PDA

View Full Version : Gs500



Σελίδες : [1] 2 3

toepoe
17/06/2009, 18:33
θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει σχετικα με το gs500 , αξιοπιστια , καταναλωση , συντηρηση , ανταλλακτικα κλπ :p .. γιατι απο'τι εχω διαβασει ειναι καλο μηχανακι και πουλιεται και σε καλες τιμες: 2000-3000 euro

alex14
17/06/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από toepoe
θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει σχετικα με το gs500 , αξιοπιστια , καταναλωση , συντηρηση , ανταλλακτικα κλπ :p .. γιατι απο'τι εχω διαβασει ειναι καλο μηχανακι και πουλιεται και σε καλες τιμες: 2000-3000 euro

Τρομερη αξιοπιστια, καταναλωση normal για την κατηγορια του, συντηρηση ελαχιστη, ανταλλακτικα λογικα πρεπει να υπαρχουν.

Πολυ τιμιο μηχανακι εαν δεν ζητας και πολλα απο επιδοσεις, φρενα κτλ

:wave2:

bar-code
17/06/2009, 18:47
to eixa se f(airing).para polu kalo kai boliko mixanaki an ksereis ti perneis.

gs 500 f
17/07/2009, 20:39
το εχω απο το 2004 με40.000χιλ.παρα πολλη καλο,αξιοπιστο με ελαχιστο κοστος συντηρησης.αρκετα οικονομικο στα ταξιδια του και αρκετα καλο για εντος πολης μετακινησεις.δεν μου εχει βγαλει καμια ζημια,εχω αλαξει 2 σετ ελαστικα.2 σετ αλησογραναζα και τα καθηερωμενα σερβις λαδια φιλτρα μπουζι.ανετα ταξιδι με 2 ατομα και 160 χιλ,αν και η σελα του κουραζει μετα απο συνεχομενο 3ωρο.

VOLK
22/07/2009, 02:10
αντε βρισκω και καποιον σε φορουμ να εχει την ιδια μηχανη...για να μην κουραζω ελπιζω να ανταλλαξουμε αποψεις για αυτες..

VOLK
29/07/2009, 14:40
επιπλέον χτες περασε ενα μαυρο σαν το δικο μου απο χαλκοκονδυλη και Γ Σεπτεμβρίου το μεσημερι και σημερα ενα μπλε που εμπαινε στην Πατησιων απο Μαρνη. Ετσι ετσι δυο σε δυο μερες...

lamoun
29/07/2009, 14:44
Φίλε VOLK πιο πολλά θα δεις αν κοιτάς για παρατημένα στα πεζοδρόμια...:lol:

sakisvolos
30/07/2009, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Φίλε VOLK πιο πολλά θα δεις αν κοιτάς για παρατημένα στα πεζοδρόμια...:lol:

Τι?? :confused: :confused: Το δυέλυσες και το παράτησες στο πεζοδρόμιο???:confused: :confused:

VOLK
30/07/2009, 01:54
φιλε lamoun αν δεν κανω λαθος και εσυ επαιζες με ενα τετοιο.....
αρα γνωριζεις πολυ καλα οτι για τα λεφτα που δωσαμε πηραμε πολυ αξιοπιστο και τιμιο μηχανακι...
το οποιο εμενα μου αρεσει και κυριως γιατι ειναι δικυλινδρο στα οποια οπως ξερεις δεν κυκλοφορουν και πολλα...
εν τελει θα ελεγα αν μπορουσες να προσφερεις καποιες απο τις γνωσεις σου στο θεμα...

VOLK
30/07/2009, 01:55
και κατι αλλο...ολως περιεργως παρατημενα δεν εχω δει καθολου...ενω παλια gs 500e στο δρομο εχω δει καμποσα...

lamoun
30/07/2009, 04:26
Μωρέ το μηχανάκι είναι όντως αξιόπιστο, και μπορείς να μάθεις πολλά πάνω του, αλλά δε νομίζω οτι αξίζει να δώσει κάποιος πάνω απο 2-2500Ε και για σχετικά καινούριο μοντέλο μάλιστα.
Το καλό είναι οτι επειδή μηχανικά είναι πολύ απλό, άν έχεις μεράκι μπορείς να μάθεις πολλά και να κάνεις όλα τα σέρβις μόνος σου. Κάπου έχω βάλει έναν φωτο-οδηγό για ρύθμιση βαλβίδων, αλλά παίζει και βιντεάκι στο google, δες το άν ψάχνεσαι! :winka:

Υ.Γ. Σακη σήμερα του έβαλα τα καλοκαιρινά ζιγκλέρ και το μοτεράκι πετάει! :lol: :bigcry: :lol:

VOLK
31/07/2009, 13:39
καταρχην ασχολουμαι ερασιτεχνικα με αυτοκινητα, οχι αγωνες σαν επιδοξος μηχανικος εννοω και κατι καταφερνω. με μηχανες πολυ λιγοτερα. στο gs ομως εβαλα το κτι της dynojet με φιλτρο dna αλλα με μαμα εξατμιση και πρεπει να πω οτι ενω στα χαρτια πηρε 5 ιππους , στην πραξη μεχρι τις μεσαιες ειναι το ιδιο και το μοτερ δεν θεωρω οτι δουλευει το ιδιο οπως πρωτα. εντωμεταξυ οι δυναμομετρησεις στα περιοδικα για το gs λενε για 39 ιππους , οσους δηλαδη (40) εδειξε το δυναμομετρο ε το κιτ και το φιλτρο.

επειδη τη μηχανη τη χρησιμοποιω για τη δουλεια μου , σπανιως για κανα ταξιδι και εννοειται καθολου για πιστα αφου , ακομα και αν αυτη παει εγω ειμαι τελειως κουλος , το μονο που μπορω και θελω να ασχοληθω ειναι να την πασπατευω.Για τετοια δουλεια λοιπον συν σαν εργαλειο θεωρω οτι ειναι αστερι...
με επισασε η πολυλογια και ζητω συγνωμη αλλα ειναι καταλοιπο της δουλειας μου. Καλο καλοκαιρι σε ολους.

gs 500 f
28/11/2009, 21:28
τι μπορω να κανω στο gs 500 f που εχω ωστε να ανεβασω την υποδηναμη του και αν γνωριζετε καποιον σοβαρο μηχανικο που αναλανβανει?ευχαριστω σε οποιν απαντηση!

sapila racing
29/11/2009, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
τι μπορω να κανω στο gs 500 f που εχω ωστε να ανεβασω την υποδηναμη του και αν γνωριζετε καποιον σοβαρο μηχανικο που αναλανβανει?ευχαριστω σε οποιν απαντηση!

Καλύτερα να μην το πειράξεις, το αποτέλεσμα δεν θα είναι ανάλογο του κόστους.
Ειναι μια καλή μοτοσυκλέτα όπως είναι, αν θέλεις μεγαλύτερη ιπποδύναμη πάρε άλλη!

gs 500 f
21/01/2010, 09:04
ποσοι εχουμαι soyzoyki gs 500 μεσα απο το moto.gr??????????

VOLK
22/01/2010, 00:04
φιλαρακο εγω ενας...αλλα στην Αθηνα εχω δει συνολικα καμια δεκαρια...γυμνα και fτωρα το πηρες??

gs 500 f
22/01/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
φιλαρακο εγω ενας...αλλα στην Αθηνα εχω δει συνολικα καμια δεκαρια...γυμνα και fτωρα το πηρες??

απο το 2004 αυγουστο το εχω.43000 χιλιομετρα του εχω κανει κανενα προβλημα δεν μου εχει βγαλει.του εχω αλαξει κανα 2 φορες αλλησογραναζα και λαστιχα και μια φορα μπαταρια.λεω να του βαλω καναφιλτρο και εξατμηση θα δουμε....ανετα ταξιδι με 2 ατομα και 150 χιλιομετρα και στην πολη ευκολοδηγητο αλλα οταν καλητερευσουν τα οικονομικα λεω να παω για κατι παραπανω[gsxr 750].

gs 500 f
22/01/2010, 08:29
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
φιλαρακο εγω ενας...αλλα στην Αθηνα εχω δει συνολικα καμια δεκαρια...γυμνα και fτωρα το πηρες?? [/QUOT

ειδα οτι εχεις αλλαξει φιλτρο,απο το φιλτροκουτι η κατευθειαν απο τα καρπιρατερ το εχεις βαλει?ο ηχος εχει αλλαξει ετσι?εβαλες και ζιγκλερ?σου εχει βγαλει κανα προβλημα?

VOLK
24/01/2010, 23:05
φιλτρο dna μεσα στο φιλτροκουτι, κιτ της dynojet, λαστιχα sport demon με πισω 140 , τακακια μπροστα πισω της sbs τα HH, αυτα...προβλημα οχι απλαθεωρω οτι μπορει να ρυθμιστει καλυτερα, ισως με αλλη εξατμιση, θα δουμε...οσο για τη χρηση που του κανω ειναι μια χαρα και ειναι και απλο και μπορω να κανω αρκετα πραγματα μονος μου.Ειμαι ευχαριστημενος , αποδεικνυεται μια χαρα επιλογη , επαναλαμβανω για τη χρηση που το θελω, δηλαδη σαν παπι καθε μερα και ταξιδια αλλα βεβαια οχι πιστα..

gs 500 f
24/01/2010, 23:55
αυριο παω για μπαταρια!αυτη την ευδομαδα με αφησε 2 φορα.το πρωι με το κρυο δεν επερνε μπροστα.την ειχα κανα 3 χρονια παμε γιαλλη!
αυτη που φοραει ειναι 12v 10L-B2.να βαλω λιγο μεγαλητερη?

gsman
25/01/2010, 16:05
Γεια παιδια, και γω με gs500 06' γυμνό. Βασικα εχω ξαναγράψει εδώ με άλλο όνομα αλλα κατι γινεται με το λογαριασμό και έκανα καινουργιο...τεσπα..

Φίλε gs 500 f- εχω παρατηρήσει οτι το χειμωνα η μπαταρία του μηχανιού μας τα παίζει με το κρύο-και μάλιστα πολύ γρήγορα. Θα έλεγα είναι πολύ καλή λύση να πάρεις ένα καλό φορτιστή(εγώ έχω τον οptimate4) και να την φορτίζεις όσο συχνά χρειάζεται. Τώρα αν έχει ξεφορτίσει τελείως .....

Φίλε VOLK, με τα λάστιχα που έβαλες είσαι ευχαριστημένος? Πως είναι το 140 πίσω, κάνει διαφορα στην οδήγηση κτλ?

Γενικά και γω ευχαριστημένος. Οι αλλαγές που έχω κάνει δεν είναι στην απόδοση του κινητήρα αλλα στον τομέα της εργονομίας και της πρακτικότητας.

Έχω βάλει ζελατίνα της kappa, την ka600 γιατι κάνω ταξίδια και βοηθάει πολύ στο δρομο.
Πίσω έχω μπρατσα και βαλίτσα kappa 35 λίτρα. Έχω βάλει αποστάτες στο τιμόνι και το έχω ψηλώσει αρκετα και το έχω φέρει πιο κοντα. Μπροστα έχω αλλαξει τη γραμμή φρένων με σωληνάκια της venhill.

Πολύ σύντομα πάω για λάστιχα--έχει τα μαμίσια με 45000 χλμ.

Εχω και αλλα πραματα στο μυαλό μου για πρακτικές βελτιώσεις αλλά ακομα δεν εχω κατασταλάξει στο αν θα πάρω mega scooter(μετάχειρο) για τα καλοκαιρινά ταξίδια και την προστασία από τα φαινόμενα, οπότε δεν ξανοίγομαι προς το παρόν...πάντως το gs θα το κρατήσω ουτως ή άλλως-τα πιο πολλά τα κάνω μονος μου και γω.

Παιδια μιας και βρεθήκαμε να ανταλλασουμε απόψεις για το μηχανακι μας.


Τα λεμεεεε!!!!!!

gs 500 f
25/01/2010, 17:38
45000 χιλιομετρα με τα μαμισια λαστιχα ειναι υπερβολη πιστευω!στα 25000 τα αλλαξα μαζι με αλλησογραναζα.ξαναλλαξα αλλησογραναζα στα 40000.μπαταρια η δευτερη που βαζω.
εχω βαλει με την αγορα της civi βαλιτσα στο χρωμα της μηχανης[μλε πανω μερος ανοιγμα και μαυρο κατω βαση]τανκ μπαγκ τεποζιτο, βαριδια τιμονιου με μπλε φως κια μπροστα στο φερινγκ λαμπες νεον μπλε.μεσα στο μηνα θα πρεπει να το παω για σερβις σουζουκι για βαλβιδες λαδια μπουζι φιλτρα.α ξεχασα να πω οτι αλλαξα στο μπροστινο και λαδια στις 40000 χιλιομετρα γιατι βυθιζοταν πολλη.
ειναι σε αριστη κατασταση και οτιδηποτε βλεπω περιεργο η πρεπει αλλαγμα!

gsman
26/01/2010, 00:17
Tα λαστιχα όντως εχουν φτασει στα όριά τους—αλλά άντεξαν γιατι οδηγώ συντηρητικά το μηχανακι μας που ούτως ή άλλως δεν είναι επιδόσεων και δύσκολα να αφήσεις κάτω λαστιχο…δεν ξέρω κιόλας – από την αρχη μου φαινονταν σκληρα τα λαστιχα και καθόλου εμπιστοσυνης…

Φίλε gs 500 f άλλαξες τελικά μπαταρία?Τι έβαλες—σκεφτηκες καθολου να βάλεις κλειστού τύπου? Για πιο μεγάλη χωρητικότητα δεν ξέρω αν μπαίνει στο μηχανακι με αξιώσεις να δουλέψει σωστα… Ακόμα βαλβίδες δεν του εχω κάνει…αν το πας για βαλβίδες ενημέρωσέ μας αν θες, αν κάποια βαλβιδα ήταν εκτος οριων κτλ---εχουμε τα ιδια χλμ. Φοβαμαι τις ηλεκτρολογικές μεταβολές στο μηχανακι—το θεωρω αδυνατο σε αυτό τον τομεα—με τα φώτα που εβαλες είχες κανενα προβλημα? Αυτά τα βαρίδια με φώτα που τα πήρες?

Εγώ στα πρώτα σερβις στην εγγυηση το πηγαινα το μηχανακι στη suzuki αλλα γενικώς δεν έμεινα ικανοποιημένος από τιμές και εργασία.

Στα 26000 άλλαξα αλυσογραναζα και έβαλα αλυσιδα did vx 520. Τακάκια μπροστα ακόμα τα μαμίσια. Πίσω εχω αλλαξει τρεις φορές---της suzuki τα τακακια που βαζουνε είναι χαλια, μακρια. Μπαταρίες εχω αλλάξει 2, οπότε βαρέθηκα, πηρα το φορτιστή και όταν πέφτει η μπαταρία τη φορτιζω…μεχρι στιγμής οκ…

Τα επιπλέον που έχω κατά καιρους σκεφτεί είναι να βάλω μανιτάρια ή καγκελα για προστασία κινητήρα, αλλαγη προς σέλλα ανατομική γιατι η μαμίσια καλή αλλά μετα από 150 χλμ πιάνεσαι, καλλυμα Bagster και τσαντα για τεποζιτο και βάσεις πλαινές για βαλίτσες…ιδωμεν…

Και κατι τελευταιο γιατι με έπιασε η πολυλογια—τα motul 5100(15-50) που μου βάζανε και έβαζα και γω ποτέ δεν δουλεψαν σωστα στη μηχανή-το κιβωτιο υπέφερε και γω μαζι. Λοιπον δοκιμασα τα Torco 10-40 ημισυνθετικά και έχω αλλαγη 100%--το κιβώτιο έχει μαλακώσει, οι ταχυτητες μπαίνουν εύκολα, το μοτέρ δουλευει καλύτερα.!!!!! Πλέον και χωρίς δόση ειρωνείας τα motul 5100 τα βάζω στην αλυσίδα για λίπανση κάθε 1000χλμ, ούτε σπρει ουτε τπτ άλλο ούτε πλύσιμο και είναι σε τέλεια κατάσταση μετα από σχεδον 20000χλμ-μονο ένα τεντωμα..


:wave2: :wave2:

gs 500 f
26/01/2010, 09:36
κανενα προβλημα με τα φωτ.τα βαριδια τα πηρα απο την δυραχιου σεπολια αν θυμαμαι 25 ευρωκαι το βραδυ ειναι φανταστικα.αυτο που μου κανει τελευταια οτων το βαζω μπροστα το πρωι για ελαχιστα δευτερολεπτα κολαει ο δικτης του στροφομετρου....δεν ξερω γιατι πρεπει να φτιαξει λιγο ο καιρος για να το κοιταξω.θα βαλω και φωτο εν καιρω μια και εγω ειμαι κουλος με το πσ και πρεπει να λαδωσω τον πιτσιρικαμου για να το κανει....χα χα χα.
σημερα αυριο θα παρω και φορτιστη και μπαταρια,θα σας πω στην πορεια.ειχα φορτιστη παρει απο το λιντλ αλλα δεν μου δουλευει τωρα.ασφαλεια οκ δεν ξερω γιατι?

gsman
26/01/2010, 14:33
Aξίζει να δώσεις κατι παραπάνω για ένα καλό φορτιστή πιστεύω--είναι επένδυση.

Αυτα που κάνει το κοντερ είναι μάλλον λόγω μπαταρίας που είναι ξεφορτισμένη. Μου έκανε και μένα το στροφόμετρο κάτι τετοια κουλά, σε πορεία όμως, όταν τα είχε φτυσει η προηγούμενη μπαταρία.

Θα προσπαθήσω να βάλω και γω τωρα κάποια φοτο.

gsman
26/01/2010, 14:37
θα βαλω μια φοτο του μηχανιου απο ταξίσι το προηγουμενο καλοκαιρι στην Ευβοια. Ελπιζω να τα καταφερω...


186741

gs 500 f
26/01/2010, 14:58
πρωτο το εργαλειο!παντως με το φερινγκ καμια σχεση εμφανισιακα τουλαχιστον!

gs 500 f
26/01/2010, 15:08
μπαταρια εβαλα καινουργια 30 ευρω απο κινα μου ειπε με 6 μηνες εγκυηση απο δυρραχιου μαρκα μεκαψες!!!με υγρα γιατι κλειστου τυπου δεν την επερνε λογω υψους δεν κουμπωνε η σελλα.
την παλια που μου μετρησε ειναι οκ μουπε με ενα καλο φωρτισμα και κατα διαστηματα τακτικα θα την εχω σε περιπτωση αναγκης η θατην βαλω σε ενα ζ 200 καβασακι που τοχω σε ακινησια ωστε να το βαζω που και που μπροστα.

gsman
26/01/2010, 15:33
Ναι καμμία σχεση εμφανισιακά το γυμνο με το ντυμένο--αν δεν είσαι εξοικιωμένος δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι το ίδιο μοντέλο.Καθένα έχει τη χάρη του...:beer: :beer:

VOLK
26/01/2010, 20:05
απο τα λαστιχα ετσι και ετσι , μαλλον τα μαμα ηταν καλυτερα, αλλα επειδη εχω κανει μονο 350 χλμ με τα καινουργια δεν μπορω να πω σιγουρα κατι. το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτα δεν ζεστενονται οπως τα μαμα, επισης το 140 πισω με πιο αργη κορωνα ειναι πιο σταθερο στην ευθεια αλλα μην περιμενεις και τρελλες διαφορες.Οσο για τα υπολοιπα , ψαχνω να βαλω την ιδια μπαταρια της gs γιατι μου αρεσε αν την βρω θα σας πω τυπο , τιμη και που για οποιον βεβαια ενδιαφερεται. Για λαδια χωρις να ειμαι ειδικος επειδη και εμενα δεν μου αρεσουν τα motul , εχω βαλει της castrol ,μπορω να πω οτι μου αρεσουν περισσοτερο ,αυτα οταν σκεφτω αλλα θα ξαναστειλω...να ειστε καλα

gs 500 f
29/01/2010, 00:05
τοκ τοκ τοκ! για σας,ειναι κανεις εδω?

gsman
30/01/2010, 00:36
Εδω ειμαστε...!!!!!:beer:

gs 500 f
30/01/2010, 01:54
:sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

VOLK
31/01/2010, 00:28
καλα μου παιδια να εχει μια συνεχεια η κουβεντα μας...τι εγινε ξαφνικα?ουτε βεβαια γινεται να ανταλλασουμε φατσουλες....
ας πουμε τι εγινε με την μπαταρια φιλε gs500f?

VOLK
31/01/2010, 00:35
εχειςβεβαια γραψει για την μπαταρια , αλλα τα αθη ανθρωπινα..μπορεις να γραψεις για κατι αλλο ...

gsman
31/01/2010, 01:10
Λοιπον παιδια στο μηχανακι μου εδω και αρκετο καιρο υπαρχει μια διαρροή από τη φλαντζα του καπακιού της κεφαλής. Εντάξει, τα προσεχω τα λάδια τακτικά, δεν υπαρχει θέμα, αλλά θα την αλλάξω τη φλάντζα σύντομα...

Το μηχανάκι έχει δουλέψει και αρκετά σε ψηλές θερμοκρασίες και για ωρα.... Με την ευκαιρία, μιας και θα ανοίξω το καπάκι, θα κοιταξω και τις βαλβίδες.

Είναι ευκαιρία, τώρα που είναι ακόμα χειμωνιατικος ο καιρός να κανουμε ότι εργασίες έχουμε στα μηχανάκια μας( αμαααάν, πρέπει να πάω και για λάστιχα κι'όλας...:rolleyes:) για να μας βρει η ανοιξη και το καλοκαιρι ετοιμοπόλεμους...

Τα λεμεεεε

:ZZZ:

lamoun
31/01/2010, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
Λοιπον παιδια στο μηχανακι μου εδω και αρκετο καιρο υπαρχει μια διαρροή από τη φλαντζα του καπακιού της κεφαλής. Εντάξει, τα προσεχω τα λάδια τακτικά, δεν υπαρχει θέμα, αλλά θα την αλλάξω τη φλάντζα σύντομα...

Το μηχανάκι έχει δουλέψει και αρκετά σε ψηλές θερμοκρασίες και για ωρα.... Με την ευκαιρία, μιας και θα ανοίξω το καπάκι, θα κοιταξω και τις βαλβίδες.

Για λαστιχάκι - τσιμούχα - φλάντζα στο καπάκι μην ανησυχείς.
Το πιθανότερο είναι ανοίγοντας και κλείνοντας το καπάκι να έρθει στα ίσα της και να μην χάνει πια.

Την δουλειά θα την κάνεις μόνος σου, ή θα πας σε συνεργείο?

gsman
31/01/2010, 13:10
Nαι φιλε lamoun πολύ πιθανό αυτό που λες--ανοιγοκλείνωντας το καπάκι να κάτσει η φλάντζα και να σταματήσει η διαρροή.

Παρ' ολ' αυτά θα πάρω νέα φλάντζα και o- rings να βάλω, για περισσότερη σιγουριά, και λέω να χρησιμοποιήσω και φλατζόκολλα.

Θα το ανοίξω μόνος μου το μηχανακι-εδώ και καιρο το παλεύω ο ιδιος. Τελευταία φορά που το πήγα συνεργείο για full service και μου είπε πως είχε κανει και βαλβίδες δεν είχε κανει κατι τέτοιο(απλά το ακουσε προφανώς και είδε οτι ήταν οκ). Αυτό το κατάλαβα όταν μετα από ένα μήνα έλυσα το τεπόζιτο και διαπίστωσα ότι δεν είχε ξαναβγει ποτε...ήταν εύκολο να το καταλάβω.

Ναμαστε καλά, υπάρχει αρκετό υλικό για το μηχανάκι μας παρ' όλο που στην Ελλάδα ήταν αντιεμπορικό.

www.gstwins.com

http://cgi.stanford.edu/~sanjayd/gs500/

http://video.google.com/videoplay?docid=-2015554469142545363#


Αλήθεια φίλε lamoun, αυτό το ειδικό εργαλειάκι που παρουσιάζεις στο post που έχεις γράψει για την ρύθμιση των βαλβίδων, από που μπορώ να το αγοράσω? Το βρηκα απο ebay usa μονο....


Tα λεμεεεεεε!!!!!!!!!!!

lamoun
31/01/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
Τελευταία φορά που το πήγα συνεργείο για full service και μου είπε πως είχε κανει και βαλβίδες δεν είχε κανει κατι τέτοιο(απλά το ακουσε προφανώς και είδε οτι ήταν οκ).

Been there done that!! :lol: :lol:

Πάντως να ξέρεις οτι άν ακούγεται (που σημαίνει μεγάλο διάκενο) δεν είναι επικίνδυνο.
Όμως αν έχει μικρό ή και καθόλου διάκενο δεν ακούγεται. (αυτό είναι επικίνδυνο)

Το εργαλειάκι το πήρα απο louis.de ΕΔΩ (http://www.louis.de/_4069cd3b23fc0ec10d173d8f7f374c4bdd/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=465&list_total=36&anzeige=0&artnr_gr=10003054) (μεταφορικά 15Ε ότι και άν πάρεις, οπότε άν πάρεις απο εκεί, εκμεταλλεύσου το)

Κάτι ακόμα, στο βίντεο θα έχεις δει οτι μετράει το διάκενο με τα "αμύγδαλα" των εκκεντροφόρων κατα μήκος της βαλβίδας... ε, εσύ κάντο όπως λέει το μανουαλ. :lol: :lol: (έχει μια μικρή διαφορά)

Κάτι ακόμα 2 :lol:

Καπελώτα: άν τα πάρεις από εδώ θα σου στοιχίσουν (κοντά στο 10ρικο το ένα άν θυμάμαι καλά).
Για μελλοντική χρήση ή άν δεν είσαι βιαστικός, ρίξε μια ματιά ΕΔΩ (http://www.crc2onlinecatalog.com/valve_shims.htm).

gsman
31/01/2010, 14:40
Eιι φιλε lamoun ευχαριστώ για τις πληροφορίες(αν και το δευτερο λινκ που έδωσες για τα καπελώτα δεν ανοιγει)

:beer: :beer:

gs 500 f
02/02/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
μπαταρια εβαλα καινουργια 30 ευρω απο κινα μου ειπε με 6 μηνες εγκυηση απο δυρραχιου μαρκα μεκαψες!!!με υγρα γιατι κλειστου τυπου δεν την επερνε λογω υψους δεν κουμπωνε η σελλα.
την παλια που μου μετρησε ειναι οκ μουπε με ενα καλο φωρτισμα και κατα διαστηματα τακτικα θα την εχω σε περιπτωση αναγκης η θατην βαλω σε ενα ζ 200 καβασακι που τοχω σε ακινησια ωστε να το βαζω που και που μπροστα.


σημερα πηρα και φορτιστη απο το πρακτικερ που το ειχε 59 ευρω και το πηρα 39 γιατι καποιος ειχε βγαλει την ασφαλεια [20 αμπερ] και ειχε κοπη το πλαστικο λουρακι που την κρατας συν οτι ηταν το τελευταιο κομματι τους.φορτιζει 6,12,24 βολτ μπαταριες.[BT-BC 15 φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου Einhell 6,12,24Volt]με αργη η γρηγορη φορτιση.το εχω βαλει τωρα να φορτιση την μπαταρια του ΙΧΕ.

gs 500 f
02/02/2010, 19:43
μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι οταν εβαλα την μπαταρια για φορτιση εδειχνε η βελονα στο αμπερομετρο 4 και ,και οσο παει και χαμηλωνει?εχει παει στο 2 και ολο και πεφτει οσο την εχω και φορτιζει.....ετσι πρεπει?
δεν εχω τις οδηγιες μια και ηταν το τελευταιο κομματι εκθεσιακο...εχει δυο ενδειξεις το αμπερομετρο πανω ενδειξη ειναι arith και κατω eff. τι ειναι αυτες οι ενδειξεις??????

lamoun
02/02/2010, 21:44
Σωστό είναι το σκηνικό με το ρεύμα, όσο φορτίζεται η μπαταρία τόσο και θα μειώνεται. (για τα άλλα που λες δε κατάλαβα τί παίζει)

Άν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου προτίμησε αργή φόρτιση.

gs 500 f
02/02/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σωστό είναι το σκηνικό με το ρεύμα, όσο φορτίζεται η μπαταρία τόσο και θα μειώνεται. (για τα άλλα που λες δε κατάλαβα τί παίζει)

Άν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου προτίμησε αργή φόρτιση.



λαμπρο ευχαριστω και παλι...
αργη φορτιση εχω βαλει και την εχω απο 3 απογευμα και θα την βγαλω αυριο απογευμα η μεθαυριο απο την μπριζα. θα δω βεβαια και το αμπερομετρο αν θα μηδενιση...

VOLK
02/02/2010, 23:52
παιδια εγω παραγειλα μια yuasa στα 40 ε, με υγρα αλλα τελικα δν ειχε ο μαστορας και μου εδωσε την εκπληκτικη , ανεπαναληπτη (ελπιζω να κρατησει κανα χρονο ) fukuyama..
δυστυχως σημερα που παλευα να τη φορτισω ο φορτιστης εβγαζε συνεχεια σφαλμα. Η αληθεια ειναι οτι ενω επρεπε να μπει διαλυμα θειικου οξεως για την πρωτη φορτιση , επειδη ηθελα να την χρησιμοποιησω εβαλα το κλασικο υγρο μπαταριας απο το βενζιναδικο. Πιθανα αυτος ηταν ο λογος που ο φορτιστης δεν την φορτιζε με τιποτε.
Τελικα του την πηγα πισω να την ελεγξει , και να την ετοιμασει αυτός. Ευγενικο παιδι ειναι , ελπιζω να τα καταφερω γιατι στην gs απο το εργοστασιο που εχω ακομη επανω εχω κανει ενα σωρο πατεντες για να δουλευει ακομα και κυριως τις ημερες που εχει πολυ κρυο και δεν την βλεπω να κραταει για πολυ ακομα...

gs 500 f
03/02/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
παιδια εγω παραγειλα μια yuasa στα 40 ε, με υγρα αλλα τελικα δν ειχε ο μαστορας και μου εδωσε την εκπληκτικη , ανεπαναληπτη (ελπιζω να κρατησει κανα χρονο ) fukuyama..
δυστυχως σημερα που παλευα να τη φορτισω ο φορτιστης εβγαζε συνεχεια σφαλμα. Η αληθεια ειναι οτι ενω επρεπε να μπει διαλυμα θειικου οξεως για την πρωτη φορτιση , επειδη ηθελα να την χρησιμοποιησω εβαλα το κλασικο υγρο μπαταριας απο το βενζιναδικο. Πιθανα αυτος ηταν ο λογος που ο φορτιστης δεν την φορτιζε με τιποτε.
Τελικα του την πηγα πισω να την ελεγξει , και να την ετοιμασει αυτός. Ευγενικο παιδι ειναι , ελπιζω να τα καταφερω γιατι στην gs απο το εργοστασιο που εχω ακομη επανω εχω κανει ενα σωρο πατεντες για να δουλευει ακομα και κυριως τις ημερες που εχει πολυ κρυο και δεν την βλεπω να κραταει για πολυ ακομα...

α εσυ εισαι χειροτερος απο μενα βλεπω απο τεχνολογια[ακου υγρα μπαταριας]!ευτυχως που εχουμαι εδω τον lamoun [λαμπρο] και βοηθαει την κατασταση διαφορετικα θα καναμε την μια μ........α πισω απο την αλλη!!!!χα χα χα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VOLK
03/02/2010, 00:09
εχεις δικιο αλλα εχει και ενα καλο η παλια τεχνολογια....μπορεις να βαλεις χερι σχεδον σε ολα...για σκεψου το..παρεπιπτοντως την πληρωσα 26 ευρώ.
επισης μου ειπε οτι ειναι γιαπωνεζικη...η αληθεια ειναι οτι ισως ειναι η μονη μπαταρια που δεν γραφει χωρα κατασκευης....

gs 500 f
03/02/2010, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
εχεις δικιο αλλα εχει και ενα καλο η παλια τεχνολογια....μπορεις να βαλεις χερι σχεδον σε ολα...για σκεψου το..παρεπιπτοντως την πληρωσα 26 ευρώ.
επισης μου ειπε οτι ειναι γιαπωνεζικη...η αληθεια ειναι οτι ισως ειναι η μονη μπαταρια που δεν γραφει χωρα κατασκευης....


30 εγω και σαν την δικια σου κινεζικη οχι γιαπωνεζικη.....ασε τι λεει!κινα κινα!!!

VOLK
03/02/2010, 00:22
εννοειται οτι με τοσα λεφτα ειναι κινεζικη απλα μου φανηκε αστειο που μου ελεγε οτι ειναι γιαπωνεζικη ο τυπος...φανταζομαι οτι το ελεγε απο υπερβολικη χαρα , η ισως εβλεπε κατι βουνα που εχει σαν σημα μαρκα και θα σκεφτηκε οτι το ορος Φουτζι...

lamoun
03/02/2010, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
παιδια εγω παραγειλα μια yuasa στα 40 ε, με υγρα αλλα τελικα δν ειχε ο μαστορας και μου εδωσε την εκπληκτικη , ανεπαναληπτη (ελπιζω να κρατησει κανα χρονο ) fukuyama..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Πάντως αυτό το πράγμα με την μπαταρία και το κρύο δε παλεύεται, όταν η θερμοκρασία φτάσει κοντά στο 0 μόνο με σπρώξιμο παίρνει το ρημάδι. :a018:

gs 500 f
11/02/2010, 17:22
παιδια ξερει κανεις να μου πει η εχει αλλαξει τσιμουχες πηρουνιου?βλεπω στο αριστερο μπροστινο λαδια και σιγουρα θα παω για τσιμουχα.το καλοκαιρι στο γενικο που του ειχα κανει μου εβαλε λαδια δεν θυμαμαι αν μου αλλαξε τσιμουχες ο τσοκος στο ηρακλειο ηταν οκ αν και λιγο σκληρο το μπροστινο.θα πρεπει να τις αλλαξω και τις δυο?το καλοκαιρι παντως με ξυρισε καλα και δεν θελω να παω στον ιδιο.αν και ειναι καλος!λαδια θα πρεπει να ξανα αλλαξω?θα πρεπει να εχουν την ιδια ποιοτητα στις μπουκαλες/δεν ξερω τι λαδια εβαλε!αν σας φενονται ανοητες η ερωτησεις μου,σορυ ειμαι ανιδεος!

lamoun
11/02/2010, 18:40
ΕΔΩ (http://www.e-dirt.co.za/forum/forum_posts.asp?TID=15028) είσαι.
Στάζει που στάζει, δοκίμασέ τό μήπως γλυτώσεις. :winka:

gsman
11/02/2010, 18:41
Χμμ, φιλε δεν εχω αλλαξει ποτε λάδια στα πηρουνια - ουτε και τσιμούχες.

Δεν το ξερω καθόλου το ζήτημα για να σου πω κατι υπεύθυνα... Δεν ξέρω και πόσο σοβαρό είναι να έχεις διαρροή με την έννοια του πόσο μπορεί να το καθυστερήσεις...

Θα σε βοηθήσουν τα άλλα παιδια---κατι θα ξέρουν περισσότερο...

Εγω όταν βρω χρόνο αλλάζω φλάντζα κεφαλής.

Με ενδιαφέρει και μένα το ζήτημά σου γιατί βλέπω πως και οι δικές μου τσιμουχες έχουν αρχισει να πολυκαιρίζονται...

Eδω από gstwins σχετικα με το θέμα, με γρηγορο ψαξιμο
http://gstwins.com/gsboard/index.php?topic=41764.0

και από www.wemoto.com, ανταλλακτικά για το μηχανάκι--έχω ψωνίσει αναλώσιμα από αυτον
http://www.wemoto.com/bikes/Suzuki/GS_500_FK4_FK5/04-05/ --- πηγαινε εκεί που λέει Forks And Suspension Section.

Τωρα από τιμες Ελλαδα-εξωτερικό ανάλογα....

Αντε τα λεμμεεε!!!

VOLK
13/02/2010, 01:05
εγω αλλαξα λαδια στο μπροστινο στο πρωτο service των 6000 γιατι θεωρω οτι ηταν πολυ μαλακο το πηρουνι. Με πιο χοντρο λαδι ,,εστρωσε.
Τωρα για τις τσιμουχες ασφαλως θα πρεπει να αλλαχτουν ...οποτε ευκαιρια να αλλαχτει και οτιδηποτε αλλο...παντως για την αλλαγη , αν δεν ανω λαθος θελει και ειδικο εργαλειο.

gs 500 f
16/02/2010, 17:31
την εκανα την μαλακια σημερα.....αλλαξα πρωτη φορα μονος μου λαδια κινητηρα και φιλτρο λαδιου στην μωτο μου.
ολα καλα μεχρι το σημειο που αρχισα να ριχνω τα καινουργια λαδια[ βαλβολιν 10- 40,9.50 ευρω το λιτρο] αλλα ειχα ξεχασει να βιδωσω την ταπα του καρτερ.μεχρι να το παρω χαμπαρι πανε τα 2 λιτρα!
ναμαστε καλα και μη χειροτερα!

VOLK
16/02/2010, 20:17
επιδοξε μηχανικε αυτα συμβαινουν..παντως νομιζω οτι εβαλες πολυ ψιλο λαδι...η suzuki βαζει 15-50 και εγω που το αλλαξα μονος μου κανα μηνα πριν εβαλα castrol 20-50 και δεν μπορω να πω οτι παει ασχημα...επιπλεον σε bandit κουμπαρου μου αεροψυκτο , εβαλε χειμωνιατικα 10-40 και του το εκαψε ...εμεινε χωρις λαδια...
μηχανικος δεν ειμαι οποτε οτι θελετε λαμβανετε υποψην ..μπορει να κανω και λαθος

gsman
16/02/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
την εκανα την μαλακια σημερα.....αλλαξα πρωτη φορα μονος μου λαδια κινητηρα και φιλτρο λαδιου στην μωτο μου.
ολα καλα μεχρι το σημειο που αρχισα να ριχνω τα καινουργια λαδια[ βαλβολιν 10- 40,9.50 ευρω το λιτρο] αλλα ειχα ξεχασει να βιδωσω την ταπα του καρτερ.μεχρι να το παρω χαμπαρι πανε τα 2 λιτρα!
ναμαστε καλα και μη χειροτερα!

Oχι ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα...

την έχω πατησει και γω ακριβώς έτσι, και να φανταστείς είχα αλλάξει αρκετες φορές λαδια κτλ.

Περσι τον Αύγουστο, ήταν Κυριακή και ετοιμαζόμουν να φυγω ταξίδι. Βιαζόμουνα κιόλας, το άφησα τελευταία στιγμη, πάω να αλλαξω τα λάδια και ξεχνάω και γω την τάπα από κάτω και χάνω και γω περιπου 2 λιτρα motul 15-50. Τελικά, πηγα σε ενα βενζιναδικο με τα πόδια και βρήκα κατι λάδια για σκουτερ castrol- 5-40 ή 5-50 αν θυμαμαι καλα. Τα άλλαξα μετα από καμια βδομαδα --είχα κάνει περιπου 1000 χλμ. Δεν το πηγα πάνω από 120.

Αλλά κάθε εμπόδιο για καλο... το σασμαν δουλευε καλύτερα με το λεπτό λάδι από σκουτερ. Eτσι αποφασισα να του βάλω λάδι 10-40 και έχω βρει την υγειά μου.

Φίλε gs 500 f δεν πειράζει, γίνονται αυτά...

Μια άλλη φορα πήγα να αλλάγω μαζι με το φιλτρο λαδιου και το τσιμουχακι(o-ring) που είναι στο αυλάκι του καπακιου. Το φιλτρο λαδιου(hi-flo) συνοδευόταν στη συσκευασια με αυτο το λαστιχακι. Mετα ετρεχαν σιγα - σιγα σταγονες λαδι από το κάπακι του φιλτρου--έβαλα πάλι το μαμισιο τσιμουχακι και όλα οκ. Δεν λέω--μπορει να μην έφταιγε το λαστιχάκι που μου στειλανε με το φιλτρο, ίσως να μην το έβαλα εγω καλα ή να μην βίδωσα σωστα τις τρεις βιδες στο καπακι...

Προσοχή κιολας!!!!--οι βίδες στο καπάκι του φιλτρου λαδιου δεν θέλουν παρα πολύ σφιξιμο γιατι υπάρχει κινδυνος να ''κλοτσήσουν'' :bawl: .

Πάντως έχω σκεφτει και γω τα valvoline 10-40. Πως σου φαινονται αυτα τα λάδια--είσαι ευχαριστημένος?? Για πόσα χλμ κάνουν?

Έγω με τα torco 10-40 ημισυνθετικά ειμαι πολύ ευχαριστημενος. Τόσο έχουν περιπου και αυτα, όσο τα valvoline. Moυ είπαν από το μαγαζι ότι κάνουν για 4.500χλμ.


Αντε τα λεμεεεεε

gsman
16/02/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
επιδοξε μηχανικε αυτα συμβαινουν..παντως νομιζω οτι εβαλες πολυ ψιλο λαδι...η suzuki βαζει 15-50 και εγω που το αλλαξα μονος μου κανα μηνα πριν εβαλα castrol 20-50 και δεν μπορω να πω οτι παει ασχημα...επιπλεον σε bandit κουμπαρου μου αεροψυκτο , εβαλε χειμωνιατικα 10-40 και του το εκαψε ...εμεινε χωρις λαδια...
μηχανικος δεν ειμαι οποτε οτι θελετε λαμβανετε υποψην ..μπορει να κανω και λαθος

Φίλε VOLK, στο βιβλιαράκι της suzuki για τη μηχανή μας, που είναι γραμμένο στα ελληνικά, έχουν σαν προτεινόμενο λάδι το 15-50 ενώ στο άλλο βιβλιαρακι που μου δώσανε και είναι γραμμενο στα αγγλικα προτείνεται λάδι 10-40.... Το 20-50 προτεινεται και στα δύο βιβλιαρακια ως εναλλακτικο οπότε είσαι μέσα. Αρχιζω να πιστεύω με αυτά που διαβάζω πως τα castrol είναι καλύτερα από τα motul(δεν θέλω να κάνω δυσφημιση κτλ, χωρίς παρεξηγηση...)

Ισως λόγω πιο υψηλών θερμοκρασιών στη χώρα μας, έχουν δει ότι λειτουργει καλύτερα το 15-50.....?????

Πάντως στη μηχανή μου έκατσε καλύτερα το λεπτο λάδι...μπορώ να πω κιολάς ότι μέχρι στιγμης το 10-40 δεν μου έχει κάψει καθόλου, αλλά θα το δω το λάδι όλη την καλοκαιρινή σαιζον--καλα να είμαστε...-- πως συμπεριφερεται.

Ενταξει, το 5-50 που είχα για 1000χλμ δεν μου έκαψε σταγονα αλλά δεν το ζόρισα το μηχανάκι... αλλα βεβαια είναι πολύ λεπτο λαδι και πιστευω πως ίσως μπορει να κάνει και ζημια μακροπροθεσμα στον συμπλεκτη...

Φίλε VOLK, το κιβώτιο με το 20-50 δεν είναι σκληρό με τις πρωινές θερμοκρασίες--πως συμπεριφερεται το μηχανακι?? θέλει κάποια ώρα να ζεσταθεί κτλ?? Αυτο το λάδι που έβαλες είναι απλό ορυκτέλαιο? ή ημισυνθετικο?

CU!!!!

gs 500 f
17/02/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
Oχι ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα...

την έχω πατησει και γω ακριβώς έτσι, και να φανταστείς είχα αλλάξει αρκετες φορές λαδια κτλ.

Περσι τον Αύγουστο, ήταν Κυριακή και ετοιμαζόμουν να φυγω ταξίδι. Βιαζόμουνα κιόλας, το άφησα τελευταία στιγμη, πάω να αλλαξω τα λάδια και ξεχνάω και γω την τάπα από κάτω και χάνω και γω περιπου 2 λιτρα motul 15-50. Τελικά, πηγα σε ενα βενζιναδικο με τα πόδια και βρήκα κατι λάδια για σκουτερ castrol- 5-40 ή 5-50 αν θυμαμαι καλα. Τα άλλαξα μετα από καμια βδομαδα --είχα κάνει περιπου 1000 χλμ. Δεν το πηγα πάνω από 120.

Αλλά κάθε εμπόδιο για καλο... το σασμαν δουλευε καλύτερα με το λεπτό λάδι από σκουτερ. Eτσι αποφασισα να του βάλω λάδι 10-40 και έχω βρει την υγειά μου.

Φίλε gs 500 f δεν πειράζει, γίνονται αυτά...

Μια άλλη φορα πήγα να αλλάγω μαζι με το φιλτρο λαδιου και το τσιμουχακι(o-ring) που είναι στο αυλάκι του καπακιου. Το φιλτρο λαδιου(hi-flo) συνοδευόταν στη συσκευασια με αυτο το λαστιχακι. Mετα ετρεχαν σιγα - σιγα σταγονες λαδι από το κάπακι του φιλτρου--έβαλα πάλι το μαμισιο τσιμουχακι και όλα οκ. Δεν λέω--μπορει να μην έφταιγε το λαστιχάκι που μου στειλανε με το φιλτρο, ίσως να μην το έβαλα εγω καλα ή να μην βίδωσα σωστα τις τρεις βιδες στο καπακι...

Προσοχή κιολας!!!!--οι βίδες στο καπάκι του φιλτρου λαδιου δεν θέλουν παρα πολύ σφιξιμο γιατι υπάρχει κινδυνος να ''κλοτσήσουν'' :bawl: .

Πάντως έχω σκεφτει και γω τα valvoline 10-40. Πως σου φαινονται αυτα τα λάδια--είσαι ευχαριστημένος?? Για πόσα χλμ κάνουν?

Έγω με τα torco 10-40 ημισυνθετικά ειμαι πολύ ευχαριστημενος. Τόσο έχουν περιπου και αυτα, όσο τα valvoline. Moυ είπαν από το μαγαζι ότι κάνουν για 4.500χλμ.


Αντε τα λεμεεεεε


τα torco 10-40 δεν ταξερε για να εβαζα και εγω μια και σε ειχα διαβασει και μουπε οτι ειναι τα βαλβολιν για 2500 χιλ χιλιομετρα.το φιλτρο λαδιου ειναι k\n 5 ευρω απο στιλπετ μοναστηρακι.οταν εβγαλα το φιλτρο λαδιου παρατηρησα οταν σκουπισα το καβουκι φωλια που μπαινει το φιλτρο κατι σαν λασπη ρινισματων μεταλου.
πρεπει να βγαλω και τα καρπιρατερ καποια στιγμουλα να τα καθαρισω,οχι οτι εχω προβλημα αλλα να δω ποτε θα βρω χρονο....
τα λαδια στις μπουκαλες δεν τα εκανα ακομα[τσιμουχες] γιατι ολο και κατι εξτρα μου βγαινει καθε μηνα απο εξοδα[γαμωτο].τεςπα!
παντως εγω δεν μπορω να καταλαβω διαφορα με τα προηγουμενα λαδια που ειχα βαλει [μοτουλ 15\50]πλην του οτι ερχονται σε θερμοκρασια πολυ πιο γρηγορα!μια και εχω βαλει οργανο θερμοκρασιας στην ταπα λαδιου που βιδωνει με δειχτη που φτανει οπως το μαμα και βλεπεις την ποσοτητα λαδιου!
σας ζαλισα λιγακι......

gsman
17/02/2010, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
τα torco 10-40 δεν ταξερε για να εβαζα και εγω μια και σε ειχα διαβασει και μουπε οτι ειναι τα βαλβολιν για 2500 χιλ χιλιομετρα.το φιλτρο λαδιου ειναι k\n 5 ευρω απο στιλπετ μοναστηρακι.οταν εβγαλα το φιλτρο λαδιου παρατηρησα οταν σκουπισα το καβουκι φωλια που μπαινει το φιλτρο κατι σαν λασπη ρινισματων μεταλου.
πρεπει να βγαλω και τα καρπιρατερ καποια στιγμουλα να τα καθαρισω,οχι οτι εχω προβλημα αλλα να δω ποτε θα βρω χρονο....
τα λαδια στις μπουκαλες δεν τα εκανα ακομα[τσιμουχες] γιατι ολο και κατι εξτρα μου βγαινει καθε μηνα απο εξοδα[γαμωτο].τεςπα!
παντως εγω δεν μπορω να καταλαβω διαφορα με τα προηγουμενα λαδια που ειχα βαλει [μοτουλ 15\50]πλην του οτι ερχονται σε θερμοκρασια πολυ πιο γρηγορα!μια και εχω βαλει οργανο θερμοκρασιας στην ταπα λαδιου που βιδωνει με δειχτη που φτανει οπως το μαμα και βλεπεις την ποσοτητα λαδιου!
σας ζαλισα λιγακι......

Aυτο με τη λασπη ρινισματων μεταλλου πρέπει να είναι κατι φυσιολογικό---καπου το έχω ξαναδιαβάσει.... οτι το φιλτρο μαζευει και υπολείματα μεταλλου από τον κινητηρα. Ίσως να είχες και καιρό να αλλάξεις φιλτρο γι' αυτο έγινε αυτό.

Θα το έχω και γω υπόψιν μου μήπως δω κατι παρόμοιο.

Τα καρμπυρατερ και μενα μέχρι στιγμής δεν μου εχουν δημιουργησει προβλημα...αλλα απο καρμπυρατερ δεν κατεχω για να το καθαρισω αν καποια στιγμή θελησω--αν και υπαρχει υλικό να βρω.

φιλε gs 500 f με ενδιαφερει και μενα η ταπα που εχεις..!!!!!!!! καλη μόντααα---δωσε αν θες καμια παραπάνω πληροφορια από που την αγορασες κτλ...

Λοιπον τα λεμε παιδιααα.........

gs 500 f
17/02/2010, 22:13
θα βγαλω φωτο με οτι εχω βαλει και θα ανεβασω ομως λιγο υπομονη γιατι δεν κατεχω το αθλημα με το pc και πρεπει να λαδωσω με κανα αξεσουαρ για το gpr derpi του τον πιτσιρικα μου για να με βοηθησει!
παντως την ταπα θερμοστατη την ειχα παρει απο βορεια ελλαδα με κουριερ αν θυμαμαι 45 ευρω.ειναι εξηπερετικοτατη ακριβης αξιοπηστη και μπορω να πω απο τα καλητερα και χρησιμα αξεσουαρ που εχω στο μηχανακι.σε κινηση μου εχει ανεβει η θερμοκρασια μεχρι 118 βαθμους καλοκαιρι με καυσωνα.
ρωτησα για τσιμουχες μπροστα και λαδια και μουπαν απο 100 εως 130 ευρω.σε φιλο δικο μου 80 ευρω.οι τσιμουχες αγορα 8 εως 15 ευρω και μαζι με ρουλεμαν 35 ευρω.αλλαγη θα πρεπει νακανω και στις δυο μπουκαλες τσιμουχες και λαδια για σωστο αποτελεσμα μουπε το φιλαρακι δεδομενου οτι εχουν αλλαχθει και παλι τα λαδια και δεν μπορει να ξερει το νουμερο λαδιου που εχουν τοποθετηθη!αυτα!

VOLK
18/02/2010, 01:18
αντε μπραβο..παντως φαινεται να ειναι καλη μοντιφα η ταπα του λαδιου, εχω την εντυπωση οτι την εχω δει σε καποιο site. οσο για το λαδι μπροστα στο πηρουνι παιρνει 10W .
Μου κανει εντυπωση για λαδια και τσιμουχες ανω των 100 ευρώ?αφου τα λαδια ειναι φτηνα, τι χρεωνει τοσο ?τα εργατικα?

gs 500 f
18/02/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
αντε μπραβο..παντως φαινεται να ειναι καλη μοντιφα η ταπα του λαδιου, εχω την εντυπωση οτι την εχω δει σε καποιο site. οσο για το λαδι μπροστα στο πηρουνι παιρνει 10W .
Μου κανει εντυπωση για λαδια και τσιμουχες ανω των 100 ευρώ?αφου τα λαδια ειναι φτηνα, τι χρεωνει τοσο ?τα εργατικα?


οσους ρωτησα στα 130 ευρωπουλα περιπου ζητανε....και τα εξοδα τους αντε το πολυ ναναι κανα 25 ευρω...θελουν να τους πληρωσω ολοκληρο το μεροκαματο μαζι με του βοηθου!!!!!
και αποτι καταλαβα και το φιλαρακι αρχιδια τιμη μου κανει 80 ευρω...το λεω γιατι τον εχω εξηπερετηση και εχει υποχρεωση....λεμε τωρα.καμια ωρα δουλεια ειναι αποτι καταλαβα!

VOLK
18/02/2010, 17:10
ε φιλαρακο στο K Shock στην Αθηνα λενε επισκευη μπροστινου 30 +εανταλλακτικα+λαδι+ΦΠΑ οποτε ξερεις τι στοιχιζει. Σε καμια περιπτωση δεν κανω διαφημιση ουτε καν εχω παει ποτε στο μαγαζι. Απλα για συγκριση το λεω.Επιπλεον εγω οταν αλλαξα στις 6000 χλμ τα λαδια του μπορστινου και εβαλα πιο χοντρο λαδι , μου αρεσε περισσοτερο η αισθηση που εδινε πλεον. Γιατι τα μαμα παραειναι μαλακα.

gsman
18/02/2010, 17:55
Ναι παιδια όντως το πηρούνι μπροστα είναι μαλακό--αλλα εμένα μου αρέσει γιατι είναι και άνετο ταυτόχρονα στις ανωμαλίες του δρόμου. Πιστεύω πως πιο χοντρα λάδια δίνουν καλυτερη συμπεριφορα της μηχανής στο δρόμο ως αναφορα μεγάλες ταχύτητες στην ευθεία και στο στριψιμο...

Παιδια το πισω αμορτισερ σε ποια ρύθμιση το έχετε?
Εγω το έχω αφήσει στην εργοστασιακή στην 4. Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή την θέση 5 που είναι πιο σκληρη. Το μηχανακι όντως είχε αισθητα καλύτερη συμπεριφορα στο στριψιμο--ένιωθα ότι ''κραταγε'' καλύτερα στις στροφές και ''έμπαινα'' πιο γρηγορα... Όμως με χτύπαγε στη μέση στις λακουβες και τις ανωμαλίες(έχω και ευαισθησία) και το γύρισα πάλι στην 4 που είναι πολύ άνετη πραγματι..

Μου φαίνονται και εμένα πολλά αυτά που ζητάνε για τα πηρούνια--δεν ξέρω όμως πως κοστολογούν....

Έχω γίνει πολύ καχύποπτος με τα συνεργεία--από προσωπικές μου εμπειρίες... λάθη και παραλείψεις και ψέματα... όμως δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες παντου...

:beer:

gsman
28/02/2010, 02:50
Λοιπον παιδια σημερα καταφερα και ξαναέβαλα μπροστα τη μηχανή μετά από μια βδομάδα...

Είχα ανοιξει το καπάκι της κεφαλής για να αλλάξω φλαντζα και να κοιτάξω τις βαλβίδες. Η φλαντζα οκ αλλαχτηκε μαζι με τα ο-ring. Aπό τις βαλβίδες η μία(αριστερη εισαγωγή) ήταν εκτός οριών<0,03mm και αλλάχτηκε το καπελώτο.

Χωρις να είμαι απόλυτος, νομίζω ότι το μηχανάκι, από μια βολτα που το έκανα, ανοιγει καλύτερα και πιο γρήγορα-τι να πω-μπορεί να είναι ιδέα μου.

Τεσπα αυτα για τωρα...

Τα λεμεεεεεεε


:wave2:

gs 500 f
28/02/2010, 10:18
πηρα πλαινες βαλιτσες [σαμαρια] givi t421 με μια φορα βαλμενες σε ταξιδι,πραγματικα καινουργιες στην τιμη των 70 ευρω και ερχονται κουτι πανω στο gs 500 f moto moy!
http://www.stelpet.gr/images/product_images/1195037238473ad23663f
επιτελους ποτε θα ερθει η ανοιξη....θελω βολτιτσα!!!!!



τα πηρα απο τον φιλο MuayThai κωστατινο και τον ευχαριστω!!!

gsman
28/02/2010, 14:41
Καλοριζικες οι βαλίτσες φιλε gs 500 f και καλοτάξιδες-να τις χαρείς με πολλές βολτες!!

Ο καιρος φτιαχνει σιγα σιγα...:sun:

:beer:

gsman
09/03/2010, 18:28
Παιδια γεια σας και πάλι,

Λοιπόν θέλω να βάλω κάγκελα για προστασία του κινητήρα. Εναλλακτική λύση είναι τα μανιτάρια αλλά δεν με βλέπω να καταφεύγω σε αυτά.

Μου αρέσει πιο πολύ το κλασσικό λουκ των καγκέλων και το γεγονός οτι πάνω στα κάγκελα μπορείς να βάλεις ειδικά μαρσπιε που πιάνουν πάνω, αλλάζωντας έτσι θέση στα ποδια σε μακρινα ταξίδια και ευθείες...

Εχω βρει καποια κάγκελα της sw-motech και της rentec αλλά δεν με ενθουσιάζουν.... Και στο ebay υπαρχουν κάποια ελάχιστα αλλα αμφιβόλου ποιότητας....

Φιλε lamoun χρειάζομαι τη βοήθειά σου--είδα στο post σου για τις βαλβίδες ότι έχεις βάλει καγκελα και μάλιστα μου αρέσουν πολύ τα συγκεκριμένα(πιάνουν σε δυο σημεία το καθένα..???).
Θα ήθελα να μου έδινες πληροφορίες για αυτά..., αν μπορώ δλδ να τα βρώ από καπου...

Λοιποοον παιδια τα λεμεεεεε:beer:

gs 500 f
27/04/2010, 16:42
καλησπερα σε ολα τα παιδια με gs 500 και καλους δρομους να εχουμαι!!!!!!!

VOLK
27/04/2010, 18:34
να εισαι καλα φιλαρακο...ευτυχως να τα λεμε μια στο τοσο...ειμαστε οι μονοι που δεν γραφουμε σχεδον τιποτα...καλο δρομο να εχεις ...

gs 500 f
28/04/2010, 07:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
να εισαι καλα φιλαρακο...ευτυχως να τα λεμε μια στο τοσο...ειμαστε οι μονοι που δεν γραφουμε σχεδον τιποτα...καλο δρομο να εχεις ... [/QUOT



οπως τα λες ειναι,γιαυτο και εγραψα να δω ποιοι ειμαστε ακομα με τα 500 αρια και αν κανεις ανεβηκε κατηγορια!
εχω πει και εγω να ανεβασω φωτο αλλα ο πιτσιρικας μου ολο ενταξει μου λεει αλλα απο πραξεις τιποτα!μια και εγω εχω μαυρα μεσανυχτα με το pc!

VOLK
28/04/2010, 09:03
εγω φιλαρακο μενω σταθερος , αφενος γιατι με βολευει για γενικη χρηση, αφετερου γιατι του εχω φτιαξει ενα σωρο πραγματακια και τελος γιατι το γουσταρω , ετσι παλιομοδιτικο που ειναι.εξαλλου εγω παραδεχομαι οτι ειμαι κουλος οποτε μια χαρα μου ταιριαζει. βλεπω κοσμο και κοσμακη με θηρια που οδηγανε σαν εμενα και τα δουλευουν στο ρελαντι....δεν ειναι κριμα?
αντε καλα να ειμαστε και να το χαιρομαστε..

blue_devil
29/04/2010, 09:18
Γεια σας παιδια! Αγορασα πριν 10 ημερες μεταχειρισμενο το gs500f ως πρωτη μου μηχανη και ειμαι καταενθουσιασμένος:rotflmao: Μπορει κάποιος να μου προτείνει με πμ η και εδω αν δεν υπαρχει προβλημα διαφημισης καποιον καλο και αρκετα οικονομικο μαστορα στην Θεσσαλονίκη? Επίσης θέλω να του βαλω σχάρα για μπαγκαζιέρα..αυτή πρέπει να την πάρω απο την suzuki η υπαρχουν και aftermarket σχάρες και πόσο περίπου στοιχίζει..οποιός ξέρει κάτι θα βοηθήσει! καλές βόλτες παιδιά!!!

gsman
29/04/2010, 14:06
Καλως ηλθες φιλε μας και καλοταξιδος--παντα όρθιος, πολλά και χαρουμενα χιλιόμετραααα!!!!

Γεια και στα υπόλοιπα παιδια.:wave2:

Εγω από Σαλόνικα δεν ξέρω κάποιο καλό μηχανικο γιατί δεν μένω εκεί... Αν και το μηχανακι μας δεν είναι κατι δυσκολο ή απαιτητικό...

gsman
29/04/2010, 14:14
Τωρα για σχαρα εγω όταν το ειχα πάρει το μηχανακι και πηγα στην αντιπροσωπεια για σχάρα, μου είπαν πως δεν έβγαζε η suzuki...

Θα χρειαστει λοιπόν να πας σε καλές και δοκιμασμενες λύσεις, δηλαδη σχαρα της ιταλικής kappa ή της givi( τα ιδια είναι ) και βαλίτσες από τις ίδιες εταιρείες.

Εγω πριν κάποιους μήνες έβαλα σχαρα kappa και βαλιτσα(35 λιτρα) με κόστος 150 ευρώ.


:beer:

blue_devil
29/04/2010, 18:41
ευχαριστω για τις πληροφοριες gsman. Η σχάρα δηλαδή πάει σετ μαζί με την βαλίτσα..δε μπορώ να πάρω άλλη σχάρα και άλλη βαλίτσα?

gsman
29/04/2010, 20:14
Μπορεις να παρεις τη σχαρα(λεγονται και μπρατσα) ξεχωριστα από τη βαλιτσα.

Απλα για καθε μοντελο μηχανης βγαινει συγκεκριμένη σχάρα.. και επειδη το μοντελο μας είναι σχετικα σπανιο, μπορει να μην εχουν σε stock τα μπράτσα και ισως χρειαστει να τα παραγείλεις απο το μαγαζι να στα φέρουν...

Μετα παιρνεις και βαλίτσα, ανάλογα πόσα λιτρα θες. Η βαλιτσα συνοδεύεται συνήθως με ΄΄πιατο΄΄, το οποίο βιδώνει στην σχαρα που έχεις ήδη αγορασει.

Παρε μια ιδεα:

http://www.xikis.gr/html/index.aspx?description=GS500

http://www.kappamoto.com/per-la-tua-moto/eng/marca/*SUZUKI*/modello/*GS+500+E+%2801+%3E+04%29+%7C+GS+500+F+%2804%29*/

http://www.motomarket.gr/shops.html

Οι μαρκες givi και kappa εχουν συμβιβαστοτητα μεταξυ σχαρας-βαλιτσας. Υπαρχουν και άλλες εταιρίες όπως krauser, hepcko-becker.five stars(γερμανικες) αλλα τα προιοντα είναι ακόμα πιο σπάνια να τα βρεις εδώ...
:wave2:

VOLK
30/04/2010, 09:52
καλως το παλικαρι , να εισαι καλα και να χαρεις τη μηχανη σου...σχετικα με τις σχαρες και βαλιτσες ειναι οπως στα λεει ο συναδελφος...εγω εχω της givi και εδω και 4 χρονια δεν ειχα το παραμικρο προβλημα , αλλα και της kappa που ειναι θυγατρικη της givi ειναι πολυ καλες και ειναι και αρκετα φτηνοτερες..οποια και να βαλεις μια χαρα θα ειναι..επιπλεον το μονταρισμα ειναι πανευκολο θα το δεις στις οδηγιες και ειναι απο τα λιγα πραγατα που βρισκεις για το μηχανακι μας τοσο ευκολα.

noulas1
04/05/2010, 20:04
pedia giasas exo to gs 500 e apo to 1995 kai panda exo tank bag sto depozito me bolebi arketa

gsman
05/05/2010, 14:44
Γεια σου φιλε μου καλώς ήλθες στην παρεα μας!!!

Έτσι να γινόμαστε πολλοί lol--:rotflmao: :rotflmao:


Βολεύει το tank bag σιγουρα αλλα το έχεις συνέχεια πάνω?? Δεν κινδυνεύεις να στο πάρουν?

:beer: :beer: :beer:

noulas1
05/05/2010, 15:23
prin dio mines pira apo tin colori to opio to bgazis kai eine kai tsanda kai dixni pio omorfo to mixanaki nomizo oti volebi exo kai to baros mprosta opos to blepi kanis .....
ta prospatiso na balo foto

noulas1
05/05/2010, 15:55
me exi bolepsi arketa to palio pou ixa colori den trabage tin prosoxi ayto pou exo edo kai dio mines eine pio mourato ala ginete kai sakidio platis pali apo colori..

blue_devil
06/06/2010, 10:47
Χαιρετώ της παρέα των gsακιδων!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τα φρένα της μηχανής μας γιατι εμένα μου φαίνονται σχετικά αδύναμα.Εχεί προβεί κάποιος σε κάποια βελτιώση? Οποιος γνωρίζει κάτι που θα βελτιώσει το φρεναρίσμα ας το προτείνει(πχ.καλυτερα τακάκια κτλ).Τα σωληνάκια υψηλης πιέσης αξιζουν?

Υγ. Αγορασα χειροποιητη σχάρα για το gs 500 και βαλίτσα 48lt απο το praktiker με κόστος 90ευρω ολα μαζί.τιμη πολυ συμφέρουσα και μεχρι στιγμης είναι μια χαρά.Γιατι οι τιμές της givi και της καπα μου φαινονται υπερβολικες-ένα πλαστικο κουτι ειναι αν το καλοσκεφτουμε-.

gs 500 f
06/06/2010, 13:46
http://www.facebook.com/album.php?aid=2051769&id=1267095005&l=fc4df8dc24

gsman
09/06/2010, 07:45
Παιδια γεια σας,


φιλε blue-devil μεγεια τα νεα σου καλουδια. χειροποίητη σχαρα..?? ενδιαφερον.. αν μπορεις βαλε καμια φοτο... Στο πρακτικερ εχω δει τις βαλίτσες που υπάρχουν...επετρεψε μου να διαφωνησω μαζί σου... δεν πιστεύω πως ποιοτικα έχουν σχεση με kappa-givi. Εχω παρει απο πρακτικερ βαλίτσα για παπι και δεν εμεινα ευχαριστημένος(στο τελος εσπασε στη μεση η βαλίτσα)...αλλη ποιοτητα του πλαστικου....και του μηχανισμού της κλειδαριας...θεωρώ δε ότι είναι πανακριβες για αυτό που είναι. Μια ποιοτικη βαλιτσα θα κρατήσει χρονια. ελπιζω να σου βγει καλή....

gs 500 f ωραιες φοτο--πολυ πρωτο το εργαλείο σου. Τα πλαινα σαμαρια πολυ ωραια φαίνονται...!!!

Γεια σααααααααας - καλο καλοκαιριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gsman
09/06/2010, 12:37
Βελτιωση φρενων- νομιζω το πισω φρενο υστερει..κατα πολυ. Μπροστα πολύ καλο. Έχω αλλάξει και έχω βάλει σωληνάκια υψηλης μπροστα επειδή σηκωσα το τιμόνι αλλα είναι το ιδιο--δεν εχω δει διαφορα με το μαμισιο.
Πίσω ίσως ψαχτώ με τακάκια ή σωληνακια κάποια στιγμή--θα πάω όμως σε φρενά να μου πει.


:beer:

blue_devil
09/06/2010, 17:19
σιγουρα οι givi-kappa ειναι καλύτερες ποιοτικά..αλλα κατα πολυ ακριβοτερες..τι να πω ελπίζω να με βγάλει 45ευρω έδωσα δε περιμένω και πολλα..οταν βρω ψηφιακή θα ανεβάσω φώτο.Η σχαρα ειναι σα τα μπράτσα της givi..είναι ένας τύπος στη θεσσαλονίκη που κάνει τετοιες κατασκευές. Καλές βόλτες παιδια!

gs 500 f
09/06/2010, 18:30
εγω παιδια με το που την αγορασα την μοτο εβαλα βαλιτσα της τζιβι στο χρωμα της μοτο.τα σαμαρια τα πηρα απο καποιον καινουργια 60 ευρω την βαλιτσουλα στο τεποζιτο απο το λιτλ.εχω βαλει μπριζα αναπτηρα 3 θεσεων απο το λιτλ συνδεδεμενο με την μπαταρια και διακοπτη.εβαλα και νεον μπλε απο το σατουρν που εχει ο διακοπτης 3 θεσεις [1 αναμενα ,2 αναβοσβηνουν αναλογα την ενταση ηχων εξωτερικου περιβαλοντος, και 3 κλειστα.]εβγαλα τα αντιβαρα τιμονιου και εβαλα αντιβαρα με λετ φως.εβγαλα την ταπα λαδιου και εβαλα ταπα που εχει μετρητη και για την ποσοτητα λαδιου με θερμοκρασια.και εβαλα καθρεπτες στο τιμονι που με βολευουν στις σφηνες αναμεσα στα αυτικινητα.ολα αυτα φαινονται στης φωτο που εχω ανεβασει....αυτα!

VOLK
09/06/2010, 19:49
γεια σας παλικαρια...λοιπον βαλιτσα αι μπρατσα και σχαρα givi, όταν την πρωτοπηρα, τιμη δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα μαλλον διπλασια απο τα 90 ευρω φορτωμα καθε μερα με καθε καιρο μια θεοβαρη τσαντα και ενιοτε και ψωνια , αποτελεσμα πολυ καλη ποιοτητα και πολυ καλη αντοχη στον χρονο. εχω μια υποψια οτι στα ταξιδια ειναι η αιτια καποιων κουνηματων λογω αεροδυναμικης αλλα ισως και να ειναι η ιδεα μου.
Σχετικα με τα φρενα τα μαμα tokico τακακια τυπου HH , ήταν καλα , πισω εβαλε ενας μαστορας οργανικο brembo (μπλε) ίσως το πιο αθλιο τακακι που εχω δοκιμασει στη ζωη μου , το οποιο μου εκανε χαλια τον δισκο και στη συνεχειατα αλλαξα αμφοτερα με sbs HH , μπρος και πισω και θα ελεγα ότι είναι καλα αν και δεν εχω δοκιμασει ακομη την χιλιομετρικη αποδοση.
Αυτα τα ολιγα , καλες βολτες και καλο καλοκαιρι να εχουμε..

blue_devil
10/06/2010, 17:18
Ας κάνουμε μια έρευνα..τώρα που η τιμη της βενζίνης εχει παρει φωτιά:bigcry: Πόσα χιλιόμετρα σας βγάζει ένα ρεζερβουαρ χωρίς τη ρεζέρβα???

gs 500 f
10/06/2010, 17:58
αν δεν κανω λαθος βγαζω 140 χιλιομετρα μεσα στην πολη,αθηνα.αλλα θα το μετρησω μεακριβια και θα σας πω....

VOLK
10/06/2010, 20:05
χαλαρα 220 με 240 μεσα στην Αθηνα....(εννοειται αν το γεμισεις) και το δικο μου ειναι και πειραγμενο...140 μονο ρε φιλαρακι δεν γινεται....

blue_devil
10/06/2010, 21:02
250 βγάζει ανετα σε μένα σε πόλη αλλα δε το ζορίζω το μηχανάκι..

gs 500 f
11/06/2010, 08:44
exete dikio 240 to swsto!

gs 500 f
11/06/2010, 08:48
πες μας τι εννοεις πειραγμενο......και ποιες οι διαφορες με το νορμαλ?συμπεριφορα ,ιπποδυναμη,κοστος και φωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VOLK
11/06/2010, 09:42
εννοω dnα φιλτρο ,ζιγκλερακια της dynojet αλλα μαμα εξατμιση . αποτελεσμα δυναμομετρησης θα σας στειλω αργα το βραδυ γιατι το εχω σπιτι . Γενικα αν εξαιρεσεις κατι μικρορυθμισεις που θελει ακομα , αισθητη αυξηση της ιπποδυναμης που θα ηταν μεγαλυτερη με αλλη εξατμιση.
Κοστος φιλτρο και ζιγκλερ γυρω στα 150 , αν θυμαμαι καλα. και μετα τοποθετηση , δυναμομετρηση και service γυρω στα 200. Αρκετα προσιτο λοιπον.
Για το αν αξιζει τον κοπο η οχι ...ο καθενας οπως το βλεπει.

gsman
11/06/2010, 11:27
Παιδια και μενα εκει 250-300 χλμ μεχρι ρεζερβα μου βγαζει, ανάλογα με τη χρηση μεσα στην πολη...

Το μηχανακι αυτο αν δεν το ανοιγεις πολύ, καίει όσο ενα 250άρι...

Μελανο σημείο της μηχανής για μένα προσωπικά είναι η μικρή απόσταση μαρσπιε οδηγού και σέλας...(σε σχέση πχ με ένα πιο μεγαλο πχ gsx 1400 ή ένα fazer...)
τα γόνατα λυγίζουν αρκετά και κουράζονται γρήγορα(σε μένα τουλάχιστον μετα απο μια ωρα οδηγησης).
Δοκίμασα aftermaket μαρσπιε αλουμινίου με προεκταση αλλα δυστυχως μεταφέρονται αρκετοί κραδασμοι στα πόδια και τελικα κουράζεσαι πιο γρηγορα... δεν θελω να ψηλώσω την σελα γιατι απομακρύνομαι απο το τιμόνι...

Μόνο με καποια πατέντα ισως χαμηλώσω τα μαμίσια μαρσπιε(3 εκατοστα πιο χαμηλα είναι μεγάλη διαφορα...)
αν καποιο παιδι έχει καμια ιδέα καλοδεχούμενη....






:wave2: :wave2: :wave2:

gsman
11/06/2010, 11:51
μια φοτο

gsman
11/06/2010, 12:00
ηθελα να βαλω αλλα μαλλον εχω ξεχασει την τεχνη ή καποιο αλλο προβλημα υπαρχει... θα τη χρωσταω πάντως...