PDA

View Full Version : ταξιδι μεχρι τη καβαλα!!



chrisfz1
21/06/2009, 17:00
φιλοι μοτοσυκλετιστες προκειται να ταξιδευψω μεχρι τη καβαλα για να φυγω με το καραβι για λημνο!!ζηταω infos για την διαδρομη απο θεσ/νικη μεχρι τη καβαλα ποσα χλμ?? ευκολη διαδρομη?? δεδομενου οτι θα εχω ταξιδεψει ηδη 500 χλμ απο αθηνα. thanks!!!!!!! καλες βολτες και καλο καλοκαιρι!!!!

the who
21/06/2009, 17:22
Πανε χρονια αλλα νομιζω γυρω στα 150 χλμ απο Σαλονικα.Λιγο προσοχη στο Σταυρο.Ωραια διαδρομουλα ειναι παντως.Ας μιλησουν και οι βορειοι.
Καλο ταξιδι:wave2:

fantacid
21/06/2009, 17:37
μια ευθεια δρομος, εγνατια γαρ!
ακριβως οπως κ αθηνα-θεσ.νικη
τπτ το ιδιαιτερο

προτιμω το παλιο δρομο μεσω ρεντινας, λιγοτερη κινηση, μικροτερος δρομος (1+λεα αντι τις 3+λεα της εγνατιας) κ πολυ πιο ομορφη διαδρομη, κυριως στο υψος της ρεντινας ειναι σα να περνας μεσα απο το δασος!

καλες διακοπες οτι κ να προτιμήσεις!
:wave2:

hercul
21/06/2009, 18:09
Όπως είπε και o fantacid ο καινούριος είναι ολόκληρος αυτοκινητόδρομος πλέον και λιγάκι βαρετός αλλά κ πιο ασφαλής!

Αν πας από τον παλιό δρόμο από Ρεντίνα που σίγουρα είναι πιο όμορφος, αφού περάσεις μέσα από την Ασπροβάλτα μετά τα Κερδύλια πρέπει να στρίψεις για Αμφίπολη για να περάσεις το Στρυμόνα από την παλιά γέφυρα και μετά ξανακατεβαίνεις παραλιακά από τον παλιό και πάλι!

Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική να βγεις στον καινούριο πριν την Ασπροβάλτα να κάνεις καμια 20αρια χιλιόμετρα για να περάσεις τον Στρυμόνα από τον καινούριο και μετά ξαναβγαίνεις στον παλιό δρόμο κάπου κοντά στο Οφρύνιο! :wave2:

dimokritos
21/06/2009, 18:10
φουλ εγνατία. πριν την καβάλα έχει ωραίες στροφές με καλή πρόσφυση έως άριστη σε μερικά σημεία. θα γουστάρεις. 140κμ είναι. σε μία ώρα θα το κάνεις.

η παλιά εθνική είναι όμορφη αλλά δεν θες να κοιτάς το επίσης όμορφο δάσος ανάποδα από κανέναν καθώς κάνει προσπέραση ή από λακκούβα. ο δρόμος είναι επιεικώς επικίνδυνος.

ermiss
21/06/2009, 18:20
Η Εγνατία ήταν κλειστή το ΣΚ αλλά δεν ξέρω σε πιο τμήμα... Ίσως μέχρι Καβάλα να είναι ανοιχτή... Ρώτα την τροχαία

+Arxiereas+
21/06/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
φουλ εγνατία. πριν την καβάλα έχει ωραίες στροφές με καλή πρόσφυση έως άριστη σε μερικά σημεία. θα γουστάρεις. 140κμ είναι. σε μία ώρα θα το κάνεις.

η παλιά εθνική είναι όμορφη αλλά δεν θες να κοιτάς το επίσης όμορφο δάσος ανάποδα από κανέναν καθώς κάνει προσπέραση ή από λακκούβα. ο δρόμος είναι επιεικώς επικίνδυνος.

Σα να άρχισε να γλυστράει σε ορισμένα σημεία στην Καβάλα

Ωραίες στροφές αλλά μην παρασυρθείς και πας τάπα γιατί έχουν πέσει κορμιά παλικαρίσια εκεί. Με εξαίρεση την Καβάλα η υπόλοιπη εγνατία είναι επί των πλείστων ένας ίσιος βαρετός δρόμος...
Ό,τι πρέπει για cruise control. :sick:

Sapadak
21/06/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Η Εγνατία ήταν κλειστή το ΣΚ αλλά δεν ξέρω σε πιο τμήμα... Ίσως μέχρι Καβάλα να είναι ανοιχτή... Ρώτα την τροχαία

Το κομματι απο το Κομβο της Χρυσουπολης μεχρι το κομβο του Πετροχωριου(Ξανθη) ηταν κλειστο αλλα ανοιξε


Βαρετος δρομος(μια ευθεια) οπως ειπαν και οι παραπανω.


ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

Φουλαρε στο bp πριν το δερβενι και εισαι κομπλε

DAN_DAN
21/06/2009, 20:20
Αν προτιμήσεις την Εγνατία, έχει ολοκληρωθεί αλλά ο δρόμος περνάει μακρυά από τη θάλασσα...βαρετή διαδρομή αλλά γρήγορη (σε 1 ώρα και κάτι θα είσαι Καβάλα από Θ/κη) άνετα!

Αν έχεις χρόνο στη διάθεσή σου, πήγαινε από τον παλιό δρόμο (Ασπροβάλτα). Καθόλου κίνηση τώρα πλέον, εξαιρετική διαδρομή και σε πολλά κομμάτια καινούρια άσφαλτος. :wave2:

manhunter
21/06/2009, 20:26
Βάλε και την διαδρομή στο www.viamichelin.com.
Θα σε βοηθήσει αρκτεά πιστεύω.




:wave2:

laryfz1
21/06/2009, 21:43
γιατι δεν πας κολυμποντας chris?

Lilith_tzw
22/06/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Το κομματι απο το Κομβο της Χρυσουπολης μεχρι το κομβο του Πετροχωριου(Ξανθη) ηταν κλειστο αλλα ανοιξε


Βαρετος δρομος(μια ευθεια) οπως ειπαν και οι παραπανω.


ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

Φουλαρε στο bp πριν το δερβενι και εισαι κομπλε



σε οποιαδηποτε εξοδο και αν βγεις εχει βενζιναδικο σχεδον αμεσως και χωρις να μπερδευτεις κανεις αναστροφη και ξαναμπαινεις εγνατια!!!!!!

Μονο μην σε πιασει κοψημο η κατουρημα γιατι οοοολη η εγνατια δεν εχει Παρκινκ για να ξαποστασεις!!!οποτε το νου σου!!!

LogOutGoRide
22/06/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lilith_tzw
σε οποιαδηποτε εξοδο και αν βγεις εχει βενζιναδικο σχεδον αμεσως και χωρις να μπερδευτεις κανεις αναστροφη και ξαναμπαινεις εγνατια!!!!!!

Μονο μην σε πιασει κοψημο η κατουρημα γιατι οοοολη η εγνατια δεν εχει Παρκινκ για να ξαποστασεις!!!οποτε το νου σου!!!

Έχει ένα μικρό πάρκινγκ πριν την διασταύρωση της Ελευθερούπολης νομίζω ( όπως έρχεσαι απο Θεσ/νικη).
Ο πιο βαρετός δρόμος του κόσμου για να κινηθείς με μοτο αλλά και ο πιο ασφαλής .
Βαριέσε την ζωή σου στην διαδρομή και μόλις φτάσεις Καβάλα αρχίζουν οι στροφές και λες ''ωραία , λιγο στρίψιμο '' και........ .Πάρα πολύ προσοχή εκεί ,έχουν κλάψει μανούλες, παρασύρεσαι εύκολα.

Βενζίνη στην Θεσ/νικη καλύτερα, γιατι όλες οι έξοδοι της Εγνατίας ΔΕΝ ΣΕ ΞΑΝΑΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΡΕΥΜΑ και θα πρέπει να κάνεις αρκετό δρόμο για να ξαναβρείς είσοδο .

Καλό δρόμο :wave2:

Buenaventura
22/06/2009, 09:12
Αν πας απο παλια εθνικη, βαλε βενζινη στο "40".Καλη και φθηνη μπεντζινα...Καλο δρομο...:beer:

angimedia
22/06/2009, 09:15
Egnatia odos....diladi isios dromos kai varetos, katallilos gia gkazia (panta me prosoxi, kathoti polloi oi makakes). Foulare omos venzini, giati den paizoun eksodoi, kai tha dyskoleuteis.....Kalo taxidi!!

LogOutGoRide
22/06/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Buenaventura
Αν πας απο παλια εθνικη, βαλε βενζινη στο "40"


40 :confused:

Sapadak
22/06/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
40 :confused:

Ειναι ενα βενζιναδικο στο 40ο χιλιομετρο Θεσ/νικης-Καβαλας γιαυτο και το ονομα (απο το παλιο δρομο)

LogOutGoRide
22/06/2009, 09:38
Στίβος, Περιστερώνας; Απολλωνία;

Sapadak
22/06/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Στίβος, Περιστερώνας; Απολλωνία;

Εχω να περασω τοοοοσα χρονια που θα σε γελασω

LogOutGoRide
22/06/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Εχω να περασω τοοοοσα χρονια που θα σε γελασω


:beer: :wave2:

VALES
22/06/2009, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Στίβος, Περιστερώνας; Απολλωνία;


Aν θέλεις να πας γρήγορα και να τελειώνεις...Εγνατία.
Αν θέλεις να πας εκδρομικά και να δεις και 5-10 ωραία μέρη...από εδώ που λες.
Μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ στο τελευταίο κομμάτι πριν την Καβάλα, αυτό με τις στροφές.Όπως είπαν και άλλα παιδιά, ακόμα κλαίνε μανάδες.
Από όπου και να πας... καλά να περάσεις:wave2:

chrisfz1
23/06/2009, 09:43
φιλε vales αν παω εκδρομικα ποση ωρα χρειαζομαι περιπου?? thanks

+Arxiereas+
23/06/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisfz1
φιλε vales αν παω εκδρομικα ποση ωρα χρειαζομαι περιπου?? thanks

Είναι περίπου 150km σε δρόμο που δεν έχει (πλέον) κίνηση. Βάλε τα χωριά που περνάς και κάτι φανάρια που θα βρείς, το πολύ 2 ώρες.

VALES
23/06/2009, 10:27
Eξαρτάται...από πολλά.
1ον: Καπνίζεις?
2ον: Φωτογραφίες βγάζεις?
3ον: Κατουριέσαι εύκολα?
4ον: Πόσους καφέδες πίνεις?
Πέρα από την πλάκα τώρα, τα χλμ είναι περίπου 150. Την πρώτη φορά που πήγα εγώ, το έκανα περίπου στις 2:30 ώρες...αλλά καπνίζω πολύ, με αποτέλεσμα να κάνω πολλές και συχνές στάσεις.
Εν κατακλείδι, με μία δύο στάσεις δεν θα κάνεις παραπάνω από 2 ωρίτσες...χαλλλλλαρά


Υ:Γ: Αν πας από τον παλιό, λίγο περισσότερο προσοχή στο δρόμο

LOUKILOUK
23/06/2009, 13:18
Εεε ρε αναμνησεις...Αθηνα-Θεσσαλονικη-Ρεντινα (στρατιωτικο) με TTR250 περιπου 8 ωρες και τα μαλακα μορια μουδιασμενα για 2 μερες... Θεσσαλονικη-Ρεντινα καθε ΣΚ απο τον παλιο πλεον, μοναδικο τοτε (2000...!!!) σε 1μιση ωρα περιπου και να τρεμει το φυλλοκαρδι σου απο τις προσπερασεις στο αντιθετο ρευμα ακομα και απο λεωφορια του κτελ...:confused: Καθολου διασκεδαστικη διαδρομη τοτε...Τωρα απο οτι καταλαβα ειναι διαφορετικα...οντως στην περιοχη Ασπροβαλτας ειναι σαν να περνας απο πυκνο δασος...πανεμορφα:sun:
Μετα απο ενα μηνα παρουσιαστικα στην "Λημνος"=λαθος ηταν μανα να ορκιστω στρατιωτης... :bigcry: :bawl: :( Ειχε και απο Σαλονικα βαπορι τοτε...τωρα δεν εχει?δεν σε βολευει? Σορρυ κιολας για την αδιακρισια, αλλα για διακοπες πας ή εισαι Λημνιος? Οχι τιποτε αλλο αλλα για να ξερω μην πω τιποτα στραβο για το νησι:winka: :evil: :bigcry:
Καλο ταξιδι φιλε μου :wave2:

Buenaventura
23/06/2009, 15:26
Νομιζω το σημαντικοτερο ειναι να ξερεις με τι ταχυτητες σκοπευεις-συνηθιζεις να κινησαι.Αμα κινησαι με 120-140 εγω θα επελεγα να παω απο τον παλιο δρομο.Στην Εγνατια θα σε πιασει υπνος :dizzy: :uplate: :dizzy: :uplate: με αυτες τις ταχυτητες...Η εγνατια ειναι για να πηγαινεις με οσα εχεις (εκτος απο τα τουνελ,φυσικα).Ο παλιος εχει χειροτερο οδοστρωμα,σαμαρακια κτλ,αλλα σε αποζημιωνει με στροφουλες,χωριουδακια,και χωρους για σταθμευση για τσιγαρακι και φωτο.Κατα την γνωμη μου το κομματι μετα τον Στριμονα μεχρι την Καβαλα αποζημιωνει για τον παραπανω χρονο και ψιλοταλαιπορια....:wave2: :wave2: :wave2:

chrisfz1
23/06/2009, 17:27
φιλοι μηχανοβιοι, σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!! μαλλον θα παω απ τη παλια εθνικη να δω και κανενα μερος!! θα εχω περιπου 2μιση ωρες περιθωριο!! LOYKILOYK ειμαι απο τη λημνο!!!!!! και τη λατρευω!! οποιος εχει την ευκαιρια να ερθει για διακοπες!! σιγουρα θα ξαναρθει!!! καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
23/06/2009, 18:28
Σαββατο 27-6 κατα τις 12 το βραδυ (λεω) ξεκιναω απο Αθηνα για Αλεξανδρουπολη και μετα Σαμοθρακη δεν ξερω ποτε θελεις να φυγεις αλλα θα γουσταρα παρεα εως Καβαλα!!:beer:

LOUKILOUK
23/06/2009, 18:43
Φιλε Χρηστο μην με παρεξηγεις...εκανα ασχημο στρατιωτικο εκει και οι αναμνησεις δεν ειναι οι καλυτερες...Ισως με τα ματια του τουριστα να τα εβλεπα αλλιως τα πραγματα και να εχεις δικιο(που μαλλον εχεις δηλαδη...). Ισως οταν ερθω για διακοπες να το εκτημησω αλλιως το νησι.
Καλους δρομους και καλες διακοπες σε ολους παιδια:wave2:

chrisfz1
24/06/2009, 11:38
φιλε λουκυ δεν παρεξηγω και γω εκανα στρατιωτικο στη κω και δεν θελω να ξαναπατησω!! στο στρατο ολα τα βλεπεις μαυρα!!!! ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΕ!!!!! ( ΚΑΛΟΟΟΟΟ) ταξιδευω στις 7/7 κυριακη!! δυστυχως!!!! υπολογιζω 10 και 30 να ειμαι στη σαλονικη!!!

Garfield
24/06/2009, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisfz1
φιλοι μηχανοβιοι, σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!! μαλλον θα παω απ τη παλια εθνικη να δω και κανενα μερος!! θα εχω περιπου 2μιση ωρες περιθωριο!! LOYKILOYK ειμαι απο τη λημνο!!!!!! και τη λατρευω!! οποιος εχει την ευκαιρια να ερθει για διακοπες!! σιγουρα θα ξαναρθει!!! καλο καλοκαιρι σε ολους μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

από Λήμνο? Την σκέφτομαι πολύ σοβαρά για τις φετινές μου διακοπές. Σου στέλνω pm.

Sorry για το off-topic.

hercul
25/06/2009, 01:03
Αν περάστε από Θεσνίκη και έχετε χρόνο, σταματήστε να πιούμε μια φραπεδάρα χαλλλλαρά οι ταξιδιώτες!!
Καλό δρόμο σε όλους και προσεκτικά!! :D :wave2: