PDA

View Full Version : Θερμομονωτικά...



McTalas
16/06/2009, 09:28
Εχω παρει που λετε παιδια ενα κουστουμακι κινεζικα πλαστικα πολυ σενιο (φωτο μωλις τα κοτσαρω επανω)
ο κινεζος ο μαστορας μου εχει βαλει κατι ωραια φυλλα στην καρινα θερμομονωτικα με απεξω κατι σαν αλουμινοχαρτο και ενδιαμεσα κατι ασπρο σαν αφρολεξ ενα πραμα (αυτος λεει πως ειναι ειδικος αφρος) παραδειγμα εδω (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ABS-Fairing-for-Honda-CBR-600-RR-600RR-F5-05-06-AB_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZQ7c301Q3a1Q7c293Q3a3Q7c294Q3a30QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em14Q2el1262QQha shZitem35a1838ba2QQitemZ230343019426QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories) επειδη ομως ο καυσωνας βαραει και εγω το κυκλοφορω καθε μερα μεσα στην πολη και για να μην μαζευω τα πλαστικα μου με το κουταλι σαν σουπα ειπα να βαλω και στα πλαινα φερινγκ κατι τετιο υλικο αναλογο ωστε να τα προστατεψω οσο μπορω (καλα το ιδανικο θα ηταν να παρω ενα παπι και να μην ταλαιπωρω το cbr αλλα ειναι μεγαααλη ιστορια).
εχει, λοιπον, να προτείνει καποιος κανενα ειδικο θερμομονωτικό φυλλο?

Drapetsoniths
16/06/2009, 12:49
Με ενδιαφερει και εμενα γιατι ο προηγουενος ιδιοκτητης δεν ειχε βαλει στην καρινα και αρχιζει και καιγεται το χρωμα απο τους λαιμους και τον καταλυτη!:mad:

devil's animal
16/06/2009, 13:01
κολλητικη ταινα αλουμινιου.(2-3 στρωσεις)
:wave2:

kakto
16/06/2009, 17:41
Αυτοκόλλητο θέρμο/ήχο μονωτικό φύλλο που μπαίνει εσωτερικά στα καπώ αυτοκινήτων .Το βρήσκεις σε φαναρτζήδες ή μαγαζιά με είδη αυτοκινήτου .

McTalas
18/06/2009, 13:25
καμια αλλη ιδεα παιδια???

@ggelos
18/06/2009, 14:30
Η κολλητική ταινία αλουμινίου που πρότεινε ο devil's animal πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο
:wave2:

R43
18/06/2009, 21:24
Στον Τζωρτζόπουλο στην Καλλιρρόης θα βρεις αυτοκόλλητα θερμομονωτικά φύλλα περίπου 20x20cm. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές. Είναι σημαντικό να καθαρίσεις καλά την επιφάνεια του fairing που θα τα κολλήσεις. Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν περίπου 10Ε.
:wave2:

@ggelos
19/06/2009, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
Στον Τζωρτζόπουλο στην Καλλιρρόης θα βρεις αυτοκόλλητα θερμομονωτικά φύλλα περίπου 20x20cm. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές. Είναι σημαντικό να καθαρίσεις καλά την επιφάνεια του fairing που θα τα κολλήσεις. Αν θυμάμαι καλά κοστίζουν περίπου 10Ε.
:wave2:

Κάνουν όντως καλή δουλειά???
Γιατί σκέφτομαι να βάλω κάτω από πλαστικό, που θα γίνει καρίνα...
Η απόσταση από το σωλήνα της εξάτμισης με τα θερμομονωτικά φύλλα θα είναι 1 με 2 cm περίπου....

jfx
19/06/2009, 04:24
η αλουμινοταινια δεν κανει γι αυτη τη δουλεια...μπορει και χειροτερα να τα κανεις τα πράγματα.

αυτο που θες, είναι αυτο που εχει ο τζωρτζόπουλος, επειδη όμως είναι ακριβό, ψάξε για
πισσόχαρτο με επικάλυψη αλουμινίου.

θα το βρεις σε τζαμάδες, οχι τους απλούς, αυτους που φτιαχνουν παρμπριζ και τετοια καθως και σε μαγαζιά με μονωτικά για οικοδομες κτλ.
Ισως βρεις και σε αυτους που περνάνε ηχοσυστήματα σε αυτοκίνητα, αλλα εκει ποιο πολύ ηχομονωτικά θα βρεις, παρά θερμομονωτικα.

πάρε αυτο που εχει κόλλα-αυτοκόλλητο απο τη μία μερια.

Για να το βαλεις, και ειδικα σε μη επίπεδη επιφάνεια, ζεστανε το πρώτα, οχι υπερβολικα, ασ'το για 10 λεπτα στον ήλιο δλδ. θα εχει μαλακώσει αρκετα ωστε να παρει το σχήμα που θες και θα έχει καλύτερη εφαρμογη.

Αργότερα θα σου στείλω και φωτο απο το δικο μου κουστούμι εσωτερικα.:wave2:

the who
19/06/2009, 08:24
Η αλουμινοταινια δεν κανει τιποτα οπως ειπε κι ο jfx.Θερμομονωτικα χρησιμοποιουν οι ψυκτικοι.Τα φυλλα που ανεφερε ο αλλος συναδελφος ειναι πολυ ακριβα κατα τη γνωμη μου.Παντως αν ψαξεις συο google θα βρεις μαγαζια με θερμομονωτικα.Θα χρειαστεις και μια κολλα(κατα προτιμηση σε σπρευ)φιλικη προς τα πλαστικα.Καλο καθαρισμα(κι ας ειναι καινουργια),ψεκασμα με την κολλα και κολλημα.Φυσικα πριν κανεις οτιδηποτε θελει καλο μετρημα για να εκμεταλευτεις ολοκληρο το φυλλο του μονωτικου.
Επισης υπαρχουν αυτοκολλητα που απο τη μια μερια εχουν την κολλα κι απο την αλλη κολλημενο φυλλο αλουμινιου.Τετοιο ειχα βαλει παληα σε ενα γκολφακι που ειχα (στο καπο) και βρηκα την υγεια μου.Δυστυχως πανε πολλα χρονια και δεν θυμαμαι απο που το πηρα.
Καλο ψαξιμο:wave2:

the who
19/06/2009, 08:44
Παρε κι ενα προχειρο λινκ http://www.louis.com.gr/index.php?ctg=1220#

jfx
19/06/2009, 08:49
http://img195.imageshack.us/gal.php?g=p1906090937.jpg


κοιταξε εδω. είναι η καρίνα , βγαλμενη απο τη μεσα μερια (εχει βγει απο το μηχανακι)

τα αλουμινενια ειναι το πισσοχαρτο που σου λεω παραπάνω.
τα μαυρα σφουγγαροειδή είναι, αν σου χρειαστουν, το ηχο-θερμο-μονωτικό υλικό που αναφέρθηκε παραπάνω, το οποίο το έβαλα στα σημεία που τα πολυεστερικά έρχονται σε επαφή με μέρη του κινητήρα. εχει την ιδιότητα να μη λιώνει και να μην αφήνει τοση πολλή θερμότητα να περνάει στο πολυεστερικό.

στις αλλες φωτογραφιες ειναι το πισσοχαρτο που σου λεω. απο την πίσω μερια εχει το χαρτί που το βγαζεις για να αποκαλυφθεί η κολλώδης μεριά :rotflmao: πως τα λεω ετσι!

αμα θες παραπάνω βοήθεια πες το!
α, κι αν το φτιαξεις βαλε φωτογραφιες!

nktR
19/06/2009, 09:24
http://www.kolleris.gr/htm/monotika.html

Αιτωλικού 29, Πειραιάς τηλ. 210 4082320

το έχω πάρει και εγώ για την εξάτμιση στο χταπόδι για να μη χαλάσει την καρίνα, πάχος ~ 2 χιλιοστά πάρε και φωτό

*έχει με δύο όψεις όπως φωτό και 2 όψεις όμοιες δηλ. η άσπρη πλευρά


166463

McTalas
19/06/2009, 17:50
Μπραβο ρε παιδια κατι τετοιο εψαχνα !!!

Ευχαριστω... συντομα θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη.

camen
17/10/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Μπραβο ρε παιδια κατι τετοιο εψαχνα !!!

Ευχαριστω... συντομα θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη.

Δεν μας ενημερωσες ομως και τωρα ψαχνω και εγω τετοιο υλικο και δεν ξερω τι να παρω:sick: :sick: :sick:

emiliano
17/10/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν μας ενημερωσες ομως και τωρα ψαχνω και εγω τετοιο υλικο και δεν ξερω τι να παρω:sick: :sick: :sick:


Ο Κολέρης που λέει ο nktr είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου (το πατρικό).Θα πάω το Σ/Κ αν θές πάρε τηλ.

Tpap
17/10/2010, 20:20
σΧέτο αλουμινόφυλλο δεν κάνει.

Θές να έχει ''κάτι'' μή θερμοαγώγιμο απ'κάτ. ;)

McTalas
17/10/2010, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν μας ενημερωσες ομως και τωρα ψαχνω και εγω τετοιο υλικο και δεν ξερω τι να παρω:sick: :sick: :sick:
ναι γιατι ποτε δεν εβαλα τελικα... και κανενα προβλημα δεν ειχα με την θερμοτητα, μεχρι στιγμης δηλαδη.

camen
18/10/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ναι γιατι ποτε δεν εβαλα τελικα... και κανενα προβλημα δεν ειχα με την θερμοτητα, μεχρι στιγμης δηλαδη.

Α οκ then:beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από emiliano
Ο Κολέρης που λέει ο nktr είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου (το πατρικό).Θα πάω το Σ/Κ αν θές πάρε τηλ.


Aγορινα θα κανω μια γυρα στα εδω μαγαζια πρωτα μπας και βρω τιποτα. Αν δεν βρω μιλαμε...:beer: :beer: :beer:

camen
19/10/2010, 13:58
Τελικα κατι βρηκα που μαλλον θα κανει την δουλιτσα μια χαρα. Προκειται για το r-flex.
Ειναι μονωτικο υλικο παχους περιπου 5 mm.Εχει και στις 2 οψεις επικαλυψη αλουμινιου και ενδιαμεσα αυτο το πλαστικο με τις φουσκαλες(δεν ξερω αν ειναι ακριβως ιδιο με το γνωστο...).

Ρωτησα μηπως υπαρχει κινδυνος να λιωσει αυτο το ενδιαμεσο πλαστικο απο την θερμοτητα αλλα μου ειπε οτι το εχει δωσει σε πολλους με βελτιωμενα αυτοκινητα ,που το ηθελαν για τα καπο ή για να τυλιξουν σωληνες και δεν ειχε κανενα προβλημα απο την θερμοτητα. Το καλυτερο ειναι οτι φθηνο με κοστος τα 2τμ περιπου 5-6Ε.

Βρηκα και υαλοπανο με επικαλυψη αλουμινιου αλλα οταν ακουσα την τιμη καραφλιασα. 40Ε το τετραγωνικο μου ειπε...:eek:

Τις επομενες μερες θα αγορασω το r-flex ,θα το τοποθετησω και θα σας πω γνωμη...:winka:


:beer: :wave2:

devil's animal
19/10/2010, 14:14
εγω παντως επιμενω οτι και με 2-3 στρωσεις αυτοκολλητης ταινιας αλουμινιου, η δουλεια σου θα γινει μια χαρα...


215267

camen
19/10/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω παντως επιμενω οτι και με 2-3 στρωσεις αυτοκολλητης ταινιας αλουμινιου, η δουλεια σου θα γινει μια χαρα...

Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει αλλα λιγο ταλαιπωρια με φαινεται να καθομαι να κολλαω λωριδες απο αλουμινοταινια... Και το ducati εχει και μια σεβαστη επιφανεια στα fairing,δεν ειναι ενα κομματακι...:D

devil's animal
19/10/2010, 14:17
και αν δεν σε καλυπτει αυτο,δες και αυτο...
πωλειται στην Αθηνας προς 9? το μετρο...


215268

devil's animal
19/10/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει αλλα λιγο ταλαιπωρια με φαινεται να καθομαι να κολλαω λωριδες απο αλουμινοταινια... Και το ducati εχει και μια σεβαστη επιφανεια στα fairing,δεν ειναι ενα κομματακι...:D

δεν θα το κανεις παντου ρε μπαγλαμα...μονο εκει που περναει ο λαιμος της εξατμισης.
το μοτερ δεν αναπτυσει τοσο μεγαλες θερμοκρασιες που μπορει να σου καταστρεψει το φερινγκ.
ουτε καν το τελικο δεν μπορει να το κανει αυτο.
το μονο επιφοβο ειναι ο σωληνας της εξατμισης...:winka:

binzis
19/10/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν θα το κανεις παντου ρε μπαγλαμα...μονο εκει που περναει ο λαιμος της εξατμισης.
το μοτερ δεν αναπτυσει τοσο μεγαλες θερμοκρασιες που μπορει να σου καταστρεψει το φερινγκ.
ουτε καν το τελικο δεν μπορει να το κανει αυτο.
το μονο επιφοβο ειναι ο σωληνας της εξατμισης...:winka:

Και γιατί να μην μονώσει τους λαιμούς, αντί τα πλαστικά;
http://www.firesleeveandtape.com/hhp31-nonasbestos-tape.html

http://www.firesleeveandtape.com/high-temperature-heat-resistant-performance-automotive-motorcycle-header-exhaust-pipe-tape-wrap-blackmax.html

camen
19/10/2010, 14:48
Μην αγχωνεστε ρε,ειμαι γαματος:D

ΟΙ λαιμοι εχουν μονωθει με υαλονημα,οχι ολοι αλλα μονο τα midpipes που περνανε κολλητα απο το κατω μερος του fairing. Αλλα τα φερινκ εχουν απο την μανα τους απο μεσα ενα ειδικο υλικο σαν κουβερτα. Αυτο απο τα χρονια εχει ξεφτυσει και εχει αρχισει να ξεκολλα. Και λεω να το πεταξω ολο και να βαλω φρεσκο:winka:

Εψαξα σε πολλα μαγαζια με βιομηχανικα υλικα εδω Πατρα και δεν βρηκα κατι αξιολογο ή βρηκα και ηταν πανακριβο.Devil ,σαν αυτο που εβαλες ειναι το r-flex μονο που εχει αλουμινιο και απο τις 2 μεριες...:winka:

camen
19/10/2010, 14:50
Aυτο εδω ειναι το υλικο:

http://www.alto.gr/?pname=products_category&la=1&cat_id=67

Και εδω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του:

http://www.alto.gr/?pname=products_category&la=1&cat_id=232

camen
19/10/2010, 15:33
Εχω και ακομη μια απορια μηπως και μπορει να βοηθησει κανενας. :wacko:

Πως να το κολλησω πανω στα φερινκ το μονωτικο? Μου προτειναν σιλικονη για υψηλες θερμοκρασιες(κανει μεχρι 150C αν θυμαμαι καλα). Να το κανω ετσι ?

Σκεφτηκα και ταινια διπλης οψης αλλα μαλλον θα λιωσει η κολλα απο την θερμοτητα και θα γινει σκατα:sick:

GIXXERAKIAS
19/10/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχω και ακομη μια απορια μηπως και μπορει να βοηθησει κανενας. :wacko:

Πως να το κολλησω πανω στα φερινκ το μονωτικο? Μου προτειναν σιλικονη για υψηλες θερμοκρασιες(κανει μεχρι 150C αν θυμαμαι καλα). Να το κανω ετσι ?

Σκεφτηκα και ταινια διπλης οψης αλλα μαλλον θα λιωσει η κολλα απο την θερμοτητα και θα γινει σκατα:sick:

Πιο πιθανο ειναι να λυωσει η σιλικονη παρα η αυτοκολλητη ταινια αν ειναι καλη οπως της 3M.:winka:

camen
19/10/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Πιο πιθανο ειναι να λυωσει η σιλικονη παρα η αυτοκολλητη ταινια αν ειναι καλη οπως της 3M.:winka:

Που ειπαν οτι ειναι ειδικη για εφαρμογες σε υψηλη θερμοκρασια:rolleyes:
Δεν ειναι απο αυτη που την λιωνεις με πιστολι,ειναι σε κανονικο φυσιγγιο σιλικονης.

Εσυ λες να δοκιμασω ταινια διπλης οψης?3Μ δεν ξερω αν θα βρω αλλα θα ψαξω...
Βασικα θα ρωτησω και αυτον που πουλα το μονωτικο να μου πει πως να το κολλησω.Υποθετω θα ξερει...

Tpap
19/10/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πως να το κολλησω πανω στα φερινκ το μονωτικο?

Mε 2 συστατικών. Προτίμησε υλικά της Sika.

camen
19/10/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Mε 2 συστατικών. Προτίμησε υλικά της Sika.

Ναι αλλα αν χρειαστει δεν θα μπορω με τιποτα να την βγαλω πανω απο το φερινκ...:sick:

Το καλυτερο μου φαινεται ειναι η ταινια διπλης οψης.Θα την δοκιμασω και αν δεν αντεξει θα παω σε πιο δραστικα πραγματα:D :D :D

Tpap
19/10/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
δραστικα πραγματα:D :D :D


215277

camen
21/10/2010, 13:55
Λοιπον εχω νεοτερα,πηγα να παρω το εν λογω υλικο (r-flex) αλλα δεν ειχε.Του εδωσαν μια μεγαλη παραγγελια και οσα ρολα ειχε στην αποθηκη τα πουλησε. Μου εδωσε ομως ενα κομματακι για δειγμα να δω πως ειναι.

Προκειται για υλικο παχους 3-4mm με αλουμινιο και απο τις 2 μεριες και στην μεση ναυλον με φουσκαλες. Αλλα τελικα δεν θα το χρησιμοποιησω καθως το κρατησα πανω απο αναπτηρα σε αποσταση 30-40cm και καθως δεχονταν την θερμοτητα το ενδιαμεσο ναυλον μαλακωσε και στην ουσια ελιωσε. Οποτε μαλλον δεν ειναι και τοσο καταλληλο για την δουλεια που το θελω...:sad: :sad: :sad:

Θα συνεχισω το ψαξιμο και κατι θα βρω...:beer: :wave2:

the who
21/10/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Λοιπον εχω νεοτερα,πηγα να παρω το εν λογω υλικο (r-flex) αλλα δεν ειχε.Του εδωσαν μια μεγαλη παραγγελια και οσα ρολα ειχε στην αποθηκη τα πουλησε. Μου εδωσε ομως ενα κομματακι για δειγμα να δω πως ειναι.

Προκειται για υλικο παχους 3-4mm με αλουμινιο και απο τις 2 μεριες και στην μεση ναυλον με φουσκαλες. Αλλα τελικα δεν θα το χρησιμοποιησω καθως το κρατησα πανω απο αναπτηρα σε αποσταση 30-40cm και καθως δεχονταν την θερμοτητα το ενδιαμεσο ναυλον μαλακωσε και στην ουσια ελιωσε. Οποτε μαλλον δεν ειναι και τοσο καταλληλο για την δουλεια που το θελω...:sad: :sad: :sad:

Θα συνεχισω το ψαξιμο και κατι θα βρω...:beer: :wave2:

Οχι αυτο με τις φουσκαλες ρε τρελε.Καπου εχω ενα λινκ.Αν το βρω θα σε πω.

jimmis5
21/10/2010, 14:02
:lol: αυτο που σου εδωσαν ειναι για μονωση σε Σκεπες με κεραμιδια.θα πας σε σιδηρικα και θα ζητησεις μονωτικο ή και στον τριμακια στην αγ.ανδρεου ,μονωτικο που βαζουν στα αυτοκινητα πες του για θερμοκρασια:wave2:

camen
21/10/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
:lol: αυτο που σου εδωσαν ειναι για μονωση σε Σκεπες με κεραμιδια.θα πας σε σιδηρικα και θα ζητησεις μονωτικο ή και στον τριμακια στην αγ.ανδρεου ,μονωτικο που βαζουν στα αυτοκινητα πες του για θερμοκρασια:wave2:

Ουτε τα μαγαζια τυπου Μητροπουλος ουτε το τριμακιας εχει τετοιο πραγμα...
Το καλυτερο που βρηκα ηταν υαλοπανο με επενδυση αλουμινιο στον Γουρδουπη που ειχε ομως 40Ε το μετρο:eek:

jimmis5
21/10/2010, 14:09
νομιζω πως αγορασε ενας φιλος προσφατα γιατι φτιαχνουμε ενα πισωκινητο θα ρωτησω και θα σου πω.
Σε αλλη περιπτωση ή πωληση ειναι η πιο ευκολη λυση τι θες και μπλεκεις με τα SS:lol:

the who
21/10/2010, 14:18
Δεν το βρηκα αλλα δες κι αυτο εδω.http://www.gaz-kir.gr/pyrimaxa_gr.htm

camen
21/10/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
νομιζω πως αγορασε ενας φιλος προσφατα γιατι φτιαχνουμε ενα πισωκινητο θα ρωτησω και θα σου πω.
Σε αλλη περιπτωση ή πωληση ειναι η πιο ευκολη λυση τι θες και μπλεκεις με τα SS:lol:

Ρε δεν φταιει το ss .Η τελειομανια μου φταιει :mad: :mad: :mad:
Ρωτα ρε φιλε και πες...Λογικα υλικο σαν των καπω αυτοκινητων μου κανει...:winka:
Η κατι παρομοιο...:wacko:

:beer: :beer: :beer:

camen
21/10/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Δεν το βρηκα αλλα δες κι αυτο εδω.http://www.gaz-kir.gr/pyrimaxa_gr.htm

Αν ημουν Αθηνα θα εβρισκα... Αλλα Πατρα δεν βρισκω και δεν ξερω και που σκατα να παω να ρωτησω...:mad: Κ φυσικα δεν θελω να δωσω και μια περιουσια για μια κωλο-επενδυση...:eyepop:

sapila racing
21/10/2010, 14:20
Camen το μηχανάκι δεν εχει πρόβλημα όπως είναι, απλά κάνε καμμια βόλτα.

camen
21/10/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
απλά κάνε καμμια βόλτα.

Sunday:sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

the who
21/10/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν ημουν Αθηνα θα εβρισκα... Αλλα Πατρα δεν βρισκω και δεν ξερω και που σκατα να παω να ρωτησω...:mad: Κ φυσικα δεν θελω να δωσω και μια περιουσια για μια κωλο-επενδυση...:eyepop:

Ρε μαν παρε ενα τηλ και ρωτα τιμη.Μετα βρισκεις τροπο να το παρεις.Για περιουσια χλωμο το κοβω παντως.

camen
21/10/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε μαν παρε ενα τηλ και ρωτα τιμη.Μετα βρισκεις τροπο να το παρεις.Για περιουσια χλωμο το κοβω παντως.

Σε κατι τετοιο το βλεπω να καταληγω....:hypnotize Θα ψαξω λιγο ακομα εδω περα και αν δεν βρω ειδομεν...:beer:

p@nos
21/10/2010, 14:44
ρε μλκ καμεν ρομπα μας κανεις ρπμ



:mad: :mad: :mad: :sad:

the who
21/10/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε μλκ καμεν ρομπα μας κανεις ρπμ



:mad: :mad: :mad: :sad:

Αφου εισαστε μηναρες ρε Πανο.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

p@nos
21/10/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αφου εισαστε μηναρες ρε Πανο.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:



δε τον ξερω δε τον ξερω...


ρομπα δις μας κανει :lol: :lol: :lol:

camen
23/10/2010, 17:28
Ετοιμη η μονωση... Επειδη βαρεθηκα να ψαχνω και ηθελα να τα βαωλ πανω αγορασα τελικα υαλοπανο με επενδυση αλουμινιου .Κοστισε 37Ε το τετραγωνικο και μια σιλικονη για μεχρι 300C που ειχε 7Ε. Συνολο 44Ε. Τουλαχιστον τοποθετηθηκε πολυ ομορφα ...:D


215948

camen
23/10/2010, 17:29
:D :D


215949

Zzz750
30/10/2010, 16:34
Ρε camon...και απο που τι ειδους μαγαζι το βρηκες αυτο το υαλοπανο με την επικαλυψη αλουμινιου?
Θελω να φτιαξω μια "πλατη" για τον ανορθωτη γιατι το ψυγειο τον μαμει στη ζεστη.
:beer:

camen
30/10/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Ρε camon...και απο που τι ειδους μαγαζι το βρηκες αυτο το υαλοπανο με την επικαλυψη αλουμινιου?
Θελω να φτιαξω μια "πλατη" για τον ανορθωτη γιατι το ψυγειο τον μαμει στη ζεστη.
:beer:

Μαγαζι με βιομηχανικα ειδη:winka:
Δεν ξερω να σου πω συγκεκριμενα ,γτ εγω ειμαι Πατρα. Εκτος και αν εισαι και εσυ οποτε σου λεω:lol:

:beer: :wave2: