PDA

View Full Version : Λέτε ?



VALES
18/06/2009, 18:07
Ομόσταυλοι καλησπέρα σας. Έχω ένα 950 Adv S. Εδώ και ένα χρόνο, το βρίσκω λίγο ψηλό για τα δικά μου δεδομένα (όχι δεν κόντινα, ούτε και το S έγινε ψηλότερο. Απλώς... ου γαρ...) και σκέφτομαι τρόπους να το χαμηλώσω, αλλά με τον οικονομικότερο τρόπο. Μία καλή λύση, είναι να αλλάξω τροχούς. Μπροστά 17άρα αντί για 21'', και πίσω 16'' αντί για 15'' με χαμηλότερο προφίλ.
Όπως μου είπαν οι ''ειδικοί'', 2 ίντσες να χαμηλώσει, από 2.5 πόντους η ίντσα, μας κάνει 5 πόντους χαμηλότερο ήδη, συν το χαμήλωμα από τα λάστιχα, συν τις απεριόριστες λύσεις για επιλογή ελλαστικών.
Γνώμες, συμβουλές, προτάσεις και σχόλια, όλα δεκτά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

NikosR
18/06/2009, 18:14
Δια 2 οι υπολογισμοί σου...

blueangel
18/06/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μπροστά 17άρα αντί για 21'', και πίσω 16'' αντί για 15'' με χαμηλότερο προφίλ.


Την αλλαγή της γεωμετρίας δεν την σκέφτηκες?

TOMASKTM
18/06/2009, 18:54
αλλάζουμε αναρτήσεις και τα στάν;;; :D

εχω το 09 και θα το γούσταρα λίγο ψηλότερο

VALES
18/06/2009, 18:55
Πείτε ρε παιδιά...συμβουλές θέλω.

VALES
18/06/2009, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
αλλάζουμε αναρτήσεις και τα στάν;;; :D


Τα στάντ θέλουν σίγουρα ''κόψιμο'', για τις αναρτήσεις μου είπαν δεν χρειάζετε τίποτα εκτός από ρυθμήσεις

nikolas1709
18/06/2009, 20:25
. Μπροστά 17άρα αντί για 21'', και πίσω 16'' αντί για 15'' με χαμηλότερο προφίλ.




φοραει πισω 15????????????

μηπως εχεισ κανεισ λαθοσ

nikolas1709
18/06/2009, 20:28
21 μπροστα και 18 πισω ετσι ξερω εγω οτι φοραει

KOSTAS-ER6
18/06/2009, 20:57
21-18 φοραει κ αν αλλαξεις πας σε 19-17.

χανεις τις δυνατοτητες του ως adventure κ δεν ξερω πως θα περπαταει ετσι...εγω δεν θα το εκανα με τιποτα!!
Γνωμη μου να το αλλαξεις με ενα απλο 990 η να πας σε sm.

Εδω υπαρχει ενα σετ προς πωληση εχει κ τηλ.

http://www.ktmhellasclub.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=1469

VALES
18/06/2009, 22:22
Ο δαίμων του τυπογραφείου χτύπησε για ακόμη μία φορά. Παιδιά έχετε δίκιο, 21 και 18 φοράει.
Κώστας er6, αν εννοείς πως θα χάσει τις δυνατότητές του στο χώμα,πρέπει να σου πω πως δεν είμαι και πολύ του χώματος. Για την άσφαλτο με ενδιαφέρει περισσότερο.
Και μία ακόμη ερώτηση.Πείτε πως άλλαξα τροχούς, με την γεωμετρία της μηχανής τι γίνετε?Όλα παραμένουν όπως είναι, ή πρέπει να γίνουν αλλαγές και σε άλλα μέρη της μοτό ?

KOSTAS-ER6
18/06/2009, 22:46
αν μιλησεις με το παιδι που πουλαει τις ζαντες στην αγγελια θα σου πει απο πρωτο χερι τι παιζει μιας κ τις ειχε στο δικο του...

εγω πιστευω πως απλα θα χαμηλωσει κ δεν θα ειναι για χωμα κ γενικα πιο σκληρη χρηση, πεζοδρομια λακουβες κτλ θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος!
:beer:

Mariner
19/06/2009, 11:16
Ψαξε για την μετατροπή σε 19/17 στο advrider.com

Την έχουν κάνει πολλοί κ λένε οτι χάνει μέν στο ασφάλτινο κομμάτι αλλα στην άσφαλτο γίνεται killer (ακόμα περισσότερο δλδ) :D

LOUKILOUK
19/06/2009, 11:24
vale ξεχνα τις "οικονομικοτερες "λυσεις...που τελικα καταληγουν να σου στοιχισουν πολλα !! Η λυση ειναι μια και μοναδικη...αλλαγη αναρτησης με αυτην του απλου 990.-
Αν κανει οτιδηποτε αλλο θα αλλαξεις το μηχανακι και δεν νομιζω οτι αυτο θες... θα πληρωσεις και παλι χρημα και τελικα πολυ πιθανον να γυρισεις στην αλλαγη των αναρτησεων οταν το μετανειωσεις...
Αν θες να εχεις το ιδιο μηχανακι αλλα χαμηλοτερο ψαξου για αλλαγη των αναρτησεων και σιγουρα υπαρχουν τροποι να σου ερθει φτηνα...
- αμοιβαια ανταλλαγη με καποιον που εχει το απλο και θελει να το ψηλωσει...(υπαρχουν ηδη προτασεις...???!!!)
- αγορα μεταχειρο ή καινουριας ψηλης αναρτησης και πωληση της δικης σου...η διαφορα θα ειναι αρκετα μικρη φανραζομαι αν εχεις υπομονη και το ψαξεις...

Μην κανεις βιαστικες κινησεις...οδηγα και το απλο... ρωτα και κανα συνεργειο για τιμουλες κοιτα και στο διαδικτυο για αναρτηση κλπ
Και εγω γουσταρα το ψηλο, ειχα βλεπεις και το μικρο adv640 που ηταν κατσικι, αλλα μολις καβαλησα το s καταλαβα οτι αλλο τα 160 κιλα και αλλο τα 200+ στο ιδιο σχεδον υψος σελας...

LOUKILOUK
19/06/2009, 11:33
Επισης ξεχασα να πω οτι δεν ξερω η αλλαγη αυτη στα ζαντολαστιχα κατα ποσα εκατοστα θα χαμηλωσει το μηχανακι...Επισης και παλι θα εχεις ενα μηχανακι με ψηλη αναρτηση χαμηλωμενο...εχω την εντυπωση οτι πολυ αλλαζουν στο απλο τα ζαντολαστιχα και υπαρχει εμπειρια...για το s δεν εχω ακουσει κατι... δες το καλυτερα
τι σελα εχεις ? κατι κερδιζεις και απο εκει...
καλο ψαξιμο και καλες επιλογες...:wave2:
υ.γ. κριμα δεν ειναι να εχεις αυτο το μηχανημα και να το σκεφτεσαι για μια χωματινη εκδρομουλα? πχ. αγραφα κτλ?

Leopsomo
19/06/2009, 11:33
Aκομη πιο φτηνη λυση, το μπροστα το χαμηλωνεις απο τιμονοπλακα, πισω παιρνεις εναν ρυθμιστη μηκους αναρτησης της wp. (δεν ξερω τον τεχνικο ορο). Απλα αντικαθιστα το κατω μερος της αναρτησης εκει που ακουμπα το ελατηριο. Οσο πιο μεγαλο μηκος εχει η πισω αναρτηση, τοσο πιο χαμηλο γινεται το μηχανακι.

KOSTAS-ER6
19/06/2009, 12:51
Mηπως αν αλλαξεις μονο τη σελα με αυτη του απλου 990 (3-4 ποντους πρεπει να ειναι χαμηλοτερη) θα λυθει το προβλημα σου??

αν θελεις μπορεις να δοκιμασεις με ενα αλλο δεν θελει μαστορους κτλ.

αν ετσι βολευτεις κ θελεις να τη δωσεις βρηκες ηδη αγοραστη!

el patron
20/06/2009, 01:40
Αν θελεις να μην γινει η μηχανη σου τραβεστι μην της αλαζεις τις ροδες , το adv θελει μονο
18-21 , το πειραμα με τις 17-19 δεν πετυχαινει σε αυτη την μηχανη ,το πιο λογικο ειναι αν δεν σε ενδιαφερει καθολου το χωμα να παρεις καποιο sm η smt .
Στο θεμα της οδικης συμπεριφορας με τα μαμα λαστιχα και ροδες πας πιο γρηγορα απο αυτα που θες να βαλεις ,και αυτο γινεται γιατι ετσι ειναι ρυθμισμενο το πλαισιο και οι αναρτησεις
,με τα 17-19 μπορει να γινει λιγο επικινδυνο γιατι οταν θα σου γλυστρισει θα το κανει με πιο αποτομο τροπο και οχι με την γλυκια αισθηση που εχει με τα μαμα
φιλικα παντα:)

VALES
20/06/2009, 10:12
Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων και τις απαντήσεις σας. Ρώτησα τον μηχανικό μου,και με την πρώτη μου απέριψε την αλλαγή τροχών. Η απάντησή του ήταν ''Έχεις ένα Καγιέν,και του βάζεις ζαντολάστικα από Golf...πως θα σου φανεί ?'' Και σίγουρα δεν μιλούσε μόνο για εμφάνιση. Η καλύτερη λύση που μου έδωσε, ήταν η αλλαγή των εσωτερικών τους, (καλάμια και αμορτισέρ) αλλά θέλαι και κανά 700άρι ευρώ. Οπότε προς το παρών...:wave2:
Έτσι, καταλήγω στο να ψάξω για ανταλλαγή, (που είναι ακόοοοομα καλύτερη λύση) με κάποιον που θέλει να το ψηλώσει. Εν αναμονή λοιπόν

gixxerpap
20/06/2009, 10:44
καταρχάς ψάξε φωτογραφίες στο advrider με adventure που να φοράνε 17-19 και θα δεις ότι δεν είναι καθόλου άσχημα... όλα τα ασφάλτινα κατα βάση on-off, 19-17 φοράνε ...

μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και τη χαμηλή σέλα της KTM, που όσο να ΄ναι, βοηθάει λιγάκι ...

οι αναρτήσεις σίγουρα μπορούν να χαμηλώσουν στο ύψος του απλού, αλλά τα 700 ευρω ακούγονται κάπως ....δεν ρωτάς και πουθενά αλλού, καλού κακού?

ο καθένας ζητάει ό, τι του κατέβει, για ψάχτο λίγο ...

πήγαινε μια βόλτα στον Τασούλη στη καλιρροης να πάρεις μια δευτερη γνώμη και τιμή για τις αναρτήσεις ...
;)

VALES
20/06/2009, 11:25
Φίλε gixxer στην σελίδα που μου λες, μπήκα, είδα, και ομολογώ πως δεν με ενθουσίασε και πολύ το αποτέλεσμα. Έως καθόλου.
Την σέλα μου την έχω ''σκάψει'' εδώ και αρκετό καιρό. Καλιρρόης και Τασούλης μου πέφτουν λίγο μακριά, γιατί είμαι από την Φραπεδούπολη:smilea:
Θεσ/νίκη τα ΚΤΜ είναι σχεδόν μονόδρομος για τέτοιου είδους δουλειές.


Υ: Γ: Προς αποφυγή εξευτελισμού, να σας τονίσω πως το μηχανάκι μου είναι μοντέλο 03'. Ότι ψηλότερο έχει βγει στα χρονικά της μοτοσυκλέτας. (Νομίζω δηλαδή)
Και είμαι και 1.87 ύψος:lol:

gefr
28/06/2009, 17:37
Θα έχεις 5 εκ. χαμήλωμα. Ξεκίνα από εκεί και βλέπεις. Τα S έγιναν γιά μία περίοδο χαμηλώτερα καιμετά επανήλθαν στο ίδιο ύψος. Τώρα είναι στο ίδιο ύψος όπως και το δικό σου.
Καλές αποφάσεις.

VALES
28/06/2009, 21:43
Τελικά θα μείνει ως έχει. Αυτή την Κυριακή, μαζί με ένα φίλο από Κέρκυρα έχουμε κανονίσει να πάμε όλο τον Γράμμο από χώμα.Πρώτη φορά θα το δοκιμάσω τόσα χλμ χώμα:a42:

akamarinos
29/06/2009, 17:15
αμα θες ανταλλαγη με χαμηλοτερες
στειλε μου με πμ ενα τηλέφωνο να τα πουμε