PDA

View Full Version : Καποιος Λογιστης??



Sapadak
17/06/2009, 19:11
Ρε παιδες εχω καταμπερδευτει....

Ειναι να ξεκινησω δουλεια σε μια βιομηχανια αλλα οχι σαν μισθωτος, αλλα με Παροχης Υπηρεσιων.

Προσπαθω να καταλαβω αν τη παρακρατηση (αυτο το 20%) που θα γινετε καθε μηνα επιστρεφετε ολοκληρη ή οχι, αν οι απολαβες μου ειναι μοναχα απο την επιχειρηση αυτη.

Σορρυ για το ασχετο τις υποθεσης αλλα αν καποιος μπορει να βοηθησει θα ειμαι υποχρεος.

KostasA
17/06/2009, 19:33
κοίτα επειδή κσι εγω ελέυθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι είμαι. Η παρακράτηση επιστρέφεται ανάλογα με το εισόδημα σου.
Αν πχ είσαι παντελώς αφορολόγητος τότε επιστρέφεται όλη, αν φορολογήσε με κάποιο ποσοστό επιστρέφεται το ανάλογο ποσοστό.
Η όλη ασ πούμε τέχνη είναι αν φορολογίσαι εσοδα μείων έξοδα να μπορείς να αποδείξεις τα ανάλογα έξοδα.

Αλήθεια τι επαγγέλεσαι? αν είσαι πχ μηχανικός στείλε πμ να σου πω μερικά τρικ που βοηθούν

Sapadak
17/06/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
κοίτα επειδή κσι εγω ελέυθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι είμαι. Η παρακράτηση επιστρέφεται ανάλογα με το εισόδημα σου.
Αν πχ είσαι παντελώς αφορολόγητος τότε επιστρέφεται όλη, αν φορολογήσε με κάποιο ποσοστό επιστρέφεται το ανάλογο ποσοστό.
Η όλη ασ πούμε τέχνη είναι αν φορολογίσαι εσοδα μείων έξοδα να μπορείς να αποδείξεις τα ανάλογα έξοδα.

Αλήθεια τι επαγγέλεσαι? αν είσαι πχ μηχανικός στείλε πμ να σου πω μερικά τρικ που βοηθούν

Μηχανικος ειμαι και εχεις πμ σε 2 λεπτα :D

TassosK
17/06/2009, 21:27
οπως ειπε και ο παραπανω ειναι σα να προκαταβαλεις το φορο εισοδηματος

για να το παρακαμψεις 100% νομιμα πρπ να μαζευεις αποδειξεις κλπ

Sapadak
17/06/2009, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
οπως ειπε και ο παραπανω ειναι σα να προκαταβαλεις το φορο εισοδηματος

για να το παρακαμψεις 100% νομιμα πρπ να μαζευεις αποδειξεις κλπ

Εκτος απο αναλωσιμα γραφειου (που δεν θα εχω :lol: ) τι αλλες αποδειξεις "περνανε"?

road spirit
17/06/2009, 22:03
Ο παρακρατούμενος φόρος θα σου επιστρέφει κάθε χρόνο με το εκκαθαριστικό. Το αν θα επιστρέφει ολόκληρος ( πχ όλο το ποσό των 12 μηνιάιων αμοιβών x 20 %) ή λιγότερο έχει να κάνει με το συνολικό σου εισοδημα. Υπάρχει κλίμακα με βάση την οποία θα φορολογήσε, η οποία ωστόσο αφορά το καθαρό εισόδημα. Το αφορολόγητο είναι στα 10.500 καθαρά για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

άρα αν σου βγει κάτω απο αυτό, θα πάρεις πίσω στο ακέραιο όλο το παρακρατηθέν 20% ...

Για να υπολογίζεις το καθαρό χρησιμοποιείς τους λεγόμενους μοναδιαίους συντελεστές καθαρού κέρδους. Πχ αν δηλώσεις συνολικές αμοιβές ακαθάριστες 18.000, πολλαπλασιάζεις ας πούμε με το συντελεστή που αντιστοιχεί στη επαγγελματική σου δραστηριότητα. Πχ 70% αυτό σου βγάζει τα "καθαρά".

Τα καθαρά επιπλέον μειώνονται με εκπιπτώμενες δαπάνες. Οι εισφορές του τσμεδε είναι μια απο αυτές.

ότι μείνει απο την αφαίρεση είναι αυτό που φορολογείται... αν είσαι κάτω απο 10.500 τα παίρνεις όλα πίσω.. αν είσαι πάνω : για το ποσό που υπερβαίνει τα 10.500 , μόνο για εκεινο, φορολογείσαι. Οπότε ο φόρος που αναλογεί αφαιρείται απο τα παρακρατηθέντα και σου επιστρέφονται τα υπόλοιπα.

Sapadak
17/06/2009, 22:09
Οταν λες ακαθαριστες εννοεις προφανως το ποσο πριν τη παρακρατηση σωστα?

Εκτος απο το ΤΣΜΕΔΕ που φοροεκπιπτει, μπορεις να μου πεις καποιες αλλες δαπανες χαρακτηριστικα για να καταλαβω?

Δαπανες του στυλ Η/Υ, κανενας καναπες :lol: εκπιπτει μονο το φπα και οχι ολο το ποσο σωστα?


Καποια παραδειγματα δαπανων που εκπιπτουν καθε μηνα υπαρχουν?

Το ενοικιο για το σπιτι/γραφειο εκπιπτει?


Επισης μου ειπαν οτι

Για τις 2 πρωτες χιλιαδες πανω απο το αφορολογητο (μεχρι τα 12500 δηλαδης) το ποσοστο φορου ειναι 15% και απο εκει και μετα μεχρι τα 30000 ειναι 27%. Ειναι σωστα αυτα τα νουμερα?

TassosK
17/06/2009, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οταν λες ακαθαριστες εννοεις προφανως το ποσο πριν τη παρακρατηση σωστα?

Εκτος απο το ΤΣΜΕΔΕ που φοροεκπιπτει, μπορεις να μου πεις καποιες αλλες δαπανες χαρακτηριστικα για να καταλαβω?

Δαπανες του στυλ Η/Υ, κανενας καναπες :lol: εκπιπτει μονο το φπα και οχι ολο το ποσο σωστα?


Καποια παραδειγματα δαπανων που εκπιπτουν καθε μηνα υπαρχουν?

Το ενοικιο για το σπιτι/γραφειο εκπιπτει?


Επισης μου ειπαν οτι

Για τις 2 πρωτες χιλιαδες πανω απο το αφορολογητο (μεχρι τα 12500 δηλαδης) το ποσοστο φορου ειναι 15% και απο εκει και μετα μεχρι τα 30000 ειναι 27%. Ειναι σωστα αυτα τα νουμερα?
ειναι ασφαλιστικα ταμεια (παρακρατησεις) κ αποδειξεις απο νοσοκομεια ταβερνες συντηρηση και εγκατασταση υδραυλικων σχολες κ φροντηστηρια πχ μπαλετο η αγγλικα σπα κλπ

το ενοικιο εκπιπτει

τα παραπανω ειναι μεχρι συνολο 20000 κ μετρανε το 40%

η/υ κ ειδη γραφειου δεη οτε στο βιβλιο εσοδων εξοδων

road spirit
17/06/2009, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Οταν λες ακαθαριστες εννοεις προφανως το ποσο πριν τη παρακρατηση σωστα? yeap


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εκτος απο το ΤΣΜΕΔΕ που φοροεκπιπτει, μπορεις να μου πεις καποιες αλλες δαπανες χαρακτηριστικα για να καταλαβω?

Δαπανες του στυλ Η/Υ, κανενας καναπες :lol: εκπιπτει μονο το φπα και οχι ολο το ποσο σωστα?


Καποια παραδειγματα δαπανων που εκπιπτουν καθε μηνα υπαρχουν?

Το ενοικιο για το σπιτι/γραφειο εκπιπτει?

είναι 2 διαφορετικά πράγματα : οι δαπάνες που μειώνουν το φορολογητέο ποσό και οι δαπάνες που μειώνουν τα ακαθάριστα έσοδα.

οι δαπάνες που μειώνουν το φορολογητέο (δλδ αυτό που υπολογίζεται μετά το μοναδιαίο συντελεστή καθαρού κέρδους - ΜΣΚΚ). Αυτές τις αφαιρείς απο τα καθαρά. Τέτοια είναι το ΤΣΜΕΔΕ, ιδιωτική ασφάλιση, ιατρικές δαπάνες, και γενικά αυτές που η εφορία ορίζει ως δαπάνες που εκπίπτουν απο το φορολογητέο εισόδημα.

Τα άλλα που λές (Η/Υ, έπιπλα γραφείου, ενοίκιο) κλπ μπορείς να τα θεωρήσεις λειτουργικά σου έξοδα ή δαπάνες για αγορές παγιών, που εξυπηρετούν την επαγγελματική σου ιδιότητα. Αυτά σου μειώνουν το ακαθάριστο ποσό, δλδ τα υπολογίζεις πριν φτάσεις να πολλαπλασιάσεις με το ΜΣΚΚ. Για αυτά, το τι μπορείς να βάλεις ως δαπάνη θα στο πει ή ο λογιστής (καθώς δεν επιτρέπονται όλα για κάθε είδους δραστηριότητα) ή στο ΤΕΕ (ανάλογα με την ειδικότητα σου).


(δεν είμαι λογιστής, μηχανικός είμαι)

Sapadak
17/06/2009, 22:25
Ξεκαθαριζει λιγακι το τοπιο

Ευχαριστω παιδες....

Απλα δεν ειχα ασχοληθει ποτε και δεν γνωριζω καποιο λογιστη εδωπερα, να με βοηθησει.




:beer: :beer:

sergiosm
18/06/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Το ενοικιο για το σπιτι/γραφειο εκπιπτει?


Το ενοίκιο εκπίπτει ΜΟΝΟ για το γραφείο σου/έδρα σου.
Το ενοίκιο του σπιτιού σου δεν εκπίπτει.

Γενικά εκπίπτει όποιο έξοδο σχετίζεται με την εργασία σου.
Θα πρέπει όμως να παίρνει τιμολόγιο για κάθε τέτοια αγορά σου και όχι απλή απόδειξη.

Sapadak
18/06/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το ενοίκιο εκπίπτει ΜΟΝΟ για το γραφείο σου/έδρα σου.
Το ενοίκιο του σπιτιού σου δεν εκπίπτει.

Γενικά εκπίπτει όποιο έξοδο σχετίζεται με την εργασία σου.
Θα πρέπει όμως να παίρνει τιμολόγιο για κάθε τέτοια αγορά σου και όχι απλή απόδειξη.

Ωραια οποτε αλλη μια ερωτηση. :D

Αυτη τη στιγμη εδρα εχω το πατρικο μου.

Οταν με το καλο μεταφερθω(σε αλλη πολη ειναι η καινουρια δουλεια) δεν μπορω να μεταφερω και την εδρα μου εκειπερα, ετσι ωστε το σπιτι που θα νοικιασω να το "βαφτισω" γραφειο ετσι ωστε να εκπιπτει και αυτο απο τα εσοδα μου?

reinmeister
18/06/2009, 12:24
οπα ρε φιλε που δεν ξερεις κανεναν λογιστη εδω μεσα...:lol:

στο δια ταυτα δεν σου απαντω διοτι με προσεβαλες...:mad:

sergiosm
18/06/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ωραια οποτε αλλη μια ερωτηση. :D

Αυτη τη στιγμη εδρα εχω το πατρικο μου.

Οταν με το καλο μεταφερθω(σε αλλη πολη ειναι η καινουρια δουλεια) δεν μπορω να μεταφερω και την εδρα μου εκειπερα, ετσι ωστε το σπιτι που θα νοικιασω να το "βαφτισω" γραφειο ετσι ωστε να εκπιπτει και αυτο απο τα εσοδα μου?

Μπορείς, φυσικά και μπορείς.

Sapadak
18/06/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οπα ρε φιλε που δεν ξερεις κανεναν λογιστη εδω μεσα...:lol:

στο δια ταυτα δεν σου απαντω διοτι με προσεβαλες...:mad:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Μα τοτε θα εγραφα λογιστη με προυπηρεσια στο φαϊν τιουνιν :D




Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μπορείς, φυσικά και μπορείς.

Σε ευχαριστω ρε φιλε, γιατι καποιος γνωστος μου ειπε πως δεν.....

TassosK
18/06/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το ενοίκιο εκπίπτει ΜΟΝΟ για το γραφείο σου/έδρα σου.
Το ενοίκιο του σπιτιού σου δεν εκπίπτει.

Γενικά εκπίπτει όποιο έξοδο σχετίζεται με την εργασία σου.
Θα πρέπει όμως να παίρνει τιμολόγιο για κάθε τέτοια αγορά σου και όχι απλή απόδειξη.

νομιζω το ενοικιο εκπιπτει μεχρι 1200 ευρω το χρονο

sergiosm
18/06/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Σε ευχαριστω ρε φιλε, γιατι καποιος γνωστος μου ειπε πως δεν.....


Τί να σου πω.

Δεν βλέπω το λόγο γιατί όχι.

Εγώ πάντως έχω αλλάξει έδρα και δεν είχα πρόβλημα. Ήμουν όμως στον ίδιο νομό (Αττική).
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι αν υπήρχε περιορισμός στον τόπο που μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμά σου. Όμως οι μηχανικοί δεν έχετε κάτι τέτοιο, έτσι δεν είναι;

KostasA
18/06/2009, 18:09
εχεις πμ γιανα επικοινωνια