PDA

View Full Version : Fmx Tuning



reinmeister
17/06/2009, 19:30
το λοιπον...μια και δεν επωληθει η σαυρα ειπα να την κανω να σερνεται λιγουλακι πιο αξιοπρεπως...:lol: :lol:

απο πλευρας αποδοσης,μπηκε πανω μια εξατμιση και γινανε και κατι αλλα ψιλα περιφερειακα:D

επιπροσθετως μπηκαν καινουρια αλυσιδογραναζα,παντα αλυσιδα χωρις o-ring σε μηχανακι πολης, μακρυνε πισω δυο δοντακια για να πηγαινει χαλαρα με καμια 140αρα,μπηκαν μεταλλικα σωληνακια φρενων και τα εκπληκτικα dunlop GPRα...

καποια στιγμη μες το καλοκαιρι που δεν θα βαριεμαι θα σκαλισω και λιγο το μοτερ να παει 50 κατω μονο , μια και ο βασικος γνωμονας ειναι η αξιοπιστια κι οχι η αποδοση...

το στοκ δυναμομετρηθηκε χειμωνα με 24 βαθμους θερμοκρασια θαλαμου και το "φτιαγμενο" σημερα με 39 βαθμους...οποτε κανα 3αρι ακομη αλογακια τα χει...επισης η διαφορα μεταξυ των καμπυλων δεν ειναι μεγαλη μια και το φτιαγμενο ειναι πιο μακρυ...

πλεον αρχισα να γουσταρω το fmx μου...

:D


166331

dirtbird
17/06/2009, 19:43
'ραίος.

Για αλυσσίδα με χαμηλές -πολύ- τριβές, δοκίμασε και την enduro Τ-ring της DID (χρυσή-στενή).
Δεν τη συστήνει για χρήση δρόμου αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει ευκολότερο έργο να ανταπεξέρθει εκεί....:D

MAG/FMX
17/06/2009, 19:53
Τι εξατμηση εβαλες? Καλα 6 αλογα πηρε μονο απο αυτο.Παντως ξερω οτι περνει 7 αλογα με ολοσωμη.Ζιγκλερακια φιλτρα τι παιζεις?..
Εγω εβαλα afam γραναζι αλησιδα 170ε super enisxymenh XS.
Ti granazia forame 14 42 sa nα μακρυνε το μηχανακι μου τι μου κανανε.Ασε που τους εβρισα γιατι δε μου εβαλαν ο - ring , alla ok afoy oi X ring ειναι οκ ενταξ..

devil's animal
17/06/2009, 19:53
ομορφα..
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

camen
17/06/2009, 19:59
Aυτα ειναι ωραια πραγματα:beer: :beer: :beer:

Αν θες πες μας τι εξατμιση τοποθετησες και τι αλλο εχει πειραχτει στο μοτερ(φιλτρο,ζιγκλερ)...
Εκτος και αν ειναι μυστικα του επαγγελματος:winka: :winka:

Επισης,γτ οχι αλυσιδα με o-rings στην πολη?!:look:

OzZzZzY
17/06/2009, 20:37
τρεμετε ΚΤΜ :winka: :winka:

DimChios
17/06/2009, 20:40
:a014:

reinmeister
17/06/2009, 21:17
η εξατμιση ειναι ολοκληρη arrow...απο πλευρας σετ απ δεν θελω να πω τι εχω κανει...παντως η διαφορα στον δρομο πριν και μετα ειναι απλα χαωδης...η συνεχεια περιλαμβανει ροϊκη,εκκεντροφορο πρωτου σταδιου κι ενα πιστονι της ανθρωπιας για να παμε 50 αξιοπιστα ροδα...10 πανω δηλαδη...δυνατοτητα υπαρχει για +20 αλλα δεν θα ειναι πια καθημερινο...

αλυσιδα χωρις o-rings για να την καθαριζω ανετα με οτι χημικο θελω η απλα με πιεστικο...επειδη κυκλοφορει μονο πολη δεν χρειαζεται ικανοτητα παρατεταμενης συγκρατησης λιπαντικου για να χρειαστει o-rings...

camen
17/06/2009, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η εξατμιση ειναι ολοκληρη arrow...απο πλευρας σετ απ δεν θελω να πω τι εχω κανει...παντως η διαφορα στον δρομο πριν και μετα ειναι απλα χαωδης...η συνεχεια περιλαμβανει ροϊκη,εκκεντροφορο πρωτου σταδιου κι ενα πιστονι της ανθρωπιας για να παμε 50 αξιοπιστα ροδα...10 πανω δηλαδη...δυνατοτητα υπαρχει για +20 αλλα δεν θα ειναι πια καθημερινο...

αλυσιδα χωρις o-rings για να την καθαριζω ανετα με οτι χημικο θελω η απλα με πιεστικο...επειδη κυκλοφορει μονο πολη δεν χρειαζεται ικανοτητα παρατεταμενης συγκρατησης λιπαντικου για να χρειαστει o-rings...

Μαλιστα...Να ευχηθω τοτε καλα τουμπανιασματα...:winka: :smokin:
Exεις και ενα πμ απο εμενα,ριξε μια ματια οταν βρεις λιγο χρονο:p

Λευκάδιος
17/06/2009, 21:58
στη δυναμομετρηση η στοκ καμπυλη γιατι εχει μεγαλες διακυμανσεις?φαγωμενα αλυσογραναζα η' κατι αλλο?:confused:

reinmeister
17/06/2009, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
στη δυναμομετρηση η στοκ καμπυλη γιατι εχει μεγαλες διακυμανσεις?φαγωμενα αλυσογραναζα η' κατι αλλο?:confused:

ακριβως...

MAG/FMX
18/06/2009, 00:10
Eisai ωραιος.Παντως λενε οτι η kanei δουλεια στο fmx h arrow οντως οι πιο πολλοι στο εξωτερικο αυτη φορανε , αν και κανει θορυβο.Εχεις καμια ακρια για τιμες? Με δυο τελικα την εβαλες ετσι? Γιατι καποια στιγμη ηθελα να βαλω ολοσομη με ενα τελικο.Απο θορυβο πως πας?Τωρα σηκωνετε ανετα με 2α μου φενεται.παντα τετοια.

VIDAS
18/06/2009, 09:41
Ωραιος !!! για fcr δε το σκεφτεσαι ? Το δικο μου το ξυπνησε πολυ αυτο το υπεροχο καρμυρατερ !
Περιμενουμε εξελιξεις...!

makis206
18/06/2009, 09:43
Για άλλη μια φορά ωραίος ο Αντώνης !

:beer: :beer: :beer:

DimChios
18/06/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για άλλη μια φορά ωραίος ο Αντώνης !

:beer: :beer: :beer:


Τον εχεις δει στη φατσα? :rolleyes:

Πιο χαλια κι απο μενα ειναι αυτος ρε!

:yuck:

VANDA
18/06/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
τρεμετε ΚΤΜ :winka: :winka:


Έεεετσι!
Μετά θα κάνουμε το ΤΑ να πατάει τα βεστρώμ! :a30: :rotflmao:

makis206
18/06/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τον εχεις δει στη φατσα? :rolleyes:
Πιο χαλια κι απο μενα ειναι αυτος ρε!
:yuck:

Εμένα με εξιτάρει γιατί είναι γλήγορος !:a54: :a07: :a49: :rotflmao:

byron
18/06/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Έεεετσι!
Μετά θα κάνουμε το ΤΑ να πατάει τα βεστρώμ! :a30: :rotflmao:


Θα χρειαστει βοήθεια απ΄τον Ύψιστο για να συμβεί αυτό...:(

Κανένα τάμα κάνεις; :look:

reinmeister
18/06/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Θα χρειαστει βοήθεια απ΄τον Ύψιστο για να συμβεί αυτό...:(

Κανένα τάμα κάνεις; :look:

μην με μπριζωνεις καραφλα γιατι θα της κανω δωρο το φτιαξιμο...αφου φυσικα πληρωσει ο προποτζης τα ανταλλακτικα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
18/06/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μην με μπριζωνεις καραφλα γιατι θα της κανω δωρο το φτιαξιμο...αφου φυσικα πληρωσει ο προποτζης τα ανταλλακτικα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a25: :a25: :a25:


:a014:




Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Έεεετσι!
Μετά θα κάνουμε το ΤΑ να πατάει τα βεστρώμ! :a30: :rotflmao:


Αντε, σου φεξε φιλαρακο!

:wacko:

devil's animal
18/06/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μην με μπριζωνεις καραφλα γιατι θα της κανω δωρο το φτιαξιμο...αφου φυσικα πληρωσει ο προποτζης τα ανταλλακτικα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αντωνακη ξερεις τι εχει σειρα μετα, ετσι??:a01:

VANDA
18/06/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Θα χρειαστει βοήθεια απ΄τον Ύψιστο για να συμβεί αυτό...:(

Κανένα τάμα κάνεις; :look:


Βέεεεβαια...


166383

reinmeister
18/06/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
Αντωνακη ξερεις τι εχει σειρα μετα, ετσι??:a01:

:D :D :D

δωσε φιλε αλογο,στον κοσμο τον παραλογο...:lol:

manhunter
18/06/2009, 10:14
File allaxes kai lastixa???



:lol: :lol: :lol:

devil's animal
18/06/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:D :D :D

δωσε φιλε αλογο,στον κοσμο τον παραλογο...:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gixxerpap
18/06/2009, 10:52
ωραία πράγματα! τώρα ανεβαίνει και ανηφόρα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πέρα απο την πλάκα, το πραμα ζωντάνεψε αρκετα και πλεόν είναι ευχάριστο! με τα επόμενα σκαλίσματα, θα κάνεις ωραία παιχνίδια!


όσο για τα λάστιχα, απλά δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο μηχανάκι!

:beer: :beer:

reinmeister
18/06/2009, 12:34
τανκ γιου τανκ γιου...:beer: :beer:

λεω να βγαλω καμια φωτο απο αυτα που περισσεψαν στο μονταρισμα να γελασει καθε πικραμενο χειλι...:lol: :lol:

υ.γ.φφφφανταστικε μου φιλε κι αδελφε εν ψυχη γουσταρεις να χορηγησεις fmx project 60+ ροδα?:D

catmaster
18/06/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...η συνεχεια περιλαμβανει ροϊκη,εκκεντροφορο πρωτου σταδιου κι ενα πιστονι της ανθρωπιας για να παμε 50 αξιοπιστα ροδα...10 πανω δηλαδη...δυνατοτητα υπαρχει για +20 αλλα δεν θα ειναι πια καθημερινο...




:beer: :beer: :beer:

gixxerpap
18/06/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τανκ γιου τανκ γιου...:beer: :beer:

λεω να βγαλω καμια φωτο απο αυτα που περισσεψαν στο μονταρισμα να γελασει καθε πικραμενο χειλι...:lol: :lol:

υ.γ.φφφφανταστικε μου φιλε κι αδελφε εν ψυχη γουσταρεις να χορηγησεις fmx project 60+ ροδα?:D

κι εγω που ελεγα ότι θα χορηγησεις στο δικό μου....:sad:

reinmeister
18/06/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:beer: :beer: :beer:

δωσε βαση φιλε...

λυνεται βιδες...αγοραζεται carillo μπιελιτσα για xr 600 η οποια ειναι ολοιδια με του fmx σε διαστασεις...ξεπρεσαρεται στροφαλος και ξαναπρεσαρεται με πειρο φτιαχτο ατσαλινο βαμμενο ολικα, cryogened και ρουλεμαν κεραμικο...στην συνεχεια κολλιεται ο πειρος στα μαγουλα εκατερωθεν για να μην στριψει ποτε...το κιβωτιο λυνεται,γινονται τρυπες σε ολα τα γραναζια (ζυγιζοντας παραλληλα) και ξανα μανα cryogenics...

αγοραζονται κεραμικα ρουλεμαν εδρασης στροφαλου και τοποθετουνται στα καρτερ μαζι με στροφαλο ετσι ωστε να μετρηθει η γωνια μεταξυ μπιελας και της καθετου που διανυει κατα μηκος τον στροφαλο και τελειωνει στα καρτερ...90 μοιρες ακριβως αποκλειεται να ειναι οποτε,γεμιζονται οι φωλιες των καρτερ και διαμορφωνονται καταλληλα ετσι ωστε να καταληξουμε στις 90...

στην συνεχεια αγοραζεται χιτωνιο και Big bore στα 720 cc καθως και εμβολακι με εξτρα επιστρωση στερεου λιπαντικου στις φουστες...

στροφαλος,μπιελα ,στην συνεχεια ζυγιζονται για να ταιριαξουν με το διαφορετικο βαρος εμβολου...

τα καρτερ κατεργαζονται αντιστοιχως ετσι ωστε να χωρεσουν ολα τα παραπανω...
:D

γινεται αντιστοιχο των κυβικων,συμπιεσης κι εκκεντροφορων porting,μπαινουν κοντοι οδηγοι βαλβιδων bronze silica για να μην βρισκει το retainer στο τσιμουχακι με τον μπαμπουλα εκκεντροφορο...εκκεντροφορος τριτου σταδιου και κοκορακια ζυγισμενα και σκληρυμενα...φυσικα ξανα cryogenics στο τελος...ελατηρια βαλβιδων σκληροτερα και cryogened retainers...φυσικα και τα ρουλεμαν εκκεντροφορου θα ειναι κεραμικα...τελος βαλβιδες kimble white black diamond κι ενας accel πολλαπλασιαστης για να εχουμε σπινθηρα της ανθρωπιας...ηλεκτρονικη μαμα για να αντεξει...

αμα με αυτα δεν περασει τα 65 ροδα εγω θα ξεκινησω το πλεξιμο...ολα τα παραπανω λεω να τα πληρωσει ο παπ...:lol:

αν αρνηθει παμε για μονο 50...:sad:

υ.γ. οποιος θελει να συμμετασχει ως χορηγος στο project feel free to do so...:rotflmao: :rotflmao:

manhunter
18/06/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δωσε βαση φιλε...

λυνεται βιδες...αγοραζεται carillo μπιελιτσα για xr 600 η οποια ειναι ολοιδια με του fmx σε διαστασεις...ξεπρεσαρεται στροφαλος και ξαναπρεσαρεται με πειρο φτιαχτο ατσαλινο βαμμενο ολικα, cryogened και ρουλεμαν κεραμικο...στην συνεχεια κολλιεται ο πειρος στα μαγουλα εκατερωθεν για να μην στριψει ποτε...το κιβωτιο λυνεται,γινονται τρυπες σε ολα τα γραναζια (ζυγιζοντας παραλληλα) και ξανα μανα cryogenics...

αγοραζονται κεραμικα ρουλεμαν εδρασης στροφαλου και τοποθετουνται στα καρτερ μαζι με στροφαλο ετσι ωστε να μετρηθει η γωνια μεταξυ μπιελας και της καθετου που διανυει κατα μηκος τον στροφαλο και τελειωνει στα καρτερ...90 μοιρες ακριβως αποκλειεται να ειναι οποτε,γεμιζονται οι φωλιες των καρτερ και διαμορφωνονται καταλληλα ετσι ωστε να καταληξουμε στις 90...

στην συνεχεια αγοραζεται χιτωνιο και Big bore στα 720 cc καθως και εμβολακι με εξτρα επιστρωση στερεου λιπαντικου στις φουστες...

στροφαλος,μπιελα ,στην συνεχεια ζυγιζονται για να ταιριαξουν με το διαφορετικο βαρος εμβολου...

τα καρτερ κατεργαζονται αντιστοιχως ετσι ωστε να χωρεσουν ολα τα παραπανω...
:D

γινεται αντιστοιχο των κυβικων,συμπιεσης κι εκκεντροφορων porting,μπαινουν κοντοι οδηγοι βαλβιδων bronze silica για να μην βρισκει το retainer στο τσιμουχακι με τον μπαμπουλα εκκεντροφορο...εκκεντροφορος τριτου σταδιου και κοκορακια ζυγισμενα και σκληρυμενα...φυσικα ξανα cryogenics στο τελος...ελατηρια βαλβιδων σκληροτερα και cryogened retainers...φυσικα και τα ρουλεμαν εκκεντροφορου θα ειναι κεραμικα...τελος βαλβιδες kimble white black diamond κι ενας accel πολλαπλασιαστης για να εχουμε σπινθηρα της ανθρωπιας...ηλεκτρονικη μαμα για να αντεξει...

αμα με αυτα δεν περασει τα 65 ροδα εγω θα ξεκινησω το πλεξιμο...ολα τα παραπανω λεω να τα πληρωσει ο παπ...:lol:

αν αρνηθει παμε για μονο 50...:sad:

υ.γ. οποιος θελει να συμμετασχει ως χορηγος στο project feel free to do so...:rotflmao: :rotflmao:


Πόσα θα χρειαστείς συνολικά για την χορηγία??
Αν είναι να πουλήσω τίποτα

:lol: :lol: :lol:

catmaster
18/06/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δωσε βαση φιλε...

...ολα τα παραπανω λεω να τα πληρωσει ο παπ...:lol:



+ άπειρο .... :lol: :lol: :lol:

(βάζω στοίχημα ότι ο pap έχει ήδη πάρει το κομπιουτεράκι και κάνει σούμα ... )



p.s. με "μαμά" ελαιόψυξη ;; :rolleyes:

reinmeister
18/06/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Πόσα θα χρειαστείς συνολικά για την χορηγία??
Αν είναι να πουλήσω τίποτα

:lol: :lol: :lol:

μπραβο φιλε...1500 με 2000...ξεκινα...

manhunter
18/06/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μπραβο φιλε...1500 με 2000...ξεκινα...


Το λαπτοπ να το δώσω??

:D :D

p@nos
18/06/2009, 13:47
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
18/06/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster


p.s. με "μαμά" ελαιόψυξη ;; :rolleyes:

με δυο εν σειρα ψυγεια λαδιου τα οποια εχω ηδη στην κατοχη μου και οι εξωτερικες σωληνωσεις μεταφορας λαδιου απο ατσαλι γυαλισμενο εσωτερικα...εχω βρει ηδη τουμπανη τρομπα...επισης εχω ανθρωπο που θα αναλαβει το μεγαλωμα των αλουμινενιων fins της κεφαλης ...

το ενα ψυγειο λαδιου θα το δεις τοποθετημενο συντομα...:D

catmaster
18/06/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μπραβο φιλε...1500 με 2000...ξεκινα...

Ρε Αντώνη σίγουρα βγαίνεις με τόσα ;;; :winka:


(αν είναι η πρώτη δόση πάσο ... αλλιώς πραγματικά είναι πολύ λίγα τα λ7 για την απόδοση που περιμένεις ... ):beer: :beer: :beer: :beer:



Α ρε pap τυχερούληηηηη !!!!


:lol: :lol: :lol:

edit :ο pap τόση ώρα διαβάζει αυτό το thread ... έχει κολλήσει λέμε άσχημα ... :lol:

camen
18/06/2009, 13:50
Εισαι ωραιος ρε φιλε:beer: :beer: :beer: :wave2:

devil's animal
18/06/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...

συγνωμη κιολας ρε μεγαλε, αλλα μου φαινεται πολυ τσαπατσουλικη η δουλεια ετσι οπως την περιγραφεις...:a011:

ειδικα εκει που λες οτι θα βαλεις ολο το μοτερ στην καταψυξη, εχω τους ενδοιασμους μου...:p

γιατι καταψυξη και οχι φουρνος,π.χ?:confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

catmaster
18/06/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
συγνωμη κιολας ρε μεγαλε, αλλα μου φαινεται πολυ τσαπατσουλικη η δουλεια ετσι οπως την περιγραφεις...:a011:

ειδικα εκει που λες οτι θα βαλεις ολο το μοτερ στην καταψυξη, εχω τους ενδοιασμους μου...:p

γιατι καταψυξη και οχι φουρνος,π.χ?:confused:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σχολίαζε και εσύ και έρχεται η ώρα σου .... :D

gixxerpap
18/06/2009, 13:53
τσάμπα με βγήκε πάλι .... είμαι τυχερός άνθρωπος τελικά!

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΤΟ CB ...:sad:

reinmeister
18/06/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ρε Αντώνη σίγουρα βγαίνεις με τόσα ;;; :winka:


(αν είναι η πρώτη δόση πάσο ... αλλιώς πραγματικά είναι πολύ λίγα τα λ7 για την απόδοση που περιμένεις ... ):beer: :beer: :beer: :beer:



Α ρε pap τυχερούληηηηη !!!!


:lol: :lol: :lol:

edit :ο pap τόση ώρα διαβάζει αυτό το thread ... έχει κολλήσει λέμε άσχημα ... :lol:

ενας κυλινδρος ειναι ρε φιλε...οχι Χ4 που σκαμε σαν μλκες στα μπουσα...και μην ξεχνας οτι υπαρχουν και ακρες...:cool:

:beer: :beer:

devil's animal
18/06/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
σχολίαζε και εσύ και έρχεται η ώρα σου .... :D

γάμ@τα...:rolleyes: :rolleyes:

reinmeister
18/06/2009, 14:01
....:D


166399

catmaster
18/06/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ενας κυλινδρος ειναι ρε φιλε...οχι Χ4 που σκαμε σαν μλκες στα μπουσα...και μην ξεχνας οτι υπαρχουν και ακρες...:cool:

:beer: :beer:


δεν έχουν τόσο σημασία οι κύλινδροι όσο το ratio απόδοσης/κόστους ρε μαν ... ουσιαστικά εδώ διπλασιάζονται τα άλογα σε σχέση με το μαμά (ακόμα και αν είναι φιμωμένο μέχρι τα μπούνια) και αν κάνεις όλα τα ζυγίσματα που λες το μηχανάκι θα είναι πολύ αξιόπιστο ... :beer:

αυτό που τελικά λέω είναι πως είναι πολύ δύσκολο να διπλασιάσεις τα άλογα του μπούσα με π.χ. 6-8 χιλιάρικα και να παραμείνει αλεξίσφαιρο νομίζω (?) ... ειλικρινά βγαίνει πάρα πολύ οικονομικά το fmx ...


(πρόσεχε τι θα πεις Αντώνη γιατί αναλόγως την απάντηση ο pap θα ξαναβγάλει το κομπιουτεράκι του ... ):D


όπως και να 'χει εγώ γουστάρω κάργα λέμε ... :beer: :beer: :beer: :beer:

p@nos
18/06/2009, 14:08
χορηγος opap εεε?

:lol: :lol: :lol:



ρε τι θα παθει το κακομοιρο το φμξ:bigcry:

OzZzZzY
20/06/2009, 04:30
τα ζυγισματα κλπ που θα τα κανεις??

baraca
26/06/2009, 10:01
Γεια σας παιδιά, εδώ ο καινούργιος :P
Λοιπόν, εχώ και γω ένα FMX και αποφάσισα να του κάνω δώρο ένα ζευγάρι LeoVince X3.Ολόκληρο το σετ, από λαιμό έως τελικά. Ο ενδοιασμός μου είναι αν πρέπει να αλλάξω κάτι στην προϋπάρχουσα ρύθμιση του καρμπυρατέρ και κατά πόσο... ή να περιμένω μέχρι αύγουστο που υπολογίζω να αγοράσω ένα Dynojet kit stage 2 και φίλτρο αέρα K&N οπότε θα γίνει και κάτι σαν γενικό service. Μπορώ να πω πάντως και μόνο με την αλλαγή στις εξατμίσεις καλυτέρεψε λίγο η απόκριση στο γκάζι αλλά από την άλλη μπορεί να είναι μόνο η ιδέα μου δεν ξέρω.. Για το project που συζητάτε όλα καλά αλλά θα πρέπει να αλλάξεις και άλλα πράγματα στην μηχανή για να είναι ασφαλή με άλλα τόσα άλογα. Όπως φρένα πχ και αναρτήσεις κατά την γνώμη μου.

reinmeister
26/06/2009, 10:04
η καλυτερη θεση για το εργοστασιακο καρμπυρατερ ειναι ο πατος ενος σκουπιδοντενεκε...βρωμικου...

τα ζυγισματα ozzy θα γινουν σε "ακρες" στην ημεδαπη...

baraca
26/06/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η καλυτερη θεση για το εργοστασιακο καρμπυρατερ ειναι ο πατος ενος σκουπιδοντενεκε...βρωμικου...

Σίγουρα !!! Και με τα χίλια μαζί σου... άρα να μην ασχοληθώ καθόλου δηλ. ;

VIDAS
26/06/2009, 10:16
Ενα FCR θα ειναι η σωτηρια !

reinmeister
26/06/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από baraca
Σίγουρα !!! Και με τα χίλια μαζί σου... άρα να μην ασχοληθώ καθόλου δηλ. ;

ακριβως...fcr η tmr...η αν εισαι τσιπης :lol: το μαμα του xr650r...

VIDAS
26/06/2009, 10:25
Fcr39-41 δαγκωτο που παιζουν και πολλα μτχ ! Και τα mikuni TM δε'ν κακα !

reinmeister
26/06/2009, 10:30
το καλυτερο καρμπυρατερ του πλανητη ,για χρηση δρομου, ειναι το yoshimura mikuni tmr 40mm με το mjn κιτ με την διατρητη βελονα...διδεται στο κιτ 450 της yoshimura για το drz...το ιδιο ισχυει και για τετραδες...το μονο "κακο" ειναι οτι θελουν πραγματικο γκουρου ρυθμισης για να αποδωσουν τα μεγιστα...

αλλα αντε βρες τα... :sad:

DUKASII
26/06/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το καλυτερο καρμπυρατερ του πλανητη ,για χρηση δρομου, ειναι το yoshimura mikuni tmr 40mm με το mjn κιτ με την διατρητη βελονα...διδεται στο κιτ 450 της yoshimura για το drz...το ιδιο ισχυει και για τετραδες...το μονο "κακο" ειναι οτι θελουν πραγματικο γκουρου ρυθμισης για να αποδωσουν τα μεγιστα...

αλλα αντε βρες τα... :sad: eixa ena sto duka ton 640 tetoio...


rythmizmeno kala mporo na po..:winka:

VIDAS
26/06/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το καλυτερο καρμπυρατερ του πλανητη ,για χρηση δρομου, ειναι το yoshimura mikuni tmr 40mm με το mjn κιτ με την διατρητη βελονα...διδεται στο κιτ 450 της yoshimura για το drz...το ιδιο ισχυει και για τετραδες...το μονο "κακο" ειναι οτι θελουν πραγματικο γκουρου ρυθμισης για να αποδωσουν τα μεγιστα...

αλλα αντε βρες τα... :sad:

Οπως το λες , θελει να ειναι τρις-μεγιστος αυτος που θα το ρυθμισει... ειναι μπελας η ρυθμιση του...
Για αυτο εβαλα κι εγω fcr που παιζουν και ετοιμες ρυθμισεις και ηρεμισα !
Παντως το TMR ειναι και πανακριβο σε σχεση με το FCR , γι'αυτο νομιζω οτι το best value for $ τελικα ειναι ενα FCR .

camen
26/06/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
eixa ena sto duka ton 640 tetoio...


Ωχ ωχ ωχ ωχ...
Ερχεται ο rein...:evil: :evil: :evil: :evil:






























:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
26/06/2009, 12:56
το καλο με τα fcr ειναι οτι τα βρισκεις και στο περιπτερο κι οντως ειναι ευκολοτερα στο σετ απ απο τα αντιστοιχα Mikuni...φυσικα,τολμω να πω οτι ακομη δεν εχω δει ουτε ενα σεταρισμενο σωστα,ειτε απο το εργοστασιο ειτε απο βελτιωτη...

μιλαμε φυσικα για την τελευταια γενια fcr-mx ε με τα τσοκακια τους και τα hot start τους...διοτι αυτα που δεν ειχαν τσοκ ειναι στο ρυθμισμα παναγια βοηθα...

δουκα το δικο σου ηταν μια χαρα ρυθμισμενο διοτι δεν το ειχα πιασει εγω...σε αυτη την περιπτωση θα ηταν απλως τελειο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl:

πεταξτε τα cv σας και βαλτε μηχανικα...:sun:

DUKASII
26/06/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το καλο με τα fcr ειναι οτι τα βρισκεις και στο περιπτερο κι οντως ειναι ευκολοτερα στο σετ απ απο τα αντιστοιχα Mikuni...φυσικα,τολμω να πω οτι ακομη δεν εχω δει ουτε ενα σεταρισμενο σωστα,ειτε απο το εργοστασιο ειτε απο βελτιωτη...

μιλαμε φυσικα για την τελευταια γενια fcr-mx ε με τα τσοκακια τους και τα hot start τους...διοτι αυτα που δεν ειχαν τσοκ ειναι στο ρυθμισμα παναγια βοηθα...

δουκα το δικο σου ηταν μια χαρα ρυθμισμενο διοτι δεν το ειχα πιασει εγω...σε αυτη την περιπτωση θα ηταν απλως τελειο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl:

πεταξτε τα cv σας και βαλτε μηχανικα...:sun: nai meta apo ligo kairo..poy allaxa kai kati alla..


ebala 41 fcr.

diafora se alloga eixa apo ta alla opote de mporo na xero an edose kati i allagi se fcr.

OzZzZzY
26/06/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
nai meta apo ligo kairo..poy allaxa kai kati alla..


ebala 41 fcr.

diafora se alloga eixa apo ta alla opote de mporo na xero an edose kati i allagi se fcr.

πιστευω ενα fcr 41 mx ειναι μια χαρα :winka:

OzZzZzY
26/06/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η καλυτερη θεση για το εργοστασιακο καρμπυρατερ ειναι ο πατος ενος σκουπιδοντενεκε...βρωμικου...

τα ζυγισματα ozzy θα γινουν σε "ακρες" στην ημεδαπη...

μπορεις να μας ενημερωσεις για να μη μας (τα) τρωει η αλλοδαπη? :sick: :winka:

rockobok
29/06/2009, 19:29
[i]πεταξτε τα cv σας και βαλτε μηχανικα...:sun: [/B]
Βγαίνει κάποιο κιτ με έτοιμο σεταρισμένο fcr για το FMX?Στο site της KEIHIN έχει λίστες με τα κιτ για διάφορα μηχανάκια αλλά fmx πουθενά..Ενδιαφέρομαι πολύ και μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά..Κ κάτι ακόμα!!!Η κατανάλωση θα αυξηθεί πολύ?? :beer: :beer:

MAG/FMX
29/06/2009, 21:04
Παντως με ολοσομη εξατμιση η καταναλωση καλητερευει κ η θερμοκρασια του κινητηρα χαμηλωνει.

VIDAS
29/06/2009, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Βγαίνει κάποιο κιτ με έτοιμο σεταρισμένο fcr για το FMX?Στο site της KEIHIN έχει λίστες με τα κιτ για διάφορα μηχανάκια αλλά fmx πουθενά..Ενδιαφέρομαι πολύ και μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά..Κ κάτι ακόμα!!!Η κατανάλωση θα αυξηθεί πολύ?? :beer: :beer:

ετοιμο κιτ δε πρεπει να βγαινει , αλλα λογικα απο Γερμανια 'η Αγγλια πρεπει να παιζει ανταπτωρας για το φιλτροκουτι . Οσο για ρυθμισεις κοιτας απο το thumpertalk στο φορουμ Honda/xr650 , xr650L , ειναι το ιδιο μοτερ οπωτε ξεσηκωνεις απο ρυθμισεις !
σε καταναλωση στο δικο μου δεν ειδα καποια διαφορα αναλογικα απ'οταν ειχα στο μαμα καρμπ. υποπιεσης το dynojet kit , παντως ειδα αλλη αποκριση!!!