PDA

View Full Version : ΑΠΑΤΗ!!!???!!!???



zebras84
18/06/2009, 17:25
Λοιπόν παίδες θα σας πω κι εγώ την μικρή μου ιστοριούλα η οποία μου συνέβη χτες και είναι ακόμα σε εξέληξη......

Έψαχνα κι εγώ ο κακόμοιρος να πάρω καμιά μεγαλύτερη μηχανή μιας και το 50αράκι μου πλέον δε καλύπτει τις απαιτήσεις μου. :(
Καθώς λοιπόν έψαχνα για καμιά καλή τιμή βλέπω τα εξής.....
BMW R1200GS '07 9000χλμ Μαύρο μεταλλικό ΤΙΜΗ 3400 χωρίς ΦΠΑ :eyepop:
'Αριστη κατάσταση, πολλά εξτρα.
tolis 6970559... thessaloniki!!!!
Νόμιζα ότι κάνουν πουλάκια τα μάτια μου, μιας και η ώρα ήταν ήδη περασμένη.
Κρατάω το νούμερο, και πεφτω για ύπνο....
Το πρωί (σήμερα) πάω στη δουλειά περιχαρής και στέλνω μήνυμα στο νούμερο αυτο ότι ενδιαφέρομαι για τη μηχανή και μόλις μπορέσει να επικοινωνισει μαζι μου (η ώρα ήταν 8πμ)
Όσο περνούσε η ώρα και το σκεφτόμουν καλύτερα λέω ''λες να είναι απάτη?''
Μετά το ξανασκέφτομαι και λέω μάλλον απάτη είναι, αλλά κάτσε να δούμε τι είδους και πως 8α προσπαθίσει να με ξεγελάσει.
Παίρνω, ξαναπαίρνω, δεν το σηκώνει.(κατα τις 10)
Ξαναδοκιμάζω κατα τις 12 και απαντά!!!
-Ναι γεια σας για τη μηχανή τηλεφωνώ....
-You speak english???
Μπράβο λέω ο τολις, Αγγλος! Βρώμα η δουλειά... :confused:
Yes του λέω και αρχίζουμε τον διάλογο...
Να μη σας τα πολυλέω καρντάσια μου ο τύπος μου είπε ότι δουλεύει σε μια εταιρία leasing με πάρα πολλες μηχανές και η συγκεκριμένη, λέει, ήταν μισθωμένη για 2 χρόνια από κάποιον και επειδη σταμάτισε να την πληρώνει τώρα την πουλάνε. :hypnotize
Του εξήγησα ότι θέλω όνομα εταιρίας, τηλέφωνο (γιατι το κιν που έγραφε λέει προωθεί την κλήση στη Γερμανία που βρίσκεται αυτος, Βερολίνο) και μου είπε να του στείλω όνομα, διεύθυνση και e-mail ώστε να μου στείλει τα στοιχεία που θέλω και την κράτηση της μεταφορικής εταιρίας που ο ίδιος(!!!) θα πλήρωνε. Τον ρώτησα αν έχει κάποια σελίδα η εταιρία του για να επισκεφτώ στο διαδίκτυο και μου απάντησε ότι και καλά έχει κάποιο πρόβλημα η σελίδα και το φτιάχνουν
Του ζήτησα μερικές ακόμα φοτό γιατί είχε μόνο μία και μου λέει ότι δεν γίνεται γιατί την έχουν ήδη παραδώσει στην μεταφορική με την οποία συνεργαζονται και είναι πακεταρισμένη.
Οκ του λέω και στέλνώ με sms ζήτησε και περιμένω. :a13:
Κάθως περίμενα όμως λέω να ξανατσεκάρω την αγγελία αλλά αγελία πουθενά!
Παίρνω τηλ στο διαχειριστή της σελίδας και μου λέει ότι μάλλον πρόκειται για απατεώνα από Αγγλία ή Γερμανία και την κατεβάσαν! :a37:
Μετά από λίγο όμως έχω 2 μηνύματα :confused: και σας τα παραθέτω.

1ο ΜΗΝΥΜΑ

Hi again,
As i sayd , i made the registration for you at the shipping company.
They should sent you the confirmation until now.
The company it`s called noemio.
This is their website: www.noemio.com
Their contact e-mail is: noemio-shipping@europe.com

I`ll call you in a feew minutes to let me know if you received the confirmation.
Regards !


Norbert,


και μου έρχεται στα καπάκια και αυτό

2οΜΗΝΥΜΑ
Dear (το ονομά μου)

We are glad to inform you that you have a package in custody of noemio-spedition

Details of the transaction #36.......
-------------------------------------------------------------------

Description of the article: BMW R 1200 GS - 2007 / 09
Currency: Euro
Purchasing price: 3400
Who pays noemio-spedition service: Seller
Inspection Period: 10 days
Payment type: Money Transfer

-------------------------------------------------------------------


DETAILS OF THE TRANSPORT

Service: Cargo Overnight Express
Package Content: BMW R 1200 GS - 2007 / 09
Package weight: 485 lbs
Declared Value: 3400 Eur
Additional Services: Third Party Service
Status of Inspection: Good

NOTE* The seller payd for delivery


This package was received in custody on: 2009-06-18


Name and Address of the seller:

Name: Norbert Metzer
Address: Masuren Allee 14
City: Berlin
County: n/a
Country: Germany
Zip Number: D-14057


Name and Address of the receiver:

Name: (το ονομά μου)
Address: (η διεύθυνσή μου)
City: (την πόλη μου)
County: n/a
Country: Greece
Zip/Code:
-------------------------------------------------------------------

According to our company policy the next step is to transfer a half of the final amount (1700.00 EUR) to our company bank account.
(Bellow you can see our company bank details).

After the delivery will be finished and the inspection period is over you will have to pay the rest of the money (1700.00 EUR) to our company.

Right after we will receive the payment confirmation from you , our delivery agents will start the shipping to your home address.

Note* The transfer must be done only in our company bank account.

PAYMENT DETAILS
-------------------------------------------------------------------
noemio-spedition bank details:

Name: H. Alexander
Bank Name: Barclays Bank
Bank Address: 20 High Street , Middlesex , EN2 6LS

IBAN: GB30 BARC 2029 8163 6503 24
Account Number: 636 50 324
Sort Code: 20-29-81
Swift BIC: BARC GB22
-------------------------------------------------------------------

For our agents of to be able to validate your transfer , in the shortest period of time, you must send us the scaned receipt from your bank with all the details we need to check the transfer only to this e-mail address: noemio-shipping@europe.com

After the reception of the founds , a confirmation e-mail will be sent to the seller.
We will not forward any money to the seller until the buyer finished the inspection of the merchandise and before the buyer will send us a confirmation e-mail that he will keep the product.

If by any reason the buyer is not agree with the merchandise , it will be returned to our agents and our agents will return the buyer imediatly all the money back.
We offer 100% refound of the money.
The merchandise will be returned to the seller under his expence.



Thank You for chosing noemio-spedition !

John Reener
Client Account
www.noemio.com


*************************************************************************
The contents of this email and any attachments are confidential.
It is intended for the named recipient(s) only.
If you have received this email in error please notify the system
manager or the sender immediately and do not disclose the contents to
anyone or make copies.
** eSafe scanned this email for viruses, vandals and malicious content **
*************************************************************************

Με παίρνει λοιπόν ο τύπος τηλέφωνο και με ρωτάει αν παρέλαβα τα μηνύματα.
Του λέω ότι τα παρέλαβα και τον ενημερώνω ότι η αγγελία δεν είναι πια αναρτημένη.
Και μου λέει το ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! :a31: Ενημέρωσα λέει το αφεντικό μου ότι έστειλες τα στοιχεία σου και εφόσον η μηχανή είναι πλέον κλεισμένη αποσύραμε και την αγγελία.
ΟΚ του λέω, αύριο θα πάω να βάλω τα λεφτά στο λογαριασμό που μου έδωσε η μεταφορική.
Μου λέει μόλις βάλεις τα λεφτά πάρε με τηλ, και θα παραλάβεις τη μηχανή μεχρι τη Δευτέρα
ΟΚ του λέω και κλείνουμε...

Αυτά προς το παρόν.
Αύριο πρωί πρωί θα καλέσω τη διεύθυνση ηλεκτρονικού εγλήματος Θεσσαλονίκης να δούμε τι παίζει......

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας και τα σχόλιά σας για το περιστατικό και αν είχε κανείς παρόμοιες ιστορίες....
Θα σας κρατάω ενήμερους για τις εξελήξεις.........:wave2:

Banana hammock
18/06/2009, 17:34
Εννοειται απατη! Κι απ'οτι φαινεται το καταλαβες κι εσυ. Ποιος μ@$@%#ς θα εστελνε τη μοτοσυκλετα χωρις προκαταβολη; Δουλεψε τον στο επακρο! Πες του πως εβαλες τα χρηματα οταν θα σε ρωτησει αλλα πως η τραπεζα σου ειπε πως λογω απεργιας θα φανουν στο λογαριασμο του μετα απο 15 μερες! Και συνεχισε να τον δουλευεις και να τον ρωτας π.χ. γιατι δεν ηρθε το μοτορι κ.λπ.

alximistis
18/06/2009, 17:47
Η λογική λέει απάτη!!! Καλά θα κάνεις και θα ειδοποιήσεις την αστυνομία γιατί δεν ξέρεις τι "λαυράκι" μπορεί να βγει. :)

NikosR
18/06/2009, 17:51
χα Χα. Εκπληκτικό.


Θα εκπλησόμουν αν η noemio spedition (μεταφορική εταιρεία υποτίθεται) εχει ιδέα για το θέμα. Αν έχει, είναι και αυτοί απατεώνες και δεν υπάρχουν (ενα sitε μονο) . Στο site τους έχουν τηλέφωνο. Πάρε να ρωτήσεις αν ξέρουν για αυτη την αποστολή. Αν σου πούν ναι, είναι και αυτοί απατεώνες.

Αν δείς καλά την διαδικασία που περιγράφεται στο site τους, δεν έχει καθόλου σχέση με την απαταιωνίστικη διαδικασία που σου λένε παραπάνω.

Για αυτό λέω ότι αυτοί μπορεί να είναι νομιμότατοι και να μην ξέρουν τίποτα. Το μόνο ύποπτο είναι πώς και αυτοι δε δέχονται παρα μόνο money transfer και τσεκ... πράγμα που σταματά να με κάνει να πιστεύω πώς μπορεί να είναι νόμιμοι...

Τα αγγλικά και στα 2 email είναι του κώλου. Και καλά του 'Γερμανού' πωλητή. Αλλά και της Εγγλέζικης εταιρείας με το μη Εγγλέζικο όνομα?

Γενικώς θέλουν να σου φάνε 1700 Ευρώ.
:

blueangel
18/06/2009, 18:01
Καραμπινάτη απάτη φιλαράκι!!!!:a7: :a11: :a018: :a018: :a016: Από την ποιότητα των αγγλικών και μόνο καταλαβαίνεις πόσο καρμπόν και αρπακολεολέ δουλεύει το σύστημα...Σου λέει με την κρίση που υπάρχει κάποιον μαλάκα θα πετύχω που νόμιζε ότι έπιασε τον παπά από τα @@:mad: :evil: Γνώμη μου αν θές ενημέρωσε και το Κέντρο Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΓΑΔΑ στην Αθήνα γιατί στην ουσία αποτελεί τον συντονιστή σε τέτοιες ιστορίες σε επαφή με Interpol:winka: Μακάρι να βγεί λαυράκι τουλάχιστον αυτή τη φορά:evil:

Elle
18/06/2009, 18:28
Πράγματι δείχνει να είναι απάτη φίλε μου!
Και θα συμφωνήσω με τον ΝikosR, πιστεύω πως θέλουν απλά να σου
φάνε 1.700 ευρώ. Μάλιστα δεν μπορεί να είσαι και το μόνο θύμα! Από
τη συγκεκριμένη αγγελία πρέπει να έχουν πλανηθεί περισσότεροι...
Πόσα 1.700άρια θα μπορούσανε να έχουν ήδη φάει οι εν λόγω κύριοι;

vrider
18/06/2009, 18:54
Ενα μυστηριο πραγμα ρε παιδι μου, οταν θελουν να αγορασουν στελνουν επιταγη http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=82212 , και οταν θελουν να πουλησουν ζητανε Money Transfer!!

Κοιτα να δεις.............

zebras84
18/06/2009, 19:52
Παιδιά για τη μεταφορική δεν ξέρω ακόμα αλλά κι αυτοί μου βρωμάνε.
Η σελίδα τους δε μου γεμίζει και πολύ το μάτι. :eyepop:
Ειδικά το λογότυπο πάνω στη νταλίκα μου κάνει πολυ ψεύτικο. :dizzy:
Θα πάρω αύριο ένα τηλεφωνάκι να τους τσεκάρω κι αυτούς...
;)
Όμως κάτι άλλο δεν καταλαβαίνω....
Συνήθως οι απατεώνες αυτού του είδους ζητάνε τα χρήματα να μεταφερθούν μεσω της
western union γιατί είναι ανώνυμα.
Αυτοί μου δώσαν κανονικό λογαριασμό τράπεζας. :confused:
Άρα θεωρητικά πάντα η τράπεζα όλο και κάποια στοιχεία τους θα πρέπει να έχει, σωστά?
όσο για τους φίλους που λένε ότι θα μου φάει 1700 ?, μη σας πω τι θ πάρει ο τύπος.... :a43:
Αν νομίζει οτι θα με πιστολιάσει το αγγλάκι τον γελάσανε... :a016: :a016:
Ελπίζω μόνο να καταφέρω να συντονίσω τις αρχές να τον μαγκώσουνε τον τύπο πριν δαγκώσει αυτός κόσμο....

Akatanomastos
18/06/2009, 21:14
αγορασε το

ειναι καλη ευκαιρια και θα σου μεινουν λεφτα και για εξοπλισμο(ή ΜΟΝΟ για εξοπλισμο)

Konti
18/06/2009, 21:46
Για βάλε στο site τους στο Tracking τον κωδικό του shipment που σου έστειλαν έτσι απο περιέργεια να δεις τι θα σου βγάλει....?


http://www.noemio.com/track.php?action=track

Ακου...χωρίς προκαταβολή και χαρτιά στέλνει την μηχανή:lol: Κουβαρντάς ο μάγκας....:rotflmao:

sergiosm
19/06/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zebras84
Αύριο πρωί πρωί θα καλέσω τη διεύθυνση ηλεκτρονικού εγλήματος Θεσσαλονίκης να δούμε τι παίζει......


Μπράβο, αυτό είναι το πιο σωστό.

:wave2:

ioarma
19/06/2009, 09:31
έπρεπε να το συνέχισης λέγοντας αφού μου
δείξατε εμπιστοσύνη ότι θα πάρω τη μηχανή και
αποσύρατε την αγγελία στείλτε την κιόλας
και θα πληρώσω αντικαταβολή!!!!!!
φίλος έριξαν άδεια .................!!!!!!

zebras84
19/06/2009, 12:40
Λοιπόν παιδιά η συνέχεια του σίριαλ.....

Κάλεσα την Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος και μου είπαν οτι δυστυχώς δεν μπορούν να επέμβουν αν δεν γίνει η απάτη πρώτα. Πάντως το παλικάρι με το οποίο μίλησα έδειξε να ξέρει πολύ καλά το θέμα και μου ζήτησε οτι στοιχεία έχω για να τον πάρει και ο ίδιος τηλέφωνο σαν ''ενδιαφερόμενος''....
Το συμπέρασμα είναι οτι ο καθένας μπορεί ανενόχλητα να στήνει τέτοιου είδους απάτες και να δρα απροβλημάτιστος μέχρι να ''δαγκώσει'' κάποιον και να τον καταγγείλει. :nono: :bigcry: :eyepop:

Το ποιο ωραίο που μου είπε είναι οτι για να κινηθεί το θέμα σοβαρά με εισαγγελικές παρεμβάσεις για άνοιγμα λογαριασμών και εντοπισμό τηλεφώνων πρέπει να μιλάμε για ποσό πάνω απο 15.000? :eyepop: :hypnotize Για λιγότερα ουδείς ασχολείται!:look:

Α, ξέχασα να σας πω οτι ο τύπος με πήρε τηλέφωνο σήμερα στη 1 και με ρώτησε αν έβαλα το ποσό στην τράπεζα. Εγω ζήτησα ταπεινά συγγνώμη που το κακο αφεντικό μου δεν με άφησε να φύγω από τη δουλειά για να πάω στην τράπεζα :beer: :p :cool: :) :D
Μου απάντησε οτι πρέπει να μιλήσει με το αφεντικό του για το θέμα. Μου είπε αν γίνεται να πάω μετά τη δουλειά να τα βάλω και όταν του ειπα δεν γίνεται μου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να ενημερώσει το αφεντικό του και την μεταφορική εταιρία γιατί θα υπάρχει επιβάρυνση.
Πόσα του λέω? 30? τη μέρα μου λέει. Ε, και γιάυτο σκας του λέω, βάλτα κι αυτα στο λογαριασμό, δεν υπάρχει θέμα! (πολύ άπλα! :a5: :a028: :a46: ) Δευτέρα πρωί πρωί θα τα βάλω τα λεφτά σας!!!

Εγώ πάντως σταματάω να ασχολούμαι με το θέμα και σας δίνω μια συμβουλη....

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!

sergiosm
19/06/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zebras84
Το ποιο ωραίο που μου είπε είναι οτι για να κινηθεί το θέμα σοβαρά με εισαγγελικές παρεμβάσεις για άνοιγμα λογαριασμών και εντοπισμό τηλεφώνων πρέπει να μιλάμε για ποσό πάνω απο 15.000? :eyepop: :hypnotize Για λιγότερα ουδείς ασχολείται!:look:
[/SIZE]


Γιατί τα γ@μημεν@ τα προσωπικά δεδομένα έχουν καταντήσει να προστατεύουν τους απατεώνες...

VGER
19/06/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zebras84


Πόσα του λέω? 30? τη μέρα μου λέει. Ε, και γιάυτο σκας του λέω, βάλτα κι αυτα στο λογαριασμό, δεν υπάρχει θέμα! (πολύ άπλα! :a5: :a028: :a46: ) Δευτέρα πρωί πρωί θα τα βάλω τα λεφτά σας!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: