PDA

View Full Version : Περίεργο φαινομενο με καινούργια λάστιχα



NikosR
17/06/2009, 14:27
Λοιπόν μόλις εβαλα στo Sprint ST τα Qualifier II μετα από 2 ζευγάρια Μ3 (απο το οποια έμεινα πολύ ευχαριστημένος) ετσι για αλλαγή. Δε λέω τίποτα γιατί δεν ξέρω τίποτα ακόμη μια και η μόνη διαδρομή που έκανα ήταν Μεσογείων - Κατεχάκη - Περ. Υμηττού - ΑΟ - Ηράκλειο.

Ομως παρατήρησα το εξής κουφό μόλις κατέβηκα. Στο μπροστινό, εκεί που πάτησε το λαστιχο στο πλάι, το σημαδί που άφησε δεν είναι κυκλικό (πώς αλλιώς να το πω?) αλλά κυματοειδές :plaf Δηλαδή η γραμμή που χωρίζει το πατημένο απ' το απάτητο δεν ειναι ευθεία αλλά σαν κύμα με περίοδο 4-5 εκατοστών και πλατος +- 0.5 πόντους περίπου. Γύρω-γύρω στο λάστιχο. Σαν να ταλαντευόντανε στο πλάγιασμα το μπροστινό κάθε 5 πόντους :confused :confused :confused

Αν πώ ότι πήγαινα με 120 μέσα στην κίνηση της Περιφεριακής θα μπορώ να υπολογίσω τη συχνότητα αυτής της κυματογραμής. αλλά βαριέμαι τώρα να κάνω την πράξη.

Πρώτη φορά είδα τέτοιο πράγμα και κουφάθηκα. Το 'χει ξαναδεί κανείς? Σε τι να οφείλεται?

Να μην είναι ακριβώς από το πάτημα και να 'ναι απο τα σκατά που βάζουνε για διατήρηση στην αποθήκη? Θα το ξαναματαπαρατηρήσω καλύτερα.


(PS. ΟΧΙ δεν έχω πιεί τίποτα, ουτε η ζέστη με χτύπησε...)

NikosR
17/06/2009, 15:17
Τίποτα, nada? Αγνωστο και ανεξερεύνητο φαινόμενο?

MAG/FMX
17/06/2009, 15:33
Στρωστα 200κλμ κ μετα θα δεις αν ειναι ελλατωματικα.Εγω με τα mutant trabaga ta malia moy. Μολις τα εστρωσα εστρωσε κ η συμπεριφορα τους κειμαι ευχαριστημενος.

eiffel
17/06/2009, 16:54
μηπως σου χει βαλει αναποδα το λαστιχο?

το λαστιχο εχει κατι βελακια, το ιδιο και η ζαντα. σιγουρεψου οσο πιο συντομα γινεται γιατι θα καταστρεψεις το λαστιχο

el_hymador
17/06/2009, 17:12
Πρωτιστως το θεμα ειναι αν εσυ αισθανοσουν καποια ταλαντωση στο μπροστινο....

Απο εκει και επειτα και εμενα μου ακουγεται λιγο κουλο...

NikosR
17/06/2009, 17:51
Παιδιά σε άλλο φορουμ καποια παιδιά (και με Qualifier παλιό και με RR) μου είπαν πως έχουν παρατηρήσει το ίδιο.

Πιθανότατα είναι φυσιολογικό στα Dunlop και έχει να κάνει με το πώς δουλευει ο σκελετός από μέσα και πώς παραμορφώνεται το λάστιχο πάνω στην επιφάνεια επαφής.

Είδομεν.

Nostradamus
17/06/2009, 18:45
Με τα RR παντως εγω δεν ειχα τετοιο "φαινομενο".. :wave2: