PDA

View Full Version : Ποια να αγοράσω;



nikoas
20/06/2009, 08:39
Καλημέρα, πριν σας αναφέρω τον προβληματισμό μου, θα σας αναφέρω ένα περιστατικο που μου συνεβη.

Η πρώτη και μοναδική μου μοτοσυκλέτα ήταν ένα χτ 500 μοντέλο '01 mottard (μεταχειρισμένο)
Πάνω στο 8 μηνο που το είχα, πήγα ένα ταξιδάκι, και αμέσως αποφάσισα να το αλαξω με κάτι πιο δυνατό. Ξεκίνησα έρευνα αγοράς και κατέληξα στο Ζ750. Πήρα προσφορες απο πολλες μάντρες και η πιο συμφερουσα ήταν απο γνωστο όνομα στη Λ. Μεσογείων . Για να μην πολυλογώ συμφώνησα ανταλαγη το χτ και τα υπόλοιπα με δώσεις.
Τα χαρτία έγιναν, οι λογαριασμοί από την τράπεζα ήρθαν, το Ζ750 ομως δεν το είδα ποτέ! Μετα απο 4 μήνες που πλήρωνα δώσεις για το τίποτα έβαλα δικηγόρο, κυνηγησα τράπεζα και έμπορο, και την εβδομάδα που ξεκαθάρισα με την τράπεζα (σταμάτησα να πληρώνω δώσεις), έπεσα με περίπου 140χλμ/ω απο λακούβα....
Δόξα το Θεό δεν έπαθα κατι σοβαρό, αλλά το χτ έκοψε σκελετό!
Και από τότε (23/10/07) λίγο το σοκ απ'την πτώση, λίγο τα οικονομικά, δεν έχω καβαλήσει παρα μόνο 5-6 φορες παπι.
Και τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος για καινούρια μοτοσυκλέτα ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ και μόνο!

Σίγουρα ένα γυμνό θα μου έδιωχνε το γινάτι λόγω της ιστορίας, αλλά οι πιο έμπειροι οδηγοί μου λένε να το αποφύγω καθώς δεν βολεύει ούτε για την πόλη, ούτε για ταξίδια και μου προτείνουν κάτι σε on-off και λόγω υψους (1,92).
Ωραία και τα on-off αλλά θα ήθελα κάτι πιο παιχνιδιάρικο που να με εξυπηρετεί και στην πόλη, αλλά να μπορώ να κάνω και ταξίδια...

Αυτή τη στιγμή έχω γυρίσει όλες τις αντιπροσωπείες και μου αρέσουν διάφορα μοντέλα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Αυτα είναι τα

KAWASAKI Versys, er6f
yamaha fazer,xt
suzuki gsr, vstrom

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία και επειδή πάω σε καινούριο θέλω να κάνω μια αγορά που θα μου μείνει για αρκετα χρόνια και θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων αναβατών.


Ευχαριστώ.

SVX
20/06/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
Καλημέρα, πριν σας αναφέρω τον προβληματισμό μου, θα σας αναφέρω ένα περιστατικο που μου συνεβη.

Η πρώτη και μοναδική μου μοτοσυκλέτα ήταν ένα χτ 500 μοντέλο '01 mottard (μεταχειρισμένο)
Πάνω στο 8 μηνο που το είχα, πήγα ένα ταξιδάκι, και αμέσως αποφάσισα να το αλαξω με κάτι πιο δυνατό. Ξεκίνησα έρευνα αγοράς και κατέληξα στο Ζ750. Πήρα προσφορες απο πολλες μάντρες και η πιο συμφερουσα ήταν απο γνωστο όνομα στη Λ. Μεσογείων . Για να μην πολυλογώ συμφώνησα ανταλαγη το χτ και τα υπόλοιπα με δώσεις.
Τα χαρτία έγιναν, οι λογαριασμοί από την τράπεζα ήρθαν, το Ζ750 ομως δεν το είδα ποτέ! Μετα απο 4 μήνες που πλήρωνα δώσεις για το τίποτα έβαλα δικηγόρο, κυνηγησα τράπεζα και έμπορο, και την εβδομάδα που ξεκαθάρισα με την τράπεζα (σταμάτησα να πληρώνω δώσεις), έπεσα με περίπου 140χλμ/ω απο λακούβα....
Δόξα το Θεό δεν έπαθα κατι σοβαρό, αλλά το χτ έκοψε σκελετό!
Και από τότε (23/10/07) λίγο το σοκ απ'την πτώση, λίγο τα οικονομικά, δεν έχω καβαλήσει παρα μόνο 5-6 φορες παπι.
Και τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος για καινούρια μοτοσυκλέτα ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ και μόνο!

Σίγουρα ένα γυμνό θα μου έδιωχνε το γινάτι λόγω της ιστορίας, αλλά οι πιο έμπειροι οδηγοί μου λένε να το αποφύγω καθώς δεν βολεύει ούτε για την πόλη, ούτε για ταξίδια και μου προτείνουν κάτι σε on-off και λόγω υψους (1,92).
Ωραία και τα on-off αλλά θα ήθελα κάτι πιο παιχνιδιάρικο που να με εξυπηρετεί και στην πόλη, αλλά να μπορώ να κάνω και ταξίδια...

Αυτή τη στιγμή έχω γυρίσει όλες τις αντιπροσωπείες και μου αρέσουν διάφορα μοντέλα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Αυτα είναι τα

KAWASAKI Versys, er6f
yamaha fazer,xt
suzuki gsr, vstrom

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία και επειδή πάω σε καινούριο θέλω να κάνω μια αγορά που θα μου μείνει για αρκετα χρόνια και θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων αναβατών.


Ευχαριστώ.


παρε V- strom εισαι 1.92 και απο ολα τα υπολοιπα που ανεφερες , θα προεξεχεις...

το Vstrom καντο βολτα να δεις πως το κουμΑνταρεις ..... και αφου σιγουρευτεις ... :wave2:

Gandalf dr685sm
20/06/2009, 08:56
χμμμμ...

Μιας και ήθελες κάτι σε πιο σκυφτό , λέγοντας πως πήγαινες για Ζ750 , προσωπικά θα έλεγα οτι το Versys θα σου δώσει περισσότερα (με κάποιους συμβιβασμούς) σε αυτά που ζητάς.

Είναι κάπως δυνατό, έχει street χαρακτήρα και σίγουρα μπορείς να το πείς και κάπως On-Off. Συν το οτι αισθητικά θα έλεγα οτι έχει μια δική του μοναδικότητα.

Gandalf

TROOPER
20/06/2009, 15:52
φαζερ

kostas_1100gs
20/06/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
Τα χαρτία έγιναν, οι λογαριασμοί από την τράπεζα ήρθαν, το Ζ750 ομως δεν το είδα ποτέ! Μετα απο 4 μήνες που πλήρωνα δώσεις για το τίποτα έβαλα δικηγόρο, κυνηγησα τράπεζα και έμπορο, και την εβδομάδα που ξεκαθάρισα με την τράπεζα (σταμάτησα να πληρώνω δώσεις), έπεσα με περίπου 140χλμ/ω απο λακούβα....

Τελικά γιατί δεν έφερε ποτέ την μοτοσυκλέτα? Τι έγινε εκεί?
Κατά την γνώμη μου παιχνιδιάρικο και για ταξιδάκια, είναι ένα 950adve, ή ένα tiger.

nikoas
20/06/2009, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Τελικά γιατί δεν έφερε ποτέ την μοτοσυκλέτα? Τι έγινε εκεί?
Κατά την γνώμη μου παιχνιδιάρικο και για ταξιδάκια, είναι ένα 950adve, ή ένα tiger.


Δεν ξέρω φίλε μου, το μόνο που ξέρω είναι οτι ανακαίνισε το μαγαζί του και το έκανε αντιπροσωπεία YMC και απότι έμαθα άνοιξε μαγαζι του γιου του στη Λούτσα.
Δεν ξέρω αν πήγαν εκεί τα λεφτά μου, πάντως είχε εξαπατήσει άλλα 6-7 άτομα εκείνη τη περίοδο.
Και δεν είναι και κανένας τυχαίος, είναι απο τα μεγαλύτερα ονόματα στην αγορά!

Συμφωνώ μαζί σου ειδικα το tiger είναι η καψούρα μου, αλλα το budjet φτάνει μετα βίας τα 7500 euro οπώτε αυτά θα τα βλέπω το βράδυ στα ονειρά μου...


Τhanks για τις γνώμες όλων. Βοηθάνε πολύ!

kostas_1100gs
20/06/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
Συμφωνώ μαζί σου ειδικα το tiger είναι η καψούρα μου, αλλα το budjet φτάνει μετα βίας τα 7500 euro οπώτε αυτά θα τα βλέπω το βράδυ στα ονειρά μου...

8.000e κάνει μεταχείρω.

EVI
20/06/2009, 19:38
versys , v-strom

devil's animal
20/06/2009, 21:19
μαζεψε χρημα και παρε tiger.
δεν θα το μετανοιωσεις στιγμη!
:beer: :beer: :beer: :beer:

z.k.a.p.
04/07/2009, 08:23
ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΝΑ V-STROM 650. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ <ΟΡΦΑΝΟΣ> ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟΜΕΙΝΑΝΕ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΧΕΔΙΟ Ή ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΓΙΑΤΟ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΥΤΕ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΞΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΧΑΡΑ. ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΥΘΙΚΟ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΩΡΙΜΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΙΛΕ.

z.k.a.p.
04/07/2009, 08:32
ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΝΑ V-STROM 650. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ <ΟΡΦΑΝΟΣ> ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟΜΕΙΝΑΝΕ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΧΕΔΙΟ Ή ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΓΙΑΤΟ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΥΤΕ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΞΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΧΑΡΑ. ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΥΘΙΚΟ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΩΡΙΜΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΙΛΕ.

thoba
29/07/2009, 13:01
και εγω πιστευω οτι το v-strom θα σε βολευε αλλα θα σου προτηνα να κανεις καμια με τα μηχανακια που σου αρεσουν για δεις αν σε βολευουν και σου τεργιαζουν

jimmy10
29/07/2009, 14:45
nikoas... στα ιδια κυβικα ειμαστε. εγω εχω ενα V-strom και το εχω καταευχαριστηθει. Ευκολο, ανετο και σκυλι. Τωρα απο ταχυτητα, για τα δικα μου δεδομενα ειναι μια χαρα.

Το Versys το εχει ενας φιλος και αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι ειναι σαφως πιο προσανατολισμενο για χρηση μεσα στην πολη λογω του οτι ειναι αρκετα μαζεμενο...

ενα test ride θα σε βοηθαγε παντως...

menelaos46
09/08/2009, 15:22
Το V-strom το οδηγω καθημερινα. Γνωμη μου ειναι πως ειναι ενα μηχανακι που αξιζει γι'αυτα που προσφερει στην τιμη που τα προσφερει.
Εχει ροπη αρκετη, αξιοπιστο μοτερ αλλα και ψιλοδυνατο για την κατηγορια του, θελει προσοχη στα λαδια αν το πιεζεις, καταναλωση πολυ χαμηλη. Ανετο και ταξιδιαρικο αλλα απο την αλλη εχει γινει σουπα και δεν ειναι και τοσο μουρατο.

Φρενα οχι και τοσο καλα, κανουν ομως τη δουλεια τους, και το μπροστινο δε μου αρεσει καθολου.
Αν εχεις εμπειρια χωρις abs γιατι ειναι πολυ μακρι και γυρναει δυσκολα στην κινηση και δυσκολευει στις μανουβρες.
Νομιζω ειναι το καλυτερο απο αυτα που αναφερεις αλλα γουστα ειναι αυτα.....

nikoas
10/08/2009, 18:13
Μάγκες έκλεισα το versys τελικά και μου ακύρωσε το δάνειο η τράπεζα. Έλεος, με νορμάλ

εκκαθαριστικό, μόνιμη εργασία,χωρίς άλλα δάνεια και καλοπληρωτής στα προηγούμενα

(ξεχρέωσα 1 χρόνο νωρίτερα)!!

Ξενέρωσα εντελώς....

2stroker
10/08/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
Μάγκες έκλεισα το versys τελικά και μου ακύρωσε το δάνειο η τράπεζα. Έλεος, με νορμάλ

εκκαθαριστικό, μόνιμη εργασία,χωρίς άλλα δάνεια και καλοπληρωτής στα προηγούμενα

(ξεχρέωσα 1 χρόνο νωρίτερα)!!

Ξενέρωσα εντελώς....

αν βαλεις εγγυητη?:rolleyes:
παντως εντυπωση μου εκανε που δεν στο εγκρινουν αφου σε ολα τα υπολοιπα εισαι οκ

nikoas
10/08/2009, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
αν βαλεις εγγυητη?:rolleyes:
παντως εντυπωση μου εκανε που δεν στο εγκρινουν αφου σε ολα τα υπολοιπα εισαι οκ

Άστα να πάνε φίλε μου, κι εγώ περίμενα να μου το δώσουν με τα τσαρούχια,

δυστυχώς όμως κόβουνε κώλους οι τράπεζες με τα δάνεια...

Μου έδειξε τις αιτήσεις του τελευταίου δίμηνου ο πωλητής καιπερίπου 5 στα 40 είχαν εγκριθεί...

Και το χειρότερο είναι οτι έχουν φύγει όλοι διακοπές που θα μπορούσαν να είναι εγγυητές

Κι έκανα και όνειρα οτι θα πάω διακοπές με μοτοσυκλέτα φέτος.....
:sad: