PDA

View Full Version : Ρύθμιση ανάρτησης



peter86
20/06/2009, 00:05
Δεν έχει αναφέρει κανείς ,αν δε κάνω λάθος, για την οποιαδήποτε αλλαγή στη ρύθμισης της ανάρτησης.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι το άξιο συζητήσεως?????

fantacid
20/06/2009, 00:14
κατι πηρε το ματι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44007) μου

peter86
20/06/2009, 00:27
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το έχω δει και γω αυτό.

Αναφέρομαι στο αν έχει δοκιμάσει κάνεις κάποια αλλαγή πάνω σε bandit και να έχει να προτείνει κάτι.....

amyroukai
20/06/2009, 19:08
Εμ... Είμαι 95 κιλά περίπου. Την έχω Ελατήριο στο 5 μόνος μου, στο 7 με δεύτερο άτομο, Απόσβεση στο 3 μόνος μου, στο 4 με δεύτερο άτομο. Συνήθως ξεχασμένη στη σκληρή της ρύθμιση, κοπανάει λίγο, γλιστράει το πίσω, αλλά πραγματικά ΒΑΡΙΕΜΑΙ να σκύβω και να γυρνάω με το κλειδί το ελατήριο. Άσε που και τέρμα που είναι, πάνω από 150 κιλά δεν τα σηκώνει, μετά βυθίζεται πολύ.
Εμπρός προφόρτιση στις 3 ορατές γραμμές.

Το θέμα, πέρα από αυτά που λέει στο άρθρο, είναι να έχει σωστό sag (βύθισμα σε ηρεμία) η ανάρτηση, έτσι ώστε να δουλεύει κάπου στο "μέσο" των διαδρομών της, να μην τις εξαντλεί όμως. Με το μπροστινό το έχω καταφέρει, με το ελατήριο πίσω έχω θεματάκι. Αν και τόσο εγώ όσο και η συνήθης συνοδηγός δεν ανήκουμε στο μέσο όρο βάρους.

Οπότε... Λέω να κάνω την κίνηση White Power με τηλεπροφόρτιση, αμέσως μόλις πάρω κάτι λ7. Και μιά δερμάτινη και καλοκαιράκι, track days λύσσα κλπ... :beer:

Ληστης
21/06/2009, 07:33
Εχθες ανακαλυψα οτι η βιδα ρυθμισης της αποσβεσης επαναφορας στο πισω αμορτισερ αλλαζει και την αποσβεση συμπιεσης.Ενω ρυθμιζα την αποσβεση επαναφορας γινοταν πιο αποτομο στις λακουβες . Κακο αυτο γιατι περιοριζει πολυ της ρυθμισεις.

lamoun
21/06/2009, 10:29
Σωστά. Στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) τα αμορτισέρ που έχουν ρύθμιση μόνο για απόσβεση επαναφοράς, έτσι είναι. ;)

BIKENEST
21/06/2009, 14:10
Εγω στο δικο μου 1250 στην πισο αναρτηση εβαλα την προφορτηση στο 5 και την αποσβεση επαναφορας στα 3/4
και για ενα ατομο ακομα(5000 χμ) ειναι οκ! τωρα στο μπροστινο τα πραγματα αλαζουν!
τα μαμα ελατηρια ειναι για πεταμα (γραμικα, κοντα, με μεγαλους αποστατες) η καλητερη λυση
μετα απο πολυ ψαξιμο ειναι τα hyperpro (με βαση τα κιλα του καθε αναβατη) και αλαγη λαδιων
απο sae 10 σε sae 15 με καλη εξαερωση στα πειρουνια (catrige) ρυθμηση sag για μενα 2 απ το τελος και το μπροστινο μεταμορφωνεται! δεν κοπαναει στα δυνατα φρενα ειναι πολυ προοδευτικο και διαβαζει τον δρομο καταπληκτικα!!:beer: τωρα εχει σειρα να παρει τον πουλο
το πισο αμορτησερ καπια στιγμη :bigcry: για την ολοκληροση του στησιματος του 1250 που τοσο γουσταρω:beer: :beer: :beer: με καποιο wp η ohlins!! later.......:wave2:

Ληστης
21/06/2009, 15:09
Το μεγαλυτερο προβλημα που εχω ειναι η προσφυση στην επιταχυνση ακομα και με τριτη στο κιβωτιο.Εχω την προφορτιση στο 3 και την αποσβεση μιση στροφη πριν Το τερμα.
Αν εχει κανεις να προτεινει κατι...

lamoun
21/06/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Το μεγαλυτερο προβλημα που εχω ειναι η προσφυση στην επιταχυνση ακομα και με τριτη στο κιβωτιο.Εχω την προφορτιση στο 3 και την αποσβεση μιση στροφη πριν Το τερμα.
Αν εχει κανεις να προτεινει κατι...

Φαντάζομαι σου γλιστράει το πίσω.
Τότε θα πρέπει να χαλαρώσεις την απόσβεση συμπίεσης :sick: => απο τα προηγούμενα να χαλαρώσεις την επαναφορά (μεταφέρεται πιο γρήγορα το βάρος πίσω, και έχεις περισσότερη πρόσφυση)

peter86
21/06/2009, 20:21
Έπαιξα λιγάκι με το ρυθμιστή απόσβεσης τις προάλλες και παρατήρησα τα εξής:

ξεκίνησα με τη ρύθμιση στο κανονικό (οι 2 τελείες να είναι ευθυγραμμισμένες κατά τα λεγόμενα του manual) και το μηχανή δούλευε σα να είχε σαπούνι στο πίσω τροχό, τόσο κατά την επιτάχυνση όσο και κατά το φρενάρισμα.

Στη συνέχεια ρύθμισα το ρυθμιστή στο τελείως αντίθετο άκρο. Πολύ καλύτερα τα πράγματα με πάρα πολύ καλή επαφή του τροχού με την άσφαλτο και στην επιβράδυνση και στην επιτάχυνση(εννοείται πως και στις 2 περιπτώσεις οδήγησα στον ίδιο δρόμο...)

Λογικά δ έιναι τα αποτελέσματα και στις 2 περιπτώσεις με αυτές τις ρυθμισεις???

Στη συνέχεια θα ασχοληθώ με την προφόρτιση του πίσω ελατηρίου.

Όσον αφορά τα μπροστινά ελατήρια κατέληξα στην 6 ρύθμιση από τις συνολικά 8 που διαθέτει.Νομίζω ότι τώρα δουλέυει πολύ καλύτερα στούς άψογους ελληνικούς δρόμους....
Έιχα τη ρύθμιση για πολύ καιρό στη θέση 3, και από ότι κατάλαβα δ πρέπει να δούλευε και ιδιαίτερα σωστά....

Αν κάτι έχω κάνει στραβά παρακαλώ ενημερώστε με!!!!!!

amyroukai
06/07/2009, 14:49
Πόσα κιλά είσαι; 6 στο μπροστινό ακούγεται πολύ :) Βάλε ένα ζιπάκι στο καλάμι και δες πόση διαδρομή χρησιμοποιείται, αν δεν βυθίζεται αρκετά, δεν δουλεύει και σωστά η μπροστινή ανάρτηση. Κανονικά, πρέπει να δουλεύει στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής του πηρουνιού. Στο μπροστινό, στο 650 τουλάχιστον, έχει μόνο προφόρτιση ελατηρίου, όχι απόσβεση. Και αν όντως χρειάζεσαι μονός τα ελατήρια σχεδόν τέρμα σφιγμένα, δεν το ψάχνεις μπας και τα αλλάξεις; Περίεργο πάντως, γιατί έχοντας κάνει πολλά χιλιόμετρα και με πολύ φόρτωμα, το εμπρός ποτέ δεν έδειξε "λίγο". Το πίσω είναι μεγάααααλη ιστορία.

peter86
15/07/2009, 00:39
Είμαι περίπου 89-90 κιλά.Για να τα πάρουμε από την αρχή,η ρύθμιση στη θέση 0 ,για το μποστινό μιλάμε, δίνει τη "μαλακότερη" ρύθμιση,ενώ στη θέση 7 την "σκληρότερη".
Σωστά???

amyroukai
15/07/2009, 00:59
Ναι, ψηλότερο νούμερο = πιο σκληρό ελατήριο.