PDA

View Full Version : Unleaded Fuel Blues ...



OldMan
15/04/2005, 18:22
ή

Death have no mercy in this Land...

( Η εκτέλεση σε 12/8 του Επίσκοπου Garry Davis, είναι από τις καλύτερες...)

:wave2: :wave2: :wave2:

Με αφορμή την παρεξήγηση των αυτονόητων (σε άλλο post) και χωρίς καμία εμπλοκή με χημικούς τύπους, αναλυτικούς πίνακες, θερμοδυναμικές εξισώσεις, αριθμούς οκτανίων κ.λ.π., ανακεφαλαιώνουμε:

Η βενζίνη (οποιουδήποτε τύπου) χρειάζεται Αντικροτικό Πρόσθετο (για να μην αναφλέγεται όποτε κρίνει η ίδια σκόπιμο).

Ονομάζουμε την Αμόλυβδη: Α και την "Μολυβδωμένη": Β

Στην Β το πρόσθετο είναι ο Μόλυβδος (ο οποίος έχει αντικατασταθεί πλέον από άλλα πρόσθετα που κάνουν την ίδια δουλειά με μικρότερη επιβάρυνση).

Στην Α το πρόσθετο είναι (μεταξύ άλλων) το Βενζόλιο.

Θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την γνώση για τις επιβαρύνσεις (τόσο στην υγεία όσο και στο περιβάλλον) των παραπάνω ενώσεων (δεν απαντώνται σε στοιχειακή μορφή, φυσικά), περνάμε στις διευκρινήσεις του τύπου:

ΔΕΝ χρησιμοποιούμε βενζίνη Α σε κινητήρες που ΔΕΝ έχουν Τριοδικό καταλύτη !!!
(Δεν "κατακρατείται" το Βενζόλιο και περνάει στην μούρη του πίσω σας!! Μην χαίρεστε οι "γρήγοροι", γιατί στην κίνηση πάντα έχετε κάποιον μπροστά σας ή και όταν μειώνετε ταχύτητα, λόγω τυρβώδους ροής (άτιμε Bernoulli..) το δικό σας καυσαέριο έρχεται στην δικιά σας μούρη).

Το Βενζόλιο - ειδικά όταν είναι πυρολυμένο (όπως σχεδόν όλοι οι αρωματικοί κυκλικοί υδρογονάνθρακες) - είναι ΑΚΡΩΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ !!!
(Και δεν μιλάμε για επιπτώσεις από μακροχρόνια έκθεση, αλλά για αποτελέσματα λίγων χρόνων !!)

Οι διαβεβαιώσεις των πωλητών (και manuals) ότι το μηχανάκι καίει Και Αμόλυβδη, αφορούν ΜΟΝΟ στην δυνατότητα του να το κάνει και OXI στα αποτελέσματα.
Αφήνω στην άκρη τις γελοιότητες του τύπου: έχει κάτι "σαν" καταλύτη στην εξάτμιση ή διαθέτει "ειδικό" φίλτρο...

Χωρίς να εμπλακούμε καθόλου με αριθμό οκτανίων, λιπαντικές ιδιότητες και συγκριτική απόδοση μεταξύ Α και Β,

επιθυμώ να φωνάξουμε ΟΛΟΙ εν χορώ :

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ !!!

(Εκτός από κατόχους - δεν θυμάμαι το μοντέλο - BMW, οι οποίοι όντως έχουν καταλύτη στην εξάτμισή τους).


Υ.Γ.

Η χρήση της βενζίνης (Α και Β) για άλλους σκοπούς (διαλυτικό, καθαριστικό κ.λ.π.) έχει εξ'ίσου επιβαρυντικά αποτελέσματα...
(Όσοι καθαρίζουν τα χέρια τους με βενζίνη, ας το ξανασκεφτούν, γιατί εκτός από την εισπνοή των ατμών της, υπάρχει και η διαδερμική απορρόφηση).

(Hornet, στο είπα ότι θα στεναχωρηθούμε).

KeLeYTiS
15/04/2005, 18:50
Αυτο που ειπες για καθαρισμο των χεριων....

Εγω τα καθαριζω με βενζινη αλλα και με διαλυτικο νιτρου/πολυουρεθανης (αναλογα τι βαφω ) κανει το ιδιο κακο?

Για πε για πε γιατι με εβαλες σε σκεψεις....

Χρησιμο αρθρο.....
Μπορουμε να το αναδημοσιευσουμε? :wave2:

crs-k
15/04/2005, 18:53
Δυστυχως ο Γερος-man εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο ... :sick:

kostom
16/04/2005, 02:48
Το θέμα όμως είναι ότι και η Σούπερ βενζίνη
ναι μεν δεν έχει πια μόλυβδο αλλά κάποια άλλα
υποκατάστατα που αντικαθιστούν το μόλυβδο
και κάνουν αυτά την λίπανση των εδράνων των
βαλβίδων αλλά δεν παύει και η σούπερ να είνα
μια απλή αμύλυβδη.
Άρα ήτε βάλεις αμύλυβδη ήτε βάλεις σούπερ,
θέλεις δεν θέλεις αυτοί οι $%%$#& άνθρακες
θα βγούν στην ατμόσφαιρα άν δεν διαθέτει το
όχημά σου τριοδικό. Άρα το καλύτερο που
έχεις να κάνεις έιναι να πετάξεις το παρών
μηχανάκι και να πάρεις ένα το οποίο θα έχει
καταλύτη.:rolleyes: :rolleyes:

crs-k
16/04/2005, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
......................
Άρα ήτε βάλεις αμύλυβδη ήτε βάλεις σούπερ,
θέλεις δεν θέλεις αυτοί οι $%%$#& άνθρακες
θα βγούν στην ατμόσφαιρα άν δεν διαθέτει το
όχημά σου τριοδικό. Άρα το καλύτερο που
έχεις να κάνεις έιναι να πετάξεις το παρών
μηχανάκι και να πάρεις ένα το οποίο θα έχει
καταλύτη.:rolleyes: :rolleyes:

Κανεις λαθος!

Η απλη Super ΔΕΝ εχει βενζολιο, οποτε ΔΕΝ βγαζει καρκινογονους αρωματικους υδρογονανθρακες οταν καιγεται απο κινητηρα χωρις καταλυτη! :winka:

stefanos
16/04/2005, 09:07
Και οι raicing super 100+ οκτάνια δεν κάνουν τίποτα στο xr μου.
Τσάμπα τα 1,08 το λίτρο.

OldMan
16/04/2005, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
....Εγω τα καθαριζω με βενζινη αλλα και με διαλυτικο νιτρου/πολυουρεθανης (αναλογα τι βαφω ) κανει το ιδιο κακο?

Για πε για πε γιατι με εβαλες σε σκεψεις....

:sad: :sad: :sad:

Το δεύτερο κάνει ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ κακό !!!

(Πόση ώρα μπορείς να αντέξεις σε κλειστό χώρο με διαλυτικό Νίτρου ???)

:sad: :beer: :sad:

KeLeYTiS
16/04/2005, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Το δεύτερο κάνει ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ κακό !!!

(Πόση ώρα μπορείς να αντέξεις σε κλειστό χώρο με διαλυτικό Νίτρου ???)

:sad: :beer: :sad:

Πολυ εχω συνηθισει πια ......

Για να μην σου πω οτι μου αρεσει και η μυρωδια......

Μια φορα ειχα μαστουρωσει και με ασετον,το πιο ψυχεδελικο ονειρο που εχω δει στην ζωη μου ειχα δει εκεινο το βραδυ χααχαχχα :rotflmao: :rotflmao:

Μαλλον πρεπει να επισπευσω την αγορα μασκας με ενεργο ανθρακα.... :smilea:

KeLeYTiS
16/04/2005, 12:59
Να προσθεσω και κατι αλλο...

Στην παλια μου δουλεια (οπου εμαθα και οτι εμαθα) πολλοι λουστραδοροι σε ηλικια 35+ παθαιναν καρκινο.... :sick:

Οι παλαιοτεροι μου ελεγαν οτι μετα απο τετοιου ειδους εισπνοες καλο ειναι να πινεις ενα ποτηρι γαλα καθαριζει τα παντα....

Ισχυει???

apav
16/04/2005, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Οι παλαιοτεροι μου ελεγαν οτι μετα απο τετοιου ειδους εισπνοες καλο ειναι να πινεις ενα ποτηρι γαλα καθαριζει τα παντα....Ισχυει???

Αυτό με το γάλα γινόταν και στα διάφορα εργοστάσια, όπου σου έδιναν κατά το διάλειμμα να πιεις και το γαλατάκι σου. Τώρα για το εάν καθαρίζει τα πάντα και κατά πόσο βοηθά...:confused:

stefanos
16/04/2005, 14:27
Οπως καταλαβαίνεται αυτά είναι τα κόλπα της πλουτοκρατίας για να μη μιλάει το εργατικό προσωπικό.
Οταν δουλεύουμε με τέτοιους διαλύτες έχουμε χώρο με απίστευτο αερισμό και μάσκα με φρέσκο φίλτρο.
Επε'ισης εξίσου και χειρότερο είναι το τρίψιμο πολύεστέρα με οπλισμό υαλονήματα ανθρακονήματα kevlar κλπ.

OldMan
18/04/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Πολυ εχω συνηθισει πια ......

Για να μην σου πω οτι μου αρεσει και η μυρωδια......

Μια φορα ειχα μαστουρωσει και με ασετον,το πιο ψυχεδελικο ονειρο που εχω δει στην ζωη μου ειχα δει εκεινο το βραδυ χααχαχχα :rotflmao: :rotflmao:

Μαλλον πρεπει να επισπευσω την αγορα μασκας με ενεργο ανθρακα.... :smilea:

:wave2: :wave2: :wave2:

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να μάθεις και την σοβαρότερη επίπτωση από την χρήση Διαλυτικών...

..η οποία είναι μια αρχική εμφάνιση "δυσλειτουργιών" σε ενδιαφέρον σημείο του σώματος, η οποία και μονιμοποιείται αν δεν διακοπεί πάραυτα η χρήση τους !!!

(Δεν αναρωτήθηκες γιατί παρατηρείται Τεράστιος αριθμός "αδελφών" στους μπογιατζήδες ???)

:lol: :rotflmao: :lol:

Κανένας
18/04/2005, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Οι διαβεβαιώσεις των πωλητών (και manuals) ότι το μηχανάκι καίει Και Αμόλυβδη, αφορούν ΜΟΝΟ στην δυνατότητα του να το κάνει και OXI στα αποτελέσματα.
Αφήνω στην άκρη τις γελοιότητες του τύπου: έχει κάτι "σαν" καταλύτη στην εξάτμιση ή διαθέτει "ειδικό" φίλτρο...

επιθυμώ να φωνάξουμε ΟΛΟΙ εν χορώ :

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ !!!

(Εκτός από κατόχους - δεν θυμάμαι το μοντέλο - BMW, οι οποίοι όντως έχουν καταλύτη στην εξάτμισή τους).


Αφήνεις όμως πολλά κενά
Μόνο τα bmw έχουν τριοδικό καταλύτη ?

Τι είναι οι απλοί καταλύτες ?
Τι είναι οι τριοδικοί καταλύτες ?
Ο τριοδικός έχει αισθητήρα λάμδα?

Αν έχω απλούς καταλύτες μπορώ να βάλω σούπερ?
:D :cool:

KeLeYTiS
18/04/2005, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να μάθεις και την σοβαρότερη επίπτωση από την χρήση Διαλυτικών...

..η οποία είναι μια αρχική εμφάνιση "δυσλειτουργιών" σε ενδιαφέρον σημείο του σώματος, η οποία και μονιμοποιείται αν δεν διακοπεί πάραυτα η χρήση τους !!!

(Δεν αναρωτήθηκες γιατί παρατηρείται Τεράστιος αριθμός "αδελφών" στους μπογιατζήδες ???)

:lol: :rotflmao: :lol:

Oχι ρε συ

Δουλευει το εργαλειο 100% :rotflmao: :rotflmao:

Καμμια φορα θελει λιγο σπρωξιμο στην κατηφορα αλλα αν παρει σε παει οπου θες.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σοβαρα τωρα επειδη με εβαλες σε σκεψεις εχω ηδη αρχισει να ψαχνω για καλη μασκα......

OldMan
18/04/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Αφήνεις όμως πολλά κενά
Μόνο τα bmw έχουν τριοδικό καταλύτη ?

Τι είναι οι απλοί καταλύτες ?
Τι είναι οι τριοδικοί καταλύτες ?
Ο τριοδικός έχει αισθητήρα λάμδα?

Αν έχω απλούς καταλύτες μπορώ να βάλω σούπερ?
:D :cool:

:confused: :confused:

Ποιος αλήθεια είμαι εγώ
και που πάω,
με χίλιες δυο εικόνες
στο μυαλό ...

:wave2: :beer: :wave2:

hornet
18/04/2005, 11:23
Oldi κοιτα το προβλημα ειναι τα εργοστασια που δεν σεβονται τιποτα και κανενα συμφωνα και με την αναλυση σου.

Οταν στα manual υπαρχει αυτο:

use unleaded fuel ......τοτε ο οδηγος τι να κανει;

Ειναι τραγικο...το προβλημα απτεται πιο πολυ σε εμας τους μοτοσυκλεττιστες μιας και στα αυτοκινητα ειναι δεδομενος ο καταλυτης ενω στις μηχανες τωρα μπαινουν οι καταλυτες...!!!

Δεν συζηταω για αυτους που βγαζουν τους καταλυτες στα αυτοκινητα...καθολου

hornet
18/04/2005, 11:26
Επισης μια τελευταια απορια-παρατηρηση

Τα hornet,cbr και δεν ξερω και τι αλλο υποστηριζει το εργοστασιο οτι με unleaded fuel καλυπτουν τη προδιαγραφη euro-2....αντε βγαλε ακρη!

OldMan
18/04/2005, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Επισης μια τελευταια απορια-παρατηρηση

Τα hornet,cbr και δεν ξερω και τι αλλο υποστηριζει το εργοστασιο οτι με unleaded fuel καλυπτουν τη προδιαγραφη euro-2....αντε βγαλε ακρη!

:wave2: :wave2: :wave2:

Η πλάκα είναι ότι ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ, γιατί στο τμήμα της Euro2 που αφορά στα καυσαέρια αναλύονται Συγκεκριμένοι ρύποι (How convenient !!!) μόνο!!!

Ας αφήσουμε έξω αυτό το κεφάλαιο, η γελοιότητα του οποίου καταδεικνύεται από το γεγονός ότι οι μετρήσεις καυσαερίων γίνονται σε συγκεκριμένη περιοχή λειτουργίας (4.850 rpm) του κινητήρα - και ΜΟΝΟ σ'αυτήν.

Εδώ ρε Hornet, στο manual του IT200 (μοντ. '87) που είχα κάποτε, συνιστούσε την χρήση αμόλυβδης για την Αυστραλία (το μοτέρ ήταν ΟΛΟΙΔΙΟ για όλον τον Κόσμο....

:sad: :beer: :sad:

crs-k
18/04/2005, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Επισης μια τελευταια απορια-παρατηρηση

Τα hornet,cbr και δεν ξερω και τι αλλο υποστηριζει το εργοστασιο οτι με unleaded fuel καλυπτουν τη προδιαγραφη euro-2....αντε βγαλε ακρη!

Μηπως η "euro-2" ειναι προδιαγραφη γιαααα ...

Μειωση του πληθυσμου ???

:lol: :rotflmao: :lol:

hornet
18/04/2005, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Η πλάκα είναι ότι ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ, γιατί στο τμήμα της Euro2 που αφορά στα καυσαέρια αναλύονται Συγκεκριμένοι ρύποι (How convenient !!!) μόνο!!!

Ας αφήσουμε έξω αυτό το κεφάλαιο, η γελοιότητα του οποίου καταδεικνύεται από το γεγονός ότι οι μετρήσεις καυσαερίων γίνονται σε συγκεκριμένη περιοχή λειτουργίας (4.850 rpm) του κινητήρα - και ΜΟΝΟ σ'αυτήν.

Εδώ ρε Hornet, στο manual του IT200 (μοντ. '87) που είχα κάποτε, συνιστούσε την χρήση αμόλυβδης για την Αυστραλία (το μοτέρ ήταν ΟΛΟΙΔΙΟ για όλον τον Κόσμο....

:sad: :beer: :sad:

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο ...και εγω αυτο υποψιαστηκα!

Δεν ειναι τυχαιο οτι παρα πολλα μηχανακια εχουν τρυπα μεταξυ 4-5000!!

OldMan
18/04/2005, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μηπως η "euro-2" ειναι προδιαγραφη γιαααα ...

Μειωση του πληθυσμου ???

:lol: :rotflmao: :lol:

:lol: :lol: :lol:

Ναι μωρή αντροχωρίστρα...

Βάζε ιδέες στον κόσμο !!!

(Ξέρω αρκετές συνεπιβάτισες που ψάχνουν αφορμή ....)

:wave2: :lol: :rotflmao:

afrotwin
18/04/2005, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused:

Ποιος αλήθεια είμαι εγώ
και που πάω,
με χίλιες δυο εικόνες
στο μυαλό ...

:wave2: :beer: :wave2:

pou na kseri i kritikia moustogria oti diavase mas grafi..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

periklisk
19/04/2005, 21:52
Ελπίζω να μην παραμυθιάζεται κανένας ότι χρησιμοποιώντας αμόλυβδη με καταλύτη δεν εκπέμπει αρωματικούς υδρογονάνθρακες...

periklisk
19/04/2005, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στην Β το πρόσθετο είναι ο Μόλυβδος (ο οποίος έχει αντικατασταθεί πλέον από άλλα πρόσθετα που κάνουν την ίδια δουλειά με μικρότερη επιβάρυνση).


Για πες ποιά είναι η μικρότερη επιβάρυνση και γιατί για να μην μπερδεύονται μερικοί.....

m1ke
20/04/2005, 10:50
φωνή βοώντος εν τη ερήμω

Δυστυχώς λίγοι γνωρίζουν για το ζήτημα αυτό και πολύ λιγότεροι θα ενδιαφερθούν.
Εδώ δεν έχουμε λύσει άλλα προβλήματα εξίσου επικίνδυνα, όπως το τι γίνεται με τους καταλύτες που αφαιρούνται λόγω αντικατάστασης και καταλήγουν στις χωματερές, ή το τι γίνεται με τα οχήματα που κυκλοφορούν με κατεστραμμένους καταλύτες.
Επίσης έχουμε και το πρόβλημα της νοθείας των καυσίμων που είναι εκτεταμμένη, και προκαλεί πέραν των άλλων τη συντόμευση της ζωής ενός καταλύτη. Το κέρδος δυστυχώς έχει γίνει υπέρτατο αγαθό για τους περισσότερους, σημαντικότερο και από την δημόσια υγεία.

Τουλάχιστον όσοι διαβάσαν αυτό το ποστ, όταν θα ξαναβάλουν αμόλυβδη σε μη καταλυτικό κινητήρα, θα το κάνουν όχι από άγνοια αλλά από επιλογή. Επιλογή ανευθυνότητας και ελληνικού ωχαδερφισμού.

hornet
20/04/2005, 11:52
Τα στανταρτς δειτε τα
EURO2 EURO3 EURO4(2005)
CO 2.70 2.30 1
HC+NOx 0.59 0.35 0.18
HC 0.34 0.20 0.10
NOx 0.25 0.15 0.08

Τιμες σε g/km

OldMan
20/04/2005, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Για πες ποιά είναι η μικρότερη επιβάρυνση και γιατί για να μην μπερδεύονται μερικοί.....

:sad: :sad: :sad:

Πέρι, η μικρότερη επιβάρυνση έγκειται στο ότι ΔΕΝ υπάρχουν ακόμη τεκμηριωμένες μελέτες που να αποδεικνύουν το αντίθετο !!!

:sad: :sad: :sad:

periklisk
20/04/2005, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Πέρι, η μικρότερη επιβάρυνση έγκειται στο ότι ΔΕΝ υπάρχουν ακόμη τεκμηριωμένες μελέτες που να αποδεικνύουν το αντίθετο !!!

:sad: :sad: :sad:

Βασικά όλοι αυτοί που "νοιάζονται" για το περιβάλλον και τα λοιπά, αντικατέστησαν τα πρόσθετα μολύβδου με αρωματικούς HCs γιατί οι τελευταίοι είναι ΠΟΛΥ φθηνότεροι, σχεδόν τσάμπα αφού στην ουσία πρόκειται για παράγωγα της επεξεργασίας του αργού πετρελαίου....

Ακόμα και με καταλύτη (οποιουδήποτε τύπου) η αμόλυβδη βενζίνη είναι απείρως πιο βλαβερή από την παλιά με το μόλυβδο!

Μην παραμυθιάζεται κανένας ότι με τον καταλύτη του κτλ δεν επιβαρύνει το περιβάλλον....

Ας επιτρέψουν οι καρεκλοκένταυροι το ντίζελ σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη που είναι λιγότερο βλαβερό για την ατμόσφαιρα αφού και λιγότερο καύσιμο καταναλώνει και οι ρύποι είναι λιγότερο βλαβεροί...

crs-k
20/04/2005, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Βασικά όλοι αυτοί που "νοιάζονται" για το περιβάλλον και τα λοιπά, αντικατέστησαν τα πρόσθετα μολύβδου με αρωματικούς HCs γιατί οι τελευταίοι είναι ΠΟΛΥ φθηνότεροι, σχεδόν τσάμπα αφού στην ουσία πρόκειται για παράγωγα της επεξεργασίας του αργού πετρελαίου....
.......................

Οι "αρωματικοι" υπαρχου μονο στις αμολυβδες και θεωριτικα κατακρατουνται (διασπωνται) απο τον καταλυτη ....

Ο αντικαταστατης της Σουπερ ΔΕΝ εχει ...

Απο 'κει και μετα, μιας και δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα, φανταζομαι οτι για να προσωρησουν σε "αμολυβδη", ειχαν γινει αρκετες μελετες απο ειδικους ... :sick:

periklisk
20/04/2005, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οι "αρωματικοι" υπαρχου μονο στις αμολυβδες και θεωριτικα κατακρατουνται (διασπωνται) απο τον καταλυτη ....

Ο αντικαταστατης της Σουπερ ΔΕΝ εχει ...

Απο 'κει και μετα, μιας και δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα, φανταζομαι οτι για να προσωρησουν σε "αμολυβδη", ειχαν γινει αρκετες μελετες απο ειδικους ... :sick:

Θεωρητικά μπορεί να διασπώνται από τον καταλύτη οι HC αλλά πρακτικά παλλλλλιάαααα....

Καλά κάνεις και φαντάζεσαι αλλά η πραγματικότητα είναι πως έκαναν μελέτες για το πόσο θα κερδίσουν από την αντικατάσταση του μολύβδου και προχώρησαν σε αυτό αφού η έρευνα έδειξε τεράστια κέρδη παραπάνω....

OldMan
20/04/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
... αλλά η πραγματικότητα είναι πως έκαναν μελέτες για το πόσο θα κερδίσουν από την αντικατάσταση του μολύβδου και προχώρησαν σε αυτό αφού η έρευνα έδειξε τεράστια κέρδη παραπάνω....

:eek: :eek: :eek:

Πέριιιιιι...

Τι κουβέντες είναι αυτές τώρα ????

:lol: :lol: :lol:

periklisk
20/04/2005, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eek: :eek: :eek:

Πέριιιιιι...

Τι κουβέντες είναι αυτές τώρα ????

:lol: :lol: :lol:

Είδες? Είμαι κακό παιζάκι:lol:

SF
12/05/2005, 09:34
ΦΤΟΥ! Χάθηκαν τόσα χρήσιμα ποστς εδώ!!! :( :( :(

OldMan
12/05/2005, 10:16
:confused: :confused: :confused:

Χέσε ψηλά κι αγνάντευε.... !!!

Που είχαμε μείνει ρε SF ???

SF
12/05/2005, 10:38
Είχαμε μείνει (μάλλον με τελεία και παύλα) στο συμπέρασμα, το οποίο τελικά ίσως και να ήταν αυταπόδεικτο in the first place:


Οι εταιρίες μας κοροϊδεύουν


Οι βενζίνες είναι όλες ίδιες (οι σημερινές)



ΘΑ ΨΟΦΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ, ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙ!



:sick:

Ουσιαστικά παραμένει άγνωστο το τι και πόσο αντικροτικό βάζουν...

hornet
12/05/2005, 11:33
Δεν ειναι τυχαιο οτι σβυστηκαν...και μας την επεσε αραβας!!!

OldMan
12/05/2005, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Δεν ειναι τυχαιο οτι σβυστηκαν...και μας την επεσε αραβας!!!

:eek: :confused: :eek:

Στάθη, μη λες τέτοια ....!!!

Να σβύσω και τα στοιχεία από το προφίλ και καλού-κακού, να βουτάω κάτω από κανένα κάδο αποριμμάτων αν φρενάρει αμάξι δίπλα μου !!!!

:lol: :wave2: :lol:

GST
12/05/2005, 13:36
;)

OldMan
12/05/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
οχι εκτος και δεις κατι τετοιο

Καλά ρε GST, ΔΕΝ παίζεσαι....

Ανορθόγραφα κείμενα έχω δει πολλά ....

Ανορθόγραφη photo, ΠΡΩΤΗ φορά βλέπω !!!

:lol: :wave2: :lol:

Κανένας
31/05/2005, 11:20
κρίμα γιατί χάθηκαν δυο σελίδες

ξαναβάζω αυτό που είχα βάλει για την σύνθεση των βενζινών

Κανένας
31/05/2005, 11:22
Βενζίνη Αμόλυβδη LRP
Πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 96
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 85
Θείο, μεγ. Mg/kg 150
Μόλυβδος, μεγ.g/l 0,005
Διάβρωση χάλκινου ελάσματος Κλάση 1
Αντοχή στην οξείδωση, ελαχ.,Λεπτά 360
Απόσταγμα στους 150 βαθμούς Κελσίου, % ν/ν Ελάχ. 75
Τελικό σημείο απόσταξης, βαθμοί Κελσίου Μέγ. 210
Χρώμα Πράσινο
Περιεκτικότητα σε οξυγόνο,μεγ.% m/m 2,7
Ολεφίνες, μεγ. % ν/ν 18,0
Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0
Αιθέρες με πέντε ή περισσότερα άτομα άνθρακα ανα μόριο μεγ. % ν/ν 15
Μεθανόλη μεγ. % ν/ν 3
Αιθανόλη μεγ. % ν/ν 5
Περιεκτικότητα ειδικού προσθέτου σε κάλιο, mg/kg 10-20


Βενζίνη Αμόλυβδη 95 RON
Πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 95
Αριθμός Οκτανίου ΜΟΝ, ελαχ. 85
Θείο, μεγ. Mg/kg 150
Μόλυβδος, μεγ.g/l 0,005
Διάβρωση χάλκινου ελάσματος Κλάση 1
Αντοχή στην οξείδωση, ελαχ.,Λεπτά 360
Απόσταγμα στους 150 βαθμούς Κελσίου, % ν/ν Ελάχ. 75
Τελικό σημείο απόσταξης, βαθμοί Κελσίου Μέγ. 210
Χρώμα Φυσικό
Περιεκτικότητα σε οξυγόνο,μεγ.% m/m 2,7
Ολεφίνες, μεγ. % ν/ν 18,0
Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0
Αιθέρες με πέντε ή περισσότερα άτομα άνθρακα ανα μόριο μεγ. % ν/ν 15
Μεθανόλη μεγ. % ν/ν 3
Αιθανόλη μεγ. % ν/ν 5
Περιεκτικότητα ειδικού προσθέτου σε κάλιο, mg/kg -

Βενζίνη Αμόλυβδη 98 RON
Πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-790
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 98
Αριθμός Οκτανίου ΜΟΝ, ελαχ. 86
Θείο, μεγ. Mg/kg 150
Μόλυβδος, μεγ.g/l 0,005
Διάβρωση χάλκινου ελάσματος Κλάση 1
Αντοχή στην οξείδωση, ελαχ.,Λεπτά 360
Απόσταγμα στους 150 βαθμούς Κελσίου, % ν/ν Ελάχ. 75
Τελικό σημείο απόσταξης, βαθμοί Κελσίου Μέγ. 210
Χρώμα Φυσικό
Περιεκτικότητα σε οξυγόνο,μεγ.% m/m 2,7
Ολεφίνες, μεγ. % ν/ν 18,0
Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0
Αιθέρες με πέντε ή περισσότερα άτομα άνθρακα ανά μόριο μεγ. % ν/ν 15
Μεθανόλη μεγ. % ν/ν 3
Αιθανόλη μεγ. % ν/ν 5
Περιεκτικότητα ειδικού προσθέτου σε κάλιο, mg/kg -



απο τον ιστοχωρο http://www.revoil.gr/gr/main.html

Κανένας
31/05/2005, 11:22
όπου βλέπουμε ξεκάθαρα, ότι αρωματικοί υδρογονάνθρακες βενζόλιο και μόλυβδος (έστω και σε ελάχιστη ποσότητα) υπάρχουν σε όλες τις βενζίνες

και όπου φαίνεται επίσης ότι ο μόλυβδος έχει αντικατασταθεί με κάλιο (για την λίπανση)

Κανένας
31/05/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan





επιθυμώ να φωνάξουμε ΟΛΟΙ εν χορώ :

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ !!!
το αρχικό ποστ του ολντ μαν για την μολυβδωμένη σούπερ δεν ισχύει
δεν υπάρχει πια μολυβδομενη και όλες είναι αμόλυβδες

OldMan
31/05/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
κρίμα γιατί χάθηκαν δυο σελίδες

ξαναβάζω αυτό που είχα βάλει για την σύνθεση των βενζινών

:confused: :confused: :confused:

Ε βάλτο ντε ....

:lol: :rotflmao: :lol:

Sorry, το έβαλες !!! :lol: :lol:

Αν πρόσεξες, στο τέλος του πρώτου post (άσχετα αν ανφερόταν στον Στάθη), είχα πει ότι θα ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΟΥΜΕ ....

:sad: :wave2: :sad:

Κανένας
31/05/2005, 11:25
ισχύει όμως ότι,


ότι βενζίνη και να βάλουμε στην μηχανή μας ,από την στιγμή που δεν έχει τριοδικό καταλύτη με αισθητήρα στοιχειομετρικής καύσης(αισθητήρα λάμδα), φουμάρουμε καρκινογόνους ρύπους με το τσουβάλι



επίσης καλό είναι να κατεβαίνουμε από την μηχανή μας και να απομακρυνόμαστε όταν βάζουμε βενζίνη

:wave2:

Κανένας
31/05/2005, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Ε βάλτο ντε ....

:lol: :rotflmao: :lol: μα το εβαλα:lol:

OldMan
31/05/2005, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
μα το εβαλα:lol:

:lol: :lol: :lol:

Ναι ρε, το είδα αλλά είχες κάνει quote το μήνυμα και δεν μπορούσα να το σβύσω...

:lol: :lol: :lol:

Πάντως, θέλω να πιστεύω!!!!, ότι στην LRP η περιεκτικότητα σε Βενζόλιο είναι τυπογραφικό λάθος.

Αλλοιώς..... ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!! :sad: :eek: :sad:

Κανένας
31/05/2005, 13:04
δυστυχώς φίλε μου δεν είναι τυπογραφικό λάθος
οι αντικροτικές ιδιότητες του μολυβδου, αποκαταστάθηκαν από το βενζολιο και οι λιπαντικές ιδιότητες του μόλυβδου, από το κάλιο

Κανένας
31/05/2005, 13:07
και υποψιν ότι μέχρι το 2002 οι προδιαγραφές επέτρεπαν 2% βενζολιο
που τώρα έχει γίνει 1%

SeNNinhA
31/05/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ !!!

(Εκτός από κατόχους - δεν θυμάμαι το μοντέλο - BMW, οι οποίοι όντως έχουν καταλύτη στην εξάτμισή τους).




Ολες οι νέες BMW έχουν τριοδικό καθώς επίσης και το F650 GS από το 2000. Αλλα μιας και τώρα άλλαξα σε Tuono πάω κι εγώ για NEA SUPER.

Και πιο φθηνή είναι από τις κατοστάρες και καλύτερη απόδοση έχει από αυτές.

SF
27/06/2005, 09:47
Με αφορμή κάτι βλακείες που άκουσα το weekend, επανέρχομαι στο thread, και απλώς επιβεβαιώνω αυτό για το οποίο δεν είμουν 100% σίγουρος:

Το σημείο απόσταξης.

Απ'ότι φαίνεται από τις προδιαγραφές, όλες οι βενζίνες (ΜΑ ΟΛΕΣ) είναι το ίδιο καύσιμο (ενεργειακά speaking). Δηλαδή η 95 και η 100 προέρχονται από το ίδιο ύψος της κλασματικής απόσταξης.

Έτσι φαίνεται τουλάχιστον. 210 βαθμοί C λέει.

Αλλά και έτσι είναι το απολύτως λογικό.

Εφόσον λοιπόν το μοτέρ μας δεν κάνει χτυπήματα με την 95, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλουμε άλλη. Τα είπαμε παραπάνω αυτά.

ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΛΛΟΣ και σου λέει: τις μέτρησαν (τις βενζίνες) στα τάδε περιοδικά και είδαν ότι η 100άρα δίνει μεγαλύτερη απόδοση (εδώ ο ποιητής εννοεί προφανώς ισχύ, και όχι απόδοση :rolleyes: ) . Με τις πτωχές μου γνώσεις περί ΜΕΚ, αναρωτιέμαι πως αυτό είναι δυνατόν...!?

Ναι, δεν είναι, ok. Μας πιάνουν μαλάκες απο 15 μεριές (1500000 μάλλον), οπότε δεν είναι έκπληξη. Απλά είναι να απορείς με το πόσο ισχυρή επίδραση έχει το μάρκετινγκ ακόμα και στους μηχανόβιους, που τέλος πάντων υποτίθεται ότι είναι de facto πιο 'ψαγμένοι' από άλλες κατηγορίες πολιτών...

OldMan
27/06/2005, 10:53
:wave2: :wave2: :wave2:

Για να μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι (αν και πολλές φορές χρειάζεται)....

Ορθώς ΟΛΕΣ οι βενζίνες που προέρχονται από το ίδιο σημείο κλασματικής απόσταξης έχουν την ίδια θερμογόνα απόδοση καυσίμου (ασχέτως οκτανικού βαθμού) σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες καύσης.

Σε ένα κινητήρα που είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με βενζίνη 95 οκτανίων ΔΕΝ προσφέρει τίποτε παραπάνω η 98άρα ή η 100στάρα.
(Εκτός ίσως από την εξασφάλιση λιγότερων προαναφλέξεων σε "άσχημες" συνθήκες λειτουργίας).

Εκεί που πιθανόν βοηθούν οι βενζίνες υψηλού οκτανικού βαθμού είναι στην δυνατότητα που δίνουν στους σχεδιαστές κινητήρων για μοτέρ υψηλότερης απόδοσης (σε παράμετρους που σχετίζονται με την προανάφλεξη, τον βαθμό συμπίεσης, τον χρονισμό και την προπορεία κ.λ.π.).

Εν ολίγοις, αν ο κινητήρας μας είναι σχεδιασμένος να λειτουργεί με βενζίνη 95 οκτανίων, ΔΕΝ θα αποδώσει ούτε ένα χιλιοστό του ίππου παραπάνω με βενζίνη υψηλότερου οκτανικού βαθμού.

Αν όμως είναι σχεδιασμένος να λειτουργεί με 98 οκτάνια, τότε βάζοντας 95άρα, σε κάποιες συνθήκες λειτουργίας του θα έχει απόδοση χαμηλώτερη από την προβλεπόμενη. !!!


:wave2: :beer: :wave2:

SF
27/06/2005, 11:07
Α μπράβο! Κι έλεγα ότι τα χάνω σιγά-σιγά... :)

Βενζίνη 95 προτείνουν οι κατασκευαστές για μοτόρια με συμπίεση μεγαλύτερη κι από 10. Με τα αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια έχω χάσει επαφή, αλλά ξέρω ότι διάφορα γρήγορα "16βάλβιδα" παίζουν και με 95 οκτάνια. Κάποιες νέες μηχανές πάντως αναφέρουν 98, αν και το δικό μου (το 2ο, το suzuki) νομίζω ότι λέει 95. To δε honda έχει συμπίεση 11 και παίζει ΜΙΑ ΧΑΡΑ και με 96 και με 95.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ, κινητήρες με προδιαγραφή 100 ή 102 (επίσημα δηλαδή) δε νομίζω να παίζουν στην αγορά! Non? Οπότε κάθε <συγκριτικό τεστ βενζινών> αρχίζει και ακούγεται κωμικό. Κι όμως, η ψυχολογία του καταναλωτή είναι Ανάβυσσος! Ο κόσμος να καίγεται, θα βάλει 100άρα με ΒΑΘΕΙΑ βεβαιότητα ότι θα έχει περισσότερα άλογα............

Οπότε νομίζω είναι ασφαλής η συμβουλή: ανατρέξτε στα μανιουαλς σας!
:)

kapeos
27/06/2005, 12:20
Βασικά εγώ πιστευω ότι μια 100 αρα βενζίνη, θα φανεί σε ένα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο turbo με πολλούς hp.
Κατά τα αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι το μαρκετιν των εταιριών καυσίμων είναι πολύ καλο. :cry:



Κάποτε πάντος μου είχε πει κάποιος ότι αν δεν να μην βάζεις βενζίνες με πολλά οκτάνια (που δεν βάζω), γιατί διμηιουργούνται πολλοί κραδασμοί στον κινητήτα με αποτέλεσμα ........να ξεβιδώνουν διάφορες βίδες :uplate: :hypnotize :bawl:

gtsiros
27/06/2005, 12:28
Εμένα το μανουαλ του CB και του GN λέει αμόλυβδη.

OldMan
27/06/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Εμένα το μανουαλ του CB και του GN λέει αμόλυβδη.

:eek: :confused: :eek:

Άντε πάλιιιιιιι....

Αυτό που πρέπει να δεις στο manual είναι ο βαθμός οκτανίων της βενζίνης που προτείνει ο κατασκευαστής !!!!

Και please, ΜΗΝ ρωτήσεις γιατί συστήνει αμόλυβδη...

:wave2: :beer: :wave2:

gtsiros
27/06/2005, 12:41
Το ότι ζούμε σε πόλη είναι καρκινογόνο ευθύς εξ'αρχής. Τώρα να καθόμαστε να ψυρίζουμε τη μαϊμού για τις βενζίνες και τις αναθυμιάσεις... χέσε με... Τι θα γλυτώσουμε;

:ZZZ:

OldMan
27/06/2005, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Το ότι ζούμε σε πόλη είναι καρκινογόνο ευθύς εξ'αρχής. Τώρα να καθόμαστε να ψυρίζουμε τη μαϊμού για τις βενζίνες και τις αναθυμιάσεις... χέσε με... Τι θα γλυτώσουμε;

:ZZZ:

Καλόν ύπνο, λεβέντη μου......

SF
27/06/2005, 13:40
:D :rolleyes: :eek:

SF
30/06/2005, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Βενζίνη Αμόλυβδη LRP
Πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 96
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 85
Θείο, μεγ. Mg/kg 150
Μόλυβδος, μεγ.g/l 0,005
Διάβρωση χάλκινου ελάσματος Κλάση 1
Αντοχή στην οξείδωση, ελαχ.,Λεπτά 360
Απόσταγμα στους 150 βαθμούς Κελσίου, % ν/ν Ελάχ. 75
Τελικό σημείο απόσταξης, βαθμοί Κελσίου Μέγ. 210
Χρώμα Πράσινο
Περιεκτικότητα σε οξυγόνο,μεγ.% m/m 2,7
Ολεφίνες, μεγ. % ν/ν 18,0
Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0
Αιθέρες με πέντε ή περισσότερα άτομα άνθρακα ανα μόριο μεγ. % ν/ν 15
Μεθανόλη μεγ. % ν/ν 3
Αιθανόλη μεγ. % ν/ν 5
Περιεκτικότητα ειδικού προσθέτου σε κάλιο, mg/kg 10-20


Βενζίνη Αμόλυβδη 95 RON
Πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 95
Αριθμός Οκτανίου ΜΟΝ, ελαχ. 85
Θείο, μεγ. Mg/kg 150
Μόλυβδος, μεγ.g/l 0,005
Διάβρωση χάλκινου ελάσματος Κλάση 1
Αντοχή στην οξείδωση, ελαχ.,Λεπτά 360
Απόσταγμα στους 150 βαθμούς Κελσίου, % ν/ν Ελάχ. 75
Τελικό σημείο απόσταξης, βαθμοί Κελσίου Μέγ. 210
Χρώμα Φυσικό
Περιεκτικότητα σε οξυγόνο,μεγ.% m/m 2,7
Ολεφίνες, μεγ. % ν/ν 18,0
Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0
Αιθέρες με πέντε ή περισσότερα άτομα άνθρακα ανα μόριο μεγ. % ν/ν 15
Μεθανόλη μεγ. % ν/ν 3
Αιθανόλη μεγ. % ν/ν 5
Περιεκτικότητα ειδικού προσθέτου σε κάλιο, mg/kg -

Βενζίνη Αμόλυβδη 98 RON
Πυκνότητα στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-790
Αριθμός Οκτανίου RON, ελαχ. 98
Αριθμός Οκτανίου ΜΟΝ, ελαχ. 86
Θείο, μεγ. Mg/kg 150
Μόλυβδος, μεγ.g/l 0,005
Διάβρωση χάλκινου ελάσματος Κλάση 1
Αντοχή στην οξείδωση, ελαχ.,Λεπτά 360
Απόσταγμα στους 150 βαθμούς Κελσίου, % ν/ν Ελάχ. 75
Τελικό σημείο απόσταξης, βαθμοί Κελσίου Μέγ. 210
Χρώμα Φυσικό
Περιεκτικότητα σε οξυγόνο,μεγ.% m/m 2,7
Ολεφίνες, μεγ. % ν/ν 18,0
Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0
Αιθέρες με πέντε ή περισσότερα άτομα άνθρακα ανά μόριο μεγ. % ν/ν 15
Μεθανόλη μεγ. % ν/ν 3
Αιθανόλη μεγ. % ν/ν 5
Περιεκτικότητα ειδικού προσθέτου σε κάλιο, mg/kg -



απο τον ιστοχωρο http://www.revoil.gr/gr/main.html


Ένα ποστ ύψιστης σπουδαιότητας. Όσο το διαβάζω, τόσο συγκλονίζομαι. Με λίγα λόγια, μας λέει σχεδόν στα μούτρα πόσο μεγάλη και πετυχημένη υπόθεση είναι το MARKETING.

Συνοψίζω

Αμόλυβδη 95
RON=95
MON=85

Super LRP
RON=96
MON=85

Aμόλυβδη 98 (και κόβω το χέρι μου, τα ίδια και για 100)
RON=98
MON=86


Eπίσης, ΟΛΑ τα υπόλοιπα στοιχεία είναι ακριβώς τα ίδια. Ιδιαιτέρως μας ενδιαφέρουν οι αρωματικές ενώσεις. Οι καρκινογόνες ντε!

Κάποιοι βέβαια τώρα χρειάζονται φροντιστήριο περί RON, MON, PON...

Αυτή τη στιγμή ντρέπομαι για όλες τις φορές που έβαλα βενζίνη άλλη από την απολύτως φθηνότερη (τα τελευταία 10 χρόνια).

Εχει κι άλλες πτυχές το στόρυ, τώρα που το πιάσαμε... Πάω για τα χάπια μου τώρα και θα επανέλθω δημήτριος. Αν στο μεταξύ, κάποιος καλός συνάδελφος μπορεί να βρει MON (ή PON!) για τις πολύ σέξυ Racing βενζίνες, θα ήμουν υπόχρεος.


18497

wrenchfzr
01/07/2005, 16:22
πτιν λιγο καιρο ξανασυζητηθηκε το θεμα αυτο.οποιος πιστευει οτι παραγεται μη <<βενζολιουχος>>βενζινη ας παρει το μετσοβειο και να ρωτησει,η το μοτο,η τους 4 τροχους ,η τον βαρδινογιανη.απλα καψτε κριτες και κρινομενοι τα μπουρδελα που οδηγειτε.δεν υπαρχη κανεναελαφρυντικο στο τι βενζινη δουλευουμε αλλα σε τι οχημα τη δουλευουμε.

SF
01/07/2005, 16:47
Αν διαβάσεις λίγο προσεκτικότερα, θα δεις ότι δε χρειάζεται να ρωτήσουμε πουθενά. Μας το λέει ήδη η εταιρεία, και μάλιστα με νούμερα.

Αρωματικές ενώσεις, μεγ. % ν/ν 42,0
Βενζόλιο, μεγ. % ν/ν 1,0 σε όλες!

Το θέμα είναι να τολμήσει ο [όποιος] φορέας να πει κατηγορηματικά και δημόσια ότι π.χ. η 95 και η LRP είναι το ίδιο πράγμα, και δε χρειάζεται να πληρώνουμε την πανάκριβη 2η...

wrenchfzr
03/07/2005, 19:54
αν ειναι οπως τα λες εχεις δικιο αν και τη χημεια δεν τη παιζω στα δακτυλα μου.απλα ειχα μια διαμαχη οπως καλη ωρα και απεναντι αραζει το αυτοκινητο του ενας χημικος των δυιλιστιριων και πεταχτικα και τον ρωτησα.μου απαντησε οτι υπαρχει μια γραμμη παραγωγης και μετα μπαινουν προσθετα και ονομαζεται οπως θελουν

SF
04/07/2005, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
αν ειναι οπως τα λες εχεις δικιο αν και τη χημεια δεν τη παιζω στα δακτυλα μου.απλα ειχα μια διαμαχη οπως καλη ωρα και απεναντι αραζει το αυτοκινητο του ενας χημικος των δυιλιστιριων και πεταχτικα και τον ρωτησα.μου απαντησε οτι υπαρχει μια γραμμη παραγωγης και μετα μπαινουν προσθετα και ονομαζεται οπως θελουν

Οπότε απαντήθηκαν μερικά από τα ερωτήματά σου (νομίζω) και επιβεβαιώθηκαν ορισμένα από αυτά που είναι γραμμένα εδώ. Αν τον ξέρεις τον τύπο η/και αν έχεις την απαραίτητη άνεση, μήπως μπορείς να ρωτήσεις γιατί η 95 και η LRP διαφέρουν τόσο πολύ στην τιμή?

SF
03/08/2005, 18:42
Να ξαναφέρω στην επιφάνεια το thread με μια ενδιαφέρουσα γραμμή από το manual του Hayabusa. Ναι, αυτού που βγάζει 175HP.

Use unleaded fuel with octane rating 91 or higher.

Πωπω, και τα 95 που του ρίχνω είναι υπερβολή τελικά!! :D

Όπως λέει και ο wrenchfzr στο άλλο thread για τις βενζίνες, το πιο εύκολο πράγμα είναι να παραμυθιάζεται ο καταναλωτής...

SF
09/11/2005, 12:25
Ας αναβιώσουμε λοιπόν το παλιό-καλό thread...

(Αν και πολλά μηνύματά του χάθηκαν μετά την αραβική επίθεση!)

:wave2:

la_villa
11/11/2005, 16:29
Πάντως και αυτό με τους καταλύτες είναι τεράστια απάτη τόσο λόγω των υλικών που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή στους όσο και για το πόσο λύνουν το πρόβλημα της ρύπανσης.

Πριν καιρό λόγω μιας εργασίας είχα πετύχει ένα άρθρο που είχε μια αναφορά του Μετσόβειου το οποίο "έπιασε" έναν νέο ρυπαντή στην ατμόσφαιρα της Αθήνας.Καταλαβαίνεται ότι ο νέος ρυπαντής ήταν αποτελεσμα της χρήσης καταλυτών και είναι πολύ πιο καρκινογόνος απο τους υπόλοιπους.Πάντως ακόμα το επίπεδο του ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα αλλά σε μερικά χρόνια???
Φανταστήκε ότι τον μέτρησαν σε μια χώρα που προσφάτως άλλαξε τον στόλο των Ι.Χ με νέας γενιάς.
Δεν θυμάμαι να είχα κρατήσει το link αλλά αν το βρω θα το βάλω.

bookman
21/11/2005, 18:25
Kαλησπέρα

εβρήκα το κάτωθι λινκ (φαντάζομαι δεν κερδίζω τίποτα ε ? :p )
http://www.ducati.com/bikes/techcafe.jhtml?detail=article&value=miscellaneous&part=miscellaneous&artID=1#top

Σε κάποιο σημείο αναφέρει

"A fuel's "octane" rating is found by comparing it's knock characteristics (thanks to a special sensor) with various mixtures of n-heptane and Isooctane. For example, a "octane" rating of 92 means that the fuel being tested, under standard conditions and running in a standard engine, performs the same as a mixture that is 92 parts Isooctane, and eight parts n-heptane. Values higher than 100 can be obtained with a mathematical formula, and mean that the fuel performs better that pure Isooctane."

Δηλαδή όταν λέμε μια μπενζίνα είναι 95, σημαίνει ότι 95 είναι από αυτό το ισοοκτάνιο και τα υπόλοιπα 5 μέχρι να φτάσουμε τις 100 μονάδες είναι heptane [που δεν ξέρω τι είναι αυτό, αν πρέπει να το πιώ, μήπως να το λουστώ ? :lol: ]

ΥΓ1: Ελπίζω να πόσταρα στο σωστό θρεντ
ΥΓ2: Όχι δεν πάω να ποστάρω στο άλλο αν αυτό δεν είναι το σωστό ! :rotflmao:

SF
21/11/2005, 18:42
Αφού βρε συνάδελφε γράφεις και ο ίδιος ότι δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτά που γράφεις... γιατί δε μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις τα άλλα threads και posts?
:)

Και όχι, δεν είναι σωστό αυτό. Προσεξε τη λέξη "comparing". Μιλάμε για το ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ μείγμα, και όχι το καθεαυτό καύσιμο.

:wave2:

bookman
21/11/2005, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Αφού βρε συνάδελφε γράφεις και ο ίδιος ότι δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτά που γράφεις... γιατί δε μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις τα άλλα threads και posts?
:)

Και όχι, δεν είναι σωστό αυτό. Προσεξε τη λέξη "comparing". Μιλάμε για το ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ μείγμα, και όχι το καθεαυτό καύσιμο.

:wave2:

grmf... διαβάζω ο άμοιρος και άκρη δεν βγάζω.... :hypnotize
στο άλλο θρεαντ έχουμε:



Η κλίμακα του αριθμού οκτανίων ορίζεται ως εξής: Αν το καύσιμο είναι 100% κανονικό επτάνιο, το σημείο που 'χτυπάει πυράκια' ορίζεται ως αριθμός οκτανίου 0. Αν το καύσιμο είναι 100% ισοοκτάνιο, αυτό δίνει αριθμό οκτανίου 100.

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ RON = Research Octane Number.

Η κλίμακα προφανώς επιτρέπει τιμές και άνω του 100. Δηλαδή αν φτιάξουμε ένα καύσιμο με αντοχή μεγαλύτερη από αυτή του καθαρού ισοοκτανίου, άσχετα με το τι περιέχει (ακόμα και πατάτες), τότε αυτό θα αντέξει σε μεγαλύτερη συμπίεση και άρα θα δώσει αριθμό οκτανίου >100.

Παράδειγμα: ανακατεύουμε κανονικό επτάνιο και ισοοκτάνιο σε αναλογία 20-80. Το καύσιμο αυτό έχει RON=80 ή θα "είναι 80 RON".


Τώρα από αυτό, εγώ καταλαβαίνω ότι πιο παααάνω τα είπα κομματάκι ανάποδα (όπως άλλωστε βλέπω τον κόσμο στα δικά μου μάτια :D )

help ?
:confused: :confused: :confused:

SF
21/11/2005, 19:22
Πράγματι, ίσως δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο εδώ. Σε αυτό το μέρος αναφέρεται ο ορισμός της συμβατικής ΚΛΙΜΑΚΑΣ, ενώ το παράδειγμα στο τέλος στέκει, αλλά τελικά μπερδεύει.

Τα καύσιμα μπορούν να αποτελούνται από ό,τι θέλουν, αλλά ο οκτανικός αριθμός τους αναφέρεται στο ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ ΜΕΙΓΜΑ ισοοκτανίου και κανονικού επτανίου.

Θα προσπαθήσω στη συνέχεια του άλλου θρεντ να το ξεκαθαρίσω και καλύτερα. Thanks + sorry.

:wave2:

bookman
21/11/2005, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

.
.
.
Thanks + sorry.



αι ρε, τι σόρρυ. Είμαι εδώ για να ξεστραβωθώ. Δεν θυμάμαι ποτέ καθηγητή στο Λύκειο να μου ζητάει σορρυ για λάθος του. Θα μου πεις άλλοι καιροί τότε και εδώ δεν είναι Λύκειο :D

Τεσπά, αναμένουμε την συνέχεια στα Κλασσικά Εικονογραφημένα

:beer: :beer:

OldMan
21/11/2005, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bookman
Δηλαδή όταν λέμε μια μπενζίνα είναι 95, σημαίνει ότι 95 είναι από αυτό το ισοοκτάνιο και τα υπόλοιπα 5 μέχρι να φτάσουμε τις 100 μονάδες είναι heptane

:cry: :cry: :cry:

Θα το κλειδώσω το thread !!!

fantacid
27/07/2009, 12:51
κανω ενα bump στο θρεντι πριν προλαβει να το κλειδωσει ο παπους
γιατι μου φανηκε ενφδιαφερον!

:wave2:


*εδιτ*
μπορει να εξηγησει καποιος πως ακριβως καταλαβαινουμε οτι χτυπανε αυτα τα να ανθεματισμενα πυρακια....?

Tpap
27/07/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μπορει να εξηγησει καποιος πως ακριβως καταλαβαινουμε οτι χτυπανε αυτα τα να ανθεματισμενα πυρακια....?

Τα ακούς ρε Φαντασίδη. Τα ακούς. Πώς αλλιώς να το καταλάβεις, διά τής αφής...?

Α, και να θυμάσαι ότι όταν τα ακούς εσύ, ταυτόχρονα την ''ακούει'' το μοτεράκι σου και μάλιστα άσχημα...


169785

fantacid
27/07/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τα ακούς ρε Φαντασίδη. Τα ακούς. Πώς αλλιώς να το καταλάβεις, διά τής αφής...?

Α, και να θυμάσαι ότι όταν τα ακούς εσύ, ταυτόχρονα την ''ακούει'' το μοτεράκι σου και μάλιστα άσχημα...

τι ηχος ειναι, μεταλικος?
δλδ τι στο πεο ακους?
τις μλκιες που εβαλες στη φωτο?

δε βοηθας δε βοηθας...:yuck:

Tpap
27/07/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ηχος ειναι, μεταλικος?

Πλαστικός ρε κολλητέ, θα ταν κομματάκι δύσκολο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δε βοηθας δε βοηθας...:yuck:

Τι δε βοηθάω ρε...εδώ σου έβαλα και εικόνα για να τα νιώσεις όλα.

Κινέζικα καμπανάκια κιέτσ.

Τι άλλο να κάμω, να βάλω τον μίκη να στο παίξει στο μέγαρο ορχηστρικό...? :confused:

makis206
27/07/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ηχος ειναι, μεταλικος?
δλδ τι στο πεο ακους?
τις μλκιες που εβαλες στη φωτο?
δε βοηθας δε βοηθας...:yuck:


Kατέβασε μονορούφι μια κοκακόλα και κράτα το στόμα ερμητικά κλειστό όταν έρθει το ρέψιμο, αν έχεις προλάβει να τοποθετήσεις στη γλώσσα και δυο μεταλλικές καστανιέτες τότε συγχαρητήρια φίλε μου, μόλις χτύπησες πυράκια..!:lol:

STOYBI
27/07/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ηχος ειναι, μεταλικος?
δλδ τι στο πεο ακους?
τις μλκιες που εβαλες στη φωτο?

δε βοηθας δε βοηθας...:yuck:

fantacid εχεις ακουσει ποτε σου κουδουνιστρα ( ναι,ναι αυτες που δινουμε στον μπεμπη μπας και σταματησει να κλαιει.. )

Φαντασου λοιπον μια τετοια να κουδουνιζει μεσα στο μοτερ σου την ωρα που ανοιγεις το γκαζι σου απο χαμηλες στροφες χωρις να καταβασεις ταχυτητα ( κρεμασμενος ...)



:wave2:

hidefnick
27/07/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kατέβασε μονορούφι μια κοκακόλα και κράτα το στόμα ερμητικά κλειστό όταν έρθει το ρέψιμο, αν έχεις προλάβει να τοποθετήσεις στη γλώσσα και δυο μεταλλικές καστανιέτες τότε συγχαρητήρια φίλε μου, μόλις χτύπησες πυράκια..!:lol:

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :lol: :lol:

(Οτι πας για wall το ξέρεις. Τι παίρνεις θέλω να μάθω.)

chr1s_86
31/07/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Να ξαναφέρω στην επιφάνεια το thread με μια ενδιαφέρουσα γραμμή από το manual του Hayabusa. Ναι, αυτού που βγάζει 175HP.

Use unleaded fuel with octane rating 91 or higher.

Πωπω, και τα 95 που του ρίχνω είναι υπερβολή τελικά!! :D

Όπως λέει και ο wrenchfzr στο άλλο thread για τις βενζίνες, το πιο εύκολο πράγμα είναι να παραμυθιάζεται ο καταναλωτής...

Σε ταξίδι πέρισυ (κεντρική Ευρώπη) παρατήρησα ότι στα περισσότερα βενζινάδικα οι βενζίνες που υπήρχαν ήταν δύο: 91 και 95 οκτανίων, αμόλυβδες και οι δύο. 100άρες σε ελάχιστα πρατήρια υπήρχαν.

Επίσης της 95αρας που έβαζα το χρώμα της ήταν προς το πράσινο και η δικιά μας εδώ είναι κάπως κίτρινη αν έχω δει καλά....

Τώρα για το αν είχε καλύτερη απόδοση δεν παίρνω και όρκο αλλά έχω την αμυδρή εντύπωση ότι είχα λίγο καλύτερη αυτονομία...

LPR και τέτοια κόλπα ούτε για δείγμα.

οπότε [ειρωνεία] πρέπει να είμαστε σε πλεονεκτική θέση που έχουμε 100άρες βενζίνες σχεδόν σε κάθε πρατήριο και οι καημένοι οι Ιταλοί/Γερμανοί/Αυστριακοί κτλ τη βγάζουν με 95άρες [/ειρωνεία]

αν μου έλεγε κάποιος ότι η 95άρα που έχουν εκεί είναι καλύτερη από κάποιες "100άρες" που έχουμε εδώ θα τον πίστευα...

:wave2:

danaos75
14/09/2009, 09:57
Επαναφέρω το θέμα, γιατι εγώ με το ερώτημα έμεινα,
διαβαζα χθες το manual του ΧΤ, '94 μοντέλο παρακαλώ
και λεει ξεκαθαρα USE UNLEADED GASOLINE OVER 91 OCTANE.
Εγώ μέχρι τώρα Super έβαζα, παρόλο που ο
προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είχε πει να βάζω
αμόλυβδη, γιατι η απλή μου λογική έλεγε no καταλύτης - nο αμόλυβδη :nono:

Τελίκα τα ίδια σκ@τ@ είναι ότι και να βάζεις?
γιατι απο ότι διαβασα εδώ έτσι είναι
τα πράγματα, τον καρκινο το βγαζεις είτε έτσι είτε αλλιως..