PDA

View Full Version : Gs500



Σελίδες : 1 2 [3]

markopolo
13/06/2014, 23:05
με καλυψες πληρως!! Απο ταξιδια με συνεπιβάτη πως ειναι?? επισης μπορει να την οδηγησω με διπλωμα α2? :)

amyroukai
14/06/2014, 09:38
η σέλα είναι άνετη για δύο άτομα. αυτό που σε περιορίζει είναι το μαλακό αμορτισέρ, αν το φορτώσεις πολύ θα σου τερματίζει. ένας στο φόρουμ είχε κάνει ανακατασκευή σε ένα γυμνό και είχε βάλει αμορτισέρ από gsxr στο gs500. Θεωρητικά λοιπόν, βρίσκεις ένα φτηνό μεταχειρισμένο στο car, στο ebay, κάπου τέλος πάντων και είσαι ΟΚ.

Από ότι βλέπω στον γούγλη, το Α2 δίπλωμα λέει όριο τα 35KW. Το GS500, ανάλογα την χρονιά που θα το πάρεις είτε κάνει είτε όχι. Κατάλληλη φαίνεται η ακόλουθη: 1997–2009 47 hp (34.3 kW) at 9200 rpm. Τα παλιότερα είναι πάνω από 35KW. Το θέμα λοιπόν δείχνει εύκολο, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και στην Suzuki για το πως δηλώνεται στην άδεια το μοντέλο από πλευράς ιπποδύναμης, για σιγουριά. 'Η, αν πας να δεις μεταχειρισμένα, ζήτησε στον πωλητή να σου δείξει την άδειά του για να δεις τι γράφει στην ιπποδύναμη.

gsman
25/08/2014, 23:41
καλησπέρα το gs500 καλυπτεται απο το δίπλωμα α2?? επισησ ειναι ευκολη σαν πρωτη μηχανή??
ποια η γνωμη σας για εξοπλισμό απο το ιντερνετ???

φιλε μου δεν ξερω τι εχεις κανει με την αγορα,εχει περασει και καποιος χρονος...

η μηχανη ειναι ευκολη και σαν πρωτη και σαν δευτερη και σαν τριτη...

εχω συναντησει στο δρομο 2 ατομα με gs και μου εχουν πει πως εχουν πιο μεγαλες μηχανες αλλα ομως τελικα σχεδον ολο το χρονο καβαλανε το Gs--κατι λεει αυτο, δλδ οχι οτι ειναι καλυτερο τελικα, αλλα οτι καλυπτει τις βασικες τους αναγκες πιο καλα...

Εξοπλισμος απο το internet αξιζει απο θεμα τιμων, αν ξερεις το νουμερο σου, δλδ αν εχεις δοκιμασει κατι απο εδω και το παραγγήλεις απ' εξω, αν ειναι ρουχο παντα. αλλα τελικα εγω δε το κανω αυτο, προτιμω να τα δινω εδω...:beer:

gsman
06/09/2014, 23:04
Λιγα λογια για τα λαδια στο gs

Λοιπον παιδια βρηκα ορεξη να γραψω τις εμπειριες μου για διαφορα λαδια που εχω βαλει στη μηχανη...

Τα τορκο αρεσουν πολυ στο μηχανακι, κανουν το κιβωτιο βουτυρο αλλα μετα τα 4000χλμ θελουν αλλαγη. Το πολυ μεχρι 5000χλμ πανε.

Τις 4 τελευταιες αλλαγες εχω βαλει bell ray γιατι δεν τα εβρισκα τα καυμενα τα τορκο από τον Λαμπ... Τα bell ray αρεσουν πολυ σε μενα. Το λαδι αυτο κραταει πολυ καλα για πολλα χλμ. Μια φορα τα ειχα κρατησει μεσα για 7000χλμ και ακομα βασταγανε...Καλο το κιβωτιο αλλα οχι σαν τορκο.

Τα motul που αρχικα χρησιμοποιηθηκε ουτε κρυο ουτε ζεστη...

Και τελος, ζηταω συγγνωμη απο το μηχανακι. Του εβαλα σε καποια δοση τα Delek. Κρινω τα λαδια απο το πως ''καθονται'' στο δικο μου μηχανακι, γιατι σε καποιο αλλο μπορει να δουλευουν καλυτερα-- λοιπον τα συγκεκριμενα λαδια για τα 1000 πρωτα χλμ ηταν σουπερ. Πωπω λεω,εδω ειμαστε, φοβερο λαδι με φοβερη τιμη. Μετα ομως τα 1000, αρχισε η κατάρρευση. Τα λαδια απο σουπερ γινανε σουπα.Μεχρι τα 2000χλμ χτυπαγε τοσο πολυ το κιβωτιο που δυο φορες κατεβηκα να δω αν εχει λαδι μεσα. Αλλαχτηκαν και ησυχασα και γω και αυτο.

αυτα τα ολιγα...:)

gsman
06/09/2014, 23:35
Και συνεχιζω με

λιγα λογια για τα κρυα πρωινα...

Το μηχανακι καλο χρυσο αλλα εχει και τα θεματακια του... το πιο σημαντικο για μενα ειναι οι εκκινήσεις τα κρυα πρωινα(και βραδυα...).Δυσκολευεται να παρει το ατιμο...

Το ζητημα το εχω λυσει πλεον με 2 κινησεις. Πρωτον εβαλα gel μπαταρια και δευτερον εβαλα διακοπτακι στη μεσαια σκαλα των φωτων που ηταν απο το εργοστασιο μονιμως αναμμενη(για τα τελευταια μοντελα παντα)... Βεβαια πρεπει τα φωτα οταν οδηγαμε να ειναι μονιμως αναμμένα για δικη μας ασφαλεια...:beer:

astralwind
20/12/2014, 02:17
Περηφανος ιδιοκτητης gs500 εδω και δυο βδομαδες.. :D
Ειναι η πρωτη μου μηχανη (αφου το nipponia 125) ουτε ποδηλατο δε το λες. Του 2006 μοντελο 37000 χιλιομετρα καλα συντηρημενο.
Το μονο που μου σπαει τα νευρα ειναι οτι θελει να χεις τον ερμη αναδρομο για να παρει μπροστα οταν ειναι κρυα.
Κατα τ αλλα δουλευει ρολοι

gsman
30/12/2014, 11:25
Περηφανος ιδιοκτητης gs500 εδω και δυο βδομαδες.. :D
Ειναι η πρωτη μου μηχανη (αφου το nipponia 125) ουτε ποδηλατο δε το λες. Του 2006 μοντελο 37000 χιλιομετρα καλα συντηρημενο.
Το μονο που μου σπαει τα νευρα ειναι οτι θελει να χεις τον ερμη αναδρομο για να παρει μπροστα οταν ειναι κρυα.
Κατα τ αλλα δουλευει ρολοι

Γεια σου φιλε, καλως ηλθες καλοταξιδος και παντα ορθιος. Το gs δε θα σε απογοητευσει, απο τη στιγμη που ειναι και καλοσυντηρημενο. Το γνωστο θεματακι με τις κρυες εκκινησεις μπορεις να το περιορισεις οπως γραφω πιο πανω.

Μπορεις βεβαια, αν θες να αποφυγεις τα παραπανω, αν δυσκολευεται, να κανεις το εξης-πριν το βαλεις μπροστα και γυρισεις το διακοπτη και αρχισεις να μιζαρεις, βαλτου μια δευτερα ή τριτη και ''κούνα'' το μπρος πισω 2-3 φορες. Μετα,full choke και οταν μιζαρεις θα παρει πιο ευκολα και δε θα ξελιγωσεις την μπαταρια.
:beer:

lef50
01/01/2015, 22:03
Kαλησπερα παιδια καλη χρονια με υγεια τοχω ακομη, ειμαι στις 80.000 χλμ μαλλον μεχρι τις 100.000 φανταζομαι θα πρεπει να κοιταξω τις....βαλβιδες :D
χαλαλι τα παπουτσια που εχω χαλασει απο την τσιμουχα του λεβιε ταχυτητων!
χαιρετισμους:wave2:

gsman
02/01/2015, 02:01
Kαλη χρονια με υγεια.

Φιλε η τσιμουχα δε μου εχει βγαλει θεμα, αλλα γιατι δε δοκιμαζεις να βαλεις με την τσιμουχα και καμμια κολλα...? μπορει να ειναι ακυρο αυτο που λεω αλλα ισως και βοηθησει την κατασταση...εγω βαζω γομαλακα:eek: σε δυο παλια που εχω και εχω δει φως...

και...νομιζω ειναι ωρα να του κανεις εναν ελεγχο βαλβιδων...ειμαι στα 90000 και παω για δευτερο ελεγχο, ο πρωτος στα 45000.

:wave2:

astralwind
21/02/2015, 17:21
:wave2:

Ρε παιδια μονο εγω νομιζω οτι το φαναρι βγαζει λιγοτερο φως απο παπι;
Επειδη δεν ξερω αν ο προηγουμενος ειχε βαλει καμια μουφα λαμπα ξερει κανεις ποιο μοντελο λαμπας φοραει μαμα;

Gsman και οι υπολοιποι ειστε ωραιοι μ εχετε σωσει απο αρκετα εξοδα:beer:

angostoura
21/02/2015, 22:21
Ωραίο thread!Είχα ενα gs500f.Το μονο προβλημα ηταν η μπαταρία ουτε χρονο δεν έβγαζε.Αλλαγή ανορθωτη και για αλλά 3 χρόνια, όσο το είχα δεν είχε πρόβλημα.Στα κρύα εβγαζα το Φις απο το φανάρι μέχρι να πάρει προς.
Astralwind δεν ξέρω ποια λαμπα είχε απο μαμα,αλλά αν πάρεις osram ή Philips ειδικές για μηχανή θα είσαι εντάξει ,σχετικα.

gsman
26/02/2015, 23:12
Γεια σας παιδια,

τα φωτα ετσι ειναι απο μαμα,χαμηλα και μαρκας osram,αν δεν κανω λαθος. Σε φως δε φαινονται, σε σκοταδι φωτιζουν, κανουν τη δουλεια τους τη νυχτα παντως και δεν χρειαστηκα κατι παραπανω.

βαλβιδες τσεκαρισμα στα 90k και ευτυχως μεσα στις προδιαγραφες. Αλλαξα και νεο φιλτρο αερα και το μηχανακι πηρε ανασα.

να δουμε ποσο θα αντεξει. Τα λαδια του, το α και το ω.

:beer:

astralwind
14/03/2015, 17:24
Ναι οντως τελικα ειναι καλα απλα ο προηγουμενος ειχε βαλει μικροτερη λαμπα (:confused:) και δε φαινοταν τιποτα. Την αλλαξα και ολα κομπλε.
Μεχρι τωρα ειμαι στα 310 χιλιομετρα και δε με εχει πιασει ρεζερβα με τα μισα χιλιομετρα εκτος πολης ομως.:D

nikoskokos
03/05/2015, 20:09
Καλησπερα στην παρεα!! Καινουργιος στο φορουμ και ασχετος απο μηχανες! Ψαχνω μια μηχανη για α2 διπλωμα αλλα να μην την βαρεθω ευκολα...ψαχνοντας βρηκα την πανεμορφη gs 500f. Και σκοπευω να παρω μια προς τελη καλοκαιριου που θα εχω μαζεψει καποια χρηματα! Τιμες βρησκω απο 1300 μεχρι και 2500 οταν θα παω για αγορα τι να προσεξω περα απο αυτα που γραφονται εδω μεσα;; ποσα χιλιομετρα πρεπει να εχει οταν θα την παρω για να αντεξει για πολυ καιρο?? Π.χ. 5-6 χρονια;;;

amyroukai
03/05/2015, 21:30
το συγκεκριμενο μηχανακι με τον σεβασμο στα λαδια του και την σχεδιαστικη ηλικία του μοτερ, ζει "για παντα".

να μην τρεχουν λαδια απο κεφαλη/πλαϊνα καπακια/καλαμια δες τη γενικοτερη κατασταση του. βαλβιδες ρυθμιζονται ευκολα αλλα καλο ειναι να μην κοπανανε... να παιρνει ευκολα μπροστα κρυο. και αναλογα τη χρονια εχει βγαλει ανορθωτη, αλλα αυτο μονο σε συνεργειο το τσεκαρεις εκτος αν εχεις βολτομετρο. διαβασε και το θρεντ αυτο για πιθανα αλλα προβληματα...

nikoskokos
03/05/2015, 23:34
Amyroukai ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση εχω διαβασει ολο το thread αλλα οντας αρκετα ασχετο καταφερα να καταλαβω λιγα πραγματα οταν θα παω θα εχω φιλο μηχανικο μηχανων μαζι και θα παω και σε συνεργειο επιτοπου εννοειται ! Οταν την παρω με το καλο προς τελη καλοκαιριου θα σας ποσταρω φωτο!

lef50
08/09/2016, 15:58
Λοιπον μετα απο καιρο χαιρετω,εχοντας ενα σοβαρο ατυχημα πριν απο καποιους μηνες ,τωρα αναρωνω, το ισπανικο μου gs 500 ,καταστραφηκε μονο μπροστα (εμβολισα ενα αυτοκινητο:sick:).
Η μοτο θεωρηθηκε μη επισκευασιμη στην αγωγη που κατεθεσα και θα κανω οριστικη διαγραφη.
Δυστυχως τα ποστ μου δεν φθανουν για να την βαλω αγγελια για ανταλακτικα που ηθελα,δεν επεκτεινομαι πανω σε αυτο μην βγω εκτος θρεντ νομιζω οτι εγραψα ειναι αρκετα .
Καλα χιλιομετρα σε ολλους.

gsman
10/09/2016, 16:11
Φιλε μου lef περαστικα, τι να πω, σημασια εχει που εισαι καλα. Ποτε ξανα τετοια.

Οσο για το μηχανακι, θα ενδιεφερε κοσμο για ανταλλακτικα.

Αν επιτρεπετε και θες, πες μας αν θες να το δωσεις μονο ολοκληρο ή και κομματι κομματι, οταν ερθει η ωρα.

Περαστικα και παλι.

harris_x
13/09/2016, 11:45
Λοιπον μετα απο καιρο χαιρετω,εχοντας ενα σοβαρο ατυχημα πριν απο καποιους μηνες ,τωρα αναρωνω, το ισπανικο μου gs 500 ,καταστραφηκε μονο μπροστα (εμβολισα ενα αυτοκινητο:sick:).
Η μοτο θεωρηθηκε μη επισκευασιμη στην αγωγη που κατεθεσα και θα κανω οριστικη διαγραφη.
Δυστυχως τα ποστ μου δεν φθανουν για να την βαλω αγγελια για ανταλακτικα που ηθελα,δεν επεκτεινομαι πανω σε αυτο μην βγω εκτος θρεντ νομιζω οτι εγραψα ειναι αρκετα .
Καλα χιλιομετρα σε ολλους.
φίλε lef50 περαστικά και αγύριστα εύχομαι.

Σχετικά με την αγγελία που δεν μπορείς να βάλεις δυστυχώς οι κανόνες είναι αυτοί που είναι και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.

Παρακαλώ να μην συνεχίσουμε κάτι σχετικά με τις αγγελίες ή την πώληση της συγκεκριμένης μηχανής εδώ.

:wave2:

lef50
16/09/2016, 11:15
ΟΚ μοντ, σορυ αν το παραπαρακανα:)

z0nee
02/06/2017, 11:37
xairetw!!
nomizw molis mphka sthn parea sas agorazontas ena Suzuki gs 500 tou 2006!!
tha balw fwtografies molis thn plunw ;)

liam-nison
27/06/2017, 16:30
Καλησπερα σε ολους !!! Εχω το gs 500f 2004 ολα καλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!! το μονο που μου εβγαλε προβλημα στο βολαν σπασανε οι μαγνητες :( και κατι μου ειπε ο μαστορας για μεταχειρισμενο 200 ευρω και επαθα σοκ

gsman
26/02/2019, 16:20
Γεια σας και απο εμενα μετα απο πολυ καιρο, ευχομαι ολοι να ειστε καλα.!!

GeorgeSD
01/05/2019, 13:25
Παιδιά ερώτηση, για όλους τους κατόχους GS.
Αν βάλω ένα τζάμι μπροστά σχετικά ψηλό μόνο για όταν πάω ταξίδι, τα αξίζει τα λεφτά του; θα κάνει δουλειά εννοώ να γλυτώσω τον αέρα κόντρα;

gsman
01/05/2019, 15:03
Χρονια πολλα Χριστος ανεστη!!

Λοιπον φιλε μου σε αυτο που ρωτας, ασφαλως και θα κανει δουλεια.
Εχω βαλει και γω,αξιζει,διωχνει τον αερα απο το στηθος,αν σκυψεις και λιγο,αναλογα ποσο μεγαλο θα ειναι το τζαμι,δε σε κτυπαει ο αερος στο κρανος.

Εχω ενα της καπα,δε θυμαμαι μοντελο τωρα,αρκετα μεγαλο,κλασικο στιλ,κανει δουλεια πανω απο τα 100,πας οσο θες.

GeorgeSD
01/05/2019, 15:12
Χρονια πολλα Χριστος ανεστη!!

Λοιπον φιλε μου σε αυτο που ρωτας, ασφαλως και θα κανει δουλεια.
Εχω βαλει και γω,αξιζει,διωχνει τον αερα απο το στηθος,αν σκυψεις και λιγο,αναλογα ποσο μεγαλο θα ειναι το τζαμι,δε σε κτυπαει ο αερος στο κρανος.

Εχω ενα της καπα,δε θυμαμαι μοντελο τωρα,αρκετα μεγαλο,κλασικο στιλ,κανει δουλεια πανω απο τα 100,πας οσο θες.

Σ ευχαριστώ πολύ!!
Άρα για ταξιδάκια είναι οκ.
Εσύ τι αποστάσεις έχεις κάνει σε ταξίδι; θέλω να δω αν με παίρνει να πάω Πάτρα πχ ή να αλλάξω μηχανή εν προκειμένου.

gsman
01/05/2019, 22:59
Ολα ειναι σχετικα...αναλογα τον οδηγο,τις απαιτησεις κτλ.αν πριν ειχες gs1200 μπορει να σου φανει λιγο το gs500...

Εχω γυρισει ολη την Ελλαδα με αυτο το μηχανακι...απο Εβρο μεχρι Κρητη.

Σε μια μερα εχω κανει 850χλμ με αυτο ,καλοκαιρι,δεν επαθε τπτ...πρεπει να τσεκαρεις λαδια αν το τρεχεις πολυ,αν πας χαλαρα 120χλμ,δεν εχει θεμα.

Πατρα...;;;; απειρες φορες εχω παει,τι μου θυμισες....ανετα,τωρα με τον καινουργιο δρομο ακομα καλυτερα...πλεον ταχω σταματησει τα πολλα ταξιδια,αντε να παω καμμια Χαλκιδα...

Τωρα τι να σου πω παλικαρι,αν θες να πας με 220χλμ ανα ωρα ταξιδι ε τοτε,αυτη η μηχανη δε σου κανει,αλλαξε τη...

gsman
01/05/2019, 23:22
Σ ευχαριστώ πολύ!!
Άρα για ταξιδάκια είναι οκ.
Εσύ τι αποστάσεις έχεις κάνει σε ταξίδι; θέλω να δω αν με παίρνει να πάω Πάτρα πχ ή να αλλάξω μηχανή εν προκειμένου.

Εχεις pm