PDA

View Full Version : Gs500



Σελίδες : 1 [2] 3

gs 500 f
11/06/2010, 14:55
μερικες φορες βρε παιδια ,κυριως στο δεξι χερι μου [παλαμη] απο κραδασμους που ουτε καν τους νοιωθω μουδιαζει το χερι μου λες και βαραγα κομπρεσερ.....συμβαινει και σε κανεναν αλλον?εχω βγαλει βεβαια τα αντιβαρα τιμονιου και εχω βαλει αντιβαρα ελαφρια με λετ φως....ισως να φταιει αυτο!!!!

gsman
11/06/2010, 16:54
Φιλε gs 500 f το μηχανακι μας εχει κραδασμους και αυτο που περιγραφεις συμβαινει πραγματι--και τα αντιβαρα να ξαναβάλεις οι κραδασμοι θα είναι εκει. Είναι ένα θεμα που εχει παιξει πολυ και σε ξένα φορουμ(www.gstwins.com).

Δεν είσαι ο μονος που παραπονιέται... Μπορεις να αλλαξεις γκριπ και να βάλεις σιλικονης αλλα δεν ξέρω πόσο θα λύσει το θέμα αυτο-σιγουρα θα βοηθησει.... Επίσης έχω διαβάσει πως οι κραδασμοι μειωνονται αν είναι καλα ρυθμισμενες οι βαλβίδες και τα καρμπυρατερ.

Εγω έχω σηκώσει το τιμόνι πολύ με αποστατες και το έχω φέρει κοντα σε μένα και δεν αντιμετωπίζω τόσο εντονο πρόβλημα παρόλο που οι κραδασμοι υπάρχουν ναι... σε πολλα μηχανάκια συμβαίνει πάντως αυτο...ακομα και σε v-strom εχω δει τέτοια παράπονα...

Παιδια το μηχανακι αυτο δεν προκειται να το δώσω-θα παραμεινει μέσα στην οικογένεια και υπάρχουν και επίδοξοι μνηστήρες.... Αν είχα τη δυνατότητα, ήδη θα είχα πάρει ενα μεγάλο σκουτερ γιατι ταξιδευω αρκετα εθνικη και αναζητώ ανεση και προστασια... δλδ κανενα burgman 650. Aλλα σε καμια περιπτωση δεν απαξιώνω το μηχανακι μας. Είναι απλό, οικονομικό ταξιδεύει και δικάβαλο με 140 ανετα, πανεύκολο στην πόλη-είναι εργαλειο.


:beer:

gs 500 f
13/06/2010, 17:04
paidia anebaste kamia fvto apo ta motoria gia na kanoymai kana ofualmoloytro! παιδια ανεβαστε καμια φωτο απο τα μοτορια για να κανουμαι κανα οφθαλμολουτρο!

gs 500 f
25/06/2010, 16:01
καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια με τα gs 500 !!!!σαν μετα χειρεισμενα τα μηχανακια μας πιανουν περιπου στα 2200 εως 3000 αναλογα τον εξοπλισμο τα χιλιομετρα την κατασταση και το ετος κατασκευης.τζαμπα πραγμα!τα νεα σας παιδια?

gsman
28/06/2010, 17:19
Γεια σας παιδια και απο μενα.

Φιλε gs 500 f ναι τοσο πιανουν τα μηχανακια μας. Αλλα ολα αυτης της κατηγοριας καπου εκεί κυμαίνονται πανω κατω νομιζω. Νομιζω πάντως πως είναι μια καλή αγορα για μεταχειρισμενο δεδομένης της αξιοπιστίας του μοντελου.

Εγω συμπληρώνω τα 52.000 χλμ και για να μην το ματιασω, δουλεύει μια χαρα το μοτορι. Μόνο το λάδι πρεπει να προσεχεις συχνα. Έχω την εντυπωση πως είναι στα καλυτερα του--εχει ανοιξει ο κινητήρας και εχω την αισθηση πως το μηχανακι φτανει ανετα τα 100.000 με μια καλη χρηση και συντήρηση. Μπορει να φταιει και το λάδι που του βάζω εδω και αρκετα χλμ--torco 10-40 ημισυνθετικο.(παλι κανω διαφήμιση..:bigcry: )-- αλλα θα τολμησω να πω πως εχω δει διαφορα και στην καταναλωση.Ισως να εχει παιξει ρολο και η ρυθμιση βαλβιδων.

Καγκελα που έλεγα να βαλω ή μανιταρια ακομα τπτ. Δεν εχω βάλει κατι αλλο στο μηχανακι. Παντως είναι αντιδοτο εν μεσω κρισης το μοτορι... Παιδια δοκιμαστε να πατε στην εθνικη με σταθερη πορεια 100χλμ/ωρα για αρκετα χλμ και προσπαθήστε να δειτε την κατανάλωση---κατω απο 4Lt/100 km..!!!

Eντωμεταξύ το μαμίσιο σετακι αλυσογραναζα τα επαιξε στις 25000 χλμ.Χρησιμοποιούσα σπρευ αλυσιδας για o-ring γνωστης εταιρειας... Λοιπον και τοχω ξαναγραψει παλι αλλα πλεον έχω και 27000χλμ με το νεο σετ αλυσογραναζα(did vx αλυσιδα και γραναζια jt αν το γραφω σωστα ή κάπως έτσι) ----- Λιπαίνω μόνο με λαδι μηχανής καθε 1000 χλμ(κατι motul που μου περισεψανε και κατι σκουτερισια castrol ) και τα αλυσογραναζα δεν εχουν κανει κιχ... Δεν ξερω αν είναι συμπτωση αυτο ή εγω δεν έκανα κατι σωστο στο πρωτο σετακι...Πάντως παιδια πολύ λαδιλα στο πηρουνι στη ζαντα το σταντ το προστατευτικο αλυσίδας και τις γυρω περιοχες--πολύ μαυριλα:rotflmao:
Δε βαριεσαι ομως--μπρος τον πονο τι ειναι τα καλλη...:eyepop:

Λοιπον τα λεμε παιδια - προσοχη στους δρομουςςςς!!!!!!!

gs 500 f
29/06/2010, 04:19
για σου gsman παντα ορθιος.πραγματι το μοτορι ειναι αψογο....εγω το εχω και σαν παπι στην πολη και σαν μοτ/τα σε ταξιδακια.το κακο ειναι οτι θελω να ανεβω σε αλογα αλλα σε κανα δυο χρονια με το εφ απαξ αν μας το δωσουν τα λαμογια...λεω για το 750 gsxr,θα δουμαι μεχρι τοτε ομως!αν και δευτερο ατομο στο σουζουκι δεν καθετε .παρα πολλη μου αρεσε το 650 gsxf αν και τα αλογα ειναι λιγα.ο αδερφος μου πηρε το honda 600cbf st οχι αυτο που εβγαλε τωρα το προηγουμενο με το ολοσομο φεριγκ,μουρατο πολλη και ανετο αλλα ναχαι και καμια 20 αρια αλογακια ακομα θαταν υδανικο.....οπως καταλαβες θελω κατι που να ανοιγεις την δευτερα τριτη και να κανει λιγο τσαλιμακια ο πισω τροχος!χαχαχαχα!στο δικο μου ακομα δεν του εχω κανει σερβις για βαλβιδες και δεν εχω φτιαξει και την αριστερη τσιμουχα στο καλαμι του μπροστινου..[βεβαια θα γινει σε ολο το μπροστινο σερβις τσιμουχες λαδια στα πηρουνια].αυτα τα ολιγα ,τα λεμε και παλι!!!!!

gs 500 f
03/07/2010, 10:32
αλλαγη λαδιων σημερα MOTOUL 15-50 ME 11 ευρω το κιλο ημισηνθετικα τα αλλαξα μονος μου μετα απο 4 μηνες και 2800 χιλιομετρα.τα 10- 40 που ειχα βαλει σε παλλη καλη κατασταση και με καμια απολυτως απωλεια.παντα τα αλλαζω στα 2500 χιλιομετρα και ανα δευτερη αλλαγη λαδιων βαζω και καινουργιο φιλτρο λαδιου.........ευχαριστημενος ημουν παντως και με τα βαλβολαιν που ειχα βαλει.ξαναεβαλα πατως τα μοτουλ....την επομενη θα δοκιμασω και τα καστρολ να δω τι παιζει!θα δουμαι.....αυτα!

gs 500 f
15/07/2010, 14:17
που χαθηκατε βρε παλληκαρια με τα gs ???????????????? τα πουλησατε τα εργαλεια και πηγατε σε περισσοτερα ατια ????

VOLK
15/07/2010, 19:48
χωρις παρεξηγηση αλλα τηγανολαδο βαζεις καιτα αλλαζεις καθε 2500 χλμ??

gs 500 f
16/07/2010, 14:07
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
χωρις παρεξηγηση αλλα τηγανολαδο βαζεις καιτα αλλαζεις καθε 2500 χλμ?? [/QUOT





μουπαν οτι καθε 3οοο -35οο να τα αλλαζω εγω τα αλλαζω λιγο πιο νωρις για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.....
οπως εχω υπολογισει θελω 3 με 4 φορες το χρονο αλλαγη και δυο φιλτρα λαδιου....
33 ευρω λαδια και 7 ευρω το φιλτρο....
αντε να γλιτωνα ενα 50 αρικο ευρωπουλα αν τα αλλαζα πιο αραια,δεν λεει τιποτα!
παντως οταν βγαζω και βλεπω τα λαδια χαιρομαι που εχουν ακομα το καφε χρωμα και δεν ειναι μουτζουρα μαυρη!!!!!!!!!!

gsman
16/07/2010, 16:55
Eγω παιδια τα Motul τα αλλαζα καθε 6000-6500 και τα τορκο καθε 4500-5000.

Δεν ξερω αν είναι καλο ή κακό να τα αλλαζεις πιο γρηγορα τα λάδια--δλδ καθε 2500-3000 χλμ.

Βεβαια όταν το λάδι κουράζεται νόμιζω πως το καταλαβαίνω από τις αλλαγες ταχυτήτων.

Το πιο βασικό είναι να κοιταμε τη σταθμη στα λαδια μας - εχω παρατηρησει πως όταν το ζοριζω το μηχανακι σε εθνικές για πολλη ώρα, μπορεί να κάψει λιγο λαδάκι.

Συνηθως χρειαζεται να συμπληρώνω, σχεδον παντα, συνολικα 300-400ml λάδι κατα την διαρκεια των 4500-6000 χλμ που κάνουν τα λάδια.

Να πω πως τα πιο πολλά χλμ τα εχει κανει το μηχανακι σε εθνικές--λιγα στην πόλη γιατι χρησιμοποιώ και το παπί ταυτόχρονα.

:beer: :beer: :beer:

VOLK
17/07/2010, 08:57
αν υπολογισεις οτι οι εταιριες εχουν βαλει πιο νωρις την αλλγη λαδιων αποαυτο που θα αντεχε το μοτερ ωστε να σπασει κανενα ,ηδη τα 6000 εχυν περιθωριο ασφαλειας. Δεν σου λεω να τα αλλαξεις στα 10.000 και βεβαια δικαιωμα σου να πετας λεφτα , αλλα ειναι υπερβολικο οπως και να το κανεις...γιατι δεν αλλαζεις και τα μπουζι καθε 3000 χλμ τοτε και τα λαστιχα καθε χρονο ωστε να ειναι παντα φρεσκα...?
Προφανως γιατι ειναι υπερβολη και το ξερεις...αυτο μονο προσπαθω να πω.Ασφαλως επαναλαμβανω δικαιωμα σου να τα αλλαζεις οποτε εσυ κρινεις...κουβεντα κανουμε..
Οσο για το χρωμα ..το μαυρο οπως ξερεις σημαινει οτι τα λαδια εκαναν καλα τη δουλεια τους..
Τελος και το γεγονος οτι πολλοι βαζουν συνθετικα γιατι ειναι καλυτερα , δικαιωμα τους μεν αλλα κατα πασα πιθανοτητα απλα πετανε τα λεφτα τους , οσο για την παραπανω προστασια ακομα και σε ss που δεν πανε πιστα , εχω τις αμφιβολιες μου...

gs 500 f
17/07/2010, 14:21
volk απλα ξερω οτι θα μπορουσα τα συγκεκριμενα λαδια που βαζω να τα κρατησω και αλλα 1000 χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα,εν γνωσι μου τα αλλαζω λιγο πιο συχνα αφου κρινω οτι για ενα 60 ευρω το χρονο κοστος δεν με πειραζει.μπουζι αλλαζω μια φορα το χρονο η καθε 10000 χιλιομετρα αναλογα πιο θα ερθει πρωτα.το μηχανακι δεν μου καιει σταγονα λαδι ακομα,εχω γειρω στης 50000 χιλιομετρα κυριως μεσα στην αθηνα.απο το οργανο που εχω βαλει στην ταπα λαδιων βλεπω οτι με καυσωνα και δουλευοντας στην αθηνα μου εχει δειξει και 120 βαθμους .

VOLK
17/07/2010, 16:32
δεν σου καιει λαδι ουτε οταν το γκαζωνεις η γενικα το πας χαλαρα?γιατι και ενας αλλος φιλος ειπε οτι του καιει καμποσο και εμενα που το πλακωνω συχνα πυκνα κατι ψιλα καει...και βεβαια ουτε σε εξουσιοδοτημενο ουτε σε απλα μαστορα , ουτε και εγω δεν του εχω βαλει 10-40. Μονο15-50 η και 20-50

gs 500 f
17/07/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
δεν σου καιει λαδι ουτε οταν το γκαζωνεις η γενικα το πας χαλαρα?γιατι και ενας αλλος φιλος ειπε οτι του καιει καμποσο και εμενα που το πλακωνω συχνα πυκνα κατι ψιλα καει...και βεβαια ουτε σε εξουσιοδοτημενο ουτε σε απλα μαστορα , ουτε και εγω δεν του εχω βαλει 10-40. Μονο15-50 η και 20-50


ουτε σταγωνα δεν μου καιει αλλα δεν εχω κανει και πολλα χιλιομετρα,50000....αργοτερα δεν ξερω ,ισως...και το πλακωνω οταν βγαινω εθνικη!παντως με 160 - 170 χιλιομετρα πας ανετα και εχοντας εμπιστοσυνη ,πανω απο εκει ειμαι σφιγμενος και σε υπερενταση.η βελονα του μου εχει δειξει 200 χιλιομετρα δεν ξερω πραγματικα ομως ποσο κλεβει...το στροφομετρο αναλογα τι μου δειχνει ,επι δυο ειναι και τα χιλιομετρα του...δηλαδη 5000 στροφες = 100 χιλιομετρα,7500 στροφες =150 χιλιομετρα,10000 στροφες = 200 χιλιομετρα.....φωτα εχει πολλη καλα,ελεγα να εβαζα ξενον αλλα φοβαμαι οτι ισως στραβωνω τους απεναντι μου.εχω ανεβασει και φωτο σε προηγουμενο ποσταρισμα που εχω κανει,δεν ξερω αν τις εχετε δει.....αν ειχε καμια 30 αρια αλογακια παντως παρα πανω θαταν σουπερ!
μου αρεσε παρα πολλη το ντυμενο με το φεριγκ το ολοσομο το GSX 650 F αλλα δυστηχως σαν ανταλαγη το δικο μου μου το περνουν τζαμπα και ετσι δεν προχωρησα στην αγορα του.κατω απο 3000 χιλιαρικα δεν τους το δινω με τιποτα!

VOLK
17/07/2010, 20:52
να σου πω , εγω που το εχω κυριως στην Αθηνα αλλα και τα ταξιδια που κανω μονος , τα κανω με τη μηχανη,παραπονο δεν εχω , κυριως αναλογιζομενος τα χρηματα που εδωσα να την παρω. Ισως το abs ειναι το βασικο μειον. Αλλα μηχανη 500αρα με φαιρινγκ που να τα κανει ολα με τοσα λεφτα δεν παιρνεις....και μην ξεχνας οτι εξω εχει πουλησει πολυ καλα και εχουν οργανωμενα club σε ευρωπη,αμερικη ...ενταξει μην παραμυθιαζομαστε δεν εχουμε bimota...ολα αναλογικα πρεπει να τα κρινεις..

gsman
19/07/2010, 10:33
Παιδια γεια σας,

εσεις που το εχετε με fairing κανετε ακομα καλυτερα ταξίδια στην εθνική--είναι πολύ πιο σταθερο στα πολλα από το γυμνο που εχω εγω. Και το δικό σας έχει και ψυγείο λαδιου το οποίο είναι ένα συν παραπάνω για την κατανάλωση λαδιου. Το γυμνο Gs είναι τελειως αερόψκτο-όχι οτι εχω παραπονο από το μηχανακι μου------εκανα και μια πατέντα με λαμάκια και χαμηλωσα αρκετα τα μαρσπιε του οδηγού χρησιμοποιώντας τα μαρσπιε του συνεπιβατη μπροστα και πλεον έχω το χώρο που θελω για τα πόδια(τα γονατα δεν στρεσαρονται πια)...το μηχανημα εργονομικα το εχω φέρει εκει που θέλω, το δοκιμασα και σε μεγαλο ταξιδι και έμεινα απόλυτα ικανοποιημενος.

Άλλαξα την Παρασκευη λαστιχα--εβαλα τα Μetzeler lasertec. Ο λαστιχας μου είπε ότι είναι πιο μαλακα και πιο προβέψιμα από τα bridgestone. Φθείρονται πιο ευκολα αλλα ζεστένονται πιο γρήγορα και έχουν καλύτερο κρατημα. Εκανα ήδη 300 χλμ και θα σας πω τις εντυπώσεις μου:

Καμμια σχέση με τα παλια πραγματι--νομίζω πως το μηχανακι στρίβει επιτέλους!!! Οι κλίσεις μου και οι στροφες που περνω γίνονται με πιο μεγάλη σιγουρια και αυτοπεποίθηση...!!!! Εχει αλλαξει συμπεριφορα όλη η μηχανη. Ειδικα σε πλευρικους ανέμους, το μηχανακι γραπώνει στην ασφαλτο και είναι σταθερο, εκει που με το παλιο λαστιχο έκοβες πολυ ταχύτητα ταξιδίου(περι τα 30 χλμ την ώρα) γιατι πήγαινες περα δωθε.

Αυτα προς το παρόν από μένα--καλα χλμ να εχουμε παιδιααααα.



:wave2: :beer:

gs 500 f
19/07/2010, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
Παιδια γεια σας,

εσεις που το εχετε με fairing κανετε ακομα καλυτερα ταξίδια στην εθνική--είναι πολύ πιο σταθερο στα πολλα από το γυμνο που εχω εγω. Και το δικό σας έχει και ψυγείο λαδιου το οποίο είναι ένα συν παραπάνω για την κατανάλωση λαδιου. Το γυμνο Gs είναι τελειως αερόψκτο-όχι οτι εχω παραπονο από το μηχανακι μου------εκανα και μια πατέντα με λαμάκια και χαμηλωσα αρκετα τα μαρσπιε του οδηγού χρησιμοποιώντας τα μαρσπιε του συνεπιβατη μπροστα και πλεον έχω το χώρο που θελω για τα πόδια(τα γονατα δεν στρεσαρονται πια)...το μηχανημα εργονομικα το εχω φέρει εκει που θέλω, το δοκιμασα και σε μεγαλο ταξιδι και έμεινα απόλυτα ικανοποιημενος.

Άλλαξα την Παρασκευη λαστιχα--εβαλα τα Μetzeler lasertec. Ο λαστιχας μου είπε ότι είναι πιο μαλακα και πιο προβέψιμα από τα bridgestone. Φθείρονται πιο ευκολα αλλα ζεστένονται πιο γρήγορα και έχουν καλύτερο κρατημα. Εκανα ήδη 300 χλμ και θα σας πω τις εντυπώσεις μου:

Καμμια σχέση με τα παλια πραγματι--νομίζω πως το μηχανακι στρίβει επιτέλους!!! Οι κλίσεις μου και οι στροφες που περνω γίνονται με πιο μεγάλη σιγουρια και αυτοπεποίθηση...!!!! Εχει αλλαξει συμπεριφορα όλη η μηχανη. Ειδικα σε πλευρικους ανέμους, το μηχανακι γραπώνει στην ασφαλτο και είναι σταθερο, εκει που με το παλιο λαστιχο έκοβες πολυ ταχύτητα ταξιδίου(περι τα 30 χλμ την ώρα) γιατι πήγαινες περα δωθε.

Αυτα προς το παρόν από μένα--καλα χλμ να εχουμε παιδιααααα.




πειστευω πως ναι,με το φερινγκ πρεπει σε σχεση με το γυμνο να εισαι προστατευμενος παρα πολλη στον αερα και κυριως τον χειμωνα!εγω και με το ψυγειο του λαδιου που εχει μεσα στην αθηνα με καυσωνα και πειγαινωντας 1 , 2 εχω δει θερμοκρασια περιπου 120 βαθμους......
καλους δρομους να εχουμαι παιδια και προσοχη στους μαλακες!!!!!
egv ua dokimasv se epomenh allagh elastikvn ta misselen!



:wave2: :beer:

gs 500 f
19/07/2010, 12:54
βαλτε και καμια φωτο με τα μηχανακια βρε παιδια να χαζεψουμαι!!!!!!!!!!!!

gsman
10/08/2010, 19:06
.


206293

gsman
10/08/2010, 19:14
Kαταφερα και εβαλα φοτο επιτελους... διοδια Ελευσινας, φορτωμενος.... τα σαμαρια είναι της kappa.

φιλε gs 500 f θα κοιταξω να βαλω κι' αλλες...

:beer: :beer:

gs 500 f
10/08/2010, 19:19
etsi mprabo!!!!!!!!!!!!!!!αντε να χαρουνε τα ματακια μας!!!!!!!!!!!!!ωραια φωτο ,αψογο το εργαλειο!!!!!!

gs 500 f
10/08/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
.


κουκλα!!!!!!!!!!!!!!!

gsman
10/08/2010, 19:24
Eυχαριστω!!!!!!!!

gsman
10/08/2010, 20:10
με τη μηχανη στο camping....


206296

gsman
10/08/2010, 20:18
Η φοτο ειναι πριν περιπου ενα μηνα...

Πλεον έχω βγαλει τη ζελατινα που την είχα πάνω για παααρα πολυ καιρό και κάνει καταπληκτική δουλεια... απλά πολυ μεγαλο ταξίδι για φετος δε θα κανω αλλο και είπα να τη δω τελίως γυμνός και αλήτης...:D
επίσης εχουν βγει και οι χουφτες ---ναι είχα το θράσσος να βάλω και χουφτες στο gs :blush:--..

και η μηχανη φοράει νεα λαστιχα Metzeler lasertec τα οποία μεχρι στιγμης είναι καταπληκτικα...πολύ καλό κρατημα στο δρομο, η μηχανή μου επιτέλους στρίβει...!!! τωρα σε αντοχή στο χρόνο θα δείξει...

τα λεμεεεεεεε!!!!!!!!!

EXORISTOS
19/10/2010, 17:31
Γιασας παίδες, και εγώ GSσας είμαι, βασικά είναι η προτίμου μηχανή:rotflmao: την έχω 2 βδομάδες και έχω αρχίσει να χώνομε σε project streetfighter έχω ήδη βρει τη μάσκα και κόλο θα του βάλω αλλα δεν ξέρω τι να κάνω όσο αφορά τον τομέα του tunig... αν έχει κανεις τίποτα να προτείνει είμαι όλος αφτιά :D

gsman
19/10/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από EXORISTOS
Γιασας παίδες, και εγώ GSσας είμαι, βασικά είναι η προτίμου μηχανή:rotflmao: την έχω 2 βδομάδες και έχω αρχίσει να χώνομε σε project streetfighter έχω ήδη βρει τη μάσκα και κόλο θα του βάλω αλλα δεν ξέρω τι να κάνω όσο αφορά τον τομέα του tunig... αν έχει κανεις τίποτα να προτείνει είμαι όλος αφτιά :D

Γεια σου φιλε EXORISTE-καλώς ηρθες.

Το μηχανακι ''παιρνει'' αρκετες μόντες. δες και δω http://wiki.gstwins.com/.
Εχει αρκετα πραματα. δες και δω www.gstwin.com.
Εγω δεν εχω πειραξει μηχανικα μέρη, μονο ανεση και εργονομία.
Διαβασε και εδω μέσα--εχουν κανει κάποια πραματα παραπάνω...

Αν έχεις όρεξη βάλε και καμια φοτο να βλέπουμε...

:beer: :beer:

lef50
19/10/2010, 22:22
kαλησπερα σας αγορα στις 28/07/06 με την τιμη της προσφορας, μεχρι τωρα 52000 χλμ μια αλλαγη λαδιων στο
μπροστινο με fork oil 20αρι πριν 10000 χλμ βελτιωθηκε καπως αλλα κανονικα θελει ελατηρια
οσοι εχουν προβλημα με λαδιλα στο αριστερο παπουτσι ειναι απο την τσιμουχα του λεβιε ταχυτητων την αλλαξα τρεις φορες
μεχρι που βαρεθηκα και την παρατησα
σε οσους καιει καποιο λαδι ας αλλαξουν το φιλτρο αερα βρωμιζει ευκολα(εχω βασιμες υποψιες οτι ειναι υπευθυνο)
εγω εβαλα ΚΝ γυρω στα 65 ευρω, τα σωληνακια βενζινης ξεραθηκαν και τα αλαξα στις 30000χλμ
η πρωτη μπαταρια ταπαιξε στους 6 μηνες
αλυσιδογραναζα στις 25000χλμ
αλλαγη υγρων φρενων στις 30000χλμ ειχαν αρχισει να κουτσουρευουν και βελτιωθηκανε πολυ, τακακια βαζω daytona
αυτα μουρχονται στο μυαλο για την ωρα τα ξαναλεμε
υγ1: στην αρχη ειχα κανει και ενα συμαζεμα στην πλεξουδα με μονωτικη σε 1-2 σημεια
υγ2:ελαστικα ειναι το 3ο ζευγαρι που φοραει τωρα brigestone

gsman
19/10/2010, 23:20
Γεια σου lef50 να εισαι καλα και να το μηδενίσεις το κοντερ!!

Εγω το μηχανακι το πηρα 2 βδομαδες μετα από σενα περιπου...

Με τα Bridgestone δεν εμεινα ευχαριστημενος παντως. Τα μετζελερ είναι πολύ καλυτερα.

Το πηρουνι πολύ μαλακο πλεον...και γω σκεφτομουν να βαλω λαδι 20, αλλά με προβλημάτισες...ισως να παω για αλλαγη και ελατηρια.

Έχει κανεις κάνει μετατροπή στη σέλα...?

Καλο χειμώνα παιδια, να προσεχουμε, παντα όρθιοι.

lef50
20/10/2010, 05:58
ευχαριστω για τις ευχες gsman και ανταποδιδω
η σελα ειναι οπως εχει αλλα εχει μια τρυπουλα και μαλλον θα παω για καλυμα
προσοχη στο σπειρωμα της ταπας λαδιου οχι λυσιμο με ζεστο μοτερ ουτε υπερβολικο σφιξιμο
ενα λεκανακι καρτερ παει γυρω στα 50
και αν δεν το ξερετε η εξατμιση στοιχιζει 1073 ευρω
με τα ελατηρια του μπροστινου δεν την εχω ψαξει δεν ξερω τι υπαρχει και ποσο στοιχιζει
παντως με το 20αρι ειναι καπως καλυτερα απο το δεκαρι που εχει απο μαμα
τα μετζελερ απο οτι ειχα συζητησει με λαστιχα ναι μεν κρατανε καλυτερα αλλα εχουν λιγοτερη
διαρκεια λογω πιο μαλακης γομας και ειναι λιγο πιο ακριβα

EXORISTOS
21/10/2010, 11:06
Pedia molis evala tin kukla sto sinergio gia simazemata (diskus simplekti, katharizma ke rithmizma carbirater, plastikopiisi tepozitu) ke meto pu vgi pame na valume kolo apo gsxr :D ke kamia prostixi karina :cool: molis ola ine etima tha sas anevaso photo na mu pite gnomes :winka:

gs 500 f
21/10/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EXORISTOS
Γιασας παίδες, και εγώ GSσας είμαι, βασικά είναι η προτίμου μηχανή:rotflmao: την έχω 2 βδομάδες και έχω αρχίσει να χώνομε σε project streetfighter έχω ήδη βρει τη μάσκα και κόλο θα του βάλω αλλα δεν ξέρω τι να κάνω όσο αφορά τον τομέα του tunig... αν έχει κανεις τίποτα να προτείνει είμαι όλος αφτιά :D


καλως τον και απο μενα!!!!!!παντα ορθιος!!!!

gs 500 f
21/10/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από lef50
kαλησπερα σας αγορα στις 28/07/06 με την τιμη της προσφορας, μεχρι τωρα 52000 χλμ μια αλλαγη λαδιων στο
μπροστινο με fork oil 20αρι πριν 10000 χλμ βελτιωθηκε καπως αλλα κανονικα θελει ελατηρια
οσοι εχουν προβλημα με λαδιλα στο αριστερο παπουτσι ειναι απο την τσιμουχα του λεβιε ταχυτητων την αλλαξα τρεις φορες
μεχρι που βαρεθηκα και την παρατησα
σε οσους καιει καποιο λαδι ας αλλαξουν το φιλτρο αερα βρωμιζει ευκολα(εχω βασιμες υποψιες οτι ειναι υπευθυνο)
εγω εβαλα ΚΝ γυρω στα 65 ευρω, τα σωληνακια βενζινης ξεραθηκαν και τα αλαξα στις 30000χλμ
η πρωτη μπαταρια ταπαιξε στους 6 μηνες
αλυσιδογραναζα στις 25000χλμ
αλλαγη υγρων φρενων στις 30000χλμ ειχαν αρχισει να κουτσουρευουν και βελτιωθηκανε πολυ, τακακια βαζω daytona
αυτα μουρχονται στο μυαλο για την ωρα τα ξαναλεμε
υγ1: στην αρχη ειχα κανει και ενα συμαζεμα στην πλεξουδα με μονωτικη σε 1-2 σημεια
υγ2:ελαστικα ειναι το 3ο ζευγαρι που φοραει τωρα brigestone


καλως τον και απο μενα !παντα ορθιος!!!
βαλτε και καμια φωτο απο τα μοτορια!!!!μου αρεσει το οφθαλμολουτρο!!!!χαχαχαχα

lef50
21/10/2010, 21:21
καλως τον και απο μενα !παντα ορθιος!!! βαλτε και καμια φωτο απο τα μοτορια!!!!μου αρεσει το οφθαλμολουτρο!!!!χαχαχαχα
νασαι καλα ευχαριστω για το καλωσορισμα δυστυχως δεν εχω φωτογραφικη το γυμνο εχω σε μαυρο με τις τελευταιες ριγες
δεν εχω κανει καμμια αισθητικη αλλαγη
να πω επισης οτι το εσωτερικο του ψαλιδιου πιανει σκουρια καθε τοσο βγαζω τα ταπακια των οδηγων στο πισω μερος
και ψεκαζω μεσα wd40
καλο ειναι να το τσεκαρετε

EXORISTOS
23/10/2010, 17:53
pedia mporite na mu pite ti aftermarket eksatmisi protinete, psaxnome ke den exo idea pia...:confused:

gs 500 f
23/10/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EXORISTOS
pedia mporite na mu pite ti aftermarket eksatmisi protinete, psaxnome ke den exo idea pia...:confused:

http://www.youtube.com/watch?v=_LXftxH7rII




απο εδω μεσα κοιτα και ακου.....

gsman
23/10/2010, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
http://www.youtube.com/watch?v=_LXftxH7rII




απο εδω μεσα κοιτα και ακου.....

Ωραιο ηχο κανει..!!! και ειναι και όμορφη ;)

Φιλε EXORISTE, καποια στιγμη πιο παλια είχα και γω ψαχτει να βαλω καμια εξάτμιση(τελικα δεν έβαλα...) και μου είχε προτείνει ενας φίλος την ελληνικη εταιρία Motosport που φτιαχνει εξατμισεις για διαφορα μοντελα και πολλα παπακια. Δεν τους πηρα τηλ. να μαθω λεπτομέρειες και δεν ξέρω τι παιζει γενικα για αυτες τις εξατμισεις.(επιδόσεις-ηχο κτλ)

Δες εδω:http://www.motosport.gr/default.asp?page=detailview&PID=275&makerName=SUZUKI
αρκετα κομψή θα την έλεγα...

Γενικα υπαρχουν καποιες εξατμισεις απ' ότι εχω δει αλλα ισως τις πιο πολλές πρεπει να τις φέρεις απ'έξω.

:wave2: :wave2: :wave2:

gsman
23/10/2010, 19:45
θα δω μηπως μπορεσω να βαλω καμια εικονα απο κανενα gs καστομαρισμένο, να παίρνεις καμια ιδεα για το project σου.


215952

gsman
23/10/2010, 19:51
το ''cafe racer της χαράς''....:D


215953

gsman
23/10/2010, 20:01
με viper cafe fairing-του πάει ο κόκκινος σκελετος με μαυρο...


215955

EXORISTOS
23/10/2010, 20:05
poli tha gustara na evaza tin Yosimura RS5 ala apoti ida ine arketa akrivi ke i pikri alithia ine pos to buget ine low pros to paron... an exi kanis ipopsin tu gia kamia metaxirizmeni tha psinomuna na tis rikso ena mati:beer:

gsman
23/10/2010, 20:07
διπλοφαναρο...


215959

gsman
23/10/2010, 20:18
Και αλλη μια σε κιτρινο..


215963

lef50
29/10/2010, 18:05
λοιπον σημερα αλλαξα την λαμπιτσα (ψειρα)στο στροφομετρο η διαδικασια ευκολη λυνουμε με ενα οκταρακι
τα δυο παξιμαδακια που ειναι κατω απο το οργανο και τραβαμε προσζεκτικα το οργανο προς τα πανω μην ξηλωσουμε
κανα καλωδιο, τραβαμε προσεκτικα κουνωντας δεξια αριστερα την λαστιχενια βασουλα της ψειρας,
αφου αλλαξουμε λαμπιτσα ελεγχουμε αν αναβει ανοιγωντας τον διακοπτη, ξαναμονταρουμε προσεχωντας να εφαρμοση σωστα το στρογγυλο λαστιχο του οργανου
που ειναι απο την αποπανω μερια της κονσολας,
αν με την πολυκαιρια το οργανο κουναει λιγο παραπανω προσθετουμε απο μια ροδελιτσα απο κατω στα οκταρακια
προσοχη στο σφιξιμο μην βαλετε πολυ δυναμη
ΥΓ1 σφιξτε λιγο με ενα σταυροκατσαβιδο και τις 3 επαφουλες καλωδιων που θα δητε

EXORISTOS
03/11/2010, 13:56
Exo eknevristi afantasta... exo vali tin mixani gia servis ke o mixanikos mu mu lei edo ke sxedon ena mina oti den vriski flatzes gia to kapaki tu volan... ontos re pedia ine toso disevretes pu na prepi na tis paragili apo to eksoteriko i apla o tipas me dulevi psilo gazi?
Ys. o mixanikos ine stin rodo...

VOLK
03/11/2010, 14:51
φιλαρακο το θεωρω πολυ πιθανο , εψαχνα βαλιβιδα εξαερωσης μπροστινου φρενου, με υποτιθεται σωστο κωδικο υπηρχε μονο μια στην αντιπροσωπεια , την πηρα μια μερα μετα και τελικα δεν κανει. να εχεις υποψη οτι εκτος απο φιλτρα μποθζι τακακια κλπ που ειναι κοινα με αλλα μοντελα , τα υπολοιπα μαλλον δυσκολο να τα βρεις ετοιμοπαραδοτα. Αν βαλεις και το γεγονος οτι ειναι στη Ροδο , δεν μου φαινεται υποερβολικος ο χρονος. Επισης για κατι απλες βιδες στο fmx η honda εκανε κανα μηνα να τις φερει...

gsman
03/11/2010, 19:17
Φιλε lef50 και μενα εχει καεί η ιδια λαμπιτσα...πολύ καλες οι πληροφορίες σου.

Φίλε EXORISTE, να ξερεις, πολλά site στο εξωτερικό έχουν αρκετα πραματα για τη μηχανή μας (πχ www.wemoto.com).Και στο ebay εχει πάρα πολλα--ακομα και τις φλατζες που θες.

http://cgi.ebay.co.uk/GENUINE-SUZUKI-GS500-E-GENERATOR-COVER-GASKET-GS500E-/310179219879?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item48381f49a7
Και από Αγγλία ερχονται σε πολύ λίγες μερες...

Όντως έχει τύχει και σε μενα να περιμένω να φέρει η suzuki ενα ανταλακτικο που μπορει να φαίνεται πολύ απλό, πχ ένα o-ring για το καπακι της κεφαλής....και από την αλλή να έχει stock κατι που δεν το περιμένεις να έχει...--ισως ο μάστορας να μη φταίει.

:beer:

lef50
03/11/2010, 20:10
exoristos παρε τηλ τον Κολιουση στο Κουκακι Aθηνα που εχει ανταλακτικα suzuki και ρωτα 2109239640

gs 500 f
03/11/2010, 23:02
παιδια εδω και πριν αρκετα χιλιομετρα στο βαρελακι με τα υγρα φρενων μπροστα ,πανω στο τιμονι μου ελιωσε το πλαστικο ματακι που βλεπουμαι και κανουμαι ελεγχο στα υγρα.......παλι καλα που στην πολυκατοικια πουμενω στο ισογειο εχει μαγαζι με[ φειπε γκλας ] αν το λεω σωστα και το φιλαρακι μου το εφτιαξε! σας εχει συμβει και σε σας?????
παντως κοντευω 50.000 χιλιομετρα και δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα το εργαλειο και παει κομματια!!!!!!!
σκεπτομαι παντως καποια στιγμη να το δωσω να παρω κανα πιο μεγαλο ...κανα cbf .κανα μπαντιτ κλπ να εχει η να πλησιαζει 90 αλογακια.....

lef50
04/11/2010, 21:52
παιδια εδω και πριν αρκετα χιλιομετρα στο βαρελακι με τα υγρα φρενων μπροστα ,πανω στο τιμονι μου ελιωσε το πλαστικο ματακι που βλεπουμαι και κανουμαι ελεγχο στα υγρα.
κουφο τελειως πρωτη φορα το ακουω σε αυτα τα χιλιομετραδηλ την εχεις 4-5 χρονια τοσο την εχω και εγω και ειναι αψογο
συνηθως θολωνουν αλλα σε πολλα περισσοτερα χρονια μηπως μπορεις να μας πης πως ελειωσε?χυθηκανε τα υγρα εξω?

gs 500 f
04/11/2010, 22:28
μια χαρα φαινοταν ,ωσπου ανοιξα για να αλλαξω υγρα φρενων και μολις το ακουμπησα με το δαχτυλο μου το ματακι αρχισε και τριβοταν ελιωνε μεχρι που μπηκε ολο το δαχτυλο μου μεσα!
ναι μου ειχαν πεσει υγρα αλλα ουτος η αλλιως μεσα στα υγρα ειναι αυτο το πλαστικο ματακι....

gs 500 f
04/11/2010, 22:30
στην σουζουκι ουτε λογως να δινουν το ματακι σαν ανταλακτικο αλλα ολη την τρομπα μαζι!

lef50
04/11/2010, 22:50
εχει παραμορφωθει και η καποτα που μπαινει πριν το καπακι?μια φορα μου ειχε τυχει σε αλλο μηχανακι να αλοιωθει
το ελαστικο μερος που προαναφερω απο μαπα υγρα,το αλλο που μπορω να σκεφθω ειναι αστοχια υλικου στο
γιαλακι

gsman
12/01/2011, 17:57
Χαιρετω τους gsαδες του φορουμ---χρονια πολλα και καλή χρονια να εχουμε!!!!

Υγεια ευτυχια και καλους δρομους σε ολα τα παιδια ανεξαρτητου μαρκας και μοντελου.

Αισιως φθανω τα 60.000 χλμ--το μηχανακι δουλευει τελεια μη το ματιασω...

Λόγω κρισης(τι προτοτυπο..!!!) δεν εχω παρει αλλο μηχανακι---καλύπτομαι ακομα από τo αγαπημενο μας gs500 το οποιο ελιναι απλα τελειο..!!!!!!!!!

Παιδια να ειστε καλα--παντα ορθιοιοιοιοι!!!!!!!!!!!:beer: :beer:

lef50
12/01/2011, 18:13
νασαι καλα υγεια πανω απο ολα
μια χαρα ειναι το gs για τις εποχες αυτες η βενζινα ανεβαινει συνεχεια

gs 500 f
15/04/2011, 20:11
καλησπερα σε ολα τα παιδια!
στα 50.500 χιλιομετρα εγεινε γενικο σερβις!
βαλβιδες δεν χρειαστηκαν ρυθμισμα!
εγεινε αλαγη τσιμουχες και λαδια μπροστινου 70 ευρω σε φιλο μηχανικο.
αλλαγη λαδιων κινητηρα μοτουλ 15-50 με 10ευρω το κιλο σε 4 λιτρο.
αλλαγη φιλτρου λαδιου 7 ευρω απο τογελο[γνησιο]
αλλαγη 2 μπουζι ,3,5 ευρω.συνολο 7 ευρω.
καθαρισμα φιλτρο αερα.
βγηκε το φεριγκ και εγεινε πλησιμο στο μοτερ με καυτο νερο και φαρμακο 7 ευρω.
μπηκαν 2 φιλτρα βενζινας 3 ευρω.
λυπανση αλησιδας και οπου αλλου χρειαστηκε..

περιπου 120 ευρωπουλα και το εργαλειο ειναι ετοιμοπολεμο για μεγαλες βολτες μια και επιασε η ανοιξη και μας ερχετε το καλοκαιρι!

τα λαδια βγηκαν πεντακαθαρα και παλι ,καφετι ανοικτο το χρωμα!
[ενταξει βρε παιδια μην βαρατε εχω ενα κολημα να τα αλλαζω νωρις .ειναι το κουσουρι μου.]

να ειναι η ιδεα μου,δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι το εργαλειο δουλευει πιο στρωτα και σαν να πηρε αλογα...δεν κρατιετε και οσο και να του μαζευω τα χαλιναρια αυτο παει κουμουτσια που λενε στο χωριο μου!!!χαχαχχαχαχαχα!!!

VOLK
15/04/2011, 23:43
Μπραβο φιλαρακο.καλα εκανες.
απο περιεργεια. προφανως 2 φιλτρα βενζινης εβαλες στα σωληνακια που κανονικα δεν εχει, εκτος απο στανταρ στοντεποζιτο εννοω. εχεις καμια φωτοπως τα εβαλες?

gs 500 f
16/04/2011, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
Μπραβο φιλαρακο.καλα εκανες.
απο περιεργεια. προφανως 2 φιλτρα βενζινης εβαλες στα σωληνακια που κανονικα δεν εχει, εκτος απο στανταρ στοντεποζιτο εννοω. εχεις καμια φωτοπως τα εβαλες?


ειναι τα δυο λαστιχακια που ερχονται απο το τεποζιτο και καταληγουν στον διακοπτη επιλογης για ρεζεβα ,ανοικτο και κλειστο.εκει εμενα μου κοπηκε το ενα λαστιχακι και επειδη δεν με εφτανε το μηκος μετα προσαρμοσα ενα φιλτρο βενζινας ωστε να μεγαλωσω το μηκος.εκοψα και το αλλο λαστιχακι εβαλα και σε αυτο ενα φιλτρο βενζινας για ομοιομορφια και ολα οκ!
[λογω σαββατου οταν μου κοπηκε το λαστιχακι και ανταλακτικα σουζουκι παπαλα εκανα αυτη την πατεντα για να δουλεψω το μοτοσακο μου]

VOLK
16/04/2011, 13:28
κ ευχαριστω για την απαντηση , αυτο καταλαβα γιατι το εχω ξαναδει αλλα το μαμα εχει μονο το φιξ φιλτρο μεσα στο ντεποζιτο. μαλλον καλη μετατροπη μετις κωλοβενζινες που βαζουμε. να εισαι καλα και καλους δρομους.

skylaros
19/04/2011, 16:51
Καλησπέρα και από εμένα, είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ. Ας πω κάποια πράγματα για εμένα. Είμαι 30, χοντρός :p και χωρίς εμπειρία από μηχανές. Οδηγική παιδεία θεωρώ πως έχω μιας που έχω “γράψει” περίπου 300.000 χλμ με διάφορα κουτάκια. Σε περίπου 3 ώρες θα πάω να δω ένα gs500 του 2004 που μου το δίνουν περίπου 1500 euro και ο ιδιοκτήτης του μου είπε πως έχει 20.000 χλμ (υπερβολικά λίγα i know) μιας που είμαι άνεργος (αν υπάρχει δουλειά για κάποιον που σε 8 μήνες από τώρα παραδίδει πτυχιακή για το δεύτερο μεταπτυχιακό του θα ήμουν ευγνώμων, λίγο πολύ ότι δουλειά και να είναι αυτή :p ) Και έχω μετρητά 1300 euro (έχω πάρει κράνος και στα έξοδα για δίπλωμα, μπουφανάκι,μποτάκια,ασφάλεια etc με καλύπτουν οι δικοί μου) θα ήθελα να ξέρω αν το μηχανάκι αυτό είναι μια καλή επιλογή(θα είναι μηχανικός μαζί μου στον έλεγχο οπότε τις χοντράδες θα τις δει). Δε με νοιάζει το γκάζι μιας που είμαι εντελώς άπειρος, αρκεί να μπορώ να κυκλοφορώ άνετα στην πόλη (το αυτοκίνητο μου εντός πόλης καίει 10 l /100 klm μπορεί και παραπάνω) αλλά να μπορώ να πηγαίνω και ταξίδια με 100-120 χλμ. Χωρίς να καίει τα κερατά του αλλά και πολύ βασικό να μη μου βγάζει ζημίες. Σας ευχαριστώ και ελπίζω σύντομα να είμαι μέλος της παρέας σας :)

ps: αν το πάρω τι θα πρέπει να κοιτάξω για άμεσες επισκευές και πόσο περίπου θα μου κοστίσουν αυτές?

gs 500 f
19/04/2011, 18:09
φιλε καλως ηρθες στην παρεα μας και παντα ορθιος!
το μηχανακι ειναι πολλη αξιοπιστο και σε μενα που του εχω κανει 50.000 χιλιομετρα μεχρι στιγμης δεν μου εχει ζητησει κατι ουτε και κανενα προβλημα μου εχει βγαλει!
τα χρηματα που στο δινει ειναι ευκαιρεια πειστευω αν ειναι το f δηλαδη με το ολοσωμο φεριγκ.
να κοιταξεις πρωτα απο ολα να μην το εχει στουκαρει...ζητα του και το βιβλιο σερβις .τωρα τακακια ,λαστιχα,μπουζι,μπαταρια ειναι στο προγραμμα!κοιτα τις μπουκαλες μην εχουν δακρυσει οι τσιμουχες αν και στα χιλιομετρα αυτα καλο ειναι μια αλλαγη λαδιων και τσιμουχες.
τωρα το μοτο ειναι ευκολοδηγητο και ανετα πας δικαβαλο με 150 χιλιομετρα...καταναλωση υπολογισε 15 λιτρα καθε 250 χιλιομετρα.
αλλαγη λαδιων κινητηρα 2.600 χ 11 ευρω ,μπουζι 3,5 χ 2 ευρω,φιλτρο λαδιου καθε δευτερη αλλαγη λαδιων 7 ευρω ,φιλτρο αερα καθε 20.000 χιλιομετρα 34 ευρω,μπαταρια 40 ευρω καθε 4 χρονια,αλλαγη λαδιων μπροστινου και τσιμουχες 90 ευρω.
τι αλλο να σου γραψω?
α αλλησογραναζα καθε 25.000 χιλιομετρα περιπου στα 80 ευρω.
ολες οι τιμες που σου εβαλα να πιανουν και λιγο τα χερια σου και αν οχι και ευρισκεσε αθηνα εδω ειμαστε εμεις να σε βοειθησουμαι.....
οτι αλλο θελεις μην ντρεπεσε ρωτα!!!!χαχαχαχα!!!αντε καλως να το παρεις!!!!!!!
θελουμαι φωτο για οφθαλμολουτρο ομως οπως και δηποτε!!!!!

skylaros
19/04/2011, 22:44
Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση σας αλλά και για το ότι υπήρξε προσφορά για βοήθεια σε κάποιο πιθανό μου πρόβλημα. Πήγα και είδα το μηχανάκι μαζί με φίλο ερασιτέχνη μηχανικό. Το μηχανάκι ήταν κάποτε το f, ο άνθρωπος ευγενικός και μιας κάποιας ηλικίας όχι μεγάλος αλλά ούτε και 30αρις, φάνηκε σοβαρός, μας είπε πως είχε πέσει, πως είχαν σπάσει τα πλαστικά και γι αυτό το έχει γυμνό (με έναν μικρο πολύ όμορφο για τα γούστα μου ανεμοθώρακα) Μας είπε μάλιστα πως το μπροστινό φανάρι ολόκληρο είναι άθιχτο και μου το δίνει μαζί με τα πλαστικά τα οποία όμως είναι σπασμένα ειδικά από την δεξιά πλευρά όπου και είχε πέσει. Ζημιά στο πλαίσιο δεν υπήρχε εκτός από μια δυο γρατζουνιες στο τμήμα του πλαισίου κάτω από το ρεζερβουάρ, που φεύγουν με λίγο νεράκι( μη πω με σάλιο και γίνω αηδιαστικός) Μας είπε επίσης πως το κόστος για νέα πλαστικά είναι μεγάλο κοντά στα 600 euro και πως κατά τι γνώμη του δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Στο μπροστά τμήμα θέλει σίγουρα ένα νέο φτεράκι πάνω από τον τροχό γιατί έχει σπάσει κ έχει κολληθεί. Ίσως να έχει πάρει ελάχιστα κάποιο καλάμι αλλά το είδαμε ίσιο και γενικά φαινόταν πραγματικά εντάξει. Τώρα σε ότι αφορά το υπολιπο το μηχανάκι ήθελε ένα τέντωμα η αλυσίδα, θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ λάστιχα είναι τα μαμά και ενώ έχουν βάθος τα αυλάκια τους, είναι πιο σκληρά και από πεζοδρόμιο, τα τσιμουχακια στα καλάμια ήταν μια χαρά και γενικά ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και ίσως εγώ να κολλάω σε λεπτομέρειες, πιστεύω πως με πολύ λίγα χρήματα (που δε τα έχω αλλά σταδιακά θα τα ρίξω) το μηχανάκι θα είναι άριστο για την δουλειά που το θέλω. Αύριο το πρωί περιμένει τηλέφωνο μου για να γίνει η “μόντα” με τις άδειες σε τιμή 1300-1400 euro. Ένας μικρός προβληματισμός μου είναι πως δεν έπαιρνε αμέσως μπροστά, έδινε αλλά γύρναγε και μετά έσβησε με ελάχιστο γκάζι ήταν μια χαρά και μετά δεν εσβηνε (ο φίλος μου είπε πως είναι μπουζάκια) πράγμα που μου μοιάζει λογικό. Περιμένω τις γνώμες σας και αν όλα πάνε καλά φυσικά και θα πάμε και για καφέ :)

gs 500 f
20/04/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση σας αλλά και για το ότι υπήρξε προσφορά για βοήθεια σε κάποιο πιθανό μου πρόβλημα. Πήγα και είδα το μηχανάκι μαζί με φίλο ερασιτέχνη μηχανικό. Το μηχανάκι ήταν κάποτε το f, ο άνθρωπος ευγενικός και μιας κάποιας ηλικίας όχι μεγάλος αλλά ούτε και 30αρις, φάνηκε σοβαρός, μας είπε πως είχε πέσει, πως είχαν σπάσει τα πλαστικά και γι αυτό το έχει γυμνό (με έναν μικρο πολύ όμορφο για τα γούστα μου ανεμοθώρακα) Μας είπε μάλιστα πως το μπροστινό φανάρι ολόκληρο είναι άθιχτο και μου το δίνει μαζί με τα πλαστικά τα οποία όμως είναι σπασμένα ειδικά από την δεξιά πλευρά όπου και είχε πέσει. Ζημιά στο πλαίσιο δεν υπήρχε εκτός από μια δυο γρατζουνιες στο τμήμα του πλαισίου κάτω από το ρεζερβουάρ, που φεύγουν με λίγο νεράκι( μη πω με σάλιο και γίνω αηδιαστικός) Μας είπε επίσης πως το κόστος για νέα πλαστικά είναι μεγάλο κοντά στα 600 euro και πως κατά τι γνώμη του δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Στο μπροστά τμήμα θέλει σίγουρα ένα νέο φτεράκι πάνω από τον τροχό γιατί έχει σπάσει κ έχει κολληθεί. Ίσως να έχει πάρει ελάχιστα κάποιο καλάμι αλλά το είδαμε ίσιο και γενικά φαινόταν πραγματικά εντάξει. Τώρα σε ότι αφορά το υπολιπο το μηχανάκι ήθελε ένα τέντωμα η αλυσίδα, θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ λάστιχα είναι τα μαμά και ενώ έχουν βάθος τα αυλάκια τους, είναι πιο σκληρά και από πεζοδρόμιο, τα τσιμουχακια στα καλάμια ήταν μια χαρά και γενικά ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και ίσως εγώ να κολλάω σε λεπτομέρειες, πιστεύω πως με πολύ λίγα χρήματα (που δε τα έχω αλλά σταδιακά θα τα ρίξω) το μηχανάκι θα είναι άριστο για την δουλειά που το θέλω. Αύριο το πρωί περιμένει τηλέφωνο μου για να γίνει η “μόντα” με τις άδειες σε τιμή 1300-1400 euro. Ένας μικρός προβληματισμός μου είναι πως δεν έπαιρνε αμέσως μπροστά, έδινε αλλά γύρναγε και μετά έσβησε με ελάχιστο γκάζι ήταν μια χαρά και μετά δεν εσβηνε (ο φίλος μου είπε πως είναι μπουζάκια) πράγμα που μου μοιάζει λογικό. Περιμένω τις γνώμες σας και αν όλα πάνε καλά φυσικά και θα πάμε και για καφέ :)


σου γραφω στα γρηγορα .....αφου αυτος σου ζηταει 1300 ευρω να το παρεις το μηχανακι στα 1100 ωστε να του κανεις και μια αντιπροσφορα βρε παιδι μου!!!!οσο σου ειπε τοσο εσυ θα το παρεις?κοφτου κατι!πες του οτι εχεις βρει το γυμνο με 1300 ευρω ,με βαλιτσα ,χωρις πεσιμο του 2006 και απο σερβις !!!
καπου στο εμπαιυ απο εξω ερχονται τα πλαστικα ολο το κοστουμι με κανα 200 ευρω αν θυμαμαι οταν κοιταγαμε με τον πιτσιρικα μου!!!
και πες του αν ειναι να στο αφησει τοσο γιατι πρεπει να δωσεις απαντηση στον αλλον τον υποτοιθεμενο με το γυμνο....χαχαχαχαχαειμαι σιγουρος οτι αν του το πεις το πρωι το απογευμα θα σε παρει τηλ να στο δωσει!!!!
και να σου δωσει ολα τα παντα οτι εχει απο το μηχανακι μεχρι και βιδα!θελεις καθρεπτες στο φεριγκ κανα 80 ευρω υπολογισε και οι δυο ,οχι απο σουζουκι κοβει κολο!!80 τον εναν τον εχει !

http://viewitem.eim.ebay.gr/GS500F-GS-500F-GS-500-F-GS500-F-RIGHT-FAIRING-PANEL/350185408903/item
http://search.eim.ebay.gr/?kw=gs+500+f&el=3&ect=&eb=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

gs 500 f
20/04/2011, 00:11
1

skylaros
20/04/2011, 00:53
μου είπε 1500 του είπα 1300 γιατί πραγματικά τόσα έχω και θα τα βρούμε στα περίπου 1400. Ακόμα και έτσι και μιας που ψάχνω και κάτι μήνες είναι η πιο συμφέρουσα λύση. Νομίζω πως θα το πάρω και σε πολύ λίγο καιρό θα το έχω κάνει κούκλα! :)

skylaros
20/04/2011, 11:34
Καλημέρα και πάλι, τελικά δεν έκατσε η “δουλειά” η μηχανή δεν είχε ασφαλιστεί ποτέ κάτι που δε μου άρεσε και το άφησα έτσι το ζήτημα. Δυστυχώς λεφτά δεν περισσεύουν και στις εποχές μας δύσκολα κάποιος εμπιστεύεται για να μπορέσω να βάλω γραμμάτια. Όπως και να έχει συνεχίζω να ψάχνω αν και έχω απογοητευθεί κάπως. Αν είχα δουλειά σίγουρα θα έκανα κάποιον διακανονισμό μέσο τραπέζης, όπως και να έχει βλέπουμε :)

ps: ρώτησα σε μια έκθεση και μου είπαν για ένα γυμνό gs πως θέλουν 3500 !!! (No new φυσικά)

lamoun
20/04/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
ps: ρώτησα σε μια έκθεση και μου είπαν για ένα γυμνό gs πως θέλουν 3500 !!! (No new φυσικά)

Είναι τραγικοί... το 2006 το είχανε προσφορά 4000 καινούριο..

gsman
21/04/2011, 13:20
Έτσι ακριβώς... το πολυαγαπημένο μας Gs είναι ένα πολύ τίμιο μηχανάκι αλλά όχι και 3500 τωρα...είπαμε ντάξει οτι θέλει ζητάει ο καθένας.

Από 1500-2500 βαριά βαριά και πολλά λεω, θα έδινα εγώ για ένα γυμνό μοντέλο σε πολύ καλή κατάσταση... τελευταία φορά που πουλήθηκε ηταν το 2006---μετα σταματησανε να το φερνουν...

αρα θα είναι τουλάχιστον 5ετίας στην καλύτερη περίπτωση..

gs 500 f
09/06/2011, 03:06
ακομη με το gs παιδια ειμαι....θελω να το δωσω να παω σε κατι πιο μεγαλο αλλα δεν βλεπω φως...!!!!
απο την αλλη το εχω κριμα να το σκοτωσω αφου ακομα με εξυπηρετη και κανενα παραπονο δεν εχω!
το βλεπω να γερναμε παρεα .......

gsman
10/06/2011, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ακομη με το gs παιδια ειμαι....θελω να το δωσω να παω σε κατι πιο μεγαλο αλλα δεν βλεπω φως...!!!!
απο την αλλη το εχω κριμα να το σκοτωσω αφου ακομα με εξυπηρετη και κανενα παραπονο δεν εχω!
το βλεπω να γερναμε παρεα .......

Κρίμα να το σκοτώσεις---κράτησε το για δεύτερο μηχανακι αν έχεις τη δυνατότητα κα πάρε και κανενα μεγαλύτερο. Προς τα πού κοιτάς? Κάτι για gsxr έλεγες---λοιπον φίλε gs 500 f κοιτα και για gsx 1400 αν θες να μεινεις σε γυμνό--είναι πολύ αστερι και σε μεταχειρισμενο βρίσκεις σε καλη τιμή--και το πιο σημαντικό είναι ότι δεν τα πήραν τπτ πιτσιρικάδες αυτα τα μοντέλα για να τα βεβηλώσουν...

Και γω εχω μεινει με το Gs και δεν με βλέπω να το δίνω--αν μπορέσω θα πάρω κατι αλλο στο μελλον αλλα αυτό δεν θα το σκοτώσω--το πολύ πολύ να μείνει στην αποθηκη και να κάνει παρέα με ενα παλιο sachs...

:beer: :beer: :beer:

gs 500 f
10/06/2011, 18:27
σε cbf 1000 η 600 λεω να παω....η σε κανα φειζερ η σε κανα Ζ 750 .Οπωσδηποτε ομως σε στριτ και τουριστ με ABS και μετα του 2007 μοντελο....
τα ss αποτι καταλαβα και λογω ηληκιας για να κανω ταξιδακι 400 + 400 θα ειναι κουραστικα!
δεν θελω να παω σε ον οφ γιατι θα το κυκλοφορω και εντος αθηνας και ειναι κουραστικα.
θελω παντως 100 αλογακια ...
δεν θελω να κρατησω και το gs γιατι η γυναικα θα με σκοτωση!εχω ηδει κανα 5 μοτο και πληρωνω καθε χρονο τελη τζαμπα!
τα μπαντιτ ειναι φθηνα βλεπω ,ισως παω και προς τα εκει αλλα μου λενε καινε πανω απο τα 140 τον κολο τους!
θα δουμαι.....

havales
30/07/2011, 10:29
Παίδες μια ερώτηση, στο wikipedia γράφει ότι το gs μέχρι το '96 ήταν με 52 άλογα και από το '97 και μετά με 47.Είναι όντως έτσι;Και αν ναι, επί του πρακτέου φένεται η διαφορά;

gs 500 f
30/07/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από havales
Παίδες μια ερώτηση, στο wikipedia γράφει ότι το gs μέχρι το '96 ήταν με 52 άλογα και από το '97 και μετά με 47.Είναι όντως έτσι;Και αν ναι, επί του πρακτέου φένεται η διαφορά;



48 αλογα.τωρα ποσα στο τροχο δεν ξερω....ελπιζω κανα 42!

VOLK
02/08/2011, 10:36
φιλε δυναμομετρημενα 42 αλλα με φιλτρο και το κιτ της dynojet, αλλιως γυρω στα 36. παντα σε δυναμομετρο βεβαια. Ισως και με εξατμιση να ανεβαινει και αλλο.

havales
10/08/2011, 21:02
δλδ. αν βρουμε 2 μεταχειρισμενα προ και μετα το '96, πανω-κατω τα ιδια σε εξωτερικη κατασταση και "χιλιομετρικα" και σε κοντινες τιμες μεταξυ τους, να προτιμησουμε το παλιοτερο;Υστερει σε τιποτε αλλο το παλιοτερο εκτος της ηλικιας του; μηπως ας πουμε για π.χ. το νεοτερο ειναι καλυτερα στημενο;

gsman
11/08/2011, 03:13
Δες και δω http://www.suzukicycles.org/All-Suzuki/all_suzuki_models.html

Τα ιδια φαινονται να είναι πριν και μετα 1996. Αλλαζει αρκετα το 2002, με μεγαλυτερο τεποζιτο, αλλη σελα, πλαστικα.

Προτίμησε όποιο σου αρεσει πιο πολυ. Τα άλογα τα βρισκεις αμα θες, όπως είπς και ο VOLK, και με το παραπάνω. Ετσι κι αλλιως, σε αυτό το μηχανακι, 5 άλογα πάνω, 5 κατω, το ιδιο είναι περίπου.

Έχει τόσο χαρακτηρα το μηχανακι που δεν τα χρειαζεται τα άλογα :rotflmao: :rotflmao:

Αντε τσίμπα ενα gs και βαλε και μια φότο να το χαρουμε:winka:

Και να ξερεις. Αν το πας πολυ στρωτα θα δεις απιστευτα χαμηλες καταναλώσεις.

:beer: :beer:

lef50
08/03/2012, 22:47
λοιπον χαιρετω μετα απο καποιο καιρο ξαναποσταρω εχουμε και λεμε 60000 χλμ πια
καθολου βαλβιδες ακομα ,το γιαλακι της τρομπας του μπροστινου τοκανε και σε μενα το προλαβα επικαλυπτωντας το με φλατζοκολα
μια διαροη λαδιου μαλλον απο τον τεντωτηρα της καδενας το αφηνω για το μελλον
η τσιμουχα του λεβιε ταχυτητων μετα απο 4 αλλαγες το παρατησα ετσι και αλλιως χανει ελαχιστο λερωνει ομως το παπουτσι
προσοχη στην πισω δαγκανα κατα την αλλαγη στα τακακια τα δυο πιρακια που τα συγκρατουνε σκουριαζουνε και ειναι ζορι να βγουνε
αυτα :D

gsman
20/04/2012, 22:40
γεια σας παιδια και απο μένα-- να ειστε καλά πάντα.

εφτασα τα 70.000 χλμ---φετος το χειμωνα το πιο πολύ ζορι το τραβηξε το παπι, ελέω και τιμής βενζίνης, όχι οτι το gs ειναι κανένα βενζινοβόρο αλλά το παπί ειναι ένα επιπεδο κάτω σε κατανάλωση...

φιλε lef50 αυτα που περιγραφεις τα εχω παρατηρησει και γω--ειναι σαν κλασσικα θέματα ας πουμε...

Κατι που βοηθησε πολύ τη μηχανη ειναι το διακοπτακι που εβαλα που κλεινω τα φωτα όποτε θελω(κυρίως όταν ειναι να βαλω μπρος) και η μπαταρια gel. Eτσι για πρωτη φορα φετος δεν ειχα σοβαρα προβληματα στις εκκινήσεις το χειμωνα....


Τα λεμε παιδιά. Γεια σας!!!

υ.γ
φιλε Gs500f που είσαι ολα καλα?

Sarikman
16/05/2012, 19:41
Παιδιά έχω ένα θεματάκι με την GS μου. Άρχισε ξαφνικά να κάνει θόρυβο από τον κινητήρα και το πήγα κατευθείαν σε συνεργείο. Ο μάστορας την άνοιξε και είδε πως το βολάν καταστράφηκε. Ξέρει κανείς τι τύπος βολάν μπορεί να μπει γιατί δεν βρίσκω κάτι για το συγκεκριμένο μοντέλο και καινούριο βγαίνει αρκετά ακριβό. Γίνεται να μπει βολάν άλλης μηχανής ή δέχεται ένα συγκεκριμένο? Είμαι υπόχρεος σε οποιον μπορεί να με βοηθήσει με οποιαδήποτε πληροφορία. THANKS...

gs 500 f
16/05/2012, 21:23
καλησπερα παιδια και να ειστε παντα ολοι καλα!!!!! φιλε lef50 εχεις δικιο με τα πιρακια στην πισω δαγκανα του φρενου,εγω πλεον πρεπει να λυνω την δαγκανα για να αλλαξω τακακια λογω οτι το ενα πιρακι δεν βγαινει με τιποτα! οσο για το γιαλακι της τρομπας εμενα ελιωσε σχεδον ολο απο τα 40.000 χιλιομετρα και ευτυχως κατω απο το σπιτι μου υπαρχει μαγαζι με πλεξι γκλας και μουφτιαξε αλλο και το αλλαξα.στα χιλιομετρα ειμαι και εγω στα 60 .000 χιλιομετρα περιπου και δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
φιλε Sarikman τρελαθηκα γιαυτο που επαθες στο βολαν!!!ο μαστορας σουπε καμια αιτεια και γιατι επαθε ζημια το βολαν,ωστε να εχουμαι υποψιν μας και οι υπολοιποι?
φιλε gsman ολα καλα βρε!!!εσυ πως τα πας ?βλεπω το εχεις το εργαλειο ακομα...χαχαχα!!!καλο το εργαλειο μας ρε γαμωτο αλλα ναχε και καμια 20 αλογακια ακομα θαταν σουπερ!!!!!εσυ πως τα πας ολα καλα?
βρε συ VOLK 36 αλογα μονο? ειμαι και καμια 100 κιλα αν βαλω και δευτερο πανω τον κλαιγανε και τον ματακλαιγανε!!!πρεπει να ανεβω σε αλογα ρε γαμωτο αλλα εχω τα ψιλλα μου λυπουν τα χοντρα!!!χαχαχαχα!!
αντε βρε να σας βλεπω να ποσταρετε γιατι εχουμαι χαθει.....!!!!!!

Sarikman
16/05/2012, 21:29
φιλε Sarikman τρελαθηκα γιαυτο που επαθες στο βολαν!!!ο μαστορας σουπε καμια αιτεια και γιατι επαθε ζημια το βολαν,ωστε να εχουμαι υποψιν μας και οι υπολοιποι?

Η αλήθεια είναι πως δεν μου το δικαιολόγησε πλήρως, δηλαδή δεν είπε απο τι μπορεί να προκλήθηκε. Είπε απλώς πως καμιά φορά μπορεί και να τύχει. Αν συντηρείς καλά τη μηχανή παιζει να μη γίνει και ποτέ. Εγω απλά ήμουν ο "τυχερός" της υπόθεσης που του συνέβη. Και να φανταστείς οτι δεν έχει και καιρό που απέκτησα αυτή τη μηχανή... :(

gsman
20/05/2012, 20:14
Καλα ειμαι φιλε gs500f καιρο ειχαμε να τα πουμε. Τελικα μειναμε με τα 500αρια δε βαριεσαι καλα ειναι. Εγω να σου πω την αληθεια δε θελω κατι παραπανω. Αντε να ειμαστε καλα και να τα μηδενισουμε τα μοτορια...
Φιλε Sarikman ελπιζω να ξεμπερδεψεις γρηγορα με το θεμα σου...
Παιδια καλο καλοκαιρι και πολλα ασφαλη χλμ:-)

Sarikman
20/05/2012, 23:51
Να 'σαι καλά gsman. Ξεμπέρδεψα. Βρήκα μεταχειρισμένο ανταλλακτικό σε καλή κατάσταση και φθηνό και η δουλειά έγινε. Τώρα θέλω να δω τι θα κάνω με τα φανάρια του. Το πήρα με αλλαγμένο φανάρι. Αντί για το κλασικό, έχει δυο μικρότερα στρόγγυλα, αλλα από οτι μου είπε ο μάστορας, οι λάμπες τους δεν είναι σε καλή αναλογία με την τάση της μπαταρίας με αποτέλεσμα να τραβάν πολύ ρεύμα και καμιά φορά να δυσκολεύομαι να την βάλω μπροστά. Ίσως προσθέσω διακόπτη που θα τα σβήνει και δεν θα είναι μονίμως αναμμένα.

gs 500 f
22/05/2012, 21:30
καλο καλοκαιρι και απο μενα παιδια!!!! φετος ιουλιο αυγουστο θαμαι κυπαρισσια μεσσηνιας μερια και γλυκη θεσπρωτιας πηγες αχεροντα ποταμου....αν τυχει και βρεθουμαι με κανεναν χαρα μου....!!!θα μπαινω μεσα να βλεπω και ποιος ξερει μπορει και να τυχη να βρεθουμαι...!!ναστε παντα καλα και να προσεχετε!!!!!!!!!

lef50
28/06/2012, 11:37
γεια σας και καλο καλοκαιρι
εντοπισα και ενα αλλο θεματακι χθες βρισκει ο αξονας της ροδας ελαφρια στην εξατμιση για ριχτε μια ματια
σκεφτηκα να το λυσω βαζοντας μια ροδελα απο την αλλη μερια
οταν το κανω θα ξαναποσταρω

gs 500 f
29/06/2012, 13:51
γεια σας και καλο καλοκαιρι
εντοπισα και ενα αλλο θεματακι χθες βρισκει ο αξονας της ροδας ελαφρια στην εξατμιση για ριχτε μια ματια
σκεφτηκα να το λυσω βαζοντας μια ροδελα απο την αλλη μερια
οταν το κανω θα ξαναποσταρω


σεμενα ολα οκ..........!!!!!!!!

oraiakoimomeni
04/09/2012, 14:22
Γεια σας και καλο φθινοπωρο! Με λενε Βασιλη και ειμαι νεος στο φορουμ αν και διαβαζω καιρο. Ψαχνοντας αγγελιες επεσα πανω σε μια gs η οποια φαινεται σε καλη κατασταση,ειναι ομως μοντελο του 96 αν και με 49000χιλιομετρα(λιγα πιστευω).Προβληματα δεν εχει και εχουν αλλαχτει λαστιχα,λαδια κτλ.Το παιδι φευγει λεει εξωτερικο και την δινει 1000 ευρω. Τι λετε? παω να μπλεξω με μια μηχανη που μπορει να μου βγαλει προβληματα απο τον πρωτο χρονο? Μπορειτε να μου πειτε μερικα σημεια να κοιταξω με τον μηχανικο για να δω καλυτερα σε τι κατασταση ειναι η μηχανη? Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Αν θελετε μπορω να βαλω και link με την αγγελια.

gsman
26/09/2012, 23:20
Γεια σας και καλο φθινοπωρο! Με λενε Βασιλη και ειμαι νεος στο φορουμ αν και διαβαζω καιρο. Ψαχνοντας αγγελιες επεσα πανω σε μια gs η οποια φαινεται σε καλη κατασταση,ειναι ομως μοντελο του 96 αν και με 49000χιλιομετρα(λιγα πιστευω).Προβληματα δεν εχει και εχουν αλλαχτει λαστιχα,λαδια κτλ.Το παιδι φευγει λεει εξωτερικο και την δινει 1000 ευρω. Τι λετε? παω να μπλεξω με μια μηχανη που μπορει να μου βγαλει προβληματα απο τον πρωτο χρονο? Μπορειτε να μου πειτε μερικα σημεια να κοιταξω με τον μηχανικο για να δω καλυτερα σε τι κατασταση ειναι η μηχανη? Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Αν θελετε μπορω να βαλω και link με την αγγελια.

αδελφε Βασιλη και υπολοιπα παιδια καλο φθινοπωρο να εχουμε...
Βασιλη δεν ξερω τι εκανες με τη μηχανη_εχουν περασει και καποιες μερες, σου προτεινω να το πας σε μηχανικο και αυτος θα σου πει.... προσοχη στα λαδια θελει και εισαι οκ.
το παπι ειναι σκυλι. εγω του εχω 75000χλμ και ακομα ψιθυριζει...

lef50
28/10/2012, 09:06
εδω μπαινουμε ολοι στην χαση και στην φεξη αλλα εχουμε τα μηχανακια μας και κυκλοφοραμε οποιος ενδιαφερεται να παρει gs θα καλυφθει διαβαζοντας ολο το τοπικ
εξαλλου μιλαμε για ενα χιλιαρικο αν δεν ειναι τρακαρισμενο ειναι οκ η αν δεν θελει καμμια επισκευη καπου ειναι οκ
σε αυτα τα χλμ το μηχανακι δεν εχει ουτε ρυθμισμα βαλβιδων

Sarikman
10/11/2012, 18:34
Ρε παιδιά... είμαι ο μόνος στη Θεσσαλονίκη που έχει GS? Δεν έχω δει ποτέ κάποια άλλη. Δεν υπάρχει κανένας Σαλονικός εδώ???

xiffias
17/12/2012, 17:06
καλησπερα και απο εμενα.Ενα ασπροκοκκινο gs500 του 90 ηταν η πρωτη μου μηχανη.Το αγορασα το 1996 με 37.000χλμ και το εδωσα με 90.000χλμ μετα απο 5 χρονια.Δεν εβγαλε ζημια ποτε, περαν της εξατμισης που τρυπησε.Μονο λαδια φιλτρα τακακια αλυσιδογραναζα και λαστιχα.
Ακολουθησαν πολλα μηχανακια, πολυ πιο γρηγορα, αλλα οποτε βλεπω το σουζουκακι σε κανα πεζοδρομιο βουρκωνω.
Δεν συνδεθηκα τοσο πολυ με καμια αλλη μηχανη.

gsman
22/05/2013, 14:27
Γεια σας παιδια καλο καλοκαιρι να εχουμε με πολλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι.

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα, ανεξαιρέτως μηχανής και μαρκας---φίλε gs 500 f τι κάνεις που βρισκεσαι?

Εχω ακόμα το μηχανακι--τωρα ειμαι στα 80.000χλμ, το χειμωνα δε το κουρασα πολυ, τωρα πλεον το χρησιμοποιώ αποκλειστικα και καθημερινα- το παπι μου το εχω αποστρατεύσει,καποια προβληματακια αλλα κυρίως ενας παρα πολυ ενοχλητικος κραδασμος στο αριστερο μασπιε που μου τυράννησε στην κυριολεξία το ποδι, με εκανε να το αφησω, ίσως και μόνιμα...οποτε όλα τα σπασμενα τα πληρώνει το gs, που με εχει ''ξεκουρασει'', ειμαστε και καποιας ηλικίας...

Γεια σας:beer:

GrValind
24/04/2014, 23:10
Καλησπερα στην παρεα.1ο μου ποστ σε θέμα και ειπα να το κανω εδω αφου και εγω πλεον ειμαι στις μηχανες(1η μου μηχανη την αγορασα θετος πριν 3 μηνες).Το φορουμ φενεται τρομερο με πολυ κοσμο εμπειρο και ελπιζω να βρω απαντησεις σε ολα μου τα ερωτηματα.Αγορασα μια Suzuki GS500 (naked) του 2006 μοντελο,με 23,000χλμ πανω του.Σε πολυ καλη τιμη παιδια με το μονο προβλημα ενα σπασιματακι στο πισω δεξιο φτερο.μπορειτε να με κατευθυνεται που θα βρω ανταλακτικο γιαυτο?ψαχνω ψαχνω στο ιντερνετ και μονο απο ebay βλεπω και δεν βρισκω κατι που να ειναι απο την ακριβως ιδια μηχανη.Μονο απο την εκδοση gs500f.Υπαρχει καποιος να προτεινει τιποτα?Η μηχανη παιδια ειναι πολυ καλη και ειμαι πραγματικα υπερυφανος γιαυτην.

Bowleno
25/04/2014, 13:12
Καλησπερα στην παρεα.1ο μου ποστ σε θέμα και ειπα να το κανω εδω αφου και εγω πλεον ειμαι στις μηχανες(1η μου μηχανη την αγορασα θετος πριν 3 μηνες).Το φορουμ φενεται τρομερο με πολυ κοσμο εμπειρο και ελπιζω να βρω απαντησεις σε ολα μου τα ερωτηματα.Αγορασα μια Suzuki GS500 (naked) του 2006 μοντελο,με 23,000χλμ πανω του.Σε πολυ καλη τιμη παιδια με το μονο προβλημα ενα σπασιματακι στο πισω δεξιο φτερο.μπορειτε να με κατευθυνεται που θα βρω ανταλακτικο γιαυτο?ψαχνω ψαχνω στο ιντερνετ και μονο απο ebay βλεπω και δεν βρισκω κατι που να ειναι απο την ακριβως ιδια μηχανη.Μονο απο την εκδοση gs500f.Υπαρχει καποιος να προτεινει τιποτα?Η μηχανη παιδια ειναι πολυ καλη και ειμαι πραγματικα υπερυφανος γιαυτην.


Πίσω δεξιό φτερό;;; αμάξι είναι; :p βάλε φωτό της ζημιάς να καταλάβουμε τι εννοείς.


:beer: καλώς ήλθες

gsman
25/04/2014, 22:12
Καλησπερα στην παρεα.1ο μου ποστ σε θέμα και ειπα να το κανω εδω αφου και εγω πλεον ειμαι στις μηχανες(1η μου μηχανη την αγορασα θετος πριν 3 μηνες).Το φορουμ φενεται τρομερο με πολυ κοσμο εμπειρο και ελπιζω να βρω απαντησεις σε ολα μου τα ερωτηματα.Αγορασα μια Suzuki GS500 (naked) του 2006 μοντελο,με 23,000χλμ πανω του.Σε πολυ καλη τιμη παιδια με το μονο προβλημα ενα σπασιματακι στο πισω δεξιο φτερο.μπορειτε να με κατευθυνεται που θα βρω ανταλακτικο γιαυτο?ψαχνω ψαχνω στο ιντερνετ και μονο απο ebay βλεπω και δεν βρισκω κατι που να ειναι απο την ακριβως ιδια μηχανη.Μονο απο την εκδοση gs500f.Υπαρχει καποιος να προτεινει τιποτα?Η μηχανη παιδια ειναι πολυ καλη και ειμαι πραγματικα υπερυφανος γιαυτην.


Γεια σου φιλε καλως ηλθες.

Οπως σου ειπε ο bowleno, βαλε καμμια φωτο να δουμε...γιατι και γω δεν καταλαβαινω τι εννοεις...

amyroukai
28/04/2014, 00:13
Αν εννοεις την ουρά, ίδια είναι με του f.

markopolo
13/06/2014, 20:07
καλησπέρα το gs500 καλυπτεται απο το δίπλωμα α2?? επισησ ειναι ευκολη σαν πρωτη μηχανή??
ποια η γνωμη σας για εξοπλισμό απο το ιντερνετ???

harris_x
13/06/2014, 20:38
καλησπέρα το gs500 καλυπτεται απο το δίπλωμα α2?? επισησ ειναι ευκολη σαν πρωτη μηχανή??
ποια η γνωμη σας για εξοπλισμό απο το ιντερνετ???για εξοπλισμό απευθύνσου στην κατάλληλη ενότητα του φόρουμ.

Οχι εδω παρακαλώ.

amyroukai
13/06/2014, 21:58
επισησ ειναι ευκολη σαν πρωτη μηχανή?
Είναι πολύ εύκολη, δεν σπάει δεν χαλάει. Σαν ποιότητα κατασκευής μην περιμένεις κάτι το εξαιρετικό, οι βαφές στα μεταλλικά μέρη είναι λίγο ψεύτικες. Τα πλαστικά του είναι καλής ποιότητας όμως. Αναρτήσεις πολύ μέτριες (αν είσαι ελαφρύς ίσως δεν θα σου φανεί κακό), το φρένο με μέτρια αίσθηση. Στρίβει όμορφα όμως, ακούγεται λίγο και για το F τουλάχιστον το φέρινγκ είναι πολύ καλά σχεδιασμένο και ταξιδεύεις χωρίς να τρως αέρα.