PDA

View Full Version : Yamaha chappy



teetnnb
21/06/2009, 10:25
Θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με την καταναλωση των διχρονων. Βασικα εγω εχω ενα Yamaha Chappy που το ειχε η θεια μου στα νιατα της. Το ξερω οτι ειναι παλιο αλλα για τον χαβαλε που το θελω ειναι οτι πρεπει για μενα.Ειναι 50cc και ειχε αρκετα χρονια να παρει μπρος. Τελος παντων το εδωσα σε εναν μαστορα να το βαλει μπρος για να δουμε αν λειτουργει ακομη. Με την λειτουργια του ειμαι ευχαριστιμενος, αλλωστε για τον σκοπο που το θελω δεν χρειαζομαι τιποτα παραπανω. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι σε λειτουργια 2 ωρων καιει ανετα το μισο τεποζιτο και αναρωτιεμαι αν οντος κανει τοσα λογο της ηλικιας του η ειναι λαθος ρυθμισμενο.Ευχαριστω εκ τον προτερων.

epp1640
21/06/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από teetnnb
Θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με την καταναλωση των διχρονων. Βασικα εγω εχω ενα Yamaha Chappy που το ειχε η θεια μου στα νιατα της. Το ξερω οτι ειναι παλιο αλλα για τον χαβαλε που το θελω ειναι οτι πρεπει για μενα.Ειναι 50cc και ειχε αρκετα χρονια να παρει μπρος. Τελος παντων το εδωσα σε εναν μαστορα να το βαλει μπρος για να δουμε αν λειτουργει ακομη. Με την λειτουργια του ειμαι ευχαριστιμενος, αλλωστε για τον σκοπο που το θελω δεν χρειαζομαι τιποτα παραπανω. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι σε λειτουργια 2 ωρων καιει ανετα το μισο τεποζιτο και αναρωτιεμαι αν οντος κανει τοσα λογο της ηλικιας του η ειναι λαθος ρυθμισμενο.Ευχαριστω εκ τον προτερων.

δεν μας λες πόσο είναι το ντεπόζιτο του? γιατί αν είναι ας πούμε 2 λίτρα και εσύ το πηγαίνεις τσίτα 2 ώρες μου φαίνεται λογικό.. :look:

epp1640
21/06/2009, 19:16
:lol: τα σπάει το εργαλειάκι.. τώρα είδα στο youtube περί τίνος πρόκειται.. πω πω πως θα με έψηνε να έκανα σιγά σιγά restore ένα να το στολίσω στο σαλόνι.. και γαμώ τις commutοιδέες.. :D Απλά πρόσεχε διότι δεν σε προσέχουν με μεγάλη μοτοσυκλέτα.. με αυτό είσαι λίγο εκτεθιμένος.. :beer: :beer:

Corvo
21/06/2009, 19:24
εχει βαρια 3λιτρο τεποζιτο!

αν το πας 2 ωρες τσιτα
που ειναι λογικο να παει τσιτα μιας και δεν ειναι πολυ μακρια το τσιτα απο το αργα
να λες καλα που δεν καει και παραπανω!
:beer:

Acacius
21/06/2009, 21:27
Είχε ένα τέτοιο ο πατέρας μου και το είχα βουτήξει εγώ όταν έγινα 16. Κάποιος αλήτης το βρήκε ξεκλείδωτο (όχι εξ' αιτίας μου...) και ένα πρωί δεν ήταν πια εκεί. Κουφό κιβώτιο hi-low με δύο αυτόματες σκάλες για κάθε ταχύτητα. Το λατρεύω ακόμα αυτό το μηχανάκι αν και "τσίτα" σήμαινε 40-45 (αν θυμάμαι καλά) σε γκρεμό με ούριο τυφώνα.


Στο θέμα μας: το ντεπόζιτο είναι τόσο μικρό που αν μετά από δύο ώρες έντονης χρήσης έχεις καταναλώσει το μισό μου φαίνεται μια χαρά, αν όχι λίγο :-)

Καλή ιδέα εκτός από το γενικό σέρβις θα ήταν να καθαρίσεις και τα σωθικά της εξάτμισης, απ' όσο θυμάμαι μαζεύει εύκολα κατάλοιπα και μπουκώνει.

teetnnb
23/06/2009, 22:13
Μια χαρα παει. Εγω το εχω παει μεχρι 60 χμ(με το ζορι βεβαια).

epp1640
24/06/2009, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από teetnnb
Μια χαρα παει. Εγω το εχω παει μεχρι 60 χμ(με το ζορι βεβαια).

πάλι τρέχεις ρε? :a38: τι σου χω πει ρε?

:p :lol:

άσε την θυμάμαι την εποχή αυτή.. 60 ανηφόρα κατηφόρα πήγαινε το εντουράκι.. :D