PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο πίσω φρένο η ιδέα μου ?



apatewnas
15/06/2009, 22:08
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,είμαι κάτοχος ενός street triple , 3 εβδομάδων περίπου και το μονο που έχω να πω ότι είμαι ερωτευμένος με την συγκεκριμένη μηχανή.Όλα είναι άψογα αλλα το μονο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω καλή αίσθηση του πίσω φρένου.

Το πατάω και πιάνει ελάχιστα και μερικές φορες χρειάζεται να το πιέσω αρκετά με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο πίσω τροχός.Έχω οδηγήσει ένα GSR και ένα Z750 και η διαφορα είναι τεραστια !Στις συγκεκριμένες μηχανές με το που το πίεζα λίγο το φρενάρισμα ήταν ιδιαιτερα αισθητό με αντίθεση του triple μου που σχεδόν είναι σαν να μην υπάρχει!

Σκέφτομαι καινούργια μηχανή έχω, δεν είναι δυνατόν να έχω κάποιο πρόβλημα στο πίσω φρένο και γενικότερα.Μίλησα με τον αντιπρόσωπο που αγόρασα την μηχανή και συγκεκριμένα τον μηχανικό τις triumph στην λάρισα και μου είπε ότι το φρένο είναι εντάξει ,αλλα δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό.Αν κάποιος είναι από Λάρισα και θέλει να βρεθούμε να του δώσω την μηχανή μου για ένα test και θα καταλάβει για περί τίνος πρόκειται.

Θέλοντας να μεγιστοποιήσω τα επίπεδα τις ασφαλειας στον δρόμο το θέμα του φρένου είναι κάτι σημαντικό και δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι.

Τα φώτα σας παρακαλώ! :wave2: :wave2: :eyepop:

tyxeros
15/06/2009, 23:19
Τι λαστιχακια φορας? Και τη χρονολογιας?

apatewnas
16/06/2009, 00:25
Dunlop Sportmax Qualifier , για την χρονολογία δεν μπόρεσα να δω καθαρά αύριο το πρωί να σου πώ. Γιατί? :eyepop: :smilea:

ilias s.m.
16/06/2009, 02:19
Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει? μηπως δεν εχουν (στρωσει) τα τακακια???

kouk
16/06/2009, 07:31
και εγω την ιδια απορια με εσενα ειχα.......
ετσι λειτουργει το πισω φρενο στο street triple. εγω σε αυτο κατεληξα.
αν εχει test ride παρε και αυτο να το δεις οτι ετσι λειτουργει και αυτο.
μην αγχωνεσαι.


επειδη το μηχανακι ειναι ελαφρυ αν το πισω φρενο ηταν πιο δυνατο σε περιπτωση εντονου φρεναρισματος δεν θα ηταν λειτουργικο. Θα μπλοκαρε τον πισω τροχο για πλακα. ηδη το κανει....

ασε που το street triple ειναι σχολειο για να σταματησεις να χρεισιμοποιεις το πισω φρενο οταν δεν το χρειαζεσαι πραγματικα.

spyro
16/06/2009, 09:57
έχει ενα θεματακι η Triumph με το πίσω φρένο γενικώς σε όλα τα μοντέλα. Δέν ξέρω γιατι και πώς αλλά δεν τα καταφέρνουν ουτε σε αισθηση ούτε σε απόδοση.

Τώρα κάποιοι θα αρχίσουν να σου λένε π@π@ριες περι οδηγικών ικανοτήτων και το οτι δεν το χρειάζεσαι το πισω φρένο γιατι με το μπροστά σταματάμε, αλλα μην τους ακούς, το γεγονώς ειναι οτι η Τ δεν τα καταφέρνει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα.



:wave2:

kouk
16/06/2009, 10:09
χεχε πιστευω να μην ηταν μπιχτη για μενα!!!!!!:D :lol: :rotflmao: :p

spyro
16/06/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouk
χεχε πιστευω να μην ηταν μπιχτη για μενα!!!!!!:D :lol: :rotflmao: :p

:blush:

ουπς .... και όμως αυτο δεν πηγαινε για σένα. Δεν το ειδα καθόλου το ποστ σου. Απάντησα κατευθείαν στο αρχικό

:beer:

kouk
16/06/2009, 10:44
χεχε no problem ακομα και για μενα να πηγαινε!!!!!

παντα ολες οι αποψεις δεκτες!!!!:beer:

apatewnas
16/06/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει? μηπως δεν εχουν (στρωσει) τα τακακια???

Έχω κάνει 3500k km λογικά τα πάντα είναι στρωμένα :D Το μπροστά δουλεύει ρολοι

apatewnas
16/06/2009, 11:24
Όταν το πατάω ελαφρά είναι σαν να μην υπάρχει , λειτουργεί στο ελάχιστο επιβραδύνοντας ελάχιστα.
Το δοκίμασα να το πατήσω όσο πήγαινε βάζοντας full δύναμη με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τροχός.
Συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει ενδιάμεσο πίσω φρενάρισμα παρα μονο 2 καταστάσεις των άκρων.Η ελάχιστα η μπλοκάρισμα.Αν και αυτό το ελάχιστο σε συνδυασμό με το μπροστινό έχει καλά αποτελέσματα.

apatewnas
16/06/2009, 11:27
Και κάτι τελευταίο ο τεχνικός της Triumph στην Λάρισα μου είπε ότι αυτό είναι το πίσω φρένο της μηχανής και επιβραδύνει όσο χρειάζεται σε συνδυασμό με το μπροστινό για το καλύτερο αποτέλεσμα.Δηλαδή δουλεύει στο 25% το πίσω φρένο.Αδυνατώ να το πιστέψω αυτό :dizzy:

SeNNinhA
16/06/2009, 11:39
Η ουσία είναι ότι δεν έχεις αίσθηση του πίσω. Είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο γενικά στις μηχανές. Δεν δίνουν και πολύ σημασία οι εταιρίες σε αυτό λόγω της μικρής σημασίας του πίσω φρένου στην συμπεριφορά της μηχανής. Άλλωστε δεν επιβραδύνεις με αυτό, αλλά απλά σταθεροποιείς την μηχανή όταν το πατήσεις ελάχιστα πριν το μπροστά. Έτσι δεν χρειάζεσαι να πιάνει και πολύ. Πάτα το κι ας μην έχεις αίσθηση ότι πιάνει. Πιάνει αρκετά ώστε απλά να σταθεροποιήσει την μηχανή.

Εαν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να το βελτιώσεις, τότε βάλε μεταλλικό σωληνάκι και θα βελτιωθεί η αρχική αίσθηση που θα έχεις από αυτό.

Εαν θελεις να πας ακόμη παραπέρα, απλά βάλε την τρόμπα από το 675 πχ (αν και για εμένα δεν υπάρχει λόγος να πας τόσο μακριά).

Alarm
16/06/2009, 11:40
μια χαρα ειναι τα φρενα σου, μην σε ανυσηχει. τετοιες μηχανες δεν χριαζονται απολυτα φρενα πισω γιατι πολυ απλα με το που το πατας θα ψαχνεις τον κωλο απο εδω και απο εκει. και με το cbr τα ιδια ειναι. θελη αρκετη πιεση για να νοιωσεις οτι πιανει εκτος και αν το μπλοκαρεις.

επισεις νοιθωθεις οτι ΔΕΝ πιανει γιατι απλα διαφερει απο το μπροστινο φρενο. Δεν σου ρειχνει το σωματικο βαρος μπροστα για να νοιωσεις οτι πιανει ασχετα αν αυτο λειτουργει. Τελος παλι πιστευεις οτι δεν κανει δουλεια γιατι το πισινο φρενο ετσι και αλλιως δεν επιβραδινει πολυ. Δεν εχεις αναρωτηθει γιατι εχεις τετοιες δισκοπλακες μπρος και μια μικρη πισω ? :)

ολα καλα ειναι, αδικα αγχονεσε

NikosR
16/06/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
έχει ενα θεματακι η Triumph με το πίσω φρένο γενικώς σε όλα τα μοντέλα. Δέν ξέρω γιατι και πώς αλλά δεν τα καταφέρνουν ουτε σε αισθηση ούτε σε απόδοση.

Τώρα κάποιοι θα αρχίσουν να σου λένε π@π@ριες περι οδηγικών ικανοτήτων και το οτι δεν το χρειάζεσαι το πισω φρένο γιατι με το μπροστά σταματάμε, αλλα μην τους ακούς, το γεγονώς ειναι οτι η Τ δεν τα καταφέρνει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα.



:wave2:


Θα στις πουμε. Οχι ακριβώς όπως νομίζεις, αλλά θα στις πουμε... :wave2:

Ελα να μας πείς τα ίδια σε μερικά χρόνια :beer:

NikosR
16/06/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
Αν και αυτό το ελάχιστο σε συνδυασμό με το μπροστινό έχει καλά αποτελέσματα. [/B]


Αρα κουβέντα να γίνεται δηλαδή....

apatewnas
16/06/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αρα κουβέντα να γίνεται δηλαδή....

Όχι δεν το εννοούσα έτσι!Απλά οδηγώντας το GSR και το Z750 είδα τεράστιες διαφορες.Λογικό είναι να προβληματίζομαι.

NikosR
16/06/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
Όχι δεν το εννοούσα έτσι!Απλά οδηγώντας το GSR και το Z750 είδα τεράστιες διαφορες.Λογικό είναι να προβληματίζομαι.

Τότε να μη προβληματίζεσαι. Να μάθεις να φρενάρεις. Sorry αν ακουγομαι patronising αλλά 99.9% απο του ανθρώπους που έχω ακούσει να λένε για το πίσω φρένο (γενικώς όχι ειδικώς με τα Τ) πάσχουν από έλλειψη γνώσης στο φρενάρισμα, ή προέρχονται από παπιά, πισώβαρες μηχανές και στρωματέξ. Προφανώς εσύ δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία αλλά και πάλι...

Εχω ακούσει καμπόσους να τελειώνουν τα πίσω τακάκια σε Τίγρεις σε 1500 χλμ και να παροπονιούνται. Συνήθως είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πισω φρένο...

Σαφώς και υπάρχουν διαφορές στην αίσθηση του πίσω φρένου από μηχανή σε μηχανή. Αλλα σε μηχανές με σπόρ στησιμο, και ακόμα περισσότερο σε ελαφρά μηχανάκια σαν το δικό σου, λίγη σημασία έχουν. Αν θές λίγο καλύτερη άισθηση, βάλε τακάκια με μαλακιά πάστα (οργανικά) πίσω.

Α και κάνε ενα πείραμα. Βάλε πίσω την κοπελλιά σου και δές τότε την συμπεριφορά του πίσω φρένου.. Είδες τι κάνει η κατανομή του βάρους?

tolkmt-03
16/06/2009, 13:04
Αδερφέ και γω Τριπλάκι έχω και καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Don't worry, όπως είπαν τα παιδιά, έτσι είναι το πίσω φρένο.

Άλλωστε για την χρήση που προορίζεται, έλεγχο ισορροπίας πάνω στην σούζα, είναι μια χαρά!

:sun: :sun: :sun:

spyro
16/06/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR

Εχω ακούσει καμπόσους να τελειώνουν τα πίσω τακάκια σε Τίγρεις σε 1500 χλμ και να παροπονιούνται. Συνήθως είναι οι ίδιοι που γκρινιάζουν για το πισω φρένο...



Τα δικά μου τα άλλαξα στα 15.000 χλμ στον δικό μου Τίγρη για προληπτικούς λόγους (γιατί έπρεπε να κάνω το 36ωρο στο οποίο έπρεπε να βγάλω άλλα 1.600 σε 2 μέρες), και παραμένω να πιστεύω οτι το πίσω φρένο του Τίγρη δεν είναι το αναμενόμενο από μηχανή με 10+ kg ροπής.

Κατόπιν συζητήσεως με άλλους κατόχους Triumph (Sprint και Street Triple) πήρα τις ίδιες εντυπώσεις. Οι εντυπώσεις που εχουν δημιουργηθεί ειναι κατα αναλογία. Δηλαδή συγκριτικά με τα Yamaha, Suzuki, Honda που είχαμε είτε στην κατοχή μας είτε οδηγήσει τα τελευταία 17 (προσωπικά) χρόνια μοτοσυκλετισιτικής εμπειρίας, και όχι γιατι φοβόμαστε από την ασχετοσύνη μας να πατήσουμε το μπροστινό φρένο.

Και μην ανησυχείς δεν είναι το «patronizing» που με ενοχλεί … το πρόβλημα που με ενοχλεί είναι το «pontification»


:wave2:

NikosR
16/06/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


Και μην ανησυχείς δεν είναι το «patronizing» που με ενοχλεί … το πρόβλημα που με ενοχλεί είναι το «pontification»


[/B]

Λέγεσαι apatewnas ????? ή απαντάς αντ' αυτού?

NikosR
16/06/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
[B παραμένω να πιστεύω οτι το πίσω φρένο του Τίγρη δεν είναι το αναμενόμενο από μηχανή με 10+ kg ροπής.

[/B]


Ροπής? :confused: :confused: :confused:

NikosR
16/06/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


Κατόπιν συζητήσεως με άλλους κατόχους Triumph (Sprint και Street Triple) πήρα τις ίδιες εντυπώσεις. [/B]

Με εμένα πάντως δε συζήτησες. Δεν εχω απολύτως κανένα παράπονο από το πίσω. Κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται ακριβώς όπως του ζητήσω.

Tpap
16/06/2009, 13:52
Ας τα πάρουμε από την αρχή...:


Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
έχω να πω ότι είμαι ερωτευμένος με την συγκεκριμένη μηχανή.
γι'αυτό τα βλέπεις έτσι...

Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
Όλα είναι άψογα...

...δυστυχώς όμως δεν υπάρχει μηχανάκι δίχως ελλείψεις, ελλατώματα, προβλήματα κλπ...
Το θέμα είναι αν τα γνωρίζεις και τα αποδέχεσαι. Και θα ήταν εύλογο το προηγούμενο να μην συμβεί κατόπιν εορτής.
Και ξέρεις για ποιά γιορτή μιλάω.



Όσο για το πρόβλημά σου, ο φίλος σενίνια, στο περιέγραψε μάλλον με απόλυτη σαφήνεια με το οποίο συμφωνώ..:

Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Η ουσία είναι ότι δεν έχεις αίσθηση του πίσω.

NikosR
16/06/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
έχει ενα θεματακι η Triumph με το πίσω φρένο γενικώς σε όλα τα μοντέλα. Δέν ξέρω γιατι και πώς αλλά δεν τα καταφέρνουν ουτε σε αισθηση ούτε σε απόδοση.

Τώρα κάποιοι θα αρχίσουν να σου λένε π@π@ριες περι οδηγικών ικανοτήτων και το οτι δεν το χρειάζεσαι το πισω φρένο γιατι με το μπροστά σταματάμε, αλλα μην τους ακούς, το γεγονώς ειναι οτι η Τ δεν τα καταφέρνει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα.



:wave2:


pontification? :rolleyes:

Tpap
16/06/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
και παραμένω να πιστεύω οτι το πίσω φρένο του Τίγρη δεν είναι το αναμενόμενο από μηχανή με 10+ kg ροπής.

σπύρο, δεν μας λές όμως και τι ακριβώς θα ήθελες από το φρένο...παρά μόνο ότι δεν είναι το αναμενόμενο.

Αίσθηση;
απότομο αρχικό δάγκωμα;
προοδευτικότητα πέδησης..;
διάρκεια σε επαναλαμβανόμενα από πολλά χλμ;
απόδοση κρύο;
απόδοση όταν βράζει;

εσπρέσσο; φραπέ; τι;

έδιτ:
προσωπικά λοιπόν στο δικό μου μπουρδελοτίγρη, ποτέ δεν είχα κανένα παράπονο, πέρα από την κακή αρχική ποιότητα των μαμά τακακίων της Νισίν.
Τό μηχανάκι το γονατίζει από όποια χλμ θές, και με σχετική αίσθηση, και με ικανοποιητική δύναμη, ακόμη και υπερφορτωμένο. Θα το μπλοκάρω μόνο όταν θέλω και έχεις σαφείς πληροφορίες ακόμη και με μπότες για σκί. :wave2:

και εν τοιαύτη περιπτώσει, δαπάνησε λίγο χρόνο να βρείς το ''σωστό'' τακάκι.

NikosR
16/06/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap




Όσο για το πρόβλημά σου, ο φίλος σενίνια, στο περιέγραψε μάλλον με απόλυτη σαφήνεια με το οποίο συμφωνώ..: [/B]


Ο φίλος σενίνια, με τον οποίο συμφωνώ στην ουσία και εγώ (εκτος της συνταγής για γιατρειά), εγραψε κι άλλα...

spyro
16/06/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
σπύρο, δεν μας λές όμως και τι ακριβώς θα ήθελες από το φρένο...παρά μόνο ότι δεν είναι το αναμενόμενο.

Αίσθηση;
απότομο αρχικό δάγκωμα;
προοδευτικότητα πέδησης..;
διάρκεια σε επαναλαμβανόμενα από πολλά χλμ;
απόδοση κρύο;
απόδοση όταν βράζει;

εσπρέσσο; φραπέ; τι;

φρέδο εσπρέσσο μέτριο παρακαλώ :D με λίγο απο:

προοδευτικότητα πέδησης και αρχικό δάγκωμα (αν και πιστευω οτι το ίδιο αφορούν)

και τον λογαριασμό στον NikosR..... έτσι για να τον πικράνω λιγο ακόμα :D

NikosR
16/06/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro

προοδευτικότητα πέδησης και αρχικό δάγκωμα (αν και πιστευω οτι το ίδιο αφορούν)




Το ιδιο αφορούν ???? :eek: :eek: :eek:

Αρχικό δάγκωμα στο πίσω = αρχικό μπλοκάρισμα :p


Πέρνα κι από δίπλα να σε κεράσουμε. Μόνο απορίες έχεις όταν ανάβει το check engine σου. :beer:

spyro
16/06/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το ιδιο αφορούν ???? :eek: :eek: :eek:

Αρχικό δάγκωμα στο πίσω = αρχικό μπλοκάρισμα :p


Πέρνα κι από δίπλα να σε κεράσουμε. Μόνο απορίες έχεις όταν ανάβει το check engine σου. :beer:

:a13:






PS. Σε ευχαριστώ πάλι για προχθές by the way :wave2:

Tpap
16/06/2009, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
προοδευτικότητα πέδησης και αρχικό δάγκωμα (αν και πιστευω οτι το ίδιο αφορούν)

Καλά εσύ μπορεί να θές το παραπάνω αλλά....

...ΔΕΝ μπάνε μαζί αυτά και έχει δίκιο ο ΝίκοςR.


Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι θές για να ''φέρεις'' τα φρένα στα μέτρα σου στα πλάισια του δυνατού.

apatewnas
16/06/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τότε να μη προβληματίζεσαι. Να μάθεις να φρενάρεις. Sorry αν ακουγομαι patronising αλλά 99.9% απο του ανθρώπους που έχω ακούσει να λένε για το πίσω φρένο (γενικώς όχι ειδικώς με τα Τ) πάσχουν από έλλειψη γνώσης στο φρενάρισμα, ή προέρχονται από παπιά, πισώβαρες μηχανές και στρωματέξ. Προφανώς εσύ δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία αλλά και πάλι...


Είναι η πρώτη μου μηχανή και θεωρώ εύλογο να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.Δεν γνωρίζω πια είναι η εμπειρία σου πάνω στις μηχανές ή πόσες έχεις αλλάξει αλλα κάποτε ήσουν στην θέση μου.Cheers!:beer:

apatewnas
16/06/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Α και κάνε ενα πείραμα. Βάλε πίσω την κοπελλιά σου και δές τότε την συμπεριφορά του πίσω φρένου.. Είδες τι κάνει η κατανομή του βάρους?


Θα το δοκιμάσω thanks gia to info.:)

NikosR
16/06/2009, 15:35
Καλώς ρώτησες. Απλώς μη προβληματίζεσαι. Και προπαντως μην ακους τον Σπύρο:rotflmao:

apatewnas
16/06/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ας τα πάρουμε από την αρχή...:


γι'αυτό τα βλέπεις έτσι...


...δυστυχώς όμως δεν υπάρχει μηχανάκι δίχως ελλείψεις, ελλατώματα, προβλήματα κλπ...
Το θέμα είναι αν τα γνωρίζεις και τα αποδέχεσαι. Και θα ήταν εύλογο το προηγούμενο να μην συμβεί κατόπιν εορτής.
Και ξέρεις για ποιά γιορτή μιλάω.



Όσο για το πρόβλημά σου, ο φίλος σενίνια, στο περιέγραψε μάλλον με απόλυτη σαφήνεια με το οποίο συμφωνώ..:


Προφανώς φιλε μου γνωρίζω ότι δεν υπάρχει η "τέλεια" μηχανή εκεί έξω.1 χρόνο ερευνα αγοράς έκανα και να πω την αλήθεια δεν έδωσα τόση βαρύτητα για ένα πίσω φρένο μιας μηχανής.Αλλα επίσης δεν πρόκειται να μετανοιώσω για τίποτε!Όπως είπα και πριν κάθε μέρα που ανοίγω το γκαράζ μου και την βλέπω τόσο την αγαπώ περισσότερο.Αυτό μου αρκεί :)

apatewnas
16/06/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Καλώς ρώτησες. Απλώς μη προβληματίζεσαι. Και προπαντως μην ακους τον Σπύρο:rotflmao:


Σπύρε τα φώτα σου ! :p :p

NikosR
16/06/2009, 15:44
Ετσι. Σουζα τ' αλογάκι :a30:

spyro
16/06/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
Σπύρε τα φώτα σου ! :p :p

ρε μην τον ακούς σου λέω. Εγω θυμάμαι χαρακτηριστικά που κάποτε συμφώνησε για τα πίσω φρένα της Τ αλλά τώρα κατι τον εχει πιάσει και μου πάει κόντρα.

Δε βαριέσαι πές του ναι τωρα γιατι αυριο μεθαύριο μπορει να μας πιάσει κανα σοβαρο προβλημα στην μηχανή και μπορεί να τον χρειαστούμε για τις συμβουλές του, οπότε να μην τον εχουμε στεναχωρημένο.

:lol:

NikosR
16/06/2009, 16:09
Ρε που το 'πα ρε προβοκάτορα? Θα μου δείξεις?

spyro
16/06/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Ρε που το 'πα ρε προβοκάτορα? Θα μου δείξεις?

ψάχνω ...... :evil:
.
.
.
.
.

εδιτ: δεν το βρίσκω :( ... ισως να το χεις πει στο chat του mainstreet.

Αν και αφου δεν το βρίσκω τότε ειναι υποθέσεις και για να μην αφηνουμε λάθος εντυπώσεις .... ΑΝΑΚΑΛΩ και επίσημα οτι το είπες




αντε γιατι θα φαμε και ξύλο στο τέλος, παλιοpontificationer


:D

Xlitos
16/06/2009, 18:31
καταρχην εχεις δίκιο,θα έπρεπε να δουλευει καλύτερα αλλά πταισματάκι απο τη Triumph γιατι πρόκειται για ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ μηχανάκι συνολικα!

υψηλής νομίζω έχει απ τη μάνα του οπότε το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις racing τακάκια(πχ premier) και να μη ξεχνάς να κάνεις εξαέρωση.και όπως σου είπανε μη βασίζεσαι εκει στο φρενάρισμα έτσι...βοηθητικό είναι το πίσω.

NikosR
16/06/2009, 18:42
Ολα τα Τ νομίζω πως φοράνε υψηλής μπρος πισω. Το Σπριντ μου τουλαχιστον φοράει.

Εχω την εντύπωση πως αν έβαζε racing τακάκια, το απότομο μπλοκάρισμα που νιώθει τώρα, απλώς θα ερχεται νωρίτερα. Εγω του σύστησα το ακριβώς αντίθετο. Αισθηση ότι και να κάνει με τα τακάκια δεν θα αλλάξει, τουλάχιστον μήπως το κάνει προοδευτικότερο.

apatewnas
16/06/2009, 18:51
Λέω να το αφήσω ως έχει,ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Όπως είπε ο Νίκος θα προσαρμοστώ ως έχει και θα δώσω βαρύτητα στο να μάθω να φρενάρω πιο αποτελεσματικά. :beer: :beer:

bentouza
19/06/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εαν θελεις να πας ακόμη παραπέρα, απλά βάλε την τρόμπα από το 675 πχ (αν και για εμένα δεν υπάρχει λόγος να πας τόσο μακριά).

εχω οδηγησει μονο το R (φανταζομαι οτι και στο πισω φρενο εχουνε βαλει την τρομπα του daytona) κ η αισθηση ηταν ακριβως αυτο που περιγραφει το παιδι. οποτε μαλλον δεν φταει η τρομπα.ισως ειναι αυτο που λες, οτι δεν δινουν τοση σημεια οσο στο μπροστινο (το οποιο ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυνατο ).

McZab
22/07/2009, 10:29
Να προσθέσω μια εμπειρία...

Νέος κάτοχος Street Triple κι εγώ αλλά δεν αισθάνομαι το ίδιο για το πίσω φρένο με τον "συνάδελφο".
Σαφώς και όπως είναι γνωστό το πίσω φρένο δεν είναι της ίδιας ισχύος. Δηλαδή δεν μπορείς να περιμένεις να έχει την ίδια αίσθηση με το εμπρός.
Όμως προσωπικά αισθάνομαι και την προοδευτικότητα του φρένου και την "συμμετοχή" του στο φρενάρισμα όταν πατάω και τα δύο.
Μπορεί να ακουστεί αστείο αλλά ίσως παίζει ρόλο ακόμα και το παπούτσι που φοράς ώστε να σου μεταφέρει την αίσθηση που πρέπει.