PDA

View Full Version : μεγαλη καταναλωση



teetnnb
21/06/2009, 11:00
Θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με την καταναλωση των διχρονων. Βασικα εγω εχω ενα Yamaha Chappy που το ειχε η θεια μου στα νιατα της. Το ξερο οτι ειναι παλιο αλλα για τον χαβαλε που το θελω ειναι οτι πρεπει για μενα.Ειναι 50cc και ειχε αρκετα χρονια να παρει μπρος. Τελος παντων το εδωσα σε εναν μαστορα να το βαλει μπρος για να δουμε αν λειτουργει ακομη. Με την λειτουργια του ειμαι ευχαριστιμενος, αλλωστε για τον σκοπο που το θελω δεν χρειαζομαι τιποτα παραπανω. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι σε λειτουργια 2 ωρων καιει ανετα το μισο τεποζιτο και αναρωτιεμαι αν οντος κανει τοσα λογο της ηλικιας του η ειναι λαθος ρυθμισμενο.Ευχαριστω εκ τον προτερων.

GiannisBlessed
21/06/2009, 19:07
τι εννοεις?πες ποσο ειναι το ρεζερβουαρ σε λιτρα και ποσα κμ βγαζει με αυτο.

Alarm
21/06/2009, 20:27
λογικο ειναι. και εμενα το suzuki address 50cc βγαζει το πολυ καμια 30αρα χιλιομετρα με γεματο ντεποζιτο.
αδικα αγχωνεσε.

παντως η μετριση δεν μετριεται με της ωρες αλλα με χιλιομετρα :)

epp1640
21/06/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
λογικο ειναι. και εμενα το suzuki address 50cc βγαζει το πολυ καμια 30αρα χιλιομετρα με γεματο ντεποζιτο.
αδικα αγχωνεσε.

παντως η μετριση δεν μετριεται με της ωρες αλλα με χιλιομετρα :)

μήπως τελικά εσύ έχεις πρόβλημα? Ο φίλος από πάνω λογικά δεν έχει γιατί αν υπολογίσουμε ότι το ντεπόζιτο είναι μικρό, 2-3 λίτρα, 2 ώρες σημαίνει πάνω κάτω 60-70 χλμ.. για διχρονο 50ράκι μου ακούγεται νορμάλ εως λίγο.. :look:

sakisvolos
21/06/2009, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από teetnnb
Θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με την καταναλωση των διχρονων. Βασικα εγω εχω ενα Yamaha Chappy που το ειχε η θεια μου στα νιατα της. Το ξερο οτι ειναι παλιο αλλα για τον χαβαλε που το θελω ειναι οτι πρεπει για μενα.Ειναι 50cc και ειχε αρκετα χρονια να παρει μπρος. Τελος παντων το εδωσα σε εναν μαστορα να το βαλει μπρος για να δουμε αν λειτουργει ακομη. Με την λειτουργια του ειμαι ευχαριστιμενος, αλλωστε για τον σκοπο που το θελω δεν χρειαζομαι τιποτα παραπανω. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι σε λειτουργια 2 ωρων καιει ανετα το μισο τεποζιτο και αναρωτιεμαι αν οντος κανει τοσα λογο της ηλικιας του η ειναι λαθος ρυθμισμενο.Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Εσύ είσαι σίγουρα εντάξει! Μια χαρά κατανάλωση έχει!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
λογικο ειναι. και εμενα το suzuki address 50cc βγαζει το πολυ καμια 30αρα χιλιομετρα με γεματο ντεποζιτο.
αδικα αγχωνεσε.

παντως η μετριση δεν μετριεται με της ωρες αλλα με χιλιομετρα :)

Εσένα ρε Alarm σίγουρα έχει πρόβλημα! Με παπί χόνδα 110cc με 3,2 λίτρα που γεμίζει κάνω
130χλμ και μετά γυρνάω ρεζέρβα! Εσύ με ένα ντεπόζιτο κάνεις μόνο 30;;; κάτι δεν πάει καλά ούτε
παλιό αμάξι να ήταν ότι να 'ναι σου καίει!

Alarm
21/06/2009, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Εσύ είσαι σίγουρα εντάξει! Μια χαρά κατανάλωση έχει!



Εσένα ρε Alarm σίγουρα έχει πρόβλημα! Με παπί χόνδα 110cc με 3,2 λίτρα που γεμίζει κάνω
130χλμ και μετά γυρνάω ρεζέρβα! Εσύ με ένα ντεπόζιτο κάνεις μόνο 30;;; κάτι δεν πάει καλά ούτε
παλιό αμάξι να ήταν ότι να 'ναι σου καίει!

παπι ναι

αντρεσακι 17 χρονων... ενταξει μπορει να μην ειναι 30 να ειναι 40. δεν εκατσα να οδηγησω και πολυ εκτος πολης.
οτι τρωνε τα διχρονα τρωνε, ιδικα αν ειναι παλια και εχουν φαει τα ψωμια τους. Και αυτο που ακομα τσουλαει θαυμα ειναι. τελος το ντεποζιτο του ειναι μολις 2 κατι ψηλα λιτρα...
αφου με 2-2.5 φουλαρει

sakisvolos
21/06/2009, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
παπι ναι

αντρεσακι 17 χρονων... τελος το ντεποζιτο του ειναι μολις 2 κατι ψηλα λιτρα...
αφου με 2-2.5 φουλαρει

Και πάλι πολύ νομίζω ότι καίει εύκολο είναι μωρέ κοίταξε το και μόνος σου ! Κάνα βουλωμένο φίλτρο αέρος ας πούμε ????

Alarm
22/06/2009, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Και πάλι πολύ νομίζω ότι καίει εύκολο είναι μωρέ κοίταξε το και μόνος σου ! Κάνα βουλωμένο φίλτρο αέρος ας πούμε ????

θα του ρειξω ενα βλεφαρο. 3 μηχανακια να δω πιο θα πρωτοοδηγαω. χεχε.
τωρα την εχω κατακβρει με το 4χρονο κυμκο , το πειρα προσφορα μεταχειρισμενο, λιγο το ψαλιδι θελει φτιαξημο και ειμαστε οκ.
το αλλο (αντρεσακι) το κραταω για λογους αγαπης... πρωτο μηχανακι, πρωτη στουκα, πρωτη κληση απο τροχαια κλπ :)

epp1640
22/06/2009, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
θα του ρειξω ενα βλεφαρο. 3 μηχανακια να δω πιο θα πρωτοοδηγαω. χεχε.
τωρα την εχω κατακβρει με το 4χρονο κυμκο , το πειρα προσφορα μεταχειρισμενο, λιγο το ψαλιδι θελει φτιαξημο και ειμαστε οκ.
το αλλο (αντρεσακι) το κραταω για λογους αγαπης... πρωτο μηχανακι, πρωτη στουκα, πρωτη κληση απο τροχαια κλπ :)

και εγώ επιμένω.. το πρώτο μου μοτοσυκλετάκι ήταν ένα mtx του 88.. πριν 1.5 χρόνο.. :lol: 50άρι.. εντουράκι.. άθραυστο.. χόνδα.. :D (made in japan.. :rolleyes: ) τσίτα, με 3 λίτρα έκανα κάπου 80 χλμ.. :wave2: