PDA

View Full Version : Ελλατωματικα λαστιχα αυτοκινητου



MAG/FMX
17/06/2009, 00:08
Πηρα κατι λαστιχα avon για το αμαξι κ μετα απο 6 μηνες που επιασα 120χλμ ειδα το τιμονι να παιζει , πηγα κ μου εκανε ζυγοσταθμηση κ ευθυγραμηση , εδωσα κ 50ε.Μετα πηγα λουτρακι κ στα 110χλμ με 140χλμ επαιζε δε κ αριστερα το τιμονι κ κοπαναγε κλιγο το αμαξι σα να ειμου σε χωματοδρομο.Εγω λεω οτι το λαστιχο εχει ελλατωματικο σκελετο.Τι να του κανω του λαστιχα ? Αν κ θα παω αυριο δε τον βλεπω κ πολυ προθημο το παληκαρι.

mizz
17/06/2009, 02:04
ε μετά από 6 μήνες τι περιμένεις και συ;
πήγαινε με ταχύτητες κάτω των 140 όπως έκανες τόσο καιρό :p

Kaloston
17/06/2009, 06:49
Δεν ειναι απολυτο οτι φταινε τα λαστιχα. Συνηθως οταν τρεμει ή δεν ειναι ζυγοσταθμισμενος ο τροχος ή εχουν στραβωσει οι ζαντες. Τωρα απο τη στιγμη που πληρωσες και δεν σου φτιαξανε το προβλημα ξαναπηγαινε το αμαξι εκει κ εξηγησε τους οτι παλι κανει τα ιδια. Να ξανατσεκαρουν τη ζυγοσταθμιση που κανανε στους τροχους κ αν χρειαστει να ξανακανουν ενοειτε χωρις δικη σου επιβαρυνση.
Επισεις οι ζαντες ειναι οι εργοστασιακες ή ειναι εμποριου? Αν εχεις βαλει εμποριου με μεγαλυτερη διαμετρο η με τιποτα προσθηκες για το offset τοτε ισως χρειαστει να κανεις ευθγραμιση σε μηχανιμα που μετραει τη ζαντα οπως ειναι βιδωμενη πανω στο αμαξι. Η διαφορα ειναι οτι ετσι δεν ζυγιζεται μονο τροχος αλλα ολα τα κινουμενα μερη δηλαδη τροχος - μουαγιε - δισκοπλακα - ιμιαξονιο.

charlie says
17/06/2009, 07:35
Υπαρχει και η περιπτωση ,να σου εχουν στραβωσει οι δισκοπλακες (των φρενων).

gasto
17/06/2009, 08:41
τσεκαρε και ημιαξονια-φουσκες.

MAG/FMX
17/06/2009, 13:33
Το αμαξι φοραει ζαντες toora 205/40/17 .Το εχω 6 χρονια με 23.000 χλμ. Μολις του εκανα το μεγαλο service λογο 6ετιας κ οχι χιλιομετρων. Δεν ειχα προβλημα ποτε κ πιστευω οτι το αμαξιειναι σα καινουργιο.Πιστευω οτι το οφσετ κ το καρε ειναι σωστα.Παρατηρησα οτιοι ζαντες ειναι αρκετα βαρητερες απτης μανας του.Ευχαριστω παντως:sad: :bawl: :confused: :smokin: