PDA

View Full Version : Πρόταση: Αξιοπιστία μέλους



+Arxiereas+
15/06/2009, 16:48
Έχω βάλει μια αγγελία και στις συνομιλίες μου με τον υποψήφιο αγοραστή προσπαθούμε χωρίς να θίξουμε ο ένας τον άλλον να βρούμε τρόπο ώστε κανείς να μην πιαστεί κορόιδο, μια που δεν γνωριζόμαστε ούτε θα συναντηθούμε για τη συναλλαγή. Αυτό που δίνω είναι όπως το περιγράφω, κι ο αγοραστής μου φαίνεται ευγενέστατος και συνεπής. Σαν ενήλικες όμως είμαστε αμφότεροι επιφυλακτικοί, και όχι άδικα με τόσα που γίνονται. Εμένα προσωπικά μου προκαλεί αμηχανία και με στεναχωρεί που -κατανοώντας την επιφυλακτικότητά του- δεν δύναμαι να ολοκληρώσω τη συναλλαγή με τον τρόπο που επιθυμεί αυτός που ενδιαφέρεται. Οι ρόλοι δεν έχουν καμία σημασία, αύριο θα είμαι εγώ στη θέση του αγοραστή, κάποιος άλλος στη θέση του πωλητή κ.ο.κ.
Για να μην μακρυγορώ θα ήθελα να προτείνω, αν και εφ' όσων υποστηρίζεται από το σύστημα, να προστεθεί στο προφίλ όλων των μελών η παράμετρος "Αξιοπιστία μέλους" που έχω δει σε άλλα φόρουμ με μεγάλο όγκο αγγελιών, όπως του moto.gr. Μετά τη συναλλαγή αξιολογούν το ένα μέλος το άλλο και βγαίνει ένα ποσοστό % από το σύνολο των θετικών ή αρνητικών κρίσεων κάθε συναλλαγής του μέλους. Δηλαδή κάτι σαν αυτό που γίνεται και στο e-bay.
Δεδομένου ότι όλοι οι μοτοσυκλετιστές (αντ)αλλάζουμε πολλά ρούχα, εξοπλισμό κ.α. κατα τη διάρκεια της μοτοσυκλετιστικής μας "θητείας", και μας ενδιαφέρουν λίγο-πολύ όλους οι προσφορές που γίνονται εδώ, θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε με ποιον-ους έχουμε να κάνουμε.

Kotsis23
15/06/2009, 16:51
+1000!
Θα ήταν πολύ καλή μια τέτοια κίνηση!
:wave2:

GiannisBlessed
15/06/2009, 17:56
+∞
:beer: :beer: :beer:
μακαρι....ειναι μια πολυ καλη κινηση πιστευω...
να κανουμε εκλογες!!χαχα

goumis hornet
15/06/2009, 19:21
:a10:

+Arxiereas+
15/06/2009, 22:44
Καλό θα ήταν να μας πει και κάποιος εκ των διαχειριστών αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

izzy
15/06/2009, 23:23
Eχω την υποψια ,και μπορω να το εξακριβωσω κιολας ,πως δεν υποστηρίζει κατι τετοιο το vbulletin.


To vBuletin είναι το πρόγραμμα που κρατάει όλο αυτό που βλέπουμε για οποίον ΔΕΝ γνωρίζει !

makis206
15/06/2009, 23:42
Αν και συμφωνώ με το σκεπτικό υπάρχουν πολλοί που γίνονται μέλη μόνο για να πουλήσουν ή να αγοράσουν.. σε περίπτωση που υποστηρίζεται απ'το vBulletin τι γίνεται με δαύτους ;

:beer:

DimChios
16/06/2009, 00:34
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

jfx
16/06/2009, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Έχω βάλει μια αγγελία και στις συνομιλίες μου με τον υποψήφιο αγοραστή προσπαθούμε χωρίς να θίξουμε ο ένας τον άλλον να βρούμε τρόπο ώστε κανείς να μην πιαστεί κορόιδο, μια που δεν γνωριζόμαστε ούτε θα συναντηθούμε για τη συναλλαγή. Αυτό που δίνω είναι όπως το περιγράφω, κι ο αγοραστής μου φαίνεται ευγενέστατος και συνεπής. Σαν ενήλικες όμως είμαστε αμφότεροι επιφυλακτικοί, και όχι άδικα με τόσα που γίνονται. Εμένα προσωπικά μου προκαλεί αμηχανία και με στεναχωρεί που -κατανοώντας την επιφυλακτικότητά του- δεν δύναμαι να ολοκληρώσω τη συναλλαγή με τον τρόπο που επιθυμεί αυτός που ενδιαφέρεται. Οι ρόλοι δεν έχουν καμία σημασία, αύριο θα είμαι εγώ στη θέση του αγοραστή, κάποιος άλλος στη θέση του πωλητή κ.ο.κ.
Για να μην μακρυγορώ θα ήθελα να προτείνω, αν και εφ' όσων υποστηρίζεται από το σύστημα, να προστεθεί στο προφίλ όλων των μελών η παράμετρος "Αξιοπιστία μέλους" που έχω δει σε άλλα φόρουμ με μεγάλο όγκο αγγελιών, όπως του moto.gr. Μετά τη συναλλαγή αξιολογούν το ένα μέλος το άλλο και βγαίνει ένα ποσοστό % από το σύνολο των θετικών ή αρνητικών κρίσεων κάθε συναλλαγής του μέλους. Δηλαδή κάτι σαν αυτό που γίνεται και στο e-bay.
Δεδομένου ότι όλοι οι μοτοσυκλετιστές (αντ)αλλάζουμε πολλά ρούχα, εξοπλισμό κ.α. κατα τη διάρκεια της μοτοσυκλετιστικής μας "θητείας", και μας ενδιαφέρουν λίγο-πολύ όλους οι προσφορές που γίνονται εδώ, θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε με ποιον-ους έχουμε να κάνουμε.


οτι υποστηρίζεται, υποστηρίζεται, ολα γίνονται στην php. κι αν δεν υπαρχει ετοιμο, το φτιαχνει καποιος.

Εκτός όμως του γεγονότος ότι η ιστοσελίδα δεν έχει τετοιο προσανατολισμο,

προκύπτουν θέματα που καθιστούν το σύστημα, από αναξιόπιστο, εως παντελώς άχρηστο με πρώτο και κυριο ότι φτιαχνω πολλαπλους λογαριασμούς, και εικονικες αγγελίες, για να ανεβάσω τη βαθμολογία μου.


Εξάλλου οποιος θέλει συναλλαγές με χρήστες που έχουν προηγούμενη αξιολόγηση, υπαρχουν μπόλικα σάιτ δημοπρασιων και πωλήσεων με ξεχωριστές κατηγορίες ειδικά για μοτοσυκλετιστικά προιόντα :P

fantacid
16/06/2009, 01:34
αν κανετε scroll down θα δειτε.....




Powered by: vBulletin Version 2.3.2
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Limited.


:lol: :lol: :lol: :lol:

jfx
16/06/2009, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αν κανετε scroll down θα δειτε.....




Powered by: vBulletin Version 2.3.2
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Limited.


:lol: :lol: :lol: :lol:


νταξει γνωστο αυτο, αλλά τι σχέση εχει αυτο;

+Arxiereas+
16/06/2009, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

προκύπτουν θέματα που καθιστούν το σύστημα, από αναξιόπιστο, εως παντελώς άχρηστο με πρώτο και κυριο ότι φτιαχνω πολλαπλους λογαριασμούς, και εικονικες αγγελίες, για να ανεβάσω τη βαθμολογία μου.


Έχεις δίκιο και αυτό που λες είναι κάτι που συμβαίνει, η πλειοψηφία όμως δεν μπαίνει σ' αυτή τη διαδικασία. Μην ξεχνάμε ότι έχουμε και την αναζήτηση μηνυμάτων του μέλους. Όλα αυτά συνδυαστικά μπρούν να δίνουν μια πολύ καλή εικόνα και ο καθένας να αποφασίζει/ρισκάρει από μόνος σύμφωνα με τις ενδείξεις αυτές.
Από τη στιγμή που με το υπάρχον σύστημα η αγγελία σβήνεται (όπως είναι λογικό) μόλις πουληθεί, πώς οι υπόλοιποι μπορούν να γνωρίζουν αν ο πωλητής ήταν ειλικρινής ή ο αγοραστής συνεπής? Από το τίποτα λοιπόν κάτι είναι κι αυτό.
Είναι εμφανέστατο πως η σελίδα δεν έχει τέτοιο προσανατολισμό άλλα οι χιλιάδες αναγνώσεις σε πολλά threads, δείχνουν ότι αν μη τι άλλο οι αγγελίες είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς.

byron
16/06/2009, 07:59
Δεν έχω ιδέα αν είναι εφικτό, αλλα σίγουρα δεν υπάρχει έτοιμο.

Περιττό θα έλεγα οτι είναι....
Tο moto.gr δεν είναι προσανατολισμένο στις αγοραπωλησίες στυλ εβαυ, ή car.gr. Εκτός αυτού υπάρχουν πάρα πολλοί που απλά μπάινουν μια δυο φορές, ποστάρουν την αγγελία τους και άντε γειά όπως είπε ο makis.

Και το βασικότερο,το ποστάρισμα στις αγγελίες δεν επιτρέπεται στους επαγγελματίες και εμπόρους.
Τι να αξιολογήσεις στον χάση και στη φέξη ιδιώτη που θα βάλει 1-2 αγγελίες; (εκτός και μιλάμε για τον gixxerpap όπου μπορούμε να κρατάμε αρχείο στο χέρι). :D

jfx
16/06/2009, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν έχω ιδέα αν είναι εφικτό, αλλα σίγουρα δεν υπάρχει έτοιμο.




Μεγάλη κουβέντα αυτή. για να εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει ετοιμο, πρεπει να γνωριζεις ολα τα "ετοιμα"... πραγμα ουσιαστικα ατοπο.


δες εδώ ένα ας πούμε(με πρόχειρη αναζήτηση) που ειναι για το VB2 μάλιστα:
http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=52188


Κατα τα άλλα, ούτε εγώ συμφωνω οτι θα προσφέρει κάτι ουσιαστικό μια τετοια λειτουργία(χωρις να εχω κανενα πρόβλημα αν υλοποιηθεί εφόσον εχει ζήτηση), απλά παραθέτω πληροφορίες για κάθε ενδιαφερόμενο.

Κάτι άλλο που μπορει να χρησιμοποιηθεί για αυτη τη δουλεια(χωρίς την αποτελεσματικότητα του παραπανω) είναι ενα πρόσθετο του vbulletin οπου μπορει ο καθε χρήστης να αφήνει μήνυμα στο προφίλ καποιου άλλου χρήστη.
Σε αυτό θα μπορεί να περιγράφει τα της συναλλαγής και τι πήγε στραβά ή τι πήγε καλά...
Βέβαια δε θα βγάζει στατιστικά και δεν είναι τόσο χρηστικό όσο το παραπάνω, αλλά θα έχει περισσότερη πλακα :rotflmao:

Sapadak
16/06/2009, 08:45
Κατι τετοιο υπαρχει και στο απριλιαμπαϊκερς απο οσο γνωριζω, αλλα εκει το φορουμ ειναι δομημενο διαφορετικα απο το μοτο οποτε.....

Εδω υπαρχουν αλεξιπτωτιστες που βαζουν μια αγγελια και μετα δεν μπαινουν καν στο κοπο να πουνε οτι πουληθηκε για να κλεισει η αγγελια.

Σε μια προσφατη αγγελια μου, ενας συμφορουμιτης ηθελε τα πραγματα που πουλουσα.

Μου εβαλε τα λεφτα και του εστειλα τα πραγματα, αλλα θα μπορουσε να γινει και αντικαταβολη.(του ενεπνευσα εμπιστοσυνη μαλλον και δεν πηρα τα λεφτα να παω ταξιδι στις εξωτικες Μαλδιβες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το προβλημα οπως καταλαβαινω υπαρχει σε αγοροπωλησια μοτοσυκλετας γιατι ολα τα αλλα μπορουν να γινουν αντικαταβολη.(κοστιζει κατι παραπανω αλλα ΓΙΝΕΤΕ)


Φανταζομαι οτι οποιος απο εμας θελει να αγορασει μια μοτοσυκλετα θα ηθελε τουλαχιστον να της ριξει μια ματια πριν τη παρει και να μην αγορασει κατι στα τυφλα.

My2c

SeNNinhA
16/06/2009, 08:52
Πολύς κόπος για το τίποτε. Τα πιο πολλά μέλη θα πουλήσουν το πολύ 2 πραγματάκια κατά μέσο όρο (μπορεί να λέω και πολύ). Τι να αξιολογήσεις από αυτό? Οι πιο πολλοί θα έχουν 0 στην αξιολόγηση. Δεν πρόκειται να κερδίσεις κάτι από αυτό.

Άλλωστε στην Ελλάδα βρισκόμαστε. Και οι πιο πολλοί από εσάς στην Αθήνα. Στην Αθήνα πας το παίρνεις το πληρώνεις και τέλος. Και για την υπόλοιπη Ελλάδα στην χειρότερη περίπτωση το στέλνεις αντικαταβολή και είσαι και εσύ σίγουρος και ο άλλος.

Τι θέλετε και μπλέκετε? Δεν είναι site πωλήσεων εδώ. Απλά και αυτές είναι μέσα στο πρόγραμμα.

:wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
16/06/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak

Εδω υπαρχουν αλεξιπτωτιστες που βαζουν μια αγγελια και μετα δεν μπαινουν καν στο κοπο να πουνε οτι πουληθηκε για να κλεισει η αγγελια.

Εσενα θα σε προτεινω για μοντ στις αγγελιες!
Με νιωθεις λεμε!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sapadak
16/06/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εσενα θα σε προτεινω για μοντ στις αγγελιες!
Με νιωθεις λεμε!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Δε παιζει αυτο το σεναριο με την υπαρχουσα κατασταση

Θελω τουλαχιστον το βασικο, 8ωρο και πληρη ενσημα

Οχι επειδη ειμαι νεος να με εκμεταλλευτειτε

:smokin:

DimChios
16/06/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δε παιζει αυτο το σεναριο με την υπαρχουσα κατασταση

Θελω τουλαχιστον το βασικο, 8ωρο και πληρη ενσημα

Οχι επειδη ειμαι νεος να με εκμεταλλευτειτε

:smokin:


Δε βγαινω φιλαρακι! :sad:
Υπαρχει και κριση!

:blush:

LOUKILOUK
16/06/2009, 14:02
Η ιδεα δεν ειναι κακη αλλα μαλλον οπως προειπαν θα ειναι ουσιαστικα αχρηστη για μια 1-2 αγοραπωλησιες που θα κανουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα...
Δεν ξερω κατα ποσο αυτο επιτρεπεται, αλλα ισως να μπορουσαμε να εχουμε απλα σχολια απο αγοραστες και πωλητες μετα απο μια συναλλαγη και ετσι να ενημερωμασταν και για την αξιοπιστια καποιων...Φοβαμαι μονο μην καταληξουμε σε αντιπαραθεσεις...
Αν γραφαμε μονο οταν ημασταν ευχαριστημενοι θα δουλευε το πραμα?

Γενικα παντως για να γινουν αγοραπωλησιες μεταξυ μας πρεπει παντα καποιος να ρισκαρει και να εμπιστευτει καποιον...στην περιπτωση μεταβιβασεων υπαρχει και η πρακρατηση...μην το ξεχνατε...:winka:
αυτια και γεια χαρα:wave2:

Sapadak
16/06/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Δε βγαινω φιλαρακι! :sad:
Υπαρχει και κριση!

:blush:

Ζητα αυξηση


Δεχομαστε και με Western Union Bank Transfer.

Εχεμυθα, αβιαστα, αβαδιστα :cool:






Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
στην περιπτωση μεταβιβασεων υπαρχει και η πρακρατηση...μην το ξεχνατε...

Αμα στραβωσει και στη κανει τη μηχανη σωβρακο τι να το κανεις :(

harris_x
16/06/2009, 14:30
Καλό θα ήταν πάντως, γιατί εγώ έστειλα ένα μπουφάν με αντικαταβολή σε νησί ο τύπος δεν το παρέλαβε ποτέ και στο τηλέφωνο μου έλεγε ότι το είχε λάβει και μαλιστα ήταν ok! :mad:

Τελικά μίλησα με το ταχυδρομείο οπού μου είπαν ότι κρατούσαν το δέμα γιατί ο λεβέντης μας ήταν τακτικός πελάτης κλπ, κλπ... :mad:

Το αποτέλεσμα... έμεινα χωρίς το μπουφάν μου (πάλι καλά που μου δάνεισε ένα ένας φίλος) για περίπου 1,5 μήνα για ζήτησω τελικά να μου το επιστρέψουν! :a023: :a37:

Το παλικάρι αυτό πρόσφατα είδα ότι έχει βάλει αγγελία κάποια μηχανή, μάλλον εχει μαγαζί για ενοικιάσεις moto!

DimChios
16/06/2009, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x

Το παλικάρι αυτό πρόσφατα είδα ότι έχει βάλει αγγελία κάποια μηχανή, μάλλον εχει μαγαζί για ενοικιάσεις moto!


στειλε μου ενα π.μ το nickname του!

:evil:

konsttanttinos
23/06/2009, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Έχω βάλει μια αγγελία και στις συνομιλίες μου με τον υποψήφιο αγοραστή προσπαθούμε χωρίς να θίξουμε ο ένας τον άλλον να βρούμε τρόπο ώστε κανείς να μην πιαστεί κορόιδο, μια που δεν γνωριζόμαστε ούτε θα συναντηθούμε για τη συναλλαγή. Αυτό που δίνω είναι όπως το περιγράφω, κι ο αγοραστής μου φαίνεται ευγενέστατος και συνεπής. Σαν ενήλικες όμως είμαστε αμφότεροι επιφυλακτικοί, και όχι άδικα με τόσα που γίνονται. Εμένα προσωπικά μου προκαλεί αμηχανία και με στεναχωρεί που -κατανοώντας την επιφυλακτικότητά του- δεν δύναμαι να ολοκληρώσω τη συναλλαγή με τον τρόπο που επιθυμεί αυτός που ενδιαφέρεται. ......

Παντως το κρανος που μου πουλησες ειναι αψογο σε καθε περιπτωση!
:beer: :beer: :beer: :beer:

road spirit
23/06/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εσενα θα σε προτεινω για μοντ στις αγγελιες!
Με νιωθεις λεμε!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τώρα το είδα αυτό...

+1 λέω

sapadak για mod στις αγγελίες :smokin:

DimChios
23/06/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τώρα το είδα αυτό...

+1 λέω

sapadak για mod στις αγγελίες :smokin:


Κουραστηκαμε νεος?

:evil:

Sapadak
23/06/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τώρα το είδα αυτό...

+1 λέω

sapadak για mod στις αγγελίες :smokin:

Στειλε προσφορα ΟΧΙ με πμ αλλα εδω ανοιχτα


Μου αρεσει η διαφανεια (αν ειναι και σε φουστανακι ακομα καλυτερα) :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κουραστηκαμε νεος?

:evil:


Θες να μου κοψεις το μεροκαματο? :(

DimChios
23/06/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak

Θες να μου κοψεις το μεροκαματο? :(


Αντε ρε ψαρακα κι εσυ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sapadak
23/06/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αντε ρε ψαρακα κι εσυ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΤΙ?:look:

Τζαμπα το κανετε εσεις αυτο?

road spirit
23/06/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κουραστηκαμε νεος?

:evil: κοιτάτε ένα παλιό :lol:

road spirit
23/06/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
ΤΙ?:look:

Τζαμπα το κανετε εσεις αυτο? βασικά, δίνουμε κ*λο που και πού αλλά ο χίους τα βρίσκει ζόρικα τώρα τελευταία :lol: :lol:

DimChios
23/06/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
βασικά, δίνουμε κ*λο που και πού αλλά ο χίους τα βρίσκει ζόρικα τώρα τελευταία :lol: :lol:


Οταν Ιουλιο - Αυγουστο και μεχρι αρχες Σεπτεμβρη θα σε αφησω μονο σου, τοτε να σε δω ποσος θα γινει ο δικος σου κ@λος!!

:evil:

road spirit
23/06/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Οταν Ιουλιο - Αυγουστο και μεχρι αρχες Σεπτεμβρη θα σε αφησω μονο σου, τοτε να σε δω ποσος θα γινει ο δικος σου κ@λος!!

:evil: πφφφφφ, λες και θα έχει κίνηση αυγουστιάτικα στις αγγελίες :lol: