PDA

View Full Version : Ρύθμιση Ανάρτησης Κ3



BlaSen
17/06/2009, 11:51
Παιδια καλημερα,πριν 10 μερες πηρα ενα GSXR 1000 k3,αυτος που το ειχε ηταν 60 kg ενω εγω ειμαι 90 kg (ζωη να'χω),οι αναρτησεις ειναι οι μαμα μπρος-πισω και ολοι μου οι φιλοι μου ειπαν οτι χρειαζετε να το ρυθμισω στα κιλα μου.Μου εδωσαν και το τηλ ενος γνωστου αναρτησά στην καλλιροης αλλα οταν τον πηρα και του το ειπα μου ειπε οτι δεν χρειαζετε και το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω ενα ελατηριο για τα κιλα μου και αυτο αν χρειαζετε.Μπορειτε να μου πειτε τι παιζει τελικα...

Ευχαριστω εκ τον προτερον.

stefanos
17/06/2009, 12:00
Η ο αναρτησάς στην Καλλιρόης είναι άσχετος ή οι φίλοι σου.
Ανάμεσα στις 2 επιλογές εγώ θα άκουγα τον αναρτησά...:p

SeNNinhA
17/06/2009, 12:13
Οι μαμά αναρτήσεις έχουν ελατήρια για αναβάτες 70-75 κιλά. Εσύ που είσαι στα 90 παίζεις στα πάνω όρια που πιθανά ρυθμίζεται χωρις αλλαγή ελατηρίου. Προσπάθησε να ρυθμίσεις το Sag και θα δεις εαν παίζεις μέσα στα όρια. Καλό και πιο σωστό είναι φυσικά να βάλεις ενα πιο σκληρό ελατήριο αλλά μπορείς να το γλυτώσεις οριακά.

DimST
17/06/2009, 12:47
Τα κιλά του πρώτου ιδιοκτήτη μπορεί να ήταν 60, στη μοτοσυκλέτα όμως είχε αλλάξει ελατήρια για τα κιλά του;
Εάν όχι σε διαβεβαιώ πως πρόβλημα θα έχεις μόνο όταν αρχίσεις να το κυνηγάς πραγματικά μια και το σετάπ της μοτό είναι για 85+ κιλά πρόβλημα που θα έχεις ούτως η άλλως λόγο φθοράς και ηλικίας πίσω αμορτισέρ, ίσως και λάδια μπροστά.
Δές τα sag σου, δες και τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων και θα βγάλεις κάποια αρχικά συμπεράσματα για τη μοτό και τη κατάσταση των αναρτήσεων της.