PDA

View Full Version : ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ



metaltheo
16/06/2009, 18:31
Εχω 10 λεπτα που ειμαι σπιτι παιδια. καθωσ ανεβενα την αλεξανδρασ στο υψοσ τησ αστυνομιασ βλεπω μια cbr rr κομματια και ενα παλικαρι στο δρομο σταματαω να δω τι εγινε. η μηχανη χτυπησε με αμαξι (αλλοι ελεγαν οτι εφτεγε το αμαξι αλλοι οχι) μου δειχνουν με πιο αμαξι εχει γινει το σκηνικο και βλεπω ενα μεσηλικα να βαζει μπροστα και να θελει να φυγει τον σταματαω(με ευγενικο τροπο, παρ'ολα τα νευρα μου). Που πατε του λεω στο νοσοκομειο μου λεει, πρεπει να περιμενετε την αστυνομια του λεω πριν φυγετε να κανει καταγραφη του ατυχηματος, και μου αρχιζει ενα λογυδριο του τυπου και πιος εισαι εσυ και το ενα και το αλλο σε 2 λεπτα ειχε φτασει η αστυνομια, αυτος αρχισε να λεει δεν εφτεγα και τα λοιπα, τοτε την εκανα και εγω χωρις παραπανω κουβεντα. Στασου ομωσ ρε γαμωτο φταις δε φταισ εχει χτυπησει ενασ ανθρωποσ και πασ να την κανεις???? :mad: :mad: :mad: ε οχι ρε φιλε (αν κρινω απο το ολο υφακι του μπαρμπα, χωρισ να ειμαι σιγουροσ βεβαια γιατι δεν ημουν και μπροστα μαλλον αυτοσ την ειχε κανει τη μ@λ@κι@) εφτυχωσ ο οδηγοσς φωραγε κρανοσ και γαντια και δε φενοταν σοβαρα χτυπημενωσ. τα συμπερασματα δικα σασ. φιλε ευχομαι να εισαι καλα και τπτ αλλο

metaltheo
16/06/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Εχω 10 λεπτα που ειμαι σπιτι παιδια. καθωσ ανεβενα την αλεξανδρασ στο υψοσ τησ αστυνομιασ βλεπω μια cbr rr κομματια και ενα παλικαρι στο δρομο σταματαω να δω τι εγινε. η μηχανη χτυπησε με αμαξι (αλλοι ελεγαν οτι εφτεγε το αμαξι αλλοι οχι) μου δειχνουν με πιο αμαξι εχει γινει το σκηνικο και βλεπω ενα μεσηλικα να βαζει μπροστα και να θελει να φυγει τον σταματαω(με ευγενικο τροπο, παρ'ολα τα νευρα μου). Που πατε του λεω στο νοσοκομειο μου λεει, πρεπει να περιμενετε την αστυνομια του λεω πριν φυγετε να κανει καταγραφη του ατυχηματος, και μου αρχιζει ενα λογυδριο του τυπου και πιος εισαι εσυ και το ενα και το αλλο σε 2 λεπτα ειχε φτασει η αστυνομια, αυτος αρχισε να λεει δεν εφτεγα και τα λοιπα, τοτε την εκανα και εγω χωρις παραπανω κουβεντα. Στασου ομωσ ρε γαμωτο φταις δε φταισ εχει χτυπησει ενασ ανθρωποσ και πασ να την κανεις???? :mad: :mad: :mad: ε οχι ρε φιλε (αν κρινω απο το ολο υφακι του μπαρμπα, χωρισ να ειμαι σιγουροσ βεβαια γιατι δεν ημουν και μπροστα μαλλον αυτοσ την ειχε κανει τη μ@λ@κι@) εφτυχωσ ο οδηγοσς φωραγε κρανοσ και γαντια και δε φενοταν σοβαρα χτυπημενωσ. τα συμπερασματα δικα σασ. φιλε ευχομαι να εισαι καλα και τπτ αλλο

banditgr
16/06/2009, 19:13
den katalava,o anthrwpos (eftege h oxi asxeto) hthele na paei sto nosokomeio kai esy ton empodises???Den eixes kanena dikaiwma...an o anthrwpos (eidikotera afou les oti einai hliokiwmenos) eixe kamia eswterikh aimoragia ti tha ginotan?An exeis xtyphse kai vevaia den xreiazete na perimeneis thn troxaia...erxete ayth sto nosokomeio.

McTalas
16/06/2009, 19:15
εδω που τα λεμε δεν το πολυ κοβω να ηθελε να παει στο νοσοκομειο,
ο Αγ. Σαββας διπλα ειναι στην τελικη, για αλλου τον κοβω να ηθελε να παει...
τωρα μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτην την εντυπωση εχω.

banditgr
16/06/2009, 19:17
apo pou vgazete tetoia symperasmata...egw diavasa oti eipe oti hthele na paei sto nosokomeio..tipota allo

metaltheo
16/06/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
den katalava,o anthrwpos (eftege h oxi asxeto) hthele na paei sto nosokomeio kai esy ton empodises???Den eixes kanena dikaiwma...an o anthrwpos (eidikotera afou les oti einai hliokiwmenos) eixe kamia eswterikh aimoragia ti tha ginotan?An exeis xtyphse kai vevaia den xreiazete na perimeneis thn troxaia...erxete ayth sto nosokomeio.

ο ανθρωποσ μονο φτερα δεν ειχε να πεταξει(θα μου πεις γιατροσ εισαι?) οχι δεν τον εμπωδησα οπωσ το θετεις(του μιλησα απο το παραθυρο του οδηγου). αν εφευγε εκεινη τη στιγμη που θα τον εβρισκαν??? και πινακιδα να εβλεπε καποιος δεν πιστευω οτι θα "εμπλεκε" στην ιστορια να τον δωσει στην αστυνομια

McTalas
16/06/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
apo pou vgazete tetoia symperasmata...egw diavasa oti eipe oti hthele na paei sto nosokomeio..tipota allo
Σαν Νοσηλευτης που ειμαι και μεσα απο αυτα που βλεπω καθε μερα, οταν καποιος χτυπήσει δεν παει μονος του στο νοσοκομειο, συνηθως περιμενει το εκαβ και οι περισσοτεροι απο φοβο μην εχουν χτυπισει κατι ή εχουν καμια εσωτερικη αιμοραγια δεν το κουνανε ρουπι.
μπορει βεβαια να μην ισχυει κατι τετοιο αλλα στην ολη ιστορια δεν μου καθεται καλα.

metaltheo
16/06/2009, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Σαν Νοσηλευτης που ειμαι και μεσα απο αυτα που βλεπω καθε μερα, οταν καποιος χτυπήσει δεν παει μονος του στο νοσοκομειο, συνηθως περιμενει το εκαβ και οι περισσοτεροι απο φοβο μην εχουν χτυπισει κατι ή εχουν καμια εσωτερικη αιμοραγια δεν το κουνανε ρουπι.
μπορει βεβαια να μην ισχυει κατι τετοιο αλλα στην ολη ιστορια δεν μου καθεται καλα.

+900 και αυτο γιατι εχω και εγω μια συγγενεια με το θεμα υγεια

konsttanttinos
16/06/2009, 19:38
Σε ενα ατυχημα, ακομη κι οταν ενας απο τους εμπλεκομενους φαινομενικα δεν εχει τιποτα, πρεπει να μεταφερθει στο νοσοκομειο προληπτικα απο το ΕΚΑΒ, εκτος κι αν υπογραψει αρνηση διακομιδης στην εκθεση ατυχηματος του διασωστη.
Στην συγκεκριμμενη περιπτωση, εφοσον ο οδηγος του οχηματος βρισκοταν σε θεση να αυτομεταφερθει στο νοσοκομειο, θα επρεπε να αφησει τα πληρη του στοιχεια στον ατυχο μοτοσυκλετιστη, και εφοσον πραγματι παει στο νοσοκομειο, θα συμπληρωσει την εκθεση ατυχηματος του αστυφυλακα που εχει καθηκον να τον βρει.
Εν ολιγοις, εαν ο κυριος εφευγε με καθε δικαιολογια, τοτε μπορει να κατηγορηθει για εγκαταληψη θυματος.

Ο φιλος metatheo ,για'μενα, επραξε πολυ καλα γιατι προστατεψε τον μοτοσυκλετιστη απο εναν ασυνειδητο, οπως φαινεται απο την περιγραφη του.

Kaloston
16/06/2009, 19:48
Η ουσια ειναι οτι ακομα ενας εμπλεκομενος σε ατυχημα πηγε να την κανει χωρις να δει τι εχει συμβει, χωρις να ενδιαφερθει για τον συνανθρωπο του. Αν ηταν 3 ηωρα τα ξημερωματα θα ειχαμε ακομα ενα γεγονος σαν αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82346 . Το οτι πηγε να φυγει, με οποιαδηποτε δικαιολογια, δειχνει ποσο ασυνειδητος ειναι.

mivvo
16/06/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εδω που τα λεμε δεν το πολυ κοβω να ηθελε να παει στο νοσοκομειο,
ο Αγ. Σαββας διπλα ειναι στην τελικη, για αλλου τον κοβω να ηθελε να παει...
τωρα μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτην την εντυπωση εχω.


Συμφωνω με τον φιλο!

TassosK
16/06/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Σαν Νοσηλευτης που ειμαι και μεσα απο αυτα που βλεπω καθε μερα, οταν καποιος χτυπήσει δεν παει μονος του στο νοσοκομειο, συνηθως περιμενει το εκαβ και οι περισσοτεροι απο φοβο μην εχουν χτυπισει κατι ή εχουν καμια εσωτερικη αιμοραγια δεν το κουνανε ρουπι.
μπορει βεβαια να μην ισχυει κατι τετοιο αλλα στην ολη ιστορια δεν μου καθεται καλα.

+250

αν νιωθει οτι μπορει να οδηγησει τοτε σιγουρα μπορει και να περιμενει

sergiosm
17/06/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
?An exeis xtyphse kai vevaia den xreiazete na perimeneis thn troxaia...erxete ayth sto nosokomeio.

ΑΝ έχεις χτυπήσει...

Gandalf dr685sm
17/06/2009, 11:39
an o anthrwpos (eidikotera afou les oti einai hliokiwmenos) eixe kamia eswterikh aimoragia ti tha ginotan?

Ειδικά αν έχει χτυπήσει και το έχει αντιληφθεί είναι άκρως επικίνδυνο να οδηγήσει μόνος του και πάλι καθώς όποια επιπλοκή υγείας μπορεί να τον κάνει να χάσει τον έλεγχο του οχήματος του και να παρασύρρει και καμιά δεκαριά ακόμα.

ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ.. όποιος και αν είναι αυτός.

Η μόνη υποχρέωση που έχει είναι να παραμείνει στο σημείο για να έρθει ΕΚΑΒ και ΤΟΤΑ σε όποια περίπτωση τραυματισμού.. δικιά του ή άλλου.

Αν είναι δυνατόν κάθε τραυματίας να πάρει το τιμόνι για να πάει στο νοσοκομείο μην έχοντας πλήρη επίγνωση της κατάστασης του , ρισκάροντας όχι μόνο τον εαυτό του αλλά και τους γύρω του.

Gandalf

Panos RG
17/06/2009, 12:02
με μηχανή τράκαρε ρε παιδιά , όχι μα κανένα φορτηγό! τι εσωτερική αιμορραγία να έχει?
μη λέμε ότι θέλουμε! καλά έκανε το παλικάρι και τον σταμάτησε! δεν τον πλάκωσε και στις μπουνιές!

banditgr
17/06/2009, 12:49
kala oloi 3afnika ginate dikastes...sto finale ti tha ekane ekei,tha evaze ston gypso to podi tou motosykletisth h tha tou erave tis plhges??Dhladh an eixe xtyphsei sovara,kai (afou einai kai dipla akoma kalhtera) kapoios parevriskomenos hthele na ton paei sto nosokomeio tha htan paranomos kai tha ton empodizes?
Xanete thn ousia kai kolate se vlakeies...h ousia einai h ygeia kai twn 2,oi vlakeies einai oi zhmies,oi dhlwseis...klp.Oloi vgalate aythereta symperasmata kata tou odhgou tou aytokinhtou xwris logo...kai 3erete kati e? oloi exoume to tekmhrio ths athowthtas,prin ton katadikasete,afhste ton na kanei lathos.

sergiosm
17/06/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
kala oloi 3afnika ginate dikastes...sto finale ti tha ekane ekei,tha evaze ston gypso to podi tou motosykletisth h tha tou erave tis plhges??Dhladh an eixe xtyphsei sovara,kai (afou einai kai dipla akoma kalhtera) kapoios parevriskomenos hthele na ton paei sto nosokomeio tha htan paranomos kai tha ton empodizes?
Xanete thn ousia kai kolate se vlakeies...h ousia einai h ygeia kai twn 2,oi vlakeies einai oi zhmies,oi dhlwseis...klp.Oloi vgalate aythereta symperasmata kata tou odhgou tou aytokinhtou xwris logo...kai 3erete kati e? oloi exoume to tekmhrio ths athowthtas,prin ton katadikasete,afhste ton na kanei lathos.

Η ουσία φίλε είναι όταν εμπλέκεσαι σε τροχαίο ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ, ώστε ο άλλος να μπορεί να σε βρει. Και αυτό το κάνεις είτε φταις είτε δεν φταις.
Αν το είχε κάνει και ΜΕΤΑ έφευγε δεν θα έλεγε κανείς τίποτα.
Όμως, όπως φαίνεται από την περιγραφή, πήγε να φύγει (με τη δικαιολογία ότι πάω στο νοσοκομείο) ΧΩΡΙΣ να κάτσει να δώσει τα στοιχεία του.

Και ρωτάω:
ποιος μας εγγυάται ότι θα τα έδινε;;

Και μιας και αναφέρθηκες στην υγεία (και των δυο):
πώς κύριε πας να φύγεις χωρίς να ενδιαφερθείς για τον άλλο που έχει πέσει;;

konsttanttinos
17/06/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
kala oloi 3afnika ginate dikastes...sto finale ti tha ekane ekei,tha evaze ston gypso to podi tou motosykletisth h tha tou erave tis plhges??Dhladh an eixe xtyphsei sovara,kai (afou einai kai dipla akoma kalhtera) kapoios parevriskomenos hthele na ton paei sto nosokomeio tha htan paranomos kai tha ton empodizes?
Xanete thn ousia kai kolate se vlakeies...h ousia einai h ygeia kai twn 2,oi vlakeies einai oi zhmies,oi dhlwseis...klp.Oloi vgalate aythereta symperasmata kata tou odhgou tou aytokinhtou xwris logo...kai 3erete kati e? oloi exoume to tekmhrio ths athowthtas,prin ton katadikasete,afhste ton na kanei lathos.

:a014: :a014: