PDA

View Full Version : Suzuki Gladius



angimedia
17/06/2009, 18:39
Καλησπέρα σε όλους!! Με λένε Αγγελική, και είμαι καινούρια στο forum. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη νέα SUZUKI GLADIUS. Σκέφτομαι να την αγοράσω, αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής: ενώ ο θεός με προίκισε με μεγάλη πόρωση για τις μηχανές, δε μου έδωσε το κατάλληλο ύψος για να τις καβαλάω: δοκίμασα λοιπόν την GLADIUS και είναι ψηλή για τα μέτρα μου (1.52). Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι μπορεί να την κατεβάσει άνετα 10 πόντους, οπότε θα είναι οκ....Μπορείτε να μου πείτε αν αυτό όντως γίνεται, κι αν είναι ασφαλές, ή απλά με παραμυθιάζει για να την πάρω? Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση....

SVX
17/06/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από angimedia
Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι μπορεί να την κατεβάσει άνετα 10 πόντους, οπότε θα είναι οκ....


καλωσηρθες...
αυτο το "ανετα" δεν ξερω....

ειναι η πρωτη σου μοτοσυκλετα? γιατι εχω συνηθισει να βλεπω γυναικες να προτιμουν YAmaha TrailWay 200 ή DT sherrow λογω υψους....


και αν χαμηλωσει το SFV τι θα χαμηλωσει? θα παρει μερικα (3-4εκ.) απο τα Dogbones (συνδεσμο αναρτησης) το οποιο θα σου χαμηλωσει την ουρα ...αντε να μαζεψει-σκληρυνει λιγο και το αμορτισερ.... μπροστα? ποσο μπορει να κερδισει? θα αλλαξει τα ελατηρια? το μπροστινο δεν νομιζω να εχει ρυθμισεις προφορτισεις κλπ ( μιλαμε για bbudget bike) :rolleyes:

700_Thespieis
17/06/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από angimedia
Με λένε Αγγελική,


200 apanthseis...:a014:

SVX
17/06/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
200 apanthseis...:a014:

σελιδες... :look:

angimedia
17/06/2009, 18:48
Δεν είναι η πρώτη μου μοτοσικλέτα, έχω ένα σκούτερ DD 50, και είχα και μια virago 250....γιατί είχα κόλλημα με τις τσόπερ...Τώρα όμως θέλω να αλλάξω κατηγορία μηχανής, γι' αυτό προσανατολίζομαι στο GLADIUS....Η αλήθεια είναι όμως πως είναι ακριβό, οπότε πριν πω το οκ, πρέπει να είμαι σίγουρη ότι θα γίνει στα μέτρα μου.....Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι θα αλλάξει κάτι στο μοχλικό (για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται), και στις αναρτήσεις....Για το μπροστινό μέρος δεν ανέφερε κάτι....Αν έχετε πάντως να προτείνεται και κανένα άλλο, πιο low cost μοντέλο, είμαι ανοιχτή (τα YBR, ER και CBF τα δοκίμασα, επίσης ψηλά και μου είπαν ότι δε χαμηλώνουν κιόλας)

SVX
17/06/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από angimedia
Δεν είναι η πρώτη μου μοτοσικλέτα, έχω ένα σκούτερ DD 50, και είχα και μια virago 250....γιατί είχα κόλλημα με τις τσόπερ...Τώρα όμως θέλω να αλλάξω κατηγορία μηχανής, γι' αυτό προσανατολίζομαι στο GLADIUS....Η αλήθεια είναι όμως πως είναι ακριβό, οπότε πριν πω το οκ, πρέπει να είμαι σίγουρη ότι θα γίνει στα μέτρα μου.....Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι θα αλλάξει κάτι στο μοχλικό (για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται), και στις αναρτήσεις....Για το μπροστινό μέρος δεν ανέφερε κάτι....Αν έχετε πάντως να προτείνεται και κανένα άλλο, πιο low cost μοντέλο, είμαι ανοιχτή (τα YBR, ER και CBF τα δοκίμασα, επίσης ψηλά και μου είπαν ότι δε χαμηλώνουν κιόλας)

Street απαραιτητα? το ER δεν σου κανει??

εχω να σου προτεινω καναδυο , αλλα δεν ειναι τοσο "εμπορικα" δηλαδη ΔΕΝ τα συναντας ευκολα στον δρομο....


http://www.cityauto.gr/moto/article.citymoto.gr?aid=572

υψος σελας (800-825μμ)


166329

SVX
17/06/2009, 19:16
http://www.mototriti.gr/magazine/viewthema_moto.asp?id_thema=32496


166330

DimChios
17/06/2009, 20:38
Μεταφοραι-μετακομισεις ο ΜΗΤΣΟΣ!

:wave2:

TassosK
17/06/2009, 21:25
για να πατας καλα πρπ να ειναι και χαμηλη και λεπτη η σελα

εγω πηρα το cbfaki με 78εκ αλλα φαρδια κ για να πατησω κ με τα 2 ποδια μονο μυτες

Tpap
17/06/2009, 21:48
πράγματι, πολύ καλη επιλογή για γυναίκα το μηχανάκι που επέλεξες...:beer:

με την διαφορά ότι δεν στέκει αυτό που σου είπε ο μάγκας. :wave2:

angimedia
18/06/2009, 08:56
Φίλε SVX, αυτά που μου προτείνεις, δηλαδή το DERBI και το BMW, τα έχω δει....Είναι επίσης πολύ ψηλά.....Εγώ θέλω κάτι με ύψος σέλας κάτω από 750, κι από ό, τι έψαξα δεν υπάρχει. Οπότε η μόνη λύση είναι το χαμήλωμα....Το θεμα είναι όμως, ποιο χαμηλώνει, και ποιο θα είναι ασφαλές, μετά από μια τέτοια κίνηση....Πάντως, αρκετά χαμηλό, είναι το BMW F 650 GS ή CS, αλλά πάλι θέλει κάποια τροποποίηση, και δεν ξέρω αν γίνεται, και κατά δεύτερον θα πρέπει να βρω ένα καλό μεταχείρα, γιατί καινούριο δεν παίζει....

angimedia
18/06/2009, 09:01
Μέσα στο ψάξιμο, βρήκα κι ένα σκούτερ με εμφάνιση μηχανής. YMC V3. Εντυπωσιακό σε εμφάνιση, χάλια σε επιδόσεις (250αρι και βγάζει μόνο 11 άλογα, αλλά δε με χαλάει κιόλας). Μήπως τελικά να πάρω αυτό?? Ή η YMC είναι για τα μπάζα???

bar-code
18/06/2009, 09:09
exeis skeftei to endexomeno na kaneis ligo ipomoni kapoia xronia oste na psiloseis kai na ftaneis?????!!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
kai pine polu gala:eyepop:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


q.s.sorry alla de mporesa na kratitho:beer: :beer: :beer: :beer:

angimedia
18/06/2009, 09:17
Xa, xa, xa.....Bar-code!! Δε μου λες, αν πίνω γάλα και ψηλώσω, θα αποκτήσω και την εξυπνάδα σου???

bar-code
18/06/2009, 09:29
tin eksipnada mou sigoura oxi!
to airetiko(?) xioumor omos mporei!!!!!

re aggeliki,de sikoneis miga sto gladius sou,e????:lol::eyepop:


:beer: :beer: :beer:

angimedia
18/06/2009, 09:36
Σηκώνω και μύγες και κουνούπια και ό, τι θες.....Αλλά μην παίζεις και με τον πόνο μου....Κι αντί να επιστρατεύεις το αιρετικό σου χιούμορ, δε βάζεις λίγο το μυαλό σου να σκεφτεί να βρω καμιά μότο, γιατί μου την έχει δώσει?? Βίτσια είναι αυτά! Εδώ σου λέει, ένας τύπος έκανε το γύρο του κόσμου με μηχανή, χωρίς να έχει πόδια....Κι εγώ που έχω, άσχετα αν δεν είναι της Σκλεναρίκοβα, να μην μπορώ να βρω ένα μοτόρι στα μέτρα μου??? Αδικία δεν είναι?? Γι' αυτό....σκέψου και πρότεινε καμιά λύση....

Υ. Γ. Περιμένω απαντήσεις και για το V3 της YMC.....

bar-code
18/06/2009, 09:51
hyosung aquila 650

motoguzzi breva 750(to kaliterotero!)

i sti teliki pare mia 300ara vespa aspri na se blepoume kai na goustaroume perisotero!!!!!


:wave2:

angimedia
18/06/2009, 10:08
E oxi kai VESPA! To Huosung elega na paro, alla kati filous pou rotisa mou eipan oti de leei: polla lefta gia ena polu vary kai dusxristo mixanaki....Oso gia to BREVA, einai idio se diastaseis me to GLADIUS, to opoio, aisthitika, to protimo me ta xilia....Thanks pantos....

bar-code
18/06/2009, 10:45
mi to ksanapeis!ego se euxaristo.ante me to kalo na pareis o,ti pareis(esto kai xamilomeno:lol: ) kai na se doume se kamia bolta!:beer: :beer: :beer:

VANDA
18/06/2009, 10:58
Καλώστην! Για κοίτα μια εδώ (http://www.nebcom.com/noemi/moto/sbl.sbl.html), μήπως βρεις τπτ που σε βολεύει... :wave2:

angimedia
18/06/2009, 11:09
VANDA poly super i lista sou, THANKS!! Exei kapoia modela pou den ta gnoriza....Tha to psakso....Kai pali euxaristo!!

el_hymador
18/06/2009, 11:20
Tο YMC αστο να παει αστο, χιλιες φορες το Virago παρα αυτο...

Δεν ξερω για το budget και τα γουστα σου, αλλα μια πολυ ευκολη Kαι χαμηλη μοττοσικλετα ( ; ) ειναι το....ναι θα το πω.....Honda DN-01....

Για χαμηλωματα και λοιπες ιστοριες καλυτερα να εισαι επιφυλακτικη...δεν ειναι ρουχο να το κοντυνεις, οι επεμβασεις στην αρθρωση του μοχλικου και στο πιρουνι θα επεηρεασουν τη γεωμετρια της μοτοσικλετας και αυτο μπορει να ειναι απο κακο εως τραγικα κακο...

α, και το Aquila της Hyosung ειναι καλη περιπτωση, αλλα μιλαμε για κατηγορια custom-cruiser

angimedia
18/06/2009, 11:23
El hymador....μεγάλη κουβέντα είπες! Το HONDA DN, είναι η πόρωσή μου!! Αλλά τα 12 χιλιαρικάκια που έχει και τα 270 κιλάκια γεμάτο....είναι δύο πολύ αποτρεπτικοί παράγοντες για την αγορά του!! Πάντως, το είδα από κοντά και το καβάλησα, και λέει.....Αλλά πάρα πολύ heavy! Για να το σηκώσω από τη θέση στάθμευσης, μου βγήκε η πίστη (48 κιλά είμαι, καταλαβαίνεις). Πάντως αν είχα τα φράγκα, θα το έπαιρνα έστω και μόνο για να το βλέπω....

Xrider
18/06/2009, 11:29
10 pontous kato me xefouskota lastixa mono :lol:

bar-code
18/06/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
10 pontous kato me xefouskota lastixa mono :lol:



mazevomaste siga-siga oi xioumoristes tou forum:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:



pare breva 750 metaxeiro kai fora 10ponta takounia!

SeNNinhA
18/06/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από angimedia
Φίλε SVX, αυτά που μου προτείνεις, δηλαδή το DERBI και το BMW, τα έχω δει....Είναι επίσης πολύ ψηλά.....Εγώ θέλω κάτι με ύψος σέλας κάτω από 750, κι από ό, τι έψαξα δεν υπάρχει. Οπότε η μόνη λύση είναι το χαμήλωμα....Το θεμα είναι όμως, ποιο χαμηλώνει, και ποιο θα είναι ασφαλές, μετά από μια τέτοια κίνηση....Πάντως, αρκετά χαμηλό, είναι το BMW F 650 GS ή CS, αλλά πάλι θέλει κάποια τροποποίηση, και δεν ξέρω αν γίνεται, και κατά δεύτερον θα πρέπει να βρω ένα καλό μεταχείρα, γιατί καινούριο δεν παίζει....

To BMW G650GS που είναι ίδιο με το προηγούμενο μονοκίλυνδρο F650GS (και μπορείς να το βρεις φθηνά σαν μεταχειρισμένο) έχει ύψος της standard σέλας 78cm και με κιτάκι αντιπροσωπίας (διαφορετικό link στην πίσω ανάρτηση και χαμήλωμα και στο μπροστινό) χαμηλώνει στα 75cm.

Νομίζω ότι έβγαινε και μια extra low σέλα αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Και η μαμά σέλα πάντως μπορουσε να σκαφτεί κι άλλο μιας και είχε αρκετό υλικό.

bar-code
18/06/2009, 12:30
de perimeneis ligo oste na erthei auto edo:

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/75944.asp

angimedia
18/06/2009, 12:31
SENNINHA, thanks gia tin apantisi....Na se rotiso, to G650S den einai to neo monokulindro tis BMW?? Ayto pou bgainei sta 6.900, an den kano lathos....Pos tha to vro metaxeira, afou tora bgike??

SeNNinhA
18/06/2009, 12:43
Το G650 απλά ΞΑΝΑΒΓΗΚΕ τώρα.

Είναι παλιό μοντέλο. Είναι η συνέχεια του F650 Fuduro. Νομίζω το 2000 ή 2001 πρωτοβγήκε σαν F650GS

Απλά η συνέχειά του ήταν το νέο δικύλινδρο πια F650GS. Αν να ούτε μονοκίλυνδρο είναι, ούτε και 650cc, για λόγους marketing κράτησαν το όνομα (μιας και ήρθε σαν αντικαταστάτης του) διότι ήταν πολύ πετυχημένο μοντέλο.

Εκ των υστέρων αποφάσισαν να κρατήσουν στην παραγωγή και το παλιότερο μονοκύλινδρο και αναγκαστικά του έδωσαν νέο όνομα (G650GS) με παραγωγή όμως στο εργοστάσιο στην Ινδία για μείωση κόστους.

Οπότε υπάρχουν πάρα πολλά καλοδιατηρημένα μοντέλα από μονοκύλινδρα F650GS με τιμές όχι πάνω από 4000 ευρώ.

Το ίδιο μοντέλο έβγαινε και σε πιο street έκδοση την SCARVER με μονόμπρατσο και αμφιλεγόμενη αισθητική (εμένα εξακολουθεί να μου αρέσει). Δεν πουλήθηκαν όμως πολλά και τα μεταχειρισμένα είναι σπάνια.

devil's animal
18/06/2009, 12:44
ολο το θεμα ειναι να πατας με τις μυτες οριακα μια μοτο.
αν το καταφερνεις αυτο σε καποια που γουσταρεις παρ'την.

δεν ειναι θεμα το υψος τοσο πολυ.
μπορεις να πατας μονο στο ενα σου ποδι οταν σταματας και να γερνεις λιγο την μηχανη.
σταματημενη θα την κουνας οχι καβαλωντας την.


θα σου πεσει 1, θα σου πεσει 2, θα σου πεσει 3... ε,καποια στιγμη θα την συνηθισεις και θα ειναι ολα οκ.

δεν σου λεω να παρεις ΚΤΜ 990, αλλα θελω να πιστευω οτι ολες οι entry level μοτο σου κανουν.

ολα ειναι θεμα συνηθειας.

το να σκαψεις την σελα ειναι μια επισης πολυ καλη λυση που την προτιμουν οι γυναικες και δεν αλλαζει και η συμπεριφορα της μηχανης (οσον αφορα το στησιμο της).

καλες αγορες.
παρε και εξοπλισμο.

και καλως ηρθες.
:wave2:

SeNNinhA
18/06/2009, 12:44
F650GS μονοκύλινδρο


166390

SeNNinhA
18/06/2009, 12:44
SCARVER


166391

angimedia
18/06/2009, 12:56
Senninha, ki emena m' aresei to SCARVER....Thanks gia tis plirofories, san na mou arese i idea sou....Na se rotiso kai kati akoma: antiprosopeies BMW sti Salonika, ksereis? Giati ston Trikalioti pou piga, den moy ekatse kala. Ase pou exo akousei kai polla gia to service....Makari na vro kati se metaxeira, giati kai lefta tha glitoso, kai de tha to lupamai kathe fora pou tha pefto (giati tha peso, einai sigouro)

SeNNinhA
18/06/2009, 13:05
Να ενα SCARVER που πουλιέται εδώ μέσα:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75214&highlight=scarver


Και μερικά F650GS μονοκύλινδρα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79868&highlight=F650

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81253&highlight=F650gs

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=74500&highlight=F650gs


Για Σαλόνικα δεν έχω ιδέα. Sorry.

Tpap
18/06/2009, 13:16
μα καλά ρε, δεν έχετε τον Θεό σας...?

πάτε να σπρώξετε την κοπέλα σε μπεμβε...? :rotflmao: :bigcry:

vstromgr
18/06/2009, 13:19
απορώ πως προτιμας αισθητικά το gladius απο τη breva
αλλα περι ορέξεως pumpkin pie.....





κάτι σε ducati ss και με αγωνιστικά χρώματα??

vstromgr
18/06/2009, 13:20
!


166396

jpsplus
22/06/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από angimedia
Καλησπέρα σε όλους!! Με λένε Αγγελική, και είμαι καινούρια στο forum. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη νέα SUZUKI GLADIUS. Σκέφτομαι να την αγοράσω, αλλά το πρόβλημα μου είναι το εξής: ενώ ο θεός με προίκισε με μεγάλη πόρωση για τις μηχανές, δε μου έδωσε το κατάλληλο ύψος για να τις καβαλάω: δοκίμασα λοιπόν την GLADIUS και είναι ψηλή για τα μέτρα μου (1.52). Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι μπορεί να την κατεβάσει άνετα 10 πόντους, οπότε θα είναι οκ....Μπορείτε να μου πείτε αν αυτό όντως γίνεται, κι αν είναι ασφαλές, ή απλά με παραμυθιάζει για να την πάρω? Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση....

angimedia εχω το sv650k5 που ειναι το προηγουμενο μοντελο απο το gladius.

εγγυημενα μπορει να χαμηλωσει 2.5-3 ποντους απο το μοχλικο (συν καποια δουλεια στο μπροστα μερος .....πιρουνι) χωρις να αλλαξει η γεωμετρια του. για μεγαλυτερο χαμηλωμα δεν το συνιστω γιατι θα βρισκεις ευκολα στα πεζοδρομια κλπ.

και αλλους 2-3 ποντους μπορεις να παρεις εγγυημενα απο τη σελλα. εγω το ειχα κατεβασει 2 ποντους. αν κανεις καποιους συμβιβασμους μπορεις το πρωτο καιρο μεχρι να "παρεις το κολλαει" να βγαλεις τελειως το αφρολεξ και να αφησεις το πλαστικο με το "δερμα". οποτε συνολικα μαζι με το μοχλικο θα εχεις 8 ποντους.
τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι μονιμο οποτε οποιαδηποτε στιγμη το ξαναφερνεις στα "ισια".

τωρα ο κινητηρας απο το gladius ειναι ο ιδιος αυτος που εχω εγω, οποτε ειναι διαμαντι
και εχει νομιζω και abs στα φρενα.
αν ψαχνεις για μεταχειρισμενο ψαξε για sv650k4 και μετα. γυρω στα 4000 ειναι καλα ισως και λιγο πιο κατω.

αυτα που γραφω δεν εχουν σχεση με την υπογραφη μου. το δικο μου κατα πασα πιθανοτητα πουληθηκε ....... χθες

angimedia
22/06/2009, 11:21
Se eyxaristo poly jpsplus!! Ousiastikes kai polytimes oi plirofories sou!! Na eisai kala!!!