PDA

View Full Version : hi



YAMAHAFZ6
17/06/2009, 02:19
να πω και εγω την εμπιρεια μου αν επιτρεπεται....πιγενοντας με 70-80 σε κανονικη κλιση στροφης και την εχω παρη κληστα....χιλιοπερασμενη και μετα περημενα ευθηα να το δωσο κιολας.ΚΑΛΑ ως εδω.....συναναντο ακουσον ακουσον απο την μερια μου ενα τσοκαρο γ@μ@ μην πω τι...γυρω στα 60χρ. πεζη μεσα στη στροφη..αντιδραω και εγω με φρεναρησμα πανικου μπροστηνο....χωρης ΑΒΣ κοκαλονη το μπροστηνο και μετα απο ληγο 50εκατοστα βασηκα φρεναρησμα ερχομε τουμπα!πεφτο...το μιχανακι σερνεται για 100μετρα και πεφτη σε χωραφι στην ευθεια εγο σερνομε μαζι με την μηχανι σχεδων.κανο και 3 κολοτουμπες χορταστηκες και σκαω μπροστα στην μ@λα@σμε@η.σηκονομε μεσα στα αιματα(βλεπησ το επεζα ανετος κοντομανικο λινο παντελονακι.μονο κρανος)και της λεω που πας μωρη καργιολα μεσα στη μεση ΑΠΑΝΤΗΣΗ:εγω κανονικα πηγενα εσυ ετρεχες . Τα σχολια σας παρακαλω Υ.Γ. γραντζουνες γονατα χερια δεξη χερι 4 ραματα δεξια παλαμη κατασκησμενη ,2 μερες νοσηλεια νοσοκομειο.

YAMAHAFZ6
17/06/2009, 02:23
Η μηχανη ... τωρα... ντεποζιτο χαλια βαθουλομα τεραστιο δεξια. μανηταρια ευτιχοσ δεξι εληοσε το μισο σχεδον...τιμονι στραβοσε.ενδεχομενοσ και μπροστηνες μπυκαλες...(ενδεχομενος λεω) μανετα φρενοθ εσπασε...τρομπα φενεται νορμαλ.γρατζουνιες στο πισω πλεσιο (κωλος).αυτα. μια κοστολογιση απο αυτα παρακαλω.

div400
17/06/2009, 02:31
1) περαστικά και ταχεία ανάρρωση...

2) χωρίς ίχνος χαιρεκακίας, αλλά κατάλαβες μάλλον την αξία του σωστού και πλήρη εξοπλισμού ε;

3) πάλι καλά που ΔΕΝ την χτύπησες/πήρες παραμάζωμα...και κερατάς και δαρμένος...

4) ξανά σκέψου το συμβάν, τι έκανες, τι πήγε στραβά, τι λάθος έκανες, γιατί έπεσες, η πτώση ήταν αναπόφευκτη; τι ΘΑ μπορούσες να είχες κάνει..
Συνήθως με μια πιο ψύχραιμη ''ανάλυση'' βλέπουμε και τα δικά μας σφάλματα και ξέρουμε πλέον να ΜΗΝ τα ξανακάνουμε...:winka:

5) να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα....όσο κουφό και να είναι...


:beer: :wave2: :beer:

XJR_Billy
17/06/2009, 08:26
Περαστικά ρε φιλαράκι...

Ποτέ ξανά!

(Οι πεζοί έχουν τρελλαθεί... το πρωί βλάκας διέσχιζε την Αττική Οδό...):mad:

panagiotis dim
17/06/2009, 09:35
περαστικά φίλε

McGyver
17/06/2009, 09:54
Για να την έχεις πάρει κλειστά όπως λες και να βλέπεις το "εμπόδιο" στη δική σου λωρίδα, υποθέτω πως ήταν δεξιά στροφή.
Για να λες χιλιοπερασμένη και πως μετά περίμενες ευθεία, υποθέτω πως βρισκόσουν σε γνωστή (για σένα) διαδρομή.
Για να μη δεις το "εμπόδιο" υποθέτω πως η συγκεκριμένη στροφή ήταν (ψιλο)τυφλή.

Από τα παραπάνω, προσωπική μου άποψη είναι πως παρασύρθηκες και ανέπτυξες ταχύτητα υψηλότερη από αυτή που θα σου επέτρεπε να αντιδράσεις σωστά όταν είδες το "εμπόδιο".

Και θα συμφωνήσω απλά με το div400 στο ότι το μόνο που θα πονέσει στο τέλος είναι η τσέπη σου.

Πάντα φιλικά και με ευχές για ποτέ ξανά...

:beer: :beer: :beer:

devil's animal
17/06/2009, 10:06
περαστικα..
:beer: :beer: :beer:

makis206
17/06/2009, 10:15
Περαστικά και ποτέ ξανά..:beer: :beer:

harvester
17/06/2009, 10:42
ειχες λαθος γραμμη γιατι δεν εβλεπες την εξοδο
εκανες λαθος φρεναρισμα
αν ηταν και κατοικημενη περιοχη οντως ετρεχες οποτε στα @@ σου προσοχη την επομενη φορα

megatim
17/06/2009, 12:39
Σε άλλα κράτη ο πεζός θα έτρωγε ένα ωραίο 1000ακι πρόστιμο για διάσχιση δρόμου από μη-διάβαση. Αλλά εδώ που να την βρεις την διάβαση ... και πως να αλλάξεις τα μυαλά ανθρώπων που μεγάλωσαν στα χωράφια και τις γειτονιές ...

:sad:

kalesin
17/06/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Σε άλλα κράτη ο πεζός θα έτρωγε ένα ωραίο 1000ακι πρόστιμο για διάσχιση δρόμου από μη-διάβαση. Αλλά εδώ που να την βρεις την διάβαση ... και πως να αλλάξεις τα μυαλά ανθρώπων που μεγάλωσαν στα χωράφια και τις γειτονιές ...

:sad:

σε αλλα κρατη θα ειχε παρει κ ο ιδιος αλλο ενα ομορφο προστιμο
αν ειχε διαβασεις τοτε ο φιλος επαιζε σε κατοικημενη περιοχη..
αν δεν ειχε τοτε θα επρεπε να προβλεψει το αναπαντεχο [ κ μη μου πεις οτι στη θεση της πεζης δε θα μπορουσε να βρισκεται αυτοκινητο που εχει σταματησει λογω βλαβης]

ισως να μην την ειχε παρει κ τοσο κλειστα τη στροφη


Οσο για τον ατυχο φιλο.. περαστικα [δε το λεω ειρωνικα.. ξερω οτι πονανε κ τα τραυματα κ η τσεπη]

megatim
17/06/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σε αλλα κρατη θα ειχε παρει κ ο ιδιος αλλο ενα ομορφο προστιμο
αν ειχε διαβασεις τοτε ο φιλος επαιζε σε κατοικημενη περιοχη..
αν δεν ειχε τοτε θα επρεπε να προβλεψει το αναπαντεχο [ κ μη μου πεις οτι στη θεση της πεζης δε θα μπορουσε να βρισκεται αυτοκινητο που εχει σταματησει λογω βλαβης]

ισως να μην την ειχε παρει κ τοσο κλειστα τη στροφη

Οσο για τον ατυχο φιλο.. περαστικα [δε το λεω ειρωνικα.. ξερω οτι πονανε κ τα τραυματα κ η τσεπη]

Οι πεζοί δεν πρέπει να είναι στην μέση του δρόμου ποτέ. Δεν είναι εκεί η θέση τους. Ειδικά πάνω σε στροφή. Αν ήταν αυτοκίνητο, θα έπρεπε να είχε βγάλει το τρίγωνο πριν τη στροφή. Δεν δικαιολογώ τα 80 χλμ σε κατοικημένη περιοχή, αλλά αν συγκρίνεις τα 2 παραπτώματα, ο πεζός μπορεί να προκαλέσει απίστευτα ατυχήματα σε πολλούς.

YAMAHAFZ6
18/06/2009, 02:59
Προς αποφυγη παρεξηγησεων.οντος καταλαβα και γνωριζα την"αξηα"των δερματινων,αλλα ας οψετε το οτι ειμε σε νισακι.ειναι καλοκερι.και το συμβαν εγηνε σε επαρχιακο οδικο δυκτιο.τα χιλιομετραμ ου πιθανον να ηταν γυρω στα 80-90 και το απογορευτικο ηταν απο οτι θημαμε 70????εγω στην καταθεση μου εκανα μυνηση κατα αγνωστον για προκληση τροχεου ατυχηματος.η στροφη εμαθα οτι τελικα εχει αναποδη κλιση.και απο ενα αλο πεδι οτι επρεπε λεει να δωσο γκαζι αντι για φρενο.η θεση που ειχα παρη στο οδοστρομα ηταν πηστευο καλη ομως.απαντηστε παρακαλω η αρχεοτεροι και εμπηροτερη απο μενα....

McGyver
18/06/2009, 07:52
Προσωπική καθαρά άποψη:


Αρχικά δημιουργήθηκε από YAMAHAFZ6
εχω παρη κληστα...

Πριν μπεις στη στροφή ανοίγεσαι όσο μπορείς περισσότερο, αυτό σου δίνει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο μέσα στη στροφή. Κλείνεις τη γραμμή σου από το apex της στροφής και μετά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από YAMAHAFZ6
συναναντο πεζη μεσα στη στροφη

Όσο είσαι μέσα στη στροφή, κοιτάς όσο μπορείς πιο μακριά, στο σημείο που τα δύο άκρα του δρόμου συναντώνται (a.k.a. vanishing point). "Διαβάζεις" τη στροφή και βλέπεις τι σε περιμένει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από YAMAHAFZ6
..αντιδραω και εγω με φρεναρησμα πανικου μπροστηνο

Πανικός σημαίνει πως τη στιγμή του συμβάντος πήγαινες με (ίσως ελάχιστα) περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που οι αισθήσεις σου θα επέτρεπαν για να αισθάνεσαι υποσυνείδητα ασφαλής.

Η αντίδρασή σου να φρενάρεις υποδηλώνει πως κάρφωσες το βλέμμα σου στο εμπόδιο, με αποτέλεσμα να οδηγείς τη μοτοσικλέτα σου πάνω του και να νομίζεις πως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις.

Κάτω από την υπόθεση πως ένας άνθρωπος δεν κλείνει ολόκληρο το δρόμο, η ιδανική αντίδρασή σου στο περιστατικό θα ήταν:
1. Ψυχραιμία και ανοιχτό βλέμα
2. Σήκωμα της μοτοσικλέτας και φρένα (όχι πανικού)
3. Αναζήτηση σημείου διαφυγής
4. Σταμάτημα αν είναι εφικτό ή αποφυγή εμποδίου με κατάλληλο ελιγμό

Σε περιπτώσεις πεζών, αν θυμάμαι καλά, το λογικότερο σημείο διαφυγής βρίσκεται πίσω του.
Είναι δυσκολότερο ή τουλάχιστον πιο "αργό" να γυρίσει προς τα πίσω ο πεζός, ειδικά όσο μεγαλώνει η ηλικία του. Αν δεν μπορείς να περάσεις πίσω του, τότε μπροστά του και όσο πιο μακριά γίνεται.

argy_kap
18/06/2009, 13:05
/spam mode ON

δεν κατάφερα να το διαβάσω....ζαλίστικα...


/spam mode OFF


Περαστικά σου!

DeusEx
18/06/2009, 14:25
περαστικα φιλαρακι κ παντα ορθιος .

Με τα λεγωμενα σου , ειχες το μικροτερο μεριδιο ευθυνης. Οι πεζοι περνανε απο τα πιο απιθανα σημεια , κ στα @@ αργά. Λες κ προλαβαινουμε να φρεναρουμε.

+20χλμ δεν τα θεωρω υπερβολικη ταχυτητα αρα δεν ηταν αυτο η αιτια.

Μουχουν τυχει κ μενα σκηνικα απιστευτα κ ταχω παρει ασχημα με τα προβατα που επιστρεφουν στο μαντρι με παροπειδες κ τι κινητο στο αυτι.

ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΔΕΞΙΑ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ !!!! και δεν το κανουν τα αλλα ζωα..

trelokefaloitis
19/06/2009, 02:39
ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΔΕΞΙΑ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ !!!! και δεν το κανουν τα αλλα ζωα..





Δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα τωρα προσβαλεις τα σκυλια...Μακαρι να ηταν ολοι τοσο εξυπνοι:beer:
Πολλα περαστικα σου ρε παλικαρε και ποτε ξανα σε τυφλη στροφη...

fournas
24/06/2009, 05:30
να πω κι εγω το μακρυ μου και το κοντο μου:)

οτι και να κανουμε καποιες φορες,μα οτι....
οι πεζοι,οι κουλοι,τα σκυλια,τα γατια καπου θα παραμονευουν,να σου την κανουν την μ@κ@κια:dizzy:
γι αυτο και εμεις προσεχουμε για να εχουμε....:look:
δυστηχως δεν μπορουμε να ευχαριστηθουμε πουθενα την οδηγηση!!!!(σε δημοσιο δρομο)

περαστικα και απο μενα...


:wave2: :wave2: :wave2:

kokos08
25/06/2009, 17:56
Εγω λεω να τα πουλησουμε ολα και να παρουμε ενα stayer απο αυτα που οδηγουσαμε στο στρατο,τα πιο ασφαλη! Περαστικα μεγαλε,μη σου πω τι επαθε ο κολητος μου απο πεζο που διεσχισε την εθνικη οδο...αστο καλυτερα,ακομα τρεχει και δεν φτανει ενω ολα ειναι υπερ του φιλου μου,ολα μα ολα ομως,συμφωνα με την τροχαια,δεν το λεω εγω.
Και ομως....προσεχετε τους πεζους,οσο δικιο και να εχετε δεν ξερετε ποσο μπορειτε να μπλεξετε,δυστυχως,ειμαστε μπουρδελο,ο καθενας κανει οοοτι θελει! :beer: