άκρη. Τα όριά του δηλαδή στενέυουν διότι το πίσω τελειώνει κ τα όρια της μηχανής δεν επιτρέπουν παραπάνω κλίση.
Άρα περισσότερη φθορά στο μπροστινο.

wrenchfzr
16/04/2005, 22:22
να σου πω.κατ αρχην θα πρεπει να στιρηξης τη μηχανη.απο οπου και αν αλλαξης τη γεωμετρια τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια.θα πρεπει να ελενξεις το ελευθερο SAG με ενα TIE RAP σφιγμενο στο καλαμι δεν πρεπει να ειναι πανω απο 30μμ.εγω σε ενα FZR που ειχα το μαλακο μπροστινο το εκμεταλευομουν στην εισοδο της στροφης.ενα πραγμα που δεν παντρευεται ειναι γρηγορη γεωμετρια και σκληρη αναρτηση.πολλα στα χαρτια ειναι απλα γραμματα.στην πραξη θα δεις πως αντιδρα η μηχανη και μετα οι μετατροπες η αποψη μου ειναι βεβαια αυτη.βρες καποιον λιγο πιο γρηγορο και ακολουθα τον .λιγο πιο γρηγορο.