PDA

View Full Version : Tροχοί Bmw 1100gs στην Ελλάδα...;



makis206
19/06/2009, 09:49
Πρόκειται για μηχανάκι φίλου ο οποίος θέλει να προχωρήσει σε αντικατάσταση τροχών αφού είναι αρκετά ταλαιπωρημένοι απ'τη χρήση, οι ακτίνες βρίσκονται σε άθλια κατάσταση και μετά από ένα πέρασμα με διάφορα χημικά για να τις καθαρίσει.... έκανε τα στεφάνια πιο μ@υνί απ'οτι ήδη ήταν..:lol:

Κάτι περίεργα λέγονται στην επαρχία, δεν μπορούν να πλέξουν καινούργιες σε περίπτωση που πάρει μόνο τις ακτίνες (αν βρεθούν κιόλας) και κάτι τέτοια.. το κόστος περιμένει απ'την αρχή ότι θα είναι τεράστιο αν προχωρήσει σε αντικατάσταση με καινούργιες, παρ'όλα αυτά δεν τον ενδιαφέρει λέει..:a24:

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτούς τους τροχούς ; Μπορεί να πλέξει καινούργιους σε περίπτωση που πάρει μόνο στεφάνια και ακτίνες ή να ψάξουμε κατευθείαν για ολόκληρους τροχούς ; Θα βρεθεί τίποτα στην Ελλάδα ή να τον βάλω να ψάχνει τα νετ αφού εγώ βαριέμαι ; Από τιμές ξέρει κανείς να μας πει να γελάσουμε όλοι μαζί παρέα ;:lol:


166464

SeNNinhA
19/06/2009, 10:02
Παπαριές σου λένε. Δεν έχουν τίποτε διαφορετικό οι ακτίνες από τις υπόλοιπες εκτός του ότι πιάνουν στην έξω πλευρά του στεφανιού για να μπαίνουν tubeless ελαστικά.

Και αποκλείεται η BMW να μην έχει spare ακτίνες για την ναυαρχίδα της κλάσης των Adventure μοτό.

Ξεκίνα για πιο σοβαρή απάντηση με μια ερώτηση στην BMW για τις ακτίνες. Ρώτα να σου πούνε εαν υπάρχουν σαν ανταλλακτικό και πόσο κοστίζουν. Εαν υπάρχει σαν ανταλλακτικό τότε σημαίνει ότι δέχεται αλλαγή και αντικατάσταση. Μετά ρώτησε και για εαν ξέρουν το ποιος αναλαμβάνει την αλλαγή.

Είναι σίγουρα χάλια οι ακτίνες και θέλουν αλλαγή ή θέλουν απλά σφίξιμο και είναι κι αυτό μια παπαριά κάποιου άσχετου μηχανικού? Μου φαίνεται και εντελώς απίθανο να έχουν πρόβλημα οι ακτίνες και των 2 τροχών. Να πω ότι ήθελαν οι μπροστά να το δεχτώ σαν πιθανότητα. Αλλά και οι 2 τροχοί?

SeNNinhA
19/06/2009, 10:05
Δες και μερικές τιμές για μεταχειρισμένες από ebay Γερμανίας:

http://shop.ebay.de/items/?_nkw=felge+bmw+1100+gs&_armrs=1&_from=R40

Stergios69
19/06/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δες και μερικές τιμές για μεταχειρισμένες από ebay Γερμανίας:

http://shop.ebay.de/items/?_nkw=felge+bmw+1100+gs&_armrs=1&_from=R40
Σ αυτό συνηγορώ και εγώ..
Τροχοί για drz motard κομπλε με λάστιχα δίσκους γρανάζια, 320 ευρώ στην πόρτα μου...
Στείστε καραούλι για καμια 10αριά μέρες, σίγουρα θα βρείτε κάτι... :D :wave2:

makis206
19/06/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Είναι σίγουρα χάλια οι ακτίνες και θέλουν αλλαγή ή θέλουν απλά σφίξιμο και είναι κι αυτό μια παπαριά κάποιου άσχετου μηχανικού? Μου φαίνεται και εντελώς απίθανο να έχουν πρόβλημα οι ακτίνες και των 2 τροχών. Να πω ότι ήθελαν οι μπροστά να το δεχτώ σαν πιθανότητα. Αλλά και οι 2 τροχοί?

Περισσότερο στο μυαλό του είναι κατά τη γνώμη μου Γιάννη, αγόραζε πέρισυ το μηχανάκι μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση αλλά είχε υπερβολική σκουριά στις ακτίνες και κάτι λεκέδες στα στεφάνια τα οποία ρίχνοντας πάνω κάτι χημικά (δεν ξέρω τι) τα έκανε χάλια αφήνοντας πάνω τους κάτι στάμπες που δεν φεύγουν με τίποτα, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να τα βάψει για το αισθητικό και μόνο κομμάτι της υπόθεσης. Όσο αναφορά τις ακτίνες πέρα απ'το ότι τον χαλάνε στο μάτι όπως λέει τον ανησυχεί πολύ η και σκουριά, για το πόσο αντέχουν να κάνουν ακόμα τη δουλειά τους και να μην έχει αναποδιές σε κάποιο ταξίδι η στο χώμα που πηγαίνει αρκετά..

Δεν έχει προβλήματα με στραβώματα, χαλαρές ακτίνες κλπ κλπ, λεφτά για ξόδεμα έχει..:lol:

Όσο αναφορά τις ακτίνες όμως αρχίζω να συμμερίζομαι την ανησυχία του όσο τις κοιτάζω κι εγώ, ίσως και να μην πάθουν ποτέ τίποτα δεν ξέρω, η σκουριά όμως πάνω τους δείχνει να έχει χωθεί αρκετά βαθιά μέσα στο μέταλλο κι η αντοχή τους σε μια δύσκολη στιγμή μοιάζει αμφίβολη..

Ευχαριστώ και για το λινκ, θα του το δώσω να ρίξει μια ματιά :beer:

makis206
19/06/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Σ αυτό συνηγορώ και εγώ..
Τροχοί για drz motard κομπλε με λάστιχα δίσκους γρανάζια, 320 ευρώ στην πόρτα μου...
Στείστε καραούλι για καμια 10αριά μέρες, σίγουρα θα βρείτε κάτι... :D :wave2:

Ευχαριστώ Στέργιο !:a10: :beer:

SeNNinhA
19/06/2009, 10:43
Αν ήμουν εγώ θα έτριβα τις ακτίνες με γυαλόχαρτο για να φύγει όση σκουριά είναι να φύγει και να δω κι εγώ μέχρι που έχει φτάσει πραγματικά. Θεωρώ απίθανο να έχει εισχωρήσει βαθιά και είναι πιο πιθανό να φύγει εύκολα η επιφανειακή στρώση. Μπορεί φυσικά να το βάψει αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να βγάλει τις ακτίνες για να γίνει σωστά. Οπότε επανερχόμαστε στα ίδια. Όσον αφορά το θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Το καλό με τις ακτίνες είναι ότι έχεις το περιθώριο να σου σπάσουν αρκετές και ακόμη να μπορείς να πηγαίνεις και να φτάσεις στον προορισμό σου. Αν σπάσουν πολλές θα στραβώσει κάπως το στεφάνι αλλά επανέρχεται. Πάντως φόβο για ασφάλεια δεν έχει. Εαν τώρα δει και σπάσει η πρώτη τότε κάνει την όποια επισκευή θέλει. Πάντως θεωρώ ότι ακτίνες περνάς καινούργιες ΣΙΓΟΥΡΑ. Αυτές οι μηχανές γυρίζουν ακόμη όλο τον κόσμο. Λές να κολάνε γιατί χαλασαν οι ακτίνες και να θέλουν νέες ζάντες κάθε φορά που κοπανάνε σε κοτρώνα?

makis206
19/06/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μπορεί φυσικά να το βάψει αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να βγάλει τις ακτίνες για να γίνει σωστά.
Πάντως θεωρώ ότι ακτίνες περνάς καινούργιες ΣΙΓΟΥΡΑ. Αυτές οι μηχανές γυρίζουν ακόμη όλο τον κόσμο. Λές να κολάνε γιατί χαλασαν οι ακτίνες και να θέλουν νέες ζάντες κάθε φορά που κοπανάνε σε κοτρώνα?

Αυτά είμαι σίγουρος πως θα τον καθησυχάσουν, θα του τα δώσω να τα διαβάσει γιατί εγώ δεν τα κατάφερα από μόνος μου :lol:

Αν παρ'όλα αυτά επιμείνει στις φοβίες του έχει και τη δεύτερη επιλογή που του έδωσες Γιαννιό, ευχαριστώ εκ μέρους του παλίκαρε !

:beer: :beer:

stefanos
19/06/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτά είμαι σίγουρος πως θα τον καθησυχάσουν, θα του τα δώσω να τα διαβάσει γιατί εγώ δεν τα κατάφερα από μόνος μου :lol:

Αν παρ'όλα αυτά επιμείνει στις φοβίες του έχει και τη δεύτερη επιλογή που του έδωσες Γιαννιό, ευχαριστώ εκ μέρους του παλίκαρε !

:beer: :beer:

Κοίτα και οι μαστόροι δεν θα γίνουν κλέφτες.
Εάν ο άνθρωπος δεν μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ απο την σκουριά στις ακτίνες ενώ παίζει να την κυκλοφοράς κανα χρόνο με 2-3 σπασμένες, μην του το χαλάς.
Οι αγορές φτιάχνουν την ψυχολογία.
Και μπορεί να πουλήσει αυτή στο e-bay και να βγάλει και καμιά διαφορά.:p

hidefnick
19/06/2009, 11:55
Για το πλέξιμο μου ζήτησαν 50 με 100 ευρά και για τους δύο τροχούς (με 48 ακτίνες έκαστος :D ) Kάντε μια ερώτηση στην BMW για το κόστος των ακτινών. Και τσεκ αν θέλουν και καψούλια (παίζει να είναι κολυμμένα με τις ακτίνες)

makis206
19/06/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κοίτα....

E ναι, το χρήμα πρέπει να κάνει κύκλους (η σειρά μας να δούμε πότε θά'ρθει):lol:

makis206
19/06/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Για το πλέξιμο μου ζήτησαν 50 με 100 ευρά και για τους δύο τροχούς (με 48 ακτίνες έκαστος :D ) Kάντε μια ερώτηση στην BMW για το κόστος των ακτινών. Και τσεκ αν θέλουν και καψούλια (παίζει να είναι κολυμμένα με τις ακτίνες)

Αν είναι έτσι και μπορεί να βάψει και τα στεφάνια τότε μια χαρά θα του έρθει, δεν ξέρω αν έχει ρωτήσει στη BMW στα Χανιά για να έχω τώρα μια πλήρη εικόνα για το πόσο το έχει ψάξει το θέμα αν και υποθέτω ότι επό εκεί θα έκανε την αρχή στην αναζήτησή του.

Θα ενημερώσω :beer:

stefanos
19/06/2009, 12:05
Νομίζω πάντως οτι ανάλογο με ακτινολόγηση ζάντας "Αkront" έχει ξαναμπεί παλιότερα και έπαιζε κάποιο θέμα αλλά η μνήμη μου δεν με βοηθάει.

Anty12
19/06/2009, 12:13
Μάκη ελπίζω να σε πρόλαβα.
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47909) και αν θες περισσότερες πληροφορίες πμησε στον πολιτοδούκα γιατί δεν πολυμπαίνει τελευταία και δεν θα το δεί.

makis206
19/06/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μάκη ελπίζω να σε πρόλαβα.
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47909) και αν θες περισσότερες πληροφορίες πμησε στον πολιτοδούκα γιατί δεν πολυμπαίνει τελευταία και δεν θα το δεί.

Α μπράβο κι αναρρωτιώμουν που το είχα δει !


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χωρίς καμία διάθεση δυσφήμισης του συγκεκριμμένου καταστήματος, ακτινολόγηση σε τέτοιου τύπου ζάντες ΔΕΝ πραγματοποιείται ΠΟΥΘΕΝΑ εν Ελλάδι ...:wave2:
Υ.Γ.
Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της αντιπροσωπείας να φτιάξει την ζάντα με ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗ και ενέργειες !!! :D

Αυτό βέβαια διαφέρει απ'αυτά που είπε ο SeNNinhA κι ο wiredgr (τα οποία δεν αμφισβητώ εννοείται) όμως κάτι παρόμοιο μου είπε κι ο φίλος απ'την αναζήτηση που είχε κάνει μέχρι προχτές που με ρώτησε. Θα τον βάλω να το ψάξει λίγο ακόμα το θέμα γιατί δεν ξέρω τι παίζει στα Χανιά με ακτινολογήσεις τέτοιου είδους, σε περίπτωση που δεν βγάλει άκρη εδώ την ψάχνουμε και με τον πολιτοδούκα. Είδωμεν!

:beer:

SeNNinhA
19/06/2009, 13:35
Δεν καταλαβαίνω γιατι συγχαίετε το: ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με το ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ/ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Είναι 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα.

Και εν προκειμένω ΓΙΝΕΤΑΙ. Μένει να βρούμε ποιος μπορεί.

makis206
19/06/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν καταλαβαίνω γιατι συγχαίετε το: ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με το ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ/ΔΕΝ ΞΕΡΩ
Είναι 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα.
Και εν προκειμένω ΓΙΝΕΤΑΙ. Μένει να βρούμε ποιος μπορεί.

Γιάννη ότι γίνεται γίνεται δεν το συζητάμε αυτό, κέντρα ακτίνες και στεφάνια είναι κι όσο υπάρχει συμβατότητα μεταξύ τους δεν μπορεί παρά να "γίνεται".

:beer:

Anty12
19/06/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Α μπράβο κι αναρρωτιώμουν που το είχα δει !
Αυτό βέβαια διαφέρει απ'αυτά που είπε ο SeNNinhA κι ο wiredgr (τα οποία δεν αμφισβητώ εννοείται) όμως κάτι παρόμοιο μου είπε κι ο φίλος απ'την αναζήτηση που είχε κάνει μέχρι προχτές που με ρώτησε. Θα τον βάλω να το ψάξει λίγο ακόμα το θέμα γιατί δεν ξέρω τι παίζει στα Χανιά με ακτινολογήσεις τέτοιου είδους, σε περίπτωση που δεν βγάλει άκρη εδώ την ψάχνουμε και με τον πολιτοδούκα. Είδωμεν!

:beer:

Πάντως τότε που την ψάχναμε με τον πολιτοδούκα , για το τι και το πως, ο επίσημος στα Τρίκαλα, είχε πει οτι το περίφημο μηχάνημα , για αυτού του τύπου ζάντες της BMW, θα το έφερνε από Γερμανία , ώστε να πάρει δουλειές από όλη την Ελλάδα, τουλάχιστον την Βόρεια.....

Ένα τελέφωνο στα Τρίκαλα (προσοχή......όχι στον συνονόματο στη Σαλονίκη :lol: )για πληροφορίες δεν θα σε χαλούσε

DrBig
24/06/2009, 09:25
σπαμ.

υπαρχουν τροχοι διαθεσιμοι προς πωλησιν, πληροφοριες εντος.